Predikbeurten. Onze Jongelingschap. Uit de Provincie MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. SCHOUWEN-DUIVELAND. TOLEN EN ST. FILDPSLAND. Kerknieuws. Onderwijs. Kioetinge.. Geslaagd voor het Rijks- diploma hoefsmid te Utrecht de beer P. Deij alhier. ZOMERPOSTZEGELS 1938. Worden op 18 Mel verkrijgbaar gesteld. Het centraal propaganda-comitó voor de zomerpostzegela deelt mede: Ala termijn voor den verkoop van zo- merpostzegels was aanvangelijk vastge steld 1 Mei tot en met 15 Juli. Er ia ech ter in de vervaardiging van postzegels vertraging ontstaan, zoodat zij eerst op 16 Mei verkrijgbaar zullen zijn. HANDEL IN SCHOENEN EN LEER. Verbindendverklaring van leverings- en betalingscondities. Naar wij van bevoegde zijde vernemen heeft de minister van Economische Za ken in antwoord op het desbetreffende verzoek van de „Federatie van Neder- landsChe schoenfabrikanten" medege deeld, dat hij in beginsel bereid is, het door deze federatie genomen „bindend besluit inzake leverings- en betalings condities biji levering van schoenen" met aangehechte „leverings- en betalingscon dities voor den Nederlandschen schoen- handel" algemeen verbindend te verkla ren. Eenzelfde bereidverklaring heeft de minister van Economische Zaken doen toekomen aan de „Federatie van vereeni- gingen van Nederlandsche lederfabrikan ten" en de „Vereeniging van lederimpor teurs", in antwoord op het verzoek de zer organisaties een door haar genomen bindend besluit inzake „levering- en be talingsvoorwaarden voor leder" algemeen verbindend te verklaren. TRAGISCH EINDE VAN EEN DUIKER. BIJ bergingswerk in de Westerschelde omgekomen. Op de Westerschelde onder de ge meente Hontenisse is Donderdag een ernstig ongeluk gebeurd, waardoor een lid van de bekende duikersfamilie Sper ling, de 32-jarige duiker C. Sperling uit Maassluis tijdens bergingswerk in de Westerschelde om het leven is gekomen. Sperling was in dienst Ivan Tak's bergingsbedrijf Rotterdam, welke firma belast was met de opruiming van het in den nacht van 28 op 29 December 1937 op de Westerschelde vergane Joego-Sla- visohe stoomschip „Srdj". Van het werksc'hip der bergingsonder neming is Sperling des middags om streeks drie uur afgedaald om zijn werk te verrichten aan het ruim elf meter on der het wateroppervlak liggende wrak. Korten tijd later gaf hij nog seinen, tot dat op een gegeven oogenblik de opva renden van het werkschip tot hun groo- ten schrik1 bemerkten, dat de lijn, waar mede de duiker met bet werkschip ver bonden was en waarmee 'hij kon worden opgehaald en met behulp waarvan sig nalen worden gegeven, ergens onder wa ter ivastzat, evenals de luchtslang, waar mee van het werkschip af lucht in de dui-kerkap wordt gepompt. Aangezien het afdalen in het water van de Wester schelde slechts mogelijk is als er door het koerende ge-tij stil water is, en er op- 'het m'om-ent, toen men tot de noodlottige ont dekking kwam reeds weer een sterke stro-om stond, was het onmogelijk een anderen -duiker te doen afdalen om Sperling te helpen. Pas des avonds- tegen half tien, toon het tij- dit weer toeliet, kon een andere duiker naar beneden gaan. Het bleek, dat lijn en luchtslang onklaar waren geraakt, doordat zij aan het wrak van het Joego-Slavische schip waren blijven vastzitten. Sperling had blijkbaar onder water gemerkt -dat -de luchtslang ergens vast zat en heeft waarschijnlijk in de veron derstelling verkeerd, dat dit met de lijn niet 't -ge-val w-as. Hij heeft althans om zich te bevrijden, -de luchtslang met het mes, -dat elke -duiker hij de hand heeft, doorgesneden, -vermoedelijk in de -hoop, dat men hem dan snel naar boven kon trekken. Hij heeft echter niet geweten, dat ook de lijn vastzat, zoo-dat zijn sig nalen boven niet ge-merkt werden en men daar onwetend was van het drama, dat zich elf meter onder den waterspiegel af speelde. