mm v m ,WT"HETT!t Dagblad voor de Provincie Zeeland ARLEHEtfl 3 i H EERSTE BLAD Nederland een zeer bevoor recht land. Afzetmogelijkheden op de Indische markt. De strijd in Spanje. De strijd in China. Belastingverhooging in Engeland. Belangrijkste Nieuws WOENSDAG 27 APRIL 1938 52e JAARGANG - No. 175 Uitgave: N. V. Uitgever» - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J, F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De heer J. Schouten heeft te Amster dam een politieke rede gehouden waarin de staatkundige vraagstukken van dezen tijd werden behandeld. Resumeerende zeide hij tenslotte, dat Nederland zeer kwetsbaar is en telkens gekwetst wordt door hetgeen er in de wereld geschiedt. De Ned. Regeering kan slechts op be perkt gebied de oorzaken van den onge zonden toestand wegnemen, daar de wel vaart in Nederland zoozeer afhankelijk is van herstel van de welvaart in de wereld en verandering van de samenstelling onzer welvaartsbronnen alleen in een lange reeks van jaren kan geschieden, waarbij het altijd onzeker is hoe zulks moet ge schieden en hoever men daarbij1 moet gaan. Toch is Nederland een zeer bevoorreoht land, ook nu nog. Omdat het niettegenstaande de stormen der laatste acht jaren zooveel heeft be houden en thans nog een zeer grooten weerstand heeft; omdat zoovelen hier nog v agen naar gezonde beginselen voor het beheer en de leiding van den Staat; om- ''e1 hier nog voor de christelijke begin selen kan worden getuigd, zonder dat er onderdrukking op volgt en uit die alge meen christelijke beginselen de kracht wordt geput en aan die beginselen de richting van het Staatsbestuur wordt ont leend een voorrecht, dat vooral groot is, omdat als Nederland dat prijsgeeft, het terecht komt in een kokende zee, waar revolutionaire beginselen, hetzij! in fascis- tischen of nationaal-socialistischen zin, hetzij in sociaal-democratischen of com- munistischen zin, heerschen en waar hel leven geen vasten koers meer heeft." Inderdaad, Nederland is nog een zeer bevoorrecht land. Een Duitscher die wij onlangs spraken en die gaarne in het nieuwe regime in Duitschland bleek te waardeeren wat er te waardeeren valt, verklaarde: het Neder- landsche volk weet niet hoe rijk het is. En zoo is het ook. God schonk ons groote voorrechten. Van geestelijken en van stoffelijiken aard. Daarom is het zoo onbegrijpelijk dat er menschen zijta., die, hoewel de Chris telijke beginselen belijdende, toch niet op houden het gezag van de Regeering te on dermijnen en zoo, zij het onbedoeld, mee helpen ons land te storten in een zee van revolutionaire ellende. De heer Koster, van het Verbond van Nederlandsche werkgevers te Batavia, in ons land. Met het K.L.M.-vliegtuig de „Reiger" arriveerde gisteren op Schiphol de heer L. Koster, hoofdvertegenwoordiger van het Verbond van Nederlandsche Werk gevers te Batavia, Het doel van zijn bezoek is voorname lijk het verlevendigen van het contact tusschen beide gebiedsdeelen. Sedert de heer Koster vertrok zijn bijna lVs jaar vorstreken: er is in dien tijd veel veran derd, terwijl ook het uitwisselen van in drukken omtrent wat. hier te lande en ginds is geschied door het verbondsbe- stuur wenschelijk en nuttig wordt geoor deeld Niets is zoo gevaarlijk als hot vast houden aan vroegere indrukken, die men zich eenmaal gevormd heeft en naar In- dië heeft meegenomen. Daardoor wordt de ontwikkeling der dingen zoo licht niet nauwkeurig gevolgd. Dit leidt dan tot misverstanden, die aan de goede vor standhouding tusschen Indië en het moe derland afbreuk zouden kunnen doen. Het is daarom van het verbond een ge lukkig initiatief geweest, aldus verklaar de de heer Koster, om mij in de gelegen heid te stellen persoonlijk opnieuw met de Nederlandsche samenleving contact te nemen en tevens mij zelf in de gele genheid te stellen mijn indrukken om trent Indië uit de