Hart HAajesteit de Koningin te Vlissingen. Dagblad voor de Provincie Zeeland De strijd in China. EERSTE BLAD Belangrijkste Nieuws Hulde van de koopvaairdij aan Prins Hendrik. DINSDAG 3 MEI 193 8. 52e JAARGANG No. 180 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Ooes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting ONDER GROOTE BELANGSTELLING HEEFT DE PLECHTIGHEID VOOR DE ZEEVAARTSCHOOL PLAATS GEHAD. Bij1 de verwelkoming van de Koningin te Vlissingen was ook aanwezig de ka merheer in buitengewonen dienst mr H. F. Lantsheer te Oostkapelle. De koninklijke rijtuigen waren achter den gewonen trein geplaatst. Eerst verlie ten de andere passagiers den trein.De Ko ningin met haar gevolg, de Commissaris der Koningin en de burgemeester bega ven zioli naar de gereed staande auto's en nu ging liet met een kalm gangetje naar den Boulevard. Langs het grootste gedeelte van den weg stonden duizenden geschaard. Oud en jong begroette de vorstin, die vriende lijk teruggroette. Op den Boulevard stonden o.a. het mu ziekgezelschap „Ons Genoegen" en de leerlingen der De Ruyterschool. Zij ver welkomden de landsvrouwe met het "Wil helmus. Op de tribune waren met het eere-co- mité en het werkcomité zeer vele genoo- digden, o.a. de leden van Gedep. Staten met den waarnemenden griffier, de wet houders van Vlissingen, de burgemeester van Middelburg enz, enz. de meeste met hun dames aanwezig. Jongejuffrouw Smit bood hier bloemen aan. Nadat de Commissaris der Koningin, heer J. Spaanderman en de burge meester van Vlissingen het woord had den gevoerd, heeft H. M. de Koningin de volgende rede uitgesproken: Rede van H. M. de Koningin. Gaarne zal Ik voldoen aan het verzoek, het borstbeeld van Mijn geliefden ge maal te onthullen. Mijne kinderen en Ik zijn diep getroffen en erkentelijk voor de gevoelens, die de oud-leerlingen en de leerlingen van de De Ruyter-school en de Nederlandsche koopvaardij! in het algemeen geleid heb ben tot de oprichting van dit gedenktee- ken. Het is u allen bekend, welk een warm hart Mijn gemaal onzen zeevarenden en onze handelsvloot toedroeg. Met voldoe ning herinner Ik Mij1 de talrijke bewijzen van belangstelling en medeleven, door Hem gegeven in den arbeid en het stre ven van deze school, die genoemd is naar onzen grooten admiraal. Ik acht mij1 daarom gelukkig, deze tra ditie voort te zetten. U, mijnheer de Commissaris en u, mijn heer de burgemeester dank Ik voor uwe woorden van welkom bij Mijn komst in Zeeland en in Vlissingen, welk gewest en welke stad door onze roemvolle historie zoo nauw aan Mijn stamhuis verbonden zijn. Mijnheer de voorzitter van het comité, gaarne sluit Ik Mijl aan bijl de woorden, door Mijn geliefden gemaal gesproken, toen hij den eersten steen legde voor dit gebouw. Ik voeg hieraan toe: mogen de toekomstige koopvaardijofficieren, afkom stig van deze school, te allen tijde zich het bezielend voorbeeld van De Ruyter voor oogen houden en zich daardoor bewust zijn van hun hoogen plicht, de eer van de Nederlandsche vlag op alle wereldzeeën hoog te houden. Thans ga Ik over tot de onthulling van het gedenkteeken. De onthulling). Nadat H, M. was uitgesproken, drukte zijl op een knop, waardoor een belsignaal overging. Op dit teeken verwijderden zes leerlingen der Zeevaartschool het vlagge- doek van het monument. Een ontroerend moment. Terwijl H. M. zich van haar zetel ver hief, speelde de muziekvereen. Ons Ge noegen een Koraal. Met een groot bou quet gele en roode rozen schreed de Ko ningin langzaam naar het monument. Duizenden oogen volgden de Koninklijke figuur, die alvorens de bloemen neer te leggen, even aandachtig naar het in den gevel bevestigde borstbeeld keek. Toen H. M. haar bloemengroet had gebracht legde zij namens Prinses Juliana en Prins Bernhard een ruiker rose anjers neer. Langzaam verwijderde zij zich vervol gens van het monument; toen zijl haar plaats in de eere-Ioge weer had inge nomen, werden talrijke kransen aange dragen bij1 het gedenkteeken. Nadat mr Smit het monument had aan vaard, begaf men zich in het gebouw. Daar beeft de Koningin verschillende personen ontboden. O.a. den beeldhouwer, de jongelui, die den steen voor Haar had den onthuld, den oud-directeur van de school, den voorzitter van den Bond van buurtcommissies. Met deze en vele andere