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een fcin-d. De Emmabloemcollecte heeft op-gebracht te Wissenkerke f28.70, Geersdijk f5.15 en te Kam perland f21.53, tezamen f55.38. Door -de wijkverpleegster werd voor bet Groene Kruis een gift van f 10 ontvan gen. Weer een honderdja rige zaak. Vandaag viert de firma Gebr. Peek haar 100-jarig bestaan. Op 10 April 1838 opende de grootvader van den tegenwoordigen eigenaar, den heer J. Peek, met zijln broeder de zaak op de Burg. Het was toen een koper slagerij!, die in den loop der jaren tot een groot bedrijf is uitgegroeid. De heeren Peek zijn naast kopersla gers ook brandsp-uitmalkers geweest en hebben in die kwaliteit een groote be kendheid ook buiten Middelburg gehad. De tegenwoordige eigenaar, de heer J. G. E. J. Peek, heeft goed begrepen, dat men de bakens moet verzetten als het getij verloopt. Handb-randsp uiten zijn er maar enkele meer en voor de kopersla gerij en tandel in koperwaren is de tijd ook zoo goed als voorbij. Daarom is de branch? huishoudelijke artikelen belang rijk p.Hgsbreid. Het 25 jaar ln Rijksdienst zijn van den heer G Barentsen, districts-bouwkun- dige bij den rijksgebouwendienst te Mid delburg, is Donderdagmiddag meer in intiemen kring herdacht, waarbij de heer L. Blok, directeur van den dienst te Den Haag, een boekwerk, de heer J. E. L. de Boer, onder-directeur te Den Haag namens alle ambtenaren, een ets van den .toren te Vere aanbood, waaraan het per soneel van het bureel te Middelburg de omlijsting toevoegde. Vrijdag, de eigenlijke herinneringsdag, is gevierd met een druk bezochte receptie, waarop o.a. verscheen de echtgenoote van den Commissaris der Koningin met haar zoon. De Commissaris zelf was verhin derd, maar wel was de grootste der vele bloemenmanden van hem. Bij de vele telegrafische gelukwenschen was er een van dr K. J. Frederiks, secr.- generaal van Blnnenlandsche Zaken en een van J. C. E. baron van Lynden, hoofd van den rijksgebouwendienst. Tijdens de receptie werden nog een boekwerk en een ets, voorstellend de kade te Vere, aangeboden, re-sp. door de direc teuren der R.H.B.S. in Zeeland en door den inspecteur en de directeuren van de P.T.T. in het ambtsgebied van den jubi laris ,dat zich uitstrekt over Zeeland en een deel van Noord-Brabant. - De ring „Middelburg" van J.V. o-p Geref. grondslag heeft Donderdagavond zijn 10-jari-g bestaan feestelijk gevierd. De voorzitter, de beer G. Antheunisse, sprak over: Is er geboorte-aanvaarding? De beer P. Wisse gaf een uitgebreid historisch overzicht, dat toegelicht werd door vier mooie tableaux. De heer P. -de Kam sprak over: „Ne derland weerbaar". De goede muziek van de heeren Clement en Jonkheer was een prettige afwisseling van het programma. Op de Markt alhier heeft de brou werij De Oranjeboom het café Suisse laten afbreken en er een zeer modern café-res taurant laten verrijzen, dat