laatste lVa jaar moe te deelen. Behalve omtrent onderwerpen van meer algemeenen aard, hoop ik voorts besprekingen te kunnen voeren met Ne derlandsche fabrikanten omtrent vraag stukken, betreffende de afzetverhoudin- fen op de Indische markt. Ook de ver schillende aspecten van de industriali satie van Indië zullen daarbij besproken worden. Verkeerde ons bedrijfsleven toen ik vertrok nog in een sterk op gaande conjunctuur, vnl. door den in vloed door de depreciatie van ons ruil middel, thans is het tegendeel het geval, Hetzelfde verschijnsel doet zich trou wens in Indië voor. Deze sterke wisse lingen hebben ongetwijfeld haar terug slag op de marktverhoudingen en de maatregelen, die van overheidswege met betrekking tot het bedrijfsleven zoowel hier als daar worden getroffen. Ik zal dus met verschillende groepen van fabrikanten diepgaand over hun In dische belangen moeten spreken. Tenslotte, zoo voegde hij er aan toe, kan dit bezoek worden dienstbaar ge maakt aan een goede voorbereiding van de studiereis, die mr Molenaar, alge meen secretaris van het verbond, in het najaar naar Indië zal maken. Ook de heer Gelderman heeft het voornemen in October a.s. naar Indië te gaan. Het heeft mij verheugd, dat in den laatsten tijd in leidende kringen van ons bedrijfsleven steeds meer het besef le vendig wordt, dat de economische ban den met ons groote oveizoesche gebied slechts dan nauw kunnen worden aan gehouden, wanneer men persoonlijk ken nis neemt van de toestanden en markt verhoudingen, waarmede men in zijn zaken te maken heeft. Dit kweekt nieuwe belangstelling voor alles wat op Indië betrekking heeft en draagt zoodoende bij- tot waardeering van ons groote rijk. TWEEDE KAMER. De zaak-Oss. Interpellaties. Een incident. In de gisteren gehouden openbare vergadering deed de voorzitter me- dedeeling van het binnenkomen van een voorstel van den heer Wendelaar tot het houden van een enquête naar de toe dracht der feiten, welke hebben geleid tot het ingrijpen door den minister van justitie in zake de marechaussee te Oss, en naar de vraag, of de minister in deze bevoegd was te handelen, zooals hij deed. Dit voorstel zal worden gedrukt en rondgedeeld, om daarna in de afdeelin- gen te worden behandeld, De heer A1 b a r d a (S.D.) informeert, of het in bet voornemen van den voor zitter ligt de behandeling van de inter pellatie-van Gslderen inzake het w erkloosheidsvraagstuk epoedig aan de orde te stellen. De voorzitter zegt, dat hij de in terpellatie voornemens is te doen houden tegelijk met de openbare behandeling van het wetsontwerp tot verhooging van het crediet voor werkverruiming. Het wetsontwerp Verhooging van crediet voor werkverrui ming wordt verzonden aan de begroo- tingscommissie voor hoofdstuk I der rijksbegrooting. De heer Rost van Tonningen (N.S.B.) vraagt de Kamer verlof, den minister van justitie vragen te mogen stellen betreffende de voorloopige beslis singen ten aanzien der brigade der Ko ninklijke marechaussee te Oss en eenige aanvullende vragen, welke onmiddellijk met het herstel van de opsporingsbe voegdheid der brigade der Koninklijke marechaussee en met het verleenen van rechtsingang tegen enkele verdachten, evenals met de handhaving van burge meester Ploegmakers en van den procu reur-generaal van D'en Bosch in zijn functie, verband houden. De voorzitter stelt voor over deze aangelegenheid te beslissen in den aan vang der eerstvolgende vergadering. De vergadering wordt gesloten. Onmiddellijk na afloop van de verga dering ontstond een scherpe woorden wisseling tusschen de heeren Wendelaar (Lib.) en Rost van Tonningen (N.S.B.), welke laatste gezegd bad: „Ik ben geen draaier" en deze woorden niet wilde te rugnemen. Wanneer de geïncrimineerde woorden van den heer Rest van Tonningen, wat blijkbaar de bedoeling is, een tegenstel ling moeten aanduiden tusschen hem en den