Het Ministerie Mackay. 9e Eilenrider Rennen Dubbele garantie voor alle verzekerden Dagblad voor de Provincie Zeeland Algemeene Friesche Levensverzekering-Mij. Groot-Noordhollandsche van 1845 BRILLEN EERSTE BLAD De strijd in China. ZATERDAG 30 APRIL 1938 52c JAARGANG - No. 178 Frankrijk en Engeland sluiten zich nauw aaneen. Goes - GEENSE - Tel. 6 wint B. M. W. B. NI. W. „de Koning van den weg" C. DE LEEUW - Middelburg Belangrijkste Nieuws Burmaniahuis Leeuwarden van Brienenhuis Amsterdam Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon IX Bijka.iioor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 ILrecueur- Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting H. K. H. Prinses Juliana viert vandaag haar 29sten verjaardag. Deze dag draagt een bijzonder karakter, door den bijzonderen zegen die aan Prinses Juliana in het voorbijgegane jaar geschonken werd in de geboorte van haar dochter. Moge God de jarige Prinses ook bij den voortduur met Zijne weldaden om ringen, haar met al de haren zegenen en tot een rijken zegen stellen voor land en volk. De Fransche Ministers Daladier en Bonnet zijn gisteravond met de andere leden der Fransche delegatie per vlieg tuig naar Parijs terug gekeerd. In een officieel communiqué wordt ge zegd: D'aladier en Bonnet hadden te Londen besprekingen met Chamberlain, Lord Ha lifax en andere Britsche ministers, waar bij zij in een geest van wederzijds ver trouwen de voornaamste kwesties bespra^ ken, waarvan op het oogen'blik de hand having van den vrede afhangt. De_ ministers bespraken het resultaat der jongste onderhandelingen van Lord Perth met Ciano, die leidden tot een ver drag, welke bijdrage tot de pacificatie van Europa door de Fransche ministers werd goedgekeurd. De Engelsche ministers spraken de hoop uit, dat de besprekingen, welke de Fransche met de Italiaansche regeering heeft geopend, op even bevredigende re sultaten zullen uitloopen. De volle aandacht werd gewijd aan den toestand in Midden-Europa en er bestond volkomen eensgezindheid omtrent de ac tie welke men het best zou kunnen onder nemen met het oog op de verzekering van een vreedzame en rechtvaardige oplossing der problemen, welke zich in dit gebied voordoen. Eveneens werd een onderzoek gewijd aan eenige kwesties in verband met den toestand in het Verre Oosten en van de gelegenheid werd voorts gebruik gemaakt om zekere vraagstukken te bespreken, welke voorkomen op de agenda der a.s. zitting van den Volkenbond. De twee regeeringen besloten voor zoo ver het noodzakelijk kan zijn, het contact tusschen de generale staven voort te zet ten. Na zeer openhartige en zeer breedvoerige bespre kingen werd opnieuw er kend, datGroot-Brittannië en Frankrijk zijn veree- nigd door een nauwe be langengemeenschap. De Fransche en de Britsche ministers werden het er over eens, dat het onder de bestaande omstandigheden van het hoogste belang is, dat de twee regeeringen voortgaan met haar politiek van raadple ging en samenwerking. Daladier verklaarde aan de pers: Ik.geloof werkelijk, dat nooit de over eenstemming tusschen Groot-Brittannië en Frankrijk, wezenlijker, uitgebreider en dieper is geweest. APARTE en toch GOEDKOOPE VAK-OPTICIEN Bonnet sloot zich aan bij de woorden van Daladier en legde nog eens den na druk op het gevoel van optimisme, vol doening en bevrediging, dat hij gekregen heeft door de besprekingen te Londen, die in een sfeer van volkomen hartelijk heid en sympathie zijn gevoerd. Wij hebben tegenover ons mannen van absolute loyaliteit en openhartigheid ge vonden. Bijgevolg hebben wij met volko men vertrouwen de voornaamste vraag stukken kunnen bestudeeren, die de aan dacht van beide landen hadden. Ik meen te kunnen zeggen, dat de besluiten, die