Hl de Koningin te Vlissingen. ZIT MIJN SPAARPOT Laatste Berichten ALLEEN FORD BIEDT U 85 REM-PK „60 REM-PK N.V. NEDERLANDSCHE FORD AUTOMOBIEL FABRIEK - AMSTERDAM Japansche gendarmerie, de bajonet op het 'geweer, voor den duur van 0 uur, feitelijk bezit nam van een gedeelte van den Nankingroad. De Japanners gingen tot deze actie over, nadat een handgranaat tot ont ploffing was gekomen, die op een Ja- pansche vrachtwagen was gemunt. Degene, die de bom had geworpen kon ontkomen. Als gevolg van dit incident is de toe stand te Sjanghai tamelijk gespannen. De Britsche bevelhebber heeft vanochtend een afdeeling op post gezet hij de plaats, waar zich het incident heeft voorgedaan. Het incident bijgelegd. SJANGHAI. Nader wordt gemeld: De spanning is afgenomen nadat de Britsche troepen en de Japansche gendarmes van den Nankingroad waren teruggetrokken. JAPANSCHE TROEPENTREIN OPGEBLAZEN. Tusschen Ysjoetsjau en Ghioechiho is op 29 April een Japansche troepentrein opgeblazen. Het aantal slachtoffers is nog onbekend. Doodelijk ongeval. O'LDENZAAL. Vanochtend had de 20- jarige J. R. uit Oldenzaal, die meereed in de cabine van een truc met aanhang wagen, de onvoorzichtigheid om tijdens het rijden te Nijverdal op de treeplank te gaan staan. Hij viel er af en kwam voor de wielen van den wagen terecht, die over hem heen gingen. Korten tijd later is het slachtoffer overleden. GEVELSTEEN VOOR WIJLEN Z. K. H. PRINS HENDRIK IN HET GEBOUW DER ZEEVAARTSCHOOL ONTHULD. Was het verleden jaar op 6 September Oostelijk Zeeuwsoh Vlaanderen en daarna de Zeeuwsche hoofdstad, die onze lands vrouwe mochten begroeten, resp. bij het bezoeken van de landbouwtentoonstelling te Hulst en de onthulling van het gedenk- teeken voor wijlen H. M. Koningin Emma, heden is het Zeelands grootste gemeente, de haven-, fabrieks- en badplaats Vlis singen, die H. M. binnen haar grenzen mocht verwelkomen. Met den gewonen trein van 3.50, waarin het salonrijtuig was geplaatst, arriveerde H. M, de Koningin met gevolg aan 'het station, waar ter begroeting aanwezig waren de Commissaris der Koningin van Zeeland, Jhr Mr J. W. Quarles van Uf- ford, de burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Woelderen, en de Commis saris van politie, de heer A. O. F. W. G. Gasinjet. Het dochtertje van burgemeester Van Woelderen bood 'H. M. bloemen aan, waarna in de gereedstaande auto's werd plaats genomen en langs den Prins Hen- drikweg, Koningsweg, Singelweg, Bad huisstraat en Oprit naar den Boulevard Bankert gereden werd naar het doel van het bezoek, de De Ruyterschool. Onderweg stonden alom Vlissingers en personen uit andere gemeenten om de Koningin toe te juichen. Op den Singel- weg stonden de buurtcommissies en ver- eenigingen opgesteld om de vorstin blij ken van aanhankelijkheid te geven. Op het daarvoor afgezette terrein aan den Boulevard begaf de Koningin zich naar de voor haar bestemde plaats op de tribune. Toespraak Commissaris der Koningin. Toen allen gezeten waren, nam de 'Com missaris der Koningin 't woord en sprak ongeveer als volgt: Majesteit, Het zij mij vergund als eere-voorzitter van het Onthullingscomité Uwe Majesteit eerbiedig welkom te 'heeten binnen deze provincie en deze gemeente. Zeeland en in het bijzonder Vlissingen stellen het op zeer hoogen prijs, dat het Uwe Majesteit heeft willen behagen zich voor deze plech tigheid herwaarts te begeven en dat Uwe Majesteit zich bereid heeft verklaard de onthulling van den gevelsteen van wijlen Uwer Majesteit's geliefden Echtgenoot, Z. K. H. Prins Hendrik, persoonlijk te verrichten. Namens het Comité betuig ik Uwe Majesteit daarvoor reeds bij' voor baat oprechten en eerbiedigen dank. De burgemeester dezer gemeente zal in de toespraak, welke hij voornemens is te houden, uitdrukking geven aan de gevoe lens van hoogachting, gehechtheid en dankbaarheid, welke het bestuur der Zee vaartschool steeds jegens Z. K. H. heeft gekoesterd als gevolg van de 'hooge en groote 'belangstelling, welke Z. K. H. meerdere malen voot deze school heeft betoond. Daarnaast heeft wijlen Z. K. H. zich