Zal „De Abdij" te Middelburg ale hotel verdwijnen :i 3 filiIOSss! Dagblad voor de Provincie Zeeland De strijd in China. Belangrijkste Nieuws WOENSDAG 20 APRIL 1938 52e JAARGANG - No. 169 Uitgave: N. V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Pa, Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting REGEERING STELT ONTEIGENING VOOR. Mede uit oogpunt van monumentenzorg. Ingediend is thans een wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van perceelen, erfdienstbaar heden en andere zakelijke rechten, noo dig voor en ten behoeve van het uitbrei den van de bureelruimten van de provin ciale griffie van Zeeland en van de ge legenheid tot overbrenging van archiva lia naar het rijksarchiefgebouw in Zee land, te Middelburg. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Reeds sedert geruimen tijd worden ernstige bezwaren ondervonden van een nijpend gebrek aan ruimte noodig en ge schikt voor den dienst der provinciale griffie van Zeeland, welke gevestigd is in een aantal localiteiten, deel uitmakende van het complex der Abdijgebouwen te Middelburg. De bestaande toestand spot inderdaad met alle begrippen van „efficiëncy". De huisvesting van de provinciale griffie eischt dan ook dringend verrui ming en verbetering. Het behoeft geen betoog, dat, waar sedert eeuwen het hoogste burgerlijke gezag in Zeeland ge- old is in de Abdij1, overwegingen van historischen en traditioneelen aard zich verzetten tegen een verplaatsing van den zetel en den administratieven dienst van het provinciale bestuur naar een ander gebouw in de gemeente Middelburg. Voorziening binnen bovenbedoeld ge bouwencomplex is daarom geboden. Üp- of aanbouw zijn niet mogelijk zonder dat in hooge mate afbreuk zou worden ge daan aan het monumentale aspect. Inwendige verbouwing biedt evenmin voldoende uitkomst. Uitbreidingsmogelijkheid bestaat al leen in den oostelijken vleugel van bel complex, waarin zich het hotel De Abdij' bevindt, hetwelk met zijn dependance on middellijk bij' de provinciale grjfi'ie aan sluit en particulier eigendom is. Bijtrek king van deze gebouwen aan de thans voor den dienst der provinciale griffie in gebruik zijnde lokaliteiten is als oplos sing tot opheffing van het nijpende ruimtegebrek als vanzelf aangewezen, al zal wellicht voorshands niet alle in be doelde gebouwen beschikbare ruimte voor de griffie noodig zijn. Door bijtrekking van de dependance alleen zou echter aan bet ruimtegebrek slechts voor een zeer gering deel worden tegemoet gekomen, mede wijl dit gebouw tengevolge van de beperkte lichttoetre- ding nflt intensief voor den dienst der provinciale griffie kan worden gebruikt. Organische samenvoeging van de afdee- lingen zou bovendien ook dan nog niet mogelijk zijn; van „efficiency" zou we derom geen sprake zijn. Overigens zal zich, wanneer het ge- heele hotel, met dependance, ter beschik king van het rijk komt, een welkome ge legenheid voordoen om ook aan het be staande ruimtegebrek in het rijksarchief gebouw te Middelburg hetwelk even eens in het abdij'complex is gevestigd de zoo noodzakelijke oplossing te geven. Aan het nijpende ruimtegebrek in het rijksarchiefdepot zal dan kunnen wor den tegemoet gekomen, terwijl het ge- heele depot uitsluitend in het Abdijcom plex zal kunnen worden ondergebracht en de Gistpoort zal op den duur als de pendance van het rijksarchiefdepot kun nen worden opgeheven en een andere be stemming kunnen verkrijgen. Naast bovenstaande overwegingen, wel ke reeds op zichzelf sterk pleiten voor bijtrekken van bedoeld hotelgebouw c.a. aan het Abdijicomplex, verdient nog het volgende de aandacht. Het complex der Abdijgebouwen is het belangrijkste en meest indrukwek kendste voorbeeld van een grooten mid- deleeuwschen kloosteraanleg, dat hier te lande nog in wezen is. Uit het oogpunt van monumentenzorg is het een gunstige omstandigheid, dat het grootste gedeelte van het complex rijkseigendom is en zich daardoor ook voor de toekomst in veilige