Wij willenons zelfzijnenblijven Dagblad voor de Provincie Zeeland ramma. EERSTE BLAD De strijd in China. De strijd in Spanje. Belangrijkste Nieuws en Verpachtingen DONDERDAG 28 APRIL 1938 52c JAARGANG - No. 176 er in Nederland •scheidenheid be- ist. BW geen enkele «elfde afmetingen enen de „meerma- eertigtal veilingen is. Het onderzoek twee millioen kis- boogtematen van kwam men tot 40 gen, varieerende Volgens de breedte verdeelen in 25 c.m., en volgens varieerende van eling naar den in- er dan 36 groepen geringsten inhoud en de grootste 82 itiaal en Inspan, pan, Heijboer. 'aren, de Kok. ckoeien, enz. enz. m, Batten, •s-inspan, De Wil- a en Bouwterrein, April 1938. en 415,5 M. ).00 NGRV. 11.00 IV. Gram. 10.15 Mor- 11.30 Godsd. half- IO-orkest en gram. 00 Viool en piano. Gram. 5.00 Han- 5.30 Heemsteeds Causerie „Het Le- Jeugd". 7.00 Ber. z. 7.45 Reportage, p. S.O.S.-ber. 8.15 De Kon. Marine 9.30 NCRV-or- De Chr. Tehuizen Verv. conc. (om 45 Gym.les. 11.00 n. ca. 11.5012.00 11,5 M. AVRO-uitz. Morgenw. 10.15 piano. 11.00 Knip- jrkest. 12.30 Gram. orkest en orgel, ir de vrouw. 2,30 3.45 Gram. 4.00 tenden. 4.30 Gram. 5.30 Het Aeolian- leën. 7.00 Voor de Poltronierikwartet. ANP. Mededeelin- Dorkest en solisten, tz. 9.20 Radiotoo- De Twilight Se- ANP. Hierna tot M. ayers. 11.05 Gram. 12.20 Gram. 12.40 orthern-Ireland-or- van Bournemouth, Het Ralph Elman 10 Piano. 6.40 Mili- été-progr. 7.50 Or- rt. 9.20 Korte kerk- Harmonie-orkest. 484 M. 11.50 Cabaretpro- 2.30 Orkest. 12.50 20 Gram. 4.30 Sa- 7.20 Kleinork. 9.10 12.00 Orkest. 12.50 5.35 Gram. 7.20 Or- -10.20 Zang, harp 1 ONDER. 1.571 M. met muziek. 8.20 !5 Orkest, 9.50 Pia- 3St. WEERBERICHT. avond van 28 April: N.O. tot 0. of Z.O. volkt, waarschijnlijk kans op nachtvorst, imiddag 3 uur: niddag 3 u.: 769. jor fietsen: min. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Voratatraat 70, Goea Postrekening 44488 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Abonnementsprijs f2.S0 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 0 cent AdvertentltSn 30 cent per regeï Ingezonden mededcellngen 00 cent per regel Kleine Advertentlbn Dlnsdagi en Vrljdage f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Naturalisatie-ontwerpen behooren tot die onderwerpen, waarover in het Parle ment geen lange redevoeringen worden gehouden. Er moet heel wat tijd verloopen en er worden zeer nauwkeurige nasporingen ge daan eer een vreemdeling tot naturalisa tie wordt toegelaten, zoodat er geen re den is daarover veel op te merken. En als er over dit onderwerp gespro ken wordt, dan zijln het gewoonlijk geen belangrijke redevoeringen die daarbij1 ge houden worden. Deze week hebben we echter op dien regel een uitzondering gezien. In de Eerste Kamer kwamen verschil lende naturalisatie-ontwerpen aan de orde. En de N. S. B.-afgevaardigde, de beer Van Vessem, maakte natuurlijk be zwaar, omdat hij vreesde dat er op den duur een belangrijke verandering zal ont staan in de ethnische samenstelling van ons volk. Het is men gevoelt het een kwestie van ras, bloed en stam, waar- bijl niet in de laatste plaats aan de Joden werd gedacht. In verband hiermede nu heeft de heer B r i t een kloek woord gesproken. Na er op gewezen te hebben, dat in vroegere eeuwen onze Regeeringen niet zoo bang zijn geweest bet waren ook practische menscben voor de ethnische samenstelling van ons volk, al werden afdoende maatregelen genomen tegen de vestiging van ongewenschte vreemdelin gen, wat nu ook het geval is, vervolgde de heer Briët: De heer Van Vessem klaagt er over, dat hij niet voldoende tijd heeft gehad om een behoorlijk onderzoek in te stellen, naast het nauwkeurig