Gezinspolitiek. li 1 Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD De strijd in China. De strijd in Spanje. Nieren VRIJDAG 22 APRIL 1938 52c JAARGANG - No. 171 Zorg Voor Goede Doorspoeling der Belangrijkste Nieuws Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Pa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vllssingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrljdogi f 0.71 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In het maandblad van den Belgischen Bond der kroostrijke gezinnen, werd on langs in iverband mei het naderend be gin van de ontvolking van België, van de regeering een krachtdadige gezinspolitiek gevraagd en aangedrongen op de benoe ming van een koninklijke commissaris voor de gezinspolitiek, opdat deze het bevolfcings- en gezinsvraagstuk in zijn geheel ibestudeere. In aansluiting hieraan werd door de „Nederlander" de wensch te ken nen gegeven, dat ook ten onzent de be studeering der gezinspolitiek voortgang zal vinden. „Bij de algemeene beschouwingen oiver de Rijksbegrooting voor 1937 in de Eer ste Kamer heeft de heer Fleskens ge sproken over gezinspolitiek en hierbij, ge vraagd om „een complex van maatrege len, welke er op zijn ingesteld om de iver- schiliiende vormen, waaronder het groote gezin wordt gedrukt en meer in het hij zonder het kind van de rekening wordt, nauwkeurig onder de loupe te nemen, te verlichten en zoo mogelijk geheel te eli- mineeren". En in aansluiting hieraan vroeg hij de instelling eener Staatscom missie ter bestudeering van het vraag- s.Js der gezinspolitiek. Verheugend was het nu gegeven ant woord van den Minister, in dit geval den Minister van Financiën, die uiting gaf aan de 'bereidheid der Regeering over te gaan tot de instelling eener interdepar tementale commissie, die naar het'vraag stuk der groote gezinnen een onderzoek zal instellen; deze commissie is sindsdien O'oik ingesteld. In ons blad ivan 20 Juli 1937 hebben wij' betoogd, dat het niet zoozeer moet gaan om regelingen, die beter aangeduid kunnen worden als steun of tegemoet koming aan de groote gezinnen, maar veeleer om doelbewuste gezins politiek. Hierbij wezen wij er op, dat de tegemoetkomende houding jegens het wat wij kunnen noemen normale gezin, ook steun voor het groote en zeer groote gezin zal beteekenen. Wat wij nu zouden willen, is dat aan de genoemde commissie uitgebreider op dracht gegeven worde; de opdracht tot het instellen van een onderzoek naar het vraagstuk der groote gezinnen worde uitgebreid en verdiept tot de bestudee ring van het vraagstuk der gezinspolitiek in vollen omvang. En waar het hier om veel meer dan economische en financieele vragen gaat, ontvange deze Commissie haar opdracht niet langer van den Minister van Finan ciën, maar van de Regeering of van den Minister-President. De (kwestie der gezinspolitiek is van veel grooter omvang dan alleen econo mische maatregelen; zij' vraagt een syn thetische studie der voorwaarden, waar onder in de huidige maatschappij het in wording zijnde gezin, het gevormd gezin, het groot geworden gezin, gebukt gaan. In een tijdvak, waarin een zeer groot deel der burgers terug deinzen voor den plicht, het leven grootmoedig over te dragen, is het volstrekt noodig 'het be staan minder moeilijk te maken voor hen, die dien moed nog hebben. En dit beteekent dan tevens sterking van den moed der wankelmoedigen; op ruimen of verzachten van belemmeringen, die voor het groeiende gezin toch wer kelijk niet gering te achten, zijn; en ten slotte: het scheppen van een geheel an dere sfeer ivoor het gezin. In een gunstige sfeer kan ook het goede voorbeeld navolging vinden en tot volks zede worden. Met het oog op dit laatste zien wij niet in de laatste plaats een belangrijke taak voor daadwerkelijke belangstelling der Overheid." Met den wensch hier uitgesproken be tuigen wij! gaarne onze instemming. Het gaat hier om een zaak van hei grootste belang. Niet