Dagblad voor de Provincie Zeeland Het nieuwe Spoorboekje. De strijd in China. DINSDAG 10 MEI 1938 52e JAARGANG No. 186 Uitbreiding van de werkverschaffing Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie MIDDELBURG. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen 1 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Belangrijke verbeteringen. De voornaamste wijzigingen. "Woensdag zullen, aan de stations de nieuwe spoorboekjes verkrijgbaar worden gesteld en krijgt het reizend publiek gele genheid, kennis te nemen van de gevolgen in de praktijk van de moderniseering bij de Spoorwegen. Het nieuwe boekje is in drie gedeelten uiteen te nemen. Aan den omslag blijift dan vastzitten het algemeen gedeelte, waarin zijn opgenomen de verklaringen der teekens, ziekenwagentjes, treintele- grammen, en de tarieventabel. Dan volgt het boekje met de b i n n e n- 1 a n d s c h e verbindingen in een blau wen omslag. Het derde deel van het boekje, in rose omslag, is dan een overzicht van alle trein-,tram-, bus- en boot-verbindingen. De buitenlandsche verbin dingen zullen in 'n afzonderlijk boekje verkrijgbaar worden gesteld. Dit kon on mogelijk in het algemeene boekje worden opgenomen, daar het buitenland steeds op het laatste oogenblik zijn verbindingen wijzigt en Nederland er prijs op stelt, den goeden naam van een practisch foutloos boekje uit te geven, te handhaven. Wat biji het doorbladeren van het nieu we boekje onmiddellijk de aandacht trekt, is de andere indeeling der tabellen. Daar zal men dus eerst even aan moeten wennen. Zeer vele trajecten hebben een ander nummer gekregen. Ta bel I is nog altijd AmsterdamDordrecht Roosendaal, maar Roosendaal lissingen staat er nu ook b ij. In het algemeen zijn de trajecten, die bij elkaar zijn getrokken, veel langer dan thans, hetgeen mogelijk was doordat ver schillende tusschenliggende stations zijn vervallen. In ruime mate zijn voorts de aanslui tende treinverbindingen opgenomen. D'e dienstregeling der autobus diensten zijn niet in tabelvorm maar voor en achter eiken plaatsnaam staat de vertrek-, resp .aankomsttijd van de bus naar de hierbij tevens opgegeven plaatsen achter- elkaar vermeld. Een oogopslag in het nieuwe boekje toont aan, dat de reisduur be- langrijik is verkort. De snel heid is zóó opgevoerd en de frequentie is zóódanig geworden, dat de spoorweg be nadert, wat de auto biedt. Was de gemiddelde snelheid van den sneltrein vroeger 5060 K.M., thans, door de invoering der diesel-elec- trische en electrische tractie 70 a 80 K.M. en op sommige trajecten (o.a. Utrecht Amsterdam) zelfs 100 K.M. Het aantal in China gedoode en gewande Japanners op 350.000 geschat. Verschillende Japansche colonnes po gen nog steeds naar Soe Tsjan op te ruk ken, doch, naar van Chineesche zijde wordt verklaard, worden de Japanners overal tot stilstand gebracht, hoewel de linkerflank der Chineesche troepen ten Zuid-Westen van Jisjen iets terugge trokken is. Naar verluidt, ccncentreeren de Ja panners momenteel vier divisies ten Zui den van Soe Tsjan en 20.000 man in West Sjantoeng. De woordvoerder der Chineesche mili tairen heeft er blijkens een mededeeling van het Chineesche persbureau in een vraaggesprek met de buitenlandsche dag blad-correspondenten op gewezen, dat de Japanners al hun aandacht geconcen treerd hebben op de operaties in Zuid- ■-jantoeng, met het oog waarop zij het meerendeel hunner troepen uit de provin cie Sjansi hebben teruggetrokken. Zelfs '''■dien de plannen der Japanners zouden slagen, zoo zeide hij, zouden de successen die de Ghineezen in Sjansi boeken, ruim schoots opwegen tegen de verliezen, die zij in Sjantoeng zouden kunnen lijden. Indien de Japanners al vorderingen in Sjantoeng maken, beteekent dit niet, dat deze provincie voor de Chineezen verlo ren is, want, afgaande op de ervaring in Sjansi, zouden de Chineezen nog altijd kansen genoeg hebben, om de Japanners te verdrijven. De woordvoerder verklaarde voorts nog, dat de sterkte der Japansche troe