mr wmm lc0lit'lte Het postvervoer per trein. Leestafel Finantiëele Berichten. Voedselvoorziening in oorlogstijd. Telegrammen Boets door hot vuur aangetast. In korten tijd waren zoowel 'het café als de boer derij met een daarnaast staande schuur en een hooimijt een 'prooi der vlammen geworden. De brandweer van Avenhorn, geassis teerd door die van Berkhout, Oudendijk ien Hoorn, witst verdere uitbreiding te voorkomen. De nachtpost voor Zeeland. In een persconferentie te Amsterdam beeft de inspecteur der spoorwegpost kantoren, de heer van Houwelingen, uit eengezet, welke veranderingen de post- expeditie, voor zoover deze met de post treinen geschiedt, zal ondergaan tenge volge van de rationalisatie der spoorwe- gen. In den zomer van 1937 nam de direc- leur-generaal der P.T.T. de beslissing, dat van wege de Ned. Spoorwegen zes nieuwe postwagens zouden worden aan gemaakt. Deze wagens zijn langer dan de mo dernste thans in gebruik zijnde postrij tui gen, want zij' moeten ruimte bieden aan meer personeel. Inmmers op het traject AmsterdamArnhem werken thans circa tien man. De rijtijd op dezen korten af stand wordt aanstonds 20 minuten korter, dat beteekent dat men met tien man over een 3 uur 20 minuten korteren werktijd beschikt, zoodat het personeel op dit tra ject moet worden uitgebreid. Ook op an dere trajecten zal de kortere rijtijd inten- sieveren arbeid noodig maken. Overigens komt de snelheid der treinen ten goede aan een vluggere overkomst van de post. Op ruim 300 postinrichtingen begint de eerste bestelling bijna een uur vroeger dan thans. Daartegenover zal op circa 70 de eerste bestelling later moeten aanvan gen, doch hoogstens een half uur. Op ongeveer 380 postinrichtingen kan ge sproken worden van verbetering van de avondbestelling. Op vele postinrichtingen is de lichting voor de nachtpost later gesteld, doch de gewijlzigde treinenloop heeft meegebracht, dat op een aantal, een vroeger tijdstip moest worden vastgesteld. De schijnbaar ingewikkelde gevolgen van het opheffen van zoovele stations hebben de postadministratie niet de meeste hoofdbrekens gekost. Men heeft hierin voorzien door auto-tractie. Het postvervoer is hoofdzakelijk toever trouwd aan particuliere ondernemingen, die de passagiers en vrachtdiensten in de betrokken streken onderhouden, en slechts, wanneer men van deze particu liere diensten geen gebruik kan maken of zij duurder zouden zijln dan eigen exploi tatie, voorziet men met eigen postauto's in de behoefte. Een mooi voorbeeld hiervan is de naohtpostverbinding met W e s t e 1 ij k N.-J3 rabant en Zee- la n da De nachtposttrein komt te 3 uur 's nachts in 's Hertogenbosch aan. Hier staat een postauto gereed, die over Breda en Roosendaal naar Vlissingen rijdt, waar zij te 5,30 aankomt, juist op tijd voor den eersten veerdienst naar Bres- kens, waar wederom een postauto gereed staat voor het distribueeren van de post inWestelijkZeeuwsc h-V laan deren. De post voor Oostelijk Z.- Vlaanderen heeft de uit 'sHertogen bosch komende auto te Hansweert afge geven, vanwaar te 5 uur een postmotor- bóot naar Walsoorden vertrekt, waar drie auto's gereed staan om de postzakken op hun bestemming te brengen. Na 15 Mei a.s. zal door opheffing van stations en weinig productieve spoorlijnen de auto-tractie worden uitgebreid met ruim 4.000 km per dag. NEDERLANDSCH VERBOND VAN CHRISTEN JONGE VROUWEN- EN MEISJESVEREENIGINGEN. 