DE ZEEUW TWEEDE BLAD Het enquête-voorste! van Mr Wendelaar. TANTE Al LIE Ruwe en Roode Handen door koude, door schoonmaak of ander werk, Uit de Provincie. MIDDELBURG. 8, L e ij n s e f, Gisterenmiddag had op de algemeone begraafplaats alhier do ter aardestelling pluatfi van het stoffelijk overschot van den heer S. Leijnse, in le ven monteur bij het gemeentelijk elec- trisch bedrijf. Er was een groote belang stelling vooral ook uit de kringen van het personeel van het bedrijf. Aan de geopende groeve sprak de directeur der gemeentebedrijven, Ir B. G. Roeters van Iennep zeer waardeerende woorden over bet werk, dat de overledene steeds voor het electrisch bedrijf heeft verricht. VLISSWGEN, GOES. WALCHEREN ZU1D-BEVELAND, NOORD-BEVELAND. Kolijnsplaat. Gisteravond bracht het Chr. muziekkorps „Soli Deo Gloria" een serenade bij' het echtpaar A. Kramer Hollestelle, dat zijp 55-jarig huwelijks feest vierde, loos bericht.) TOLEN EN ST. FILIPSLAND. VAN WOENSDAG 27 APRIL 1938, Nr 175. OVER DE ZAAK-OSS NOG NIET HET VOLLE LICHT OPGEGAAN? „Het vertrouwen van ons volk In den rechtsstaat is geschokt". Blijkens het door den heer Wendelaar bij de Tweede Kamer ingediende voorstel tot het houden van een enquête omtrent de opdracht van den minister van Justi tie tot onthouding van opsporingsonder zoek door de brigade Oss der Koninklijke l Marechaussee wordt voorgesteld een on derzoek in te stellen naar: 1, De juiste toedracht van de feiten, welke den Minister van Justitie geleid hebben'tot zijn telegrafische opdracht aan den procureur-generaal bij het Gerechts hof te 's-Hertogenbosch om aan den be trokken divisie-commandant der Kon. Marechaussee namens hem mede te dee- len, dat de brigade Oss zich tot nader or- "er, behoudens uitdrukkelijken last van jDien procureur-generaal, te onthouden eeft van ieder opsporings-onderzoek. 2. De vraag, of de minister bevoegd as deze opdracht te geven en zoo ja, of er voldoende aanleiding voor den minister was om met zooveel spoed een zoo onge- bruikelijken en ingrijpenden maatregel te nemen. In het voorstel is tevens vervat, dat als getuigen of deskundigen onder meer zul len moeten worden gehoord: Mr E. L. M. H. baron Speyart van Woerden, procureur-generaal bij het Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch; J. van Selm, kolonel, inspecteur van het wapen der Kon. Marechaussee; de bij bovenbedoelde feiten betrokken substituut-officier van justitie bij de ar rondissementsrechtbank te 's-Hertogen bosch; de rechter-commissaris voor strafzaken bij die rechtbank; de tegenwoordige betrokken districts commandant der Kon. Marechaussee, be nevens diens ambtsvoorganger; de wachtmeester der Kon. Marechausse De Gier. Aan de memorie van toelichting tot het voorstel wordt het volgende ontleend: Het verloop dezer zaak iri de Kamer is wel zeer bijzonder snel geweest; en nu is vlug werken prijzenswaardig, mits de de gelijkheid er niet onder lijdt. Be minister van Justitie toonde zicli bereid, den interpellant Drop te beant woorden en verschafte zijnerzijds uitvoe rige inlichtingen, van welke degelijklieid de Kamer zóó onder den indruk kwam, dat zij1 die voldoende achtte. Daarmee had de zaak uit kunnen zijn en zou ze onge twijfeld ook uit zijn geweest, wanneer do door den minister gegeven inlichtingen ook voor hen, die beter dan de leden der Kamer op de hoogte van de feiten waren, afdoende