pen in China, die oorspronkelijk 1.100.000 man bedroeg, gedaald is tot 750.000 man, aangezien 350.000 man ge dood of gewond zijn. DE DREIGENDE KABINETSCRISIS IN BELGIë. Terwijl de Belgische minister-presi dent Janson gisteren vrijwel den gehee- len dag besprekingen heeft gevoerd met de vertegenwoordigers der verschillende partijen, werd hij des namiddags teza men met minister Marck door Koning I eopold in gehoor ontvangen. Het kabinet is besloten bij zijn oor spronkelijk voornemen te blijven en van daag de vertrouwenskwestie te stellen. Mocht de motie van vertrouwen niet met een behoorlijke meerderheid aangenomen worden, dan zal de regeering daar on middellijk de consequenties uit trekken. Anderzijds wordt de meening verkon digd, dat het kabinet, teneinde een crisis te voorkomen, de voorstellen van de ka tholieken en van de liberalen tot vervan ging van de mobiele bijkomende belasting door de vroegere crisisbelasting en een verhooging van de bestaande douane- en acoijnsrechten zal overnemen. De regee ring zou zioh echter het recht voorbehou den de huidige belastingplannen in Sep tember of October weer in te dienen, daar zij meent, dat de opbrengst van de crisis- belasting en van de hoogere douane- en accijnsreohten niet voldoende zal zijn om het begrootingstekort te dekken. Naar ver luidt zouden de liberalen en de sociaal democraten deze regeling aanvaarden. De katholieken zouden echter van zins zijn blanco te stemmen. Men verwacht dat het debat in de Kamer eerst Woensdag laai in den middag ten einde zal loopen. De devaluatie van den Franschen franc en België. De Belgische ministers Spaak en D'es- met, uit Parijs terug gekeerd, hebben in den kabinetsraad verslag uitgebracht van hun besprekingen, te Parijs gehouden me* de leden van de Fransche regeering. Uit deze besprekingen zou gebleken zijn, dat de Fransche ministers hun medewerking willen verleenen om de overstrooming van de BeLgische markt door Fransche pro ducten als gevolg van de devaluatie van van Franschen franc te helpen voorko men. DE VOLKENBONDSRAAD EN ABESSYNIE. Snelle afhandeling der kwesties. D'e volkenbondsraad wil in zijn gisteren begonnen 101ste zitting, in strijd met de vroegere gewoonten, de belangrijkste po litieke vraagstukken der agenda alle reeds in de eerste dagen behandelen. De Fransche minister van buitenland sche zaken, Bonnet, wil namelijk a.s. Vrij dag weer in Parijs terug zijn, o.a. in ver band met de Fransch-Italiaansche onder handelingen te Rome. Gisteren is een geheime vergadering gehouden, welke ongeveer drie uur heeft geduurd. Het grootste gedeelte van deze drie uren werd aan de vraag besteed, of de delegatie van den negus van Abessynië tot de tafel van den volkenbondsraad zou worden uitgenoodigd, wanneer de kwestie van een erkenning van het Italiaansehe gezag over Abessynië ter sprake zou ko men. Verschillende vertegenwoordigers van staten, die het Italiaansehe imperium al reeds erkend hebben, verzetten zich tegen de toelating van de Abessynische gedele geerden. Daarentegen betoogde Litwinoff, dat de volkenbondsraad, zoo lang een beslissing in tegenovergestelden zin niet genomen zou zijn, het gezag van den negus over Abessynië zou moeten blijven erkennen. Ook Lord Halifax achtte het billijk, dat aan de vertegenwoordigers van den ne gus de gelegenheid zou worden geboden, in openbare raadsvergadering hun argu menten tegen de erkenning van het Itali aansehe gezag uiteen te zetten. Tenslotte werd dan ook in dezen zin besloten. De gedelegeerden van den negus zullen tot de raadstafel worden toegelaten, doch de volkenbondsraad besloot, dat zij niet vertegenwoordigers van Abessynië zullen wezen. Zij worden slechts genoemd: „delegatie van Haile Selassie". OPBRENGST INDIë'S LANDSMIDDELEN. De Indische landsmiddelen brachten naar Aneta meldt 1 over Maart 1938 44 millioen op, tegenover in de maand Maart 1937 f39 millioen. Over de maanden Ja nuari t/m Maart 1938 bedroeg de op brengst f 111.200.000, tegenover in de overeenkomstige