heer Wendelaar, dan slaan zij na tuurlijk op de houding van dezen laatste in de Ossche affaire. Bij de interpellatie in de Tweede Kamer immers verklaarde de heer W. zich meer dan bevredigd door het antwoord van den minister, lerwijl hij thans behoefte heeft aan een parlementaire enquête. Franco's opmarsch langs de kust. De opmarsch der opstandelingen ten Noordoosten van Teruel is thans ver traagd door het slechte weer, waardoor de vliegtuigen niet konden opstijgen. Uit Gastelion wordt gemeld, dat de stad gisteren door twintig vliegtuigen is ge bombardeerd. Er vielen vijf dooden en ■verscheidene gewonden, vijftig huizen werden vernield. Groote contingenten Mooren zijn tijdens het weekend uit Ceuta in Algeciras aan gekomen; zij worden onmiddellijk ge oefend om naar het Madrileensche front te worden gezonden. In een onderhoud met den vertegen woordiger van de B. Z. am Mittag in Spanje heeft generaal Franco verklaard, dat na de doorbraak aan het Noordelijk front een nederlaag van de regeerings troepen niet meer tegen te houden is. Gistermorgen poogde de luchtmacht van Franco een aanval te doen op Bar celona. D'e luchtdoélartillerie opende on middellijk het vuur op de aanvallende vliegtuigen. Men heeft geen inslaande bommen gehoord en ha twintig minuten was de rust weergekeerd. Ten zuiden van den Ebro zijn de op standelingen tot den aanval overgegaan langs den weg van Montalban naar Al- caniz en zijn zij er in geslaagd het front der regeeringstroepen bij Aliaga te door breken. Bij1 Alcala de Chisvert, op enkele kilo meters van de kust der Middellandsche Zee, zijn de regeeringstroepen tot den aanval overgegaan en hebben zij' eenige hoogten heroverd, welke liggen in de richting van den weg naar Castellon. Wordt Madrid eerlang prijsgegeven? Uit 'Saragossa wordt gemeld, dat daar een buitgemaakte vrachtauto is aange komen, waarop dertig kisten geladen wa ren, waarin naar men meent 'de inhoud van de safe-loketten der Madrilleensche banken geladen waren. De directeur der Banco Zaragozano verklaarde, dat deze kisten, die verzegeld waren, naar het depot der Bank van Spanje in Saragossa gebracht zijn. Men ziet in dit transport een nieuwe aanwijzing, dat Madrid spoedig prijsge geven zal worden. Guerrilla In Noord-China verscherpt. Volgens: 'Chineesche berichten van het front in Zuid-Sjantoeng hebben de Chi neesche troepen een aanval op Tan Tsjen ingezet. In de straten der stad zou reeds gevochten worden. Naar van Chineesche militaire zijde verklaard wordt, wordt in de provincies Sjansi en Hopei, waar de Japansche gar nizoenen tamelijk verzwakt zijn, doordat troepen naar het front in Sjantoeng zijn gezonden, een verscherpte guerrilla-actie gevoerd. Chineesche troepen zouden reeds tot twintig kilometer ten Westen van Peiping zijn doorgedrongen. Hier door wordt Japan voor de noodzakelijk heid geplaatst, nieuwe troepen naar China te zenden. Een der bloedigste gevechten van de zen oorlog woedt thans om Soen Lien Tsjoeng. BUSDIENSTEN NEDERLAND— ANTWERPEN. In den Antwerpschem raad besproken. In den Antwerpschen gemeenteraad heeft de heer Berckmans gevraagd of het verbod van autocar-vervoer tusschen Nederland en Antwerpen doorgaat. Sche pen Elckeleers antwoordde hierop, dat met het oog op deze belangrijke kwestie vergaderd werd met leden der regeering en dat minister Marck zich in vebband hiermede naar Nederland 'begaf. Defini tieve oplo'ssing is echter niet gevolgd. Het verzet van Nederland gaat tegen het feit, dat de autocar-exploitanten toelaten aan reizigers 'die zij1 naar België over brengen, dat deze later met andere cars van dezelfde zaak naar Nederland weer- keeren. Wie hier achter zit zijn de Nederland sche Spoorwegen, die hierin een oneer lijke concurrentie zien. Drijft men het verzet tegen de wijze van 'handelen der Nederlandsche auto bus-exploitanten door, dan keeren de toe