onderzoek, dat reeds door de autoriteiten is ingesteld, maar waaraan hij blijkbaar niet voldoen de vertrouwen schenkt. Deze klacht is naar mijn meening ten eenenmale onge grond. In April 1937 zijn deze wetsont werpen ingediend, zoodat, indien de hoe ren zoo een bijzonder belang in deze zaak stellen en haar zoo belangrijk vinden, zij een jaar tijd gehad hebben om naar de personen, die voorgedragen werden, een onderzoek in te stellen, indien zij dat noodig oordeelen. Dat komt dus hierop neer, dat de N. S. B. afgevaardigden zich wel wat al te gemakkelijk van hun taak kwijten. Daarna ging de heer Briët aldus voort: Er is door de heeren aangehaald een Koninklijk woord: wij willen ons zelf zijn en ons zelf blijven, in verband met de vrees, dat de samenstelling van ons volk zich zou wijlzigen. Maar naar mijn mee ning is dit Koninklijk woord zeker niet zoo bedoeld als de heeren meenen, maar heeft het een andere beteekenis, die som migen in dezen tijd zeker wel ter harte mogen nemen. Ons zelf zijn en blijven wil naar mijn meening en opvatting zeggen: Neder landers zijn en blijven. Het is een Koninklijk woord van verzet tegen het aan bevelen en overnemen van denkbeelden, uit den vreem- d e geïmporteerd, die in strijd zijn met ons volks karakter. Het is een woord van verzet tegen import van wereld- en levensbe schouwingen, die in ons volk niet passen, tegen het nabootsen ook van vreem de gebruiken en allures, t e g en het verheerlijken van alles, wat in den vreem- de geschiedt en het ver achtelijk maken van wat in ons volk is. Het is een verzet tegen een met zeker leedvermaak wijzen op mis bruiken in ons volk en de grove fouten van andere volken verdoezelen. OPs zelf zijn en blijven. Dat wil zeggen, dat wij geestelijk ons zelf moeten blijven. Nederlander, natuurlijk met onze beken de fouten en eigenaardigheden, maar Nederlander, die geen vreemde invloeden wenscht, die een afschuw heeft van overheersching en dwang, omdat wij trotsch zijn op ons volk, op ons land, hier cn in Oost en West, en om dat wij trotsch zijn op onze geschiedenis, op ons Vor stenhuis, op onze cultuur en op onze vrijhei d." DIJKEN DOORGESTOKEN, OM DEN JAPANSCHEN OPMARSCH TE STUITEN. Op verschillende plaatsen hebben de Ghineezen de dijken van de Gele Rivier doorgestoken, om den Japanschen op- ïnarsch naar Taier Tsjwang voorloopig tegen te houden. Er worden binnen enke le dagen groote Ghineesohe versterkingen verwacht, waardoor men in staat hoopt te zijn, de Japanners ook verder tegen te houden. Aan Ghineesche zijde bestaat hoop, dat men het in Taier Tsjwang nog een maand zal kunnen volhouden. Mochten de Ghi neezen edhter gedwongen zijn de stad te ontruimen, dan zullen zij op nog enkele andere plaatsen de dijken van de Gele Rivier doorsteken, waardoor duizenden kilometers land onder water gezet zullen worden. Met groote verbittering wordt intus- schen aan het gebeele front in Zuid- Sjantoeng gestreden. Aanvallen en tegen aanvallen wisselen elkaar voortdurend af en het is welhaast onmogelijk, een over zicht van den strijd te krijgen. De Japanners loopen bij Taier Tsjwang gevaar ingesloten te worden .De Ghinee sche troepen bij Tsjoe Tsjen bedreigen de oprukkende Japanners in de flank. Volgens de laatste berichten hebben de Japanners, die van Lan Ling uit naar 'het Zuiden oprukken in de richting van Pei Sjien, een aanzienlijke hoeveelheid terrein veroverd. De Japanners hebben hier 40 tanks in het vuur gebracht. De Ghineezen blijken daarop echter ge rekend te hebben. Zij beschikken over een ongewoon groot aantal tankafweerkanon- nen en de helft der Japansdhe tanks is al vernield. De overige tanks hebben zich moeten