up eerste blad Hitler's bezoek aan Home. De doop van Prinses Beatrix. Dagblad voor de Provincie Zeeland De Eerste Kamer over het Spellingvraagstuk. Vergadering Schoolraad. De strijd in China. Belangrijkste Nieuws De Fransche franc weer gedevalueerd. DONDERDAG 5 MEI 1938 52e JAARGANG - No. 182 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, does Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon ZR Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Abonnementsprijs f2.30 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg does en Vlisslngen f 0.20 Losse nummers 9 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Ook In den Senaat geen eenstemmigheid. De Eerste Kamer heeft gisteren het de bat over het spellingvraagstuk voortgezet. En daarbij bleek, dat ook in dit college de meeningen sterk verdeeld zijn. De eerste spreker, de heer De Jong (R. K,), bepleitte „doorvoering" van de spelling-Marchant. De heer S i k k e s (S. D.) sprak in den zelfden geest. Dit Kabinet, zoo betoogde hij, heeft de erfenis van het vorige te aanvaarden, ook inzake de spelling. Hij waarschuwde den minister niet de uit spraak van de Tweede Kamer die zich met 57 tegen 38 stemmen voor de spel ling-Marchant uitsprak te negeeren. Ook'de heer Van Embden (V. D.) was van oordeel, dat de regeering de motie-Moller moest uitvoeren, onvoor waardelijk en integraal. In geheel anderen geest sprak de heer De Rijke (N. S. B.), die de spelling- Marchant betitelde als cultuur-bolsjewis- me. Hij diende een drietal moties in, waarin het beleid van de regeering ten deze onjuist wordt genoemd; de intrekking van de algemeene maatregelen van be stuur wordt gevraagd, welke verandering brachten in de schrijfwijze bij examen opgaven; schadevergoeding aan uitgevers wordt bepleit en schadeverhaling op de genen, die deze maatregelen namen. Hierna was 'het woord aan Minis ter Slotemaker de Bruine. Deze herinnerde aan het streven van mi nister Marchant, die de nieuwe spelling in Maart 1934 aan de scholen voorschreef en de veronderstelling daaraan verbond, dat regeering, lagere organen en de pers wel zouden volgen. De regeering had zich intusschen niet uitgesproken en men kan vorigen kabinet ten niet verwijten, dat zij de nieuwe spel ling niet voor haar departementen heb ben ingevoerd. Het betreft hier geen taai-technische kwesties, een minister die deze materie hanteert, behoeft geen taalgeleerde te zijn. Overigens zijn de taalgeleerden het lang niet eens over de wenschelijkheid van een bepaalde spelling. Spr. is niet drie jaren te laat gekomen, zooals de heer Lobman hem verweet, en evenmin is hij te vroeg, hetgeen de heer Sikkes beweerde. Onjuist is de stelling dat een nieuw kabinet den arbeid van het vorige zon moeten voortzetten. Niet zelden wordt bij zoon gelegenheid een wetsontwerp inge trokken. Dat hij den chaos vertrrooten zou, kan spr. niet toegeven. Eventueele wijziging van het woord beeld zal van zoo geringe beteekenis zijn, dat daarvan de uitgevers geen schade zul len ondervinden. Het is 'buitengewoon moeilijk een hou ding, welke dan ook, inzake de spelling aan te nemen. De bestaande dubia moeten worden weggenomen door de 'betrokken commis sie. Terugtreden naar den toestand van voor 1934 zou den vrede nog meer ver storen. Vrijheid van keuze aan scholen zou op tal van bezwaren stuiten en den chaos maar vergrooten. De meesten zouden de snelling 1934 kiezpn en dat wil interpel- lant zeker niet. Waarom beveelt hij die vrijheid aan? Spr. kan niet zeggen wat er in die wet zal staan. Wellicht zal zij slechts een machtiging bevatten en dan kunnen de bezwaren van de Tweede Kamer niet gel den. Met het Kon. besluit kan spr. niet wachten tot de wet in het Staatsblad staat De voorbereiding van de wet is niet zoo eenvoudig. Eenheid moet er zijn tus- schen Nederland en Overzeesche gebieds- deelen; de laatste moeten worden