TANTE AILIE VLISSINGEN. GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. Nieuw- en Si. Joosland. Gemeente raad. Maandag vergaderde de Raad. Afwezig de heeren de Kater en Verlare. V64«aSlta FEUILLETON herdenking van den dag, dat het 405 jaar geleden was, dat de Vader des Vader lands, de grondlegger ivan vrijheid en verdraagzaamheid in ons land, geboren werd. De Armenraad is het voorbeeld van samenwerking en verdraagzaamheid. Spr. is dankbaar daar van 1916 tot 1921 aan mede te hebben gewerkt. Die jaren behooren tot de mooiste van zijn leven. Spr. hoopte, dat de Armenraad te Mid delburg zal blijven voortwerken in de door hem in den aanvang genoemde rich ting. De heer A. D. Littooy zeide namens het burgerlijk armbestuur te willen spre ken en dat wel voor de eerste maal in plaats van den heer Eivers in diens te genwoordigheid. Het is hem een aange name taak in die kwaliteit namens het Armbestuur, dat toch als hij het in een zakenterm mag zeggen, de beste klant van den Armenraad is, zijn gelukwen- schen met het jubileum aan te bieden, speciaal aan Mr Evers, ivan wien hij hoopt, dat hij nog vele jaren voorzitter van armbestuur en armenraad zal zijn. Tenslotte voerden de heeren Mr W. F. E. baron van der Feltz namens den Ghr. Volksbond en de heeren D r S. S. Smeding, namens de pers het woord. De voorzitter bracht alle aanwezigen dank voor hun komst en voor de uitge sproken goede wensc'hen en sloot het meer officieele deel van de bijeenkomst. Men bleef nog eenigen tijd bijeen on der het gebruik van aangeboden ver- verschingen. Damkampioenschap van Zeeland. Te Schoondijke werd in de finale voor het kampioenschap van Zeeland gespeeld, de uitslag luidt: A. Kotvis, Zuidzande "W. Boogaard, Middelburg 11. Woningbouw. Hoewel de thans in aanbouw zijnde huizen nog niet zijn voltooid, is het steeds toenemende aantal gegadigden voor het huren van nieuwe woningen voor het bestuur der „woning bouw vereeniging „Goed Wonen" aanlei ding geweest plannen te ontwerpen voor het stichten ivan 104 huizen, gesplitst in beneden en bovenwoningen en 50 eenge zinswoningen. Het terrein alwaar de huizen zijn ge projecteerd, bevindt zich, in aansluiting met dat waarop de thans in aanbouw zijnde 51 woningen zullen verrijzen, tus- schen de Schuitvaartgracht, de Ridder spoorlaan en de Bonedijkstraat. In het midden van het complex woningen is een plein met plantsoen aangegeven, dat den naam zal dragen van „Ravesteijn- plein". Aan dit plein zullen de eenge zinswoningen worden gebouwd. De huurprijzen der te bouwen wonin gen bedragen voor de benedenwoningen f 3.85 tot f4.50 per week; voor de bovenwoningen f 4.95 per week 'en voor de eengezinswo ningen f 3.85 tot f 4.50 per week. De totale stichtingskosten zijn geraamd op f 475.000; onder dit bedrag is ivoor den aankoop van 11399 vierk. meter grond geraamd f 75.000, welke som bereikend is naar de prijzen van f7 en f6 per vier kante meter. Het benoodigde kapitaal kan op voor- deelige voorwaarden worden geleend op onderhandsche schuldbekentenis tot een bedrag van ten hoogste f 500.000 a pari, tegen een rente van 3Vï pet. per jaar, te voldoen halfjaarlijks. De leening moet volledig worden gegarandeerd voor hoofdsom, rente en aflossing door de ge meente Vlissingen. Teneinde de vereeni ging goedkoop bouwcrediet te verschaf fen, is de firma Staak en Co. te 's-Gra- venhage bereid door tusschenkomst van de gemeente kasgeld te verschaffen tegen een rente varieerende van K pet. tot Va pet. per jaar. B. en W. kunnen zich met het om schreven plan voor den bouw der 154 woningen en de wijze waarop dit zal worden gefinancierd,' vereenigen 'en stel len den Raad voor aldus te besluiten. De eerstvolgende vergadering van den Raad zal plaats hebben op Vrijdag 29 April a.s. 