ZEEUW TWEEDE BLAD TANTE AILIE Gedegenereerd Europa. De overdracht van de Nieuw Amsterdam. Uit de Provincie Ontwerp-electriciteitswet van de baan? FEUILLETON MIDDELBURG. VLISSINGEN. VAN MAAN DA Cf 25 APRIL 1938, Nr 173. Politieke moorden te Weenen. Onder dit kopje schrijft het „F r. Dagblad": Zaterdagmiddag 21 October 1616 zat graaf Stürgk, de Oostenrijksche minis ter-president, in de eetzaal van het hotel „Meiasl und Schadn" aan tafel. Drie tafels van 'hem af 'zat de Ween- sdhe schrijver Dr Friedrich Adler, een zoon van den rijksdagafgevaardigde Dr Viktor Adler, den grondlegger der socia listische partij' in Oostenrijk. Plotseling stond Adler op, ging drie passen voor waarts in de richting van de tafel, waar aan Stürgk zat en loste op hem drie re volverschoten, Graaf Stürgk zakte dadelijk dood in een. Toen de schoten vielen, stortten zich de aanwezige officieren dadelijk op den moordenaar en trokken hun saJbel. De dader gaf zijn naam op en zeide: „Par don mijne heeren, ik weet wat ik gedaan heb. Ei laat mij kalm in hechtenis ne men." Hij weigerde op alle aan hem gestelde vragen antwoord te geven. Hij verklaar de herhaaldelijk, dat hij zich de betesike- ria van zijn optreden volkomen bewust was en tot de daad besloten had na een volledige, rijpe overweging. D'e Vorwarts, het orgaan van de socia listen in Duitschland, schreef: „Niemand zal er aan denken, de arbeidersbeweging of een deel daarvan voor deze afschuwe lijke tragedie verantwoordelijk te stellen. De tragedie dar menschheid, die wij sinds d-sa dag van Serajewo in ontzettend lij den meeleven, heeft in de waanzinnige daad te V/oenen een nieuw hoogtepunt bereikt, dat wij1 ons in de ergste phan- tasie niet hadden kunnen voorstellen." Friedrich Adler werd ter dood veroor deeld, maar de keizer maakte gebruik van zijn recht van gratie, en veranderde de straf in 18 jaar kerker. Toen twee jaar later de socialisten in Weenen het heft in handen kregen, lieten zij den sluip moordenaar vrij en maakten hem tot lei der van de „Arbeiterrate". Vijf jaar later werd 'hij secretaris ivan de socialistische internationale. Deze functie bekleedt 'hij nog. Hij woont in Brussel en is als Belg genaturaliseerd. Onlangs werd 'hij: te Roosendaal gearresteerd, daar hij op een valsohe pas reisde. Hij' is daarom tot een geldboete veroordeeld. Naar zijn verdediger zeide, heeft de Belgische regeering vriendschappelijk aan onze regeering medegedeeld, dat een kras optreden tegen dezen man 'haar niet aangenaam zou zijn. In België hebben de socialisten grooten invloed in de re geering, en de minister van buitenland- sche zaken is een partijgenoot van den heer Adler. Op 23 Juli 1934 drongen eenige natio- naal-socialisten de regeeringsgebouwen te Weenen binnen. D'e Bondskanselier Dollfuss werd vermoord. Langzaam bloedde 'hij op een sofa dood. Aan ma joor Fey droeg 'hij op, voor zijn vrouw en kinderen te zorgen. Medische en geestelijke bijstand werd hem in zijn laatste uren door zijn beulen geweigerd. Von 'Hindenburg seinde aan president Miklas: Diep onder den indruk van het bericht, dat Bondskanselier Dollfuss ge- wallen is als slachtoffer van een afschu- welijlken aanslag, spreek ik tegenover uwe Excellentie mijn hartelijke 'deelne ming uit. De heer Mussolini seinde aan den Oostenrijkscben vice-kanselier: „Het tragische einde van Dollfuss wekt bü mij diepe droefheid wegens de 'gevoe lens van 'persoonlijke vriendschap en de eenheid van onze politieke inzichten, welke mij aan hem bonden. Ik heb steeds door Catharine D. Bell. (Vrij naar het Engelsch.) 