alleen het wel zijn, maar ook het z ij n van ons volk en dan denken wij oolk zeer in 't bij zonder aan onze provincie is hier in 't geding. Gewetensgeld. De voorzitter van den Raad van Minis ters ontving heden van een onbekende een bedrag van f 4500, onder het motto „onrechtmatig verkregen en bestemd voor 's lands kas in Nederlandsch-Indië". Het bedrag is den minister van Kolo niën ter hand gesteld. GROOT OFFENSIEF BIJ LINGJI VERWACHT. In Lingji (Sjangtoeng) waar de laatste dagen hevig gevochten is, waarbij de Ja panners er langzaam maar zeker in slaag den de Chineesche bezetting terug te drij ven, is de rust tijdelijk terug gekeerd. Het Chineesche opper commando heeft n. 1. bevel gegeven de stad om stra tegisch© redenen te ont ruimen, zoo dat de Japan ners er thans volledig meester zijn, Intusschen wordt op strategische pun ten in de nabijheid van Lingji een sterke Chineesche troepenmacht Reuter meldt 2300.000 man samengetrokken. Het Chineesche front strekt zich over ©en lengte van 4 km in een halven cirkel rondom de stad uit. Ook de Japansche troepen, die inmid dels nog versterkingen uit Tsigtoa heb ben ontvangen, bereiden zich op een groot offensief voor. In Chineesche militaire kringen te Hankau wordt beweerd, dat de Japanners te Lingji een laatste krach tige poging willen onder nemen, om de Chineezen met één grooten slag te onderwerpen. Van Chineesche zijde wOTdt voorts ge meld, dat in Noord Honan en in Zuid Sjansi vijf steden op de Japanners1 zijn heroverd, waardoor de druk der vijande lijke troepen op den Loenghai spoorweg verminderd en de verbinding tusschen de Chineesche strijdkrachten aan beide zij den van de gele Rivier hersteld is. NIEUWE SUCCESSEN VAN FRANCO. Aan het front van Madrid laait de strijd weer op. Van de zijde der opstandelingen wordt gemeld, dat de troepen van Franco aan het Middellandsche Zee-front ten Zuiden van Vinaroz enkele kilometers verder zijn opgerukt, niettegenstaande de re- geeringstroepen, die met tal van nieuwe mitrailleurs waren uitgerust en ook een aanzienlijke versterking van hun lucht macht hadden ontvangen, heftig tegen stand boden. Nadat de vliegtuigen van de regee- ringstroepen door het luchtdoelgeschut en de tanks van den vijand door de ar tillerie waren verdreven, kon de infan terie der opstandelingen onder bescher ming van tanks tot den aanval overgaan en belangrijke stellingen bezetten. .Radio Nacional aan het front van Ma drid meldt, dat de opstandelingen een hevigen aanval van de regeeringstroepen op hun stellingen in dé universiteitsstad met kracht hebben afgeslagen. De troe pen van Franco achtervolgden daarna den vluchtenden vij'and en drongen door tot voorbij den Paseo de Rosales. Zij ver sterkten thans de veroverde loopgraven. Donderdagmiddag hebben acht vlieg tuigen van de opstandelingen Puigcerda gebombardeerd, niettegenstaande het vuur van het afweergeschut. In de stad werd vooral de omgeving van het station getroffen. Bij' het bom bardement zdjin zeven personen gedood en twintig gewond. ENGELANDS TEKORT AAN VLIEGTUIGEN. Wat wèl en wat niét in Amerika te koop zal zijn. Naar vernomen werd, zullen in Ameri ka dertig verschillende typen vliegtuigen, waaronder de bommenwerper, bekend als bet „vliegende fort", als zijnde beschik baar voor export, aan de Britsche lucht vaartmissie worden aangeboden In alle gevallen beschikken, naar de meening der Vereen. Staten, leger en vloot over ma chines, die nog beter dan deze typen zijn, zoodat deze voor uitvoer beschikbaar kun nen worden gesteld. Behalve het „vliegende fort" kan En geland gevechtsvliegtuigen met een snel heid van 480 km per uur koopen, doch nieuwe typen zal het niet kunnen ver krijgen. Drie typen vliegbooten voor kust- bombardementen zullen eveneens beschik baar zijn. Het Amerikaansche leger be zit thans een vergroot type van bet „vlie gende fort" en bouwt sub-stratosfeer-bom- menwerpers, die zonder tussehenlanding heen en terug