Dagblad voor de Provincie Zeeland IG EERSTE BLAD Moedgevende cijfers. De strijd in China. De Koningin naar Vlissingen. Belangrijkste Nieuws de maag ing, hoofdpijn >er'® Pillen en Verpachtingen DONDERDAG 21 APRIL 1938 52c JAARGANG - No. 170 fraag, opgeblazen- koude, griep, in- Ihte spijsvertering, fn eetlust, |of slijm, gebruikt Kruiden of bn andere midde- pillon. Wij geven ion raad. Neemt llen te baat. Zij hekend en kosten [tors en Drogisten cent. jiria Wortelboer, larm. Industrie, le-Pekela. leven gekomen. De vater uit. T. van Koeveringe, directeur verklaar- t van Bruynzeel en ten bedrage van bi f 4764 in letters r bet biljet van A. Deze was laagste 73, doch bad niet n van handhaving Terpstra. an, Blaupot. oon- en winkelbuis, an, Blaupot. s, Inboedel, Loeff. ndb.- en Koemei- Vilde en Heijboer. >an, Terpstra. stiaal en Inspan, pan, Heijboer. kkoeien, enz. enz. ers-inspan, De Wil- VEERBERICHT. den avond van 21 ST. tot O. wind, bei- te tot matige be- deeltelijk bewolkt, ng in temperatuur, middag 3 uur: Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Viisslngen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In een beschouwing van den dezer da gen gepubliceerden staat, waarin een overzicht wordt gegeven van de op brengst der Rijksmiddelen over bet eerste kwartaal 1937, wijst de N. R. G t. op hel verblijdende karakter van de stijging der opbrengst bijl de middelen die met bet bedrijfsleven verband houden. „Daar is in de eerste plaats de verdere vooruitgang bij de dividend- en tantièmebelasting ad 187.000 gulden, welke bet accres voor bet heele kwartaal op f 982.927 bracht. Wel werd met een opbrengst van f 807.000 over Maart bet peil der beide vorige maanden niet bereikt, maar in de eerste twee kwartalen heeft men van dit middel niet veel te verwachten, en de totdusver be haalde resultaten mogen in elk geval als bijlzonder gunstig worden aangemerkt. Afgescheiden van den storenden invloed, dien de sedert jaren toegepaste voorloo- pige aanslagen kunnen hebben, schijnen de tot nog toe verkregen uitkomsten tooh wel een gunstig licht te werpen op den gang van zaken voor verschillende tak ken van het bedrijfsleven in het afgeloo- pen jaar. j@ omzetbelasting toonde ecu nieuw accres van f212.000, en de opbrengst van f 7.484.300 was hooger uw.ii ooit in een maand is voorgekomen, hetgeen te meer de aandacht verdient, omdat Maart niet de middelste is van een kwartaal. Een twaalfde raming werd met bijkans 12 ton overtroffen, en voor het eerste kwartaal is er nu een voor uitgang te boeken van f 1.018.000, al is er t.o.v, 3/12 der voor het geheele jaar van f 62 millioen tot niet minder dan f75 millioen (verhoogde raming (pro- centsgewijze vrijwel overeenkomende met de depreciatie van den gulden) een ach terstand van f782.300. De registratierechten blij ven een goed figuur maken en weerspie gelen de grootere levendigheid, die hier en daar in de zakenwereld heerscht; zij gaven in Maart f 154.000 meer, terwijl 't accres over 3 maanden zelfs f 1.186.000 bedroeg bij een vooruitgang tegenover 3/12 der sterk verhoogde raming van f 297.300. Ten slotte waren er dan nog de 1 o o d s- gelden, die met een relatief flinke stij ging van f 5200 eenigszins revanche na men na den achteruitgang in Januari en Februari." De algemeene toestand is ook voor het bedrijfsleven nog ver van gunstig. E'n er zijn tal van verschijnselen die de vrees wettigen dat na de tijdelijke op gang een nieuw