ASPIRIN SCHUDT UW LEVER WAKKER Herziening der Omzetbelasting. Bij griep, verkoudheid, rheumatiek. t Installatie van den burgemeester van Sluis. MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. om is 'het geraden met eenige voorzich tigheid te spreken over de toekomstige ontwikkeling der maatschappij. Spr. rele veerde de uitbreiding der sociale wetge ving na 1920, in welk verband spr. wees op de in 1933 tot stand gekomen Be- drijfsradenwet, terwijl in 1937 de moge lijkheid geopend werd om collectieve ar beidscontracten verbindend, eventueel onverbindend te verklaren. Een en an der beteekent ongetwijfeld een stimulee ring van het organisatorisch ontwikke lingsproces, dat in de maatschappij gaande is. Tenslotte wees spr. op de taak van Patrimonium in dezen tijd. Het vervullen van onze voornaamste roeping, aldus spr. kan gepaard met velerlei practised werk, in welk verband spr. wees op wat gedaan wordt in de tehuizen in Groningen en bij de Zuiderzeewerken. Ook dit is ver breiding van de Ghr. sociale beginselen. Spr. 'besloot met den wensch, dat deze vergadering nieuwe bezieling wekken moge, opdat in den arbeid bij alle bange zorg voor de toekomst van kerk en we reld de blijde boodschap van den Paasch- morgen klinke: De Heere is waarlijk op gestaan. Jezus Christus beeft overwon nen. (Instemming.) Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde. Aan dat van den secretaris, den beer L. W. Bossenbroek van Amsterdam, ontleenen. we dat bet ledental over 1937 daalde ivan 124-86 op 12009. Het orgaan verschijnt elke week in een oplaag van 8000 exemplaren. 9 afdeelingen werden opgeheven en 6 nieuwe afdeelingen op gericht. De rekening van den penningmeester, den beer H. M. Lu-tter van Groningen, sluit met een eindcijfer van f 53.247.54 en een batig saldo van f 1395.36. De verslagen werden goedgekeurd, de penningmeester van zijn beheer gede chargeerd en de begrooting vastgesteld met een eindcijfer van f48.120. DE BOTER NOTEER ING. De Leeuwarder boternoteering is giste ren drie cent hooger vastgesteld dan vorige week, n.l. 89 cent. Kopenhagen noteerde 91 cent (vorige week 957a). Aan den toestand van vorige week, die sedert vele jaren niet meer was voorgekomen, n.l. dat Leeuwarden gelijk was aan Kopenhagen (zelfs 0.4 cent hooger) is dus al weer een einde ekomen. VRIJWILLIGE BIJDRAGEN VOOR PRODUCTIEVE WERK VERSCHAFFING. De minister van Financiën maakt be kend, dat, met de bedoeling om te worden aangewend voor productieve werkver schaffing, de volgende vrijwillige bijdra gen aan het rijk zijn overgemaakt: Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond, afdeeling Amsterdam f 532, mevr. Br.-v. d. B. te G. f 20, G. H. te D. f 5, N.N. te G. f 2,50. Met inbegrip van deze stortingen is in totaal ontvangen f 1397. Het Paaschcongres der S. D. A. P. „D e T ij d" (R.K.) schrijft-Op het Paaisch-congres van de S.D.A.P., dat Zaterdag en Zondag te Arnhem bijeen kwam, vonden de gematigden onder de leiders een gematigd onthaal, terwijl hun radicale collega's algemeene instemming ontmoetten. De rede van Van de Kieft, die in felle bewoordingen waarschuwde tegen de fic tie ivan een roomsch-roode coalitie en -die zich hevig keerde tegen de onbe trouwbare R.K. Staatspartij, 'die de be wapening van ons vollk tegen de Duit- sche overmacht volkomen defaitistisch verwierp en -die het afkeurde, dat in som mige partijgenoo-ten de republikemsche sympathieën waren geweken ten gunste van de monarchistische, werd ivo-lgens de verslagen „in ademlooze- spanning aan gehoord" en -door een deel van het con gres „heftig toegejuicht". Op do verdedigingsrede van den Arn- sterdamsdhen wethouder Boekman daar entegen, die de „monarchisten" in be scherming nam, „applaudiseerden vijf of zes congressisten.", terwijl ook de heer Albarda voor zijn verweer „weinig geest drift" ontmoette. Wanneer deze teekenen niet bedriegen, lootpt het getij' weer terug en gaat de Nederlandsche sociaal-democratie weer een tijdperk van een nieuwe revolution- naire mythologie