DE ZEEUW TWEEDE BLAD Het ontwerp-Bedrijfs vergunningswet. TANTE Al LI E Uit de Provincie FEUILLETON ZUID-BEVELAND. (Wordt vervolgd.) VAN MAANDAG 2 MEI 1938, Nr 179. De Vestigingswet zal den vrijen onder nemingsgeest niet breidelen. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ontwerp-Be- drijfsvergunningenwet ontleenen wij het volgende: Het wil den minister voorkomen, dat uit de omstandigheden, welke aanleiding vormden tot het aanhangig maken van dit ontwerp van wet, de noodzakelijkheid voortvloeit daaraan een duurzaam karakter te verleenen. Deze omstan digheden immers zijin gelegen in de nood zakelijkheid van aanpassing aan de in grijpende veranderingen in de structuur van het economisch leven. Een van de belangrijkste verschijnselen, welke gedurende de laatste decennia hun stempel op het voortbrengingsproces heb ben gedrukt is het steeds sterker gepro nonceerde kapitaal-intensieve karakter van de voortbrenging. Doch niet slechts op het gebied van de voortbrenging, ook op dat van de afzet- verhoudingen hebben zich uitermate in grijpende veranderingen voorgedaan. De ze veranderingen doen zich in hoofdzaak gelden op internationaal terrein en zijin daardoor voor ons land, dat hier zoo uiterst kwetsbaar is, van groot gewicht. Terugkeer tot een vrij internationaal ruilver keer is binnen afzienba re n t ij d niet te verwach- t e n. Hoezeer de regeering een wending in deze richting zou toejuichen en onder steunen, de vooruitzichten daarop zijn uiterst gering, Het proces van industriali satie van tot dusverre agrarische landen, het autarkische streven van tal van naties met de daaraan verbonden belemmerin gen van het internationale ruilverkeer, vindt onverminderd voortgang en het laat zich geenszins aanzien, dat een kentering hier is te verwachten. Dat door hanteering van de door de regeering gevraagde bevoegdheid de ves tiging van ondernemingen, welke de wel vaart van het land zouden kunnen bevor deren belemmerd dreigt te worden, be hoeft naar het gevoelen van den minister, niet te worden gevreesd. Door een soe pele toepassing van het voorgestelde ver gunningenstelsel zal het der regeering, veelzijdig voorgelicht, mogelijk zijn, de voorgestelde regeling aan haar doel, het tegengaan in het algemeen belang van on- gewenschte gevolgen van uitbreiding en vestiging van bedrijven, te doen beant woorden. Breideling van den vrijen onderne mingsgeest, welke voor de ontwikkeling van ons land van zoo groote beteekenis is geweest en ook in de toekomst zal zijn, zal zeker niet lichtvaardig plaats vinden en slechts geschieden, indien de noodza kelijkheid daarvan in het algemeen on voorwaardelijk geboden is. De minister kan niet de opvatting dee- len van die leden, welke in de voorgestel de regeling slechts de zekerstelling van groepsbelangen zien. Inderdaad zal een toepassing van de regeling op een bepaal den tak van nijverheid aan dezen ten goede komen, doch dit is met iederen maatregel het geval. Ook de contingen- teering komt steeds aan bepaalde groe pen ten goede. E'en doelmatige hanteering van de ge vraagde bevoegdheid is zeker niet in strijd met de belangen van den consu ment. Naar aanleiding van de vrees van eeni- ge leden dat toepassing van de wet ten aanzien van buitenlandsche ondernemin gen represaillemaatrege- 1 e n zou1 uitlokken, merkt de minister door Catharine D. Bell. (Vrij naar het Engelsch.) 