's middags 2 uur. Ongeival. Gistermiddag had in de Zaagmolenstraat een ernstig ongeluk plaats. Het 9-jarige zoontje van den ar beider Schipper, wonende aan den West- havendijk, trachtte op een vrachtauto te klimmen, met het gevolg dat hij kwam te vallen en met een hoofdwonde en een hersenschudding bijl omwonenden werd binnengedragen. Per Groene Kruis-zieken- auto is hij later naar het Ziekenhuis ver voerd. Hoedekenskerke. Zaterdagavond hield de onderafdeeling Hoedekenskerke van de vereeniging voor zdekenhuisverpleging op Zuid- en Noord-Beveland onder lei ding van den voorzitter, den heer I. Groenewege haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering. Dit het jaarverslag van den secre taris bleek, dat 'het leden-tal steeg tot 438 en dat in 1937 14 personen in een ziekenhuis zijn verpleegd, waarvan 3 per sonen hun maximum hebben genoten, Na een 'kort bezoek aan Ned.-Indië is de gouverneur-generaal van Australië met zijln echtgenoote per K.L.M.-vliegtuig op Schiphol gearriveerd. Lord Gowrie (met wandelstok) en lady Gowrie na hun aankomst op Schiphol. zijnde f 137.50 ivoor verpleging en f 40 voor bijkomende kosten. Als bestuurslid werd herkozen de heer I. Groenewege. Wegens overlijden van den heer Allewijn werd tot bestuurslid gekozen de heer L. van Doeselaar. lerseke. Zaterdagmiddag is het 8- jarig zoontje van dhr Jac. Louwerse in de Langeviele van de fiets gevallen en per auto naar Dr Polderman vervoerd, die heelkundige hulp verleende. Het jongetje had zijn arm gebroken. Voortdurend komen nog Fransche zaaioesters aan. Deze week weer twee millioen. Naar schatting zullen er onge veer 20 millioen zijn uitgezaaid tegen het a.s. seizoen, voldoende om de geheele vraag voor consumptieoesters te kunnen dekken. Handel in Zeeuwsch zaaigoed is er practisch niet meer (uitgezonderd wat kleine pannenoesters). De tegenwoordige afbraakprijizen van den franc begunsti gen den import der Fransche oesters en geven aanleiding om van dumping te spreken. Wemeldinge. Gevonden een damespor- temonnaie met inhoud. Inliohtingen te bekomen bij den gem.-veldwachter. (Be langeloos bericht.) Rilland-Bath. Maandgavond werd door de onderafdeeling Rilland-Bath der Ver. voor Ziekenhuisverpleging een ledenver gadering gehouden, onder leiding van den voorzitter, dhr A. A. Mol. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental der afd. met 56 was gestegen en op 1 Jan. 1938 1064 bedroeg. Uit het rapport der controle-commissie bleek dat in 1936 was ontvangen f2580,23 en uit gegeven f 2509,58 dus een saldo van f 70.64Vs. Tot afgevaardigden naar de algem. vergadering te Goes werden gekozen J. J. van Gorsel, F. Huisman en G. A. van Weele. Besloten werd om weer voor 1 jaar een toeslag te geven van f4,50 per geval per jaar aan de leden welke ge bruik moeten maken van de hoogtezon van het Groene Kruis. Krabbendijke. Voor de opgerichte ver eeniging van Luchtbescherming alhier, hebben zich tot op heden 356 personen als lid opgegeven. Van Ged. Staten was bericht ingeko men, dat de verordening op de heffing van steiger- en kaaigeld niet goedgekeurd kan worden, aangezien een gedeelte van de haven op grondgebied der gemeente Middelburg ligt en de iverordening daar niet van kracht kan zijn. Besloten werd aan de Koningin concessie te vragen voor het heffen van havengelden voor het gedeelte der havenwerken, dat in de gemeente Middelburg ligt. Besloten werd een bedrag van f 30 be schikbaar te stellen voor elke leerling, die