handen bevindt. Slechts met den bovengenoemden oos telijken vleugel is dat niet het geval en het gebruik van dien vleugel als hotel stempelt dezen ongetwijfeld tot het zwakste deel van het monumentale com plex. De tegenwoordige staat van dezen vleugel doet afbreuk aan den treffenden indruk, dien de geheele gebouwengroep ln de kloosterlijke omslotenheid van het stemmige binnenplein wekt. Bovendien is het gevaar niet denkbeel dig, dat men te eeniger tij'd tot vergroo ting of moderniseering van het hotel zou wenschen over te gaan en men terwille daarvan dan een verbouwing zou onder nemen, welke het geheele complex red deloos zou kunnen verminken. Eindelijk kan het rijk door deze ont eigening alle factoren beheerschen (on der meer ziji hierbij gedacht aan het biondgovaar, steeds aan een hotel eigen) die de instandhouding van het complex der abdijgebouwen verzekert. Vermits de pogingen, wel ke van rijkswege zijn on dernomen om het hotelge bouw c. a. langs minnelij- ken weg voor den staat in eigendom te verkrijgen, niet tot het gewensohte resultaat hebben geleid, zijn de ministers van bin- nenlandsche zaken, onder- wijs, kunsten en weten schappen en financien van oordeel, dat er te de zen alleszins termen aan wezig z ijl n voor toepassing, in het algemeen belang, van de onteigeningswet. Naar aanleiding van ingebrachte be zwaren merkt de regeering o.m. op, dat de belangen van het vreemdelingenver keer te Middelburg ook bijl de regeering wegen, doch zij vermag niet in te zien, dat het verdwijnen van het hotel De Ab dij; op deze plaats voor de stad Middel burg een ramp zou beteekenen. Het vreemdelingenverkeer in Middel burg toch ontleent zijn bloei in wezen voornamelijk aan het bestaan van de Ab dijgebouwen als indrukwekkend monu mentaal complex van groote zeldzaam heid en bekoring en aan den rijkdom van Middelburg aan zooveel andere mo numenten van geschiedenis en kunst, folklore enz. Hoewel bet adres van den gemeente raad van Middelburg niet in een beoor deeling treedt van het algemeene nut der onteigening, acht de regeering zich toch niet gerechtigd het adres'in dit verband niet te noemen. Adressant bepleit dan, dat het rijk zoo de daadwerkelijke ingebruikneming der te onteigenen perceelen tot bet daar in onderbrengen van een deel der pro vinciale administratie en/of van de rijks archieven niet van hoogst urgenten aard zou zijn te achten de voortzetting der exploitatie van meergenoemd hotel, na onteigening, gedurende een tijdsduur zoo groot als mogelijk is, niet verhindere, zulks mede in het belang der gemeente. Vooropstellende, dat het treffen van de onderwerpelijke voorzieningen urgent is, verklaart de regeering zich nochtans gaarne bereid, voor zooveel mogelijk, zij het ook niet voor het geheele hotel, in den door den raad van Middelburg aan gegeven zin met de belangen der ge meente rekening te houden. Japanners melden succes in Sjansi. In het heden door het Japansche hoofd kwartier gepubliceerde communiqué over de gevechten der laatste dagen wordt niets medegedeeld over het groote offensief in Sjangtoeng. Inzake den strijd aan het front van Sjansi wordt o.m. gezegd, dat de opera ties zich sedert eenige weken gunstig ont wikkelen en op 16 April tot een groot succes hebben geleid, doordat 20.000 man Chineesche troepen, die de verbinding ten noorden van Loenfoe ernstig bedreig den, verslagen werden. De vijand, aidus het Japansche bericht, liet bij dit gevecht meer dan 2000 dooden en een groote hoe veelheid oorlogsmateriaal op het slagveld achter. Volgens telefonische berichten van het front, is het Japansche offensief in Zuid oost Sjantoeng in vollen gang. Het Ja pansche commando heeft alle krachten aan mensehen en materieel ingezet. De oorrespondent te Sjang hai van de „Daily Tele graph" constateert, dat de jongste Chineesche over winningen in Sjantoeng een diepe wig 'hebben ge dreven in het Japansche front. De poging der Japanners om hun legers uit het Noorden en die, welke