ook tal van malen de oprechte sympathie der Zeeuwen verworpen door zijn aanwe zigheid bij meerdere gelegenheden binnen deze provincie, door de hartelijke en min zame wijze, waarop hij placht om te gaan met een ieder, die de eer genoot aan hem te worden voorgesteld, alsmede door zijn eenvoud en vriendelijkheid. Al moge dan ook het borstbeeld in de eerste plaats een uiting van dankbaarheid zijn voor al hetgeen Z. K. H. voor deze school is geweest en heeft gedaan, daar naast zal het beeld ook tot in lengte van jaren voor alle Zeeuwen de nagedachte nis in eere houden aan den Koninklijken Gemaal, die een zoo ruime plaats in de harten der Zeeuwen innam en wiens heen gaan door een ieder zoo diep is betreurd. Van deze gelegenheid moge ik met BEURSBERICHTEN. vorige koers heden H. V. A. 410 398 N. I. Handb, 120 126 Philips 271/2 266 Unilever 152 150l/« A. K. 36 34 Amst. Rubber 190/1 184/5 Kon. Olie 325 81Ö1/» Deli Mij. 266 204 Schtepv. Unie 117% 115% Kon. Boot 105% 103 3 °/o Ned. 1938 101% 101"/« 3 °/o Ned. 1937 lOOVs 100% U. S. Steel 32 306/s Anaconda 197/s 18% U. S. Leather 3Vs 3 Beth. Steel 34V8 82% Adj. Ch. Milw. 21/» 2Vn Cities Sei.'v. Intern. Nickel 34 32i/e Shel Union 91/» 8 Kennecott 237/a 23 Radio 4 V» 4s/» Car Foundry 127/» 12% Tidewater 10 9s/» Midcont. Oil 11 11 Gen. Motors 22 2lVi Am. Fnka 22% 22% Am. Wat. Works 57/e 5V1 Rep. Steel 10% 9% Cont. Oil 19 18% De beurs was flauw zonder dat hierdoor de omzetten grooter waren. Londen was gedrukt in verband met eenige strubbelingen met de Japanners in de internatio nale concessie te Shanghai, hetgeen waarschijnlijk weinig invloed gehad zou hebben als niet de stemming overal zoo lamlendig was. De gToote hoofdfondsen wa ren 8—9 pet. lager; van de Rubbers waren vooral Deli Batavia gevoelig lager op 1047a pet. De rubriek die zich nog het best hield waren de Scheepv.-aandeelen, hoe wel ook deze allen een paar procent moesten prijsgeven. In de Amerikanen bleef het zeer stil; de koersen werden laag en onder pariteit New- York ingezet, vandaar dat er midd nbeurs hier en daar een klein herstel intrad. De Be- leggingsmarkt was goed prijs houdend; de Nederlandsche leening 1938 was fractioneel hooger. Openingskoersen New-York: Anaconda Steels 1, Republic Steel V», Bethl. Steel 1 lVe, Kennecott 7/s, General Motors s/s. Wisselkoersen. Berlijn 72.20—72.30. Londen 8.95l/s8.96%. Parijs 5.485.51. Brussel 30.24—30.27. New-York 1.791.80. /^FORD WO In meer dan 350.000 Ford V-8 automobielen heeft de V-8 motor van 60 rem-pk zijn buitengewone zuinigheid reeds bewezen. Vooral op lange tochten lijkt het wel, of de benzinetank van den „zuinigen zestig" onuitputtelijk is. De Ford V-8 motor van 60 rem-pk slaat alle „laagterecords" in benzinegebruik, tóch levert hij schitterende prestaties op den weg. Voor een zeer lagen prijs koopt u in den STANDAARD Ford V-8 „60" al het comfort en al de ruimte van een royalen, grooten automobiel, die u in exploitatiekosten echter veel meer aan een kleinen wagen doet denken. voor maximum PRESTATIES èn groote u 1 n I g h e I d Keuze uit twee V-8 motoren Keuze uit twee series modellen voor extra ZUINIGHEID plus goede prestaties VBW Official Ford Dealer te GOES: M. de Dreu Co's Autom. en Gar. Ondern. N.V., Nieuwstraat 21/3. MIDDELBURG: M. de Dreu Co's Autom. en Gar. Ondern, N.V. Noordstraat 14. VLISSINGENVlissingsche Automobielhandel en Garage-Ondern-, Singel 120—122. goedvinden van Uwe Majesteit gebruik maken om hulde te brengen aan hen, die het initiatief hebben genomen tof het doen aanbrengen van den gevelsteen, te weten de leerlingen en oud-leerlingen dezer school, 'alsmede aan het werkcomité, het welk zich met de voorbereiding heeft be last en dat door zijn toewijding de uitvoe ring van bet plan heeft doen slagen. Mede dank zij de kunstenaarshand, van den beeldhouwer, den heer Etienne, wiens ten vorige jare in Middelburg onthulde werk door een ieder zeer wordt geprezen, is een resultaat bereikt, dat, naar ik 'hoop, een goeden indruk bij Uwe Majesteit zal mo gen vestigen. De heer J. Spaanderman, oud-ge zagvoerder