ensohap Kerknieuws Onderwijs. Leestafel Laatste Berichten. Telegrammen. Finantiëele Berichten. Marktberichten Burgelijke Stand. Gemengd Nieuws n». Terugvordering van crisis- gelden. ir deze gemeen- en onderscheid J- en C-boeren. 3ijz. Scholen de ichotten te ver- de school aan 414,95 en die ek van de ver- xnstandhouding olendijk: le om atsen, daar de ten worden ge- alg. st. toege- ior de school te i afwaterend te n geraamd zijn discussie werd om hierop af- mgenomen met Tegen het voor- Meertens en D. aadsbesluit van ;root f 1000 aan rdt met alg. st. om een gedeelte de Feijter aan van de Lange- 40, wordt even- sloten dhr J. J. tidsbemiddeling, mtract, daar ge- werk naar be- BEVELAND. gehouden ver van den Molen- velingslijst van f geplaatst G. de Schipper, erv. d. Velde, v. d. Burght, J. d. Velde, allen 71938 werd in ontvang en 381939 werd tg. op f 1213,23. stgesteld op f 18 e e n. N o o r d- lath. Wavre, 56 .33.53 u. laatste 2, 5, 13 M. de 7 L. Slotboom, tard, 10, 25 C. de Joh. van Es, 14 P. Lindenberg, 20, 22, 28 C. de •en, 26 M. Lam- ormvogels. Wed- km. le duif iven. 4, 11, 12, 13, 14, L Bom, 6, 8, J. v. Boven, 10, 15 >-BEVELAND. ouderdom van erleden de heer 904 kantoorhou- e in de rubrieb slechts 75 cent SSION. rereeniging itspanning" irg. is een gebeuren, eeft aangegrepen, i uit de psalmo- ,n het lijdensver- Geen wonder, dat Joh. Seb. Bach ikale bewerking, aik van alle ele- nenvorm van zijn ar hij keert terug tekst en laat de daarop geven in ichter, die geheel e stellen van zijn ties droegen im- D. G., Gode al- lelp Jezus) heeft en diepte van het peild. In zijn har- niet alleen reke- .aar ook met den rer anders wordt, n kunnen zoo de du deine Wege", M „Een teekenend geval, waarin het hoogste recht tot het grootste onrecht zou leiden." Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, houdende voorziening ten aanzien van de terugvordering van gelden, gestort of betaald in verband met artikel 8 der Grisis-zuivelwet 1932. Up grond van dit artikel zijn bij en k ichtens het crisis-zuiveibesluit II 1932 ru0elen gesteld, waarbij was bepaald, dat hel vervoeren, verkoopen, voorhanden lebben of afleveren van andere spijsvet- ten, waarvan de verpakking niet voorzien was van een door den minister uitsluitend tot dit doel vastgesteld merk, slechts was toegestaan op voorwaarde, dat een zeker bedrag aan de vereeniging Crisis-Zuivel- centrale werd betaald. In een procedure, waarbij deze vereeniging van een hande laar, die in gebreke was gebleven, harer zijds de betaling van een bedrag ter zake van het voorhanden hebben van andere spijsvetten vorderde, heeft de Hooge Raad het door de centrale ingestelde be roep tegen een voor haar ongunstig ar rest van het gerechtshof te 's Gra\enhage verworpen, overwegende: „dat het in deze gaat om niet verpakte andere spijsvetten en ook de bepalingen der ministerieele beschikkingen, waarop door de centrale beroep wordt gedaan tot staving van haar vordering, betrekking hebben op niet verpakte spijsvetten; „dat echter noch artikel 8 der crisis- zuivelwet 1932 (Stbl. 290), noch eenige andere wetsbepaling over niet verpakte andere spijsvetten spreekt, weshalve noch de Koningin bij algemeenen maatregel van bestuur, noch ook de minister van oeconomische zaken en arbeid bevoegd is, het voorhanden hebben van dergelijke spijsvetten te verbieden of