DE ZEEUW De Eerste Kamer over dekking der Defensie-Uitgaven. TWEEDE BLAD Uitbreiding van de pro ductieve werkverschaffing. Geen grond voor Agitatie. Huidonzuiverheden, vetwormpjes, vlekken, pukkels en uitslag Uit de Provincie VAN feuilleton I TANTE AILIE Verzet tegen verhooging personeele belasting. Belasting gevraagd, o. a. op radio en snoepgoed. MIDDELBURG. Veilig verkeer. VLISSINGEN. GOES. ZUID-BEVELAND NOORD-BEVELAND. MAANDAG 9 MEI 1938, Nr 185. De Regeering zal uitbreiding van het aantal tewerkgestelden, voorlooplg met 50 pet. bevorderen. Ter aanvulling van wat gisteren om trent een ministerieele aanschrijving aan gemeentebesturen inzake de uitbreiding van de werkverschaffing werd medege deeld, kan nog het volgende worden ge meld: „Het is de bedoeling der regeering, dat deze uitbreiding mede dienstbaar wordt gemaakt aan het groote belang van hel scheppen van blijvende werk gelegenheid. In de eerste plaats heeft de regeering daarom gedacht aan een krachtige bevor dering van alles, wat ligt op het gebied van ontginning, beboaiohlng en ruilverkaveling. Moohten dergelijke objecten in uwe ge meente niet of niet voldoende beschikbaar zijn, dan kunnen ook andere soorten van objecten in aanmerking komen, mits ook deze aan de voorwaarde, bij te dragen tot blijvende werkverruiming, voldoen. Op dat de regeering zich dienaangaande een oordeel kan vormen, is het noodzakelijk, dat zoodanige gegevens worden overge legd, dat het nut van het werk kan wor den afgewogen tegen de blijvende kosten, daaronder begrepen die van onderhoud en exploitatie. „Ik zal het op prijs stellen zoo spoedig mogelijk door bemiddeling van den in specteur voor de werkverschaffing de noo- dige voorstellen van uw college te ontvan gen. Nadat uw college zich bij mij er van zal hebben vergewist, dat de voorgelegde plannen mijin instemming zullen hebben, waren ten spoedigste de eventueele noo- dige besluiten tot begrotingswijziging bij Gedep. Staten uwer provincie ter goed keuring in te zenden. Ik doe hierbij' namens de regeering een krachtig beroep op uw college en door middel van u op de burgerij, om de regee ring, nu zij' tot uitbreiding van werkver schaffing heeft besloten, bij deze taak met kracht terzijde te staan. Alleen toch door een goede en voortdurende samenwerking is het voorgestelde doel, dat ook door u zal worden toegejuicht, te bereiken, n.l. een grooter aantal werkloozen aan voor de maatschappij nuttigen arbeid te hel pen. „Indien uw college nadere voorlichting wenscht, kan het zich met den-betrokken inspecteur voor de werkverschaffing dan wel rechtstreeks met mijn departement in verbinding stellen." Ce minister heeft de inspecteurs voor de werkverschaffing opgedragen met groote kracht naar uitbreiding van de werkverschaffing te streven. Ter illustratie van deze aanschrijving kan nog dienen, dat het totale aantal in de werkverschaffing tewerkgestelden voor het geheele land in het jongste verle den om de 50.000 geschommeld heeft. Het laatst bekende totaalcijfer is dat van Fe bruari 1908, dat 53.367 beliep. De bedoeling der ministerieele circu- K laire is blijkbaar, dat het totaalcijfer op ongeveer 75.000 wordt gebracht. „Onder de ramp der werkloosheid gaan wij, zegt „De Standaard" niet minder gebukt dan anderen, ook al hou den wij geen demonstraties en al publi- ceeren wij geen grootsche „plannen". Ook hebben wij er geen behoefte aan, om den toestand nog erger voor te stel len, dan hij metterdaad toch reeds is. Sommigen weten zich ook hier weer niet van overdrijving vrij te houden. 'Eind Maart waren er nog 876.977 door Catharine D. Bell. (Vrij naar het Engelsoh.) 