'Sedert bovengenoemd Verbond in 1923 werd opgericht op initiatief van de Fe deratie van Christelijke Vereenigingen van en voor Vrouwen en Meisjes, waar van het thans de grootste aangesloten vereeniging is, groeide het uit tot een lichaam, dat 1278 vereenigingen telt met ruim 26700 leden. Jonge vrouwen en meisjes over het 'heele land komien er samen en zoeken door middel van het vereenigingsleven een geestelijken steun. Dat 'deze steun gevonden wordt, is dui delijk bewezen en deze zelfde gedachte beoogt het Verbond met den aanstaanden toogdag. Voor deze Nationalen Verbonds dag, die ééns in de vijf jaar gehouden wordt (nu reeds voor de derde maal) is sOravenhage als plaats van samenkomst gekozen. 'Het is maar niet een dag van uitgaan, een reis naar Den Haag wat de 6000 deelneemsters bijeenbrengt: het pogramma heeft een inhoud. Het Verbond draagt 'het insigne van de Fderatie en van dien Wereldbond van Christen Jonge Vrouwen, de driehoek in den cirkel. Dit beteekent dat het Verbond wil medewerken aan de maatschappe lijke, verstandelijke en lichamelijke ont wikkeling der leden; dit alles wordt om sloten door den cirkel, symbool van de geestelijke ontwikkeling. In dezen geest i's het programma voor 11 Mei opgesteld. Er wordt begonnen met een korte wijding. De Verbondspresiden- te, Mevrouw Sickesz-Snijder, zal een toe spraak houden; voorts zullen Jonkvrou- we G. M. van Asch van Wijck, Wereld- bondspresidente en Mej. M. W. Barger, algemeen secretaresse der Federatie, een groet overbrengen. Dat Zijne Excellentie de Minister-President, Dr H. Colijn, eenige oogenblikken tegenwoordig hoopt te zijn, is een reden tot groote dankbaar heid, evenals het feit, dat Zijne Excel lentie Minister Dr J. R. Slotemaiker de Bruïne, onder wiens Departement de vrije jeugdvorming ressorteert, toezegde te zul len komen. Voordat tot de middagpauze zal wor den overgegaan, zullen leden van de Chr, Gymnastiekvereeniging „Oranje Nassau" demonstreeren, wat elke Verbondsver- eeniging op dit gebied heeft na te stre ven. Het hoogtepunt van den dag zal het Bij'belsch spel zijn, getiteld „De Belofte", op te voeren door Verbondsleden uit den Ring Den Haag onder leiding van den heer Guido van Deth. In vijf tafreelen (De belofte aan Jacob, De belofte aan Ruth, Salomo's Heerlijkheid, De belofte vervuld en Het Komende) ziet men naar de be doeling der schrijfster een verkondiging van Gods belofte aan de Vaderen, van de vervulling dier belofte in Christus, van den strijd en de overwinning van het Evangelie onder de volken der aarde. Tenslotte hoopt Ds G. Bos, Herv. predi kant te 's Gravenhage, den Verbondsdag te sluiten. Omvangrijke voorbereidingen zijn gaan de, die in verband met de afmetingen der zaal een speciaal karakter dragen. De deelneming moest beperkt worden tot 6000 meisjes, welk aantal reeds is bereikt. De Regelingscommissie heeft bovendien de taak, de deelneemsters tijdig ter plaatse bijleen te brengen en aan de veraf wonen den voor zoover noodig logies te verschaf fen, zoodat alles van „uit" en „thuis" vlot verloopt en de meisjes in elk opzicht aan haar Nationalen Verbondsdag de beste herinneringen bewaren. De beroepsarbeid van de gehuwde vrouw, door Dr Gesina 'H. J. van der Molen. Uitgave N.V. Drukkerij Edecea, Hoorn. De beroepsarbeid van de gehuwde vrouw, staat in den laatsten tijd in het middelpunt ivan de 'belangstelling. Voor een niet gering deel is dit te danken aan het voor-ontwerp van wet inzake loonar beid