depressietijdperk zal volgen. Dit mag ons echter niet verhinderen om ook terdege aan de moedgevende ver schijnselen die we mogen waarnemen, aandacht te schenken. iddag 3 u.: 774. r fietsen: in. FELLE STRIJD OM LINGJI EN HANTSJOEANG. In Chineesche berichten wordt toege geven, dat Lingji in Japanscbe banden is gevallen. In de straten wordt nog gevochten en Chineesche troepen welke buiten de stad lagen, hebben bevel gekregen de voor de overmacht wijkende bezetting te hulp te komen, om de Japanners ten koste van alles wederom te verdrijven, Gisteren is wederom feilen strijd ont brand om het bezit van Hantsjoeang, terwijl de Japanners in den sector van Tsining tot den aanval zijtn overgegaan. Jisjien is door de Japansohe artillerie gebombardeerd. Later op den dag gin gen afdeelingen infanterie tot den aan val over. Van Chineesche zijde wordt ge meld, dat de vijand echter spoedig werd teruggeslagen. China vormt nieuwe troepen. China is bezig met het opleiden van duizenden nieuwe soldaten. Een buiten- landsch waarnemer verklaart, dat de ge heele mannelijke bevolking van de pro vincies Hoenan, Kwangsi en Kweitsjau een militaire opleiding schijnt te krijgen. Er schijnt een overvloed van munitie te zijn. Duizenden kisten geweren en andere wapens worden vervoerd naar afgelegen opslagplaatsen, die in de heuvelen ver borgen liggen. Overal wijzen teekenen op weloverwogen activiteit; vliegvelden wor den aangelegd, wegen gebaand, stalen bruggen gebouwd, spoorwegen uitgebreid. HET A.S. FRANSCHE BEZOEK AAN LONDEN. De Engelsche minister van buiten- iandsche zaken, Halifax, zal eind van deze week te Londen terugkeeren en ter stond een aanvang maken met de voor bereiding der FranschBritsche bespre kingen op 29 en 30 April. Diplomatieke Engelsche kringen ver wachten, dat de Fransche en Britsche staatslieden geen moeite zullen hebben het geheel eens te worden over de pro blemen der buitenlandsche politiek en der defensie, die zullen worden aange sneden. Het jongste Britsch-Italiaansche ac- coord zal gemeenschappelijk worden be sproken. Tegelijkertijd zal men overgaan tot een gemeenschappelijke bestudeering van de Fransch-Italiaansche betrekkin gen en van de punten, waaromtrent de Fransche regeering voornemens is met dp Italiaansche te onderhandelen. Wat Spanje betreft, is geenerlei wijzi ging in de Britsche politiek te verwach- ien. Ten opzichte van Midden-Europa ligt het voor de hand, dat de Britsche regee ring overleg wil plegen met de Fransche ministers over de diplomatieke actie, die ondernomen zou kunnen worden, of het standpunt, dat zou moeten worden in genomen, ter consolideering van de po sitie der staten, die zich onder Duitsohen druk bevinden. Tenslotte zal het algemeene defensie- vraagstuk onder oogen worden gezien. NACHTVORSTEN EEN RAMP VOOR DE FRANSCHE WIJNBOUWERS. Zuid-Frankrijik is de laatste dagen ernstig door nachtvorsten geteisterd. Men heeft berekend, dat deze vorsten voor een bedrag van meer dan 50 millioen gulden schade hebben opgeleverd aan den wijn bouw. Tallooze wijinbouwers worden met den ondergang bedreigd. De werkloos heid onder de arbeiders in den wijnbouw heeft een ongekenden omvang aangeno men. In het departement Hérault is de situatie bijlzonder dreigend. De prefect van deze streek heeft telegrafisch de re geering om dringende maatregelen ver zocht tegen de werkloosheid en tot steun aan de boeren, die hun heele bestaan hebben verloren. Tengevolge van het