voorwaardelijk toe te staan." Dit arrest van den Hoogen Raad opent de mogelijkheid, dat door belanghebben de handelaren de terugvordering van de vereeniging Grisis-Zuivelcentrale of van anderen zal worden beproefd van betalin gen of stortingen, gedaan ter voldoening aan voorwaarden, gesteld ter uitvoering van artikel 8 der Crisis-Zuivelwet 1932, ten aanzien van het vervoeren, verkoopen, voorhanden hebben of afleveren van an dere spijsvetten, voor zooveel de betaling of storting betrekking had op andere spijsvetten in niet verpakten toestand. Te gen zoodanige acties kunnen door de cen trale verschillende verweren worden ge voerd. Niettemin heeft de minister van oeco nomische zaken mede op advies van den landsadvocaat het raadzaam geoordeeld, de indiening van een wetsontwerp te be vorderen, hetwelk beoogt de m o g e 1 ij k h e i d t o t teruggave van reeds betaalde of ge storte bedragen als boven bedoeld uit te sluiten. De minister ontveinst zich niet, dat te gen zulk een wetsontwerp ernstige be zwaren worden aangevoerd. Immers, het gevaar bestaat, dat door een maatregel, welke ten doel heeft de gevolgen van een in hoogste instantie gedane rechterlijke uitspraak af te wenden, het vertrouwen van de burgers in de overheid wordt ge schokt. Hoewel de minister zich dit be zwaar zeer wel bewust is, is hij niettemin tot het ontwerpen van het wetsvoorstel overgegaan en wel om de volgende zeer gewichtige redenen. De bedragen, welke op grond van de crisis-zuivelwet 1932 ter zake van onver pakte als van verpakte spijsvetten zijn betaald en welke dienden om daarmede de steunmaatregelen voor de melkveehou derij te financieren, zijn uiteindelijk ten lastë van den consument gekomen. De gang van zaken bij de betaling van onver pakte spijsvetten is namelijk in het alge meen deze geweest, dat het door den han delaar betaalde door dezen op> den con sument is verhaald. Zou nu op grond van de hiervoren vermelde uitspraak van den Hoogen Raad tot terugbetaling moe ten worden overgegaan, dan zou er uiter aard van eenige teruggave aan den uit eindelijken consument geen sprake kun nen zijn. Dit beteeken t, dat voldoe ning aan de vorderingen tot teruggave neerkomt op een vol komen ongemoti veerde en onredelijke ver rijking van een aantalhan- d e 1 a r e n. Het ontoelaatbare van deze verrijking springt te meer in het oog, indien men bedenkt, dat deze restituties, welke te zamen een bedrag van plus minus 5 mil- lioen gulden kunnen beloopen, in hoofd zaak gefinancierd zullen moeten worden uit de opbrengsten van de margarine- en vetheffingen, hetgeen ten gevolge zou heb ben, dat de margarine- en vetconsumen- ten het meest behoeftige deel der be volking de heffingen, welke indertijd op hen zijn afgewenteld, nogmaals zou den moeten betalen. Uit het voorgaande blijkt, dat de mi nister zich in dezen gesteld ziet tegenover een teekenend geval, waarin het hoogste recht tot het grootste onrecht zou leiden. Een regeering, welke zulks zou gedoogen, zou naar zijn meening, ernstig in haar taak te kort schieten. De minister meent met deze korte toe lichting, waarin in hoofdzaak de nood zaak tot het ontwerpen van het wetsont werp naar voren is gebracht, te mogen volstaan. „Wenn ioh einmal soil scheiden" en „O Haupt voll Blutt und Wunden", op de zelfde melodie voorkomen, met geheel an dere harmonisatie. Bach heeft zijn