56) _o_ „O, wat ben ik blij! en dankbaar, dat God het me gegeven heeft het 'huis van mijn jongen met eigen oogen te aan schouwen", zei tante Ailie, toen Angus haar bij het uitstappen behulpzaam was. „En in een gezellige, vriendelijke omge ving li'gt 'het. Angus, mijn jongen, als je wettige erfenis je nooit in handen komt, dan zie ik niet in, waarom jij en Nannie je dagen hier niet zoudt slijten in vrede en geluk." Tante Ailie was een allerbeminnelijkste gast; klaar om overal belang in te stel len en te bewonderen, wat er te bewon deren viel. En er viel heel wat te be wonderen, want Angus had, met juf frouw Kerr's hulp alles keurig en zoo economisch mogelijk ingericht. Alles wat men redelijker wijze kon verlangen, kon men in zijn woning vinden. En zijn per soneel, de ernstige, bejaarde Lizzie en haar man, en het pas gehuurde meisje, was uitstekend, vlijtig, netjes en vrien delijk. „Juist het soort menschen, dat men graag in 'huis zou hebben," vond tante Aüie en zij was wel iemand, die er over bewondering gehad voor zijn kwaliteiten als staatsman. De onafhankelijkheid van Oostenrijk, waarvoor hij is gestorven, is een grond beginsel, dat verdedigd werd en steeds zal worden verdedigd door Italië met nog grooter kracht dan in de tijden, die zoo buitengewoon moeilijk waren. Dollfuss diende zijn volk, waaruit hij is voortgekomen, zonder eenig eigen be lang. Zijn 'herinnering zal gezegend zijn, niet alleen in 'Oostenrijk, maar overal in de beschaafde wereld, die reeds getrof fen is door de moreels veroordeeling van hen, die rechtstreeks of zijdelings ver antwoordelijk zijn voor zijn dood." De moordenaar Planetta werd opge hangen, en zei stervend „Heil Hitier". Bij de begrafenis van Dollfuss cele breerde kardinaal-aartsbisschop Innjtzer een plechtige hoogmis en vergeleek in een toespraak het lijden ivan Dollfuss met dat van Christus. Thans worden de straten, die naar Dollfuss waren genoemd, naar Planetta genoemd, het monument dat voor Doll fuss gereed was, wordt een monument voor Planetta, kardinaal Innitzer zegt „Heil Hitler" en Mussolini zegt, dat de annexatie van Oostenrijk 'heelemaal naar zijn zin is. Een goedgeslaagde proefvaart. Rede van minister Dr H. Colljn. Zaterdag werd het vlaggeschip der Holland Amerika Lijn, het grootste nieuwste en mooiste sohip der Neder- landsche koopvaardijvloot, de „Nieuw Amsterdam", tijdens één een-daagschen tocht op de Noordzee door de bouwers, de Rotterdamsche Droogdok Maatschap pij, officieel overgedragen aan de op drachtgevers, de Holland Amerika Lijn. Aangezien de bouw van dit schip in verband met de voorbereidingen en de werkgelegenheid, die erdoor is gescha pen, reeds van nationale beteekenis was, valt het te begrijpen, dat deze dag werd besohouwd als een mijlpaal voor de Nederlandsche scheepvaart en dat de be langstelling voor de plechtige gebeurtenis tot in de hoogste regeeringskringen be stond. Alle leden van het kabinet hebben dan ook, indien hun werk het maar even toeliet, gebruik gemaakt van de uitnoodi- ging om den tocht mee te maken. Ongeveer half tien 's morgens vertrok de boot van Rotterdam, met aan boord een 600 a 700 gasten. 's Middags aan de koffietafel voerden verschillende personen het woord. Het hoogtepunt vormde de toespraak van Minister Colijn, die zich bereid had ver klaard de symbolische handeling van het hijschen der reedtrijvlag te verrich ten. Db Colijn zeide enkele woorden te wil len wijden aan het product van samen werking tusschen de werf en de Holland Amerika Lijn, aan do Nieuw Amster dam. De regeering ia door bijzondere banden met dit schip verbonden, vele besprekingen zijn gevoerd met den heer Van der Vorm, die altijd een beetje meer vroeg dan wij geven konden, besprekin gen, die tot de samenwerking hebben ge leid. Maar dat is toch niet de eenige band met het schip. Een andere is ge legen in den naam, de nieuw Amster dam. Er was een tijd, aldus de minister president, dat wij in het vierde wereld deel op weg waren, een kolonie in het le ven te roepen, een Nieuw Nederland te stichten, een Nieuw Amsterdam. In een van de vele optmoetingen, die we met onze Engelsche vrienden hadden, is Nieuw Amsterdam verloren gegaan. In 1607, bij den vrede van Breda, waren er zeer goede kansen, dat Nieuw