waren geweest. Maar het is gebleken, dat de zaak niet uit is; dat is in het openbaar gebleken door de reacties van een groot deel der pers op de behandeling der interpellatie. Ook in dit stadium der zaak kan de voor steller zijn instemming niet geven aan alle ontevredenheidsbetuigingen in de pers over 's ministers inlichtingeninte gendeel ook thans wil hij uitdrukkelijk verklaren, dat er daarbij uitlatingen zijn, waarmee hij zich geenszins kan vereeni gen. Maar daartegenover wijst hij er op, dat in verschillende serieuze bladen zeer ge reserveerde artikelen hebben gestaan, uit welke men den indruk krijgt, dat der Ka mer. en, naar men mag aannemen, ook den Minister zeer belangrijke inlichtingen onthouden zijn: volgens die bladen heeft de Kamer wel de waarheid vernomen, zij het een soms misschien eenigszins go- F E UILLETON tl or Catharine D. Bell, (Vrij naar hot Engelsch.) Met graagte werd de uitnoodiging aan genomen en op den afgesproken dag-ver schonen mijnheer en mevrouw Klemming intijds voor het diner. Ze hadden er blijk baar rekening mee gehouden, dat ze in een vrijgezellenwoning kwamen, want ze waren slechts vergezeld van een knecht, dien ze met het rijtuig en de paarden naar Northlands terug stuurden, ond nks tngus' gastvrije verzekering, dat hij wel een plaatsje voor hem had. Over het geheel maakte mevrouw Flem- ming een veel gunstiger indruk dan haar nieuwe familieleden verwacht hadden. Ieder moest haar bewonderen of men wilde of niet. Ze was, zooals Angus ge zegd had, buitengewoon mooi. De leven digheid en opgewektheid, eigen aan haar leeftijd, ontbraken aan haar gelaat, dat ernstig, haast droevig, en soms wat hoog hartig was. Maar haar heele manier van doen vertoonde veel van den eenvoud, waarover Maude gesproken had. Haar kleurde waarheid, maar heeft zij toch niet de geheele waarheid vernomen. Het is voor de leden der Kamer in dit stadium der zaak vrijwel onmogelijk, te beoordeelen in hoeverre dat al dan niet juist is. Maar de voorsteller aoht het nuttig, mede te deelen, dat hij en naar hem bekend is verschillende andere leden der Kamer.ook buiten de pers om van zeer uiteenloopende zijden berichten ge kregen. hebben, volgens welke de Kamer inderdaad niet voldoende van de feiten op de hoogte zo-u zijn geweest om zich een rechtvaardig oordeel over het gebeurde te Oss te kunnen vormen. De heer Wendelaar laat dan eer.lgo voorbeelden volgen van punten uit de in lichtingen van den minister, welke te mid den van een groot aantal andere gege vens voor den hoorder in de Kamer over tuigend en afdoende klonken en welke desniettemin den aandachtigen, rustigen lezer der Handelingen, in het bezit van een aantal toelichtingen in de pers, doen twijfelen of de feiten inderdaad wel vol doende vaststaan. Het is dan ook de vraag, of de Kamer haar voorloopig oordeel, dat ze over het geval Oss voldoende ingelicht was, bij na der inzien niet moet herzien. Maar daar komt nog iets anders bij. De minister heeft het goedgevonden han gende deze zaak den marechaussee nog eens hun zwijgplicht in te scherpen. In derdaad behoort de politie bij de vervul ling van haar dikwijls zoo kiesche taak te kunnen zwijgen en is er geen bezwaar tegen, dat de minister haar daaraan af en toe -eens moet herinneren. Maar in dit geval heeft de zaak een on- aangenamen bijsmaak; men heeft hier en daar den indruk gekregen, dat deze