AKKERTJE M. WALRAVEN - MIDDELBURG Kent U het LLOYD BOARD? T MIDDENSTANDSBELANGEN W. DE GLAS Kerknieuws Onderwijs. Gemengd Nieuws Ratten en Muizen Fa. Gebr. Mulder Timmer- en Metselbedrijf Aannemer van Bouwwerken KIEST VOOR Rechtszaken. Telegrammen Koena-Karnemelksche Pap VAN WESTEN - GOES WASSCHERIJ Uw Tailleur Neem dadelijk 'n tegen dat afgemötte gevoel. L. J. VAN 'T WESTENOE Segeerssingel V 60 - Telef. 336 A. DE JAGER—TOLHOEK Uniplex, Triplex, Treetex, Celotex en alle Boardplaten, H.H. LANDBOUWERS. D E Garage in 't Centrum Wijngaardstr. 24 - GOES - Tel. 76 Moeilijkheden voor den Middenstand. Opwekking om meer te koopen. Bestrijding coöperatie-uitwassen. WALCHEREN'S MELKPRODUCTEN Depót Goes, Tel. 271. Koopers ondervind 't, Van Westens Kleeding wint 't. S. B. v. d. LINDEN - Vlissingen Een mooi decoratief oppervlak. Fabriek voor Houtbewerking, Goes ACCOUNTANT - LEER. B0EKH. M.0. Opleiding voor de diverse Boekhoudexamens, Repetitielessen voor afgewezen candidaten. [vergaderde de com- len, benoemd inge- |ng met Kloetinge. alle leden werden commissie zal op avonds half acht kbare behandeling pplannen. I n d e t e r s Gister- 5oes van bet Ned. propaganda- en het Schuttershof v. Ballegoijen de ^.nwezigen hartelijk er het college van zeven jaren gele- Iwerd opgericht. In I vele moeilijkheden 'hoofdzakelijk met andere plaatsen •de afd. vijf maal |oopt spr., dat het mogen bestaan, [op om donateur te Manks de geringe Itot een onvergete- Iwekte de aanwezi- Tze de verschillende 1, welker opbrengst |ieuwe clubgebouw, idvindsters en ka- |un stukken, op te era ten gehoore te van het sprookje ioor de kabouters |ens werd reclame kende van Nelle's aevr. de Kok een ces op reis", waar- |ndershoed collecte clubhuis, brogramma verder [w.o. „Largo" van van Mozart, mu- De avond werd Betten van het Wil- [ID-BEVELAND. emeenteraad lenparig en In de grens- Ie n. pgaderde de Raad stukken bevond [an Gedep. Staten, vastgestelde bouw- Ird. lor een bedrag van |n de verwaarborg- Risico-onderlinge orde gesteld het an Gedep. Staten, ot grenswijziging, oor B. en W. op- Daarin wordt al- stelling van Kloe- •t dergelijke voor- gemaakt. Het ad- het memoreeren r diverse annexa- ijikt, dat Goes bij eer verlangt, dan De begeerte van js grooter te wor- ntmoedigend, om geeren, want daar ter schijnt te wor- ende maal het ge- willen inpalmen, ezegd, dat de be- [n Kloetinge ern- en komen bijl uit- Immers, 1/3 van toren, terwijl de ie thans f 27.500 zou verminderen, en blijven dezelf- niet verminderen, lastigen en luttele Goes. it, dat de bevol- ieren gedeelte nog •bij Kloetinge be- klein percentage Er wordt op ge- Buys Ballotstraat, weg en de Kloe- afscheidelij' k n Kloetinge vor- it dit van een ge- reg niet gezegd u dus, hoe- oegen mee n, dat Goes an den Pa- wat dan een stuk is, dan dat, wat angd werdl gewezen, dat Goes bouwterrein ver- daar dit nog in kbaar is. Het is vaarom juist een van Kloetinge uit te breiden, gevestigd op de die de bevolking zou ondervinden vam. De belastin- e 1 hooger. ies, dat eindigt en tegen het g e- plan bezwaar te uitzicht gestelde moeilijk „billijk" d kan zich ver- dvies. Hij is ver- 3 voorstellen van en door B. en W. prae-advies. Met deelname een excursie te houden naar de fabrieken van de Leverszeep-Mij te Vlaardingen. Verrassend snel verdrijft 'n Akkertje schele hoofdpijn, zenuwachtigheid, oververmoeidheid en lusteloosheid. Per koker van 12 