der Zeeland en voorzitter van bet werkcomité, de volgende spreker, wees er op, dat het juist 10 jaar geleden was, dat wijlen Prins Hendrik bet 25-jarig jubileum der school meemaakte aan boord van de Mecklenburg van de Zeeland. Dat was voor de koopvaardijmannen een on- vergetelijke dag. Toen 'hebben zij geboord en gezien, welk een sympathie Z. K. H. voor de koopvaardij in het algemeen en voor de „'De Ruyterschool" in het 'bijzon der had. Nu de school 35 jaar bestaat wil de zij uiting geven aan de gevoelens daar omtrent door het bestuur der school een borstbeeld van Z. K. H. aan te bieden ter plaatsing in de school. Nadat bet plan kenbaar was gemaakt, bleek alras, dat dit allerwege met sympathie werd ontvangen. Besloten werd het niet in de school, doch buiten aan den gevel te toen aanbrengen. In het streven daarvoor heeft het comité allerwege medewerking ondervonden. En nu geniet bet comité het onuitsprekelijke voorrecht, dat het H. M. behaagd heeft naar Vlissingen te komen om het gedenk- teefcen te onthullen. Spr. brengt Hare Majesteit daarvoor eerbiedigen dank en verzekert haar, dat aan het aangebrachte gedenkteeken daardoor onvergetelijke her inneringen voor de koopvaardij worden verbonden. Het bestuur zij dank gebracht voor zijn toestemming het gedenkteeken aan het gebouw te doen plaatsen. Spr. dankt allen, en die zijn over de geheele aarde verspreid, die het comité in staat hebben gesteld, het doel, dat lang bij velen een wensoh is geweest, werke lijkheid te doen worden. Den heer Etienne bracht spr. alle lof voor de voorbeeldige wijze, wtaarop hij het idee van het Comité heeft tot stand gebracht en voor de pret tige samenwerking. Spr. besloot met het overdragen van het gedenkteeken aan het bestuur der school. De burgemeester bracht H. M. eerbiedig dank namens de geheele bevol king, dat zij de verre reis naar de Schel- demonding 'heeft willen maken om aan de onthullingspleohtigheid onvergetelijken luister te verleenen. Men is er trotsch op, dat de Hooge Landsvrouwe onder hare vele waardigheden ook den ouden titel Vrouwe van Vlissingen voert, want de bij>- zondere band, die 6 April 1572 werd ge legd tusschen Oranje en Vlissingen, toen Vlissingen als eerste Nederlandsche stad vrijwillig 's Prinsen zijde koos, verbindt Vlissingen thans nog hechter en onwrik baarder dan ooit aan H. M. Wel zijn er materieele bewijzen van de gunst van Oranje, zooals het fraaie Prinsenhuis van Prins Willem I en het prachtige stadhuis van Prins Maurits door den nood der tijden vernield, maar de Kon. Mij. „De Schelde" en de Stoomvaart-Mij. Zeeland, Kon. Nederlandsche Postvaart zijn daar van ook nu even groote monumenten en in onwankelbare trouw gevoelt. Vlissingen diepe dankbaarheid voor H. M.'s voort durende belangstelling in de Vlissingsche aangelegenheden. Wijlen Z. K. H. Prins Hendrik heeft steeds de diepgewortelde liefde van Vlis singen voor Oranje gevoeld en menigmaal Zijn voorkeur betoond voor de maritieme en rustige sfeer te Vlissingen. Zelfs had men de eer, Z. K. H. in 1925, het jaar van het 50-jarig bestaan van De Schelde en de Zeeland viermaal in Vlissingen te mo gen begroeten. Op 23 Maart 1907 is ter viering van den 300-sten geboortedag van Michiel Adriaansz. de Ruyter de eerste steen ge legd door Z. K. H. voor een Zeevaart school „De Ruyterschool", bedoeld als nationaal monument ter huldiging van de nagedachtenis van Bestevaer Michiel, Vlissingen's grooten zoon, door het Ne derlandsche Volk. De Prins sprak bij deze steenlegging den wensch uit, dat deze school 'n kweekplaats worde van kordaat heid, waardoor de roemvolle traditiën onzer zeevaarders hoog zullen worden ge houden en dat daardoor bijgedragen wor de tot verlevendiging van 'het besef, dat het behoort tot de hoogere plichten van het Nederlandsche volk blijk te geven van de gehechtheid aan zijn roemrijk verleden door ten allen tijde liefde en levendige be langstelling aan de vloot te toonen. Op 23 Maart 1909 werd de De Ruyter school door Z. K. H. plechtig geopend, waarbij hij het Beschermheerschap dezer Zeevaartschool