SCHUDT UW LEVER WAKKER .de Uit de Provincie. Onderwijs. üemengd Nieuws Laai Telegrammen MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. TOLEN EN ST. FILIPSLAND. ZEEUWSCH'VLAANDEREN. DE MIDDENSTANDSBONDEN EN DE VLEESOHKEURINGSWET. Rijkskeuring gevraagd mei uniforme tarieven. De contact-centrale der drie midden standsbonden beeft zich met een adres gewend tot den minister van sociale za ken in verband met de mededeeling, dat aan het departement van minister Rom- me een ontwerp van de wet tot herzie ning van de vleesohkeuringswet 1919 wordt voorbereid. Aan de vleesohkeuringswet 1919 is voor den middenstand meer dan een ernstig bezwaar verbonden. Eenerzijds onder vindt het grootbedrijf veelal een voordee- liger behandeling dan het kleinbedrijf door het feit, dat op grond van art. 20 der thans geldende wet aan de ge meenten de regeling van den keurings dienst wordt opgedragen. Daarbij komt, dat de tarieven van de gemeenten onder ling vaak sterk uiteenloopen. D'e middenstandsbonden zijn dan ook van meening, dat in de nieuwe wet de vleeschkeuring zoodanig dient te worden geregeld, dat zij wordt een rijkskeuring met een uniforme uitvoering of althans een keuring met uniforme tarieven, die zoo veel mogelijk den kostenden prijs be naderen. DE VERJAARDAG VAN PRINSES JULIANA. Het onaangename weer van Zaterdag is van groeten invloed geweest op de vie ring van den 29sten verjaardag van Prinses Juliana. Uit verschillende plaatsen ontvingen wij bericht van concerten of muzikale wandelingen, doch vrijwel overal was de belangstelling niet groot. Ook is er weinig gevlagd. Regen en wind zijn al heel gevaarlijk voor de vlag gen, wat wel bleek bij sommige vlaggen, die van officieele gebouwen waren uitge stoken. Te Middelburg maakte des middags het tambours- en pijperscorps Juliana met de Ghr. Wandelclub A.R.V.E.E.. een wandeling door een deel van do stad. Het Ghr. Muziekgezelschap „Oefening na den Arbeid" maakte eerst een marsch met de nieuwe Oranje-vereeniging door een deel van 't Zand en concentreerde daarna in de tent op de Markt. Ook het avond-concert van het Middelburgsch Muziekkorps werd gegeven al eindigde het onder een onweersbui, zoodat de luis- teiaars een plaatsje moesten zoeken on der veranda's, enz. De muzikale wande ling die daarna nog zou plaats hebben, is echter afgelast. Wellicht tot 29 Juni? Damkampioenschap van Zeeland. Zaterdagmiddag werd de finale te Goes gespeeld tusschen den kampioen van Zee land, dhr W. Boogaard te Middelburg en A. Kotvis te Zuidzande. De kampioen wist in 57 zetten te winnen na een mooien slag, waarin de kampioen zeer vernuf tige zetjes liet zien, o.a. in het midden van het spel een mooie damzet over 6 A 7 zetten, waardoor hij een schijf won. Deze schijfwinst werd door hem goed benut tot het einde. Door deze winst- partij heeft dhr Boogaard zich als kam pioen van Zeeland 1938 weten te hand haven, ongeacht wat de uitslag zal zijn van de partij, die volgende week gespeeld wordt tusschen de heeren J. Strooband en A. Kotvis. Voetbal. Kortgiene. Zaterdagmiddag speelde de v.v. K.M.D. uit Kortgene op „Houtrust" tegen een combinatie S.D.O. (Kolijns- plaat) en D.S.O. (Kats). Ruststand 71 voor K.M.D1. Eindstand 102 voor K.M.D. De kermis te Oud-Vosmeer gaat door. De kwestie van het houden der jaar- lijksche kermis is weer te berde geko men te Oud-Vosmeer. Ieder raadslid had daarover zijn meening, doch geen enkele diende een voorstel in tot afschaffing. Een voorstel tot schorsing werd verwor