De kracht der opstanding. Roosevelt's milliarden-program 1845 Dubbele garantie voor alle verzekerden Dagblad voor de Provincie Zeeland Groot-Noordhollandsche van Algemeene Friesche Levensverzekering-Mij. EERSTE BLAD Het pact Londen-Rome. Belangrijkste Nieuws ZATERDAG 16 APRIL 1938 52e JAARGANG - No. 167 Burmaniahuis Leeuwarden van Brienenhuis Amsterdam Volksliederen. 7.20 ■10.20 Orkest en 11.50 Kleinorkeat. Orgel. 4.20 Klein- Gram, 5.50 en 7,50 nkere metten van DER. 1571 M. 7.20 it, pianoduo en so- nanoffBalalaika- iten. pril 1938. en 415,5 M. Mis. 10.00 Gram. mitz. van het Tsje- ais. 11.05 Gram. Klokgelui. 12.30 >0 Voor de rijpere en solisten. 3.00 KBO-Melod. en 0 Causerie „De arv. conc. 5.30 Es- achtegaaltjes. 6.20 0.45 Gram. 7.00 laria en het ver- Actueele aetherfl. 8.15 O'verp. met Gram. 8.55 De ll.20 Gram. 10.30 sportruvue. 10.55 ,5 M. 1.20 v.m. en 7.30 rgenw. 10.20 Uitz. ontinubedr. 1.00 0 Causerie „Vrou- ino. 2.35 Esmeral- les. 3.30 Resid. 55 Esperanto-uitz. cs, Utr. Sted. Ork. causerie. 6.05 Or- e Jeugdbew. 7.00 lvertellingen. 8.00 Per. ANP, VARA- m.m.v. solisten. 9.15 „En nu 10.35 Gommunity- 00 Souvenir-orkest 12.00 Gram. pril 1933. 575 en 415.5 M. 12.15 KRO. 5.00 to. Gew. muz. (gr.pl.). Va afloop: Orgel. Pauselijke Zegen KRO-Orkest. 1.00 conc. 2.00 Gram. Gram. 3.15 Pia- ng met piano. 4.10 4.00. 4.30 Zieken- muz. (gr.pl.). 5.50 afloop: Gew. muz. >0 Declamatie. 8.10 25 Gram. 8.30 Ka- Gram. 9.35 Gau- Ictie". 9.45 KRO- 10.30 Ber. ANP. 1.5 M. 8.55 VARA. 1VRO. 5.00 VARA. ARA. 8.00—12.00 Tuinbouwpr. 9.30 „Van Staat en PaascLdienst voor ith. Kerkd. 12.00 )ek. 12.05 Omroep- 12.45 Gram. 1.30 Hoofdstad". 1.50 halfuur. 2.30 Om- 4.15 AVRO-Or- Voor de kinderen, ngsdienst. 7.00 Ka- en leden van het gens „De Minne- VP, Meded., Gram. (gr.pl.). 10.00 Ra- nova-kwintet. 11.00 >t 12.00 AVRO-Or- m M. Orkest. 12.50 De 1.40 Orchestre 2.50 Koperkwin- 40 BBC-Harmonie- Het Lyra-lcwartet muzik. progr. 7 15 eater-Orkest. 9.50 n WEERBERICHT. ivond van 15 April: meest N. wind, ge- aarschijnlijk droog lachts, overdag iets middag 3 uur: Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststroat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Ihfmw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Viissingen i 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeeüngen 00 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdag# f9.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting liddag 3 u.: 774. or fietsen: Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De Christenheid over heel de wereld, herdenkt in deze dagen weer de opstan ding uit de dooden van haren Heiland en Koning Jezus 'Christus, gestorven om onze zonden, opgewekt tot onze recht- vaardigmaking. Op de vraiag - een bij uitstek practi- Sühe vraag welke beteekenis voor ons de opstanding van Jezus heeft, antwoordt de Heidelbergsche Catechismus o.m.: dat Christus is opgestaan, opdat Hij de ge rechtigheid, die Hij door Zijn dood ver- vorven heeft ons kan deelachtig maken en voorts dat wij door de kracht Zijner opstanding worden opgewekt tot een nieuw leven. Christus heeft door Zijn lijden en sterven aan de gerechtigheids Gods ten volle voldaan en door Zijn opstanding wil Hij Zijn volk in die gerechtigheid doen deelen. Maar dan volgt daaruit ook, dat er als vrucht daarvan bij dit volk een nieuw leven moet openbaar worden. Dat wij in nieuwigheid des levens hebben te wandelen. Maar als er nieuw leven is, dan kan het misschien een korten tijd min of meer verborgen blijven, maar dan breekt het toch naar buiten en wordt het gezien zoo als bij het doorbreken van de Lente het frissche groen en de kleurige bloemen gezien worden. Er is plaats voor de vraag of dit niet te veel uit het oog wordt verloren. Eh dan denken wij niet aan de duizen den en tienduizenden, die, al spreken zij dan nog van Paaschfeest en Paasch- vreugde, toch metterdaad den Christus verwerpen en Zijn verlossingswerk loo chenen. Zooals er velen zijn, die het Kerstfeest meevieren, terwijl zij toch den te Bethlehem geboren Koning verwerpen en Hem, als Hij Zijn Koninklijk gezag wil laten gelden, bespotten en Zijn onder danen vervolgen, zoo zijn er ook velen, die wèl het Paaschfeest vieren, terwijl zij het feit der opstanding loochenen en niet erkennen de genade-heerschappij van den opgestanen Heiland. Voor hen heeft het Paaschfeest geen andere betee kenis dan een lentefeest, dat spreekt van nieuw leven in de natuur en dat nieuwe idealen heet wakker te roepen. Een feest zonder den Christus, en tegen den Chris tus. 