van de gehuwde vrouw, door Minis ter Romme bij den Hoogen Raad van Ar- beidbeid aanhangig gemaakt. D'it voor ontwerp i's met warmte verdedigd, maar ook met groote felheid bestreden. Het gaat hier om een zaak van emi nente beteékenis en daarom mogen wij dankbaar zijn, dat D'r van der Molen aan de beroepsarbeid van 'de gehuwde vrouw een 'breede studie heeft gewijd. Mej. van der Molen heeft hier in een brochure ivan plm. 60 bladzijden dit vraagstuk van alle kanten belicht, en komt aan het slot tot de volgende con clusie „Uit tal van uitlatingen van verschil lende zijden, die wij in 'dit werkje rele veerden, blijkt hoe nadeelig velen den be roepsarbeid van de gehuwde vrouw ach ten. Wij aarzelen niet om daaraan dan de consequentie te verbinden, dat de over heid goed doet dezen arbeid zooveel mo gelijk te beperken. De gehuwde vrouw mag in haar huis haar plaats niet wil lekeurig ledig laten. Waar zij anders dan uit bitteren nood den beroepsarbeid, die haar dwingt den ganschen dag van huis te zijn, waarneemt, verzuimt zij haar allereersten plicht of 'heeft zij van dien plicht een averechtsche opvatting. Wij achten het in het belang van het gezin, met name van de kinderen, in het belang van de maatschappij en tenslotte ook in het belang van de gehuwde vrouw zelf, indien de overheid haar 'de gelegenheid om geregelden loonarbeid 'buitenshuis te verrichten, goeddeels ontneemt." BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsierdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes vorige koers heden H V. A. 412 414/5 Ned. Ind. Handelsbank 127% 128 Philips 274 275 Unilever 1531/a 153% A. K. U. 36% 36% Amsterd. Rubber 196 197 Kon. Olie 321V8 317Vs Deli Mij. 274 276 Scheepvaart Unie 118% 119-Va Kon. Boot 104% 105%-6 3 pet. Nederland 1938 1017/s 1017/s 3 pet. Nederland 1937 lOOVs lOOVs U. S. Steel 321/ia 323/s Anaconda 197/e 203/s ÏJ S. Leather 3'/s 31/e Bethlehem Steel 34% 343/s Adj. Ch. Milwaukee 21/n> 2V10 Cities Service Intern. Nickel 34 34 Shell Union 93/s 93/s Kennecott 24% 243/s Radio 4% 4V2 Car Foudry 13Vs 13% Tidewater 10% 10% Midcont. Oil ll5/s 12 General Motors 23 22% Am. Ehka 23 23 Am. Water Works ö'/s 61/2 Republic Steel 10 lO'/i» Continental Oil 19 20 Dé beurs was heel weinig veranderd, vanmorgen zag de stemming er niet erg goed uit omdat men i.v.m. de verlaging van de Fransche franc tot 5 cts. aanbod van de arbitragefondsen als Kon. Olie, BVA, Amsterd. Rubber enz. verwachtte. Nu dit uitbleef, althans zeer beperkt „Ik maak ie alleen maar absoluut schoon, schoner dan je ze met ge wone zeep kunt krijgen." „Wat bedoel je daarmee? Ik kook de was en boen er flink op." „Maar op die manter krijg Je het vuil er niet uit, dat diep in het goed is gedrongen. Ik gebruik altijd Ra dion, omdat het Radion-sop zuurstof bevat. Daardoor reinigt het veel beter dan ge wone zeep en water. Met Radion krijg je het vuil er uit, dat bij de gewone manier van wassen in het weelsel blijft. De Radion-was is altijd schoner en daardoor witter. En denk eens, hoe goedkoop Radion nu is en dan nog een geschenkenbon!" Zodra het goed in het werkzame Radion-sop komt, begint de Radion door de reinigende zuurstof werking al het vuil uit het goed te verwijderen; ook het diep ingedrongen vuil, dat U er met ge wone wasmiddelen niet uit krijgt. Dat komt, doordat Radion een actief, zuurstofhoudend sop geeft, datalle weefsels veel schoner en daardoor veel witter maakt. Radion is thans binnen