pen, zoodat de kermis dit jaar weer doorgaat. Zaterdagmiddag hield de Middel- burgsche athletiekvereeniging E.M.M. uit Middelburg haar vierden boschloop te Domburg. De belangstelling leed zeer on der het gure weer. Doch ook nu zijn de loopen voor de juniores en de seniorer Eerstgenoemden moesten ongeveer 1400 M. loopen en de volgorde daarbij was: 1. G. Dobbelaere, Marathan 4 min. 54,8 sec.; 2. K. Barentsen, E.M.M. 5 min. 0,6 sec.; 3. D. Slooves, Marathon 5 min. 15,5 sec.; 4. F Kolijn, A.V. '35, 5 min. 25,2 sec.; 5. K, v. d. Voorde, V.V. Middelburg, 5 min. 28 sec.; 6. A. Jongepier, Middelburg; 7. Pluymers, Middelburg, 8. P. J. Bliek, Middelburg, 9. L. B, Back, Middelburg. De seniores liepen ongeveer 3400 M., de uitslag was: 1. E. Dronkers, Marathon 11 min, 38,6 sec.; 2. K. van Opdorp, E.M.M. 11 m. 59,2 sec,; 3. H. Enklaar, E.M.M. 12 m, 0,8 sec,; 4. D. van Poelje, Marathon 12 min. 12,2 sec.; 5. A, Kambier, E.M.M., 0. Jan Vreeke, Domburg, 7, F. van Op bergen, Marathon, 8, P. Sipjes, Mara thon, 9. A. Bijsterveld, A.V. '35, 10, A, Scheijlbeler, A.V '35 11. Jo, Vreeke, Dom burg, 12. G. v. d, Febz, E.M.M. De verenigingen E.M.M. en Middel burg zijn te Middelburg gevestigd, Mara thon en A,V, '35 te Vlissingen en Dom burg te Domburg. Zwemclub ,,'t Sas". Vrijdag avond werd de aïgemeene vergadering van die Zwem- en Badclub ,,'t Sas" gehou den, onder voorzitterschap van Mr A. L. W. van Heel. Uit het verslag van den penningmeester, Dr H. Snoek, bleek, dat er een batig slot was van f353 tegen vorig jaar f332. De rekening sloot met f1519. De aftredende bestuursleden, de heeren P. Goedhart en J. J. de Jonge, werden herkozen. De contributie werd vastgesteld op f2 voor leden boven en fl voor leden beneden 18 jaar. Kinderen van leden beneden 10 jaar zijn vrij. De maximum contributie per gezin zal f7 bedragen. De Goesche Wandelsportvereen .„De Amateur" organiseert op Hemelvaarts dag jubileum-wandeltochten over 35 en 20 K.M. (de laatste speciaal voor juniores), zulks naar aanleiding van haar eerste lustrum. Ook wordt een sterrit voor wiel rijders georganiseerd. Des morgens om half elf heeft de start voor den wandeltocht plaats, te 1 uur n.m. die voor den wielrijdersstertocht. Des n.m. worden door de gymnastiekvereen. „Vol harding" turndemonstraties op de Groote Markt gegeven, waarbij ook de harmonie „Euphonia" zal medewerken. Te 5 uur heeft de feestelijke intocht van alle deel nemers aan wandel- en wielrijderstocht met muziek plaats. Des avonds zal de bur gemeester de prijzen in het Schuttershof uitreiken. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en D zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lover minstens een liter gal ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alies somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. U.75. Zooals reeds is geannonceerd, zal Ds J. W. T u n d e r m a n te Vrouwen polder Woensdag a.s., des avonds acht uur, op uitnoodiging van de af. „Patri monium" spreken over: „Valsche tegen stellingen". Behalve de leden hebben ook belangstellenden vrijen toegang tot deze belangrijke vergadering. Gaarne wekken wij tot een druk bezoek op. Nieuw tankschip gebouwd bij „De Schelde" Van de werf der N.V. Koninklijke Maatschappij, „De Schelde" te Vlissingen is Zaterdagmid dag met goed gevolg te water gelaten bet rnotortankschip „Gleodora", in aanbouw voor rekening van de Anglo-Saxon Pe- 'roleum Company: Huiselijke twist. Vrijdagnacht is het in een woning hier ter stede tot een