62) _o_ HOOFDSTUK XII. Northlands. Nannie vond het heelemaal geen pret tige gedachte, dat ze in Northlands zou gaan logeeren. Zo was er niet aan ge wend van huis te gaan. Ze vond het geen Prettig idee zoo dicht bij Angus te zijn zonder hem te mogen zien en was er niet zoo heel zeker van, of ze wel met mijnheer en mevrouw Fleming zou kun nen opschieten en hoe ze het thuis zon- dtr haar zouden moeten stellen, begreep ze heelemaal niet. Esther was in staat gebleken op Birkenlee voor haar vader te zorgen. Maar daar had ze tante Ailies voortdurende hulp en bijstand gehad en Angus, die zoo'n volmaakt gastheer was gebleken. Nannie was er lang niet zeker van, dat Esther, als ze geheel en al aan zich zelf was overgelaten, even goed zou voldoen zoo oplettend en zorgzaam zou wezen, als ze behoorde te zijn. Eb de jongens zouden natuurlijk ondeugen de streken uithalen, hun vader last be op, dat in de meeste gevallen de toepas sing van de wet gelijkelijk zal gelden voor inheemsche zoowel als voor buiten landsche ondernemingen. In die gevallen zullen in redelijkheid geen represaille maatregelen kunnen worden verwacht, aangezien van een discriminatie geen sprake is. In die gevallen, waar tegen een buiten- landsch kartel moet worden opgetreden, mag de regeering hiervan niet bij1 voor baat afzien uit vrees voot tegenmaatrege len, doob zal zijl bijl de beoordeeling van 't geval deze mogelijkheid onder de oogen moeten zien en bij de afweging der be langen hiermede rekening moeten hou den. Voor het zitting nemen in de vaste commissie van den Eoonomischen Raad is gedacht aan vertegenwoordi gers van de drie groote centrale organi saties, n.l. het Chr. Nat. Vakverbond, het Ned. Verbond van Vakvereenigingen en het R.K, Werkliedenverbond. Kloetinge. Zaterdagavond vergaderde de commissie uit de ingezetenen ex art. 158 der Gemeentewet, onder voorzitter schap van burgemeester Zandee. Met kennisgeving waren afwezig de heeren K. Doekes en J. Oele Azn. Nadat de geloofsbrieven waren onderzocht werd tot toelating besloten van J. F. Buijsrogge, J. Dekker Lzn, K. Doekes, J. Hoekman, G. Korstanje, M. van de Linde, J. Oele Az. De voorzitter las hierna voor het schrij ven van Ged. Staten, waarin het plan van grenswijziging is vervat. Na ongeveer een week zal de commissie vergaderen tot het uitbrengen van advies. Nisse. Donderdagavond werd gemeen teraadsvergadering gehouden. Afwezig waren de leden Joh. van Liere en C. A. Almekinders. Vastgesteld werd de ver ordening heffing opcenten op de ge meentefondsbelasting. Verzoeken inzake tegemoetkoming kos ten schoolbezoek werden aangehouden tot de begrooting voor 1938 zal zijn goed gekeurd. Een wijziging in de begrooting van het Burg. Armbestuur voor 1938 ten bedrage van f 225, werd goedgekeurd. Goedgevonden werd wederom deel te nemen aan verstrekking van B-steun aan werklooze gezinnen. Daarna sluiting. Vrijdagavond was- het jaarvergade ring van de Coöperatieve Boerenleenbank alhier. Uit de verslagen kreeg men te hooren, dat het ledental 138 bedraagt. In omloop zijn 307 spaarboekjes, 41 rekening-courant en 62 voorschotboekjes. De winst over 1937 bedroeg f 1232,92. Besloten werd hiervan 130 te bestem men voor afschrijving op het meubilair en de rest te storten in het reservefonds, Daladier en Bonnet verlaten Downing- street te Londen na hun 'besprekingen met den Engelschen minister-president Neville Chamberlain. zorgen en met Esther kibbelen. F'n zelfs kleine Gracie, kapitein Colville's lieve ling, kon wel eens te veel voor hem wor den, als er niemand was om voor haar ie zorgen en haar in toom te houden. Maar tante Ailie had al die moeilijk heden en bezwaren voorzien. Terwijl Nan nie weg was, zouden de jongens en Gra cie bij haar logeeren. De jongens hadden dan vacantie en konden den heelen dag uitgaan; en Gracie was het lievelingetje van tante Ailie's oude dienstbode Mary, zoodat die twee best met elkander zou den kunnen opschieten. Esther kon ge makkelijk de