69.) _o_ Het uitzicht was werkelijk sohltterend en beloonde haar rijkelijk voor de gono- J*1611 moeite. Ze waren nu zoover boven het mooie, beboschte park vanNorthlands, dat ze over de boomen heen konden zien in de dzepe vallei, waar een breede rivier doorheen stroomde, die bij elke bocht het zonlicht op een andere manier weer kaatste. De oevers waren op sommige plaatsen stijl en rotsachtig, op andere met boomen en struiken begroeid of vlak met een groen grastapijt. Nannie keek of ze er nooit genoeg van zou krijgen en haar verbeelding was al even druk bezig als haar oogen. Ze begreep niet heelemaal hoe Northlands en Birkenleo ten opzichte van elkaar lagen, maar ze meende, dat de ri vier, die ze nu voor zich zag, naar alle waarschijnlijkheid wel dezelfde zou zijn als die, welke de omgeving van Angus' huis verfraaide, waarvan hij haar zoo veel verteld had. Ze vergat geheel en al, dat ze niet alleen was en werd ruw uit haar droomen opgeschrikt, toen haar ge- Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet houdende tijdelijke voorziening tot versterking van de opbrengst van de Inkomstenbelasting en van de dividend en tantièmebelasting tot gedeeltelijke dekking van uitgaven voor de defensie. Wij lezen er o.a. in: Al werden van verschillende zijden be denkingen uitgesproken en in verband hiermede aan een aantal vraagstukken van financiëel beleid uiteenloopende be schouwingen en opmerkingen gewijd, zoo bleek men toch schier algemeen van lordeel, dat, waar de Kamer de maatrege len, ter gedeeltelijke dekking van welker kosten de thans te treffen voorzieningen zullen strekken, heeft goedgekeurd, aan aanvaarding van dit ontwerp van wet bezwaarlijk zou zijn te ontkomen. Betreurd werd, dat de regeering naast het Defensieplan, waarvan de uitvoering naar haar eigen «chatting in de jaren 1038 tot 1942 achtereenvolgens 34,8, 44,8, 52, 80 en 82,1 mlllioen zal beloopen, ook i hans nog geen meer omvattend dekkings plan heeft kunnen Btellen. Verscheidene leden wezen ln verband met dit feit op het standpunt der regee ring, dat het Inzake de defensie gaat om voorzieningen, welke ongeacht de mogelijkheden van dekking der kosten, moeten worden getroffen, wijl ons zelf standig volksbestaan hierbij nauw is be trokken. Zij achtten de consequentie van deze zienswijze van verstrekkenden aard. Dit verband met de handhaving der zelf standigheid van ons volksbestaan is toch, aldus deze leden, niet alleen aan wezig, wanneer sprake is van een krach tig militair verdedigingsapparaat, doch ten minste in gelijke mate, wanneer van het scheppen van werkgelegenheid voor het groote leger van werkloozen de rede is. Derhalve mag de regeering worden ge vraagd, of zij evenzeer bereid is ten bate van de werkloosheidsbestrijding te doen hetgeen noodig is, zonder zich, gelijk ten aanzien van de defensie-uitgaven, voor loopig al te zeer met de financlëele ge volgen bezig te houden. Andere leden merkten op, dat, aange zien er gedurende de laatste regeerlngs- perioden een groote achterstand ls ont slaan ten aanzien van onze personeels en materiëele strijdkrachten, het herstel van dien achterstand in de tegenwoor dige tijdsomstandigheden vóór alles noo dig is en derhalve de uitgaven voor de defensie boven alle andere uitgaven moe ten praevaioeren. Voorts meenden zij en tal van leden sloten zich hierbij aan bereids te moe ten waarschuwen tegen eene, zij het ook matige, verhooging der personeele belasting. In het algemeen, zoo zeiden deze leden nog, dient zoo min mogelijk tot verhoo ging van opcenten op bestaande belastin gen te worden overgegaan, aangezien deze leidt tot versterkte onrechtvaardigheid in den belastingdruk. Wat de omzetbelasting betreft, verklaarden deze leden ook tegen ver hooging hiervan ernstig bezwaar te heb ben, wijl zij vreesden, dat het bedrijfs leven daardoor te zeer zou worden ge schaad. In het algemeen, zoo werd van andere zijde opgemerkt, moet het voor de econo mische