Een opzienbarende arrestatie. Dagblad voor de Provincie Zeeland EN EENDEN 1 ishoudster. EERSTE BLAD Vrijheid tot den Arbeid. De strijd in China. De mijnramp in Engeland. Belangrijkste Nieuws agen vrij zicht. WOENSDAG 11 MEI 1938 52e JAARGANG - No. 187 Twee en zeventig dooden. TTERENDE rn, 10 mnd. oud volle Patrijs Legh., Excheg slders, Rhode-Is. Reds, leg 1,25 p. St., Khaci len 9 mnd. 70 ct. p. ;h., Rhode Isl. R$ds| hennetjes 5 weken sek ouder 5 ct. duur- fh. haantjes 6 weken Isl.-Reds, haantjes 7 9 weken 35 ct. Verp, station franco onder IK, bekend hennen- Rijksveldw., Veenen- daaL Door khandelaren rorden RTENTIËN en MEMENTEN lad aangenomen VERDIENSTE oor energieke perso en geschiktheid vaste ti onder no. 68, Bu- iw" te Goes. TE KOOP: 2 gebr. t zeer besten staat, iedmach. en andere tan concurreerende ORNELISSE, Eigen- tl Middelburg. KOOP: TDRAGEND WEKK EEN MELKKOE, 5 Wolfaartsdijk. KOOP: ONDERHOUDEN GORGEL. ikt voor zaaltje, at 3, Goes. ilfkoeien, gekalfd en ing, een kalfvaars, vare koeien. 5, 's-Heer Hendriks- foon 4. KOOP: EN 4 PERSOONS SEDAN 1932. op 9. Koopje! AN, Teerpakhuizen- elburg. ib.wagens op luchtb., •enwagen, onderdoor- beslag, een met smal ï- en melkwagentjes. AN, Teerpakhuizen- lelburg. ond of met October: IN EEN KNECHT. Torenweg, Middel- agd: ET MEISJE, kan werken, voor nacht. Adres: Voor- AGDIENSTBODE en 18 jaar. Adres: ENHUIJZEN, Villa St.-Joosland. md wegens zwakte: B 126, Wilhelmina- I Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Ooes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vllsslngen f 0.Z0 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededcellngen 00 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het voorontwerp van Minister Romme inzake de beperking van den arbeid der gehuwde vrouw, heeft van verschillende kanten crltiek uitgelokt. Het verzet komt hoofdzakelijk uit den feministischen hoek. Maar ook van andere zijden worden bezwaren ontwikkeld, Wij denken hierbij o.a. aan wat „Ko ningin on Vaderland", een Ghr,- HiBt. weekblad, over dit onderwerp schreef. Geconstateerd wordt, dat van Chrlste- lijk-Historische zijde van ganscher harte is medegewerkt, aan het totstandbren- gen van sociale maatregelen tot bescher ming van den arbeid. „Toch aldus dit orgaan gelooven wij, dat het thans de taak onzer Unie is, de stem te verheffen tot principiëele verdediging der vrijheid tot den arbeid. Wij verdedigen principiëel recht en plicht van Wetgever en Overheid, in te grijpen, ook op het terrein van den ar beid, wanneer kennelijk blijkt, dat pro ductie-hartstocht en winzucht vele men- schen met zedelijke en lichamelijke ge varen bedreigen. Maar ook de persoon lijke vrijheid en verantwoordelijkheid hebben hare rechten en eischen, welke eveneens recht hebben op. nauwgezette eerbiediging. Voor elk ingrijpen der Overheid op het terrein van den arbeid moet onomstoote- lijk vaststaan, dat de gevaren, waartegen zij wil optreden, werkelijk in ernstige mate aanwezig zijn en dat niet ander zijds het gevaar dreigt, dat hoogere waar den in verdrukking zullen komen. Het schijnt ons toe, dat deze bedreiging bij ons volk in sterke mate zich begint te openbaren. Wij denken aan de doorvoering van vestigings-eischen voor sommige bedrij ven, aan den stijgenden roep om wette lijk verbod van loonenden neven-arbeid door den arbeider, in zijn vrijen tijd, en niet het minst aan het voorontwerp, „houdende beperkende bepalingen inzake arbeid van gehuwde vrouwen." En verder: „Het ethische argument, de bescher ming van het gezin, heeft zijne waarde, maar het enorme aantal der gestelde uitzonderingen, waardoor slechts een klein deel der gehuwde vrouwen, die ar beid verrichten, door het ministeriëel ver bod zullen worden getroffen ontneemt aan het ethische argument wel veel van zijn beteekenis. Indien het gezinsleven in Nederland, door bestendiging van den thans bestaanden toestand, zóó ernstig zou worden bedreigd, waarom dan die tallooze uitzonderingen, waarbij het be ginsel aan de praktijk wordt onderge schikt gemaakt. Hier dringen de feiten tot zeer groote omzichtigheid. Wellicht kan langs den door den minister gekozen weg kleine bate worden verkregen. Maar hoe groot is de schade, die daar tegenover zal staan!" Als wij het goed begrijpen heeft dit Ghr.