tegemoet, van een nieuw spelen met het vuur van den opstand. Ondanks -de hatste waarschuwing van Schaper: „Als di't zoo doorgaat, bereidt men dien. weg voor het fascisme 1" ZGNDF.R PRIJ8VERH00GING plaatsing van advertentiën In alle bladen. Administratie „De Zeeuw". De Middenstandsbonden vragen uit schakeling van de heffing op de leveringen aan het publiek. De drie Nederlandsche Middenstands bonden hebben zich tot den Minister van Financiën en tot de Tweede Kamer ge wend met een beschouwing inzake het wetsontwerp tot herziening der Omzet belasting, Zijl hebben dit te gereeder gedaan, waar bij de samenstelling van dit wetsontwerp kennelijk mede de bedoeling heeft voor gezeten tegemoet te komen aan de bij zondere moeilijkheden op dit pnnt van het kleinbedrijf, bedoeling, welke ech ter vooralsnog tot te weinig effect heeft geleid. Het ontwerp der Wet op de Omzetbe lasting, aldus de Middenstandsbonden, bracht oorspronkelijk een systeem van meermalige heffing op betzelfde artikel. Bij bet overleg tusschen Regeering en Staten-Generaal werd dit oorspronkelijk stelsel verlaten, en vervangen door een heffing „bij de bron". In algemeenen zin verdiende deze ver andering van stelsel ongetwijfeld toejui ching. Zij bracht echter voor diverse groe pen middenstanders - die niet enkel distribuant zijn, doch wier bedrijf tevens min of meer een industrieel karakter draagt i moeilijkbeden mede, daar zij kwamen te vallen onder de definitie, die de wet geeft van fabrikant en ze dus in den zin der wet fabrikant werden en over de door hen geleverde door hen ver vaardigde, bewerkte of bereide arti kelen omzetbelasting moesten betalen, hoewel ze in het dagelijksche leven niet als fabrikant worden aangemerkt. De praktijk heeft uitgewezen, dat de omzetbelasting, speciaal voor de groepen van detaillisten, die door de wet tevens tot fabrikant werden geproclameerd, bui tengewone moeilijkheden met zich heeft gebracht, daar de heffing maar al te vaaJk niet op het publiek te verhalen bleek. De toestand, waarin de bewuste takken van bedrijf èn tengevolge van de depres sie-omstandigheden kwamen te verkee- ren, èn geheel afgezien van de bijzondere crisisomstandigheden te voren ten deele reeds verkeerden, deden voor de meesten hunner de omzetbelasting, in strijd met de bedoeling van den wetgever, tot een schier ondragelijken bedrijfslast worden. Bij de openbare behandeling van het ontwerp Omzetbelastingwet in de Twee de Kamer heeft Minister Oud aan den heer Van Hellenberg Hubar met zooveel woorden toegezegd, dat het zijn streven zou zijn om de fabrikanten-detaillisten zoo min mogelijk in de belasting te be trekken. Hiervan is feitelijk niets terecht gekomen. Integendeel, de fiscus is voor de uiterste consequenties bij de tenuitvoerlegging der wet niet te ruggedeinsd. De omzetbelasting werd en wordt met pijnlijke nauwkeurigheid ge heven van iederen, ook den kleinsten quasi-fabrikant, bijvoorbeeld van den kruidenier, die ook zelfgemalen koffie verkoopt. De vrijstelling van art. 21, laatste lid, werd beperkt tot een jaaromzet van hoog stens duizend gulden. En thans wordt in het wij!zigingsont- werp zelfs voorgesteld de vrijstelling ge heel te laten vervallen. Bovendien: in het systeem der wet wordt het kleinbedrijf positief zwaarder getroffen dan het met hem correspondeerende en concurreeren- de fabriekmatige grootbedrijf, daar het grootbedrijf slechts betaalt over den eerstenhandsprijls, doch het kleinbedrijf over den detailprijs, waarin de kosten van den detailverkoop mede zijn begre pen. Vandaar: ongelijkheid en onbillijkheid van concurrentieverhoudingen bijvoor beeld tusschen: den meubelmaker en den meubelfabrikant; den maatkleermaker en den oonfectiefabrikant; den banketbakker en de banketfabriek. Het wekt verwondering en teleurstelling, gezien de nauwgezette wijlze waarop in bet herzie- hin,g|rontwerp( overigens naar bevorde ring van gelijkheid van druk en even wichtige concurrentieverhoudingen wordt gestreefd, dat het ontwerp voor deze grove ongel