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks 2 stuivers. voldoening had hij gemerkt, dat door B. en W. van Kloetinge tegen dit prae-ad vies afdoende was opgekomen. Wanneer, aldus spr., de plannen uitgevoerd wer den dan zou Kloetinge teruggebracht worden tot den toestand waarin het vóór 30 jaar verkeerde, en er zou op nieuw een groot onrecht geschie den. Hij eindigt met de begeerte van Goes scherp te hekelen en de hoop uit te spre ken, dat het recht zal zegevie ren. De heer Buitenhuis stelt in scher pe bewoordingen de fouten in het door Gedep. Staten voorgestelde plan in het licht. Hij noemt het hittere ironie, dat in een en dezelfde vergadering me- dedeeling er van moet worden gedaan, dat Gedep. Staten een bouwplan goed keuren (d.i. medewerken aan den op bouw der gemeente) en dat hetzelfde college er voor is, dat een gedeelte van de gemeente wordt afgenomen (d.i. te genwerken)! Men schijnt, aldus spr., eenvoudig over het hoofd te zien, dat Kloetinge er even veel recht op heeft zich uit te breiden als Goes. Het onrechtvaardige is, dat Gedep. Staten zoover gaan, om de Goesche be langen te dienen, dat een mooie aangren zende gemeente er door kapot gemaakt moet worden. Het is voor spr. een bittere pil, te moe ten constateeren, dat leden van het col lege van Gedep. Staten hun Hoogere be ginselen schijnen prijs te geven, om de zakelijke dingen te dienen. Spr. besluit met te zeggen, dat er veel renteniers zijn, die in het bedreigde gebied een rustigen levensavond genieten en van hun kapi taaltje kunnen leven, omdat in Kloetinge de belastingen niet zwaar drukken. Wan neer deze menschen bij Goes komen moe ten ze veel meer belasting gaan betalen. De heeren Hoogstrate en Dan kest e r spreken in gelijken geest. De heer Lenshoek wijst er nog op, dat het niet uitgesloten is, dat, als Kloe tinge dit welvarende gedeelte zou moeten afstaan, de belasting in het overige ge deelte zou moeten worden verhoogd. De voorzitter acht het niet on mogelijk, dat, wanneer de tijden zoo blij ven, Kloetinge over 20 jaar noodlijdend zou zijn, bij1 uitvoering dezer plannen. Met alg. stemmen wordt accoord gegaan met het door B. en W. opgestelde advies, dat thans aan Ged. Staten zal worden gezon den. Bij de rondvraag vraagt de heer B1 o- maard of spoed betracht zal worden met de uitvoering van het nieuwe bouw plan. De v o o r z. zegt dat daarmede zeer spoedig aangevangen zal worden. Op vragen van den heer Lankester zegt de voorzitter, dat er thans een 20- tal werkloozen in de gemeente zijn, en dat eenige personen vrijwillig naar Duitschland zijn gegaan, en andere nog zullen gaan. Daarna sluiting. Kruiningen. Deze week is door den aannemer van 'de aan te brengen ver harding op den nieuwen verbindingsweg van hier over de nieuwe iverhoogde Vlake-brug en verder, een aanvang ge maakt met de voorbereidende werkzaam heden. Eenige keet/en zijn 'geplaatst en trans portmateriaal is* aangevoerd. Reikhalzend zien vele werkloozen uit om bij dit werk geplaatst te worden. WALCHEREN. Oostkapelle. De bazaar der muziek vereniging „Crescendo", die zich in een druk bezoek mocht verheugen, heeft netto f 1003.65 opgeleverd. De eerste sprei is gewonnen door mej. P. Wijkhuis op no. 585. De tweede sprei is ten deel gevallen aan no, 83, winnaar nog on bekend. NOORD-BEVELAND. KoJijnsplaat. Donderdagmiddag hield de afdeeling Noord-Beveland van den Nederlandschen Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen een algemeene voorjaarsvergadering, onder leiding van de presidente, Mevr. van Hee—Haring man. De aftredende bestuursleden wer den herkozen. In de vacature van Mevr. van HeeHaringman, die zich niet meer beschikbaar stelde, werd niet voorzien. Besloten werd dit jaar bij voldoende Tolen. In de vacature wijlen W. Ge luk is benoemd tot kerkvoogd der Ned. lïerv. Gem. de heer W. de Korte Mzn., alhier. Te Utrecht slaagden voor het exa men tuinbouwvakonderwijzer de heeren M. van der Linde en J. A. van de Guchte, beiden te Kloetinge en A. J. C. Rokx te Roosendaal. Benoemd tot leeraar in het Duitsc'h aan het Gymnasium te Tiel de heer H. P. H. Teesing te Middelburg. Wielrijdster door vracht auto gegrepen. Woensdagavond had te Hengelo (O.) een verkeersongeval plaats, waarbij het 13-jarig meisje E. zoo ernstig werd gewond, dat zij gistermor gen is overleden. Een zware met 10 ton maïs beladen vrachtauto kwam van de haven. De 13-jarige wielrijdster E., die een kind van ongeveer 7 jaren op haar ba gagedrager had zitten, reed op een kruis punt links in de bocht, zoodat de be stuurder van den vrachtwagen de kin deren eerst op het allerlaatste oogenblik bemerkte. Hij remde uit alle macht, maar het was reeds te laat. Het meisje werd door het linker-achterwiel van de vrachtauto ge grepen en tegen den grond geworpen met het reeds gemelde noodlottige gevolg. Het gevaarlijke overste ken. Gistermiddag is de 75-jarige oud notaris Wildervanck de Blécourt uit Velp, bij het oversteken van den Utrecht- schen straatweg te Heelsum, doordat hij weifelde, aangereden door een auto. De oud-notaris liep een hoofdwonde op en brak beide beenen. In zorgwek-, kenden toestand is hij naar het zieken huis te Velp vervoerd. Dón chauffeur van de auto treft geen schuld. moet U geen gastvrijheid verleenen. Roei ze radicaal uit. Vraag ons een goed verdelgingsmiddel. TEL. 415 GOES Lljste ii- handel A. W. VERSCHOORE Goes - Telef. 44 - Groote Markt 7 Middelburg Vlissingen Offloiëel Telefunken Service Hoofdagent N. S. F. Radio Erkend P h 111 p s Service Uw timmerman vindt bij GOES - MIDDELBURG die voor betimmering met de schoonmaak noodig kunnen zijn. STOOP, Kolommenkasboek voor den landbouw en LUGTMEIJER, Eenvoudig Boerenkasboek is weder voorhanden. Koopt deze bij BOEKHANDEL BAURDOUX, Lange Burg 43 Middelburg Een Taxi de L.A.V.O. Auto zonder Chauffeur de L.A.V.O, Stalling en Reparatie de L.A.V.O. Rechtbank te Mlddelbure. Zitting van 22 April 1938. Oplichting. P. B., 50 jaar, koopman te Vlissingen, had zich te verantwoorden wegens op lichting. Hij zou n.i. op 4 Maart j.l. te Rittem onder allerhande bedriegelijke voorwendsels een aldaar wonende vrouw hebben bewogen bij hem, verdachte, een paar gouden knopspelden in te ruilen tegen een damesarmbandhorloge, voor gevende, dat het armbandhorloge geheel van goud was en afkomstig was van een overleden meisje, die het bij een goud smid voor f50 had gekocht in Breda, welke naam van den goudsmid op het doosje, waarin het armbandhorloge was opgeborgen, vermeld stond. Verdachte zeide, dat de goudsmid het zeker op f20 of f30 zou waardeeren, dat hij het echter voor f9 had ingekocht en de vrouw het voor f10 kon krijgen en hij haar bij ruiling voor de twee gouden kopspelden f2 toe zou geven. Door het verhaal van verdachte is de vrouw be wogen deze ruiling aan te gaan, terwijl naderhand bleek, dat het schakelarm bandje van