uit het Zuiden oprukken, zich met elkaar te laten vereenigen, is verijdeld. De Chineezen hebben op dit front 250000 man op de been gebracht, terwijl de Ja panners slechts beschikken over 100.000 man, van wie de gevechtskracht is ver zwakt door de zorg om de verbindings linies te verdedigen, Volgens de Duitsehe militaire adviseurs in China kan enkel een ernstige fout van de Chineezen be letten, dat deze een groote overwinning behalen. FRANKRIJK GAAT OOK BESPREKIN GEN VOEREN MET ITALIë. Thans wordt bevestigd, dat Italië de voorstellen van Frankrijk tot het aan- knoopen van besprekingen teneinde de bestaande misverstanden uit den weg te ruimen, heeft aanvaard. Er bestaan geen problemen in den eigenlijken zin des woorda tusschen beide landen. Alle politieke vraagstukken wer den geregeld bij; de overeenkomsten van Januari 1985. Wel bestaat een psycholo gisch probleem en dit is grooter dan het probleem dat bestond tusschen Italië en Engeland. Waarschijnlijk zal men trachten een geschreven overeenkomst tot stand te brengen, welke een soort bevestiging zal zijn van Britsch-Italiaansche overeen komsten, op die punten welke in het bi zonder Frankrijk raken, zooals de ver bindingswegen over de Middellandsche zee, de Spaansche kwestie en Syrië. Men wil pogen gelijke garanties te ver krijgen als Engeland. Frankrijk zal dan het Italiaansche keizerrijk erkennen on der gelijke voorwaarden als Engeland. In politieke en diplomatieke kringen te Rome is men van oordeel, dat de Fransch-Italiaansche besprekingen onder gunstige voorteekenen beginnen. In enkele bladen laat men doorsche meren dat Frankrijk onder Engelschen druk tot deze besprekingen is besloten. SOVJET-GENERAALS GEARRESTEERD Zij zouden 1 Mei a.s. bommen werpen naar Stalin. Yeshov, commissaris voor buitenland- sche zaken en chef van de ogpoe heeft zeven generaals doen arresteeren, onder beschuldiging van moordjplannen tegen Stalin en Worosjiloff. De aanslag was vastgesteld op i Mei. Stalin en zijn onmiddellijke medewerkers zijn gewoon, op dien dag de groote pa rade bij1 te wonen op het roode plein te Moskou. Die gelegenheid zouden de com- ploteurs benutten. Bommen zouden ze slingeren naar de tribune, vanwaar Stalin en Worosjiloff de parade gadeslaan. De gearresteerden moeten bekend heb ben, aan een dergelijke samenzwering te hebben deelgenomen. „De bevelen tot dien moordaanslag zijn ons uit het buitenland verstrekt", zeggen de gevangenen. OTTO VAN HABSBURG VAN HOOGVERRAAD BESCHULDIGD. Van Duitsehe zijde zal een proces we gens hoogverraad tegen aartshertog Otto van Habsburg begonnen worden. 'Het bevel tot inhechtenisneming van den aartshertog is reeds uitgevaardigd. Aangezien Otto van 'Habsburg zich ech ter buiten de grenzen van het Duitsehe rijk bevindt en zich natuurlijk niet voor dit proces op Buitsch gebied ter beschik king zal stellen, zal de procedure wel uit- loopen op een veroordeeling bij verstek en op een verbeurdverklaring van zijn ver mogen en bezittingen. De Angriff sjireekt over den aartsher tog als over een „misdadiger" en een „vluchteling". Het schrijft, dat het hevel tegen hem is uitgevaardigd omdat hij „ge vlucht is en de hulp van Parijs heeft in geroepen tegen Hitier voor het arme ver drukte Oostenrijksche volk". Het orgaan gebruikte uiterst heftige termen tegen den aartshertog, evenals tegen keizer Ka- rel en keizerin Zita. AARDBEVING TEISTERT TURKSCHE STEDEN. Een heftige aardbeving, die achttien seconden duurde en waarvan het epicen trum in de midden-Aziatische hoogvlakte lag, heeft verscheidene Turksche steden, o.a. Ankara, geteisterd. Te Yozgat en Grapsoen stortten twaalf buizen in. Omtrent slachtoffers is tot dusver nog niets gemeld. Nader wordt gemeld, dat 10 dorpen zijn vernield, waarbij 200 personen om het leven kwamen. Bovendien is een groot aantal plaat sen in centraal Anatolië geteisterd. Tal van gebouwen zijn beschadigd. STAATSGREEP VERIJDELD IN ROEMENIE. In alle stilte en met verrassende snel heid