mm a f D m Dagblad voor de Provincie Zeeland SP0RT0NTAARDING. De strijd in Spanje. De stand der werkloosheid. Uit de Provincie. DINSDAG 26 APRIL 1938 52c JAARGANG - No. .174 Belangrijkste Nieuws ZONDER PRIJSVERH00GING Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Ooes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per rege! Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting In het jaarverslag van den Koninklij ken Nederl. Voetbalbond, gaf de medische commissie het volgende lijstje van onge vallen in één voetbalseizoen (1930'37): 4-3 onderbeenbreuken, 4 onderarmbreu ken, 3 vingerbreuken, 2 neusbeenbreu ken, 2 sleutelbeenbreuken, 1 ribbreuk, 11 knieschijfbreuken, 1 schedelbreuk, 8 hersenschuddingen, 8 ernstige beenkneu zingen, 7 ernstige knieletsels, 3 hoofd wonden, 2 oogverwondingen, 2 handver wondingen, 3 nek- en (of) rugspierver- rekkingen, 1 elleboogontwrichting, 1 niercontusie met bloedwateren, 1 ernstige borstcontusie. In totaal 92 ernstige letsels. Eta zooiets heet dan nog sport. Eb voor dergelijke vertooningen loopen na tuurlijk op Zondag de tienduizenden te hoop. Waarschijnlijk zullen er .zijn die dit le zen en die al dadelijk beginnen met: de Regeering moestEn het zou waarlijk aanbeveling verdienen wanneer aan der gelijke wedstrijden en daarmee gepaard gaande Zondagsontheiliging op groote schaal een einde kon worden gemaakt. Maar het is beter niet altijd bij de Re geering te beginnen. Het volksgeweten moet worden wak ker geschud, opdat aan deze sport- ontaarding in tweeërlei zin, een einde wordt gemaakt. Franco bereikt Alcala de Chivert. Terwijl de troepen van Franco ten Westen van San Mateo den strijd hebben gestaakt, hebben de regeeringstroepen ten zuiden van deze plaats het gevecht hervat. Aan de kust zijn de opstandelin gen gesteund door zware artillerie twee kilometer opgerukt en hebben zij Alcala de Chivert bereikt. In den sector Montalban zijn de troe pen van Franco er niet in geslaagd het front te doorbreken. Niettegenstaande den opmarsch van Franco in de Pyreneeën, welke hen bij de Pont du Roi bracht, houdt de 43ste divisie van de regeeringstroepen nog stand ten noordwesten van Boltana. De manschappen hebben zich hier in de bergen genesteld, zij zijn goed voorzien van munitie en materieel. Ondanks hun geïsoleerde positie zijn de mannen er in geslaagd in contact te treden met de re geering te Barcelona. HETZE TEGEN DE JODEN IN WEENEN. De „Daily Telegraph" meldt uit Wee- nen, dat krachtige maatregelen tegen de Joden worden getroffen. Verscheidene groote café's waren Zon dag leeg, hoewel het er anders meestal zeer druk is. De café's werden gepost door Bruinhemden, die niet-Joden de waarschuwing gaven niet binnen te gaan. Voor een zeer bekend café bij de Opera stond overall' het woord „Jude" geschil derd. Geen plaats in dit café werd bezet. Een groote zaak in fijne vleeschwaren te Weenen, die anders op Zaterdag tot acht uur stampvol is, was dezen keer al om vijf uur gesloten. De klanten waren gevlucht, nadat zich voor het huis pos ters hadden opgesteld. Tientallen Joden probeeren dagelijks de grens over te komen naar 'Hongarije of Tsjecho-Slowakij'e. ER MOET IN FRANKRIJK GEWERKT WORDEN. In den kabinetsraad heeft de Fransche minister-president Daladier zeer nadruk kelijk gewezen op de absolute noodzake lijkheid, waarin Frankrijk zich bevindt, om zijn productie op te ivoeren. „Indien ons land weigert te a r b e i d e n", aMus D'aladier, „d a n rest ons tenslotte geen ande re toekomst dan een totali tair regime." In de fabrieken waar de arbeiders aan den loopenden band werken moet de werkweek van veertig uur gehandhaafd blijven, doch in de seizoenarbeid moeten wijzigingen worden gebracht, terwijl in de metaalindustrie een werkweek van 45 uur zou kunnen worden toegepast. DE PRIKKELDRAADVERSPERRING LANGS DE PALESTIJNSCHE GRENS. De voorgenomen versperring van prik keldraad ter lengte van 50 mijl langs de