terugtrekken. Aan beide zijden zouden ongeveer 3000 man gevallen zijn. Toenemende tegenstand der regeeringstroepen. Tengevolge van het slechte weer is er eenige vertraging ingetreden in de opera ties in Katalonië. Toch zijn de troepen van generaal Valera er in geslaagd tus- schen Sierra de la Canada en Sierra De- gudar hun stellingen te verbeteren en den weg tusschen Teruel en Morella te bereiken. Sedert Zaterdag zijn deze troepen veer tig kilometer opgerukt. De tegen stand van de regeerings troepen langs de Middel- landsche Zee wordt steeds krachtiger. Ze hebben ten oosten van de Val d'Aran ten noordwesten en ten zuiden van Val- adreso de troepen van Franco iets terug gedrongen. DREIGENDE WOORDEN VAN BERLIJN TOT PRAAG. Men neemt in politieke kringen te Ber lijn als zeker aan, aldus het Hbld, dat het probleem der nationale minderheden in Tsjecho-Slowakije en met name de eischen der Sudeten-Duitsche Partij, welke Hen- lein Zondag heeft hekend gemaakt, het hoofdpunt der besprekingen tussóhen de Fransohe en Engelsche ministers te Lon den zullen vormen. Men beweert te Berlijn, dat de Tsjechi sche regeering Frankrijk en Engeland een misleidende voorstelling van zaken wil geven, door wederom een lange opsom ming te geven van wat ze voor de Duit sche en andere minderheden heeft willen doen of nog wil doen, zonder er echter bij te zeggen, dat vrijwel al haar beloften op papier zijn gebleven. D'e Sudeten-Duitschers hebben nu dezen vloed van papieren beloften terzijde ge schoven en „voor de laatste maal" gezegd wat er nu gebeuren moet. „De „Börsenzeitung" spreekt de ver wachting uit, dat de regeering te Praag hetzelfde wil doen, wat Dollfuss en SohusChnigg ten opzichte van Oostenrijk zoolang hebben gedaan, n.l. Parijs en Londen misleidende inlichtingen daarover geven. Licht de regeering te Praag Parijs en Londen niet objectief en onomwonden over den waren toestand in, aldus dreigt het blad, „dan zullen vooral Frankrijk verrassingen en teleurstellingen niet be spaard b'lijve n". De „Berliner Lokalanzeiger" consta teert, dat de regeering te Praag de beslis- sing blijkbaar slepende houdt, zich te zwak voelt om alleen tot een besluit te ko men en afwacht wat te Londen gaat ge beuren, om dan na een korte zitting het parlement te Praag op zomerreces te stu ren en te verklaren, dat met het oog op het 20-jarig jubileum der republiek een bespreking van de minderhedenkwestie niet mogelijk is. Het Berlijnsöhe blad zegt dan, dat zulk een tactiek onmogelijk is, gezien het gees telijk en lichamelijk lijden in de Sudeten- Duitsche gebieden. Onomwonden wordt gezegd, dat het niet verkenen van autonomie aan de Sudeten- Duitschers den vrede in gevaar kan bren gen. DE ENGELSCH-FRANSCHE BESPREKINGEN. Deladier, de Fransche minister-presi dent, en Bonnet, de Fransche minister van buitenlandsche zaken, zijn gistermid dag half vijf per vliegtuig van Parijs naar Londen vertrokken. Om kwart voor zes kwamen zij op Croydon aan. Direct na hun aankomst te Londen heb ben Deladier en Bonnet een onderhoud gehad met den Franschen ambassadeur. D'e eerste bespreking met de Britsche ministers wordt vanmorgen om half elf gehouden in de werkkamer van Cham berlain. Vanmiddag om drie uur zullen de besprekingen hervat worden. Later in den middag zullen de Fransche ministers zich naar Windsor Castle begeven, waar zij de gasten van 'het Britsche koninklijke paar zullen zijn. Het 'bezoek van D'eladier en Bonnet aan Londen wordt door de Duitsc'he bladen meer en meer in verband gebracht met de kwestie der Sudeten-Duitschers. De in Tsjedho-Slowakije ten gevolge van de door Berlijn gesteunde stappen der Sudeten-Duitschers ontstane