ernstigen huiselijken twist gekomen. Een vrouw wilde haar man met een pook te lijf, die in de kachel had gelegen en toen de man zich verweerde, verwondde hij zijn echtgenoote aan een der armen. De vrouw greep toen in haar drift een flesch, die zij naar het hoofd van haar echtgenoot wierp. Zij miste echter en de flesch vloog door een ruit naar buiten en kwaqi met de scherven der ruit klet terend op straat terecht. De politie heeft ingegrepen. (V. C.) De woningbouw. Bij de voor stellen tot den bouw van 154 woningen voor Goed Wonen en van 89 woningen voor Gem. Belang, vroeg de heer Wolte ring Vrijdag in den Gemeenteraad, waar om de grond voor Gem. Belang niet ge deeltelijk toegekend was aan particulie ren, die hem wilden koopen. De heer Hildernisse vroeg of er niet te veel werd gebouwd. Dit zou schade voor de oude stad kunnen worden. De heer Van Oorschot bestreed dit; er is nog een schreeuwend gebrek aan woningruimte. De heer Paap betreurde het, dat de raad niet meer gelegenheid heeft gekre gen om de voorstellen rustig te bekijken. Spr. meende, dat men aan een surplus van 200 woningen genoeg heeft en zou gaarne zien, dat de woningbouwver. in gedeelten haar plannen uitwerkten. Spr. bracht enkele bezwaren naar voren, en wees er op, dat de gevraagde garantie voor de gemeente veel risico in zich heeft en in het algemeen voor Vlissingen een strop beteekent. Spr. vroeg of B. en W. willen overnemen zijn voorstel om de plannen voor de helft uit te voeren. De voorzitter beklemtoonde de nood zakelijkheid van de voorstellen. Van de honderden forensen willen er zeer velen in Vlissingen wonen. Ook de marine-auto riteiten zijn tegen het wonen buiten de gemeente van hun menschen. Volledige uitvoering der plannen is verantwoord. Weth. Anker antwoordde den heer Wol tering, dat Gem. Belang de oudste rech ten op den grond had. Weth. Rorije bracht naar voren, dat het risico voor de gemeente niet zoo groot is. Bij de replieken drong de heer Paap er op aan om een hypotheek te nemen op de woningen. De voorz. zei, daar reke ning mee te willen houden. Tenslotte werd het voorstel aanvaard. 's Heer Abtskerke. Afscheid van den gemeente-secretaris. Zaterdagnamiddag vergaderde de Raad. De Voorz. deed mededeeling van het aan mej. S. A. G. Blanker te Kloetinge ver leend eervol ontslag als kweekelinge met akte op de openbare school en de be noeming in haar plaats van mej. Josina Ridder te Koudekerke, alies met 1 April 1938: Aan de veldwacbtersvereen. te Ovezan- de wordt een bijdrage van f 2,50 in de kosten van baar studieclub verleend, zulks met 5 st. op voorstel van de heeren De Jonge en Vermue. Tegen beide wethou ders. Wordt besloten een fraudeverzekering der gemeentegelden aan te gaan bij de Mij. Fatum. Het alg. armbestuur besloot toj_ niet-deelname daaraan. Den voorzitter wordt op z.ijn verzoek een crediet toegestaan tot een maximum van f 40 voor de luchtbescherming. Daaronder behoort ook één gasmasker. Daarna wordt aan den secretaris, die zulks tegen 1 April had aangevraagd, als zoodanig eervol ontslag verleend ingaan de 1 Mei, onder dankzegging voor de langdurige, in die functie bewezen dien sten. Z. K. H. Prins Bernhard woonde Zaterdag te Baarn een gedeelte van bet con cours hippiqué bij, dat ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prin ses Juliana werd gehouden. De Prins bij aankomst op het terrein. Nadat is voorgelezen een K. B., waar in wordt verklaard, dat voortaan in deze gemeente bet secretariaat door den bur gemeester