Noordelijke grens van Palestina, welke is bedoeld om terroristen en onwettige immigranten uit bet land te houden, wort thans ter hand genomen. Het werk is ge gund aan een Joodsche firma. De ver sperring zal negen voet hoog worden en ruim 100.000 pond kosten. Ruim drie maanden zal het werk duren en eenige honderden arbeiders zullen er in drie ploegen dag en nacht mede bezig zijn. Uitgebreide maatregelen worden genomen om de arbeiders te beschermen. ENGELSCH-IERSCHE OVEREEN KOMST GETEEKEND. De EngelschIersche overeenkomst is gisteren geteekend. Bij het verlaten van het Foreign Of fice te Londen werd Dte Valera luide toe gejuicht. Het Britsch-Iersche accoord behelst een volledige financiéele en economische regeling tusschen de twee landen. Dit verdrag belooft een nieuw tijdperk in de Engelsch-Iersche betrekkingen in te luiden. Dat Londen en Dublin het over de ge- heele linie eens zouden worden, had nie mand, die de bloedige geschiedenis van de eeuwenoude veete tusschen die twee landen kent, durven hopen. Beide partij en hebben zich bereid getoond, zich opof feringen voor de bijlegging van het ge schil te getroosten. Dublin heeft zich de principieels opof fering getroost afstand te doen van den eisch van een hereeniging met Ulster. En Londen heeft zich een financieele opoffe ring getroost door met een zeer beschei den schadeloosstelling voor het inhou den van de land-annuïteiten genoegen te nemen en bovendien zekere rechten, die het onder het verdrag van 1921 had, prijsgegeven. Chamberlain heeft alle reden zich ge lijk te wenscben. Het Iersche probleem, Jdat Engelands binnenlandsche politiek zoo lang heeft beheerscht, de oplossing nabij te hebben gebracht, is inderdaad een prestatie, die groote waardeering zal vinden. Ook overwegingen van internationalen politieken aard zijn zeker niet vreemd geweest aan de inschikkelijkheid der En- gelsche regeering. „IJZER MEER WAARD DAN WOORDEN", ZEGT MUSSOLINI. Mussolini heeft gisteren den eersten steen gelegd voor het raadhuis van de nieuwe stad Pomezia. Bij de plechtigheid heeft Mussolini het woord gericht tot de aanwezige autoriteiten en boeren en ge zegd Feiten zijn steeds welsprekender dan redevoeringen. Bedenkt dat ijzer dat van de zwaarden en dat van de ploe gen meer waard is en waard zal zijn dan woorden. WAAROM Ds NIEMöLLER NIET VRIJ KOMT. Ds Niemöller, die wegens 'de ziekte van een zijner kinderen tijdelijk naar Berlijn was overgebracht, is weder naar het concentratiekamp Sachsenhausen overgebracht. De vraag, waarom Ds Niemöller niet in vrijheid gesteld wordt, vinden wij in de Daily Telegraph aldus beantwoord Men zou Ds Niemöller bebben aange boden hem drie of vier maanden voor- loopig op vrije voeten te stellen, indien hij zich verplichtte in dien tijd niet van den kansel te spreken. Zijn antwoord was echter, dat hij onmiddellijk na zijn in vrijheidstelling regelrecht naar den khn- sel zou terugkeerten. ALGEMEENE AANVAL DER CHINEEZEN GELAST. Van Chineesche zijde wordt het verlies van Tan Tsjong toegegeven. Tevens wordt medegedeeld, dat een algemeene aanval is gelast ten Noorden van Tajetsjwang, teneinde den Japanschen opmarsch in Zuid-Sjantoeng tot staan te brengen. Zondag zijn sterke Japansche afdee- lingen aan den linkeroever van de Jangtse bij' Hosien, 60 K.M. stroomop waarts van Nanking, aan land gezet. De troepen zijn dertig kilometer naar bet "Westen opgerukt en hebben Hansjan aan den weg naar Tsjausien bezet. Groote vorstschade in Luxemburg. In geheel Luxemburg heeft bet koude weer en de nachtvorst groote schade veroorzaakt. Dte bloesems der meeste vruchthoomen, vooral van de kersen- en pruimenboomen, hebben de hevige kou de, welke tot 6 a 8 graden beneden nul ging, niet kunnen weerstaan. De wijn boeren in bet Moezelgebied verklaren, dat drievierde deel van een normalen oogst onherstelbaar vefloren is. De geruchten over Vorn Papen. Er loopen allerlei geruchten over Von Papen, die op het