Am sterdam voor Nederland behouden kon blijven, maar de Nederlanders van die dagen gaven de voorkeur aan Suriname en lieten Nieuw-Amsterdam aan de En s'.lschen. Tenslotte is Nieuw York als Engelsch bezit verloren gegaan, Mis schien zou het, als wij het hadden be houden, Nederlandsch zijn gebleven I Dit schip, de „Nieuw Amsterdam", is echter een bewijs van de goede relaties, welke tusschen Amerika en ons land bestaan. Ik zie het als een uiterst gelukkige ge dachte van de Holland-Amerika Lijn, de herinneringen aan het verleden te willen bewaren in den naam van het schip en ik wil gaarne namens de Regeering mijn waardeering uitspreken voor deze ge dachte. Dr Colijn besloot met het voorstel, een dronk te wijden aan den voorspoed van de Holland-Amerika Lijn, van dit schip i m het bizonder en aan de voortdurende ontwikkeling van de prosperiteit van het kleine Nederland zoowel als van de Ver- eenigde Staten van Amerika. Het was ongeveer 7 uur, toen de enor me boot weer te Rotterdam gemeerd lag. De „Nieuw Amsterdam" is 227 meter lang en biedt plaats voor 1232 passagiers. Het schip is eigenlijk een groot drij vend hotel. Het bevat o.a. elf dekken, twee zwembaden, een schouwburgzaal, een winkelstraat, kinderkamers, kapsalons enz, DE PLANNEN VOOR DE NOORD- BEVELANDSCHE BRUG. De laak Is „niet hopeloos". Ieder weet, dat er plannen in den maak zijn, om een brug te slaan over de Zandkreek bij Koitgene. Alles Bcheen in 1935 in kruiken en kannen te zijn. De fi- ii&ncieele basis was ook gelegd. Alleen maar.er zou tolheffing op de brug zijn. De Noord-Bevelanders hadden daartegen geen bezwaar en betaalden liever bruggeld dan bootgeld, Maar minister Van Lidth de Jeude, de toenmalige minister van Waterstaat, maakte wel bezwaar tegen deze tolheffing. Immers overal in den lande werden de tollen opgeruimd, en nu zou men er hier weer eentje gaan makenI Het Prov. bestuur heeft toen nage gaan, hoe de brug dan wél gefinancierd kon worden, Men heeft toen gedaoht, dat het Rijk moest bijspringen, en wel in de zen vorm, dat het Rijk de geheele bouw betaalde, of dat er van Rijkswege een subsidie gegeven werd van f 30.000 ge durende 19 jaren. De altijddurende bij dragen van de provinoie en van de streek zelf zcuden dan van f 5000 op f 10.000 gebracht moeten worden. Er zijn toen in Januari 1938 bespre kingen gevoerd met minister Van Buu- ren, doch de besprekingen kwamen niet veel verder. Eenigen tijd geleden is er te Kortgene een geheime vergadering gehouden, on der voorzitterschap van burgemeester Geuze van Wissenkerke. We vernamen uit goede bron, dat de huidige toe stand van zaken „niet ho peloos" is. Intusschen snakt men er op Noord- Beveland naar om uit zijn isolement ver lost te worden. De veerboot vaart na 9 uur des avonds niet meer. Niemand kan dan meer Noord- Een kijkje op het sloependek van Nederlands grootste mailschip de „Nieuw Amsterdam", welks proefvaart en over dracht heeft plaats gehad. oordeelen kon. Esther woelde zich dien avond een zeer gelukkig en belangrijk persoontje. Ze moest haar vader en tante Ailie helpen de koffers uitpakken en het goed opber gen van het heele gezelschap, op verzoek van Angus schonk ze thee en vervulde zoo'n beetje de rol van gastvrouw; wat later verzocht Angus 'haar een wandeling met 'hem door den tuin te maken, om met haar over Nannie te kunnen praten en al die kleine voorvallen en gebeurte nissen te vernemen, die slechts vragen en antwoorden voor den dag brengen en die men, hoe lang de brieven ook zijn, die men wegstuurt, toch nooit neerschrijft. De jonge Colvilles hadden altijd hoog tegen Angus opgezien en Esther voelde zich zeer vereerd, dat hij haar tot zijn vertrouwelinge maakte, toen ze bemerkte van 'hoeveel belang ze voor hem was, hoe hij zijn best deed haar aan 'het praten te krijgen, hoe hij haar van zijn kant in wijdde in zijn plannen om het Nannie zoo prettig en aangenaam mogelijk te