opleving van ons volk in hooge mate onwenschelijk, ja, verderfelijk wor den geacht, verdere verhooging en uit breiding van de thans reeds zoo zwaar drukkende belastingen in te voeren. Veel meermoetworden gezocht om de noodige middelen voor de defensie te verkrijgen in de richting van bezuiniging op andere uitgaven van het rijk. Van een ernstigen bezulnigingswil der regeering was dezen leden tot nu toe niet voldoende gebleken. Deze bezuiniging, zoo zelden zij, zal alleen dan mogelijk worden, wanneer de overheid zich van verschillend terrein van het maatschappelijk leven terugtrekt en aan de maatschappij overlaat een deel van de taak, die zij geleidelijk op hare schouders heeft genomen. Naast deze bezuiniging zou een aan zienlijk bedrag kunnen worden verkre gen, door de uitgifte eener rentelooze nationale defensie-premloloe- n i n g, waarbij ook kleine coupures van b.v. f 30 zouden moeten worden beschik baar gesteld. Op deze wijze zouden, naar het dezen leden voorkwam, op meer sym pathieke wijze de uitgaven voor de defen sie worden bestreden dan door verdere verhooging der belastingen. Hiertegen werd door weer andere leden opgemerkt, dat zulk een leening op een kansspel zou gelijken, waarbij door min der draagkrachtige personen obligaties zouden worden genomen met het oog op een te verwachten premie, hetgeen hun niet gewenscht scheen. Sommige leden zagen als wenschelijk middel tot verdere dekking van uitgaven een fiscale ver hooging van het tarief van inko mende rechten en gaven mede in overweging een radio-belasting, een koffiebelasting en een belas ting op snoepgoed, als gebak jes en ijswafelen. Weliswaar wordt reeds de suiker, die voor laatstgenoemde artikelen moet wor den gebruikt, belast, maar, naar het oor deel dezer leden, is er niettemin reden om deze producten, die inderdaad als luxe-artikelen kunnen worden beschouwd, door een belasting te treffen. Door hot ruime verbruik van deze artikelen zou een dusdanige belasting een niet onaan zienlijke bate voor de schatkist opbrengen. Met het denkbeeld eener koffie belasting stemden verscheidene leden in. Uit tal van andere landen dan Indië wordt koffie in ons land ingevoerd, en vaak ook uit landen, waar slechts een geringe invoer uit Nederland er tegen over staat, Nu de koffiecultuur in Ned,- Indlë zich in zulk een kritieken toestand bevindt, bestaat er alle reden voor de invoering van een belasting op koffie en zijn de voorwaarden voor do wederinvoe ring van een heJlng tot kofflestoun inder daad in vollen omvang aanwezig, Eonlge leden zouden gaarne vernemen, of het niet ln de bedoeling der regoerlng ligt de kosten van den achterstand in onze bewapening ad f 175,000,000 te vin den door geldleenlng on, indien Ja, of die leening spoedig kan worden tegemoet gezien. Andere leden achtten de uitschrijving gewenscht van een rentelooze leening of een leening tegen zeer lage rente, b.v. 1 Vfe Van weer andere zijde werd sterk betwijfeld of zoodanige leeningen zouden slagen. verdwijnen door de huldzuiverende, huidvoedende en huidverfraaiende kracht die Purol ln hooge mate bezit. Doos 30, 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. werkloozen bij de beurzen ingeschreven. Thans is in verband met het seizoen dit aantal lager. Maar terecht vestigde de heer H. J. Kuiper in „D e T ij d" de aan dacht op het gelukkige feit, dat in Maart nog ongeveer 45 pet. van het aantal in geschreven werkloozen, door eigen in komsten of door verdiensten van kinde ren, in zoodanige omstandigheden ver- koerde, dat opneming in de steunrege ling en (of) werkverschaffing niet nood zakelijk werd geacht. Pl.m. 207.000 werkloozen waren eind Maart aangewe zen op hulp van de Overheid. Fh van deze ruim 200.000 personen waren er ruim 40.000 in werkverschaffingen ge plaatst. Zij