Matthaus Passion ge geven als een liturgisch werk en ze ge schreven voor kerkelijk gebruik. Hij bracht het wérk als een belijdenis der ge meente, niet als schoonheidscultuur. Een uitvoering van het geheele werk werd gisteren onder leiding van Garo niet gegeven. Toch gaan daardoor mooie ge dachten van Bach verloren. In het eerste deel komen zes aria's voor, in het tweede deel negen. Daar is de handeling gewel dig. Zóó snel volgt de eene gebeurtenis de andere op, dat Bach hier meer ruimte liet voor meditatie. Het werk van den Leipziger cantor is langen tijd onaangeroerd gebleven. Eerst Mendelssohn 'bracht de Matthaus Passion weer naar voren. De tijd van de roman tiek bracht ons dus deze kerkmuziek weer en de invloed daarvan was duidelijk merkbaar. De groote soberheid ging te loor en het liturgisch werk werd een concertstuk. Ze ker, met een verheven schoonheid en een voordacht uitstekend verzorgd, groote ko ren, met als gevolg weer groote orkesten. In den laatsten tijd zijn er stroomingen, die weer willen brengen een historischen Bach. 'Deze Bach-problemen kwamen weer in de gedachten, toen we de concertzaal bin nenkwamen en het overbezette podium zagen. Er zullen wel 'bijzondere oorzaken aanwezig zijn, waarom de uitvoering dit maal zooveel weken na Paschen werd ge steld. Toch was de zaal èn op de generale repetitie èn op de uitvoering goed bezet. Wat de solisten betreft is men over het alcemeen wel gelukkig geweest: Ankie van Wickevoort Crommelin, sopraan; Mevr. Trude Nierop-Rittershaus, alt; Jan Schip per, Bussum, tenor; Max Kloos, Hilver sum, bas; Dr H. van der Kamp, bariton, zorgden voor een uitstekende vertolking. Het kinderkoor zorgde voor de soprano repieno. Caro voerde koor en orkest op buiten gewone 'wijze aan. Telkens treft ons de rust en zekerheid, waarmee deze dirigent alles in de hand heeft. Wat een voorberei ding kost de uitvoering van zulk een ma gistraal werk. Zeker, er zijn wel fouten aan te wijzen, maar veel grooter is de dankbaarheid voor het feit, dat ook in onze stad een dergelijk werk en dan zoo kan worden uitgevoerd. Anny van de Pbtte zorgde voor de re citatief-begeleiding aan den vleugel, Th. C. Ferwerda zat achter het orgel en de Vereeniging voor Instrumentale Muziek te Middelburg, gesteund door sommige leden van de Arnhemsche orkestvereeni- ging, zorgden mee voor de begeleiding. Onder den indruk van het gehoorde verlieten de aanwezigen de concertzaal. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wijngaarden, Dr M. H. A. L. H. van der Valk, cand. te Hilligersberg. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Werkendam, W. F. La- man te Middelharnis. Voor Harlingen, N. Brandsma te Wildervank. Alg. Synode Ned. Herv. Kerk. Door het Prov. Kerkbestuur van Friesland is tot lid der Algemeene Syno de der Ned. Herv. Kerk gekozen ds J. Hoekstra van Ternaard en tot diens se cundus ds W. A. Dekker van Scharne- goutum. Ds Hoekstra staat, naar men mede deelde, bekend als voorstander der Reor ganisatie. DE M. U. L. 0.