bovendien een hotelruimte voor een 10-tal personen heeft. Onder dit pand is -de eerste gas- en scherfvrije vlucbtkelder tot stand geko men, plaats -biedend aan ongeveer tachtig personen. De nieuwe haven. De eigenlijke havenwerken zijn geheel voltooid. De laatste beletselen bij- den toe gang tot den nieuwen haven-arm zijn weggeb-aggerd, het water ligt o-p peil en open voor de scheepvaart. Voorloopig zal deze nog den ouden weg volgen omdat de bestrating rond de aanlegplaatsen en havenkom nog niet gereed is. Direct na Pascben wordt daarmee begonnen. Deze werkzaamheden zullen ongeveer een maand vorderen. Wij vernemen dat de afdeeling Zuid-Beveland van den G. B. T'. B. op 26 April a.s. alhier hare algemeene ledenvergadering bo-opt te houden en dat op -die vergadering de heer Van den Heuvel, li-d -der Tweede Kamer, een rede hoopt te houden over een agrarisch onderwerp. Kapelle. De vereeniging Handelsbelan gen kwam onder voorzitterschap van den heer J. M. Huisso-on, vice-voorzit- ter, in algemeene ledenvergadering bij een. In zijn openingswoord herdacht de wn-d.-voorzitter -den voorzitter wijlen de heer H. Blok Sr. -Gek-ozen werd in de vacature wijlen H. Blok Sr -de heer A. G. Blok Hz., welke o-o-k door het bestuur als voorzitter werd aangewezen. Besloten werd om in 1938 de film te laten vertoon-en „Nederlandsch Fabrikaat". Kruiningen. Be Emmabloemcollecte bedroeg dit jaar te Kruiningen f48.75V2, te Hansweert f 41.44Va en te Schore f 15.70, tegen bet vori-g jaar resp. föl.74Va, (£50 en f34.56. (Belangeloos bericht.) Wolfaartsdijk. Ongeluk bij de werkverschaffing. Woensdag had reeds voor de tweede maal in de-ze weeik een -ongeluk plaats bij- de Centrale werk verschaffing. Dinsdag werd n.l. een der werklieden een zijner duimen afgerukt en Woensdag werden van een andere werkman 2 vingers af-geklemd. Na door de plaatselijke geneesheer verhonden te zijn werden zij- overgebracht naar een der ziekenhuizen te Goes. Beide keeren hadden -de ongelukken plaats met kip karren. Ovezande. De Coöp. Boerenleenbank hield haar 20e algemeene jaarvergade ring. Dit feit werd eenigszinsi fee-stelijk herdacht. De heer W. J. Robijn, direc teur der bank memoreerde verschillende dingen uit de geschiedenis -der hank. Vooral oud-'burgemeester Mulder beeft veel voor de bank -gedaan. Die balans over 1937 toonde een winst van f 340, welk bedrag bij het reserve fonds gevoegd zal worden. Medegedeeld werd -dat de rente voor spaargelden zal bedragen voor leden 3 p-ct. en niet-leden 254 pet. Voorschotten 4 pet. -en loo-pende rekening, voor schuld 434 pet, en te goed 2 pet. Krabbendijke. Donderdag vergaderde de Coöp. Boerenleenbank te Krabbendijke onder voorzitterschap van dhr G. P. Vogelaar. Uit zijne mededeelingen bleek dat de omzet in 1937 f 900.000 bedroeg. Het aantal leden bleef gelijk aan bet vorige jaar. Dé rekening en balans wer den goedgekeurd. De winst a f 6835.93 wordt aan de reserve toegevoegd. Wemeldinge. Donderdagavond hielden Zr Grönloh en Mevr. de Koeijer—Müller alhier in de Oude Bewaarschool, voor de Vereeniging „Het Groene Kruis" een lezing met lichtbeelden over Tubercu- - lose en de bestrijding daarvan. Zr Grönloh behandelde de vormen van T.B.C. en de bestrijding daarvan, de voe ding voor T.B.C-lijders(sters), de woning toestanden, enz., terwijl Mevr. de Koeijer— Müller een lezing gaf over vacantiekolo- nies en