bijzonder warme weer in Maart waren de wijngaarden reeds veel meer uitgeloopen dan anders in dezen tijd van bet jaar. De oogst be loofde zeer groot te zullen worden. De daaropvolgende strenge nachtvorsten brachten daardoor des te grooter schade aan. Tal van wijnbouwers hebben hun heele aanplant verloren, waarmee het re sultaat van jarenlangen arbeid met één slag is verwoest. De meesten zijn min stens de helft van hun aanbouw kwijt. Waarschijnlijk zal door den te ver wachten misoogst op de totale wijnpro ductie voor 700 millioen liter verloren gaan. In Noord-Frankrijk heeft de koude veel schade in de boomgaarden aange richt. DE TOENEMENDE SPIONNAGE IN ENGELAND. De „Star" meent te weten, dat de aan zienlijke toeneming van het aantal spion nen, dat naar Engeland gekomen is sedert het bewapeningsprogramma wordt uitge voerd, levendige ongerustheid wekt bij bet ministerie van oorlog. Te Aldershot worden als buisbedien den in de officierswoningen het grootste aantal vreemdelingen gebruikt. Bijge volg zouden gehuwde officieren instruc ties hebben gekregen thuis zich te ont houden van bespreking van kwesties van militairen aard. Gelijke stappen zouden zijn gedaan bij de functionarissen van de admiraliteit en het ministerie van luchtvaart. Het blad voegt hitraan toe, dat in Whitehall, het centrum der ministeries, de hotels, restaurants en tearooms dage lijks vol spionnen zitten, amateurs zoo wel als beroepsspionnen, die hopen in lichtingen te vernemen, die een indiscreet ambtenaar zich zou kunnen laten ont snappen. ENGELAND WIL VLIEGMACHINES KOOPEN. Deskundigen naar Amerika. Eenige deskundigen van het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken bobben zich naar New-York begeven, om er de mogelijkheid na te gaan, direct vliegmateriaal aan te schaffen totdat de Britsche fabrieken, die reeds op volle caj aciteit werken, haar productie zullen kunnen uitbreiden. Naar verluidt, zal de Amerikaansche regeering geen hinderpalen in den weg leggen aan de Britsche aankoopen van zooveel beschikbaar luchtvaartmateriaal als Groot-Brittannië wenscht. GROOTE DROOGTE IN ITALIë. Vrees voor den oogst. Er heerscht in Italië ongerustheid ever de aanhoudende droogte. Sedert de regens in November en December, toen zelfs de Tiber overstroomde, is er bijna geen regen meer gevallen. Op de Po moest de scheepvaart ge- staait worden, bet gebrek aan veevoeder is zoo groot, dat de boeren de lammeren en kalveren en soms zelfs de volwassen beesten moesten slachten. Men verwacht ook een veel lageren graanoogst, waar door het, evenals in 1936, noodig zal zijn, gTaan uit het buitenland in te voeren. Mocht de droogte nog eenige weken aan- nouden, dan zou men van een nationale ramp moeten spreken. Doch zelfs in het tegenovergestelde geval zal de regen de reeds veroorzaakte schade niet kunnen goedmaken. Duitsche ingenieurs werkten voor de Fransche Maginotlinie! In verband met de spionnage in de Ma ginotlinie aan de Fransch-Düitsche grens zijn thans totaal vier personen in arrest, namelijk twee Fransche aanne mers en twee Duitsche ingenieurs. Dë aannemers, Marcel Nuss en zijn broer Maurice, die versterkingen moes ten bouwen, hadden van de Fransche autoriteiten teekeningen van de Maginot linie ontvangen. Zij vonden die teekenin gen ter inzage verstrekt hebben aan de Duitsche ingenieurs Ludwig Schissole en Julius Birchle, die te Kehl, vlak tegen over Straatsburg, op Duitsch gebied wo nen. De Duitschers