ieders bereik en daardoor ook de ideale Radion-wasmethode. Bovendien bevindt zich op elk pak nog een bon voor geschenken. was, konden de koersen zich herstellen en liepen de meeste middenbeurs nog wat op. D'e Kon. Olie waren op 317 4 pet. lager waarschqnlijk op een bericht, dat Mexico olie naar Düitschland verkoopt. Tabakken waren onregelmatig, Rub bers voor enkele soorten iets lager. Sche pen 12 pet. hooger. De Amerikanen bleven zonder belang stelling. Nederlandsche obligaties prijshoudend doch stil. Fransche obligaties echter voor alle soorten vast. De openingskoersen van New-York wa ren algemeen iets lager. Wisselkoersen. Amsterdam, 5 Mei, 2.30 u. Berlijn 72.15—72.25. Londen 8.95Va—8.96%. Parijs 5.005.02. Brussel 30.2330.26. New-York 1.79—1.80. Rotterdamsche Lloyd hervat dividend betaling. Naar gemeld wordt, zal aan de Alge meens Vergadering van Aandeelhouders der N.V. Rotterdamsche Lloyd worden voorgesteld over het jaar 1937 5 pet. di vidend uit te keeren. Dit is het eerste dividend, dat sedert 1930 door den Rotterd Lloyd wordt uit gekeerd. De Regeering heeft besloten, om de voor raadvorming van granen en veevoeder- stoffen niet in eigen beheer uit te voe ren, doch de importeurs te verplichten /onder eenige vergoeding van kosten, een bepaald deel van hun jaar-invoer op te slaan. Naar het H d b 1. verneemt bereidt de regeering thans maatregelen voor, om in navolging van andere landen, voor de voedselvoorziening in oorlogstijd hier te lande groote voorraden aan te leggen van voedings- en veevoederstoffen. Bestonden die maatregelen tot dusver nog slechts op papier o.a. de oprichting van het Rijksbureau Voorbereiding Voedselvoor ziening in Oorlogstijd thans is een regeling ontworpen, om op korten termijn tot tastbare voorraden te geraken. Zooals men weet, is Nederland voor zijn voedsel- en voedervoorziening in hoo- ge mate afhankelijk van den invoer. Vorig jaar b.v. werd ingevoerd 1200 mil- iioen kilo maïs, gerst, haver en rogge, 570 millioen kilo veekoeken en dierlijk eiwit, 630 millioen kilo tarwe en meel, 100 millioen kilo rijst enz. Deze hoeveel heid (2y2 3 milliard kilo) wordt in eigen land geconsumeerd, tezamen met de eigen productie, o.a. 1 a P/2 milliard kilo graan. De invoer van voedergranen, die thans 1200 millioen kilo per jaar bedraagt, is sterk verminderd, o.a. als gevolg van teeltbeperking en uitbreiding (na inkrim ping) van eigen graanverbod. Vóór de crisis importeerde ons land per jaar 1700 millioeïi kilo maïs, gerst, rogge en haver; in 1931 zelfs 2450 en thans 1200. Uit de grootheid van deze cijfers ziet men reeds dadelijk, dat het aanleggen van voorraden, al is het maar voor en kele maanden, een omvangrijke en kost bare zaak is, om van vetten, oliën en kunstmest nog maar niet te spreken. Al léén al de voedergranen en veekoeken, benevens broodtarwe en -meel vertegen woordigen vorig jaar een invoerwaarde van resp. 100 en 60 millioen gulden, nog afgezien van rijst en derivaten (in 1931 zelfs 150 en 50). De regeering en hare adviseurs ten deze moest, om te beginnen, een 'keuze doen tusschen twee systemen, te weten: lo. voorraad vorming in eigen beheer en 2o. bet opleggen van een verplich ting tot voorraadvorming aan de impor teurs. Wij: vernemen nu, dat dit tweede systeem is gekozen en wel voorraadvor ming naar rato van de door elk der im porteurs in een basisperiode ingevoerde hoeveelheden der verschillende produc ten. De regeering 