huishouding voeren, als ze alleen voor haar vader en Edmund hoef de te zorgen en in ieder geval was Mar garet er toch om alles in het rechte spoor te houden. Wat Nannie's persoonlijke gevoelens betrof, daar kon tante Ailie inkomen. On getwijfeld zou het veel van een Tanta luskwelling hebben zoo dicht bij Angus te zijn en hem niet te mogen opzoeken. En ook bracht het haar in een eenigszins scheeve verhouding tegenover zijn vader, hem onder zulke omstandigheden op te zoeken. Maar ze meende, dat het Nan nie's plicht was de uitnoodiging aan te nemen en daarvoor moesten alle andere overwegingen zwichten. „Ik geloof, lieve", zei ze, „dat er iets voor je te doen valt op Northlands. Of het God zal behagen je pogingen met succes te bekronen, weten we niet. Maar waardoor dit stijgt tot een bedrag van f 18891,41. Herkozen werd als bestuurslid A. 1 v. Dijke en gekozen in de vacature-J. L. Cense, L. Tolhoek. 's Gravenpolder. Vrijdagavond werd een vergadering gehouden van de onder- afdeeling 's-Gravenpolder van d$ Vereen, voor Ziekenhuisverpleging in Zuid- eri Noord-Beveland. Tegenwoordig waren 17 leden van de 464. Uit het verslag van den secretaris bleek dat het ledental nog steeds toeneemt. De ontvangsten over het afgeloopen jaar bedroegen in totaal 11285,68 en de uitga ven f 1078,85, zoodat er een goed slot was van f206,83. De secretaris-penningmeester, de heer de Klerk, werd bij acclamatie herkozen. In de bestaande bestuursvacature werd gekozen dhr C. L. Duininck. Kapelle. Onder voorzitterschap van van den heer W. Glas kwam de ver- eeniging van Oud-leerlingen van de Tuinbouwcursussen in jaarvergadering bijeen. De voorz. heet op deze 25e jaarvergade ring alle opgekomenen hartelijk welkom. De natuur is in feestdos .Alles groeit en bloeit, We mogen wel dankbaar ge stemd zijn, als we hooren van de streken waar de nachtvorsten veel schade hebben veroorzaakt en wij tot op heden werden gespaard. We wonen in een streek, waar de nachtvorst wordt getemperd door onze zeestroomen. Voorwaarts is de leus der vereeniging, elkander opwekkend, voorlichtend en hel pend. Onze vergaderingen zijn zoo vrucht baar. Klaagt men al over slechte op komst, wij mogen niet klagen. We stellen ons voor, ook in 1938 weer een paar uitstapjes te maken, en we ho pen dat de te houden tentoonstelling het hoogtepunt zal brengen. Na deze opening trad de secr. dhr L. Willeboer naar voren. Spr. feliciteerde namens alle leden en begunstigers den voorz. met dezen dag. Negentien jaar, al dus de secr., hebt ge den voorzittersha mer gehanteerd. We hopen dat u nog vele jaren met dezelfde toewijding uw taak zult vervullen met het volle vertrouwen der leden. Een daverend applaus volgde. Hierna volgde het jaarverslag van den secr., waaruit bleek, dat hard was ge werkt. Een uitstapje naar Limburg had bijgedragen tot het aanleeren van ver schillende vakgeheimen. In de omgeving werden aardbeienproefvelden, verschillen de boomgaarden en fruitcultures bezocht. Ook werd niet vergeten een bezoek aan Zeelands Proeftuin. Verschillende cursussen werden gehou den in bijenteelt, een voor volwassenen en een voor bemestingsleer, waarvoor de on derwijzer dhr Nieuwenhuize bijzondere dank ontving, omdat deze moest werken zonder Rijkssubsidie. Het ledental vermeerderde (ruim 200 met begunstigers en werkende leden). Herdacht werd het overleden lid dhr G. van Willegen, in leven de tuinman van Eureka, welke zoo dikwijls voor de ver eeniging optrad om te spreken over bloe men, dahlia's, heesters enz. Ook ontvielen de vereen, twee begunsti gers, welke met eere mogen genoemd, n.l. de heer M. Willeboer een oude veteraan op tuinbouwgebied en de voorz. van de Veilingsvereen. de