geraad pleegd. Ten slotte moeten de Staten-Generaal ook nog eenigen tijd hebben. Door uitstel nu wordt de situatie voort durend moeilijker en de klove tusscheri Nederland en België grooter: daarom is een Kon. besluit noodig. De motie-Moller kan niet worden uitgevoerd. Als tegenhanger herinnert spr. er aan, dat de regeering inzake de snelling een motie-Tilanus, door de Tweede Kamer aangenomen, niet uitvoerde, een motie- Ter Laan. door de Kamer verworpen, daarentegen wel. Spr voeH niet zooveel voor het gemak kelijker maken van het onderwijs; De jon ge menschen moeten leeren zich in te spannen en te gewennen aan geestesdisci- pline: een volk heeft meer aan staal dan aan watten. Buitendien zit de moeilijk heid niet in het woordbeeld. De stelling, dat d e leeraar is voor de spelling 1934, acht spr. onjuist. Spr. achte bet niet zoo radicaal zich in zake het woordbeeld in de richting van den toestand van vóór 1934 te begeven. Zoo uitermate gewichtig is de kwestie van bet woordbeeld niet. Een wijziging met betrekking tot het geslacht oefent economisch geen invloed. De uitgevers vinden dit geen kwestie van belang. Het financieel verantwoordelijk stellen van spr's voorganger acht spr. een slag in de lucht. Het streven naar een „geslachtlooze taal' is een kwestie van historisch denken en werken. Spr. citeerde enkele voorbeel den, ook van onderwijzers, die zeer groo- te fouten schreven. Gedeeltelijken terugkeer tot De Vries en Te Winkel acht spr. noodzakelijk. Tenslotte zette spr. uiteen, dat de be trokken commissie verschillende deside rata zal moeten bekijken. Men staat thans voor een beslissend moment. Zij die iets bereiken willen moe ten spr. steunen. De moties wees spr. af. De heer W o 1 t j e r (A. R.) bestreed bij de replieken de historische beschou wing van den heer De Jong, om dan nog eens te betoogen, dat de fout z. i. niet ligt bij dezen minister, doch in de wijze waar op deze zaak in 1934 is doorgevoerd. Intusschen kon spr. niet begrijpen, dat men elkaar bier niet kon overtuigen. De bevoegdheid van de regeering om exa mens te regelen staat vast; maar heel iets anders is het voor- schrijven van een bepaal- de schrijfwijze van een taal. Die ligt buiten haar bevoegdheid. Spr.'s bezwaar ging in hoofdzaak tegen den dwang, bestaande in het voorschrij ven van afwijkingen in de taal, welke do regeering zelf niet toepast. Hij bepleitte nogmaals het laten van de keuze. Spr. wees namens zijn fractie van de drie ingediende pioties de eerste en de derde af, doch zij zou vóór de tweede stemmen terugkeer tot de spelling De Vries en Te Winkel zich losmakend van de toelichting. De heer De Savornin Lohman (C. H.) bestreed de eerste en derde motie en verklaarde eveneens voor de tweede te zullen stommen, hoewel hij de indeeling niet gelukkig achtte. De heer Van Lanschot (R. K.) wees de moties af. De eerste is er een van wantrouwen en van de spelling mag geen politieke kwestie worden gemaakt. De re geering heeft haar gedragslijn vastgelegd; daarom is aanneming van de tweede mo tie een gebaar van machteloosheid, dat de Kamer geen goed zou doen. Buitendien moet de Eerste Kamer niet op de Tweede vooruitloopen, De derde is te onduidelijk. De heer D e Z e e u w (S. D.) verklaar de zich eveneens tegen de moties. De heer Ridder van Ra,ppard (Lib.) niet sprekend namens zijn fractie, zei vóór de tweede motie te zullen stem men. De moties, daarna in stemming ge bracht. werden v e r w o r p e n. De eer ste met 32 tegen 4 stemmen (N. S. B.), de tweede met 21 tegen 16 stemmen (N. S. R.. C. H., A. R. en Van Rappard, Lib.): de derde met dezelfde stemmenverhouding als de eerste. De vergadering werd daarop gesloten. Het Negende District van den School raad houdt Vrijdag 13 Mei zijn jaarlijk- sche vergadering in „St. Joris" te Mid delburg. Dit belooft weer een belangrijke bijeen komst te worden. In de