ij! k- heid geen oog schijnt te hebben. Nu er sprake is van een herziening, tevens verlenging van de Wet op de Om zetbelasting, dient aldus de Midden standsbonden ernstig de vraag onder het oog te worden gezien, hoe aan de buitengewone moeilijkheden van de groe pen van detaillist-,.fabrikanten" tegemoet moet worden gekomen. Naar hunne meening zou dit het doel treffendst en het eenvoudigst kunnen ge schieden door deze groepen van kwasi- fabrikanten \an de rechtstreeksche heffing der omzetbelasting uit te scha kelen. lJe heffing worde terug gebracht tot de eigenlijke b r o n. Le omzetbelasting wordt beperkt tot de leveringen door fabrikanten in den feitelij'ken zin van het woord; z ij wor de beperkt tot de leverin gen van deze fabrikanten aan fabrikanten, groot handelaren of kleinhan delaren. Van haar heffing worden uitgescha keld de leveringen rechtstreeks aan het consumeerend publiek. (Uiteraard zullen grootbedrijlven, die voor eigen winkels produceeren en fabrikanten bijv. lin nenfabrikanten die in afwijking van de normale handelsusances rechtstreeks aan het publiek leveren, wel als tot dus verre in de omzetbelasting moeten blij ven worden betrokken; anders zouden er grove onbillijkheden ontstaan tegenover de fabrikanten, die normaal aan groot handel of kleinhandel leveren.) De technische uitwerking van een en ander behoeft naar de meening van ad ressant geen onoverkomelijke moeilijkhe den te ontmoeten. Integendeel, zij sluit volkomen aan bij1 het stelsel der bestaande wet en van het nieuwe ontwerp. AUTOBUSDIENST RILLAND-BATH— GOES. Beslissing van Ged. Staten van Zeeland door de Kroon vernietigd. Bij Koninklijk besluit van 7 April 1938 zijn de vergunningen tot het onderhou den van de autobusdiensten tusschen Ril- land-Bath en Goes (dagelijks behalve 's Zondags), tusschen Waarde en Luchten- burg (alleen op Dinsdag en Donderdag) en tusschen Rilland-Bath en de Noord- brabantschZeeuwsche grens (alleen op Donderdag) in beroep verleend aan den autobusondernemer L. Leendertse te Hansweert, die reeds de diensten tusschen Hansweert en Goes en tusschen Hans- weert en spoorwegstation Kruiningen Yerseke exploiteert. Tegelijk is het be sluit van Ged. Staten van Zeeland d.d. 27 November 1936, waarbij de diensten Rilland-BathGoes, Waarde—Luchten- burg en Rilland-BathNoordbrabantsch- Zeeuwsche grens werden verleend aan den ondernemer J. Eggebeen te Wol- phaartsdijk, vernietigd. Nu bijna twee jaren geleden kwamen de heeren L. Leendertse voornoemd en J. F. Ogier te Rilland-Bath, welke laat ste de betrokken diensten toen reeds on geveer 12 jaren exploiteerde, met elkaar overeen, dat zij trachten zouden het daar heen te leiden, dat Leendertse ook de lijn Rilland-BathSchorebrug zou exploi- teeren, tengevolge waarvan de exploitatie van de twee diensten Schorebrug—Goes (gedeelte van den dienst HansweertGoes en van den dienst Rilland-Bath—Goes) in één hand zouden komen. Leendertse zou bij overdracht van den dienst het materiaal van Ogier overnemen en laatst genoemde in zijn dienst nemen. Ogier vroeg om intrekking en tegelijk verzocht Leendertse om verleening van bedoelde vergunningen. Toen dit bekend werd kwamen er echter meer liefhebbers en het einde is geweest, dat genoemde J. Eggebeen de vergunningen kreeg toege wezen. Er waren een viertal gegadigden, waarvan één buiten de provincie Zee land. Van de overige drie hadden twee (Leendertse te Hansweert en van Fraas- sen te Goes) reeds een loonenden dienst, terwijl Eggebeen vroeger wel een dienst had geëxploiteerd (tusschen Goes en Wol- phaartsdijk), welke dienst ingevolge het Kon. besluit van 25 Maart 1935 moest worden gestaakt. Ged. Staten achtten het dan ook alleszins billijk om den dienst Rilland-BathGoes toe te wijzen aan bedoelden Eggebeen. Tegen de beslissing van Ged. Staten ging o.a. de heer Leendertse in beroep met het gevolg als bovengenoemd. Woensdag heeft de nieuwbenoemde bur gemeester van Sluis, dhr Aernaudts, in de versierde gem. zijn intrede gedaan. Hij v\ erd op de grens van