maken. „Nannie 'had me haar geheim liever niet vertéld," dacht ze, „en toch is 'het maar goed, dat ze het gedaan heeft. Het iis een heele troost ivoor Angus te weten, dat ik het weet." Den volgenden morgen waren de twee ouderen weer geheel bekomen van de vermoeienissen van de reis. Tante Ailie was weer geheel zichzelf en kapitein Cal ville zag er, ondanks de drukte en op winding, of, zooals tante Ailie vermoed de, juist daardoor, beter uit dan 'hij sinds lang gedaan 'had. Eenige dagen gingen rustig voorbij. Tante Ailie en kapitein Colville wandelden overall eens rond om de verbeteringen in oogenschouw te ne men; en Edmund maakte geregeld, Es ther vaak, lange wandelingen met Angus, als deze de meer verwijderde deelen van de bezitting .moest bezoeken. Edmund profiteerde in eik opzicht van de ver andering. Angus was de eenige persoon buiten zijn eigen familie voor wien hij zich nooit verlegen gevoelde. Hij vond het heerlijk met hem te wandelen en het belang, dat hij stelde in alles wat er ge beurde, kwam hem ten goede naar lichaam en geest. De bloementuin, dien Angus voor Nannie had aangelegd, viel bij ieder in den smaaJk, vooral bij tante Ailie. Hij was keurig in orde en hoewel nog lang niet alles geheel tot zijn recht kwam en de hoornen en struiken nog moesten uitgroeien, was bet toch een mooi hoekje vol belofte voor de toekomst. Tante Ailie zat graag op een rustieke bank, die Angus onder een lindeboom had getimmerd in het begin van den tuin, vanwaar men een mooi uitzicht 'had over de rivier en de vruchtbare weiden en dan droomde ze van het geiluk van haar twee kinderen in dit rustig thuis. Een week liet ze in stil genieten voor bij gaan en toen begon ze bet plan aan het rollen te brengen, dat deels haar komst beïnvloed had. Op een mooien avond, toen ze alleen met Angus onder Intrekking overwogen. Naar de „Telegr." uit welingelichte kringen verneemt, is bij de regeering in ernstige overweging de vraag, of het se dert het begin van het vorige jaar bij de Tweede Kamer aanhangige ontwerp eener electriciteitswet zal worden inge trokken. Ook ie het mogelijk, dat het wetsontwerp zoogenaamd blijft liggen, dit wil zeggen, dat op het dezer dagen uitgebrachte zeer ongunstige verslag van do Tweede Kamer geen memorie van antwoord wordt Ingezonden, zonder d&t voorshands het ontwerp formeel wordt ingetrokken. Wordt in eerstbedoelden zin beslist, dan bestaat de mogelijkheid, dat tegelijk met de intrekking of binnen niet langen tijd daarna een nieuw wetsontwerp wordt ingediend. In elk geval staat wel vast, dat het wetsontweip in zijn tegenwoordigen vorm, zooals het door minister Van lidth de Jeude is ingediend, doch door minister Van Buuren zeer ingrijpend is gewijzigd, in de archieven zal worden bijgezet bij de versobeidene ontwerpen voor een Nederlandsohe eleotriciteitswet, die voor of na de indiening by de Twee de Kamer een ontijdigen dood zijn ge storven. Beveland in of uit, tenzij men voor een extra reis f 5 betaalt, terwijl de overtocht slechts 56 minuten duurt. De provincie staat voor de keuze: ver betering van de aanlegsteigers en veer- dam óf een brugverbinding. Beide stei gers bevinden zich voor het verkeer in ondoelmatigen toestand. Het is duidelijk te zien, dat men biji den bouw van de stei gers niet gerekend heeft op hot steeds drukker wordende verkeer. De chauf feurs moeten soms zulke rar6 capriolen maken, dat men verbaasd is, dat alies nog zoo goed afloopt. Is het eens erg hoog water, dan stroomt de veerdam onder, en is het ver keer voor uren gestagneerd. Men denke ook aan ijsgangl Verbetering is dringend noodzakelijk geworden, temeer daar het verkeer steeds drukker wordt. Zoo zijn er in '37 niet minder dan 20.000 auto's overgezet, 128.000 passagiers en 320.000 rijwielen. De netto winst beloopt over dat jaar rond f 12.000. De Zaterdag voor de eerste maal gehouden speldjesdag voor het Sanato riumfonds van de