risten na een halven dag verblijf terug. Dan blijven zij niet overnachten, interes seert hun geen schouwburgbezoek, enz. Dan zullen de neringdoeners daaronder lijden. Buitendien klagen de Nederlandsche grensgemeenten dat met het spoor de dienst op Antwerpen niet voldoende is uitgebreid om aan de behoeften te 'vol doen. De kwestie is dus nog steeds in on derzoek, maar toch is het verkeer langs den weg verzekerd, aldus schepen Ecke- leers. Gistermiddag heeft Minister Simon de begrooting aan het Engelsche Lagerhuis voorgelegd. De minister zeide, dat de begrooting bestond uit drie deelen. Het eerste deel is een overzicht van het afgeloopen jaar, dat sloot met een overschot van 28.786.000 pond sterling. Deze som zal in de toe komst anders worden gebruikt dan tot nu toe het geval is geweest. Het tweede deel bevat het totaal van de inkomsten en uitgaven voor het ko mende begrootingsjaar, hetgeen een te kort oplevert en in het derde deel wordt de oplossing gegeven voor het dekken van dit tekort. In het afgeloopen jaar bedroegen de in komsten 872.580.000 pond sterling, onge veer negen en een half millioen meer dan de raming en 48 millioen meer dan het jaar daarvoor en vijfmaal zooveel als 25 jaar geleden. De algemeene indruk van bet afge loopen jaar is, dat de eerste helft beter was dan de tweede, hoewel ook de twee de helft goed is geweest. Voorts deelde minister Simon mede, dat men voor de plannen tot voedsel-defensie de betrokken takken van handel geraad pleegd heeft en dat de regeering in het begin van dit jaar besloten had te juister tijd voldoende voorraden tarwe, walvisch- traan en suiker in te slaan, teneinde de zekerheid te hebben, dat de voorraden des lands gehandhaafd zullen worden op een peil, dat noodig is voor de behoeften der burgerbevolking in de eerste maanden en tijdens een noodtoestand. Deze aankoo- pen zijn thans verricht. Absolute geheimhouding was van wezenlijk belang ter voorkoming van prijs- s t ij g i n g. D'aarom heeft de regeering de zeer ongebruikelijke manier toegepast van optreden zonder zich eerst te wen den tot de daartoe bestaande autoriteit, in het vertrouwen, dat het Huis de redenen zou begrijpen en de regeering in staat zou stellen de noodige wetgevende maatregelen tot stand te brengen. (Toejuichtingen.) Er blijft een tekort voor het komende jaar van 29.998.000 pond. Minister Simon kondigde aan, dat de standaard voor de inkomstenbe lasting verhoogd zal worden met sixpence per pond, zoodat hij! komt op 5/6 per pond; de opbrengt hiervan wordt voor dit jaar geraamd op 22 millioen. De rechten op petroleum zullen ter stond verhoogd worden, van acht pence op negen pence per gallon, terwijl een gelijke verhooging wordt ingevoerd voor zware oliën, die gebruikt worden voor ver voer over den weg. Deze verhoogingen zullen dit jaar 5 millioen opbrengen. Het recht op t h e e uit het Britsche Rijk en uit het buitenland zal worden ver hoogd met twee pence per pond. Verder zal een recht van negen pence per gallon geheven worden van stookalcohol, te beginnen op 2 Mei. -Deze belastingverhooging is in ban-, dels- en beurskringen in Engeland met tegenzin ontvangen. DE FRANSCH-ITALIAANSCHE BESPREKINGEN. Eenige moeilijkheden? Havas meldt dat men in goed ingelichte kringen van meening is, dat, indien er al eenige moeilijkheden zijn inzake het pro gram van de Fransch-Italiaansche be sprekingen, deze toch niet van zoodanigen aard zijn, dat een minder gunstig verloop van de besprekingen tusschen Parijs en Rome zijn te vreezen. PREDIKANTEN MOETEN DEN EED OP HITLER AFLEGGEN. Bij weigering worden zij afgezet. De predikanten en functionarissen van de oud-Pruisische Evangelische Unie zul len voortaan den eed van trouw aan Hit- Ier moeten afleggen. In geval van weigering zullen zij wor den afgezet. COMPAGNIE DUITSCHE FOTOGRAFEN EN JOURNALISTEN NAAR ROME. In