her innering op dit oogenblik minder noodig was ter bescherming van de rechtmatige belangen van het publiek dan om de ma rechaussee te beletten zich te verdedigen. De heer Wendelaar den'kt er niet aan om te beweren, dat de herinnering met dat doel gegeven is, maar het is er wel bet resultaat van. En ook dat geeft een ge voel van onbevredigdheid: men kan zich den rechtsstaat nu eenmaal niet denken zonder een zoo ruim mogelijk recht van verdediging voor ieder, die wordt aange vallen. Ook in dit opzicht heeft de interpella tie-Drop niet voldoende licht gegeven, niet voldoende licht kunnen geven. Inderdaad blijkt en men voelt dat in ruime krin gen van ons volk over de zaak Oss he tv o 1 1 e licht nog niet opgegaan. Gezien dedieptevandeheerschende ontstemming, ook in vol komen rustige en beheerschte deelen der bevolking, zou de voorsteller het ernstig betreuren, wanneer de Ka mer deze ontstemming zou laten voortwoekeren. Het vertrouwen van ons volk in den rechtsstaat is ge schokt en dat moet zoo spoedig mogelijk hersteld. Er is hier een roep om recht, waaraan gehoor ge geven dient te worden. Maar daar komt nog meer hij. Het geval Oss wordt door velen terecht of ten on rechte de heer Wendelaar houdt zich daarbuiten beschouwd als een toets steen voor het parlementair-democrati sche systeem. Als overtuigd voorstander daarvan acht hij het noodzakelijk, dat de Kamer doet wat in haar vermogen is om de goede werking daarvan te hevorderen. De doofpot moge het attribuut zijn voor andere 'systemen; het onze blijve geken merkt door de behandeling van zelfs de moeilijkste zaken in het volle licht der openbaarheid. 40 jaar dierenbescherming in Zeeland. Op 21 April j.l. bestond de afdeeling Zeeland der Nederl. Vereeniging voor Dierenbescherming 40 jaar. Hiervan zijn thans voorzitter de dierenarts J. Kraa- mer, secretaresse mevr. H. G. Dentz-v. Hoek, Bierkade 5 en penningmeesteresse mevr. G. H. Dekker-Koers. D'e afdeeling is te Middelburg gevestigd en werkt over geheel Zeeland, behalve Vlissingen, wel ke een eigen afdeeling bezit. In Goes, Kolijnsplaat, Axel, Breskens en Zierik- see zijn correspondentschappen geves tigd. De wethouder der bedrijven, de heer M. H'. Boasson, sprak namens het ge meentebestuur en wees er op, dat de ge meente in den overledene een ijverige medewerker verliest. D'e heer J. de Graaf uit Vere, zwager van den overledene, dankte namens de familie voor de laatste eer den overle dene bewezen. Aanranding. Naar eerst thans bekend wordt is een tiental dagen ge leden, des avonds op het jaagpad tusschen Vlissingen en Soeburg een meisje uit laatstgenoemde plaats door een jongeman aangerand. Het meisje, dat daar per rijwiel reed, werd ingehaald door een jongeman, die haar verzocht af te stappen, daar het achterlicht van haar rijwiel niet brandde. Toen het meisje was afgestapt, haalde de jongeman een boekje voor den dag en vroeg aan het meisje haar naam en adres, Het meisje kreeg daardoor den indruk met een politieman te doen te hebben. Zij verzocht den jongeman alsnog naar Soeburg te mogen fietsen, waarop deze zeide eerst haar achterlichtje te zullen nazien. Hij bukte zich, alsof hij het achter licht wilde repareeren, doch onverwachts wierp hij het meisje tegen den dijk. Een hevige worsteling ontstond, terwijl het meisje luid begon te gillen. Toen de aan rander in de verte een brandende fiets lantaarn ontwaarde liet hij zijn slacht offer los en vluchtte snel op zijn rijwiel weg. Het is de recherche mogen geluk ken den dader van deze laffe aanranding een jongeman uit Vlissingen, op te spo ren en aan te houden. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. (M. C.) Jubilé van de Alg. Vee assurantie. Ondef groote belangstel ling had gisteren in Slot Ostende de feestvergadering plaats ter gelegenheid van het gouden jubilé der Alg. Vee-assu rantie voor Z.-Beveland. Allen werden verwelkomd door den voorz., den heer J. de Baar, die zijn blijdschap over de groote opkomst uit sprak. Spr. wierp een blik op de gepas seerde 50 jaren en memoreerde allereerst de besmettelijke paardenziekte in de 80er jaren, welke vele boeren aan den rand van den afgrond bracht. De nood dreef de men- schen tezamen en zoo werd contact ge zocht met den heer Jac. v. d. Dries te Heinkenszand, die zich er voor spande. Zoo ontstond in 1888 de vee-assurantie, de eerste van dien aard in Zeeland. De twaalf andere, die in den loop van de jaren in Zeeland volgden, richtten zich ook wat de methode van verzekering en uitkeering betreft naar de voorgangster. Spr. herinnerde dan aan de voornaamste gebeurtenissen in die 50 jaar, als de reor ganisatie in 1903, toen paarden- en rund- vee-verz. gesplitst werden; de aparte veu- lenverzekering in 1918, enz. Ook de ver anderingen in het bestuur herdacht hij om daarna uit te weiden over de bijzon dere verdiensten welke de heer Jac. v. d. Dries zich voor de vereeniging verwierf. Toen wegens ouderdomsbezwaren zijn zoon in zijn plaats trad, kon hij' nog niet geheel scheiden van de vereeniging, welke zijn hart had. Spr. bracht hulde aan alle bestuursleden, maar toch in het bijzon der aan dezen pionier. Nadat ververschingen waren aangebo den en alle leden een aardig souvenir had den ontvangen, werd het gewone vergade- ringswerk verricht, rekening en balans goedgekeurd, enz. Hierna volgde een uitvoerige geschie denis van het wel en wee der assurantie door den dir.-adm., den heer M. J. v. d. Dries. De assurantie heeft in de 50 jaar van haar bestaan ruim een half millioen uitgekeerd aan haar leden, Do aftredende bestuursleden P, Romljn van 's Heevenhoek on D. Zoeter van EUe- woutsdijk werden herkozen. Nu ontspon zich een uitgebreide dis cussie over de t.b.c.-bestrijiding bij1 hei rundvee en de te volgen tactiek bij de uit- keeringen. Goedgekeurd werd tenslotte het voorstel van het bestuur om 80 pet. uit te keeren wanneer koeien wegens open tuberculose moeten worden afgeslacht. Van de f 20 die de aangeslotenen bij deze t.h.c.-bestrijding ontvangen van het rijk, zal de helft moeten worden terugbetaald aan de assurantie. Hierna sluiting. Zaterdag j.l. hield de Postduiven- vereen. „De Roode Doffer" alhier haar eerste wedvlucht vanaf Sas van Gent. Ge- i lost 13 uur, .Aankomst eerste duif 13.50 31 uur. i 1e, 2e, 6e pr. P. van Loo, Wolfaarts- dijk; 3e, 5e, 10e, 11e, 20e, 23e, 24e pr. Gebr. Bakker, Goes; 4 e r>r. Verhoeve, Goes; 7e, 8e, 14e pr. A. Walhout, Wolfaarts- dijk 9e, 12e, 18e, 28e, 31e pr. Klooster man, Goes; 13e, 17e, 19e, 21e, 29e pr. Verplakke, Goes; 15e pr. Snijder, Goes; 16e, 25e, 26e, 27e pr. Van Liere, 's Gra venpolder; 22e, 3"e pr. Jongepier, Hoede- kenskerke. Westkapelle. Maandagavond werd den burgemeester, ter gelegenheid van zijn herbenoeming door het fanfarecorps „O. K. K." een