heer H. A. Nijssen. De penningm. deed rekening en verant woording. Enkele guldens werden inge teerd. Bij de rondvraag deelt de voorz, mee, dat de ontwikkelingsdag voor de fruitteelt zal gehouden worden op 20 Mei e.k. Hij wekt alle leden op tot bezoek. Ook deelt de voorz. het programma voor den her denkingsdag 7 Mei e.k. mede. Hierna sluiting. Zaterdagavond met de jaardag van onze Kroonprinses maakte het fanfare korps „Ons Genoegen" niettegenstaande het minder gunstige weder een rondgang door het dorp. Wemeldinfle. Aan de gevolgen overleden. De 27-jarige P. A. S., die bij het nazien van een benzinelamp in brand geraakte, is aan de bekomen brand wonden overleden. ik geloof, dat het in ieder geval je plicht is de handen aan den ploeg te slaan en je best te doen. Ik heb gemerkt, dat er een scheidsmuur dreigt te ontstaan tus- schen Angus en zijn vader en ik zou graag zien, dat die werd neergehaald voor ze tijd heeft om hard en stevig te worden." „Maar gelooft u, dat ik daar iets aan doen kan?" „Ik denk het wel, lieve kind. Voor zulk werk is een zachte hand vaak beter ge schikt dan een krachtige; een liefhebbend hart richt meer uit dan een knappe bol. Ik denk, dat je een soort band tusschen hen zult vormen en In ieder geval eenige belangstelling zult wekken in het hart van mevrouw Fleming. Om de een of andere reden is ze geneigd zich aan je te gaan hechten; en zonder te willen vleien meisje, ik geloof, dat een nadere kennismaking met jou daaraan geen af breuk zal doen. In ieder geval hebben ze je uit vriendelijkheid gevraagd en die vriendelijkheid beantwoorden zal meer goed doen, dan je denkt. Ik zeg niet, dat het bezoek een onvermengd ge noegen voor je zal zijn, maar ik geloof, dat het goed is, als je desondanks gaat; en dat moet je voldoende zijn." En het was voldoende. Nannie maakte niet meer tegenwerpingen, maar trachtte alleen de laatste dagen zoo aangenaam en prettig mogelijk voorbij te laten gaan. Een groot voordeel was er aan haar uit stapje verbonden. Tante Ailie had den t De rijksambtenaren namen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op een van de alhier liggende schepen een par tijtje sigarettenpapier in beslag. Tegen de vervoerder werd proces-verbaal op gemaakt. Borsele. Zaterdagmiddag vergaderde de Coöp. Weegbrugvereeniging „Monster- weg en Witte Paauw". Bij de rekening bleek er een saldowinst te zijn van f92,23. De vergadering ging met het be stuursvoorstel accoord door van de winst voor afschrijving te bestemmen f50, In reserve te storten f 10 en op nieuwe reke ning te brengen f32,23. Op voorstel van J. Steketee werd goedgevonden de schuld die de vereeniging draagt, af te lossen. Inplaats van den heer C. Rottier Jz., die voor een herbenoeming In 't bestuur niet meer in aanmerking wenschte te komon, werd tot bestuurslid gekozen de heer Joh. Nieuwenhuize. Bij vaststellen weegloon stelde het be stuur voor de oude methode te hand haven (f 0,10 en f 0,15 per 1000 K.G.) Dhr P. v. d. Dries diende een voorstel in het weegloon met f 0,05 te verhoogen. Voor het bestuursvoorstel waren 26, voor het voorstel-v. d. Dries 11 st., blanco 2 stem men. Bestuursvoorstel alzoo aangenomen. De wegers werden wederom voor een jaar herbenoemd. De bezoldiging van weger C. Vermaire werd verhoogd met f3 en alzoo gebracht per week van 19 op f 12 gedurende de bietencampagne. WALCHEREN. Vrouwenpolder. Loop der bevolk ng over April 1938. Ingekomen: J. K. de Nooijer en gezin, timmerman, Gapinge B 22B, uit Arne- muiden; Adr. Aarnoutse, huishoudster, Gapinge B 58 uit Heerenveen (Fr.); J. Hekhuis, bakkersknecht A 17, uit St.