-Historische orgaan tegen de voor gestelde- maatregelen geen principiëel be zwaar, maar is het van oordeel, dat de toestand niet van dien aard is, dat in grijpen van de Overheid noodzakelijk zou zijn. En daarom is het in dit geval noodig op te komen voor het hoog houden van de vrijheid tot den arbeid. Het is goed, dat ook aan die zijde van de zaak aandacht wordt geschonken. Het gevaar dreigt toch, dat, gewoonlijk met een beroep op „het algemeen belang" de vrijheid om te arbeiden zonder noodzaak wordt beknot. Zoo zagen wij, dat de Vereen, van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden tot den Minister van Defensie een adres heeft gericht om aan onderofficieren te ver bieden in hun vrijen tijd kantoorarbeid te verrichten. Niet in het belang van den dienst, maar uit een oogpunt van vermeerdering van werkgelegenheid, in het „algemeen belang" dus. Dezelfde adressanten zouden echter waarschijnlijk, wanneer aan kantoor bedienden verboden werd bijbetrekkingen te vervullen, krachtig in de bres sprin gen voor de vrijheid van de kantoor bedienden om zoo mogelijk hun vrije uren productief te maken. De zaak hier aangevoerd is zeker van genoegzaam belang om ze ernstig onder de oogen te zien. Japansche aanval op Amoy. Japansche strijdkrachten hebben, na een hevig- bombardement door de oorlogs schepen een aanval gedaan op het eiland, waarop Amoy, een verdragshaven, is ge- Onder zwaar granaatvuur van het seheepsgesehut op de Ghlneesehe loopgra ven, hebben de Japanners 500 man aan land gezet. Tijdens de hierop volgende geveohten hebben de Chineezen, die zich dapper ver dedigden, naar zij melden, ruim 100 Ja pansche soldaten gedood en 75 gevangen genomen. Japansche vliegtuigen hebben boven het in de nabijheid gelegen eiland Koelang- soe, waar veel vreemdelingen wonen, pamfletten omlaag geworpen, waarin den vreemdelingen wordt aangeraden 't eiland van Amoy te verlaten. Buitenlandsche schepen hebben even eens het verzoek ontvangen het strijdge bied te verlaten. Volgens de laatste berichten zou het corps Japansche mariniers op heftigen tegenstand van de zijde der Chineesche verdedigers zijn gestuit, die door een te genoffensief de Japanners weer van het eiland trachtten te verdrijven. De Engelsche kruiser „Diana" is naar Koelangsoe vertrokken, om alle Engel- schen aan boord te nemen, die het eiland wenschen te verlaten. De Chineesche marine-autoriteiten zijn van meening, dat de Japansche aanval op Amoy slechts een poging is, om de aandacht der Chineezen van het Noorden naar het Zuiden, af te leiden. Volgens de buitenlandsche militaire waarnemers zouden zes Japansche divi sies met meer dan 100.000 man van Ja pan uit op weg naar China zijn, om de Japansche fronten in het Zuiden van Sjantoeng en ten Zuiden van Tsin Poe te versterken. Blijkens het gistermiddag gepubliceer de communiqué, is in de stellingen der Chineezen en Japanners in Zuid-Sjan- toeng geen verandering gekomen. In het Engelsche Lagerhuis heeft de minister van mijnbouw medegedeeld, dat volgens de laatste door hem ontvangen berichten, meer dan zeventig personen om het leven zijn gekomen hij de ontplof fing, welke zich in de Markham-mijn heeft voorgedaan. In den loop van den avond werd offi cieel door de directie van de Staveley Company, eigenaresse der mijn, bekend gemaakt, dat het aantal dooden twee en zeventig bedraagt. D'e goheele mijn is in alle richtingen doorzocht, nergens werd meer leven aan getroffen. De lijken zullen zoo spoedig mogelijk geborgen worden. Behalve de 72 slachtoffers van de mijnramp, van wie, thans vaststaat, dat zij het leven verloren hebben, zijn nog 41 personen door brandwonden overdekt of lijdende aan rookvergiftiging. Zij zijn in het ziekenhuis opgenomen. Een