de school voor buitengewoon lager onderwijs te Middelburg zal bezoeken. '(School voor zwakzinnigen.) Van Ged. Staten was bericht ingeko men een regeling te treffen t. a. v. de verzekering van gemeentegelden. Aange zien de gemeente reeds sedert 1934 vrij willig is verzekerd, werd besloten deze verzekering te handhaven en daarop de goedkeuring van Ged. Staten te vragen. Evenals vorig jaar werd besloten een bedrag van f 2 per werklooze beschikbaar te stellen voor extra steun. Het Rijk draagt f 3.70 per werklooze bij1. De voor zitter deelde naar aanleiding hiervan nog mede, dat B. en W. voornemens zijn den steun van het Rijk in natura te aanvaar den aangezien de goederen, die verstrekt worden van zeer goede kwaliteit en goed koop zijn. De voorzitter deelde mede, dat hem verlof is verleend van 29 April tot 26 Mei a.s. en dat wethouder van Strien hem vervangen zal. De heer Houterman vroeg in het ver volg de vergaderingen te openen en te sluiten met gebed. Dit werd aangehou den tot een volgende vergadering. De heer van Eenennaam vroeg of het niet wenschelij'k zou zijn bij de bestra ting op den Molendijk een lantaarn te plaatsen om eventueel ongelukken te Van den Commissaris der Koningin en mevrouw Quarles van Ufford en van oud- burgemeester P. Dumon Tak, eveneens oud-voorzitter van den Armenraad was bericht van verhindering ingekomen. Verschillende telegrafische gelukwenschen waren ontvangen. Overzicht van den voorzitter. Hierna hield ide voorzitter een rede, waarin hij er op wees, dat men 25 jaar geleden een uiterst bewogen tijd in het armwezen beleefde; de partijen, welke elkaar langen tijd fel hadden bestreden, vierden eensgezind en vol geestdrift de verkregen overeenstemming en de vrucht dier overeenstemming was de nieuwe Ar menwet met als belichaming der nieuwe richting den gloednieuwen Armenraad. Van het begin der Christenheid af is armenzorg een bij uitstek kerkelijke zorg geweest; alle achtereenvolgende armen wetten, 't laatst die van 1854, 'bekrachtig den den toenmaligen toestand en vergun den den burgerlijken armbesturen slechts hulp te verleenen „bij volstrekte onver mijdelijkheid". Algemeen, zoowel van ker kelijke als van particuliere zijde, gevoelde men, dat de regeling der armenzorg her ziening behoefde, doch over de vraag hoe, heerschte hopelooze verdeeldheid. Het driemanschap, waarvan de heer J. F. L. Blankenberg de ziel wtus en waar van verder Dr H. J. de Dompierre de Chaufepié en Jhr Mr H. Smissaert deel uitmaakten, komt de eer toe alles tot een goed einde te hebben doen gaan, toen het op 16 Nov. 1908 tot oprichting van de Nederlandsche vereeniging voor Armen zorg en Weldadigheid kwam. De toen ont stane bereidheid tot samenwerking en overleg is niet een vleug van tijdelijken aard geweest; zij bestaat nog steeds. Het eerste werk was bet uitbrengen van een uitvoerig advies aan de Regeering over de herziening van de Armenwet. Op 31 Maart 1910 werd een wetsont werp bij de Staten-Generaal ingediend, op 27 April 1912 verscheen de wet in bet Staatsblad. Als een rijpe vrucht was zij de Regeering in den schoot gevallen. Deze wet bracht een algeheele ommekeer in den gang van zaken in bet armwezen. Men had groote verwachtingen van de Armenraden. Het doel was de vertegen woordigers der onderscheiden instellin gen ivan weldadigheid in één lichaam te vereenigen. Middelburg was haar tijd vooruit. Hetgeen de wet aan nieuws bracht, was daar gedeeltelijk althans, niet nieuw meer. Samenwerking had men door persoon lijke bemiddeling in de dringendste ge vallen reeds weten te bereiken. Een regis ter was er in bescheiden, onvolledigen