heeft de regeering ingegrepen tegen de IJzeren Garde en haar leider Antoniu Codreanu toen zij er van op de hoogte was gesteld, dat deze organisatie een staatsgreep 'beraamde. De IJzeren 'Garde werd 'opgeroepen, zich gereed te maken ivoor een „op- marsch naar Boekarest". In alle stilte begon daarop de politie een uitgebreid onderzoek 'dat zich uit strekte tot de duizenden kleine cellen der OPBRENGST DER RIJKSMIDDELEN. Het eerste kwartaal hooger dan het vorig jaar. De Rijksmiddelen brachten in Maart f 87.31 millioen op tegen f 85.49 millioen in Maart 1987 en f 85.76 millioen als 1/12 der raming. In de eerste drie maanden van 1938 bedroegen de totale ontvangsten f 104.08 millioen (v. j. f 99.21 millioen) bij f 107.81 millioen als 8/12 der raming. Wat de kohierbelastingen betreft, was einde Maart in totaal £46.08 millioen op kohier gebracht tegen f 41.08 millioen op 31 Maart 1937. Voorzoover thans bekend, hebben de gezamenlijke belastingen in 1937 opge bracht f 551.458.874. De raming bedroeg f 484.025.000. organisatie. Bij; dit onderzoek werden al spoedig groote hoeveelheden wapenen en munitie ontdekt. Tot nu toe zijn op grond van dit on derzoek reeds honderden personen gear resteerd. De vroegere minister 'generaal Anto- nescu, die als politicus zeer op den voor grond getreden is, is met dertig dagen „verlof" gezonden en naar 't buitenland vertrokken. Niemand buiten de regeering was met de actie der politie bekend. 'Grootendeels zijn de arrestaties des nachts verricht. Alles; is volkomen rustig in den lande. Men verwacht, dat zij, die schuldig zullen bevonden worden, gedeporteerd zullen worden naar 'het „Slangeneiland" in de Zwarte Zee. Dit eiland, een ver laten rotsgroep, waarop zeer veel slan gen voorkomen, dient als verbannings oord voor 'zeer gevaarlijke misdadigers. DE TERREUR IN PALESTINA. Vele dooden en gewonden. Op Palmzondag zijn in Palestina bloe dige gevechten geleverd, die aan tientallen personen het leven hebben gekost. De slachtoffers zijn voor de overgroote meerderheid Arabieren. Tot de gesneu velden behooren verschillende blekende terroristen. Men vreest een verscherping van de troebelen, welke verscherping samenvalt met het einde van den sinaasappelenoogst In elk geval hoopt men, dat de aankomst van de nieuwe koninklijke commissie, welke tegen het einde van de maand ver wacht wordt, een ontspanning teweeg zal brengen. Deze commissie is, zooals men weet, belast met de bestudeering van de mogelijkheden van een verdeeling van het land. DE OPMARSCH VAN FRANCO'S TROEPEN IN CATALONIE. Franco's troepen houden thans meer dan 50 km van de Catalaansche kust der Middellandsche Zee bezet. Zij controiee- ren thans meer dan de helft van de rijst- productie van Spanje. Zij hebben de volledige bezetting van het deel van Tortosa, dat op den rechter Ebro-oever ligt, voltooid. Dit stadsgedeel te was geheel en al door de burgerbevol king verlaten. Een ander bericht meldt: De strijd om Tortosa is» nog steeds niet beslist. De regeeringstroepen verdedigen zich krachtig tegen de aanvallen der op standelingen. Van elk huis is als bet ware een vesting gemaakt. Volgens inlichtingen van uitgewekenen ligt Val Aran thans open voor de opstan delingen. Moskou verbetert de verbinding met het Verre Oosten. In den loop van dit jaar zal aan de Russische spoorwegen een bedrag van ruim vijf milliard roebel ter beschikking worden gesteld voor het uitbreiden van het spoorwegnet tusschen de centrale deelen der Sovjet-Unie en het Verre Oos ten. De voltooiing van den aanleg van een tweede spoor op den Siberischen spoor weg en in bet Verre Oosten staat op bet programma. De kindersterfte in België. Uit statistische gegevens blijkt, dat de kindersterfte in België in de laatste ja ren aanzienlijk is afgenomen. In 1880 stierven 17 van d.e 100 kinderen, in de laatste jaren bedroeg het percentage 8.19. De verbetering is toe te schrijven aan de gewijzigde sociale toestanden en de heilzame werking van de consultatiebu- reaux voor zuigelingen. Parijs weer aan den arbeid. Na een vrij1 langdurige staking ze heeft bijv. 23 dagen geduurd bij' Citroen is gistermorgen in de meeste metaal- fabrieken van het Parijsche gebied het werk hervat. De arbeidssituatie wordt al- Binnenland. De reis van Prins Bernhard. Vragen over het landverraderlijk optre den van nationaal-sooialisten. j Wetsontwerp tot onteigening van hotel de Abdij te Middelburg. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de vestigingswet. Opbrengst der Rijksmiddelen in Maart. Drie millioen meer voor defensie. Buitenland. Fransch-Italiaansche besprekingen. Staatsgreep in Roemenië verijdeld. Het Japansche tegenoffensief. Sovjet-Generaals gearresteerd. De terreur in Palestina. iengs weer normaal. Men verwacht, dat morgen de fabrieken weer op volle kracht zullen werken. Bomaanslag verijdeld. Volgens een bericht uit Hongkong werd Maandag in een postpakket op het hoofd postkantoor aldaar een bom ontdekt. De bom was van een tijdlont voorzien, die zóó was gesteld, dat de belsche machine tijdens het transport per vliegtuig tus schen Hongkong en Hankau zou moeten ontploffen. In het toestel zouden zich eenige vooraanstaande Chineezen bevin den, o.a. Soeng, de operbevelhebber der Ghineesche luchtmacht en andere Ghinee sche notabelen. Aangezien het toestel met vertraging startte, kon de aanslag worden verijdeld. Ook in Engeland was Paschen koud. Ook Engeland heeft dit jaar een koude Paschen gehad. Op den tweeden Paasch- dag was de temperatuur lager dan met Kerstmis en op vele plaatsen is sneeuw gevallen. Toch lieten vele vacantiegangers zich hierdoor niet afschrikken en het was in de meeste vacantieoorden zeer druk. De strenge nachtvorsten hebben ern stige schade veroorzaakt aan de bloesems der vruohtboomen. Korte Berichten. Trotzki heeft meegedeeld vernomen te hebben, dat een groep terroristen, on der wie zich verschillende leden der Sowjet-Rüssische geheime politie bevin den, op weg is naar de hoofdstad van Mexico, om te trachten hem te ver moorden. In geheel Duitsohland wordt heden het feit gevierd, dat Hitier 49 jaar wordt. DE REIS VAN PRINS BERNHARD'. Lcoze geruchten omtrent een ongeval. Aan de „Matin" werd gisteren uit Cannes gemeld, dat Prins Bernhard, die Maandag aldaar was aangekomen, gis termorgen om 10 uur in gezelschap van zijn broeder, Prins Aschwin, per auto w_er vandaar was vertrokken. Eenige uren later hadden zij' vrienden opge beld, om hun mede te deelen, dat zij een ongeval hadden gehad met hun auto, doch dat hun zelf niets was. overkomen. In verband hiermede wordt medege deeld, dat de Prins tengevolge van een motorstoornis nabij Cannes eenig opont houd heeft gehad, doch sindsdien de te rugreis in de lichting Lyon heeft voort gezet. Van een eigenlijk „ongeval" zou dus geen sprake zijn. LANDVERRADERLIJK OPTREDEN. Fascistische actie voor aansluiting hij Duitsohland. Het lid der Eerste Kamer, Jhr Mr B. C. de Savornin Lobman, heeft aan den Minister van Algemeene Zaken en van Justitie de volgende vragen ge steld: 1. Hebben de ministers kennis genomen van een te Utrecht op ruime schaal ver spreide oproeping tot een ook inderdaad aldaar op 11 April j.l. in het gebouw Tivoli gehouden vergadering, in welke oproeping, uitgaande van de „Nationaal- sociaiistisohe Nederlandsche arbeiders partij, groot-Düitsche beweging in Neder land", den Nederlandschen „arbeiders van het hoofd en de vuist" het voorbeeld der „Oostenrijksche kameraden" voor oogen wordt gesteld, eerstgenoemden aan geraden wordt, zich met hun „Duitsehe kameraden' te „verbroederen" en wordt voorgespiegeld, dat ook hun „Hitler's so cialisme" „vrijheid, arbeid en brood" zal geven, en een lezing van Dr van Rappard over het onderwerp: „Oostenrijk vrij en wij?' wordt aangekondigd, terwijl dit pamflet is getooid met het hakenkruis en onderteekend is met den uitroep: „Heil Hitier?" 2. Zijn hunne Excellentiën niet van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1