periode van 1937 f 104 millioen. OOSTENRIJKSCHE SCHULDEN AAN NEDERLAND. Opgave Nederlandsche vorderingen vóór 11 Mei. Gemeld wordt, dat voorloopig tot 11 Mei a.s. voor in Nederland gevestigde reohts- i en natuurlijke personen, die vorderingen hebben op den Oostenrijkschen Staat of in Oostenrijk gevestigde debiteuren, gelegen heid bestaat van den aard en het bedrag dezer vorderingen enz. aan 't secretariaat van de Vereeniging voor den Effecten handel opgave te doen. HITLER VANAVOND WEER TE BERLIJN. Om 2 uur gistermiddag is Hitier te Florence aangekomen, waar hij op het station door Mussolini verwelkomd werd. Om 12.15 uur vannacht zette Hitier de thuisreis naar Berlijn voort, waar hij vanavond te 22 uur arriveert. Te Berlijn worden reeds toebereidselen getroffen voor een grootsche ontvangst. Hitler hoogst voldaan over zijn bezoek. Tegenover den president van het agent schap Stefani heeft Hitier eenige verkla ringen afgelegd omtrent de indrukken, die hij tijdens zijn verblijf in Italië had opge daan. De Fuehrer gaf uiting aan zijn be wondering voor de Italiaansehe weer macht en verklaarde verder, dat hij zich bij zijn bezoek niet slechts als politicus, doch ook als kunstenaar had gevoeld. Hitier sprak er voorts zijn vreugde over uit, dat hij had kunnen vaststellen, dat tusschen fascisme en nationaal-socialis- me een diepgaand wederzijdsch begrip be staat. Geloof mij, aldus besloot hij, onze vriendschap is er niet een, die men op kunstmatige wijze in het leven kan roe pen". Nog geen overeenstemming inzake Triëst? In de besprekingen van Zondagmiddag zijn, naar Price heeft vernomen, vooral de kwesties, met Triëst in verband staande, besproken. Hier zijn namelijk de belangen van Italië en Duitschland nogal met el kaar in strijd. Het was voor Italië van veel belang des tijds aan Oostenrijk het gebruik van Tri est toe te kennen, omdat deze haven daar door belangrijk aan verkeer won, zonder dat er een concurrent voor Italië ontstond. Indien nu echter Duitschland het vrije ge bruik van Triëst behoudt en er een han delsvloot vestigt, zou de Italiaansehe koop vaardij een concurrent in eigen haven halen. Tot dusver heeft Italië geweigerd om Duitschland als de automatische erfge naam van Oostenrijks rechten op Triëst te erkennnen. Hitler en Mussolini hebben er lang en druk over gesproken, maar tot een accoord is men nog niet gekomen. BRANDCATASTROFE IN TSJOENG KING. Minstens honderd daoden en gewonden. Een der armste, dichtst bevolkte wijken van Tsjoeng King, waar de tijdelijke zetel der Chineesche regeering gevestigd is, is tengevolge van een door een ongeluk ont- stanen brand vernield, waarbij minstens honderd personen gedood of gewond wer den. Niet minder dan 7000 houten woningen werden door de vlammen verwoest. 30.000 personen zijn dakloos geworden. De bewoners van de wijk ontvluchtten in grooten angst de loeiende vlammen, waarbij voor de nauwe stadspoort een zoo hevig gedrang ontstond, dat velen onder den voet geloopen en doodgetrapt werden. Groote lading bommen op weg naar Bremen. Uit Philadelphia wordt gemeld, dat het Dhitsche vrachtschip „Frankenwald" met een lading van 20.000 vliegtuigbom men, fabrikaat van een firma te Wil mington (Delaware) naar Bremen is ver trokken. De bommen moeten uit Bremen verder worden geëxpedieerd. De naam van den kooper wordt niet genoemd. Dit is de derde zending van 20.000 bommen, die sinds Januari naar Duitschland is verscheept. •J DE IJ-TUNNEL TE AMSTERDAM. Eenige weken geleden werd medege deeld, dat de IJ-bodem in het algemeen geschikt bevonden was voor den bouw van een tunnel. In aansluiting hierop wordt thans gemeld, dat de voor de bei de tunnels geprojecteerde plaats bij uit stek geschikt blijkt te zijn. Dezer dagen is vanwege het laborato rium voor de grondmechanica te Delft medegedeeld, dat het reeds voor bijna honderd procent zeker is, dat het tunnel plan, zooals het aan de ministers van Waterstaat en Sociale Zaken is voorge legd, zonder risico's zal kunnen worden