hobben de teekenin gen kalm bestudeerd en toen, op verzoek ven de aannemers, plannen gemaakt voor de nieuwe werken, zoodat, indien dit niet was ontdekt, de Maginotlinie zou zijn versterkt volgens door Duitschers opgestelde plannen. Men vreest echter, dat de Duitsche autoriteiten reeds thans, aan de hand van de teekeningen, over belangrijke gegevens beschikken. Korte Berichten. De vulkaan Asama, ten Noord-Wes ten van Tokio, is in werking getreden. De uitbarsting is krachtiger dan men er ooit de laatste vijf jaar een gekend heeft. De aardschokken, welke de uitbarsting begeleidden, duurden een half uur. Een dichte aschregen daalde op de omgeving neer. Het „Schwarze Korps" publiceert de foto's van een aantal gearresteerde Oostenrijkers, leden van het vaderland sche front. Zij zijn in gevangeniskleedij met een baard van enkele dagen. Het zijin Ludwig, de chef van den regeeringspers- dienst; Traeger, chef van de staatspoli tie te Graz; Frans Mayer, uitgever van de „Wiener Stadtstimmen"; Eckert, secr. van het vaderlandsche front; Alexander, commandant van de stormtroepen van het vaderlandsche front en Stephan, de eerste secretaris van het vaderlandsche front. Het blad ontkent, dat zij gedood zou den zijn. Het „Schwarze Korps" werpt hun verschillende schandelijke beleedi- gingen naar het hoofd. Fijne kerels, die Nazi-schrijvers! VACANTIE VOOR 350 VROUWEN VAN WERKLOOZE C.N.V.-LEDEN. In het Vacantie-oord te Putten. Het Christelijk Nationaal Vakverbond organiseert evenals vorige jaren weer een aantal vacantieweken voor de vrouwen van de werklooze leden der aangesloten organisaties. Dit jaar komen er in het Vacantie-oord te Futten een zestal groepen, telkens van Dinsdagmorgen tot Vrijdagavond. D'e groepeering is als volgt: Van 2629 April komen de vrouwen uit de organisaties van de Landarbeiders, Voedings- en Genotmiddelen. Van 3 tot 6 Mei zijm de vrouwen uit de bonden van Bouwvakarbeiders en Houtbewerkers genoodigd. Van 10 tot 13 Mei wordt het Vacantie- oord bevolkt door de vrouwen van de le den der Metaalbewerkersorganisatie. Van 17 tot 20 Mei komen de vrouwen uit de bonden van Fabrieksarbeiders, Publieken Dienst, Spoor- en Tramweg personeel en Sigarenmakers Van 31 Mei tot 3 Juni zijn de vrouwen van de leden der Kantoorbediendenver- eeniging, Unitas en Werkmeesters te gast. Van 7 tot 10 Juni zullen de vrouwen van de leden uit de organisatie voor het Grafisch bedrijf in Putten zijn. De leiding berust 'bij de verschillende dames uit den Chr. Vrouwenbond, Fede ratie van Chr. Vereen, van en voor Vrou- Uit Den Haag wordt ons gemeld: Hare Majesteit de Koningin zal zich op 2 Mei a.s. naar Vlissingen begeven teneinde een bezoek te brengen aan de Zeevaartschool, bij welke gelegenheid de Koningin dan tevens bet borstbeeld van wijlen Prins Hendrik zal onthullen dat ter nagedachtenis van den Prins in den gevel van de De Ruyterschool ia ge plaatst. wen en Meisjes, den Bond van Meisjes- vereenigingen op Geref. Grondslag. De uitzending van deze groepen wordt geregeld door de hoofdbesturen der be trokken organisaties, die daarvoor over leg plegen met het bestuur van hetC.N.V. De belangstelling voor deze vacantie- dagen is groot. HET GOUDEN JUBILEUM VAN DEN NED. BOND VAN J. V. OP G. G. EN OUD-LEDEN. Met verwijzing naar de advertentie in dit nummer van het Bondsbureaul te Amersfoort vestigen wijl er de aandacht op, dat tot 1 Mei a.s. gelegenheid bestaat voor oud-leden van de J.V., voorzoover