genomen werden, niet zullen nalaten, hoogst gelukkige resultaten af te werpen. Daladier had daarop een onderhoud met Marchandeau, den minister van fi nancien. Het Tsjecho-Slowaaksche probleem. Over de besprekingen van gistermor gen heeft de bijzondere correspondent van Havas vernomen, dat deze betrek king hadden op het Tsjecho-Slowaaksche probleem. D'e Britsche ministers hebben hun standpunt uiteengezet, zij zijn zich wel bewust van het gevaar in midden-Euro pa, waar het handhaven van den vrede afhangt van een of ander incident met de Duitsche minderheid. Zij erkenden vooral de moeilijke positie van Frankrijk in verband met het verdrag van bijstand van 1925. Vóór alles waren zij bezorgd voor de gevolgen, welke een optreden van Frankrijk ten gunste van Tsjecho-Slo- wakije zou hebben voor Engeland. Aan gezien Engeland, volgens de officieele verklaring van zijn leiders in het parle ment, niet bereid is, nieuwe verplichtin gen op het vasteland van Furopa aan te gaan, blijft niets anders over dan met alle ten dienste staande middelen een ge wapend conflict, waarin Frankrijk en Engeland zouden kunnen worden mee gesleept te voorkomen. Van zijn kant heeft minister-president Daladier het standpunt der Fransche re geering uiteengezet, waarbij hij erop wees, „dat Fiankrijk de verplichtingen van de in 1925 door Briand geteekende verdragen moet navolgen. Militair ge zien, kan Tsjecho Slowakije zich doel- h'effend verdedigen, indien het kan re kenen op den steun van het buitenland, Engeland niet uitgesloten. Minister Bon- ret steunde Daladier. Volgens hem kan een energieke houding van Frankrijkèn Engeland in midden-Europa den toestand Het is dit jaar een halve eeuw geleden, dat het eerste Christelijk Kabinet in ons laud optrad. Eén feit belangrijk genoeg om er en kele oogenblikken bij stil te staan. Het optreden van het Ministerie- Mackay in 1888 beteekent toch eigenlijk ten keerpunt in de staatkundige geschie denis van ons land. Eén keerpunt, omdat toen de school strijd in beginsel beslist werd. Maar een keerpunt ook, omdat toen aan de opper macht van het Liberalisme toch eigen lijk een einde werd gemaakt. Wel duur de het nog een aantal jaren eer het de finitief verslagen werd, maar het kon vanaf dat oogenblik nog alleen op de heen worden gehouden door de hulp van de Sociaal-Democraten en door het ge bruik maken van strijdmiddelen die be wijs zijn van innerlijke zwakte. Wanneer wij letten op wat er nü een halve eeuw geleden op politiek gebied plaats greep, dan is het een wonder in onze oogen. Lange jaren was het Christelijk volks deel, dat den strijd voerde voor het goed recht van het Christelijk onderwijs, ver drukt en achteruitgezet. En in 1878 scheen het wel, alsof de strijd voorgoed verloren was. De wet-Kappeyne, in de geschiedenis bekend als de „Scherpe Resolutie", werd door de Kamers aangenomen en het be kende Volkspetitionnement kon niet ver hinderen dat de wet door den Koning werd geteekend. Kappeyne van de Copello deinsde niet voor krasse maatregelen terug. Hij: kwam er rond voor uit er geen bezwaar in te zien dat de minderheden onderdrukt wer den. Hij1 was de man die in later tijd het bekende woord sprak: „Verknoei met uw bijbelteksten de beproefde gronden van ons staatsrecht niet." Zijn Schoolwet was er op gericht de ontwikkeling van het Christelijk onder wijs definitief te stuiten. Maatregelen werden in uitzicht gesteld voor den bouw en de inrichting der lo kalen, waarin openbaar onderwijs gege ven werd. Het gebruik van kweekelingen werd beperkt. De opleiding der onderwij'- zers verbeterd. De leerlingenschaal ge wijzigd. Stuk voor stuk maatregelen die de concurrentie voor het bijzonder onder wijs in belangrijke mate verzwaarden. Een beroep op den Koning had, zooals gezegd, geen resultaat. Maar het goede gevolg van deze dwang- wet was, dat bijl ons Christenvolk de on verschilligheid voor de politiek begon te wijken en dat ook tijdelijk althans beseft werd dat in ééndracht kracht moest worden gezocht. Bij de volgende verkiezingen konden O met eenige ronden voorsprong op alle anderen. is ook door U te berijden. Voor f 525.