personen onderhield H. M. zich op zeer vriendelijke wijze. Alle personen, die op de tribune hadden gezeten, werden binnen genood. Hun plaatsen mochten door het publiek wor den bezet. Te kwart over vijf werd de terugtocht naar bet station aanvaard. Ook nu waren weer honderden aan den kant geschaard om afscheid van de Koningin te nemen. Op het marine-terrein stond, evenals bij de aankomst, bet korps mariniers opge steld. Voor en op het wachtschip brachten de jongens der opleiding met de officieren het militair saluut. Op het perron stonden honderden kin deren en begeleid door het muziekgezel schap St. Saecilia zongen zijl twee cou pletten van het "Wilhelmus en drie van het Zeeuwsche Volkslied. De dirigent, de heer Hlollaers, werd bijl de Koningin ge roepen, die hem dank bracht, waarna zij zich onderhield met den commissaris van politie, de beer Gasinjet en den comman dant van de Marechaussée, den luitenant Losecaat Nouhuijs. Ook van den burge meester nam de Koningin met hartelijke woorden afscheid en ten slotte ook van den Commissaris der Koningin. Toen men was ingestapt en de trein, die onder geleide stond van den kapitein der marechaussée uit Apeldoorn, den heer Kaasjager, zich in beweging stelde, zon gen de kinderen „Mijn Holland" en uit duizenden monden werd de Koningin een vaarwel toegeroepen. Staande aan bet open raam wuifde de Koningin de kinde ren toe. Het was een kort, maar indrukwekkend bezoek aan Vlissingen geweest. Den burgemeester heeft H. M. de Ko ningin verzekerd, dat de ontvangst Haar zeer getroffen had. Zij verzocht hem, den ingezetenen Haar bijzondere erkentelijk heid te betuigen. Chineezen verjagen de Japanners uit West-Sjansi. Volgens de Chineesche berichten is bet westen van de provincie Sjansi weer ge heel in Chineesche handen. De Chinee zen malken zich op om de hoofdstad van deze provincie, Taijoean, op de Japan ners te heroveren. Indien de Japanners geen versterkingen krijgen, zullen zij, al dus het Chineesche bericht, Sjansi moe ten ontruimen. Hoewel de Japanners beweren ten noorden van de Loenghai-spoorweg suc cessen te hebben geboekt, o.a. door de bezetting van Hoesjan, op 40 kilometer afstand van den spoorweg gelegen, hou den de Chineezen vol, dat de herhaalde, aanvallen van de Japanners in Zuid- Sjantoeng alle afgeslagen zijn en dat de Chineesche linie bij Taiertsjwang intact is gebleven. Voorts zeggen de Japanners Mataosjen, op> acht kilometer ten westen van T'angtsjen, te hebben veroverd. Verliezen van China's luchtmacht. Het hoofdkwartier van de Japansche marine heeft een communique gepubli ceerd, waarin wordt tegengesproken, dat de Chineezen op 29 April bij Hankau meer dan twintig Japansche vliegtuigen zouden hebben neergeschoten. De Japan sche luchtmacht verloor slechts twee toe stellen, terwijl meer dan vijftig Chinee sche vliegmachines werden vernield. Hieraan wordt toegevoegd, dat de Ja pansche marine-luchtmacht gedurende Maart en April een honderdtal Chinee sche vliegtuigen heeft (vernield, terwijl zij zelf slechts vier toestellen heeft verloren. Sedert het begin van de vijandelijkhe den zijn 448 Chineesche toestellen om laag geschoten, terwijl op andere wijze nog ongeveer vijfhonderd vliegtuigen werden vernield, terwijl de Japansche verliezen niet meer dan 82 toestellen be droegen. In het communique wordt verder ver klaard, dat door jarenlange training de Japansche luchtmacht thans de beste ter wereld is. LONDEN EN ROME. Lagerhuis keurt accoord goed. De Brits-che minister-president, Neville Chamberlain, heeft gisteren in het lager huis in een groote rede de overeenkomst met Italië verdedigd. De motie, waarin de houding der re geering wordt goedgekeurd, werd aange nomen met 316 tegen 108 stemmen. Ten aanzien van de Italiaansche be loften inzake Spanje, zeide Chamberlain, dat de Britsche regeering verwacht, dat de Italiaansche regeering deze beloften naar geest en letter zal uitvoeren. Sprekende over het verlangen van Frankrijk eveneens een dergelijke over eenkomst te sluiten met Italië, zeide Chamberlain, dat indien men hierin slaagt, een nieuwe stap zal zijn gezet op den weg tot opheldering van 'den Euro- peeschen horizon. Ook de Balkanentente heeft een war me gelukwenscht gezonden. TWAALF MILLIOEN AAN JUWEELEN VERNIELD. Bij ongeluk vliegtuig Tirana-Rome. Bij