- Maartensdijk. Vertrokken: J. Minderhoud, landb. knecht, Gapinge B 82, naar Seroos- kerke (W.), Noordweg A 27; E. Jakobsen, huishoudster, Gapinge B 58, naar Vere, Schoolplein A 35; E. de Kroo, echtgen. v. P. de Kam, Kruisweg B 141 naar Middel burg, Oude Veersche weg 25. 0. en W. Soeburg. Gemeenteraad. ■Wij geven thans nog de volgende aanvul ling van het Raadsverslag. Verpachting van een perceel 'bouwland aan de Kanaailstraat. Dhr 'de Priester (S.D.A.P.) vraagt of het niet wenschelijk zou zijn dit te verpachten tot November in plaats van tot September. Het zal nog wel iets langer duren voor men gaat bouwen aan het nieuwe gemeentehuis. D'e voorzitter merkt op, 'dat B. en W. het niet langer kunnen verhuren, om geen stagnatie te brengen. Wijziging gemeentebegrooting 1938. Dhr de Priester (S.D.A.P.) bespreekt den aankoop ivan een tweedehands schrijf machine. 'Hij1 zelf zou de voorkeur geven Miss Bowes Lyon, een nichtje van de koningin van Engeland, is te Londen in het huwelijk getreden met Lord Anson. tijd van haar bezoek zoodanig afgespro ken, dat ze, althans in het begin van Edgars zomervacantie, die hij natuurlijk thuis doorbracht, in Northlands zou zijn; en daar was Nannie erg blij om. Hij was, zooals ze hoopte, nu wel over zijn teleur stelling en verdriet heen. Maar toch, ter- wille van hem, van zich zelf, van Maude, was het misschien maar beter, hem niet te veel te ontmoeten. Deze omstandigheid hielp Nannie zich te verzoenen met het denkbeeld haar huis te moeten verlaten; maar Maude kon er heelemaal geen troost uit putten bij de gedachte, dat ze haar vriendin tijdelijk zou moeten missen. Ze mopperde voort durend over het bezoek en zag er heele maal geen goed in, noch voor Edgar, noch voor Nannie, noch voor iemand anders. „En dat het juist nu moet gebeuren!" riep ze uit, toen tante Ailie er haar mee trachtte te verzoenen, „nu er, ik weet niet hoeveel gasten bij ons komen logee ren en ik bij al dien last en dat lawaai en die drukte nog" mijn zorgen over Alice moet dragen en ik heb niemand dan Nannie met wie ik er over spreken kan en die me een beetje troost geeft en me opbeurt." „Des te beter, lieve", zei tante Ailie. „Zulke dingen worden alleen maar erger, niet beter, als men er over praat. Hoe minder er gezegd wordt over iets, dat gedaan is en niet meer ongedaan ge maakt kan worden, hoe beter." aan een nieuwe. Wat betreft de leermid delen voor de school die moeten worden aangeschaft, stellen B. en W. voor deze post- over 2 jaar te verdeelen. Als spr. ziet wat Ged. Staten hieromtrent opmer ken, meent hij dat dit niet kan. De voorzitter licht den aankoop van een schrijfmachine toe. D'eze is niet minder waardig. Post leermiddelen is een kapi taal-uitgaaf. De oorzaak is uitbreiding van leerlingen der school. Weth. Suurmond (A.R.): Deze splitsing gebeurt omdat wij nog midden in het be- grootingsjaar staan. Verordening hondenbelasting. Dhr Jac ques stelt voor om onvermogende blin den, welke geleid worden door een hond, vrij te stellen. Met algem. stemmen aan genomen. Dhr Leenhouts (S.D.A.P.) «telt woor de betaling te doen geschieden in 3 termij nen. Voor velen is het een bezwaar deze belasting ineens te betalen. Dhr v. d. Putte (A.R.) wil wel iets doen, maar dan 2 termijnen. Menschen, die een hond houden moeten de lusten en lasten dragen. Dit wordt aangenomen. Voorste1! jaarlijk'sche bijdrage per leer ling voor te stichten Bijz. school voor buitengewoon lager onderwijs voor zwak zinnige kinderen. B. en W. stellen voor boven de verplichte f 15 nog f 15 te vo- teeren. Dhr de Priester (S.D.A.P.) gelooft dat de raad voor een moeilijk probleem wordt gesteld Hebben B. en W. zich in verbin ding gesteld met den inspecteur? Voorts verwondert het hem dat nu zonder