vorm reeds in de door den Chr. Volks bond in de Wagenaarstraat ingerichte „Kamer van Navraag". Het was dan ook te begrijpen, dat deze gemeente tot de eerste steden behoorde, die om instelling van een Armenraad vroegen. Middelburg beeft blijkens haar groot aantal instellingen van weldadigheid er zijn er thans 30 bij' den Armenraad aangesloten, op twee na allemaal ten allen tijde warme belangstelling betoond voor de verzorging harer behoeftige in gezetenen. De jubilaris iran heden meldt zich geenszins aan als een instelling van gewicht, maar herdenkt thans dankbaar den arbeid van voorlichtenden, vormenden en samenbindenden aard te hebben mo gen verrichten. De Armenraad is autoriteiten en par ticulieren dankbaar voor verleende mede werking. Spr. besloot met te herinneren door Catharine D. Bell. (Vrij naar het Engelsch.) 57) „Maar zelfs geheel en al zonder per soneel, zoui ik niet weten, waar ik hen laten moest," hield Angus vol. „Er is geen enkele slaapkamer over." „Angus, mijn jongen, als ik je vroeg om al de andere bewoners van Grange Law uit te noodigen, hoeveel tijd zou het je dan kosten, om een plaatsje voor hen te vinden?" vroeg ze. HSj begon te lachen. „Ja maar," zei hijl, „zij zouden er reke ning mee houden, dat ze in het huis van een vrijgezel kwamen. U heeft er geen idee van, wat een statie er op Northlands gevoerd wordt." „Kom nu, Angus, «iel je niet aan," zei tante Ailie, beswaffend, „jou vrjj'gczollen- huishoudorv kan menig huis, waar een meesteres aan het hoofd staat, te schande maken en dat weet je even goed als ik en je bent er nog al trotsch op. Wat een kamer voor je vader en zijn vrouw betreft, daar heb ik al iets op gevonden, voor ik hierheen kwam. Ik had dat bezoek van hen al in mijn hoofd, toen ik je verzocht, dat 8MÏJ.® béd voor Esther aan te schaf aan de bedreiging met opheffing van den Raad uit bezuinigingsoverwegingen nu 2 jaar geleden en zeide dat men het ge meentebestuur van Middelburg erkente lijk is, dat het in de ure 'des gevaars de beschermende hand over den Middel- burgschen Armenraad heeft uitgestrekt. Spr. eindigde met de bede, dat steeds meer personen, die hulp of ivoorlichting in zake het armwezen van noode hebben den weg naar het bescheiden kantoor op den hoek der Bogardstraat zullen vin den. Hierna was het woord aan den secre taris van den Armenraad, den heer J. M. van Linschoten, die er op wees, dat bij de eerste installatie de raad bestond uit 17 van de 22 op de lijst van instel lingen van weldadigheid voorkomende instellingen en vereenigingen; thans 30 van de 33 ingeschrevenen. Het eerste werk was het instellen van wat men later noemde een onderzoe- kingsdienst. Aanvankelijk was 't bureau tijdelijk in een lokaal van het voormalig ijkkantoor op den Dam, later is het ver plaatst naar 'het gemeentegebouw aan de Bogardstraat, waar het tot heden geves tigd bleef. D'e onderzoekingsdienst werd in November 1913 opengesteld en mocht zich weldra verbeugen in de belangstel ling der verschillende instellingen, zoowel ter plaatse als van elders en ook van particulieren. In 1917 was het reeds noo- dig een vasten armbezoeker in dienst te nemen. Deze dienst is een zeer belangrijk on derdeel van den Armenraad. Het is jammer, dat de Raad maar tweemaal en wel in 1918 en 1921 resp. f 1652 en f 2063 in staat is gesteld onder de er voor in aanmerking komende in stellingen te iverdeelen. Hij; houdt zich gaarne voor meer verdeelingen aanbevo len. De Raad geeft jaarlijks 40 tot 45 advie zen over aangevraagde geldinzamelingen. De ambtelijke relatie ter zake met den Commissaris van Politie was steeds van