naar Europa kunnen vlie gen. Deze worden voortbewogen door zes motoren en door middel van een kata pult-installatie in de lucht geschoten. DE PALESTIN A-KWESTIE. Commissie voor verdeeling vertrokken. De commissie voor verdeeling van Pa lestina is naar Jerusalem vertrokken. De commissie staat onder voorzitter schap van Sir John Woodhead. Deze deelde mede, dat de eerste weken benut zullen worden om door het land te krui sen, teneinde vertrouwd te raken met den toestand. Daarna zal men de inzich ten van het publiek inwinnen. Hij zeide tenslotte: „Het is mogelijk, dat wij voor 2 a 3 maanden vertrekken". DUITSCHE GENERAALS NAAR SPANJE? In een mededeeling van de Spaansche ambassade te Londen wordt gezegd, dat volgens berichten, die de Spaansche re geering uit hoogst betrouwbare bron heeft vernomen, de Duitsche generale staf op 16 dezer besloten heeft, dat Duitschland toezicht zal uitoefenen op alle operaties aan de Pyreneeëngrens. In iverband hiermede zouden vijf hooge ambtenaren per vliegtuig van Berlijn naar Burgos zijn vertrokken. Het op perbevel aan het noordelijlk front in Spanje zou thans in handen zijn van twee Duit sche generaals. Verder wordt be weerd, dat 63 officieren per vliegtuig uit Miinchen zijn vertrokken, waarvan er 52 naar Sevilla zijn gegaan, om een onmid dellijk offensief van Malaga uit tegen Almeria voor te 'bereiden. D'it bericht wordt in officieele kringen te Berlijn „volslagen onzin" genoemd. IJZERSCHAARSCHTE IN DUITSCHLAND. In een circulaire van het Duitsche mi nisterie van binnenlandsche zaken wordt o.m. gezegd, dat de bouw van nieuwe fa brieken, die vooral noodig is geworden binnen het kader van het vier jaarsplan en de bewapening van het rijk groote hoe veelheden ijzer noodig maken. Door den deviezentoestand echter en de schaarschte op de wereldmarkt zijn de importen van ijzer en schroot beperkt. Bijgevolg heeft maarschalk Goering alle gemeenten doen uitnoodigen op zijn laatst 1 Augustus alle ijzeren hek ken, welker behoud niet onontbeerlijk geacht zal z ij n, af te breken. Voor tuinen bij huizen wordt aanbevolen de hekken te vervangen door lage steenen muurtjes. De afgebroken hekken zullen aan ijzer- kooplieden verkocht worden, die zich schriftelijk moeten verbinden het ijzer on middellijk te leveren aan voor de 'bewa pening werkende fabrieken. NIEUWIGHEDEN IN HET DUITSCHE LEGER. Bü de parade ter gelegenheid van Hit ler's verjaardag werd de aandacht ge trokken door de afdeeling van het 9de regiment cavalerie. Een escadron ruiters werd gevolgd door een bataljon wielrij ders, een nieuwigheid welke verleden jaar is ingevoerd. Er bestaan thans nog maar drie regimenten cavalerie bij het Duitsche leger. De andere afdeelingen zijn verdeeld over de legercorpsen en vormen verkenningstroepen. Zij beschik ken, behalve over de escadrons te paard en op de fiets over een afdeeling lichte artillerie met anti-tank- en vliegtuigaf- w eer kanonnen. De rol welke de cavalerie bij het oude Duitsche leger vervulde, is thans overge nomen door de tanks, die de andere nieuwigheid vormden. Na de lichte tanks volgden in den stoet tien tanks, die tevoren niet aan het publiek waren getoond. Volgens den standaard van an dere legers zouden deze tanks „licht" worden genoemd, maar bet Duitsche le ger, dat deze tanks een bijzondere rol heeft toebedeeld, noemt ze „zwaar". Zij zijn zeker zwaarder dan de tanks welke het Duitsche leger tot nog toe heeft ge produceerd. Naar schatting zullen de nieuwe tanks 20 ton wegen. Vier ervan waren gewapend met 77 millimeter-ge schut, de andere met 37 millimeter-ka nonnen. Uit beide types kunnen ontplof bare granaten worden geschoten. Boven dien jpeschikken al deze tanks over een machine-geweer. Zij zijn met vijf koppen bemand. Tekorl in Duitschland aan leger- instructeurs. De „Daily Telegraph" meldt uit Ber lijn, dat verdere bijzonderheden zijn be kend geworden over het verzoek, dat ge richt is tot gewezen