uitgevoerd. Het definitieve rapport,, waarin de conclusies van het wetenschappelijk bo demonderzoek zijn neergelegd, zal wel dra worden uitgebracht. De tunnel voor het automobie1 verkeer zal volgens het tunnelplan van de com missie van Bijstand voor Publieke Wer- De regeeringspersdienst meldt: De Minister van Sociale Zaken heeft heden een rondschrijven aan alle gemeen tebesturen gezonden waarin o.a. wordt gezegd, dat de Regeering heeft besloten te bevorderen, dat door middel van pro ductieve werkverschaffing aan een groo- ter aantal werkloozen dan tot nu toe het geval is geweest, nuttige arbeid wordt verschaft. Voorshands is deze uitbreiding bepaald op rond 50 pet. van het aantal der tot nu toe tewerkgestelden over het geheele land. De Regeering is bereid de hoogere aan spraken die als gevolg van deze uitbrei ding der werkverschaffing op de gewone bijdragen 'uit 't werkloozensubsidiefonds zullen worden gedaan, in verband met het verschil tusschen de kosten van steun- verleening en de loonen in werkverschaf fing, te aanvaarden. Het is de bedoeling der Regeering dat deze uitbreidingl mede dienstbaar zal worden gemaakt aan het groote belang van het schoppen van blijvende werkge legenheid. In de eerste plaats heeft de Regeering gedacht aan ontginning, bebossching en ruilverkaveling. De Minister heeft de inspecteurs van de werkverschaffing opgedragen met groote kracht naar de uitbreiding van de werk verschaffing te streven. Namens de Regeering wordt een beroep gedaan op allen, om haar, nu zij' tot uit breiding van de werkverschaffing heeft besloten, bij deze taak met kracht ter zijde te staan. ken gebouwd worden ten Oosten van het Centraal Station, aan den stadskant uit mondend nabij den Screierstoren. De tunnel voor wielrijders en voetgangers komt achter het Centraal Station. RADEN VAN ARBEID. Bij Kon. besluit is met ingang van 16 Mei 1938 op zijn verzoek ontslag verleend aan mr dr J. v. Bruggen als voorzit ter van den raad van arbeid te Amster dam, met dank voor de in die betrekking bewezen diensten. JUBILEUM „DE VRIJE WESTFRIES". Een van onze „perszusters", „De Vrije Westfries", Antirevolutionair orgaan voor West-Friesland, herdacht haar 40- jarig bestaan. ,In verband hiermede verscheen een welverzorgd jubileum-nummer, waarin dankend wordt herdacht de zegen die God op het gebied van de pers in het in vele opzichten donkere Noord-Holland heeft willen schenken. Het bevat o.a. bij dragen van de heeren J. Schouten, voor zitter van het Centr. Comité van A.R. Kiesvereenigingen, Chr. van den Heuvel, lid van de Tweede Kamer, de oud-redac teuren C. Smeenk te Arnhem en R. Zui- dema te Goes, den tegenwoordigen redac teur K. Norel enz. „De Vrije Westfries", die in den kring van „de kleine pers" een zéér eervolle plaats inneemt, heeft het in de 40 jaren van haar bestaan niet gemakkelijk gehad. Aan moeiten en zorgen heeft het niet ont broken. D'ank zij Gods goedheid is het blad echter tot op dit oogenblik staande gebleven niet alleen, maar begint het ook in breeder kling invloed uit te oefenen. Er was dan ook alle reden om dankend het 40-jarig bestaan te gedenken. BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID. Een onjuiste publicatie. In de „N. Rott. Grt." van Maandag avond stond het volgende bericht: „Gisteren heeft Dr Ir Droessen, lid van de Tweede Kamer, in een vergadering van de afd. Terwinselen van de R. K. Staatspartij medegedeeld, dat de regee ring groote plannen heeft op meer of min der kunstmatige wijze, de werkloosheid krachtdadig te bestrijden. Met een bedrag van f 300 millioen zou de werloosheid worden bestreden". 