herstellingsoorden, waarvan ook de lichtbeelden werden vertoond. De zaal was flink bezet. Er werd zeer veel hinder ondervonden van een stelletje straatjongens, die door roepen en zingen en tegen de deur trap pen een oorverdoovend lawaai maakten, terwijl zij later nog gingen dansen en springen op de voor het lokaal staande muziektent, zoodat het soms moeilijk was om de spreekster te volgen. Eerst toen de bode van „Het Groene Kruis" en Dr W. F. Gnirrep zich er mee bemoeiden, werd het lawaai maken ge staakt. Eenig politietoezicht was wel wensche- lijk geweest. Na beëindiging der winterschietoefe- ningen 19371938 met de buks door de Burgerwacht, werden de volgende resul taten geboekt: Maximum 1600 punten, waarvan 800 liggend en 800 knielend: 1. Joh. Hanne- wijk 1553 punten, waaraan verbonden het Koningschap buks voor de 6e maal achtereen en 11 keer in het totaal; 2. D. de Witte, 1493 p.; 3. M. Schouwenaar Az. 1490 p.; 4. J. Wielemaker 1453 p.; 5. P. de Vos 1452 p.; 6. B. B. Smits 1444 p.; 7. G de Schipper Jz. 1422 p.; 8. P. Jere- miasse Lz. 1413 p.; 9. G van Oosten 1385 p.; 10. C. de Schipper Cz. 1335 p.; 11. M. Mieras 1234 p.; 12. A. Kole 1206 p.; 13. J. Bruinooge 1185 p.; 14. G. J. Rietmulder 1005 p.; 15. W. Vervenne 979 p.; 16. P. Cijsouw 914 p.; 17. H. van Stel 887 p. Na beëindiging der winterschietoefe- ningen 1937—1938 door de Schietvereeni- ging „Koos de Lareij", alhier, werden de volgende resultaten behaald; geschoten werd met staande vrije hand, telling: 10 beste series buks, max. 1000 punten; 10 beste series cylindergeweer, max. 600 p. Buks: 1. G Veerhoek 922 p.; 2. Joh. Hannewijk 911 p.; 3. D. de Witte 896 p.; 4. A. Kosten 895 p.; 5. P. Bolle 889 p.; 6. J. Burger Fz. 863 p.; 7. J. van Weele 862 p.; 8. P. J. Dekker Jz. 840 p.; 9. Chr. G de Zeeuw 793 p.; 10. J. Wielemaker 784 p.; 11. Joh. Hamelink 741 p.; 12. A. Wa- beke 655 p.; 13. A. Schouwenaar Mz 600 p. Cylinder: 1. Joh. Hannewijk 563 p.; 2. D. de Witte, 550 p.; 3. P. Bolle 534 p.; 4. J. van Weele 533 p.; 5. C. Veerhoek 528 p.; 6. A. Kosten 528 p.; 7. A. Wabeke Jz. 523 p.; 8. P. J. Dekker Jz. 507 p.; 9. Chr. C. de Zeeuw 506 p.; 10. Joh. Hamelink Jz. 503 p.; 11. J. Wielemaker 497 p.; 12. J. Burger Fz. 482 p.; 13. A. Schouwenaar Mz. 478 punten. Schore. Bij de Woensdagavond gegeven eindles van den alhier door dokter Arends te Hansweert gegeven cursus Eerste hulp bij ongelukken, waren behalve de leider en de ruim twintig cursisten, aanwezig de burgemeester en het hoofd en plvv. hoofd van den luchtbeschermingsdienst. Na afloop der lessen heeft de dokter in hartelijke woorden afscheid genomen, waarna nog het woord is gevoerd door den burgemeester en namens de cursis ten door den heer P. M. Stevense, die bij deze gelegenheid enkele boeken aan den dokter overreikte als dank der leer lingen voor het genoten onderwijs. Na dien was men nog geruimen tijd gezel lig bijeen. Als slot van de cursussen E.H.B.O. te Scboie, Kruiningen en Hansweert is Don derdagavond in laatstgenoemde gemeen te nog een E.H.B.O.-flim vertoond aan de gezamenlijke cursisten. 