der reddingsmanschappen, die het eerst in de mijn, welke ongeveer 800 M diep is, afdaalden, verklaarde later: „hel was ons bijna te zwaar. Als dronken mannen wankelden wij verder, struike lend over de lijken. Op- handen en voe ten moesten we ten slotte kruipen, tot wij er in slaagden het uiteinde van da schacht te bereiken. Hier zakten we in elkaar en werden ook wij naar het zie kenhuis gebracht. Gedurende eenigen tijd heeft men nog telefonisch in verbinding gestaan mei de ingesloten mijnwerkers. Later kwam er echter van hun kant geen antwoord meer. POLITIEKE ONZEKERHEID IN BELGIë DUURT VOORT. De regeering stelt de kwestie van vertrouwen. Gisteren vergaderde onder zeer groote belangstelling de Belgische Kamer. Van de Kamerleden was zoo goed' als niemand afwezig. Op de perstribune za- ten, en stonden zeker wel 200 journalisten Nagenoeg al de ministers zaten in de re- geeringsbank. Als eerste spreker kwam de minister van financiën, Soudan, aan het woord voor een uiteenzetting van den financi- ee'len toestand; na hem minister-president Janson over de algemeene politiek van de regeering. Een Incident. Toen de minister van finanoiën Sou dan het spreekgestoelte besteeg, om zijn rede te houden, werden van de publieke tribune pamfletten omlaag geworpen. Deze pamfletten luidden als volgt: „Het land heeft genoeg van het parle ment. Hulde aan de moedige oudstrijders. Heeren politici van alle partijen gaat weg en komt niet terug. Ontbinding! België voor de Belgen". Minister Soudan gaf een groot aantal cijfers, waaruit moest blijken, dat de ver meerdering van de uitgaven sedert het indienen van de begrooting op 1250 mil- lioen francs moet worden geraamd. Het tekort bedaagt 1970 millioen francs. Het werd onmogelijk geacht deze bedragen ge heel door middel van nieuwe of verhoog de belastingen te dekken. Daarom heeft de minister verschillende posten geschrapt Hij meent dat men het tekort nog iets hooger moet schatten en spreekt dan ook van 13001350 millioen francs. Zich keer end naar de parlementsleden die op verdere bezuinigingen aandringen, zeide hij, dat het niet mogelijk is aan de sociale wetgeving te raken. Voorts stelde hij de vraag, wie het zou aandurven in de huidige omstandigheden de salarissen van het rijkspersoneel te besnoeien. Komen! tot de belastingcontrole, zeide minister Soudan, dat deze laatste aanzienlijk ver scherpt moet worden. Men kan moeilijk aannemen dat slechts 8000 personen in België over meer dan 100.000 frank in komsten per jaar zouden beschikken, ter wijl men toch in dit zelfde land 136.000 auto's en niet minder dan 3934 villa's in de kuststreken alleen telt. Minister-president J a n s o n gaf ver volgens een overzicht van zijn regeering, die thans nog maar 56 maanden aan het bewind is. Hij meende, dat de regee ring met voldoening op haar werk kan terug zien. Als praktisch middel om uit de huidigo politieke malaise te geraken stelde het kabinet Janson het volgende voor: Onmiddellijke goedkeuring van de ont werpen betreffende het invoeren van do crisisbelasting en verhooging van de dou ane- en accijnsrechten. Deze ontwerpen kunnen echter maar 800 millioen francs geven. Vervolgens de samenstelling van een nieuwe commissie, bestaande uit fi nancieel en economisch bevoegde leden van de meerderheidsfracties, met het doel na te gaan op welke wijze de middelen, noodig voor het dekken van het begroo- tingstekort van ongeveer 1200 millioen francs kunnen worden opgevoerd. Tenslotte stelt de re geering de vertrouwens kwestie. Wordt dit vertrouwen gewei gerd, dan zullen de leden van het huidi ge kabinet de vrijheid hernemen. Na deze dubbele ministerieele verkla ring bleek de toestand nog altijd even on zeker te zijn als 'bij den aanvang van het debat. De Kamerpresident besloot de verga dering maar dadelijk op te heffen. 