serenade gebracht. De voorzitter van het corps complimenteer de Z.E.A. met deze herbenoeming. Kcudckerke. Loop der bevolking. Ingekomen: R. J. de Kok, uit Goes, wijk E 168; H. D. Sul met gezin, uit Mid delburg, wijk E 53; E. Maas, uit Middel burg, wijk B 22; L. Schout met gezin, uit Middelburg, wijk B 106; L. van de Woestijne met gezin, uit Grijpskerke, wijk A 112; A. H. Tienstra met gezin, uit Vlissingen, wijk B 319; B. Slagboom met I gezin, uit Dordrecht, wijk B 281; G. J. van Son met gezin, uit Breda, wijk E 206. Vertrokken: L. van Beusekom, naar Vlissingen, wijk B 281; E. J. van der Molen met gezin, naar Vlissingen, B 281; W. J. J. Snijders, naar Buitenzorg N.I., E 2; P. Loeff, naar 's-Gravenhage, wijk A 85; R. van Aken, naar 's-Gravenhage E 50; A. M. Casteleijn, naar St.-Laurens, E 206; J. H. Drescher, naar Duitschland, wijk B 38; W. van Eijzeren, naar Duitsch land, wijk A 110; S. Barentsen, naar Mid delburg, wijk C 9; F. J. A. Pantus, naar Nijmegen, wijk E 134; P. M. Kesteloo, naar Middelburg, wijk C 51. (V.C.) Aagtekerke. Gemeenteraad. In de Dinsdagmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad was van het Be stuur der Vereeniging tot stichting en instandhouding van een Chr. school voor i zwakzinnige kinderen op Walcheren een I verzoek ingekomen om een subsidie en een bijdrage in de kosten van vervoer van kinderen, die uit deze gemeente eventueel de school zouden bezoeken. Met alg. stemmen werd besloten tot het verleenen der gevraagde subsidie wan neer een kind de school zal bezoeken. B. en W. stelden voor de gemeente te verzekeren tegen de gevolgen van wet telijke aansprakelijkheid. De heeren W. de Visser en Wisse hadden, ook om prin- cipiëele reden bezwaar tegen deze ver zekering. Met 5 tegen 2 stemmen, die van genoemde heeren, werd besloten tot het aangaan der verzekering. Vervolgens werd, namens de Waterlei dingmaatschappij Midden-Zeeland, door Dr Ir I. E. Carrière, een uitvoerige uit eenzetting gegeven van de wijze waarop en de voorwaarden waaronder gelegen heid zou bestaan tot het aansluiten van Aag+ekerke aan de waterleiding. Verschil lende vragen werden door hem beant woord. Er zal nu bij de inwoners huis aan huis worden rond gegaan om nadere inlichtingen dienaangaande te verstrek ken en propaganda voor de aansluiting te maken. Bij de rondvraag vroeg de heer Wisse naar den, stand der voorbereidende werk zaamheden voor bestrating van den Pe- kelingschen weg en naar de werkverschaf fing. De heer W. de Visser vroeg den Krommewog te verbetoren. De heer Moens verbetering van de zijkanten van den weg OostkapelleAagtekerke. Maandagavond vergaderde de afdee ling van de Luchtbescherming onder lei ding van den Burgemeester. Van den heer Bierman, lid van het Hoofdbestuur van de Ned. vereeniging voor luchtbescherming, was bericht ont vangen, dat hij wegens ziekte verhin derd was de vergadering bij te wonen, In zijn plaats was overgekomen de heer P. Elout uit Domburg om de beteekenis en noodzakelijkheid van luchtbescher ming toe te lichten en uiteen te zetten. Besloten werd de bestaande afdeeling zooveel mogelijk uit te breiden, en aan te sluiten hij de Nederlandsche Vereeni ging voor Luchtbescherming. Zoo spoedig mogelijk zal weer een ver gadering worden belegd om dan het be stuur uit te breiden en een reglement vast te stellen. Met ingang van 22 April 1938 is benoemd tot ambtenaar ter gemeente secretarie alhier de heer J. Visser, thans werkzaam als bezoldigd volontair. Gevonden voorwerpen. Ge vonden een kindermuts. Inlichtingen: Gem.