Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD De Ossche affaire. Parlementaire enquête. De strijd in China. De strijd in Spanje. Het bezoek van H.M. de Koningin aan Vlissingen. Belangrijkste Nieuws MAANDAG 25 APRIL 1938 52e JAARGANG - No. 173 Uitgave: N. V. Uitgever*- Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon IX Bijkantoor Middelburg: Pa, Boekhandel J. J, F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur Hoofdredacteur s R, ZUIDBMA Abonnementsprijs f2.88 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Qoes en Vlisslngen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeeiingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het gerucht om Oss is nog steeds niet verstomd. Na de rede, waarin Minister Goseling in de 'l'weede Kamer de door hem ge nomen maatregelen verdedigde, en waar door vrijwel heel de Kamer bevredigd bleek, zijn er in de bladen tal van pu blicaties verschenen, waaruit zou moeten blijken dat de Minister de Kamer een zijdig en onvolledig beeft ingelicht. In boeverre deze beschouwingen juist zijin valt door buitenstaanders niet te beoordeelen. De opmerking is gemaakt, dat in de Kamer alleen de eene partij, de minister, aan bet woord kwam. Wanneer daaruit moet volgen, dat dus de behandeling in de Kamer van eenzijdigheid niet was vrij te pleiten, dat geen objectieve weergave van de feiten beeft plaats gehad, dan staat wel van te voren vast, dat wat van de andere zijde in de pers wordt aange voerd, wél een zéér eenzijdig karakter moet dragen. Intusscben, de zaak blijft de aandacht vragen. Eu een feit is, dat in de kringen van de Kamerleden, die aanvankelijk be vredigd waren door de verklaringen van minister Goseling, twijfel begint te rijzen. Te betreuren valt, dat „de politiek" in ongunstigen zin zich van deze kwestie heeft meester gemaakt. ^e organen van de N. S. B. en de S. G. P. nemen bij voorbaat alles als juist aan wat tegen den Minister wordt ingebracht. Zij trachten van deze zaak een politiek en vooral een anti-papistisch relletje te maken. Daar tegenover staat de R.-Kath. pers, die alle critiek op de mededeeiingen van den Minister als ongepast beschouwt en als een pogen om den Minister en in het algemeen bet R.K. volksdeel onaan genaam te zijn. "Wat natuurlijk dwaasheid is. Zeker, er is een pogen om de Ossche kwestie op schandelijke wijze te exploi- teeren, maar daarnaast is er toch ook een ernstig streven om bet recht en de waarheid te dienen. De beer P. G. J. Pento schreef in ver band met deze zaak o.m. in de „Vrijzin nig Democraat": „Wij willen gaarne aannemen dat hij (de Minister van Justitie) te goe der trouw is geweest, maar in deze delicate zaak kan het geen bevrediging geven, dat een en dezelfde instantie straft en die straf verdedigt. De marechaussee was de mond gesnoerd; van hoor en we derhoor was hier geen sprake. Een zeer groot gedeelte van ons volk voelt dit als 'onrecht en is terecht verontwaardigd. Men 'kan nu wel zeggen, ziet hoe goed het is, dat in ons democratisch staatsbestel een dergelijke zaak in de volksvertegen woordiging vrijelijk kan besproken wor den, maar de wijze van behandeling en het resultaat ervan geven geen waarbor gen voor recht en laten een gevoel na van onvoldaanheid. De oppositie-partijen vooral hebben den plicht in deze zoo danig op te treden, dat het rechtsge voel van het volk bevredigd zou zijh ge worden. Dit hebben ze helaas niet ge daan." Dit laatste is zeker niet juist. Op alle partijen zonder onderscheid rust de taak om mee te werken dat het rechtsgevoel van het volk bevredigd wordt. En waar dat niet het geval blijlkt te zijn, kan worden verwacht, dat vanwege de Kamer stappen zullen worden onder nomen om nadere opheldering te ver kregen. Het gaat hier om een belangrijke zaak. Voor een deel is het een kwestie van beleid, waarover altijd verschillend zal worden gedacht. Maar na de publicaties van den laat- sten tijd is het geworden een