'De Vlaamsehe nationalisten en de rexisten protesteerden hiertegen. De socialisten besloten op het voorstel van de regeering in te gaan. De liberalen slaagden er niet in eens gezind te worden. Van de 19 aanwezige Kamerleden, waren er 12 voor en 7 tegen het regeeringsvoorstel. De bijeenkomst van de katholieke frac tie duurde tot omstreeks 8 uur. Een defi nitief besluit werd niet genomen. De conservatieve katholieken die het felst tegen het kabinet Janson gekant zijn zouden vanmorgen bijeen komen. TRIOMFALE INTOCHT VAN HITLER TE BERLIJN. Hitler is gisteravond in de Duitsche hoofdstad teruggekeerd. Fakkeldragers vormden een dubbele haag van vlammen langs de laatste 17.000 m. van den spoorweg waarlangs do troin van Hitier Berlijn is binnen gekomen. De trein reed binnen door een eerepoort van dennegroen. Het station waa versierd. WACHTMEESTER VAN DE MARE CHAUSSEE IN HET HUIS VAN BEWARING INGESLOTEN. D'oor de militaire Justitie is gearres teerd en naar het Huis van Bewaring te 's Hertogenbosch overgebracht de wachtmeester van de Kon. Marechaussee Van de Weert, thans te Tërneuzen, vroe ger te Oss, Deze heeft indertijd een groot aandeel gehad bij het onderzoek en het tot klaar heid brengen van verschillende misdrij ven van de Ossohe bende en behoorde ook tut degenen die door H. M. de Koningin voor zijn verdiensten werd gedecoreerd. Reeds eerder was een aanklacht tegen hem bij de militaire Justitie ingekomen doch deze kon toen niet tot een straf vervolging leiden. Wel werd hij toen overgeplaatst naar Terneuzen. Thans zijn echter nieuwe gegevens in handen der Justitie gekomen en deze heb ben tot zijn arrestatie en insluiting geleid. Op het station werd Hitier begroet door alle hooge autoriteiten van staat, partij en leger, onder leiding van Goering. Deze hield een toespraak, waarin hij zeide, dat het heele Duitsche volk zeer gelukkig is, nu de Fuehrer weer in het laDd is. De Fuehrer trad na de begroeting van Goering en fanfares op 'het voorplein, waar hij de parade van de eerewachten afliep. Het gejubel was ontzaglijk. Honderden zoeklichten hadden de Ko- nigsplatz veranderd in een lichtkoepel. Er was geweldig met kleuren gewerkt; de Croll Opera was gehuld in purperrood licht en evenzoo de Siegesallee. Rondom deze zuil waren inrichtingen voor Ben- gaalsch vuur opgesteld, meldt het Ved. Het water was verlicht in groen, wit en blauw als hulde aan Italië. Niet minder dan 100 militaire kapel len waren aan 'het spelen. Gedurende den heelen rit naar de Rijkskanselarij werden bommen tot ontploffing gebracht, terwijl in den Tiergarten een afdeeling luchtaf weergeschut uit de lange luchtafweerka- nonnen van zwaar kaliber snelvuur gaf. De heele stad daverde van dit gerucht. Deze triomfale intocht overtrof alles, wat Berlijn tot dusver op dit gebied heeft aanschouwd. Velen beweren zelfs, dat Berlijn Rome de loef heeft afgestoken. In het buitenland zal men zich wellicht hier en daar afvragen: waarom bij deze gelegenheid een triomftocht? Men neemt aan, dat bij voorbaat de be volking wordt duidelijk gemaakt dat er een groot succes in Italië behaald is, waarvan men in den loop van de volgen de dagen of weken wel zal merken, wat het is. Deze theorie vindt steun in de om standigheid, dat nog hedennacht op de rijkskanselarij met Goering, Frinck, Von Neurath en anderen zou worden geconfe reerd. Andere 'belangrijke persoonlijkhe den zijn voor heden besteld. SCHOT IN NABIJHEID VAN KONING CAROL. Geen aanslag^ In de nabijheid van koning Carol van Roemenië is gisteren een schot gelost toen hij de plechtigheid ter gelegenheid van het onafhankJijkheidsfeest bij woonde. Reuter meldt nader omtrent het schot, dat werd gelost in de nabijheid van ko ning Carol tijdens een troepenrevue ter gelegenheid van den onafhankelijkheids dag, dat hoewel spoedig geruchten de ronde deden, dat er een poging was ge daan om een aanslag te plegen op ko ning Carol, een onderzoek heeft uitge wezen, dat het schot zijn oorzaak vond in het feit, dat een in burger gekleed in specteur van politie, die een revolver in zijn zak droeg, in het gedrang geraakte, waarbij1 per ongeluk de revolver afging. D'e inspecteur werd zelf in zijn been ge