— leveren wij U een B. M. W. met Cardanaandrijvlng, Telescopische voorvork, Snelheids meter, enz., enz. Vraagt prljscourent. VLISS. STRAAT 39-41 Tel. 669 de Liberalen alleen in de meerderheid blijven door de bekende verknipping va.h de districten. In 1881 bleven zij, evenals in 1886, ver in de minderheid. En in 1888 konden zij het in de Kamer niet verder brengen dan tot 45 leden. De liberale burcht was gevallen. Echter niet, dan na een uiterst scherpen verkiezingsstrijd. De middelen waarvan toen de Liberalen zich meenden te mo gen bedienen, waren ver beneden peil. In het district Schiedam rijmelde men: Bescherm, o God, bewaak den grond, Wees Nederland nabij, Verlos ons van het Helsch verbond, Van Kuyper's dwinglandij! Ai, maak ons allen vroom en vrij; Dat, Uwen Naam ter eer, Wij stemmen tegen tyranny, Voor Six, uw knecht, o Heerl „Six uw knecht", die weigerde op het gebied van het onderwijs recht te doen aan het Christelijk volksdeel. Een ander strooibiljet begon met de teksten Jesaja 30 13 en 3113 en vervolgde dan: „Die woorden uit het boek der boeken zullen worden verstaan en be grepen door alle vrienden van het onfeil baar Woord Gods, die geen vleesch tot hun arm willen stellen en daarom niet willen medewerken met de boosdoeners, die als valsche profeten in schaapsklee- ren tot ons komen.Die „valsche pro feten" waren natuurlijk de anti-revolutio nairen en met een beroep op Jesaja wer den alle kiezers aangespoord op den libe ralen candidaat te stemmen. In Leiden werd in die dagen een strooi biljet verspreid, waarin, zooals de „Stan daard" het uitdrukte, deze ketting-logica schitterde: „Van Wassenaar is van de partij-Kuyper; Kuyper is koek en ei met Domela Nieuwenhuis; Nieuwenhuis ijvert voor burgeroorlog. Dus kiezers, weet wel wat ge doet, maar als ge van Wassenaar kiest, ziet ge, eer het voorjaar ten einde Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Ook voor Kousen en Handschoenen zijn wij het aangewezen adres. „HET STOFFENHUIS", GOES. Op modegebied toonaangevend. (Adv.) Binnenland. De Eerste Kamer nam de begrooting van Onderwijs aan. De N.S.B.'ers uit O'ss geweerd. Buitenland. De Engelsch-Fransche besprekingen be ëindigd. Luchtgevechten boven Hankau. is, het burgerbloed stroomen in ons lieve vaderland!" Al deze middelen konden echter niet verhinderen dat de rechterzijde in de meerderheid kwam en dat baron Mackay een kabinet vormde. Gemakkelijk heeft dit Ministerie het niet gehad. Maar ondanks de scherpe critiek, ondanks het gebrek aan bestuurs- ervaring, ondanks de vele besognes in verband met de ziekte en het overlijden van den Koning heeft het toch belangrijk werk verricht. Daartoe behoort wel in de eerste plaats de herziening van de Schoolwet. Het is waar, dat die nog lang niet alles gaf wat voor de bijzondere school verwacht mocht worden. Minister Mackay was echter verstandig genoeg om niet zoover te gaan, dat reeds van te voren vast stond dat de Eerste Kamer, waar de liberalen in de meerderheid waren, het ontwerp zouden afwijzen. Maar er werd toch d i t bereikt, dat liet slot van de deur kwam en dat net recht van de bijzondere school in beginsel werd erkend. Daarnaast werd aan de weermacht aandacht geschonken en een nieuwe Le- gerwet in behandeling gebracht, terwijl voorts ook op sociaal gebied be langrijke maatregelen werden genomen. Wij laten dit alles