kwestie van HEIGHT en GEZAG. Van verschillende zijden is, in verband met de Ossche affaire, aangedrongen op een parlementaire enquête. Zooals bekend mag worden veronder steld hebben de Staten-Generaal naast het vragenrecht en het interpellatierecht ook het recht van onderzoek (enquête). Dit recht van onderzoek is het recht om inlichtingen te e i s c h e n, ook van hem, die ze niet geven wil. Heeft de Kamer besloten een enquête te houden een voorstel daartoe wordt door haar als een wetsontwerp behan deld dan wordt hiervan in de Staats courant kennis gegeven. Een commissie wordt benoemd en deze kan alle perso nen, die binnen het Rijk verblijf houden en alle openbare ambtenaren voor zich doen verschijnen, behalve de ministers. De getuigen zijn verplicht op de gestelde vragen te antwoorden; echter kan nie mand genoodzaakt worden, de geheimen van zijn bedrijf of nering bloot te leg gen of datgene mee te deelen, wat hem in zijn beroep of betrekking is toever trouwd, indien hij als zoodanig tot ge heimhouding verplicht is. Een ambte naar kan nog als verschooning aanvoe ren, dat de verlangde openbaarmaking is in strijd met de belangen en de zeker heid van het Rijk en de koloniën, doch dan kan de Kamer, op het verslag der commissie, verlangen, dat de gegrond heid der ingebrachte verschooning door den betrokken minister nader worde be vestigd. De commissie brengt, na afloop van het onderzoek, en ook wel gedurende het onderzoek, verslag aan de Kamer uit. De processen-verbaal der verhooren wor den openbaar gemaakt, tenzij de Kamer anders beslist; ook kan zij de publicatie van andere stukken bevelen. Aan de uitoefening van het recht van enquête zijn geen grenzen gesteld. Maar uit het bovenstaande blijkt wel, dat een parlementaire enquête alleen kan slagen, wanneer de Ministers volle medewerking verleenen. Vooral ook omdat alle ambtenaren aan wie geheimhouding is opgelegd, zich kunnen verschoonen nopens hetgeen hun als zoodanig is toebetrouwd. Mr A. F. de Savornin Lohman komt in „Onze Constitutie" dan ook tot de conclusie, dat de regeering met behulp van de wettelijke bepalingen, elk tegen haar ingesteld onderzoek vrijwel kan doen mislukken. (Blijkens een bericht onder „telegram men" is door Mr Wendelaar bij de Tweede Kamer een voorstel tot het in stellen van een parlementaire enquête aanhangig gemaakt.) Japanners veroveren Tantsjeng. Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat Tantsjeng is veroverd. De stad ligt 55 K.M. ten zuiden van Linyi en 20 K.M. voor de Loenghaispoorweg. De Ja panners zijn gisteren Tantsjeng binnen getrokken. D'e laatste dagen is fel gestreden in Zuid-Sjangtoong, aldus meldt het Ghi- neesche telegraafagentschap, dat hier aan toevoegt; waarnemers gelooven, dat deze gevechten de inleiding vormen voor een tweeden grooten slag in Zuid-Sjan- toeng. In Japansche kringen verwacht men, dat aan het Noord-Ghineesche front nieuwe, beslissende maatregelen geno men zullen worden. Bij geruchte ver luidt, dat er plannen bestaan voor een nieuwen aanval op Hankau. Naar verder bekend wordt, worden op bet oogenblik krachtige af deelingen Ja pansche cavallerie en gemotoriseerde een heden saamgetrokken. Omtrent de Japansche troepenbewe gingen wordt echter de grootste geheim houding in acht genomen. Generaal Matsoe heeft een oproep tot het Japansche volk gepubliceerd, waarin hij aanspoort tot discipline en energie voor den strijd tegen het communisme in China. Hij waarschuwt Japan tegen een te groot vertrouwen en tegen een verkoe ling van het enthousiasme. Het zou een groote fout zijn den vijand te onder schatten na de eerste overwinningen. NIEUW OFFENSIEF DER OPSTANDELINGEN BIJ TERUEL. Zondagmiddag om kwart over twaalf werd te Barcelona het alarmsein gege ven. Onmiddellijk stegen jachtvliegtuigen op, met het gevolg, dat de toestellen der opstandelingen er niet in slaagden, bo ven de stad te verschijnen. Zij wierpen hun bommenlast neer