De strijd om de macht. Verdediging van Neder). Indie. Dubbele garantie voor alle verzekerden Dagblad voor de Provincie Zeeland Algemeene Friesche Levensverzekering-Mij. Groot-Noordhollandsche van 1845 EERSTE BLAD De strijd in Spanje. De strijd in China. Prins Bernhard weer op Soestdijk. ZATERDAG 23 APRIL 1938 52e JAARGANG - No. 172 Burmaniahuis Leeuwarden van Brienenhuis Amsterdam Belangrijkste Nieuws Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon U Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Qoes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeeilngen 00 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Door middel van do radio en van de pers, worden wij telkens weer in de ge legenheid gesteld te luisteren naar de verwaten taal van trotsche heerschers, die meenen dat zij het zijn die de wereld beheerschen, die de geschiedenis maken, en die als vroeger Nebucadnezar stoffen op het groote Babel dat zij gebouwd h.bben. Zij hebben God niet noodig althans uibt in den zin, dat zij zich ootmoedig wenschen te buigen voor Gods Woord en wet. Als zij van God en godsdienst spre ken, dan is dat om den godsdienst aan bun eischen ondergeschikt te maken. O ja, zij kunnen als dat pas geeft zich nog' wel met eenige vriendelijkheid over den godsdienst in algemeenen zin uitla ten, maar wee hem die den moed heeft te eischen dat men Gode meer gehoor zaam zal zijn dan de menschen. Dan blijkt al spoedig met hoe groote vijandschap men zien stelt tegen God en zijn dienst. Dit is niet altijd even duidelijk. En de personen en partijen die er op uit zijn heel bet leven te beheerschen zijn zich dit misschien niet altijd tenvolle bewust. Maar hun drijven is in deze richting. Ln het gaat steeds verder en steeds scherper en men moet verder, gedreven ais men wordt door anti-goddelijke be ginselen. Bij het aanschouwen van wat thans de wereld beweegt, denken wij aan wat wijlen Ds J. G. Sikkel nu een kleine veer tig jaren geleden schreef: „Emancipatie is het waarom de twin tigste eeuw roept. Emancipatie omdat zij kracht gevoelt voor de toekomst, verme nigvuldiging van kracht. De toekomst ligt daar voor haar als een bieede ruimte, waarin ze leven kan ontwikkelen in nooit gekenden rijkdom, in nooit geziene volheid: wereldleven, menschelijk wereldleven, dat over nieuwe krachten, over nieuwe rijke schatten be schikt, en waarvoor nog rijker schat en nog rijker buit van krachten beschikbaar komt. De jonge menschheid gevoelt die krachten niet alleen rondom en voor zich uit, maar ook i n zich krachten van we tenschap en kunst, krachten van moed en kracht, van hartstocht en toewijding, van idealisme, onbegrepen, onbeschre ven, maai nochtans gevoeld. Zij wil leven, zij wil werken, zij wil de wereld bewerken in vrijheid. Ze wil het leven zelf bewerken met krachtigen geest. Alle banden moeten weg, alle pilaren moeten neergeworpen worden. De nieu we eeuw moet vrij en zonder breidel, zonder muren of palen met het leven en de toekomst kunnen doen wat ze w i 1 in haar onpeilbaar onbeschrijfelijk, hartstochtelijk ideaal. D'an zal ze groot worden. En ach, ze gevoelt zich toch ook zóó weer temeer gebonden. Ze bindt, ze kne- v lt zichzelf in stelsels; ze dorst naar vrijheid en ze werkt voor tyrannie; ze velt zichzelf in stelsels; ze dorst naar heerschappij en staatsalmacht, van een wereldmacht in wier alomvattend en boei de vrijheid den laatsten snik geeft. Ze gevoelt, maar ze kent haar ideaal niet. Ze weet niet te ieven. Ze schreeuwt