zij' een gift hebben gezonden aan het oud leden-comité voor het aan het Bondsbe- stuur aan te bieden cadeau, speciale oud leden-kaarten te bestellen ad 80 ct. en wel door middel van storting op giro 95964 Penningmeester Geref. Jongelings- bond Amersfoort, of per postwissel. Wel is deze prijs iets hooger dan in dertijd in een ciroulaire van het oud-le den-comité is genoemd, maar hier staat tegenover, dat elk der kaarten recht geeft op een aardig souvenir van den Bondsdag, n.l. een jubileum-insigne, en dat bovendien elke kaart is voorzien van een restitutiestrook, waarop aan elk treinstation een goedkoope kaart naar Amsterdam kan worden verkregen. RADEN VAN ARBEID. Bij Kon. besluit van 8 April, is met ingang van 1 September 1938 aan mr dr H. S. Veldman op zijn verzoek eervol ontslag verleend als voorzitter van den raad van arbeid te Apeldoorn, onder dankbetuiging voor de door hem bewe zen diensten (NLANDSCHE SOLDATEN VOOR HET INDISCHE LEGER. Batakkers niet zeer geschikt. De legercommandant en de chef van den generalen staf begeven zich vandaag naar Midden-Java tot het voeren van be sprekingen met de burgerlijke autoritei ten betreffende de werving van Inlan ders in kort-verband, waarbij speciaal zal worden gelet op physiek en mentali teit. De onlangs ingevoerde werving voor het oprichten van een Bataksche com pagnie heeft tot dusver- vrij poovere re sultaten opgeleverd, doordat het physiek der liefhebbers veel te wenscben over laat. Intusschen wil het legerbestuur den Eatakkers een volle kans geven, weshalve deze werving den langst mogelijken ter mijn geopend blijft. De „T e 1 e g r." wijst er op, dat uit net bovenstaande wel duidelijk blijkt met hoeveel ernst en zorg de uitbreiding van dit leger ter hand is genomen. Hierbij is het kort-verband gekozen als een tus- achenvorm, die moet leiden tot bet ver krijgen van de noodige jonge recruten, aan wie na afloop van hun diensttijd een betrekking in bet vooruitzicht wordt gesteld. Tevens blijven zij dan beschik baar voor de reserve. PANTSERGLAS VOOR LUCHT BESCHERMING. Gisterochtend werden op de schiet baan van het kamp Waalsdorp proeven genomen met pantserglas, in het bijzon der met het doel dit glas voor luchtbe schermingsdoeleinden te gebruiken. Ingenieur Verduin had een proefglas ter beschikking gesteld, waarmede onder leiding van majoor Weeda verschillende schietproeven genomen werden. Het pantserglas ziet er uit als gewoon glas en is volkomen doorzichtig, zoodat het voor alle gewenschte doeleinden ge bezigd kan worden. Het proefglas, hetwelk in een „uivor mig ijzeren raam gevat was, werd tus- schen een rij van zandzakken geplaatst, waarop een zware stalen plaat gelegd werd, ten einde het eventueel terugslaan van kogels te voorkomen. Het eerste schot werd gelost op een afstand van 10 meter, met een legerpis tool van 9 m.M., hetwelk slechts weinig schade aan het proefglas toebracht. Het tweede schot werd gelost op een afstand van 5 meter met een mauserpistool van Binnenland. H. M. de Koningin naar Vlissingen. Alg. vergadering Chr. Hist. Unie. De K. L. M. in 1937. Buitenland. Het Japansche tegen-offensief. De komende Engelsch-Fransche 'bespre kingen. Schade door het winterweer. 