Sluis en Heille ver welkomd door een commissie van ont vangst, waarbij de heer Berkens 't woord voerde. Aan Mevr. Aernaudts werd door de dochtertjes van een der commissieleden een fraaien ruiker aangeboden. In optocht ging men naar het stadhuis waar de in stallatie door den heer Van Mazijk werd verricht. Achtereenvolgens spraken daar dhr Leenhouts als vertegenwoordiger en voorzitter van de vereen, van burgemees ters, secretarissen en ontvangers in West- Zeeuwsch-Vlaanderen; pastoor Dierick namens de geestelijkheid en Jhr van Vre- denburgc'h, voorzitter van het Stamboek van het Ned. trekpaard. De burgemeester dankte allen in harte lijke bewoordingen,waarna de eerewijn werd aangeboden. Tenslotte sloeg de bur gemeester met zijn gezin en familie teza men met de genoodigden op het bordes van het stadhuis het défilé gade, waarna er gelegenheid was hem te complimen teeren. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende Is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber ln. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. U.75. Suppletiefonds Draagi Elkanders Lasten. Het Suppletiefonds „Draagt Elkanders Lasten", dat ten doel heeft om de leden financieel te steunen, zoo een lid van hun gezin in een gesticht voor krankzin- ningen verpleegd wordt hield D'onderdag in het Militaire Tehuis te Middelburg de jaarvergadering onder leiding van den voorzitter den, heer J. A. Dominicus te Wemeldinge. In zijn openingswoord complimenteer de de voorzitter Dis W. Reus, die als vice-voorzitter 'Zooveel voor 't suppletie- fonds heeft gedaan, met zijn onlangs gevierde jubileum. De rekening en verantwoording over 1937 van den penningmeester, B. J. de Meij te Rittem, sloot met een batig saldo van f 283.22. Voor 19 personen, afkom stig van verschillende plaatsen van Zee land, werd f 2500 ondersteuning gege ven. 'Het uitvoerig jaarverslag van den se cretaris E. Baik'ker te Ellewoudsdijk, gaf een duidelijk overzicht van de werkzaam heden van het fonds. Om nog heter aan het goede doel te kunnen, beantwoorden is verhoo'ging van het ledental noodig. Bij zeer iveel personen is het bestaan van het fonds nog onbekend. Om 't ledental uit te breiden werd besloten, dat in ver schillende deelen van Zeeland het 'bestuur een vergadering zal beleggen. Het eerst is aan de beurt Terneuzen in Juni a.s. De aftredende bestuursleden Ds W. Reus te "Westkapelle, J. den Hamer te Terneuzen en P. de Regt te Aksel werden herkozen. Op verzoek van de Tuinbouwvereeni- ging ,,'t Centrum" hield de Plantenziek- tenkundige Dienst Donderdag een leer zame tentoonstelling en praatdag over ziekte en beschadiging van groenten en fruit, in het veilingsgebouw alhier. Er was een uitgezochte collectie preparaten en opgezette dieren te bezichtigen, w.o. een bisamrat. Verscheidene belangstellenden hadden van eigen bedrijf materiaal meegebracht, dat aangetast was door ziekte of onge dierte, waarover de heer Phaff uitvoerige adviezen verstrekte. Alvorens naar Indië te vertrekken werd Hr. Ms. kruiser „Java" Donderdag in het dok te Amsterdam opgenomen, om de laatste revisie te ondergaan. Gisternamiddag vergaderde de com missie uit de ingezetenen, benoemd inge volge de grenswijziging met Kloetinge. De geloofsbrieven van alle leden werden in orde bevonden. De commissie zal op Maandag 2 Mei, des avonds half acht vergaderen, ter openbare behandeling van de grenswijzigingsplannen. Bij de Padvindsters Gister- a ond hield de afd. Goes van het Ned. Packindstersgilde een propaganda- en ontspanningsavond in bet Schuttershof alhier. Do presidente, Mevr. v. Ballegoijen de Jong, heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder het college van B. en W. Het is juist zeven jaren gele den, dat de afd. Goes werd opgericht. In deze zeven jaar zijn vele moeilijkheden te overwinnen geweest, hoofdzakelijk met leidsters, welke naar andere plaatsen vertrokken. In deze zeven jaar is de afd. vijf maal verhuisd, maar nu hoopt spr., dat het vijfde tehuis lang zal mogen bestaan. Verder