doublé was en het horloge van minderwaardig goud. Verdachte was verschenen en beweer de onschuldig te zijn. De gehoorde ge tuigen bleven bij hun destijds afgelegde verklaringen. Verdachte had gezegd, dat het echt modern goud was en wilde er 2 jaar garantie opgeven, er aan toevoegen de, dat hij er zelf maar een gulden aan verdiende. Verdachte nader ondervraagd, zegt, dat de Kwekkebooms geen strop aan de trans actie hebben. De Officier van Justitie eischt tegen B. die reeds eerder werd veroordeeld, 3 maanden gevangenisstraf. Verdachte zegt den eisch van den Of ficier van Justitie overdreven te noemen. Hij houdt vol geen schuld te hebben aan de hem tenlastegelegde feiten. Diefstal en oplichting,. P. L, R., 19 jaar, zonder beroep wo nende te Koudekerke, heeft in de jaren 1937 en 1938, verschillende voorwerpen, als een ijzeren bankschroef, 6 ijzeren ankerkettingen, een ijzeren pot enz., toe- behoorende aan L. Rooze ten nadeele van deze ontvreemd. Bovendien heeft hij op 1 Maart 1938 te Oost- en West-Soeburg door middel van een valschelijk opge maakte kwitantie oplichting gepleegd, door zekere Maria Christina van Hekke, huisvrouw J. J. Polderman te bewegen hem f21 af te geven voor de levering van een houten eg, welke verdaehte's vader aan genoemden Polderman had geleverd. Verdachte verschenen zijnde geeft de feiten toe. De gestolen goederen heeft hij verkocht. Hij kocht daar sigaretten voor en ging 'daarvan ook uit in Vlissingen. De Officier van Justitie eischte 3 maan den gevangenisstraf. Verdachte verzoekt de Rechtbank om plaatsing in een gesticht, aangezien het bij hem thuis toch niet gaat. ZWARE BRAND VERNIELT ZEVEN GEBOUWEN. STEENWIJK. Vannacht ontdekte een voorbijganger, dat een zeer hevige brand woedde in een der pakhuizen aan de ha ven. Het bleek dat het vuur woedde in een der houten pakhuizen achter de woning, bewoond door den heer E. d. L. "Weldra deelden de vlammen zich mede aan het pakhuis achter de grossierderij in koloniale walen en koffiebranderij van de Wed. Ten Kate. Zoowel dit laatste pak huis als het eerste stonden weldra in lich te laaie. De omwonenden verlieten in al lerijl in nachtgewaad hun woningen. De veehouder A. gaf zijn koeien en klein vee de vrijheid. Dit vee liep los op straat rond, hetgeen de verwarring nog ver grootte. De beide pakhuizen en de huizen bewoond door door E. de L., R. de W„ de slagerij van den heer W. V., de schuur en stallen van den veehouder A., de schuur van den heer V. en de arbeiders woning van den heer J. stonden op een gegeven oogenblik in brand. De brand weer was na een uur den brand meester. Brandstichting. LEIDEN. Enkele jaren geleden is de parapluie-fabriek Pluvius alhier groo- lendeols uitgebrand. De N.V. Brandver zekering Mij. 1859 te Dordrecht keerde aan den toenmaiigen directeur, den thans 43-jarigen F. J. S. te Den Haag f 32.000 uit. Kort geleden kreeg de politie zulke aanwijzingen, dat zij dezer dagen over ging tot de arrestatie van den 38-jari- gen J. H. G., directeur van een gaiage te Den Haag. Hij werd er van verdacht den brand te hebben aangestoken. Hij was zeer bevriend met den toenmaiigen di recteur S. Na verhoor legde hij een be kentenis af. Hij verklaarde de daad met medeweten van S. verricht te hebben en daarvoor betaald te zijn. Ook S. is aan gehouden. Verdronken. GROOTEBROEK. In een sloot heeft men het lijk gevonden van de 83-jarige weduwe U. Waarschijnlijk is zij mis