7.65 m.M. Ook deze kogel werd met suc ces weerstaan. Ten slotte werd nog een derde kogel met een mauserpistool van 7.65 m.M. op de pantserplaat afgevuurd, eveneens op 5 meter afstand, welke evenmin door het pantserglas heendrong. De proefneming slaagde volkomen, hetgeen vooral met het oog op luchtbe schermingsmogelijkheden, zooals voor bedrijven waar in oorlogstijden het werk voortgezet moet worden, evenals voor automobielen enz. van groote waarde kan blijken te zijn. JAARVERSLAG STICHTING LAND VERHUIZING NEDERLAND. Nederlanders emlgreeren het meest naar Zuld-Afrlka. Uit het Jaarverslag der stichting Land verhuizing Nederland blijkt, dat ook in 1937 het bureau der stichting talrijke aanvragen kreeg om inlichtingen betref fende overzeesche landen. Het meerendeel dezer aanvragen betrof Zuid-AMka, Ca nada en Argentinië. De trek naar Zuid-Afrika maakt sinds 1935 het voornaamste element uit van de overzeesche emigratie uit ons land. Er vertrokken voorts een aantal emigranten naar de Vereenigde Staten van Amerika, naar Argentinië en Brazilië, hoewel de juiste cijfers daaromtrent niet zijn op te geven. De emigratie naar Zuid-Afrika is in 1M7 geringer geweest dan in 1938, in welk jaar ruim 2000 personen naar dat land vertrokken. Voor 1937 zijn de vol ledige cijfers nog niet bekend, doch het aantal emigranten bedroeg naar schat ting 13 1400, waarvan ruim 1000 van de bemiddeling van de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging gebruik maakten. Deze vermindering is in hoofd zaak het gevolg van de invoering van de Vreemdelingenwet 1937, waardoor ieder, die niet Britsch onderdaan is, alvorens zich in de Unie te kunnen vestigen, in het bezit moet zijn van een vergunning, af te geven door den Immigratieraad te Pretoria. Met het aanvragen van zulk een vergunning zijn ongeveer vier maan den gemoeid. De gedachte, die men in Nederland soms heeft omtrent de werkgelegenheid in Zuid-Afrika, is niet geheel juist. Men is geneigd te meenen, dat door de alge meene opleving er daar in alle mogelijke beroepen voor buitenlanders kansen aan wezig zijn, hetgeen niet het geval is, hoe wel voor personen, die over zoodanige geldmiddelen beschikken, dat zij eenig risico kunnen dragen, er in vele opzich ten grootere mogelijkheden zijn dan in ons land. Overigens dient niet te worden vergeten, dat de toelatingsvoorwaarden vrij zwaar zijn, zoodat velen niet in staat zijn aan deze eischen te voldoen, hetgeen op zichzelf reeds een beperking van de emigratie veroorzaakt. Daarnaast dient er echter ook wel rekening mede te wor den gehouden, dat de arbeidsmarkt in een land als Zuid-Afrika, met een (blan ke) bevolking van slechts twee millioen zielen, aan zekere grenzen gebonden is. De Nederlanders staan in de meeste landen zeer goed aangeschreven, zoodat waar immigranten kunnen worden toe gelaten, Nederlanders steeds gaarne wor den gezien. BOND VOOR GEREF. JEUGD ORGANISATIE. Te Utrecht werd de 26e jaarvergade ring van den Bond voor Geref. Jeugd organisatie gehouden. In de morgenvergadering werden de Huishoudelijke zaken behandeld en von den verkiezingen plaats. De aftredende bestuursleden, mej. A. C. van Oversteeg en de beeren Prof. G. Cb. Aalders en Ghr. de Bruin, Middel burg, werden herkozen. Door den voorzitter, de heer Joh. G. Francken werd Prof. Aalders gelukge- wensoht die 25 jaar bestuurslid is, en hem een blijk van waardeer ing overhan digd, waarop deze met dankwoorden antwoordde. Een voorstel Koudekerke om te komen tot contributieverlaging werd op voorstel van dhr van der Graaff te Ar- nemuiden met overgroote meerderheid van stemmen van de agenda afgevoerd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1