oogenblik op zijn kas teel Wallerfangen in het Saargebied ver toeft. Havas meldde gisteren uit Berlijn, dat daar verluidt, dat Von Papen voornemens is zich uit den diplomatieken dienst te rug te trekken. Dit besluit zou mede zijn ingegeven door de arrestatie van zijn secretaris, Freiherr von Kettler. Volgens een bericht van de News Chro nicle ivan Zaterdag zou von Kettler niet meer in leven zijn, daar zijn lijk in een bosch biji Weenen zou zijn gevonden. Gisteren meldde het Engelsche blad, dat graaf von Kaseneck, een andere secre taris van Von Papen, naar Zweden is gevlucht. Korte Berichten. Uit de provincie Kirsehir in Tur kije komen berichten over een nieuwe aardbeving binnen. Er zou aanzienlijke schade aangericht zijn, doch nadere bij zonderheden ontbreken nog. Naar Reuter uit Bombay meldt, beeft Gandhi in een artikel zijn eigen dood voorspeld. „Mijn dagen zijn geteld", schrijft hij1, „ik zal niet lang meer leven, misschien een jaar of iets langer". Hij voegt eraan toe, dat hij voor zijn dood de bevrijding wil bewerkstelligen van de po litieke gevangenen in Bengalen. DE AARDRIJKSKUNDIGE NAMEN. Het is gebleken, dat ook in verband met de nog bestaande onzekerheid betref fende de schrijfWijze der Nederlandsche taal, van verschillende zijden ernstige be zwaren zijn ingebracht tegen de onlangs voorgeschreven schrijfwijze van de aard rijkskundige namen in Nederland. In verband hiermede heeft de regee ring besloten dien brief voorbands bui ten werking te stellen. TUNNELS ONDER HET IJ TE AMSTERDAM. De kosten op f 18 millioen geraamd. Aan de Telegraaf wordt gemeld, dat er reden is om te veronderstellen, dat de kansen voor den tunnelbouw te Amsterdam er niet slecht voor staan. De ministers van Waterstaat en van Soc. Zaken, die zich verleden week Donder dag te Amsterdam door de gemeentelijke autoriteiten uitvoerig over de plannen ivoor den aanleg van twee tunnels onder het IJ bebben doen voorlichten, staan, naar verluidt, niet afwijzend tegenover dit project. Men meent te weten, dat minister Van Buuren, uit een verkeersoogpunt een af doende regeling van de verbinding der IJ-oevers noodzakelijk oordeelt. Hiertoe zal 'het 'best gekozen kunnen worden, vooral met het oog op de belangen van de scheepvaart, een verbinding onder het water door. Waarschijnlijk zullen te zijner tijd de beide tunnels als één werk worden uit gevoerd, zij het O'dk dat wellicht met de kleine tunnel uit technische overwegin gen zal worden aangevangen. Verwacht mag worden, dat niet tever geefs een beroep op het Werkfonds zal worden gedaan om de gemeente Amster dam bij de financiering van dit groote werk, waarvan de kosten voorloopig op 18 millioen gulden zijn geraamd, bij te staan. Hiernaast zal wellicht het Rijk een bijdrage in de kosten verstrek ken. Naar bet zich laat aanzien zal in de zen thans vriji spoedig een beslissing ver wacht worden. Technisch is het vraagstuk opgelost, het gaat thans alleen nog om de finan ciering. RADIOTELEFONIE MET OCEAAN SCHEPEN. Voorloopig alleen met de „Nieuw-Amsterdam", Met ingang van .10 Mei wordt de gele genheid opengesteld tot het voeren van radiotelefoongesprekken tusschen alle kantoren en stations in Nederland en Eederlandsche schepen op den Atlanti- schen Oceaan. Voorloopig zijn alleen ge sprekken mogelijk met het s.s. „Nieuw- Amsterdam" van de Holland-Amerika- lijn. De dienst is geopend op werkdagen van 9.20 uur15.50 uur, onder bepaalde omstandigheden tot uiterlijk 23 uur. Ge sp rekaan vragen kunnen worden ingediend op werkdagen van 822 uur. De kosten van een gesprek met de „Nieuw-Amster dam" van 3 minuten bedragen: f 8.40, f 21 of f 25.50, afhankelijk van de plaats van het schip op zee. Alleen gewone particuliere en regee- ringsgesprekken zijn toegelaten. D!e aanvrager kan den opgeroepene kosteloos met een of Jwee woorden doen inlichten over het onderwerp van het ge- ouTolr LEGER DES HEILS. Dte commandant van het Leger des Heils in Nederland, de heer Bouwe Vlas, die een tournée door Ned.