bijzonder aangenamen aard. Spr. herinnerde verder aan het werk van den Raad inzake verzoeken om eten uit do centrale keuken; inzake klachten over onvoldoende verstrekking van klee ding en schoeisel aan schoolgaande kin deren; inzake verschillende gevallen van verkapte bedelarijen, inzake misleidende advertenties. Niet vergeten mag spr., dat de Armenraad den eersten stap deed om te komen tot de oprichting van 't Borg- stellingsfonds'. Bij rampen en andere on heilen staat de Armenraad op de bres. Hij bracht in 1925 voor de Borculo-ramp f4560, in 1926 voor den watersnood f 10670 en in 1927 voor den stormramp in den Gelderschen Achterhoek f 4700 bijeen. Hij' beeft de leiding bij den ver koop der weldadighei'dspostzegels, waar van de opbrengst steeds toeneemt. Dan deed de Raad werk op het gebied van de huishoudelijke voorlichting en riep hij de „Commissie inzake onderhoudsplicht" in het leven. Spr. besloot met woorden van gelu'k- wensch tot de heeren Mr Evers en nota ris van der 'Harst, die beiden van de op richting af lid waren van den raad. (Eerstgenoemde ook 25 jaar bestuurslid en 5 jaar voorzitter, laatstgenoemde ook 5 jaar bestuurslid.) Thans vroeg de burgemeester, de heer M. Fern hout, het woord. Als er in onze stad personen of instellingen zijn, die waardeering hebben voor het werkon van den Armenraad dan is de gemeente zeker onder de allereerste. De Armenraad is ivan groot idieel belang voor de armen zorg en daarbij van materieel en finan cieel nut, Het is dan ook zeer gelukkig, dat men den raad hier heeft mogen be houden, Er wordt ontzaglijk veel gedaan an er is veel bereikt. Spr. wenscht de heeren Evers en v. d. Harst geluk met hun jubilea. Zij en ook de andere leden heb ben 'hun arbeid onopgesmukt gedaan door ethische overwegingen er toe gedreven en spr. hoopt, dat de gemeente altijd over zulke vrouwen en mannen zal kunnen be schikken voor dezen arbeid. (Applaus.) De heer S. Hendels, de oud-secre taris, zeide gaarne persoonlijk zijn geluk wenschen te zijn komen aanbieden. Dit jubileum valt juist op den dag na de fen. Het kind kan bijl miji op de kamer komen, dan is de hare vrij voor Edmund. De zijne is als geknipt voor je ouders. Et is nog een leeg kleintje er tegenover, dat tot toiletkamer kan worden ingericht. „Leeg is het zeker. Er staat geen stukje meubilair in, tante Ailie." „Gemeubileerd zal bet worden en dat nog wel zonder dat het je een cent zal kosten. Gisteren, toen de regen ons ver hinderde uit te gaan, zijln Esther en ik eens een kijkje gaan nemen in de kamer, die je afgesloten hebt en ik zag, dat er meubels genoeg staan om een half dozijn kleedkamers in te richten." „Dan moet u kunnen tooveren, tante Ailie, want ik weet zeker, dat Lizzie en ik alles onderste boven hebben gehaald en niets meer konden vinden dan worm stekige rommel." „Lizzie en jij zijln niet zoo handig als Esther en ik," antwoordde ze, want ik durf op me te nemen een kleedkamer in te richten, zooals je geen mooiere verlan gen kunt. Je ziet dat ook die moeilijk heid is opgelost." „Maar nu zitten we nog met de bedien den", zei hij. „Zelfs al brengen ze alleen maar eer knecht en een kamermeisje mee, dan weet ik nog niet waar ik hen moet laten slapen. Zelfs u zult moeten toestem men, dat alle bewoonbare kamers nu in gebruik zijn." „In ons deel van het buis. Maar ik heb er eens met die flinke, verstandige Lizzie van je over gesproken en ze zegt, dat er twee of drie heel goede, ruime kamers zijn boven de keuken, naast die, welke je eigen mensohen bewonen; en zij' neemt op zich om ze tot heel nette bediendenka mers in te richten." „Nette! alsof