op de dorpjes in de omgeving. Er is de afgeloopen dagen hevig ge streden aan de oostkust van Spanje, waar de opstandelingen zuidwaarts naar Castellon pogen door te dringen. Het communiqué van de regeering deelt mee, dat zij er in zijn geslaagd de plaats Al- cala de Chrisbert binnen te dringen. In de straten werd gisteren verwoed gevoch ten, De opstandelingen deelden mee, dat zij! in de verdedigingslinie der regeerings- troepen ten noorden van Alcala de Chris bert een bres hadden geslagen. De stelling van Cerro Blanco in den sector van Benicarlo hij de kust wisselde verscheidene malen van bezitter. Ten slotte heroverden de regeeringstroepen dezen heuvel na hardnekkigen strijd. Zaterdagavond ontketenden de op standelingen ten noorden van Teruel een nieuw offensief. Zij braken op drie plaat sen door de regeeringslinies en verover den in den middag Aliga. ENGELAND—ITALIë. Engelsch minister hartelijk door Italië ontvangen, De Britsche minister van oorlog, Hore Belisha, is Zaterdag door Mussolini ont vangen. Bij dit onderhoud, dat veertig minuten duurde, was ook graaf Giano, de minister van buitenlandsche zaken, tegenwoordig. Na afloop van zijn onderhoud met Mussolini en Ciano heeft Hore Belisha tegenover de pers verklaard, dat hiji bij zijn terugkeer in Engeland zijn collega's zal kunnen vertellen van de zeer edel moedige en vriendelijke gastvrijheid, die hem in Italië is verleend. Met betrekking tot de BritschItali- aansohe overeenkomst zeide Hore Be lisha; „"Wij' zijh voornemens de overeen komst ten uitvoer te leggen niet alleen naar de letter, maar ook naar den geest." Hoare Belisha is gisterochtend 10.40 uur per vliegtuig van Rome vertrokken. DE MOEILIJKHEDEN IN TSJECHO-SLOVAKIJE. Wat de Sudeten-Duitschers willen. Op een groot congres van Sudeten- Duitschers zijn concrete verlangens naar voren gekomen. Henlein heeft ze aldus opgesomd en ze zijn door (Duitschland onvoorwaardelijk goedgekeurd: 1. Volledige gelijkheid van reohten van de Duitsche volksgroep met de Tsjechen. 2. Erkennen van de rechtspersoonlijk heid van de Sudeten-Duitsche groep tot het handhaven van deze gelijkheid van reohten in den staat. 3. Afbakening en erkenning van het ge bied der Sudeten-Duitschers. 4. Zelfbestuur van de Duitsöhers in het Duitsche gebied in het openbare leven voor zoover dit de belangen van de Duit sche volksgroep betreft. 5. Opstellen van juridische clausules, welke de rechten verdedigen van hen, die buiten hun nationaal gebied leven. 6. Afschaffen van de onrechtvaardighe den, welke de Sudeten-Duitschers sedert 1918 te lijden hebben gehad en schade vergoeding voor het onrecht, dat hierdoor is geleden. 7. Erkenning en toepassing van het be ginsel „in het Duitsche gebied, Duitsche ambtenaren". 8. Volledige vrijheid om de Duitsche nationaliteit en de Duitsche wereldbe schouwing te belijden. Het laatste punt zal wel de grootste moeilijkheid opleveren, want daaronder valt ook het vaste geloof, dat Hitier de man is, dien alle Duitsöhers moeten ge hoorzamen en wiens woorden en daden ze steeds moeten toejuichen. Hetgeen van zelf conflicten moet geven met de wettige Tsjeoho-Slowaaksche overheid. HET HERSTELPLAN VAN HET FRANSCHE KABINET. De Fransche premier Daladier, 'heeft aan de pers het volgende verklaard; Ik ben thans gereed met de bestudee ring van het plan tot economische ver nieuwing en financieel herstel, dat het welzijn van ons land moet verzekeren. De ministerraad, die heden bijeenkomt, zal er de laatste hand aan leggen. De grondgedachte van het plan is de pro ductie en 'het goederenverkeer te doen toenemen, waartoe 'het rhythme en de doeltreffendheid van den Franschen ar beid moet worden aangewakkerd. MIJNRAMP IN VIRGINIA EISCHTE 45 DOODEN. Een mijngasontplo'ffing in de steenko lenmijn „Keen Mountains" bij Grundy in Virginia, heeft in totaal 45 slachtoffers geëischt. Alle lijken zijn geborgen. Een ploeg werklieden was even vóór de ontploffing plaats