meer deze uitgaven worden voorgesteld, waar gezien de gemeente-financiën de kosten der leermiddelen over 2 jaar moesten worden verdeeld. Dhr van Soelen (G.H.) hoopt, dat er spoedig zulk een school komt. Laten we nu niet teveel bezwaren opwerpen. Voor dit onderwijs moet zeer zeker een offer gebracht. Dhr v. d. Putte (A.R.) acht het ook noodig, dat men achter het voorstel van B. en W. staat. De voorzitter: Deze school zal op Wal cheren in een schreiende 'behoefte voor zien. De school komt en Rijkssubsidie is toegezegd. Het gaat er hier alleen om of de raad bereid is bjj- de f 15 nog f 15 te voegen. Hierna wordt bet voorstel -aangenomen. Autotractie gemeentereiniging. B, en W. stellen voor overeenkomstig het inge wonnen advies in deze van den Direc-, teur der gemeentereiniging van Vlissin- gen, te besluiten nog niet tot auto-tractie over te gaan. Dhr de Priester (S.D.A.P.) gelooft als er een onderzoek moet plaats hebben, dat dit ook grondig moet geschieden. Nu zijn er inlichtingen van genoemden Directeur, maar alle cijfers ontbreken. De voorzitter zet deze zaak nader uit een. Spr. heeft een onderhoud gehad met den Directeur, die persoonlijk naar Soe burg is gekomen. De directeur acht het niet noodig een uitgebreid onderzoek in te stellen, daar auto-tractie altijd duur der is en geen bezuiniging brengt op ar beidsloon. O'p deze gronden achten B. en W. het niet noodig nog meerdere kosten te maken. Het voorstel van B. en W. wordt hier na aangenomen. Patates-frites-kraam. De voorzitter zegt, dat deze kraam thans staat aan den Nw. Vlis's.weg. Daar kan zij niet blijven staan. Zij' is voor hot drukke verkeer daar ter plaatse een hinder. Daarom moet een andere plaats gezocht. Eerst zou de kraam in overleg met den rijkswater staat komen te staan op de Loskade. Dit is van de zijde van Krijger afgewezen, Spr. heeft thans gedaan gekregen met den rijkswaterstaat het zoover te krijgen, dat hij nu zal kunnen staan op West- Soeburg tusschen het café van Millenaar en de kiosk van Strijd. Verscheiden leden brengen den burgemeester dank voor zijn bemiddeling in deze. De voorzitter geeft nu antwoord op de vraag over de lage loonen bij de werk verschaffing. Spr. heeft hiernaar een uit gebreid onderzoeik ingesteld. Aan de hand van de loon'staten toont spr. aan hoe de erhouding der loonen is. Zij die minder best met het werk weg kunnen, verd'ie- Gedurende de laatste dagen voor Nan nie zou vertrekken, was Maude in een gedrukte stemming. Den laatsten mid dag bracht Nannie Maude een stukje weg. Ze kwamen aan 't punt, waar ze afscheid van elkaar zouden nemen. Maude ging een klein eindje met Nannie terug, Nannie een stukje met Maude, Maude weer met Nannie en nog vonden ze steeds weer iets, dat ze elkaar nog noodzakelijk moesten meedeelen. Maar zoo kon het natuurlijk niet voort blijven gaan. Ze stonden stil, nu vast besloten, dat ze geen van tweeën meer met de ander mee zou den gaan; maar nog hield Maude Nannie vast en scheen iets te zeggen te hebben, dat ze niet gemakkelijk onder woorden kon brengen. Maar plots scheen ze een kloek besluit te nemen, juist toen Nannie zich had omgedraaid om naar huis te gaan. „Nannie", zei Maude, met moeite spre kend, als was ze erg verlegen, en niet naar haar vriendin kijkend, „ik wilde je nog vertellen ik weet, dat je blij zult zijn het te hooren ik zeg niet, dat ik het al heb gevonden, maar ik weet in ieder geval zeker, dat ik nu met alles wat in me is, aan het zoeken ben naar wat jij een levensdoel noemt; en als ik mezelf maar een heel klein beetje ken, Nannie, geloof ik niet, dat ik het zal opgeven, voor ik het gevonden heb."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5