officieren van het Duitsche leger, die thans in bet buiten land verblijf houden. Zelfs, indien zij de leeftijdsgrens met ten paar jaar hebben overschreden, wordt hun verzocht, naar Duitschland terug te keeren om behulpzaam te zijn bij de opleiding van soldaten voor het nieuwe Duitsche leger. Er is nog steeds een tekort aan goede instructeurs. Naar schatting zal men langs dezen weg de beschikking krijgen over onge veer 2500 instructeurs. Tsjecho-Slowaken moeten gasmaskers koopen. In den loop van deze week zal de koop van gasmaskers in T'sjecho-Slowakije verplicht gesteld worden. D© belasting plichtigen in de steden van meer dan 10.000 inwoners zullen binnen twee maanden gasmaskers voor bun gezinnen moeten aanschaffen. Het ligt in de be doeling, dat de geheele bevolking van maskers voorzien zal worden. Afdingen verboden! Bij de wet zal spoedig afdingen in de Turksche Lazars worden verboden. Alle artikelen moeten worden geprijsd, en de winkelier die zijn klant meer of minder vraagt, zal zwaar worden beboet. De charme van het winkelen in Stamboel, dat voornamelijk bestond in afdingen, zal nu zeer verminderen. De Negus zendt een vertegenwoordiger naar Genève. Naar Reuter uit Genève meldt, heeft de keizer van Abessynië aan het secretari aat-generaal van den Volkenbond medege deeld, dat hij zich op de aanstaande bij eenkomst van den Volkenbond, welke op 9 Mei begint, zal laten vertegenwoordi gen. Zooals men weet, heeft de Britsche re- geering den wensch te kennen gegeven op deze raadszitting de Abessijnsche kwestie te behandelen, welke voor Engeland ur gent geworden is, omdat haar regeling één van de beide voorwaarden is, voor het wettig van kracht worden van de En- gelsch-Italiaansche overeenkomst. Korte Berichten. In de Zwitserscbe Alpen beerscht een voor dezen tijd van het jaar onge woon felle koude. In Montreux sneeuwde het. De thermometer wees ruim 37 gra den vorst aan op het Jungfraujoch. Na de warme voorjaarsdagen der laatste weken is in Noord-Italië de tem peratuur gedaald. Niet alleen in de dalen van de Alpen, doch ook elders is veel sneeuw gevallen. Zelfs aan de Riviera is de temperatuur sterk gedaald. Het heeft er geregend en gesneeuwd. De langdurige droogte berokkent den boeren en tuinders overal in Enge land groote schade. De weerberichten doen vooralsnog niet het einde verwach ten van de droogteperiode, die in Zuid- Engeland thans reeds sedert 25 Maart duurt. m INSTELLING VAN EEN LUCHT- WAPEN? Wordt ernstig overwogen. Naar gemeld wordt ligt het in de be doeling, om eerlang over te gaan tot de instelling van een afzonderlijk lucht- wapen, zooals in vele andere landen reeds bestaat. Tot dusver kent onze legerindeeling vier wapens: cavalerie, infanterie, ar tillerie en genie, benevens nog het wa pen der Kon. Marechaussee. Daarnaast bestaan eenige diensten (geneeskundige, luchtvaart- en topografische diensten) en dienstvakken (intendance, administra tie). De vlieger-officieren werden uit andere wapens bij den luchtvaartdienst gedeta cheerd, maar bleven behooren tot hun eigenlijke wapen (infanterie, cavalerie, artillerie, enz.). Een eigen luchtvaart- wapen in den zin der andere, oudere wapens bestond er derhalve tot dusver niet. In dit verband kan er ook nog op worden gewezen, dat het de bedoeling is, dat de geheele luchtverdediging te land, waaronder dus zouden vallen het eigenlijke luchtwapen, de luchtdoel-artil lerie, de luisterdienst, enz. onder een commando zal komen. CONTINGENTEERING VAN KOUSEN EN SOKKEN. Ingediend is een wetsontwerp tot be krachtiging van het krachtens de crisis- invoerwet 1937 genomen Koninklijk be sluit van 22 Februari j.l. tot regeling van den invoer van kousen en sokken. De minister van oeconomische zaken merkt ter toelichting op, dat de prijzen, waartegen buitenlandsche kousen en sokken worden aangeboden, nog steeds van dien aard zijn, dat bij openstelling van de grenzen overmatige invoer uit ■"erschillende