-STROOM. Steeds neg stijgand Aan het schriftelijk examen M. U. L. O., dat dit jaar wordt afgenomen op 31 Mei en 1 Juni op 76 plaatsen in ons 'land en wel in 165 zalen, zullen van de beide sa menwerkende vereenigingen, Openbaar en Chr. M. U. L. O., benevens van eenige neutrale bijzondere scholen, ruim 10.000 candidaten deelnemen. He mondelinge examens hebben plaats tusschen 4 en 30 Juli op een 50Ltal cen trale punten. Aan de examens der Katholieke Mulo- scholen, die afzonderlijk worden gehou den in de maand Juli, nemen om en bij de 5000 candidaten deel, zoodat er dit jaar 15.000 Mulo-leerlingen van de 96.698 die op 1 Januari 1938 de Mulo-scholen bezochten, hun eindexamen zullen afleg gen. Afgaande op de resultaten der 10 laat ste jaren, waarin steeds ruim 80 pet. der candidaten slaagden, zullen er dit jaar dus ruim 12.000 diploma's kunnen wor den uitgereikt. Bij het aan do Zeevaaitschool „De Ruijterschool" te Vlissingen gehouden examen voor machinist bij de binnen vaart zijn geslaagd voor; voorloopig di ploma machinist aan boord van stoom schepen: K. A. ten Hacken, Vlissingen; voorloopig diploma machinist aan boord van motorschepen: G. M. Aerts, IJzendijke; J. G. L. van Akkeren, Vlis singen; K. A. ten Hacken, Vlissingen; J. Lounis, Terneuzen; J. H. Plaizier, Vlissingen; J. Platteeuw, Terneuzen en Th. Wang, Vlissingen Vier candidaten werden afgewezen en een candidaat trok zich terug. Kapelle. Benoemd tot onderwijzeres aan de Ghr. school Kapelle-Biezelinge Mej. K. Berman alhier. Een roman van een blinden auieur. Binnen enkele weken zal bij N.V. Gebr. Zomer en Keuning's Uitg. Mij. te Wa- geningen verschijnen „Roelie" een zeer bijzonder boek. 'tls geschreven, of juis ter gezegd, gedicteerd door den jongen n.uteur Willem Kramer, die blind is. Hij was een leerling van het Christelijk Blindeninotituut „Bartimeus" te Zeist waar hij opgeleid werd voor muziek leeraar. Anne de Vries, de bekende auteur van Bartje, die indertijd leeraar was aan genoemd instituut, komt de eer toe de schrijverstalenten van Willem Kramer ontdekt te hebben. Hij moedigde (itn jongen man aan en adviseerde hem om eerst eens korte verhalen te gaan schrijven. Deze hadden succes. Ze wer den geplaatst onder den schuilnaam Willem van Holland. En nu komt dan binnenkort de eerste roman van dezen veelbelovenden jongen auteur van de pers. D'it is wel een unicum, want nog nimmer is er uit Prot. Chr. kring een blinde auteur voortgekomen. Hei pnbleem der Schrificriiiek, door Dr G. C. Berkouwer. Uitgave J. H. Kok, Kampen, Prof. Dr K. Dijk, die dit boek in „De Bazuin" besprak, wees er daarbij op, dat het gewenscht is, dat alle predikanten deze studie binnen hun bereik hebben. En ze is ongetwijfeld in de eerste plaats voor de theologen van groot belang. Het zijn echter niet alléén de predikanten, die van den rijken inhoud van dit werk kunnen profiteeren. Ook onderwijzers en meelevende gemeenteleden al zullen ze misschien moeite hebben het betoog in alle onderdeelen te volgen, zullen goed doen dit boek ernstig te bestudeeren. De geleerde schrijver wijst er in een inleidend woord op, hoe er ook wat be treft het Schriftgezag, langzamerhand veel veranderd is. „Door de theologie zoo zegt hij werden nieuwe wegen ingeslagen om de principiëele aanvaarding der Schrift- critiek te kunnen combineeren met een zeker gezag van het Woord Gods. Er is een tijd geweest, dat de voor standers der Schriftcritiek in hun critiek op de Heilige Schrift het Christelijk ge loof wilden treffen. Toen stond het „ja" der kerk en der theologie nog tegenóver het „neen" der critiek. Thans is het reeds geruimen tijd zoo, dat ook de theologie meent voor de Schriftcritiek een plaats te moeten