om bewustzijn. Totdat ze den Satanischen moed zal grijpen, om te erkennen dat ze met God en den Christus naar den ouden Bijbel te doen heeft; totdat ze bewust tegen Bern die in den hemel woont en tegen zijn Gezalfde zich in al haar vermogen zal verheffen; Hem bewust zal laste ren en zich bewust zal wijden aan Satan. Zij zoekt reeds mystiek; zij zoekt reli gie, valsche religie; zij zoekt daarin de Christenen; zij zoekt geestelijke gemeen schap, ondergeschikt, dienstbaar aan haar pogen; ze zoekt tot ze zich bewust wordt wien zij zoekt, den machtigen ge weldenaar, die als een bliksem uit den hemel viel. Evolutie moet haar vrijmaken. Ze klemt zich daarom in hope aan het stof. Uit de materie rees toch alle heerlijkheid. In de materie is daarom de vrijheid en de kracht. Uit de materie zal ook haar heerlijk heid rijzen. Machtige geesten dachten en dichtten het voor haar, zij gaven haar de formule in cijfers, in woorden, in vor men, in kunstgestalten. Maar neen, ze is er ook met de mate rialistische formule, met de nieuwe poë zie en de kunstgestalten nog niet. Nog is ze gebonden. En ze grijpt al dieper. Het is een geestelijke macht, niet boven, maar achter en onder de materie, die haar de schatten van de stof, de won deren der materie zal leveren. Kome slechts Satans Profeet! Kome de Antichrist! Dan zal de scepter des heelals in menschenhand worden gezien en als de god zal de menschheid schit teren in den tempel der eere. Dan zal ze in heerlijkheid Hem van den Troon stooten, die eeuwig leeft!" Dit was schier profetische taal. Bijna angstig duidelijk wordt hier aangegeven de ware beteekenis van het dreigen en dringen van de wereldheerschers-in- hope en van velen hunner volgelingen in deze dagen. Er is een, misschien nog niet in alle opzichten bewust, beraadslagen tegen den Heere en tegen Zijnen Gezalfde. Wij gaan misschien donkere dagen tege moet. Maar die in den Hemel woont zal lachen. Hij heeft zijn Koning gezalfd over Sion. H. M. DE KONINGIN BEZICHTIGT DE BLOEMENBADPLAATS. Gistermiddag heeft H. M. de Koningin een officieus bezoek gebracht aan de bloe- menbadplaats Noordwijk. Reeds spoedig herkende men de vor stin; vooral de jeugd was vertegenwoor digd én het dochtertje van een der kwee kers bood H.M. bloemen aan. Hoeveel moeten beide rijksdeelen elk voor de marine bijdragen? Aan bet Voorloopig (verslag 'van de Eerste Kamerbesprekingen over de In dische begrooting is het volgende ont leend: Verscheidene leden, hoewel beseffende dat de behandeling van de Nederlandsch- Indische begrooting zich niet leent tot een breedvoerige discussie over defensie aangelegenheden, meenden nochtans, met het oog op de sedert 1930 geheel gewij zigde situatie in het Verre Oosten, den minister de vraag te moeten voorleggen, of zijns inziens geen uitbreiding behoort te worden gegeven aan het beperkte doel, indertijd voor onze defensie in de zooge naamde grondslagen vastgelegd. Het had dezen leden voorts getroffen, dat bij de Indisdhe defensieplannen zoo zeer de nadruk werd gelegd op de aan schaffing van landbommenwerpers, ter wijl, naar zij meenden te weten, vele des kundigen aan zeebommenwerpers de voorkeur gaven. Zij zouden het op prijs stellen, nader te worden ingelicht omtrent deze aangelegenheid. Andere leden brachten wederom de in Indië nog steeds tot uiting komende on tevredenheid over de verdeeling van de defensiekosten ter sprake. Zij erkenden, dat geen verschil van meening bestaat ten opzichte van de uitgaven voor het le