verrichten daar veelszins uit nemend werk en ontvangen een loon dat niet ver blijft beneden het loon in parti culiere bedrijven ten plattelande, soms zelfs, wanneer men met allerlei emolu menten rekening houdt, daaraan gelijk is of er zelfs boven uit gaat. Het aantal gesteunde werkloozen, waaronder ook seizoen-werkloozen, be droeg dus eind Maart circa 160.000. Ongetwijfeld een zeer belangrijk cijfer, ook al moet men daarbij bedenken, dat er zelfs in normale tijden vele werklooze 1 ersonen zijn, die hulp behoeven. Maar het cijfer is zeker al hoog ge noeg, zoodat men niet behoeft te pogen, om door het werken met grootere getal len indruk te maken. Hoe vindt men nu binnen korten tijd werk zeg voor een goede 100.000 gesteun de werkloozen? Dat is de groote vraag. Velen zijn aanstonds met hun antwoord klaar. Er moeten veel meer millioenen via het Werkfonds beschikbaar gesteld worden. Tot dusver, zegt men, deed de Regee-~ ring belachelijk weinig. Er is wel f 100 millioen crediet verleend en er ligt wel een nieuwe aanvrage van f 30 millioen bij de Kamer, maar wat beteekent dit? Bovendien is er nog slechts een goede f 50 millioen verwerkt, terwijl de andere millioenen wel een bestemming hebben gekregen, maar nog niet zijn besteed. Nu vergeet men vooreerst wij ne men aan, dat men het inderdaad „ver geet" dat er naast het Werkfonds ook nog zoo iets bestaat als het Wegenfonds. zellin haar plotseling vroeg: „Wat zit je tooh wel allemaal te over denken, dat je zoo strak en ernstig staart, alsof je iets ziet, dat ik niet kan zien, iets hoort, dat ik niet kan hooren?" Nannie bloosde, maar sprak niet, voor juffrouw Garth lachend haar vraag her haalde; toen keek ze op, het gezichtje nog steeds door een blos overtogen en zei zaoht maar beslist: „Dat kan ik je niet vertellen." „Dat kan ze me niet vertellen! Heb je ooit zoo'n onvriendelijk antwoord ge- hoordl" riep juffrouw Garth uit. „Ik zal maar weggaan en jou alleen laten met je visioenen en gedachten," en ze stond op en begon snel den heuvel af te dalen. Hoewel Nannie nog heelemaal niet ge neigd was haar vergezicht in den steek te laten, noch de gedachten, die het bij haar had opgewekt, volgde ze haar, bang 1 onbeleefd of onvriendelijk te schijnen. „Zoo, dus je wilt me toch nog wel na komen," riep juffrouw Garth lachend uit, „Daar ben ik blij om. Ik begon al te vree zen, dat alle voorkomendheid van mijn kant moest komen." Langzaam gingen ze verder naar huis. Juffrouw Garth vertelde zeer onderhou dend van de streek, waarin het landhuis van haar vader gelegen was en wees op het verschil met wat ze hier om zich heen zagen. En dat laat nog al eenige millioenen per jaar verwerkenl En dan doet toch Sociale Zaken met zijn millioenen-subsidies voor werkver schaffingen ook niet weinig. Men schenke eens aandacht aan hetgeen in Gronin gen, .Drente, Friesland, Overijssel, enz. geschiedt. Met geestdrift schreef nog pas de Noord-Hollandsche Gedeputeerde Kooiman in „D e(n) Vrijzinnig De mocraat" over het beteekenisvolle werk in het tuinbouwdistrict, dat aan Alkmaar grenst. Er zijn ook nog Zuider zeewerken, die niet alleen uit het Werk fonds worden gefinancierd. Zelfs is er nog woningbouw, waarvoor het Rijk gel den beschikbaar stelt. Men wekt een totaal verkeerden in druk, wanneer men alléén maar over het Werkfonds spreekt. Beteekent dit nu, dat wij geheel vol daan zijn? Dat wij geen wenschen meer hebben? Dat wij alle mogelijkheden reeds uitgeput achten? Neen, dat volstrekt niet. Zooals wel nader zal blijken. Elk serieus voor stel verdient ook ernstige overweging. Maar voor agitatie bestaat geen grond. En elk „plan", waarbij luchthartig over de financiën wordt gesproken, wordt door ons niet als een te waardeeren bij drage beschouwd." Scheldevlucht. In de hoofdbestuursvergadering van