ge stept en daardoor verdronken. Eenigen tijd geleden heeft de Kamer van Koophandel te Rotterdam een en- quete gehouden, waarbij bleek dat de toe stand van den middenstand aldaar ver van rooskleurig is. In verband daarmede is nu onder lei ding van den (heer J. H. Donner een vergadering van het Middenstands-be- sturencollege gehouden, waarin de heer Donner meedeelde, dat blijkens het in gestelde onderzoeik de toestand van den kleinen middenstand te Rotterdam zoo danig is, dat dooreengenomen, ondanks vlijt en ijlver het inkomen beneden dat van steuntrekkers valt. De waarde van winkelhuizen en goederen-voorraden is zoo gedaald, dat zijl de bedragen overtref fen die als schulden daartegenover staan. Om hierin verbetering te brengen, werd een beroep op het publiek gedaan, om meer te koopen. Er wordt zoo werd betoogd te veel gespaard. Dit laatste kan zeker niet zonder meer worden toegegeven, maar in bepaalde gevallen kan er aanleiding zijn om een opwekking als hier bedoeld ter harte te nemen. Ver der werd een beroep gedaan op de Over heid om maatregelen te nemen ter ver lichting van de zware lasten grond belasting, straatbelasting enz. waar onder speciaal de middenstand gebukt gaat. En dan is het ook waar wij' hebben daar reeds meer op gewezen, dat de in- dustrieele middenstand op gevoelige wijze getroffen wordt, doordat tal van parti culieren en naar het schijnt in 't bij zonder vele ambtenaren, allerlei karwei tjes uitvoeren, en zoo den middenstand concurrentie aandoen. Naast deze klachten uit een groots stad, kwamen er van andere zijde klach ten over coöperatie-uitwassen, die den Middenstand 'bedreigen. „Zooals bekend mag worden veronder steld, is door de drie Nederlandsche Middenstandsbonden een comité van ac tie in het leven geroepen tot bestrijding van bepaalde uitwassen, waartoe het coöperatiewezen aanleiding geeft. On langs werd in dit verband reeds een en ander vermeld betreffende inrichting en werkwijze van „De Agrarische Pers". Een tweede uitwas, waaraan het co mité zijn aandacht moest schenken, is het verschijnsel van de uitbreiding van de C.A.F. (Coöperatieve Aankoopvereeni- ging Friesland), indertijd opgericht met het doel voor de landbouwbedrijven landbouwwerktuigen beschikbaar te stel len tegen prijlzen, die lager waren dan de sterk geconcentreerde vrije handel bere kende. (Dit geschiedde niet met het oog merk, den kleinhandel te treffen, doch uitsluitend den importeur, die, naar men stelde, te hooge winsten calculeerde ten eigen bate.) Tot zoover kon tegen de C.A.F. van de zijde van den middenstand natuurlijk geen bezwaar bestaan, doch allengs kwam er een kentering en is de C.A.F. zich op ander terrein gaan bewegen. Gehuld in het kleed van een naamlooze vennoot schap heeft deze coöperatie contact we ten te krijgen met de leidende provinciale landbouworganisaties en zich geleidelijk een invloedssfeer weten te scheppen, waardoor omzetting in het z.g. werk tuigenbureau, met filialen of vertegen woordigers in verschillende centra, mo gelijk werd gemaakt. Dit werktuigenbureau ging den land- houwers niet alleen landbouwwerktuigen en -gereedschappen leveren, doch óók za ken, die met het landbouwbedrijf niets uitstaande hebben/, zooals b.v. stofzui gers, haarden, kachels, waschmachines, lampen, naaimachines, rijwiellampen, fietsen, radiotoestellen en andere huis houdelijke artikelen." Het is zonder meer duidelijk, dat het zoo