ger. Dat Nederland het Nederlandsche en Nederlandsdh-Indië het Koninklijke Nederlandsch-Indische Leger bekostigt, ontmoet geenerlei bezwaar. De moeilijk heid ligt, dus betoogden deze leden, bij de marine, zoowel wat betreft de kosten van aanbouw als die van exploitatie van de vloot en van het bij die vloot behoorende luchtwapen. De leden zouden gaarne vernemen, of de minister bereid is, een zoo duidelijk expose te dier zake te verstrekken, dat er voortaan met zekerheid bekend zij, wat elk der beide rijksgedeelten voor de ma rine heeft bij te dragen. Nu eer aan verzwaring dan aan ver lichting van de lasten moet worden ge dacht, en nu Indië heeft getoond bereid te zijn voor de defensie veel, zoo niet alles over te hebben, mits ook Nederland zijn volle aandeel betaalt, 'heeft het naar de meening van de hier aan het woord zijn de leden recht er op, volledig op de hoog te te worden gehouden. Eenige leden verklaarden, de voor de verdediging van Indië beschikbare weer macht, zoowel leger als vloot, ten eenen- male onvoldoende te achten, niet alleen op zichzelf beschouwd, doch ook voor eventueele samenwerking met andere mo gendheden. Mocht dat juist zijn, dan achtten de leden, hier aan het woord zulks zeer gevaarlijk. Franco's troepen stuiten op krachtigen tegenstand. In de laatste vier-en-twintig uur zijn de gevechten aan het Middellandsche Zeefront in hevigheid toegenomen, daar de regeeringstroepen nieuwe versterkin gen en nieuw oorlogsmateriaal ontvangen. De troepen van Franco ik'onden ten Zuid^Oosten van San Mateo weliswaar iets verder oprukken, doch slaagden niet er in, door de linies 'van den vijand heen te hreken, hoewel de bombardementen, door vliegtuigen uitgevoerd, onder de re geeringstroepen 'groote verliezen veroor zaakten. De tegenstand is echter nog niet gebroken. De vloot van Franco werkt nauw sa men met de troepen aan land in de rich ting van Castellon langs de kust van de Middellandsche Zee. De Canarias heeft, geholpen door een aantal kleinere sche pen, talrijke vissohersschepen aangehou den, waarmede soldaten en officieren van de regeeringstroepen naar Valencia trachtten te k'omen. Al deze schepen wer den in den grond geboord. Groot Japansch offensief op komst. De Chineezen zitten ook niet stil. Naar verluidt is in de huidige zitting van den Japanschen ministerraad een plan tot militaire en diplomatieke actie in Noord- en Midden-China besproken. Naar in wélingelichte kringen wordt vernomen heeft de minister ivan oorlog voorgesteld 'het Japansche offensief aan de verschillende fronten in China te verhaasten. Volgens de jongste Ghineesche front- berichten zouden de gevechten in den sector van Lin-Ji in hevigheid zijn af- gen'omen. De Japanners zouden eerst de komist van nieuwe versterkingen uit Tsing-Tao willen afwachten, alvorens hun offensief voort te zetten. De stad Lin-Ji is geheel verwoest. Volgens andere berichten hebben de Japanners een hevig tegenoffensief ont ketend tegen 'Hang-Tsjwang, in welks noordelijke voorsteden zij vasten voet heb ben gekregen. Sedert gisteravond worden daar verbitterde gevechten geleverd, die tot dusver echter nog niet lot een beslis sing hebben geleid. De sleutel ivan China's uiteindelijke overwinning over Japan ligt volgens generaal Tsjih Tsjoeng Tsjang, die het vorig jaar 'het bevel voerde over de Ghi neesche strijdkrachten te Sjanghai, en thans gouverneur is van Hoenan, in de mogelijkheid voor China, het Ghineesche leger onafgebroken nieuwe troepen toe te