landen is te verwachten. Voorts 'heeft de bedrijvigheid in de in- heemsche industrie in de tweede helft van 1937 wederom ten inzinking ver- loond. ALS GIJ DAGEN te bed moet blijven, "gij last hebt van rugpijn, hoofdpijn, gezwollen ledematen, stijve en pijn- lljke spieren, gij u vermoeid en senuwaohtlg voelt en uw naohtruet ftjft verstoord wordt, Is het leven vaak een last. Zorg dat het niet zoo ver komt. Vergeet niet, dat zulke versohljnselen van kwaad tot erger kunnen worden. GIJ kunt ze voorkomen door uw nieren gezond te houden door het geregeld gebruik van FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN, einde Jaren bekend als het dluretisch middel bij uitnemendheid. ff1«-, f.1.75 en f3,. Binnenland. De regeering over de Oslo-overeenkomst. De herziening der omzet-belasting. Zware brand te Steenwijk. Buitenland. Hevige gevechten in China. Duitsche generaals naar Spanje? De verdeeling van Palestina. Het basistijdvak werd gewijzigd van 19301931 in 19361937 en in verband biermede het autonome percentage ver hoogd van 40 tot 60 van het aantal do zijn paren. Deze verandering van het basistijdvak achtte de minister noodzakelijk, ten ein de rekening te kunnen houden met de gewijzigde structuur van den importhan- del gedurende de laatste jaren. Het auto nome percentage diende tengevolge hier van te worden verhoogd. De invoer im mers in het nieuwe basistijdvak was ge ringer dan in bet vorige. Indien nu het oorspronkelijke autonome percentage ge handhaafd was, zouden de autonome contingenten aanmerkelijk zijn terugge bracht, waarmede de belangen van den importhandel niet gediend zouden zijn NEDERL. WERKLIEDENVERBOND PATRIMONIUM. De 54e algemeene vergadering. Onder presidium iva.n den beer C. Srneenk van Arnhem, is heden in de Harmonie te Groningen aangevangen de 54e algemeene vergadering van bet Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium". D'e voorzitter opende de vergadering op gebruikelijke wijze en hield vervolgens de openingsrede die ditmaal tot titel droeg: „Rustige groei in onrustigen tijd." Spr. wees op de veranderingen in het maatschappelijk leven, sedert de in 1929 te Groningen gehouden algemeene verga dering. Wie in de school ivan Groen werd op gevoed zal wel nooit in de meening heb ben verkeerd, dat de vredestractaten van 1919 den Europeeseben toestand gedu rende een zeer langen tijd zouden be- heerschen. Ze waren aan hooger staat kundig inzicht gespeend en „monumen ten van economisch onverstand". Velen hebben, aldus ispr., met ons gehoopt, dat de Volkenbond een vreedzame oplossing voor de door de vredesverdragen in het leven geroepen moeilijkheden vinden zou. Hoeveel goeds 'deze bond heeft gebracht en hoeveel kwaads hij heeft voorkomen, voor de noodzakelijke revisie der in '19 geschapen verhoudingen is hij beneden zijn taak gebleven, waarvan men hem echter nauwelijks een verwijt maken kan. De internafüonaal-pdlitieke onrust houdt bet economische herstel tegen. De groote naties geven miüiarden uit voor bewa pening en de z.g. „oplossing van het werkloosheidsvraagstuk", waarop een naburig land roem draagt, 'hangt daar mede ten nauwste samen. Niemand kan dat in ernst een goede oplossing noe men. Deze uitgaven zijn in strikt econo- mischen zin improductief. Ook de werk loosheid is een probleem dat geen oogen- blik met rust laat. Veel is reeds ter be strijding daarvan gedaan, maar wanneer men in aanmerking neemt wat de laat ste 10 a 15 jaar door bruggenbouw, we genaanleg etc., tot stand kwam, kan niet gezegd, dat de werkelijk productieve ob jecten nog steeds1 voor het 'grijpen liggen. De industrialisatie moet bevorderd wor den, maar ook hier zijn in verband met de afzetmoeilijkheden de mogelijkheden beperlkt. Nederland is afhankelijk van de export. Er zijn in de laatste maanden ver schijnselen, die op een nieuwe inzinking van de wereldconjunctuur wijzen. Daar-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1