9 Bij informatie bij Dr Droessen over de juistheid van dit bericht, deelde deze mee, dat zooiets door hem in het geheel niet beweerd is. De heer Droessen heeft in zijn rede ge zegd, sprekende over de werkloosheid, dat uit verschillende berichten en spreekbeur ten, die den laatsten tijd zijn gehouden, wel is gebleken, dat op het oogenblik ern stig gedacht werd om de werkloosheid met grootsche middelen te lijf te gaan en dat de R. K. fractie wel geen nieuwe be grooting zou laten passeeren, als daarin niet een forsehe aanval op de werkloos heid wordt gedaan. In een ander verband heeft Dr Droes sen nog als zijn meening gegeven, dat, wilde men werkelijk de werkloosheid met succes bestrijden, men niet 30 millioen, maar minstens 10 maal zooveel ervoor zou moeten bestemmen. I B i mi I'll I mikI. I Uitbreiding van de werkverschaffing. Ontploffing op de mijn Maurits. Het nieuwe spoorboekje. Buitenland. De dreigende kabinetscrisis in België, De verliezen der Japanners in China. Hitier op thuisreis. LUCHTBESCHERMINGS-OEFENING IN HET NAJAAR. Zooals wij reeds meldden, zal in het na jaar voor onze provincie wederom een groote luchtbeschermingsoefening wor den gehouden. Van de ervaring welke men door de eerste oefening op groote schaal in Mei 1937 verkreeg, zal bij deze tweede oefe ning gebruik gemaakt worden. EEN BURGEMEESTER MET ZIEKTEVERLOF. Overdreven geruchten. Dén burgemeester van Scherpenisse, den heer W. L. Klos, is op advies van zijn ge neesheer van 2 Mei tot 2 Juni ziekenver lof verleend. In verband hiermede deden geruchten inzake financieele zwarigheden de ronde. Bij onderzoek daarvan is aan de Midd. Crt. gebleken, dat er inderdaad eenige kwesties, doch van particulieren aard zijn. Zij staan in verband met on derhoudswerken aan de zeeweringen van het waterschap Scherpenisse, waar de heer Klos financieele belangen bij1 had als geldschieter van den aannemer dezer wer ken J. Bolier. Deze financieele moeilijkheden, welke hem uiteraard zeer bezwaarden, hebben geleid tot het ziekteverlof. Met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid mag aangenomen worden, dat deze geheele particuliere financieele aangelegenheid binnen enkele dagen volkomen geregeld zal zijn. Op de gemeente-secretarie en met de gemeente-financiën, zoo werd verzekerd, is alles in orde. Bij K. B. van 28 April is te re kenen van 1 Jan. 1938 benoemd tot rijks- tuinbouwconsulent ir A. K. Zweede, thans adjunct-rijkstuinbouwconsulent te Wage- ningen. Provinciale Zeeuwsche Vereeniging „Het Groene Kruis". De algemeene vergadering van deze ver eeniging zal op Dinsdag 7 Juni a.s. te Vlissingen worden gehouden. De agenda vermeldt o.m.: Bepaling der plaats voor het houden de volgende algemeene vergadering. (De afdeeling St Maartensdijk heeft de Pro vinciale Vereeniging aangeboden en uit genoodigd deze in 1939 in haar gemeente te houden.) Verkiezing leden van het Hoofdbestuur, a. Door verschillende afdeelingen zijn res pectievelijk opnieuw candidaat gesteld de aftredende leden, de heeren J. de Groote, Jhr R. J. H. Q. Röell en Z. de Ruiter. b. in de vacature- Mr Van Dusseldorp zijn candidaat gesteld: door de afdeelin gen Goes en 's-Heer Arendskerke de heer Chr, Kloosterman te Goes; door de afdee ling Kortgene de heer J. Nieuwenhuise, arts te Kruiningen. De rekening over 1937 vermeldt een ontvangst van f 3383,36, uitgaaf, inclusief een saldo van 1937 ad f 1344,03, eveneens f 3383,36. De bezittingen per 31 December 1937 bedroegen f 1344,03, plus een renteloos voorschot aan de afd. Vlissingen voor den bouw van een ontsmettings-inrichting f 1625. De begrooting 1938 wordt vastgesteld met een eindbedrag van f 3134. Dr A. in 't Veld te Voorschoten, school arts in het District Katwijk, zal spreken over: „Het Schoolartsen-vraagstuk", toe gelicht door een filmvertooning. N. V. Verpleeghuis. Volgens het 30ste jaarverslag van de N. V. Verpleeghuis, dat over 1937, waren zuster Tismeer en zusjer Wanjon weer voor de vereeniging werkzaam, evenals zuster van Vijven, die tijdens de vacantie enkele beurten waarnam. Er werden 4895 bezoeken gebracht in 101 gezinnen. De meeste patiënten werden kosteloos gehol pen of tegen een laag tarief. In enkele gevallen gaf de vereeniging financieelen steun in de gezinnen der zieken. Het bestuur dankt allen, die in 1937 werkzaam waren in het belang van de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1