voeren. Tsjang wees in dit verband op de gebiedende noodzakelijkheid, het mensohen-materiaal van China te mobi- liseeren. Maarschalk Tsjang Kai Sjek maakt van het geheele Noord-Westelijik deel van het Ghineesche rijk een groote basis tot voorzetting van den oorlog en het beste bewijs, dat de Chineezen vastbestloten zijn tegenstand te blijven bieden, „zoo lang nog een vierkante meter Chineesch gebied overblijft" is wel in Lan-Tsjou te vinden. In vroegere tijden was1 deze stad een pleisterplaats voor karavanen. Thans is zij een militair centrum van den eersten rang. Het wemelt er van officieren en soldaten. Wij etaleeren leuke Zomerstofjes. Héél Voordeeligü „HET STOFFENHUIS", GOES. Op modegebied toonaangevend. (Adv.) ARBEIDSDIENST IN OOSTENRIJK. Met ingang van 1 October 1938 zal een verplichte arbeidsdienst in Oosten rijk worden ingevoerd. Dé diensttijd zal zes maanden bedragen. OVEREENSTEMMING TUSSCHEN ENGELAND EN IERLAND. Een veelomvattend accoord tot stand gekomen. De Engelsch-Iersche besprekingen zijn geëindigd en er is een overeenstemming tot stand gekomen. De onderteekening van het accoord zal 25 April geschieden. De tekst zal 26 April gepubliceerd wor den. In Iersche politieke kringen te Londen verluidt, dat het Britsch-Iersche accoord van omvattenden aard is en betrekking heeft op handel, financiën (met inbegrip van de annuïteiten) en defensie. Wat de defensie aangaat, heeft men den indruk, dat de Iersche regeering van haar 'kant er in heeft toegestemd de Britsche garni zoenen, die zich thans in zekere Iersche havens bevinden, terug te trekken. De 'kwestie der Iersche deeling blijft onge wijzigd, ofschoon de strekking der over eenkomst zou zijn Noord-Ierland er toe te brengen in nauwere verbinding met Eire (den Ierschen Vrijstaat) te treden. GEEN HELIUM VOOR DUITSCHLAND? De Amerikaansche minister van Bin- nenl. Zaken, Iökes, heeft verklaard dat de Vereen. Staten geen export van helium naar Duitschland zullen toelaten. Ickes heeft verklaard, dat Duitschland niet in voldoende mate de verzekering heeft gegeven, dat het gas slechts voor commercieele doeleinden gebruikt zal worden; bet was bovendien niet bereid een aanzienlijk bedrag te storten als ga rantie hiervoor. In de gisteren op bet Witte Huis ge houden persconferentie heeft de plaats vervangende minister van buitenlandsche zaken Welles verklaard, dat in deze kwestie nog geenszins een beslissing is genomen. President Roosevelt heeft zich de beslissing in deze aangelegenheid persoonlijk voorbehouden. In Duitsche kringen, welke in verband staan met de Zeppelin-maatschappij, is men uiterst geprikkeld over de verklaring van den Ameri'kaanschen minister Ickes, dat de Vereenigde Staten niet in staat zullen zijn het benoodigde helium te le veren voor de Zeppelin(s) in aanbouw, omdat de deskundigen van oordeel zijn, dat dit gas van militaire beteekenis is. Men. heeft langs diplomatieken weg alle mogelijke moeite gedaan de Vereen. Staten te overtuigen van zijn bedoeling het helium Uitsluitend voor vreedzame doeleinden te gebruiken. Intusschen zijn de Duitsch-Amerikaan- sche besprekingen volkomen gestaakt. NIEUW OPLAAIEN VAN DEN STRIJD IN PALESTINA VERWACHT. De nu al jaren schier dagelijks terug- keerende berichten over botsingen en hummen in Palestina, is voor den United Press" aanleiding geweest, een onderzoek in te stellen en do ellende, die sedert het uitbreken van den Arabieren-opstand, nu twee jaar geleden, werd aangericht, zoo nauwkeurig mogelijk te