de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart, is o.m. besloten op 6 Aug. te Haamstede de 5e Nederlandsche Scheldevlucht te houden. Het practisch examen van de 250 can- didaatjes voor het diploma van de Ver eeniging voor Veilig verkeer is tot het einde toe begunstigd door mooi weer. De meisjes en jongens hebben hun beste been tje voor gezet. Het examen heeft bewezen dat het plan om in een samenkomst met de hoofden „Ik zou, geloof ik, wel van het buitenle ven houden, als ik er aan gewend was en het ook een werkelijk buitenleven was. Maar zooals het nu gaat, brengen we de mooiste maanden in Londen door en ne men Londen zooveel mogelijk met ons mee in het najaar. En 's winters, den eenlgen tijd, dat we er werkelijk rustig leven, is het er verschrikkelijk donker en saai. Zou je dezen winter niet een poosje bijl me 'komen logeeren? Dat zou verrukkelijk zijn. Je bent zoo heerlijk origineel, zoo ver schillend van andere menschen. Men weet nooit vooruit, wat je zult zeggen en dat is juist zoo verbazend leuk." „Maar", zei Nannie lachend, „als je een maal zoowat weet, wat ik waarschijnlijk zeggen of niet zeggen zal, dan is alle aar digheid er af". Ze gingen naar binnen en vonden de gasten, oud en jong, in de zitkamer ver- eenigd, zeer verlangend naar wat aflei ding. Men verzocht Nannie nog eenige Schotsche balladen ten gehoore te bren gen en ze was gaarne bereid aan het al gemeen verzoek te voldoen. Lied na lied zong ze, totdat lady Elizabeth en mevrouw Fleming medelijden met haar kregen en zorgden dat er niet meer van haar ge- eischt zou worden. „Ze heeft zich doodmoe en 'heesch ge maakt voor jullie plezier", zei mevrouw Fleming. „Nannie, kom maar naast me der scholen ook van de plaatsen in de omgeving, de verkeersregels en de exa- meneischen eens nader te behandelen alle reden van bestaan heeft. D'e voorzitter, Jhr F. Beelaerts van Blokland, bracht dank aan alle politie mannen, die ook nu weer het bestuur zoo krachtig bij dit derde examen steunden. Een muzikaal uurtje in „Bethesda" De Chr. Mandoline-vereen, onder lei ding van mej. M. Kuyper, gaf gisteren avond in het Chr. ziekenhuis „Bethesda" een concert voor de zieken, het verple gend personeel en de pensionaires. Eén der bestuursleden was de tolk van de aanwezigen en de zieken om het en semble dank te zeggen voor het schenken van dit uurtje muzikaal genot. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Bovengenoemde instelling hield gister avond haar jaarvergadering. De voorzit ter, de heer ds L. J. C. Visbeek, wees op het bijzonder karakter van deze jaar vergadering, daar de Openbare Leeszaal in Januari j.l. 25 jaar bestond. De .secretaresse, mevr. ^hartjesNij- land, bracht het jaarverslag over 1937 uit. De heer D. L. H. van Raalte deed als penningmeester verslag van inkomsten en uitgaven. Deze bedroegen f 7148,il1/2, met een batig saldo van f 660.50. De begrooting voor 1938 bedraagt in ontvangst en uitgaaf f7158. "e oorzitter hield daarna een causerie ^ver het 25 jarig bestaan der Openbare Leeszaal en begon met een woord van dankbaarheid, dat deze instelling gedu rende dezen tijd is blijven bestaan, on danks groote en kleine schokken, die zij heeft doorstaan. Spr. herdacht de personen, die in 1911 de vereeniging hebben opgericht. Van deze oprichters zijn alleen de heeren D. L. H. van Raalte en N. Zandee nog in functie. Zeven Jan. 1913 werd de leeszaal offi cieel geopend. Wij staan nu eenmaal voor het feit, dat men leest, en daaraan 'kan de Openbare Leeszaal leiding geven door voorlichting. zitten en laat die veeleischende meisjes aan zichzelf over." Nannie kon wel aan mevrouw Fle ming's verzoek voldoen en naast haar gaan zitten, maar daarmee was ze die „veeleischende meisjes" nog niet kwijt. Ze was nog een nieuwtje, een soort