reser veeren. Dóórdoor ontstond in zeer bij zonderen zin, het probleem der Schriftcritie k." Dit probleem, vooral voor dezen tijd van zoo bijzondere beteekenis, wordt dan verder in den breede en met groote kennis van zaken behandeld. Wij hopen, dat dit boek door velen met ernst zal worden bestudeerd. Benoeming. MIDDELBURG. De gemeenteraad be noemde hedenmiddag met algemeene stemmen tot rector aan het Gymnasium dr W. van Oorde, leeraar in de oude ta len aan het stedelijk gymnasium, te Rot terdam. DE GASTEN TER GELEGENHEID VAN DE DOOPPLECHTIGHEID. DEN HAAG. Vanmorgen is per vlieg tuig uit Londen op Schiphol gearriveerd Prinses Alice van Groot-Britannië. Zij werd o.a. verwelkomd door Z.K.H. Prins Bernhard, die haar met zijn auto naar de residentie bracht. Hertog Adolf Friedrich van Mecklen burg en de Hertogin van heden aangeko men en door H. M. de Koningin op het perron van het station Staatsspoor be- gioet. Voorts zijn de Vorstin van Erbach Schönberg en de Graaf en Gravin von Kotzebue reeds in Den Haag aangekomen. Prinses Armgard en Prins Aschwin worden in den loop van den dag per auto in de Residentie verwacht. DE TIJD VAN AANKOMST EN VERTREK VAN KONING LEOPOLD. DEN HAAG. Naar wij vernemen zal Z. M. de Koning der Belgen morgenoch tend te ongeveer kwart over tien op het vliegveld Ypenburg arriveeren. H. M. de Koningin en Prins Bernhard zullen op het vliegveld aanwezig zijn om den Koning welkom te heeten. Des middags omstreeks 4 uur zal de Koning van Ypenburg vertrekken. PRINSES JULIANA GAAT WINKELEN. DEN HAAG. H. K. H. Prinses Juliana heeft vanmorgen, vergezeld van een hof dame, een wandeling door de binnen stad gemaakt en een bezoek gebracht aan verschillende zaken. Te 12 uur keerde de Prinses in het paleis terug. Kort daarop is zij met Prins Bernhard uitgereden, hartelijk toegejuicht door de vele belangstellenden, die zich bij het paleis hadden opgesteld. DE ARRESTATIE VAN DEN WACHT MEESTER DER KONINKL. MARECHAUSSEE. DEN HAAG. Wij kunnen nog meedee- len, dat de arrestatie van den wacht meester der Kon. Marechaussee te Ter neuzen, door de militaire Justitie is ge last, omdat de aangehoudene wordt ver dacht van zedenmisdrijf. OPSTAND IN BRAZILIë? BUENOS AIRES. Verklaard wordt, dat hier ter stede bericht is ontvangen dat in Brazilië een opstand is uitgebroken. In een bericht uit Rio de Janeiro wordt gezegd, dat militairen in opstand zijn ge komen en dat zij door burgers worden gesteund. Volgens een bericht uit Monteviedo aan het dagblad El Dia zou de regeering van Vargas omver geworpen zijn door Fascisten. LONDEN. De Braziliaansche ambas sade te Londen verklaart geen enkele be vestiging te hebben ontvangen over de ge ruchten dat een opstand zou zijn uitge broken. BUENOS AIRES. De bladen melden uit Monteviedo dat in Brazilië een voor- loopige regeering is geconstitueerd. DE OPSTAND MISLUKT. RIO DE JANEIRO. Officieel wordt meegedeeld dat de opstand is mislukt. Een officieel communiqué luidt: Een bende ge wapende groenhemden en burgers, die de uniformen droegen van politiebeambten en marine-officieren heeft een poging ge daan eenige openbare gebouwen te bezet ten. Zij slaagden er in het Ministerie van Marine in bezit te nemen, doch dit werd door militairen heroverd. De opstand heeft slechts 354 uur geduurd. Het nationale departement voor propa ganda heeft per radio meegedeeld, dat