echter rusten. Onze bedoeling was alleen, mol dank baarheid in herinnering te brongen hoe nu een halve eeuw geleden de staatkun dige strijd gezegend werd, hoe toen een keerpunt werd bereikt dat voor land en volk van ingrijpende beteekenis is ge weest. herstellen. Zuid-Slavië en Polen zouden worden aangespoord voor hun onafhankelijkheid te strijden. DUIZEND DOODEN BIJ LUCHT AANVAL OP HANJANG. Gistermiddag hebben, naar het Hdbl meldt, vijftig Japansche vliegtuigen een bomaanval gedaan op Hanjang, een voor stad van Hankau. De Chineezen verkla ren, dat zij den aanval verwachtten en dat zij hun maatregelen hadden geno men. Er ontspon zich een luchtgevecht, dat langer dan een uur duurde. Vele burgers in Hanjang werden gedood. Volgens de Japanners stegen tachtig Chineesche vliegtuigen op, waarvan er vijftig neergeschoten werden. De Japan ners verloren slechts 2 toestellen. Volgens de 'Chineezen schoten zij twin tig Japansche vliegtuigen neer en ver loren zij er zelf acht. Volgens een nader ontvan gen bericht van Havas uit Hankau zijn ib ij het bomb ar de ment op Hanjang duizend per sonen g e d O' o d. In den sector van Tantsjen, in het zui den van Sjantoeng, hebben de Chineezen langs drie wegen een aanval op de Ja pansche troep'en ingezet. Er ontketende zich een verwoed gevecht. Uit Hankau wordt uit Chi neesche bron gemeld, dat de Chineesche troep1 en de b e - liang rdjk e stelling Ta'ntsjeng hebben heroverd en de Japanners hebben gedwongen naar het noorden te rug te trekken. ENGELAND VERDUBBELT ZIJN VLIEGTUIGPRODUCTIE. Naar men te Londen in goed ingelich te kringen vernam, zal Lord Winter ton in het Lagerhuis plannen bekend maken, waaruit blijkt dat de regeering voorloopig besloten heeft het aantal vliegtuigen dat •onder het zoogenaamde schema F einde Maart van het volgend jaar gereed moest zijn te verdubbelen en dus te brengen van 1750 op 3500 stuks. Het besluit zou reeds van kracht ge worden zijn en alle fabrieken hebben aan zegging gekregen om met dubbele ploe gen te werken. Natuurlijk zou ook meer luohtvaartper- soneel noodig zijn en dus zouden nieuwe opleidingsscholen en kampen geformeerd worden. DE BELASTINGPLANNEN IN BELG IE. Herinvoering crisisheffing door de financieele commissie verworpen. Ingevolge de oppositie van Katholieke zijde tegen de voorgenomen belastingver- hoogingen ten bedrage van 1200 millioen, werd. in de parlementaire financieele commissie het belastingvoorstel, waarbij de oude crisisheffing weer zou worden ingevoerd, met 15 (katholieken, liberalen en oppositie) tegen 10 (socialisten) ver worpen. De commissie 'heeft daarna 'be sloten haar werkzaamheden te onderbre ken, totdat de regeering haar houding heeft bepaald. Naar bet Belgische Telegraaf agent schap iverneemt, is de regeering vastbe- j sloten, de belastingontwerpen, zooals zij 1 ingediend zijn, te handhaven. De regee ring is van oordeel, dat het aan het par lement staat ,zich in het openbaar over deze ontwerpen uit te spreken. HITLERS BEZOEK AAN ROME. In Italië heerscht een landerige stemming. De Epoque verneemt uit Rome, dat daar in weerwil van den oproep aan de bevolking om aan de feesten ter eere van Hitiers bezoek deel te nemen, iets niet in den haak is. Er heerscht een landerige stemming, want de massa 'heeft zich gestooten aan de onbehouwen inlijving van Oostenrijk. De gewone man voélt 'het gevaar van een op expansie belust germanisme aan de grens ivan Italië. Bij de kleine luiden is weer een anti-Duitsche gezindheid ont waakt, waaraan geen spi'l ter wereld iets kan veranderen. Niet minder dan 30.000 Italiaansche politiemannen werken met 200 afgezanten van de Duitsché Gestapo samen om Rome van alle elementen te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1