wond. VIJF MILITAIRE VLIEGTUIGEN NEERGESTORT. Acht dooden In Engeland, vijf in Frankrijk. Gistermiddag is nabij Iincoln (Eng.) een militair vliegtuig verongelukt. De beide inzittenden zijn om het leven ge komen. Bovendien zijn van de luchtvaartschool te Wyron twee vliegtuigen verongelukt. Een lesvliegtuig stortte omlaag bij Hil ton Hunts, waarbij twee officieren om kwamen en een bommenwerper veron gelukte bij den start. Hierbij werden drie personen gedood. Binnenland, Dekking der Defensie-uitgaven. Uitbreiding productieve werkverschaffing. Terugvordering van crislsgelden. Een opzienbarende arrestatie. Bultonlnnd. Politieke onzekerheid ln Belglfi. De mijnramp in Engeland. Japansche aanval op Amoy. Hitler te Berlijn teruggekeerd. Een vierde vliegongeluk had plaats in de buurt van Konly (graafschap Surrey) waar een vliegtuig neerstortte. De eenlge inzittende, een officier, was op slag dood. Op één dag zijn dus acht manschap pen der Britsche luchtmacht om het le ven gekomen. Gistermiddag is een zwaar bombarde mentsvliegtuig van de luchtbasis Bron (Fr.) neergestort tijdens een oefenvlucht. D'e vijf inzittenden waren op slag dood. FRANSCH-ITALIAANSCHE BESPREKINGEN HERVAT. De Fransch-Italiaansche onderhande lingen, die gedurende de plechtige ont vangst van Hitier onderbroken waren, zullen heden worden hervat. NEGUS NAAR GENEVE VERTROKKEN. Hij zal zelf het woord voeren in Volkenbondsraad. Hailé Selassié is naar Genève vertrok ken, waar hij zich zal aansluiten bij de Abessynsche vertegenwoordigers ter zit ting van den Volkenbondsraad. Naar verluidt zal de Negus persoonlijk het woord voeren, wanneer lord Halifax de besprekingen over het Abessynsche vraagstuk in de vergadering van morgen zal hebben geopend. NEDERL. VERBOND VAN CHR. JONGE VROUWEN- EN MEISJES- VEREEN IGINGEN. Gisteren heeft bovengenoemd Verbond in Seinpost zijn ledenvergadering gehou den onder leiding van Mevrouw G. J Sickesz-Snijder (Rilland), presi dente, die een kort, maar hartelijk ope ningswoord sprak. Aan het jaarverslag der secretaresse, Mevr. M. T. van der Horst-Keuzenkamp (Doetinohem) is ontleend: ledental 26.738, waarvan T8.300 boven de 16 jaar en 7444 beneden 16 jaar, Chr. Jongevrouwcngroep 834, insignedraagsters 150, aantal ringen 98. In het hoofdbestuur werden gekozen Mej. E. H. van der Schaar (Rotterdam) tot vice-presidente (vacature Mevr. Stel- ma-Roosjes), Mevr. A. Valeton-Hogerzeil (Lemele) tot vertegenwoordigster van liet Jeugdgroepsbestuur (vac. Mevr. Mondt- I-ovinck); Mevr. A. M. L. Harmeyer-Roe- lands '(Wassenaar) tot vertegenwoordig ster van de provincie Zuid-Holland (vac.- J. de Bei-Paris) en Mevr. J. E. Korevaar- Stolk (Zaamslag) als vertegenwoordigster der provincie Zeeland (vac. Mevr. Kentie- De Hey. 'Na een theepauze werden mededeelin- gen gedaan. Mej. L. J. Vellen ga gaf een alge meene bespreking van het Bondsleven; zij zette uiteen, boe men elkaar met allerlei gaven van hoofd en hart steunen en het leven, ook het Bondsleven, veraangena men kan. Namens de Kampoommissie deed Mevr. A. Valeton-Hogerzeil mede- deelingen. Aan de kampen wordt door 200 tot 250 deelgenomen. Dit aantal kan veel grooter worden als men door zorgvuldige inrichting weet te besparen. Velen zien geen belang in het kamp, maar zij onder schatten het verrijkende van onderling samenzijn gedurende eenigen tijd, waar men ook op elkaar is aangewezen. Mej. D. S w e t s vertelde van haar er varingen bij cluhbezoeken en besprak de maatregelen om het clubbezoek te bevor deren. Van de toewijding der leidsters kreeg spr. in bet algemeen een gunstigen indruk. Mevr. W. L. Ruys-Barger, hoofd redactrice van „Ons Verbondsblad", wees op de stijging der papierprijzen, waar door het orgaan eenigszins moest wor den ingekrompen. Mevr. A. J. Mondt-Lovink had tot onderwerp gekozen: „Van Jeugdclub naar Meisjesvereeniging". Gisteravond werd een wijdingsdïenst gehouden in de Nieuwe Kerk aan de Duinstraat, waarbij voorging Mevr. A.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1