zal worden bekleed en een schrijven van Gedep. Staten, waarin er op wordt gewezen dat nu de burgemees ter den eed als secretaris moet afleggen, legt deze de voorgeschreven eeden af in handen van den oudsten wethouder, den heer J. Tolhoek, waarna bij door de le den wordt gelukgewenscbt. De rondvraag levert niets op, waarna de voorzitter in hartelijke woorden af scheid neemt van den secretaris, er aan herinnerende, dat deze ruim 35 jaar als zoodanig in functie was; hij overhandigde hem namens den Raad, den gemeenteont vanger en den gemeenteveldwachter een wandelstok met zilveren knop en inscrip tie, den wensch uitsprekende, dat hij daar nog vele jaren genoegen van zal heb ben. De secr. zegt in een uitvoerige rede dank daarvoor. Nadat nog de gem.-ont- vanger den secretaris heeft toegesproken en dank gezegd voor zijn vele hulp en adviezen, sluit de voorzitter de verga dering. De raad bleef daarna onder het ge not van ververschingen nog eenigen tijd bijeen. Kruiningen. Zondagmiddag werd aan het eind der lessen in de Zondgasschool het eind der lessen in de Zondagsschool door Ds Mortier als voorz. der Zondags- schoolvereen., met het voltallig bestuur en de onderwijzers in hartelijke woorden dhr de Back toegesproken nu het 40 jaar is, dat deze onderwijs geeft. Hij is reeds vele jaren de leider. Z.Eerw. dankte hem voor al dit moeilijke en belangelooze werk zoolang verricht, mede namens het bestuur, de ouders en leerlingen. Deze laatsten zongen daarna dhr de Back een toepasselijk vers toe, waarna dhr de Back dankte voor de waardeerende woor den tot hem gericht. Ierseke. Omtrent het smokkelen van cocaïne vernemen we nog nader, dat het in beslag genomen schip niet van Hollandsche, maar van Belgische nationaliteit is. Het schip is op reis naar Ierseke op de Schelde in beslag genomen. Na visitatie is ongeveer 1% kg cocaïne in fleschjes gevonden. Schip en lading zijn in beslag genomen. De schipper is gearresteerd. De importeur der pannen doet natuurlijk zijn best om de lading vrij te krijgen. Zaterdagavond zijn door de speciale recherche van verdoovende middelen bij 2 personen te Ierseke huiszoekingen ver richt en verhooren afgenomen. Ook zijn personen voorgeleid en in de marechaus- isee-kazerne te 'Hansweert aldaar ver hoord». Rittem. Uit de ingezetenen was een comité van 8 personen gevormd met het doel aan den burgemeester en zijn echt genoote na de terugkomst van hun huwe lijksreis een geschenk aan te bieden. Het comité mocht van de ingezetenen veel medewerking ontvangen. Vrijdagavond werd in de gemeente kamer door het comité aan den burge meester en zijn vrouw namens de inge zetenen een electrische lamp aangeboden, na een toespraak van den voorzitter, den heer N. de Pagter. Het geschenk werd door het jonge echt paar met dank aanvaard. Het is een stof felijk bewijs van de groote genegenheid, welke de gemeente voor den burgemees ter koestert. Van de gelegenheid om het geschenk te bezichtigen, werd Zaterdagavond door vele ingezetenen gebruik gemaakt. Zautelande. Gemeenteraad. De Gemeenteraad zal morgen, des namid dags om half twee uur, vergaderen. Aan de orde zal o.m. het volgende komen: Voorstel van B. en W. om het verzoek van de Vereeniging tot stichting en in standhouding van Chr. scholen voor zwakzinnige kinderen op Walcheren, ge vestigd te Middelburg, om een bijdrage, af te wijzen. Voorstel van B. en W. inzake extra hulp aan werkloozen en kleine boeren. Voorstel van B. en W. om een assu rantie-overeenkomst met de