toestand blijft te Londen ernstige bezorgdheid ha ren. DE VERDEELINGSCOMMISSIE IN PALESTINA. Onrust en opwinding verwacht. Te Jeruzalem zijn manifesten uitgege ven in het Arabisch, onderteekend door het Arabische Hooge Comité, waarin op geroepen wordt tot algemeene staking en betoogingen voor heden, teneinde te pro testeeren tegen de verdeelingscommissie De Britsche verdeelingscommissie is gisteravond te Jeruzalem aangekomen. D'e bladen houden zich uitvoerig met de Palestijnsche kwestie bezig. Verschei dene bladen verschijnen met een rouw rand. DE JODEN IN DUITSCHLAND. Een verordening van Goering. Goering heeft als gevolmachtigde vooi het vierjarenplan een verordening uitge vaardigd, op grond waarvan iedere Jood van Duitsche nationaliteit zijn geheels vermogen in binnen- en buitenland moet opgeven en taxeeren op de tegenwoor dige basis, tenzij het vermogen een be drag van 5000 M. niet overschrijdt. Joden van vreemde nationaliteit be hoeven slechts hun bezit in Duitschland op te geven. Tegelijkertijd wordt bepaald, dat van overeenkomsten inzake verkoop of ver pachting van industrieele, land- of boschbouwbedrijven aan de autoriteiten mededeeling moet worden gedaan, voor zoover bij deze zaak een Jood als con- tracteerende partij' betrokken is. Evenzoo is voor de opening van een nieuw industrieel bedrijf of de vestiging van een filiaal door Joden toestemming noodig. PRAAG WEIGERT MET HENLEIN TE ONDERHANDELEN. Ten aanzien van den toestand, gescha pen door de redevoering van Henlein, hebben verantwoordelijke kringen tegen over den correspondent van Havas te Praag verklaard, dat zij iedere discussie met den leider der Sudetenduitschera weigeren, daar deze bij voorbaat en zon der inhoud of vorm van het „nationali- taire" statuut te kennen, hetwelk de re geering in voorbereiding heeft, dit van de hand heeft gewezen. B'eze verklaring beteekent niet, dat de regeering weigert met de partij der Su deten-Duitschers te onderhandelen, doch dat ziji weigert te onderhandelen met Henlein. Deze heeft verklaard, dat hij geen parlementaire democraten meer er kende en zich buiten het constitutioneele plan stelde. Plan om zoon van Prins-Regent Paul te vermoorden. De „D'aily Telegraph" meldt uit Bou logne, dat een man, die er door het ge- santschap van Zuid-Slavië te Parijs van verdacht werd, voornemens te zijn prins Alexander, den 14-jarigen zoon van prins-regent Paul, te vermoorden, te Boulogne is gearresteerd. Prins Alexander, een neefje van de hertogin van Kent, wordt te Eton op gevoed. Dinsdag keerde hij van vacantie uit Zuid-Slavië terug. De arrestatie werd uitgevoerd, na een dringend telefoongesprek van de Zuid- Slavische legatie met den chef der spe ciale politie te Boulogne, die opdracht kieeg, den man, wat het ook zou kosten, vast te houden, totdat prins Alexander naar Engeland zou zijn vertrokken. De verdachte persoon werd aangehou den, toen hij zich aan boord wilde bege ven van een barkas, waarmede passa giers voor een voor Zuid-Amerika be stemd schip vertrokken, D'e politie stelde vast, dat zijn plaats bewijs betaald was door het Zuid-Slavi sche emigratiebureau. De man werd in het bezit gevonden van een betrekkelijk klein bedrag aan geld en weinig bagage. Bij een nauwkeurig onderzoek van 's mans paspoort kwam vast te staan, dat dit vervalscht was. Van de Zuid-Slavische legatie werd de mededeeling ontvangen, dat het een zeer gevaarlijk individu is, die in verband met een aantal moorden wordt gezocht. Ein volk, ein reich, etc. Sedert eenigen tijd verschijnt te Ant werpen een in het Nederlandsch geredi geerd blad, getiteld Vaderland en Ar beid, waarin openlijk stemming wordt gemaakt voor do aansluiting van Vlaan deren bij Duitschland. In een artikel, door dit blad gepubliceerd, komen de vol gende woorden voor: Heden Oostenrijk, morgen Vlaanderen. Ein Volk ein Reich, ein Führer, Heil Hitier. In verband hiermede zijn door het s.