morgenvergadering hoopt D s W. H. van derVegtte Goes een rede te houden over „Het verbond der genade en het Christelijk Onderwijs". En in de middagvergadering hoopt M r J. Terpstra, oud-minister van Onder wijs, te spreken over „De strijd om de school". Voor de vergaderingen van den School raad is er steeds veel belangstelling. E'r is reden om te vertrouwen dat dit ook nu weer het geval zal zijn. Om de onderwerpen die aan de orde komen en de sprekers die ze zullen behan delen. Omdat de strijd om de school nog vol strekt niet tot het verleden behoort. Omdat de liefde voor het Christelijk on derwijs ook in Zeeland nog niet is ver flauwd. Wij vestigen er ten overvloede nog de aandacht op, dat de vergaderingen voor alle belangstellenden in het Christelijk onderwijs toegankelijk zijn. Een offensief van beide kanten verwacht. Volgens een' bericht uit Sjanghai is daar tijding ontvangen uit Soetsjou, dat de Japanners binnenkort zullen overgaan tot een grooten aanval aan 'het Loeng'hai- front. Zij beschikken echter niet over vol doende strijdkrachten om den tegenstand der Chineezen te bróken. Een lid van den Cbineeschen staf beeft verklaard, dat het Japansche opperbevel behoefte beeft aan een spoedige overwinning, teneinde de demoralisatie van de Japansche sol daten te stuiten. De Japansche soldaten verliezen den moed, wanneer zij zich ge stold zien tegenover den vastberaden Chineoscben tegenstand. Op 'het oogen- blik, zoo zoi'do deze stafofficier nog, weegt de numerieke meerderheid van de Chineezen moor dan voldoende op tegen de betere bewapening der Japanners. De 'Chineesohe officier zeide nog, dat er ook van 'Cbineeschen kant een offen sief te wachten is en wel voor de Ja panners gereed zouden komen imet bun troepenconcentratie. China beschikt over talrijke reserves, 'die goed bewapend en goed gedrild zijn. Gistermiddag toen op het vliegveld Cen- tocelle de groote parade van de Littorio- jeugd plaats had, is een druilende regen begonnen te vallen. De geestdrift heeft hier echter niet onder geleden, maar het stadsaspect wel, omdat de Italianen ge woon zijn al bij de eerste druppels een goed heenkomen te zoeken. In de volkswijken is door den regen veel van de fleurigheid verloren gegaan. De dag van gisteren is begonnen met een bezoek van Mussolini aan het Quiri- Koning Leopold peter van de doopelinge. De plechtigheid zal 12 Mei omstreeks 12 uur plaats hebben. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben aan Koning Leopold van België de uitnoodiging gedaan om peter te zijn van Prinses Beatrix. Naar het Belgische Telegraaf Agent schap verneemt, heeft Koning Leopold aan dit verzoek gehoor gegeven. Zijne Majesteit zal de doopplechtig heid op 12 Mei in Den Haag bijwonen. Hij zal hier incognito vertoeven om te voorkomen, dat zijn komst met vorste lijke plechtigheden zal gepaard gaan. Daarom zou de koning van plan zijn m burger te komen. Koning Leopold zou slechts op den dag van de doopplechtig heid in Den Haag vertoeven en des avonds weer naar België terug reizea. Z. M. zal dien dag op het paleis aan bet Noordeinde logeeren. Omtrent de doop van Prinses Beatrix wordt nader gemeld, dat de plechtigheid te ongeveer 12 uur 's middags zal plaats vinden. Behalve de reeds eerder genoemde pe ten, de beide Grootmoeders, H. K. H Prinses Alice van Groot-Brittannië, Z H. hertog Adolf Friedrich von Mecklen burg, H. D'. H. Vorstin van Erbacii- Schönberg en Gravin Kotzebue zullen ook nog andere buitenlandsche gasten Lij de plechtigheid tegenwoordig zijn. Verder zullen evenals bij het huwe lijk van het Prinselijk Paar verschillen de autoriteiten worden uitgenoodigd, zoo als- bet. Corps Diplomatique, het Perm> nent Hof van Internationale Justitie en landelijke, provinciale, stedelijke en rechterlijke hooge functionarissen. Nadat het Prinselijk Paar met do kleine Prinses Beatrix en de vorstelijke