'heeft zich bij dit 'besluit gebaseerd op de overweging, dat een col lectieve voorraadsverplichting weinig overheidsbemoeiing vordert en eenvoudig geregeld kan worden. Zij zal bij het ne men dezer zeer ingrijpende en principiëel zoowel voor de overheid, als voor bedrijfsleven en consument hoogst be langrijke beslissing echter wel tevens hebben bedacht, dat dit systeem voor de schatkist verreweg het goedkoop ste is I Want bet is' de bedoeling, zoo vernemen wij verder, dat aan de importeurs geen enkele vergoeding zal worden gegeven voor opslagkosten, renteverlies, achteruit gang van qualiteit, indroging, marktrisi co wegens prijsdaling enz. Het is de uitdrukkelijke 'bedoeling, dat de tot voorraadvorming verplichte im porteurs en fabrikanten de daaraan ver bonden extra-kosten zullen verhalen op hun afnemers en deze c.q. weer op de consumenten, b.v. de broodeters, veehou ders enz. Het komt er dus in de practijik op neer, dat de vorming van Defensie-voorraden zal worden bekostigd door een „automa tische" indirecte belasting, dit in tegen stelling tot een systeem van voorraadvor ming in rijksbeheer, zooals Engeland, waarbij de kosten, door den fiscus zouden Wie iets wil verkoopen adverteert. Dat is logisch. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig worden gedragen, die zijn inkomsten voor een belangrijk deel ontleent aan progres sieve directe belastingen. ERNSTIGE AUTO-BOTSING. Twee dood en. BREDA. Op den Rijksstraatweg Til burgBreda is gisteravond een groen- tenauto uit De Lier, tegen een andere vrachtwagen opgereden, waardoor de eerstgenoemde auto in brand is gevlogen. Van de beide inzittenden 'bleek A. van den Ber'kel toen bij uit de cabine werd gehaald, reeds te zijn overleden, de chauffeur, P. v. d. Lugt, leefde nog toen hij werd bevrijd, doch stierf direct na aankomst in het ziekenhuis te Tilburg. Beide slachtoffers waren 28 jaar oud. v. d. Lugt was sinds kort gehuwd. DE EX-KROONPRINS NAAR BERLIJN TERUGGEKEERD. AMERSFOORT. De Duitsche gasten, die de huwelijksplechtigheid op Huize Doorn hebban bijgewoond zijn weer naar hun vaderland teruggekeerd. Ex-Kroonprins Wilhelm heeft vanmor gen de terugreis naar Berlijn aanvaard. Hij kwam per auto uit Doorn naar Amersfoort en begaf zich direct in den D.-trein, waar een coupé voor hem was gereserveerd. Doodelijk ongeval. LAREN. Vanochtend is de 16-jarige J. V. uit Huizen te Laren met zijn fiets tegen een motorwagen van de Gooische tram gereden. De jongen werd een 20- tal meters meegesleurd, waarna hij de voorwielen over het lichaam kreeg. Het slachtoffer was vrijwel onmiddellijk dood. Jeugdige dievenbende opgespoord. GRONINGEN. De recherche te Gronin gen is een groote dievenbende op het spoor gekomen, waarbij' 8 jongens van 15 tot 17 jaar zijn betrokken. Zij werkten in de avonduren, alles was van hun gading. In verschillende win kels pleegden zij groote en kleine dief stallen. De recherche kreeg een lijst van niet minder dan 50 diefstallen. Boternoteering. DEN HAAG. D'e commissienoteering voor Nederlandsche boter is heden vast-1 gesteld op f 0.90. D'e Deensche boterno- 'eering Kopenhagen op f 3.92. ZWITSERLAND ZAL HET VOOR BEELD VAN FRANKRIJK NIET VOLGEN. BERN. Het Zwitsersche telegraaf- agentscbap deelt mee: Aangaande de nieuwe devaluatie van den Franschsn franc vernemen wij uit bevoegde bron, dat Zwitserland dit voorbeeld in geen geval zal volgen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3