er geen reden tot ongerustheid bestaat, daar de regeering den toestand volkomen meester is. HAILE SELASSIE OP WEG NAAR GENEVE. PARIJS. Keizer Haile Selassie is te Parijis aangekomen op weg naar Genève, waar hij zich aan het hoofd zal stellen der Abessynsche legatie. DE MIJNRAMP TE DUCKMANTON. LONDEN. Volgens niet officieel beves tigde geruchten, zouden in de ruimten van de mijn nog eenige lijken zijn gevon den, waardoor het aantal omgekomen arbeiders tot 93 zou zijn gestegen. Een groote menigte mannen en vrouwen wacht diep ontdaan voor den ingang van het ge bouw, dat als lijkenhuis is ingericht. De identificatie van de meeste slachtoffers zal zeer moeilijk zijn. Nader wordt gemeld, dat het bericht als zou het aantal slachtoffers 93 bedra gen op geen enkelen grond berust. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsclie Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. le Goes vorige koers lieden H. V. A. 429 424 Ned. Ind. Handelsbank 130 130 Philips 283 54 275l/« Unilever 15654 156 54 A. K. U. 39 54 38 Amsterd. Rubber 203Vs 204 54 Kon. Olie 32454 323 DJi Mij. 28554 282 Scheepvaart Unie 119 117 54 Kon. Boot 107l/a 106 3 pet. Nederland 1938 10154 10154 3 pet. Nederland 1937 1003/io 10054 U. S. Steel 3454 33 54 Anaconda 21"/n 21'/n U. S. Leather 354 354 B.thlehem Steel 36'/a 3554 Adj. Gh. Milwaukee 23/s 25/i» Cities Service 7/s "/u Intern. Nickel 355/e 35 Shell Union lOVu 9>/a Kennecott 2654 2554 Radio 454 47/s Car Foundry 147/e 1454 Tidewater 105/ie lOVs Midcont. Oil 13 12 General Motors 2454 24 Am, E'nka 2454 2454 Am. Water Works 7J/a 7 54 Republic Steel llVs 10°/ie Continental Oil 207/e 207/s De beurs was onbelangrijk met geringe koersverschillen, die meerendeels iets naar beneden waren. Philipslampen wa ren nogal gedrukt op 275% maar dit was feitelijk het eenige fonds, dat in het oogvallend lager noteerde. Senembahs, die gisteren een duw naar beneden kregen, konden dit verlies weer ruim inhalen. Voor Aku bestond wat aan bod. De Nivas verkocht ook heden weer ruim 13% duizend ton Suiker, wat ech ter op den koers der suikeraandeelen geen invloed had. Het artikel Rubber was iets beter wat eveneens zonder effect bleef. De Amerikaansche aandeelen waren in overeenstemming te New-York lager en bleven vrijwel zonder belangstelling. De Beleggingsmarkt was prijshoudend; veel vraag bestond ook hier niet. Openingskoersen New-York: Steels Bethlehem Steel General Elec tric General Motors Tidewater Anaconda 54. Wisselkoersen. Amsterdam, 11 Mei, 2.30 u. Berlijn 72.4072.50. Londen 8.9754—8.98l/i. Parijs 5.045,06. Brussel 30.38—30,42. New-York 1.801.81. GOES. Veilingsvereen. Zuid-Beveland. Veiling van Dinsdag 10 Mei 1938. Kleine veiling. Aardbeien 135146 per 100 kg. Groenten: Spinazie 27, Stoofsla 2 6, Prei 3, Nieuwe Aardappelen 1920, Oude Aardappelen 3.507, id. drielin gen 24.10, alles per 100 kg.; Bloem kool 813, id. II en III 27, Kropsla 0.904.30, alles per 100 stuks; Wortelen 13, Radijs 1.20, Rammenas 2.602.80, Rabarber 67, alles per 100 bos. Bloemen: Madeliefjes 1.201.50, Ver geet mij niet 1.101.20, beide per 100 stuks; Begonia's 1012, per 100 pot. ROTTERDAM. Op de gisteren in het Veilingslokaal Warmoezierstraat 3739 gehouden veiling werden de volgende ^rijzen besteed: Kipeieren 2.85—3.75. Aanvoer 185.000 stuks. GOES. Geboren: Alida, d. v. Jacob van Westen en Jannetje Fraanje. Overleden: Johanna Jacoba Maris, 61 j., echtg. van Abraham Willemsen, te Wemeldinge. Van 30 April>7 Mei. AAGTEKERKE. Getrouwd: H. Geert- se, 25 j. jm. en J. Dingemanse, 22 j. jd. Ondertrouwd: S. Kodde, 27 j. jm. en M. Louws, 23 j, jd; W. Goppoolse, 27 j. jm. en M. de Visser, 24 j. jd. (M. G.) Van 29 Mei WESTKAPELLE. Ondertrouwd: Ara. Gabriëlse, 28 j. jm. en Suz. Lous, 22 j. jd. (M. G.) Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Da» is verstandig Oplichting en bedrog door credietinstellingen. Een uitge breid onderzoek van den Franschen Vei ligheidsdienst, naar aanleiding van een groot aantal klachten, heeft geleid tot de sluiting van elf Parijsche credietinstel lingen, die in werkelijkheid leefden van oplichting en bedrog. De politie is tevens overgegaan tot een vijftal aanhoudingen, terwijl nog vijf andere personen gezocht worden. Deze credietinstellingen waren verdeeld in twee groepen, die in het geheim met elkander in verbinding stonden. De inrichtingen van de eerste groep zorgden zoogenaamd voor de publiciteit, om kapitalen te zoeken voor menschen, die een leening wilden aangaan tegen lage rente. Deze publiciteit moest heel duur betaald worden en den klant wer den bewijsnummers in handen gestopt van een advertentieblaadje, dat gedrukt werd op eenige honderden nummers en natuurlijk nooit in den handel gebracht werd. Dan werd aan den goedgeloovigen klant een brief overhandigd voor een credietinrichting van de tweede groep, waar hij geld zou bekomen. Daar werd de brief opgevorderd, zoodat alle bewijs stukken verdwenen waren en men zette den klant nog eenige belangrijke bedra gen af voor denkbeeldige dossiers, regi stratiekosten en dergelijke. Dat duurde op deze wijze voort, totdat de inrichting plotseling verhuisde naar een onbekend adres, natuurlijk zonder dat de klanten betaald waren. Volgens een voorloopige raming zouden de verduisteringen verscheidene millioe- nen bedragen. Hooge prijzen voor boe ken. Te Parijs is de bibliotheek van Edouard Rahir verkocht, welke in totaal 23.533.040 fr. heeft opgebracht. Een exemplaar van den eersten druk van Paul et Virginie van Bernardin de Saint-Pierre (Curmer 1838) in een maro kijnen band heeft 51.500 fr. opgebracht; de Oeuvres van Lamartine (editie Boquet 1826) in twee deelen in een fraaien band ging voor 25.000 fr.; een mooi exemplaar van A Rebours van J. K. Huysmans (Les cent bibliophiles 1903) met illustraties van Lepère in een band van Marius Mi chel voor 16.100 fr.; Goethes Faust met de litho's van Delacroix op Chineesch pa pier voor 10.500 fr.; Candide van Voltaire (1759) voor 13.500 fr.; een der 12 exem plaren op Chineesch van de Contes drola- tiques van Balzac (1835) voor 30.100; de werken van den Kardinaal van Bernis (1825) in een fraaien band voor 20.800 fr.; Eloge de la folie van Erasmus met ge kleurde houtsneden van Lepère (1906) en een band van Ghambolle-Duru voor 17.000 francs. De mishandeling van Mr van Schaik. Dezer dagen maakten we melding van het feit, dat de voorzitter van de Tweede Kamer, de oud-minister van Justitie Mr J. R. H. van Schaik, door klaarblijkelijk een der aanhangers van de „Zwart Front" - beweging op straat is mishandeld. Dezé zaak is in handen van de politie gesteld voor onderzoek. De „Eindhovensche en Meijerijsche Ceu-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3