-veldwachter Aagtekerke. (Belange- Krabbendijke. Maandagavond vergader de de onderafd. Krabbendijke van de Vereen, voor Ziekenhuisverpleging onder voorzitterschap van Jac. Jacobusse. De opkomst was matig. Het jaarverslag werd voorgelezen. Het aantal opnamen in di verse ziekenhuizen bedroeg in '37 30. Aan vorpleegkosten werd uitbetaald f 1587,15. Bijkomende onkosten f 872,59. Het aantal leden bedroeg op 1 Jan. 1938 1745, waar van betalend 1519. Door den penning meester werd rekening en verantwoording gedaan. De ontvangsten bedroegen 3851,50 gulden en de uitgaven f 3987,37. Een na- deelig saldo van f 130.88. De rente van het reservefonds was f 4,99. Het reserve fonds f 95,88. Rekening en begrooting werden vast gesteld. Tot bestuurslid werd herkozen dhr P. Cok en gekozen dhr M. L. Mar- kusse in plaats van dhr M. Francke. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden aangewezen dhr Jac. Jacobusse en M. Hoogerheide. Daarna werden eenige punten van den beschrijvingsbrief besproken. Stavenisse. Maandagavond j.l. werd de algemeene jaarvergadering gehouden van de Veilingsvereeniging „Stavenisse en Omstreken". Voorz. dhr J. C. Droogen- dijk. De ontvangsten hadden bedragen f 11433,28 en de uitgaven f-12329,35. Een nadeelig saldo alzoo van f895,97. Op dit nadeelig saldo moeten echter de bezittin gen der vereeniging in mindering ge bracht worden. In totaal zijn in het afgeloopen jaar 316975 kg vroege aardappelen geveild. Voor het nieuwe seizoen werden de veilingskosten voor de leden vastgesteld op 4 en voor de niet-leden op 5 terwijl de kisthuur bepaald wordt op 5 cent per kist. moet men vooral 's avonds inwrijven met Purol, dan zijn ze reeds den volgenden morgen weer gaaf en zacht. Purol in doozen van 30, 60 en 90 ct. Bij Apoth. en Drog. manieren waren rustig en damesachtig, zonder aanstellerij of gemaaktheid. Toen iemand de vrees uitsprak, dat ze het wel lastig zou vinden zich zonder kamenier te moeten behelpen, antwoordde ze on middellijk, dat ze het heel goed zonder haar stellen kon, dat ze haar heele leven gewoon was geweest zichzelf te behelpen, en voor haar huwelijk nooit de weelde ^an een kamenier gekend had. Het was slechts een kleinigheid, maar toch deed het tante Ailie prettig aan. Haar kleeding was keurig en stond haar uitstekend, maar scheen geheel en al berekend op de omgeving, waarin ze komen zou. Ze schikte zich met het meeste gemak en zonder eenige opmerking naar het vroege uur der maaltijden en de eenvoudige ge woonten in het huishouden. Ze was mis schien wat te stil, als het gesprek alge meen werd en er was misschien iets koels en een zeker gebrek aan vriendschappe lijkheid in haar houding tegenover haar nieuwe verwanten. Maar ze zweeg, om dat de besproken onderwerpen haar als vreemde slechts matig konden interes seeren, niet omdat ze zich boven de ande ren verheven achtte. Daaraan was ook toe te schrijven de terughoudende en de koele wijze, waarop zij de anderen tege moet trad. Ze was er de vrouw niet naar om toegenegenheid te voelen voor iemand, die ze niet door en door kende, nog min der om vriendschap voor te wenden die ze niet voelde. Haar manieren waren niet innemend, maar ze had iets over zich dat vertrouwen inboezemde, den