splinternieuwe, speciaal voor deze gelegenheid vervaardigde, uniformen ge stoken, zijn gisteren 84 fotografen naar Rome vertrokken, in verband met Hitler's aanstaand bezoek aan Mussolini. Vrijdag a.s. zullen zij door 70 hoofdredacteuren gevolgd worden, eveneens in splinternieu we speciale uniformen gestoken. Hitier en zijn voornaamste medewer- Binnenland, Het enquête-voorstel inzake Oss van Mr Wendelaar. Een heemraadschap voor Zeeland. Hennepcultuur in ons land. Buitenland. De Fransch-Italiaansche besprekingen. Belastingverhooging in Engeland. Leuke stof voor Zomerjaponnetjes koopt U het voordeeligst in „HET STOFFENHUIS", GOES. Óp modegebied toonaangevend. (Adv.) kers zullen in twee extra-treinen op den avond van 2 Mei uit Berlijn naar Rome vertrekken, waar zij den volgenden avond aankomen. Het verblijf in Italië zal acht negen dagen duren. Den hoofdredacteuren is voorgeschre ven, twee complete stellen mee te nemen, opdat zij uitgestoomd en opgeperst kun nen worden. Hun uniformen hebban ter onderscheiding van do fotografen, die in blauwgrijze uniformen gekleed zijn, een blauwzwarte tint. Ook moeten de journa listen van zes paar handschoenen voor zien zijn. RAMP VOOR DE ZWITSERSCHE WIJNBOEREN. De vorst der laatste nachten is volgens de „Telegr." voor de Zwitsersche wijnboe ren catastrofaal geweest. De lage tempe ratuur heeft namelijk den geheelen Zwit- sersohen wijnoogst doen mislukken. De in Zwitserland met wijnranken beplante oppervlakte beslaat in totaal 20.000 ha en hiervan zal niets meer terecht kunnen komen. Deskundigen ramen de schade op 60 millioen francs. Het is de grootste ramp, welke de Zwitsersche wijnboeren ooit heeft getroffen; niet minder dan 10.000 wijnboeren, die geheel op de op brengst van hun met wijnstokken beplan te terreinen waren aangewezen, zien zich van hun jaarlijksohe inkomsten 'beroofd. DE ZORGEN VAN PRAAG. De Fransche minister van buitenland- sche zaken, Bonnet, heeft gistermiddag den Tsjech o-Slowaakschen gezant, Osoeski ontvangen. Deze overhandigde den Fran- schen staatsman, met het oog op de ko mende Britsch-Fransche besprekingen, een memorandum betreffende de Duitsche minderheid in Tsjecho-Slowakij'e. De Praagsche regeering geeft daarin een uiteenzetting van de maatregelen, die reeds vroeger genomen zij'n ten gunste van genoemde minderheden; ten tweede van de maatregelen, die zij nog wil nemen; ten derde nopens de eischen van de Duitscher s, welke onaanvaardbaar hl ij'ken, omdat z ij! de onaantast baarheid en onafhan'kelijk- heid van Tsjech o-S 1 o w a - k ijl e in het geding zouden brengen. In regeeringskringen te Praag staat men nog steeds op het standpunt, dat men de eischen van de 'Sudeten-Duitschers niet kan inwilligen. 3900 preventieve arrestaties in Rusland? De Poolsche bladen deelen mede, dat te Moskou talrijke arrestaties verricht zijn in verband met de plechtigheden ter ge legenheid van den eersten Mei, Tot dus ver zouden ongeveer 3.900 preventieve arrestaties zijn gedaan. In Sovjet-Rusland is sinds eenigen tijd een geheimzinnige zender in actie, welks omroeper voortdurend aanspoort tot moord op Stalin en Worosjilof, tijdens de a.s. 1 Mei-parade. Prof. Freud gaat naar Engeland. Prof. Freud, die tot dusver geen ver lof kon krijgen Oostenrijk te verlaten, zal zeer binnenkort, waarschijnlijk over een week of tien dagen, daartoe wel in staat worden gesteld. Hij zal zich, met zijn fa milie,- naar Engeland begeven om zich in dat land te vestigen. Korte Berichten. Het vroegere Duitsche slagschip „Grosskurfuerst" (25.000 ton), dat na den wereldoorlog nabij Scapa Flow door de bemanning tot zinken was gebracht, is gelicht. LEGERMANOEUVRES. Van 2629 September in de Betuwe. Naar wij vernemen zullen, onder lei ding van den commandant van het veld leger luit.-generaal baron van Voorst tot

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1