Onderofficiersvereeni- ging „Ons Belang" bracht bruto ruim f219 op. Nieuwe rioleering en een nieuwe watertoren. Hoewel reeds in 1931 een nieuw rio- leeringsplan is uitgewerkt, heeft de zwakke financieele toestand der ge meente de uitvoering ervan belet. Op verschillende plaatsen werd een voor- loopige rioleering aangelegd. Dit kan nu run technische redenen niet meer ge schieden en dus dient met het rioleerings- plan een aanvang genomen te worden. Nabij den "Watertoren zal een pompge- maal worden gebouwd, dat het rioolwa ter van het Noordelijk stadsgedeelte naar het Betje Wolfplein perst; kosten f 47000. In den singel zal een zuiglei- ding worden aangebracht loopende van net pompgemaal in de richting van Dis hoekstraat; kosten f 38.640. In deze lei ding zullen eenige riolen uitmonden: kosten f 88.360. Voorts dienen eenige nooduitlaten, loozende op den water gang, aangebracht te worden; kosten f 7000. Met nog eenige andere kosten wordt het totaal geraamd op f 200.000. Dte uitvoering van het werk zal aan den dienst van gemeentewerken worden op gedragen, al dient dit dan een tijdelijke uitbreiding te ondergaan. B. en W. vra gen den Raad machtiging daartoe. Bij: B. en W. is van de Waterleiding Mij. Midden Zeeland het verzoek bin nengekomen tot het verkrijgen van een den lindeboom 'zat, bracht ze haar onder werp ter sprake. „Ga je wel eens naar Northlands, Angus?" vroeg ze. „'Het kan niet meer dan acht mijl zijn over de 'heuvels." „Ik heb er met Kerstmis eenige dagen doorgebracht, tante Ailie. Heb ik u dat niet geschreven?" „Jawel, maar ben je er sinds dien tijd niet meer geweest?" „Eén nacht, toen ze uit Londen kwa men," antwoordde hij eenigszins kortaf en een oogenbli'k later voegde hij er aan toe „Tante Ailie» het is geen genoegen voor me er heen te gaan." „Ja, dat begrijp ik, mijn jongen. Maar wanneer heb je geleerd te denken, dat het zoeken van eigen genoegen 'het hoofd doel van ons leven is?" „Maar ik zie niet in, wat ik daar te maken zou hebben." „Het is je ouderlijk huis. 'Eü je moet er toch zeker zorg voor dragen, dat je daar geen vreemdeling bent." „Dat ben ik en zou ik blijven, al zou ik er eiken week een nacht doorbren gen," zei hij bitter. „Maar zorg dan, dat je er niet meer van vervreemd dan noodig is," hield tante Ailie vol. „Angus, mijn jongen, ik beweer niet, dat je ivader niet dwaas heeft gehandeld, of zijn vrouw goed, maar hij is en blijft je vader en hij 'heeft haar tot zijn echtgenoote gemaakt. God in Zijn wijsheid heeft het toegestaan. Hij heeft jou in verwantschap met hen ge steld en wil, dat je ook je plichten als zoon niet zult verwaarloozen." „En wat zijn die dan op 'het oogen- blik?" vroeg hij min of meer ontstemd. „Wat wilt u, dat ilk doen zal?" „Ze zijn op het oogenbli'k, wat ze altijd zijn: dat je je vader lief zult hebben, zooals het een zoon betaamt en dat je zijn vrouw zoo welwillend mogelijk tegemoet treedt. Wat ik nu van je wensoh, is, dat je hen hier een paar dagen te logeeren vraagt." „Hier, tante Ailie!" riep hij uit. „Wat ter wereld wilt u, dat ze hier komen doen?" „Me opzoeken, terwijl Ik hier ben," antwoordde ze bedaard. „Wat mevrouw Fleming ook moge zijn, ze is mijh aange trouwde nicht, net zoo goed als vroeger je lieve moeder. Het is niet meer dan zoo als het hoort, dat we elkaar eens ontmoe ten, als het mogelijk is; en mijn verblijf op aarde kon wel eens niet meer van zoo heel langen duur zijn. Ik zou ze al wel eerder bij me zelf te logeeren gevraagd hebben, als ik niet geweten had, dat mijn dwaze oude dienstboden beelemaal van streek zouden raken bij het zien van al die mooie Londensche knechts en kamermeis jes, die ze natuurlijk meebrengen." „Eln wat moet ik daarmee aanvangen?" „Waar ze zoo dichtbiji wonen en maar voor korten tijd komen, kunnen we er wel op rekenen, dat ze niet veel menschen mee zullen brengen." f

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5