wékte spr. nog op om donateur te worden. Spr. hoopte dat, ondanks de geringe opkomst, deze avond tot een onvergete lijke zou worden, en wekte de aanwezi gen op, om in de pauze de verschillende handwerken te koopen, welker opbrengst bestemd is voor het nieuwe clubgëbouw. Hierna kregen de padvindsters en ka bouters gelegenheid hun stukken op te voeren, en zangnummers ten gehoore te brengen. De opvoering van het sprookje „Het Toovervischje" door de kabouters was heel aardig. Tevens werd reclame gemaakt voor de bekende van Nelle's koffie. Na de pauze gaf mevr. de Kok een ivoordracht, getiteld „'Goes op reis", waar na zij met een padvindershoed collecte hield voor het nieuwe clubhuis. Hierna werd het programma verder afgewerkt met zang w.o. „Largo" van Handel en „Wiegelied" van Mozart, mu ziek en tooneelstukjes. De avond werd besloten met twee coupletten van het 'Wil helmus. Kloetinge. De Gemeenteraad verzet zich eenparig en krachtig tegen de grens- wijzigingsplannen. Donderdagavond vergaderde de Raad voltallig. Onder de ingekomen stukken bevond zich een mededeeling van Gedep. Staten, dat zij het laatstleden vastgestelde bouw plan hebben goedgekeurd. Besloten werd om voor een bedrag van f 6000 deel te nemen in de verwaarborg- regeling der Fraude Risico-onderlinge van gemeenten. Hierna werd aan de orde gesteld het uit te brengen advies aan Gedep. Staten, omtrent bet voorstel tot grenswijziging. De voorz. leest bet door B. en W. op gemaakte advies voor. Daarin wordt al lereerst de groote teleurstelling van Kloe tinge uitgesproken, dat dergelijke voor stellen zijn aanhangig gemaakt. Het ad vies gaat verder met het memoreeren van de geschiedenis der diverse annexa tieplannen. Daaruit blijkt, dat Goes bij deze gelegenheid veel meer verlangt, dan enkele jaren geleden. De begeerte van Goes schijnt dus steeds grooter te wor den. Daarom is het ontmoedigend, om tegen deze plannen te ageeren, want daar de begeerte steeds grooter schijnt te wor den, kan Goes een volgende maal het ge- heele grondgebied wel willen inpalmen. Verder wordt er in gezegd, dat de be staansvoorwaarden van Kloetinge ern stig in 't gedrang zouden komen bij' uit voering van het plan. Immers, 1/3 van de bevolking gaat verloren, terwijl de belastingopbrengst, die thans f 27.500 bedraagt, met f 11.000 zou verminderen, De uitgaven daarentegen blijven dezelf de. De armenzorg zou niet verminderen. Slechts een tweetal armlastigen en luttele werkloozen komen bij Goes. Tegengesproken wordt, dat de bevol king van het te annexeeren gedeelte nog slechts administratief bij Kloetinge be hoort. Slechts een zeer klein percentage is op Goes aangewezen. Er wordt op ge wezen, dat vooral de Buys Ballotstraat, de 's Gravenpoldersche weg en de Kloe- tingsche weg een onafscheidelij'k (integreerend) deel van Kloetinge vor men. Toegegeven wordt, dat dit van een ge deelte van den Patijnweg niet gezegd kan worden. Er zou dus, hoe wel noode, genoegen mee worden genomen, dat Goes een gedeelte van den Pa tijnweg kreeg, wat dan een stuk omvat, dat nog grooter is, dan dat, wat in 1936 door Goes verlangd werd! Tevens wordt er op gewezen, dat Goes toch werkelijk niet om bouwterrein ver legen behoeft te zijn, daar dit nog in alle richtingen beschikbaar is. Het is daarom een raadsel, waarom juist een bebouwd gedeelte van Kloetinge wordt verlangd om zich uit te breiden. De aandacht wordt gevestigd op de onmiskenbare schade die de bevolking van het bewuste gebied zou ondervinden wanneer zij bij Goes kwam. De belastin gen zijn in Goes b.v. veel hooger. Tot zooverre het advies, dat eindigt met in krachtige woorden tegen het g e- h e e 1 e grenswijizigingsplan bezwaar te maken. Ook de in uitzicht gestelde schadeloosstelling kan moeilijk „billijk" genoemd worden. De heer Blomaard kan zich ver eenigen met dit prae-advies. Hij is ver baasd geweest over de voorstellen van Gedep. Staten en over een door B. en W. van Goes gepubliceerd prae-advies. Met

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2