's Heer Arendskerke. Donderdagavond had alhier een algemeene vergadering plaats van de Oranjevereeniging. Voor zitter de heer Z. de Ruiter. De penningmeester boekte een goed slot van f 12. De aftredende bestuursleden de heeren Z. de Ruiter en D. v. d. Maale werden herkozen, in de vacature J. Weststrate werd de heer G. van Damme gekozen. Besloten werd om bij het regeerings- jubileum van H. M. de Koningin feest te vieren. Het bestuur zal het feest programma nader uitwerken. Bij de rondvraag werd door verschil lende personen het woord gevoerd. Het was jammer, dat sommigen daarbij wel wat te persoonlijk waren. De Burgemees terter waarschuwde de vergadering om toch vooral geen spijkers op laag water te zoeken. Daardoor zou de eenheid der Oranjevereeniging geschaad worden. Baarland. Gemeenteraad. Woens dagmiddag vergaderde de Raad. Aan den burgemeester wordt een crediet verleend van f 100 voor uitvoering luchtbescher mingsplan. Over bet punt: nieuw te bouwen ge meente-huis wordt door allen het woord gevoerd, De meerderheid meent, dat bet .tegenwoordige gebouw nog geheel aan de behoeften voldoet, behoudens de berg plaats voor het archief. Het voorstel van den heer De Rijk, voorloopig geen nieuw gemeentehuis te bouwen, wordt aangeno men met 0 tegenl st., die van wethoudster Steketee. Het voorstel van B. en W., om, naar .aanleiding van een ingedienden eisch door J. A. Hoogvliet, tegen de gemeente, zich van rechtskundigen bijstand te voor zien, werd aangenomen met 6 st. vóór en 1 onthouding. De bouwplannen voor een nieuw te bouwen woning voor den heer Beulens zullen aan den -heer W. M. Ghamuleau te Kwadendamme om advies worden toe gezonden. De voorzitter deelde mede, dat de heer J. A. Hoogvliet deze plannen had ge weigerd op grond van het feit, dat de Raad hem op 2 Dec. 1936 als zoodanig had ontslagen en hij dus geen bouwkun dig opzichter van Baarland was. Hieruit concludeerde de voorz. dat, door deze handeling, Hoogvliet vrijwillig ontslag beeft genomen als bouwkundig opzichter van Baarland. Hiervan zal hem bericht worden gezonden. Het verzoek van den beer A. A. Huy- zen tot verbetering van de Haven wordt uitvoerig besproken. Tot verbetering wordt niet besloten, daar men dan ge deeltelijk op het terrein van den pol der Baarland c.a. zou komen, en ook de kosten te hoog zouden zijn. Een verzoek van denzelfden heer Huy- zen tot aanschaffing van een nieuwe weegbrug moet eveneens om financiëele redenen worden afgewezen, hoewel ver- sohillende leden erkennen dat bet ver zoek billijk is. Op voorstel van den beer De Mol zal de voorzitter onderzoeken of de mogelijkheid bestaat, om met geringe kosten het weegvermogen der tegenwoor dige weegbrug te verhoogen. Bij de rondvraag vestigt de heer De Mol de aandacht van B. en W. op de havenzate; bet is weer noodig deze te doen afgooien. Arnemuiden. Reeds lang zijn in deze gemeente plannen in voorbereiding om te komen tot het stichten van een ver- eeni-gingisigebouw. Door het voorlo-opig comité was Donderdagavond een -verga dering belegd ter nadere uiteenzetting van -de plannen. Dr P. de Haas deelde mede, dat reeds een bedrag ivan f 2100 aan aan-deelen is toegezegd, en -dat ge tracht zal wtardën nog meer aandeelen geplaats-t te krijgen. Verder werd het aanbevelenswaardig geacht, dat diverse vereenigingen, zo-o mogelijk, financieelen steun verle-enen in bet jaarlijks -geven van een bijdrage en het werven van do nateurs. Het te stichten -gebouw is ter beschikking v-oor alle groepeeringen der bevolking, terwijl bet des Zondags zal zijn -gesloten, behoudens voor even tueel (indien noodig) te houden kerk diensten. Besloten werd het Voorloopig comité te benoemen als