dat voldoende zou zijn voor zulke fijne menschen! En verwacht u soms, dat ze in de keuken zullen eten tegelijk met ons rustig, doodgewoon per soneel?" „Ik verwacht, dat ze tevreden zullen zijn met wat wij voor hen beschikken, zooals het menschen in hun positie be taamt," antwoordde ze heslist. Angus schudde het hoofd. „U kent ze niet, tante Ailie," zei hij1. „Het nieuwe personeel van Northland is nog veeleischender en moeilijker te vol doen dan hun meester en meesteres. U steekt uw hand in een wespennest, als u ze hier brengt. U deed maar beter dat plan op te geven." „Ik geef mijn plannen niet op, zelfs niet voor de fijnste bediende, die ooit loon ontving," antwoordde ze. „Kom, Angus, mijn jongen, je redeneert tegen beter we ten in. Het staat je heelemaal niet om stug en koppig te zijn. "Wees nu een lieve jongen en doe zooals ik je gevraagd heb, zonder je er verder tegen te verzetten." „Wel," zei bij' glimlachend, „daar ik u tot nog toe altijd heb gehoorzaamd, vind ik, dat ik die gewoonte maar niet moet veranderen, nu u als gast in mijn huis is. Ik zal u wel weer uw eigen zin moeten laten doordrijven." „Ik wist wel, dat je een goede jongen bent," zei ze rustig," je stuurt je brief zeker met de namiddagpost weg." Hij beloofde, dat hij er voor zorgen zou. Eén korte stilte trad in, die door Angus verbroken werd, daar bij' plotse ling vroeg: „Tante Ailie, waarom wilt u ben met alle geweld hier hebben?" „D'at heb ik je al gezegd. Omdat ik vind, dat ik met mijn nicht behoor ken nis te maken en omdat ik mijln neef nog eens zien wil, voor ik heenga." „Maar is dat uw werkelijke reden?" hield hij vol. „Natuurlijk, anders zoul ik het toch niet gezegd hebben?" „Maar zijln er geen andere?" „Én als die er waren?" vroeg ze rustig. „Wilt u me als het u blieft vertellen, wat ze zijn, tante Ailie?" „Wel," antwoordde ze, na een oogen- blilk te hebben nagedacht, „ik geloof wel niet, dat je er iets aan hebt, als ik bet je al vertel, maar kwaad kan het ook niet. Ik had vroeger nog al tamelijk veel invloed op je vader. Ik wil eens 'zien, of ik hem niet 'kan overhalen iets te doen voor jou en Nannie." „D'at vreesde ik al," riep hij uit. „Vreesde!" herhaalde ze. „Wat moet je daarin vreezen?" „Ik wil niet, dat er op die manier iets voor me gedaan wordt," zei hij' heftig. „Ik kan mezelf en mijn vrouw zelf wel onderhouden, en ik wil geen gunsten van anderen aannemen." „Dat klinkt geloof ik heel mooi, Angus, mijn jongen," zei tante Ailie op haar meest bedaarde manier. „Maar als je ge voel nu uitgesproken is, kunnen we het gezonde verstand eens een poosje aan het werk zetten, vind je niet?" Hiji kleurde en zei, dat hij heelemaal zijn gevoel niet had willen laten spreken en dat hij naar hij meende, zijn gezond verstand voortdurend had laten werken. „Daar vergis je je dan in," zei tante Ailie kort. „Ik ga geen gunst voor je vragen, maar alleen je goed recht. Ik vind, dat geen mensch, die eigendommen heeft, die de bezitting geheel en al als zijn eigendom kan beschouwen, ze mag verkwisten, te gronde richten, zooals het hem invalt. Ze is hem slechts voor zijn leven door zijln voorvaderen nagelaten, hij mag het slechts beheeren voor zijn en hun erfgenamen. Als het eenig kind van Northlands heb je recht op een zeker aandeel in de opbrengst. Dat is niet meer dan recht en billijk. En ook is het reoht en billijk, dat je vader je dat aandeel uit betaalt en dat zijn vrouw haar huishou den en persoonlijke uitgaven zoo regelt, dat bij bet je kan uitbetalen. Ga dus naar huis en verstuur zonder uitstel je brief." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2