greep, in de mijn schachten afgedaald. De toegangen tot de 'benedengrondsche werken werden door de explosie afgeisloten, waardoor allen de verstikkingsdood zijn gestorven. CHEF DER BELGISCHE LUCHT MACHT AFGEZET. Naar wordt gemeld heeft een compe tentie-conflict tot ingrijpende mutaties bij de Belgische luchtmacht geleid. Generaal Iserentant, de 50-jarige commandant der luchtmacht, en de on derbevelhebber, generaal-majoor Tap- rogge, zijn genoopt geworden af te tre den wegens „vérgaande onachtzaam heid" tijdens de legermanoeuvres der wrige maand. Generaal Iserentant is met acht dagen huisarrest gestraft. De Commissaris der Koningin deelde ons heden enkele nadere bijzonderheden mede over de komst van H. M. de Konin gin aan Vlissingen op Maandag 2 Mei a.s. H. M. wordt met den trein van 15 u. 50 (die te Rilland stopt te 14.48, te Krab- bendijke 14.54, te Kruiningen-Ierseke 15.04, te Kapelle-Biezelinge 15.13, te Goes 15.20 en te Middelburg te 15.42) te Vlis singen verwacht en zal te 17 u. 38, met den mailtrein, de Sdheldest&d weer ver laten. Te ongeveer 16 u. 10 zal H. M. bij de „De RuyterschooT' aankomen. Hier zal de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr Mr Quarles van Ufford, een welkomstwoord tot de hooge bezoekster richten. Vervolgens zal het woord worden ge voerd door den heer J. Spaander man, voorzitter van het werk-comité voor het jubileum der school en daarna door den burgemeester van Vlissingen, den heer G. A. van Woelderen. Hierna sal H. M. de Koningin de her denkingsplaquette voor wijlen Z. K. H. Prins Hendrik in den gevel van 't school gebouw onthullen, waarna de voorzitter der Vereeniging Zeevaartschool, Mr J. Smit Az., de plaquette namens de veree niging zal aanvaarden. Nadat eenige kransen zullen zijn gelegd zal H. M. de School bezichtigen en te 17 u. 15 naar het station terug keeren, waar de Vlissingsche schoolkinderen haar een zanghulde zullen brengen. DE NATIONALE BANK VAN OOSTENRIJK OPGEHEVEN. Bij een gisteren in d9 Duitsche staats courant verschenen wet is het emissie- ïecht van de nationale bank van Oos tenrijk opgeheven en de bank zelf ge liquideerd. Vanaf heden zullen de bank biljetten van de Oostenrijksche bank geen wettigen koers meer hebben. Tot 15 Mei zullen zij echter nog door de openbare kassen in betaling aanvaard worden. Russische geestelij'ken beschuldigd. Zondagavond is bekend geworden, dat 25 geestelijken, o.m. de aartsbisschop en bisschop van Moskou, beschuldigd wor den „lid te zijn van een ondergrondsche regen den sowjet gerichte, terroristische organisatie, die zich bezig hield met spionnage ten behoeve van fascistische mogendheden, sabotage en samenzwering ter omverwerping van het Sovjet regiem". Zwitsersche wijnbouwers stoken vuren. D'e Zwitsersche wijngaarden hebben in de laatste twee dagen aanzienlijke scha de geleden van de sneeuw- en hagel buien en de nachtvorsten. In verschil lende kantons zijn voorts ook de vrucht- hoornen ernstig beschadigd. De wijnbou wers en fruittelers in het district Neu- chatel hebben hun nachtrust moeten op offeren, om de vuren, die zij ter bestrij ding van de schadelijke gevolgen hadden ontstoken, brandende te houden. In som mige streken vreest men voor een schade van 50 pet. Korte Berichten. Dé Duitsche journalisten, die ten getale van honderd Hitier op diens reis naar Italië zullen vergezellen, zullen een speciale uniform dragen. Zaterdag is te Weenen de eerste ge organiseerde anti-Joodsche campagne be gonnen. Slechts aan niet-ariërs werd toe gestaan Joodsche winkels en cafe's bin nen te gaan en vreemdelingen die door de Jodenbuurt gingen, moesten hun pa pieren toonen. Er is te Rome weer een communi qué gepubliceerd over de verliezen der Italianen in Spanje. Het aantal dooden bedraagt 67 officieren en 463 manschap pen, dat der gewonden 318 officieren en 2264 manschappen. Bovendien worden 15 man vermist. H. M. DE KONINGIN IN DE ZOMERRESIDENTIE. H. M. de