Incassobank N.V. aan te gaan ter verzekering van de gemeentegelden tegen fraude enz. Voorstel van B. en W. om het verzoek van den heer C. A. Bode, te Breda, om vergunning voor het aanleggen eener rioleering voor de „Vuurdoorn", in te willigen. Voorstel van B. en W. om hen te mach tigen om maatregelen te treffen voor het bouwtoezicht in de gemeente, totdat de benoeming van een bouwkundige zal plaats hebben. Na afloop der vergadering zal Dr Car rière, Hoofdingenieur van het Rijksbureau voor de drinkwatervoorziening, in een bijeenkomst met de Raadsleden, over de voorziening van drinkwater, door middel van waterleiding, spreken. Poortvliet. Vrijdagavond, omstreeks 6 uur, ontstond, door onbekende oorzaak, brand in de landbouwschuur van den landbouwer P. Burgers. Toen de bewo ners het bemerkten, stond de schuur in volle vlam, zoo-dat aan redden niet meer viel te denken. In de schuur bevonden zich geen dieren. Het huis, op eenigen afstand van de schuur gelegen, bleef ge spaard. Circa 9000 kilo hooi en veel landbouwgereedschappen gingen in de vlammen verloren. Breskens. Historische ten toonstelling. Op initiatief van bur gemeester Drost alhier, zal, uitgaande van de Oranje vereeniging, een tentoon stelling worden gehouden van his torische waarden, welke geleld hebben tot de ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaan deren tijdens de regeering van het Huis van Oranje van 1604 af, het jaar, dat Prins Maurits Sluis veroverde, tot 1938, het jaar, dat Koningin Wilhelmina veer tig jaar ons land bestuurt Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Eist T. H. Plooij te Langweer. Geref. Kerken. Aangenomen naar Utrecht, voor den arbeid van Legerpredikant, B. Ramaker te Bilthoven. Naar Rotterdam (Kralingen) Th. Delleman te Aalten. Geref. Gemeenten. Tweetal te Terneuzen M. Heikoop te Utrecht en A. Verhagen te Middelburg. Goes. Onder leiding van Mej. van Wuijckhuijse te Ierseke vergaderde Za terdag alhier de afdeeling Zeeland van de vereen, voor Ghr. Fröbelonderwij- zeressen. Mej. Wessels te Goes handelde over „De nieuwere psychologische inzichten ten opzichte van het gebruik der leer middelen. Hierop volgde een drukke be spreking waarna mej. Duinkerke uit Ier seke een inleiding over „Harmonische ontwikkeling" hield. Bij Kon. besluit is benoemd tot di recteur in vasten dienst van de R.H.B.S. te Zieriksee, dr J. J. Westendorp Boer- ma, thans leeraar aan die school. J u b 1 i e u m. Zondag herdacht de heer J. J. Oranje, hoofd der Dt A. Kuyperschool te Amsterdam-Noord, dat hij veertig jaar aan het Ghr. Onderwijs verbonden is. Opgeleid aan de Ghr. Normaallessen te Goes was hij als onderwijzer werk zaam aan Scholen met den Bijbel te Goes en te Sliedrecht. Daarna gaf hij geduren de een 20-tal jaren onderwijs aan de Keucheniusschool te Amsterdam. Met ingang van 1 Sept. 1922 werd bij benoemd tot hoofd der Dt A. Kuyper school te Amsterdam-Noord. N. J. V e r w e y f. In den ouder dom van ruim 70 jaar is in Den Haag overleden de heer N. J. Verwey, oud inspecteur van bet lager onderwijs in N ederlandsch-Indië. Drogisterij uitgebrand. Zondagmiddag is biand uitgebroken in de drogisterij van den heer Kooger te Den Helder. Spoedig was de brandweer ter plaatse aanwezig. Het bleek echter reeds op dat oogenblik dat er weinig meer van het pand, dat geheel gevuld was met uiter mate brandbaar materiaal, zooals oliën, benzine, verbandstoffen e.d. zou overblij ven en men zich gelukkig zou mogen prijzen indien de belendende perceelen