voorloopig be stuur en hieraan nog -drie personen toe te voegen. Het is thans al® volgt samen gesteld: Dr P. de Haas, Ds- H. Scholing, P. C. v. Maelsaëke, J. J. G. v. d. Graaff, H. G. Horninge, J. J. Huissen, aange vuld met de heeren L. Puijpe, H. A. Os- sewaarde en A. A. v. d. Perel. Middenstandscursus. Tot leeraar aan den cursus, uitgaande van het Instituut voor Middenstandsont wikkeling op Schouwen-Duiveland zijn benoemd: Voor den cursus te Bruinisse: de hee ren C. Koelmans en Joh. van den Bos te Bruinisse. Voor den cursus te Nieuwerkerk: A. van Toorn te Zieriksee en M. A. Hage te Ouwerkerk. Voor den cursus te Brouwershaven: L. G Broere te Sirjansland en M. A. Hage te Ouwerkerk. Voor den cursus te Renesse en te Haam stede: L. Mathijsse te Renesse en Zon- ruiter te Noordwelle. Algemeen cursusleider is de heer van Toorn. Het schoolbestuur bestaat uit de hee ren L. Looij te Bruinisse, L. Mathijssse te Renesse, M. Landegent, Haamstede, P. van de Velde, Brouwershaven en A. J. Rotte te Nieuwerkerk. De lessen zullen 2 Mei aanvangen. Stavenisse. Wijkverpleging. In de j.l. Donderdagavond gehouden buiten gewone ledenvergadering van „Het Groe ne Kruis" werd met 83 tegen 11 stemmen besloten om met ingang van 1 Juli a.s. tot aanstelling van een wijkverpleegster over te gaan. De aanstelling, op een beginsalaris van f1100, zal voorloopig tijdelijk geschieden met uitzicht op een vaste aanstelling. Het jaarlijksche tekort op de rekening werd geschat op f400. Dit tekort zal uit het reservefonds worden aangezuiverd. Aangesteld werd een propagandacom- missie, die zal trachten het ledenaantal uit te breiden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Gharlob;, H. Schroten te Suawoude. Te Zierikzee, J. J. P. Valeton te Lemele. Aangenomen naar Neder langbroek, H. Talsma te Kamperveen. Cbr. Geref. Kerk. Tweetal te Harlingen, N. Brandsma te Wildervank en L. Holtrigter te Woer den. - Emeritaat. De classis Utrecht der Ghr. Geref. Kerk beeft aan Dis N. Bijdemast te Soestdijk eervol emeritaat verleend. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Steinz, av. ds Odé. Maandag vm. d® de Vries. Middelburg (Geref. Bond), 2 en 6 u. dhr Wildschut te Rotterdam. Wissenkerke, v.m. dhr v. Rossum, n.m. ds van Dijk. Maandag vm. dhr van Rossum. Wij kennen niet als in andere landen verplichte jeugdorganisatie. Wij hebben hier het voorrecht, dat onze jeugdvereenigingen zich in volle vrijheid kunnen ontwikkelen. En wij zijn dankbaar dat bet inzonderheid onze Christelijke jeugdorganisaties zijn die tot grooten bloei zijn gekomen. Maandag a.s. is het als naar gewoonte de dag van de jongelingsvereenigingen. De leden van het Nederl. Jongel. Ver bond trekken naar Zieriksee en die van den Bond van J. V. op G. G. naar Middelburg. Zij gaan naar verschillende plaatsen. Maar zij hebben wat de hoofdzaak be treft, hetzelfde doel. Zij wenscben toch allen te verheerlijken den Naam van den opgestanen Heiland en te leven naar bet Woord Gods. Wij wenschen onze jongelingen geze gende samenkomsten. Zij er de blijdschap en het enthou siasme van de jeugd. En de bezielende belangstelling van vele ouderen. Rittem, 9.30 u. ds Bakker, 2 u. ds v. d. Giesen. Geref. Kerken. Gapinge, 9.30 u. leesd., 2 u. ds Tun- derman. Vrijie Evang. Gem. Goes, 7,30 u. bidstond, 9,30 en 6 u. ds v. d. Vis (vm. bev. leden, av. medew. zangkoor). Maandag geen