-d. Kamerlid voor Antwerpen Eckeleers aan minister-president Janson schriftelijke vragen gericht ten einde van het hoofd der regeering te vernemen of het oogen- hlik is gekomen om in te grijpen tegen hen, die de persvrijheid misbruiken, zich schuldig maken aan verraad en de vei ligheid van den staat in gevaar brengen. Korte Berichten. Wederom is een lijst gepubliceerd met de namen van 27 personen, mee- rendeels Joden, die van de Duitsche na tionaliteit vervallen zijn verklaard. Hun vtrmogen is ten gunste van den staat in beslag genomen. Gravin Geraldine Aponnyi, die met Koning Zogu van Albanië in het huwelijk is getreden, brengt den Albaneeschen groet aan de bevolking van Tirana, die haar een grootsche ovatie bereidde. Binnenland, De Eerste Kamer over de hegxooting van Waterstaat. 'Oefentocht /van Hr. Ma. „Java". Buitenland. De Engelsch-Fransche besprekingen be gonnen. De moeilijkheden voor de regeering te Praag. De Joden in Duitschland. Krachtig verzet der Ghineezen. Mr J. D. Verhroek, lid van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, is op 70-jarigen leeftijd overleden. GESTROOMLIJNDE POSTRIJTUIGEN BIJ DE SPOORWEGEN. Gistermiddag is op de lijn Haarlem- Den Haag proefgereden met de eerste van de serie gestroomlijnde postrijtuigen, be stemd voor de nieuwe electrische en Die- seltreinen. Bij eerste bestelling werden er drie rijtuigen hij werkspoor te Utrecht en drie hij de firma J. J. Beynes te Haarlem geplaatst. De rijtuigen zijn veel grooter dan de tot nu toe gebruikte, terwijl ze bovendien voorzien zijn van een aantal nieuwe tech nische vindingen en verbeteringen ten be hoeve van een snel en doelmatig uitvoe ren van de werkzaamheden van het post- personeel. Deze nieuwe postrijtuigen zullen alleen gebruikt kunnen worden in de nieuwe electrische en Dieseltreinen, omdat zij zijn voorzien van geheel nieuwe automatische koppelingen, zoodat zij niet mee kunnen rijden in de gewone stoomtreinen en op de oude electrisdhe lijnen. Zij zullen 15 Mei in dienst worden ge steld op het traject Amsterdam-Utrecht- Arnhem en wellicht later ook doorloopen tot Eindhoven. Indien deze eerste serie gestroomlijnde postrijtuigen in de praktijk blijkt te vol doen, zal spoedig worden overgegaan tot de bestelling van een nieuwe serie. De proefrit van gisteren he* ft volledig aan de verwachtingen 'beantwoord. Enke le verbeteringen zullen nog slechts wor den aangebracht. De rit duurde ongeveer twee uur. EEN DUBBEL JUBILEUM. Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel. De Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel mag dezer dagen een dubbel jubileum gedenken. Op 30 April 1913 werd n.l. de hoer J. Augusteyn tot bonds-voorzitter gekozen en werd de heer J. Schipp benoemd tot lid van het bondsbestuur. Beide mannen be hooren tot den kring der voortrekkers op Chr. sociaal terrein: zij hebben in voor- en tegenspoed, een kwart eeuw lang, medegewerkt aan den uitbouw van hun vak-organisatie en mogen met dank baarheid herdenken, dat hun arbeid in velerlei opzicht tot een zegen is geweest. DE MOTORRIJTUIGENBELASTING. Het nieuwe belastingjaar gaat in. Het is op 1 Mei, den datum waarop het nieuwe motorrijtuigenbelastingjaar in gaat, niet voldoende als men de papie ren heeft ingevuld eu gepost, neen men moet op den eersten Mei in het bezit zijn van een, door den inspecteur van de di-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1