Koningin is Zaterdagmid dag, na ongeveer een half jaar van afwe- Binnenland. Het a.s. Koninklijk bezoek aan Vlis singen. De Ossche kwestie. Een parlementaire en quête. Proefvaart van de Nieuw Amsterdam. Buitenland. Succes van de Japanners. Het offensief der Spaansche opstande lingen. De actie der Duitschers in Tsjecho-Slo- wakije. Moderne Mantel- en Japonstoffen koopt U het voordeeligst in „HET STOFFENHUIS", GOES. Op modegebied toonaangevend. (Adv.) zigheid, met klein gevolg per auto op het paleis Het Loo aangekomen, voor Haar aangekondigde verblijf. Alleen enkele voorbijgangers waren toevallig van Haar terugkeer in de twee de Koninklijke residentie getuige. Wel groepten geregeld belangstellenden voor het paleis samen, maar aangezien het tijdstip van aankomst niet bekend was, verwijderden zij zich na eenigen tijd wachten weer. De Koningin zal tegen 12 Mei naar de residentie terugkeeren voor de doop plechtigheid van Prinses Beatrix. OMZETBELASTING OP VLEESCH. D'e Ned. Slagershond en de Ned. R.K. Hanzebond van slagerspatroons hebben een adres aan de Tweede Kamer ge richt, waarin zij verzoeken, bij de be handeling van het wetsontwerp tot wij ziging van de Omzetbelasting, het vleesch aan de lijst van vrijgestelde pro ducten toe te voegen. Adressanten wijzen speciaal op de groote daling van het vleeschverbruik, dat als volksvoedsel toch reeds zeer ziwaar belast is door de accijns op het geslacht in de gemeentelijke bedrijfs winsten gemaakt in verband met de invoering van de Vleeschkeuringswet (abattoirs). WIJZIGING OMZETBELASTING. Adres van katholieke werkgevers vereniging aan de Tweede Kamer. De Algemeene Katholieke Wenkge- versvereeniging heeft een adres gezon den aan de leden der Tweede Kamer waarin zij, met betrekking tot het wets ontwerp inzake wijziging van de Omzet- belastingwet, constateert, dat verlichting van de op de industrie rustende fiscale lasten om vele redenen gewenscht is. De vereeniging gevoelt behoefte om uitdruk king te geven aan haar levendige teleur stelling, dat de minister van Financiën er niet toe heeft kunnen besluiten, de iechnische wijziging der Omzetbelasting te benutten om machines en bedrijfs- hulpmiddelen als object van de omzetbe- laiting en van het bijzonder invoerrecht vrij te stellen. Voor de exporteerende industrie be ttekenen het invoerrecht en de omzet belasting op machines enz. een zuivere „bedrijfs"-belasting, zij werken kost- prijs-verhoogend en verzwakken het con- currentie-vermogen tegenover buiten landsche mededingers. Déze verzwak king van een belangrijk gedeelte van de Nederlandsche industrie dient zoo spoe dig mogelijk te verdwijnen. D'e financieele omstandigheden van een volk zullen op den duur niet verbe terd worden, wanneer de industrieele weerstand wordt verminderd. De vereeniging wil bij dit alles de rechtmatige belangen der Nederlandsche Machine-industrie allerminst uit het oog verliezen. Zij zou daarom de methode willen bepleiten, die de Omzetbelasting nu reeds kent ten aanzien van bet com- penseerend invoerrecht. De lijst als be doeld in artikel 1, lid 4 der Tariefwet 1934, zou, voorzoover het machines be treft, ook moeten gelden voor het vrij- c tellen van invoerrechten. Een oplossing voor zich daarbij voor doende technische en andere moeilijkhe den wordt daarbij aan de hand gedaan. O.m. wordt gezegd: Mocht het fiscale argument zoo zwaar wegen, dat de regeering blijft weigeren onmiddellijk de gevraagde tegemoetko ming te verleenen, dan ware nog subsi diair te overwegen een geleidelijke af schaffing der bedoelde belastingen in te voeren b.v. verdeeld over een periode van drie jaren. De vereeniging is van meening, dat tiet brandende vraagstuk der verminde ring van de werkloosheid niet het zwak ste argument vormt, om met klem bij de regeering er op aan te dritjgen, de ge vraagde verlichting van belastingdruk welwillend te bejegenen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1