dienst. RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE GOES. Donderdagmiddag bad in één der loka len van de Rijkslandbouwwinterschool de uitreiking van diploma's plaats. Den uit slag der examen® meldden wij reeds. Dhr H. A. H a n k e n, voorzitter van de commissie van Toezicht, wees er op, van hoeveel belang een theoretische op leiding is. Practijk en theorie moeten el kaar aanvullen. Nadat spr. de diploma's uitgereikt had, uitte hij zijn voldoening over de toene mende belangstelling der ouders. Toch kon het aantal leerlingen grooter zijn. Spr. betuigt zijn dank aan het gemeen tebestuur van Goes, voor medewerking en belangstelling. Binnenkort komt spr. pra ten over een noodzakelijke uitbreiding van deze school. Verder dankt spr. den ver-' tegenwoordiger der Z. L. M. voor zijn aanwezigheid. Tenslotte wekt spr. de leer lingen op zich bij de Vereen, van Oud leerlingen aan te sluiten. Spr. raadt aan, -de organisaties sterk te maken, om ge zamenlijk den boerenstand in Zeeland vooruit te helpen. Ir. Droogendijk sprak nu de geslaagden toe en wees er op, dat zij een voorbeeld dienen te zijn. Men gaat steeds meer eischen stellen aan vakbekwaamheid. Spr. raadt dan aan, de onstane ban den in stand te houden, door middel van organisaties en contact met de leeraren. Burgemeester Van Dusseldorp uitte zijn 'gelukwenschen namens het ge meentebestuur van Goes. Spr. bevestigde de goede verstandhouding met de school en zegde toe -een verzoek om medewerking tot uitbreiding gaarne en welwillend te zullen ontvangen. Den heer Hanken noemde spr. den rechten man op de rech te plaats en hij sprak de hoop uit, dat deze zic-h nog vele jaren aan de school zou willen geven. Dhr Kranenburg, die de Z. L. M. ver tegenwoordigde, pleitte voor organisatie. Aan den besten leerling van elke klas bood Spr. een mooi boek aan. Dhr Zandee, voorzitter van de Vereen, van Oud-leerlingen, wekte de geslaagden op tot toetreding. Een -der leerlingen, bedankte daarna voor bet genoten onderwijs. HET NEDERLANDSCH OP DE EIND EXAMENS GYMNASIA. Met means van het volgend jaar ook mondeling examen. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer in zake de onderwijsbe- grootin-g, beeft de minister van onder wijs, ten bewijze, dat bet onderwijs in het Nederlandsch zijta. aandacht beeft, ver wezen naar een koninklijk besluit van 28 Maart 1938, waardoor wijziging is ge bracht in het eind-examen van het gym nasium en in het staatsexamen. Thans is bedoeld Kon. besluit in bet Staatsblad verschenen (nr 368) en hier uit blijkt, dat de candidaten behalve bet te maken opstel bij bet schriftelijk ge deelte van bet examen, voor de Neder landsche taal met ingang van het vol gend jaar ook aan een mondeling exa men zullen worden onderworpen. De eisch hiervoor is als volgt omschre ven: bet op juiste wijze voorlezen en ver klaren van een na 1600 in niet te gemak kelijk Nederlandsch geschreven stuk proza of poëzie. De duur van dit examen-onderdeel is bepaald op 20 minuten, voorafgegaan door 15 minuten inzage van bet te ver klaren stuk. Kamperland. Afscheid M e j. J. W. de Kok. Donderdagmiddag nam mej. J. W. -de Kok, onderwijzeres aan de C-hr. school alhier, afscheid wegens huwelijk. Het hoofd der school, -dhr I. Tango, splrak 'haar waardeerend toe. -Namens personeel en leerlingen ontving mej. de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2