schatten en uit te drukken in cijfers. Gebleken is bij deze enquête, dat onge veer 1800 menschen gedurende die twee jaar werden gedood. Niet minder dan 1500 hiervan zijn Arabieren, die in bot- 'singen met Britsche troepen het leven lieten. Verder werden bijna 200 Joden ge dood en meer dan 500 gewond. Het aan tal slachtoffers onder de Britsche troepen en -politie is bijna 60 dooden en evenveel gewonden. De financieele schade, gedurende den opstand aangericht, wordt alleen wat de Arabieren aangaat, op 1 millioen pond geschat. De directe en indirecte financieele ver liezen der Joden zijn door banken en ver zekeringsmaatschappijen op 2 millioen pond geschat. Het surplus van de Palestina-begroo- ting, dat vóór April meer dan 6 millioen pond beliep, is gedurende die twee jaar tot de helft gereduceerd. Ondertussc'hen wachten zoowel de Jo den als Arabieren in nerveuse spanning op een nieuw oplaaien van den strijd, die heviger dan tevoren zal zijn. Dit oplaaien zou volgens pertinente berichten uit Ara- Binnenland. Prins Bernhard weer teruggekeerd. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de Indische begrooting. Buitenland. De Spaansche regeeringstroepen bieden krachtigen tegenstand. Britsch-Iersch accoord bereikt. Nieuwe strijd in Palestina verwacht. PER AUTO ONS LAND BINNENGEREDEN. Gisteravond te ongeveer kwart voor acht is Prins Bernhard, alleen gezeten in een lichte twee-persoons auto, te Soest dijk gearriveerd. De Prins is te Wern- hout, tusschen Breda en Antwerpen, aan de Nederlandsch-Belgische grens, ons land binnengereden. Prins Aschwin is van Parij3 per trein rechtstreeks naar Berlijn teruggekeerd. Z. K. H. Prins Bernhard te Parijs voor zijn terugkeer naar ons land. bische kringen ongeveer samenvallen met de aankomst van de Britsche commissie. De woede van de Arabische nationa listen is ten top gedreven door het feit, dat zich steeds meer Joodsche nederzet tingen in Noord-Palestina langs de Sy rische grens vestigen. Er zullen in de naaste toekomst onge twijfeld nog veel meer Joden worden ge dood in Noord-Palestina, tenzij de Joden het idee opgeven, om nieuwe Joodsche nederzettingen langs de Palestijnsch-Sy- rische grens te stichten. Volgens een Arabischen leider, zou een onlangs gehouden geheime conferentie besloten hebben, alle pogingen in 't werk te stellen, om elke Joodsche politiek, die gericht is op het stichten van nederzet tingen in Noord-Palestina, te doen mis lukken. Gevecht op Nationaal-Socialistische vergadering te New-York. "Woensdagavond werd te New-York een bijeenkomst gehouden van den Duitsch- Amerikaanschen bond, een nationaal- socialistische vereeniging, ter viering van Hitler's verjaardag. De vergadering werd door ongeveer 3500 menschen bijge woond. Toen de eerste spreker de inlijving door Duitschland van Oostenrijk prees, sprong er iemand op en riep; „Is dit een Amerikaansche of een Duitsche vergade ring?" Mannen in grijze hemden kwa men op 'hem toe en daarop stonden on geveer 70 mannen op, zetten het hoofd deksel van het Amerikaansche legioen op en schoten den man 'die 'geïnterrumpeerd had te hulp, die eveneens lid van het Amerikaansche legioen was. De natio- naal-socialisten maakten daarop gebruik van lederen koppelriemen en ploerten- dooders. Er werden 8 menschen gewond van wie 4 ernstig. De gewonde legionairs werden door de menigte buiten te ge bouw gedragen. De politie moest de menschen die er voor stonden en die

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1