-Indië maakt en voornemens was op 11 Mei terug te De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 4 tot en met 9 April 1938 bij gesubsidi eerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 557.400 personen (waaronder 75.600 landarbeiders). Voor 481.700 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 25.1 (in de vorige verslagweek 21 tot en met 26 Maart 1938, was dit percentage 25.9). Voor de 557.400 verze kerden met inbegrip van de landarbei ders was bet werkloosheidspercentage 23.8 (in de vorige verslagweek was het 24.4). In de eerste verslagweek van April was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren a.v. (tus schen haakjes zijn vermeld de percenta ges, indien de landarbeiders buiten be schouwing worden gelaten): 1932 23.3 (23.9), 1933 26.8 (27.6), 1934 24.3 (25.9), 1935 28 (30.5), 1936 29.6 (32), 1937 25.5 (27.6), 1938 23.8 (25.1). Het werkloosheidspercentage nadert derhalve het peil van 1932. Bij de organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 9 April 1938 in totaal 385.493 werkzoekenden ingeschre ven, onder wie 364.105 mannen. Van de werkzoekenden waren er 366.732 werk loos, onder wie 350.868 mannen. Het aantal werkloozen onder de als werkzoekende bij de organen der arbeids bemiddeling ingeschrevenen bedroeg in den winter 1937>'38 gemiddeld 399.000. In den winter 1931'32 was dit gemid delde 231.000. Schijnbaar is dit sterk in tegenspraak met het feit, dat bovenge noemde werkloosheidspercentages op een verbetering tot bet peil van 1932 wijzen. Het is blijkbaar niet overbodig er nog maals op te wijzen, dat het aantal bij de Arbeidsbeurzen ingeschreven werkloo zen den invloed ondergaat van het steeds grooter gebruik, dat van deze instellin gen wordt gemaakt, betgeen wordt ge stimuleerd door factoren als verhooging van haar practische beteekenis, vergroo- dng van haar bekendheid'," uitbreiding der verplichting tot inschrijving voor steun- trekkenden, inschrijving van hen, die de scholen hebben verlaten, toeneming van het aantal werkzoekenden als gevolg van bevolkingsgroei, enz. Gebruik van bet aantal ingeschreven werkelooze werkzoekenden als maatstaf voor het verloop van de werkloosheid is derhalve misleidend. Alleen de werkloos heidspercentages hebben als zoodanig waarde. keeren, deelde mede, dat hij wegens drin gende legeraangelegenheden genoodzaakt was zijn reis af te breken en zich 27 Aprli op de „Baloerap" zal. inschepen. BAGGERMOLEN VOOR RUSLAND. De tiende sedert October 1937. Dte Sowjet-Unie heeft bij de Scheeps bouw Maatschappij N.V. Conrad te Haar lem een grooten zeebaggermolen besteld, met een capaciteit van 250500 kubieken meter per uur. Dit is de tiende bagger molen, welke sinds October 1937 door Sov jet-Rusland in Nederland werd besteld. UITBREIDING VAN ECHT SCHEIDINGSGRONDEN GEVRAAGD. De Vereeniging tot verruiming der echtscheidingsmogelijkheid heeft te Utrecht een openbare vergadering ge houden ter bespreking van de wensche- lijkheid tot uitbreiding van de echtschei dingsgronden. Twee sprekers hebben op deze bijeenkomst de noodzakelijkheid van de gevraagde verruiming betoogd. Tot slot werd een motie aangenomen, waarin gevraagd werd opneming in de wot van ongeneeslijke krankzinnigheid als echtscheidingsgrond, een andere re geling van de scheiding van tafel en bed, waardoorieder der betrokken partijen na afloop van een bepaalden termijn een zijdig, dus ongeacht den wil van de an dere partij, ontbinding van het huwelijk zal kunnen verkrijgen, en opneming in de wet van de mogelijkheid tot echtschei ding op grond van onderling overleg. Deze motie zou ter kennis van den mi nister van justitie worden gebracht. DE ELECTRIFICATIE VAN DE SPOORWEGEN. Diesels verdwijnen van het midden-net. Naar gemeld wordt, zal Maandag 2 Mei a.s. een volgende stap gezet worden op den weg der eléctrificatie. Dan zullen de laatste Dieseltreinen