indruk na liet, dat ze volkomen eerlijk was. Ze was ook lang niet zoo frivool als tante Ailie wel gedacht had, veel beter in staat zich te amuseeren zonder het vroolijke gezel schap, waardoor ze gewoonlijk omgeven was. Ze maakte lange wandelingen met Esther, met wie ze heel goed op kon schieten en binnenshuis hield ze zich bezig met boeken en werk met of zonder haar medegasten, zooals het toevallig uit viel. Haar man had een veel ongelijkmatiger temperament en humeur. Den eenen dag toonde hij zich openhartig, levendig en innemend, zooals hij vroeger altijd was geweest; den volgenden dag was hij som ber, terughoudend en prikkelbaar. Nu eens was hij vol belangstelling voor de plannen van zijn zoon, dan weer scheen bij dat onderwerp geheel en al te wil len vermijden en scheen boos als een an der er over begon. Tante Ailie meende, dat die steeds wis selende stemmingen het gevolg waren van een geweten, dat niet geheel en al gerust was over de manier, waarop hij zijn zoon behandelde. Ze dacht, dat hij zich heel goed bewust was van hetgeen ■hij voor Angus behoorde te doen, dat hij er niet toe kon besluiten te doen, wat goed was en toch niet met zich zelf in het reine kon komen, zoolang 'hij wist ver keerd te handelen. Ze meende, dat hij de een of andere aanmerking van haar of Angus vreesde, waarom hij hen voortdu rend ontweek, Zeer ze .er slaag'de hij er in tot den allerlaatsten dag haar geen ge legenheid te bieden om eens vertrouwe lijk met hem te spreken, wat ze toch zoo graag wilde. Maar den laatsten middag was ze alleen met hem en zijn vrouw. Tante Ailie had hem liever onder vier oogen gesproken. Maar de tijd van hun vertrek was bijna aangebroken, zoodat ze deze gelegenheid aan moest grijpen. Zooals immer ging ze recht op haar doel af. „Neef", zei ze, „ik zou graag eens met je spreken, nu we rustig samen zijn". Hij legde onmiddellijk zijn boek neer en wendde zich beleefd naar haar om. „Zeker tante Ailie. Ik zal graag aan- hooren, wat u mij te zeggen heeft", woor den, die door zijn angstig onderzoekende blikken gelogenstraft werden. „Ik wilde eens met je spreken over je zoon en zijn omstandigheden. Zooais je weet zijn hij en mijn achternichtje Colville al twee lange jaren met elkaar verloofd. Het beloofde een goed huwelijk te wor den. Het meisje is een goed meisje en ver standig, en de familieverwantschap is niet zoo, dat iemand iets op hun vereeni ging tegen zou kunnen hebben". „Neen zeker niet", gaf hij grif toe. „De verloving droeg ten volle mijn goedkeu ring weg en ik heb dan ook geen oogen blik geaarzeld om mijn toestemming te geven". „Dat is waar. Maar neef, het is meer dan toestemming, wat ik nu van je ga vragen. Ze 'hebben wat hulp noodig, dat hun huwelijk spoedig voltrokken kan wor den. Ze hebben nu al een heel poosje ge wacht en dien tijd nog te verlengen lijkt me noch gepast, noch goed". „Tante Ailie, u vergeet de belofte, die Angus aan zijn oom Richard heeft ge daan. Volgens die afspraak moeten er nog meer dan twaalf maanden verloopen zijn voor ze kunnen trouwen. Als die maan den voorbij zijn, zal ik zien, wat ik voor hem kan doen". „Bedenk nu wat je voor hem kunt doen en doe het nu", zei mevrouw Flemming haastig, „dan zal ik wel zorgen, dat mijn broer zijn toestemming geeft, dat ze zoo spoedig mogelijk in het huwelijk treden". (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5