aanvaardde. Gedurende de 25 jaren, dat de Prins dit Beschermheer schap bekleedde, heeft hij verscheidene malen de Zeevaartschool bezocht en de belangrijke gebeurtenissen bijgewoond. De belangstelling van Z. K. H. ging uit naar de zeevarenden, de kust en de zee. De spontane deelneming aan deze hulde van de Nederlandsche koopvaardij toonl hoe warm wederkeerig de harten van zee varend Nederland voor hem klopten. De gemeente Vlissingen is dankbaar voor de eer, dit waardevolle gedenkteeken voor wijlen Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen te mogen bezitten en zal het, zoo lang deze Zeevaartschool zal bestaan moge het zijn tot in lengte van dagen getrouwelijk behoeden in dankbare herin nering aan den geliefden Beschermheer dezer Zeevaartschool „De Ruyterschool" Spr. verzocht daarop de Koningin eer biedig het gedenkteeken te willen doen onthullen. H. M. de Koningin voldeed aan dit ver zoek en aan het oog van haar en de auto riteiten en belangstellenden om haar heeD vertoonde zich het 3 m breede monument, wederom een kunstgewrocht van den Delftsohen beeldhouwer H. J. Etienne. Het in blauw-grijze hardsteen uitgevoer de monument vertoont den Prins in grool tenue admiraalsuniform (tweemaal levens groot). Aan de vier.hoeken zijn de wapens aangebracht van Prins Hendrik, Michiel de Ruyter, gemeente Vlissingen en pro vincie Zeeland. Namens het bestuur van de Zeevaart school heeft Mr Jan Smit Azn, vroeger directeur van De Schelde, thans wonende te 's-Gravenhage, met de volgende woor den het monument aanvaard: Majesteit, Vergunt U mij een enkel woord te spre ken namens het bestuur der Vereeniging Zeevaartschool. De school bestaat 35 jaar en sinds 1907 heeft wijlen Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden ons als Be schermheer ter zijde gestaan. Met groote instemming hebben wij het plan van de oud-leerlingen aanvaard om de nagedach tenis van Z. K. H. te eeren door een ge denkteeken in het schoolgebouw. Dat Uwe Majesteit bij de onthulling heeft willen medewerken, stemt ons tot groote erken telijkheid. Uwe Majesteit moge overtuigd zijn, dat wij voort zullen gaan deze in richting te besturen in den geest van wij len onzen Koninklijken Beschermheer. Van de gelegenheid om kransen en bloe men neer te leggen werd o.a. gebruik ge maakt door burgemeester van Woelderen namens de gemeente; Mr Jan Smit na mens het bestuur der school; E. L. M. J. Stroobants, inspecteur van het Belgische loodswezen namens dien dienst; S. Groot, namens de vereeniging van Nederland- sche Loodsen; H. D. Streefkerk, namens de N.- en Z.-Hollandsohe reddingsmaat schappij; H. B. J. Knoop, namens de af deeling Vlissingen van het Ned. Roode Kruis; P. A. Geededth, namens den B. V. L., en F. G. Lemmers, namens den Bond van Buurtvereenigingen. Hierna begaf het gezelschap zich in het schoolgebouw, waar H. M. een en ander bezichtigde en de thee gebruikte. Te kwart over vijf verliet het hooge ge zelschap de school en ging het weer langs denzelfden weg naar het station, waar eenige honderden schoolkinderen op het perron de Koningin toezongen alvorens deze met den mailtrein van 17.38 Vlissin gen weer verliet. GOES. Er bestond vanmiddag te 3 u. 20 op het perron alhier groote belangstelling voor den trein, waarmede H. M. de Ko ningin naar Vlissingen reisde. Helaas moest het publiek, terwijl de trein stopte, op grooten afstand van den Koninklij ken wagon blijven. Toen de trein zich weer in beweging zette, juichte het pu bliek luide, waarop H. M. zich voor een der ramen van het rijtuig vertoonde en minzaam groette. MIDDELBURG. 'Het Molenwater. Het aan tal adspirant-motorrijders en autobe stuurders, dat het Molenwater gebruikt als oefenterrein neemt hand over hand toe. Dat is niet alleen hinderlijk voor de omwonenden, o.a. door het herhaaldelijk met veel lawaai aanzetten van de moto ren, maar veel erger is het gevaar voor op het plein spelende kinderen, vooral omdat men hier met leerling-bestuurders te doen heeft. Dit gevaar is de redes, dat ras sa al

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3