verwanten in de kerk zijn aangekomen, zal H. M. de Koningin in het kerkge bouw verschijnen. Aan den ingang zullen de vorstelijke personen door een commissievan ont vangst worden opgewacht en binnenge leid. Het kerkgebouw zal op eenvoudige wijze met groen worden versierd. naai, waar de Fuehrer de gast van den koning is. Hiet onderhoud tusschen de beide re- geeringschefs en de hen vergezellende mi nisters duurde een uur. Daarna begaven beiden zich onder geweldige belangstel ling naar het Pantheon, om er een krans te leggen op de Italiaansche koningsgra ven. Om twaalf uur had het tweede onder houd in het Palazzo Venezia plaats, dat eerst om half twee eindigde en gevolgd werd door een intiem diner in het Quiri naal. Aan de parade van gistermiddag op het vliegveld namen niet minder dan twee en vijftig duizend leden van de Littorio-jeugd deel. Gisteravond laat vertrokken de onge veer vijfhonderd journalisten, die over het Kitler-beaoek verslag uitbrengen, naar Napels, om de vlootrevue bij te wonen. Binnenland. De doop van Prinses Beatrix. Alle spelling-moties in de Eerste Kamer verworpen. Buitenland. De Fransche franc weer gedevalueerd. Nieuw offensief in China verwacht. Hitler in Italië. De huwelijksplechtigheid op huize D'oorn. De hofprediker dr Brune Böhring, die Let huwelijk van prins Louis Ferdinand von Hohenzollern met grootvorstin Kyra van Rusland inzegende. Bij zijn aankomst te Rome werd Hitier door den Italiaanschen koning en Mussolini begroet en werd de eerewacht geïnspecteerd. Een snapshot op het station te Rome, onmiddellijk na de aan komst van den Führer. De speciale correspondent van Havas meldt, dat het eerste contact tusschen de generale staven tot stand is gekomen parallel aan het onderhoud tusschen Hit- Ier en Mussolini. Volgens de eerste inlichtingen uit over het algemeen welingelichte bron zou men het oog hebben op geenerlei speciaal mi litair accoord, maar zou men van beide kanten het voornemen hebben, het mili taire contact voort te zetten op alle ge bieden, die onder de landsverdediging vallen. De koning heeft gisteravond in het Quirinaal ter eere van Hitier een diner aangeboden, waaraan de hoogste Itali aansche autoriteiten en de den Fuehrer vergezellende rijksministers, rijksleiders en staatssecretarissen met hun dames aanzaten, waarbij over en weer hartelijke toespraken werden gehouden. De speciale correspondent van de „Daily Mail", Ward Price (die als een vriend van den Führer wordt beschouwd) die met Hitier den tocht naar Rome mee maakt, zegt op grond van inlichtingen uit de beste bron te kunnen melden, dat cie overeenkomst tusschen Frankrijk en Italië voor bet einde dezer maand een foit zal zijn. Het Vaticaan is bitter gestemd. Terwijl de „Osservatore" geen woord schrijft over de reis van Hitier naar Rome, heeft de Paus gisteren een toe speling vol bitterheid gemaakt over de aanwezigheid van Hitler in een rede, welke hij heeft uitgesproken tegenover 436 jonggetrouwde paren, die hij tegelijk met kardinaal Lavitrano op zijn zomer verblijf heeft ontvangen. Na den zegen voor de aanwezigen te hebben afgesmeekt, zeide de Paus: „Gij moet dit goede, dat wij u toewenschen (.at wij van de goedheid van God ver wachten, verdienen door uw trouw aan het Christelijk leven en door uw gebeden. Want droeve zaken doen zich voor, zeer droeve zaken, zoowel ver van ons als nabij. Onder deze droove zaken moet men wel rekenen het feit, dat Rome, op den dag van bet feest der H. Kruisvin ding, de teekenen opricht van een ander kruis, dat niet het kruis van Christus is. DALADIER ZEGT ZIJN VOLK DE BITTERE WAARHEID. De Fransche minister-president Dala- dier heeft Woensdagavond voor de radio een rede uitgesproken, waarin hij o.m. het volgende zeide: „De regeering, die ik sedert drie weken leid, heeft vanaf haar vorming voor twee

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1