den verkeerden kant uitgaat. Het is voor ons volksleven van groote betee- kenis dat land- en tuinbouw in stand worden gehouden, waarom het redelijk is, dat de prijls van verschillende eerste levensbehoeften kunstmatig eenigszins op peil wordt gehouden. Maar dan dient de Landbouw ook te beseffen, dat een krach tige Middenstand eveneens van groot be lang is. Het is goed, dat op deze dingen de aandacht wordt gevestigd. Uitwassen van het coöperatie-wezen als hier be doeld doen zich overal voor. Het is voor vele Middenstanders, die meer dan anderen met ambtenaren in aanraking komen, een harde zaak, als zijl zien dat de ambtenaren en met hen gelijk gestelden, die een in vele opzichten bevoorrechte positie hebben, steeds meer de coöperatie gebruiken om de positie van hun medeburgers-middenstanders min of meer te ondermijnen. OVERAL VERKRIJGBAAR ZIJN BETER Overreden en gedood. NUNSPEET. Vanmorgen is op den nieuwen verkeersweg een ö-jarig jongetje door een auto overreden en op slag ge dood. Doodelijk verkeersongeval. SITTARD. Vanochtend vroeg stak op den Rijksweg onder de gemeente Nieuw- stad de arbeider M. B. plotseling per rij wiel een weg over, daarbij lette hij niet op het verkeer achter hem, met het ge volg, dat hij door een auto uit Tegelen werd gegrepen en tegen den grond ge smakt. B., die ernstig werd gewond, werd dood opgenomen. Het slachtoffer was on gehuwd. Hotel afgebrand. Gisteravond is het hotel-café-restau rant Blok, gelegen aan den Rijksweg Goor Lochem te Diepenheim geheel door brand verloren gegaan. De eigenaar met vrouw en drie kinderen lagen reeds te bed toen te 11 uur een passeerend wiel rijder de brand ontdekte. Hij wekte den eigenaar, die zich met zijn gezin in nacht gewaad naar buiten begaf. Het duurde geruimen tijd alvorens de brandweer aan wezig was. Daardoor kon het vuur zich onbelemmerd] uitbreiden, waardoor het groote perceel geheel verloren is gegaan. Verkeersongeval. DIEPENHEIM. Gistermiddag is een groote, met hout beladen vrachtauto uit Neede in de sloot van den provincialen weg DeldenNeede gereden. De drie in zittenden werden allen gewond. Een hun-, ner kreeg een ernstige hersenschudding. GEWELDIGE GEVECHTEN IN HET VERRE OOSTEN. HANKA.Ü. Japansche strijdkrachten hebben zich vereenigd. Zij' hebben een geweldigen gecomhineerden opmarsch ingezet in Zuidelijke richting en concen- treeren zich te Taiertsjwang. Naar schat ting hebben zij 200.000 man in het vuur gebracht. De Chineezen strijden verwoed. Vanochtend verklaarden zij stand te hou den. Opstand in een gevangenis LONDEN. De „Daily Herald" meldt uit Barcelona, dat gisteren bijna 7000 krijgs gevangenen een poging hebben onderno men uit te breken uit de moderne gevan genis van Barcelona. Met spoed ontboden troepen dreven de gevangenen naar hun cellen terug, nadat zij na een hevig ge- is gezond - krachtig - licht verteerbaar - zuivert bloed - smaakt heerlijk en is goedkoop Koena's Melkproducten de beste. V.M.I. „KOENA". RIJK GESORTEERD EN VOORDEELIG. Zie onze 3 Etalages. Uw wasch buitenshuis is toch voordeeliger, maar dan gewasschen bij Electr.Wasscherij, v.Dishoeckstr. 26, Tel. 528 RENAULT 45 pers1675, 1 L. op 11 K.M. Gew. 1100 K.G. E. A. SPELIER, Garage „De Koepoort", GOES. Telefoon 154. Laag in prijs. - Groote maatsorteering. Alleenvertegenwoordiging voor Zeeland: Telefoon 9 GOES - WIJNGAARDSTRAAT 21. IS

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3