speelpop en ze dwongen haar die rol op zich te nemen voor hun plezier. Nu werd haar werk het voorwerp van aller be langstelling. Ze was bozig een kleedje te borduien als verjaarscadeautje voor Mau de; het was heel fijn werk en ze borduur de keurig. Het ging van hand tot hand en ieder bewonderde het, terwijl Nannie er gelaten bij zat en net deed, of ze de overdreven lofuitingen niet hoorde. „LI werkt buitengewoon", zei juffrouw Beaumont, „ik wilde wel, dat ik het half zoo netjes kon.' „Ik ben er goed in onderricht', ant woordde Nannie eenvoudig. „Tante Ailie kan keurig borduren en'zij heeft het mij geleerd. En onze oude dienstbode Marga ret, had er in haar jonge jaren een zekere b kendheid om. Van haar krijg ik ook me nige nuttige aanwijzing." „O, heeft u een van die leuke, ouder- wetsche Schotsche dienstboden? Vertel ons eens iets van haar?" riep juffrouw Panton uit. Maar Nannie schatte Margaret te hoog om zich over haar tegen een op amuse De leeszalen behooren naar bepaalde nor men te werk te gaan en daarom staat zij principieel tegen de uitleenbibliotheken. De tweede voorzitter, de heer Verhagen, bracht ds Visbeek hartelijk dank voor deze heldere causerie. Spr. stelt zich voor de volle 100 pet. achter de gedachte, die de inleider heeft ontwikkeld. Tot bestuursleden werden herkozen mevr. LaernoesZoutman en de heeren mr Van der Slikke, N. Zandee en Zietse. In een bestaande vacature werd geko zen de heer F. van de Velde Fzn. Alom in den lande is verzocht om morgen te vlaggen ter gelegenheid van de doopplechtigheid van Prinses Bea trix. Het Bestuur der Oranjevereeniging dringt er hij de burgerij op aan hieraan I gevolg te geven. Maandag hield de Ghr. Hist. Jon gerengroep Goes e.o. een vergadering on der voorzitterschap van dhr G. de Ruiter van Kloetinge. Dhr Hoogstrate hield een inleiding over art. 17 van het Program van Beginselen der G. H. Unie. Na de pauze volgde hierop bespreking Dhr M. J. de Looze gaf een humoristische voordracht en Mej. I. van 't Veer een wel verzorgd maandoverzicht van de buiten- landsche gebeurtenissen. Bij de rondvraag volgde nog een drukke bespreking over het uitzenden van landarbeiders naar Duitsc'hland. Rilland. Door de politie alhier werd dezer dagen een tweetal personen aan gehouden, afkomstig uit Rucphen, die er van verdacht worden zich te hebben schuldig gemaakt aan afpersing van geld, meerdere malen gepleegd bij een ingezetene van Rilland-Bath. Beide per sonen werden op transport gesteld naar Middelburg ten einde aan de Justitie te worden voorgeleid. Wissenkerke. Maandag vergaderde de onderafdeeling Wissenkerke van de ver eeniging voor ziekenhuisverpleging op Zuid- en Noord-Beveland. ment belust gezelschap uit te laten en ze was blij, dat ze mevrouw Edgeworth een u'aag kon beantwoorden over een zekere borduursteek. U borduurt zeker heel veel, dat u het zoo keurig doet?" vroeg mevrouw Edge worth. „Nu", zei Nannie glimlachend, „thuis in ieder geval niet. Ik heb te veel te naaien, te stoppen en te verstellen om nog veel tijd voor iets anders over te houden." „Naaien, stoppen, verstellen!" herhaal de juffrouw Panton. „Als ik u was, zou ik dat allemaal aan mijn kamenier over laten." „Ik ook", zei Nannie, „als ik een ka menier had om het te doen." „Heb je geen kamenier? Waarom niet?" „Omdat vador er geen voor me betalen kan", antwoordde Nannie kalm. „O, lieve kind, wat heb ik een mede lijden met je! Het moet verschrikkelijk zijn om geen kanelier te hebben," riep juffrouw Panton uit. Haar toon was niet oprecht en Nan nie's eenig antwoord was een glimlach en een blik, die voor haar, die ze verston den vol uitdrukking waren. Juffrouw Garth begreep ze uitstekend en glimlachte even tegen Nannie, als om haar dat te vertellen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5