het verongelukken van het vliegtuig van de lijn Tirana-Rome Zaterdag j.l. zijn juweelen ter waarde van twaalf millioen francs verdwenen, welke eigendom waren van een juwelier to Parijs. De juweelen waren getoond aan den koning van Albanië om hier een keus uit te maken voor een geschenk aan zijn ge malin, Men vermoedt, dat de juweelen zijn ver nield tijdens den brand welke volgde op het neerstorten van het vliegtuig. MISHANDELING VAN JODEN TE WEEN EN. De speciale correspondent van de „Eve ning Standard" meldt, dat de Amorikaan- sche consul te Weenen het staats dep arte- ment te Washington ter kennis heeft ge bracht, dat hij vijftig maal geprotesteerd heeft bij de Duitsche autoriteiten in de afgeloopen week ten aanzien van de slech te behandeling, waarvan Joodsche Ame- rikaansche onderdanen het voorwerp zijn geweest. Volgens denzelfden correspondent zou den mannen gistermorgen verscheidene honderden Joden hebben gearresteerd, onder wie zich vijf Amerikaansche bur gers bevonden en twee Britsche onder danen. Zij zouden op stuitende wijze be handeld zijn. De gearresteerden zouden gedurende verscheidene uren gedwongen zijn gym nastiekoefeningen te maken, tot verschei dene onder hen het bewustzijn verloren. Ook zouden zij geschopt en beleedigd zijn. HITLER NAAR ROME VERTROKKEN. Om kwart voor vijf is Hitier gisteren per specialen trein via München naar Rome vertrokken. Tot degenen, die hem uitgeleide deden, behoorde ook Goering, die den Fuehrer namens het geheele volk goede reis wenschte. Tienduizenden Ber- lijners waren naar het Anhalter Bahnhof gekomen om hun Fuehrer te zien vertrek ken. T Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. H. M. de Koningin te Vlissingen. Geen aardappeltekort te vreezen. Productiekosten akkerbouwgewassen. De vakschool te Goes bestaat 20 jaar. De grenswijziging Goes-Kloetinge. Buitenland. Weer successen voor de Chineezen? Het Engelsch-Italiaansch accoord door het Lagerhuis bekrachtigd. Hitler naar Rome vertrokken. REGISTRATIE VAN SCHIPPERS. Gevraagd door den Hervormden Schippersraad. Onder voorzitterschap van prof dr M J. A. de Vrijer heeft te Utrecht verga derd de Hervormde Sehipporsruad voor Nederland. Do raad heeft besloten zich telegra fisch te wonden tot den minister van binnenlandsche zaken in verband met do registratie van binnenschippers. In het telegram dringt de raad, over tuigd van den grooten nood en het druk kend gevoel van rechteloosheid, waar de sohippersklasse onder gebukt gaat, er bij den minister op aan het ontwerp-wet voor centrale registratie van aan boord wonende schippers en hun gezinnen zoo spoedig mogelijk in de Staten-Generaal te doen behandelen. HET NEDERLANDSCHE VOLKS GASMASKER. De Hembrug begint met den aanmaak. Naar het ,,'HbM." verneemt, zullen binnen eenige weken de Artillerie-inrich tingen aan de Hembrug met den aan maak ivan het Nederlandsche volksgas- maslker in het groot, tegen een prijs van fö per stuk, beginnen. Vaarts wordt nog vernomen, dat eenige leiders van de luchtbeschermingsdiensten in groote steden er bij de betrokken auto riteiten op hebben aangedrongen, dat de leden van de gemeentelijke luchtbescher mingsdienst althans voorloopig, zullen worden voorzien van bovengenoemd volksgasmasker en niet van het leger- gasmasker. HET WEER OVER APRIL. Iets te weinig zonneschijn. Het Meteorologisch Instituut in De Bilt heeft de balans over April opge maakt, een balans, die nogal meevalt. Hoewel de afgeloopen maand waarschijn lijk bij de meeste landgenooten den indruk heeft achtergelaten van een koude perio de, geven de officieele cijfers van De Bilt toch niet een bijzonder sterke afwijking te zien in vergelijking met vorige jaren. Gemiddeld over de vijf hoofdstations Na de plechtige onthulling van het borstbeeld van wijlen Z.K.H. Prins Hendrik in den gevel van de „De Ruyterschool" te Vlissingen door H.M. de Koningin, werden door de Vorstin bloemen gelegd aan den voet van het gedenkteeken. Inzet: het onthulde borstbeeld. „Leve de Koningin!" Op enthousiaste wijze wera H.M. de Koningin bij Haar aankomst te Vlissingen ter ont hulling van het borstbeeld van wijlen Z.K.H. Prins Hendrik in den gevel van de „De Ruyterschool" na een zanghulde op het perron door de kinderen toegejuicht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1