van het Midden- net verdwijnen en vervangen worden door electrische treinen. De z.g. stoom- Dieseltreinen, dus de in den Dieseldienst rrdende stoomtreinen zullen nog blijven loopen, vermoedelijk tot 15 Mei. Deze wijziging brengt bet aantal electrische treinen op ongeveer drie-vierde van het J letaal aantal treinen. Binnenland. Jubileum Armenraad te Middelburg. De stand der werkloosheid. Buitenland. Engelsch-Iersche overeenkomst. Jodenvervolging te Weenen. plaatsing van advertentiën ln alle bladen. Administratie „De Zeeuw". K. L. M. VOORLOOPIG NIET OP DE AUSTRALIë-ROUTE? Vliegvelden beoosten Soerabaja zouden ongeschikt zijn. Het is gebleken, dat de vliegvelden be- f osten Soerabaja ongeschikt zijn voor de landing der nieuwe Douglas-D. G. 3-vliegtuigen. Daardoor zal het eventueel deelnemen der K. L. M. aan de lucht vaart op de Australië-route minstens eenigen tijd worden verschoven. Omtrent het bovenstaande is do direc tie der K. L. M. nog niets bekend. Mo menteel vertoeven de heeren Aler en Parmentier, resp. chef van den vlieg- technischen dienst en piloot der K. L. M., in Ned.-Indië voor onderzoek van de vliegvelden aldaar. Over de resultaten tan dit onderzoek heeft de K. L. M. nog geen bericht ontvangen. Er zijn twee vliegvelden, die in aan merking komen voor tussohenlandings- etation op de route naar Australië, n.l. op Bali en te Koepang op Timor. Omtrent de kwestie van Het al of niet vliegen naar Australië ook door de K. L. M. is, naar de directie mededeelde, nog geen definitieve beslissing genomen. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN VLISSINGEN. Zooals reeds gisteren is gemeld, hoopt H. M. de Koningin, Maandag a.s. per trein van 3 u. 50 te Vlissingen te arri- veeren. Op het station zal zij ontvangen wor den door den Commissaris der Konin gin, den burgemeester van Vlissingen en den commissaris van politie aldaar. Het dochtertje van den burgemeester zal H. M. vervolgens bloemen overhandigen. Hierna wordt per auto langs den Prins Hendiikweg, Singel, Badhuisstraat en Goosje Buskenstraat naar de school ge reden. Langs deze route zullen de ver- cchillende buurtvereenigingen staan op gesteld. Door een haag van leerlingen der Zee vaartschool, voorzien van de maatschap- pijvlaggen, zal H. M. zich naar de eere tribune begeven, die voor het schoolge bouw wordt opgericht. Fen dochtertje van den heer A. Smit, directeur der Kon. Mij. „Dte Schelde", zal de Koningin daar bloemen aanbieden. Daarna volgen de toespraken, waarvan wij reeds mededee- Ling deden. De overdracht van den steen zal gepaard gaan met het aanbieden van een oorkonde, vervaardigd door den kunstschilder A. van de Zee van Zoute- ande, DE ARMENRAAD TE MIDDELBURG BESTAAT 25 JAAR. Het was gisteren juist 25 jaar ge leden. 'dat wijlen burgemeester M. van den Brandeler de Armenraad te Middel burg installeerde. Het bestuur had daar in aanleiding gevonden tegen 4 uur ver schillende personen te noodigen tot een 'bijeenkomst in de raadzaal op het Stad huis. Het was een uitgebreid gezelschap da mes en heeren, die zich er vereenigd hadden, toen nog voor de officieele ope ning der bijeenkomst, mej. J. Erme- rins naar voren trad en zich tot den voorzitter, Mr F. B. Evers richtte, om hem mede te deelen, dat het groote bloemstuk dat op de tafel 'bij hem stond, een bewijs van waardeering van de leden van den Armenraad was voor het ivele, dat Mr Evers van het begin af en vooral nu de laatste jaren als voorzitter deed voor dezen raad. Mr Evers dankte mej. Ermerins voor 'haar woorden en alle le den voor' de bloemenhulde. Hierna sprak Mr Evers het welkom uit en wel in de eerste plaats tot den burgemeester en mevrouw Fernhout, de beide wethouders, de aanwezige raads leden, den president en aanwezige rech ters der rechtbank en 'den kantonrechter en tot de twee oud-secretarissen de hee ren S. Mendels te Leeuwarden en Ds L. B. Tjebbes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1