w.o. de Casino-Schouwburg behouden konden blijven. Met niet minder dan 8 slangen richtte men bet water op bet als een fakkel brandende winkelhuis. Niets is er gespaard gebleven, alleen de muren staan nog overeind. Bedwelmd door kolen damp1. Zondagmorgen heeft zich in een woning aan de 2e Balsemienstraat te Rotterdam, bewoond door de familie v. W., een geval van kolendampbedwelming voorgedaan, dat gelukkig nog goed is afgeloopen. Omstreeks half negen Zondagmorgen stond de 49-jarige vrouw des buizes op, om thee te zetten. Zij begaf zich uit de slaapkamer naar de woonkamer. Ou dat oogenblik beving baar een duizeling; zij zakte ineen, maar door gillen slaagde zij erin, de andere buisgenooten te alarmee ren. Haar 51-jarige echtgenoot schoot on middellijk toe, maar toen hij1 in de woon kamer kwam, werd bij' eveneens onpasse lijk en verloor ook het bewustzijn Op het alarm van de vrouw des huizes was ook de 14-jarige zoon, die in een aangrenzen de kamer sliep, wakker geworden. Toen bij zijn beide ouders buiten bewustzijn zag, begaf hij zich naar de op de bega- nen grond gelegen slaapkamer en slaag de er nog in bet raam open te schuiven en op straat te komen. Toen verloor ook bij bet bewustzijn en zakte in elkaar. Een buurmeisje zag den jongen in el kaar zakken en begreep, dat er in de wo ning iets niet in orde moest zijn, waarna zij zich via de achterzijde toegang tot bet huis verschafte. Het meisje trad zeer kor daat op. Allereerst opende zij alle ramen, daarna waarschuwde zij een dokter, die weldra ter plaatse was. Het bleek, dat de toestand van de echt genoote van v. W. en van den zoon niet ernstig was. Zij konden beiden thuis ver der verpleegd worden. De man is overge bracht naar het ziekenhuis. Zijn toestand is redelijk wel. D'e oorzaak van de kolendampbedwel ming is te wijten aan het afsluiten van een in de woonkamer staande kachel, bet geen den vorigen avond was geschied. Japansche bet geweer,! feitelijk bezil den NankinI De Japair over, nadat ploffing wa pansche vra Degene, dj ontkomen, f Als gevold stand te Sjl De Britsche I oen afdeelinj waar zich Hc SJANGH;! spanning isj troepen en den NankinI JAPANf Tusschen op 29 April| opgeblazen, uog onbekeij OLDENZij jarige J. Bl in de cabinq wagen, de het rijden té gaan staan, de wielen va hem heen g] slachtoffer GEVELl Z. K. II GESPANNEN TOESTAND TE SJANGHAI. SJANGHAI. Gisteravond is een hevige opwinding ontstaan toen een afdeeling DER ZEE] Was bet Oostelijk Zej de Zeeuwse] vrouwe mc bezoeken va te Hulst en teeken voor beden is he| de haven-, singen, die mocht verwl Met den gl het salonrijf H. M. de station, waren de Zeeland, Jhl ford, de buif heer G. A. vl saris van pf Gasinjet. Ha Van Woeldel waarna in plaats geno] drikweg, huisstraat Bankert geij het bezoek, Onderweg personen Koningin td weg stondeij eenigingen ken van aa Op het dl den Boulevl naar de voc tribune. Toen allen missaris dei ongeveer alT Majesteit,] Het zij van het On] eerbiedig provincie ei in bet bijzol zeer boogen beeft willen tigheid hen Majesteit zi onthulling 1 Uwer Maji Z. K. H. 1 verrichten. Uwe Majes baat opred De burge: de toespraa houden, uit lens van dankbaarhe vaartscbool gekoesterd groote bel meerdere n betoond. Daarnaas ook tal van der Zeeuwe zigbeid bij deze provin zame wijze, met een ied te worden eenvoud en Al moge eerste plaat zijn voor a school is g naast zal h jaren voor nis in eere Gemaal, di< harten der gaan door Van ds

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2