'Het spreekt vanzelf, dat bij hen, die de opstanding van Christus loochenen, ook niet de vruchten der opstanding openbaar kunnen worden. Maar anders staat het bij hen, die uit genade belijden, dat Jezus Christus ook voor hunne zonden is gestorven en dat zij met Christus uit den dood zijn over gegaan in het leven. Dat zij met lichaam en ziel in leven en sterven het eigendom zijn van Hem, die dood is geweest en zie Hij leeft. Zij kunnen in waarheid Paaschfeest vieren. Zij kunnen zingen: Jezus leeft, en wij met Hem! Maar daarnaast is het dan ook noodig, dat dit nieuwe leven openbaar wordt, dat de vruchten er van gezien worden. In de binnenkamer en in het gezin, maar ook in het publieke leven. In de wijze waarop iemand zijn arbeid ver richt, in zijn omgang met de menschen, in de verhouding tusschen patroons en arbeiders. Er wordt veel gesproken over den socialen nood van onze dagen, maar wat zou er al veel gewonnen zijn als zij, die den naam van Christus noemen, zich als opstandingskinderen openbaarden. Dan zou er zijn de echt-Christelijke soli dariteit. Zal het Paaschfeest voor ons leven waarlijk beteekenis hebben, dan moet het ons dringen de zaken van het gewone leven uit hooger gezichtspunt te zien. Dan kan er ook geen sprake zijn van onverschilligheid ten opzichte van het staatkundige leven, maar dan zal ver staan worden, dat het daarbij gaat om de eere van den opgestanen Heiland, die gekomen is om alle dingen weer op hun plaats en in het rechte verband te zetten. Er is wat dit betreft daarover kan onder ons geen verschil van meening zijn een ernstig tekort. Daarom moet het Paaschfeest ons drin gen tot ernstig nadenken. Wanneer wij zingen: de Heer is waar lijk opgestaan, nu vangt het nieuwe leven aan, dan hebben wij ons af te vragen of dat nieuwe leven ook inderdaad bij ons gezien wordt. En dan kan het niet anders, of het zal blijken, dat we nog zeer ver van het ideaal verwijderd zijn, dat er is een schier verbijsterend tekort. Maar dan kan dit Paaschfeest ons ook bemoedigen. Christus heeft geleden, is gestorven en begraven, maar ook opgestaan, voor zon daren, die op Hem hun hoop stellen en van Hem alles verwachten. En die hoop wordt niet beschaamd. Christus heeft den dood overwonnen. Hij is de Levensvorst en door Zijne kracht zal het leven openbaar worden bij allen, die Hem erkennen als hun Heer en Heiland. In een speciale boodschap aan het Congres beeft president Roosevelt aan bevolen een crediet van anderhalf milli ard dollar beschikbaar te stellen voor de steunbureaux. Eén en een kwart milliard van dit crediet zou besteed moeten wor den voor een werkversohaffingsprogram Het spoorwegtraject wordt eenige ki lometers voor Rome op phantastische wijze verlicht, om den indruk bij avond des te giootscher te maken. DE STRIJD IN SPANJE. Franca's troepen bereiken de kust. De troepen van generaal Aran da zijn Vinaroz, dat ten 99 pyrirteïidtiijiMs try uttnwrwndheid Het is thans definitief vastgesteld, dat dit pact vanmiddag onderteekend en spoedig gepubliceerd zal worden. Omtrent het accoord weet Havas thans te melden, dat hierin alle vraagstukken worden geregeld, die het onderwerp van de besprekingen hebben uitgemaakt. Het document handelt over de volgende pun ten de kwestie van de Middellandsche Zee, die van het Nabije Oosten, van Oost- Afrika en van Spanje. Ook dit accoord gaat uit van den ge- dachtengang van het gentleman's-agree- ment, dat in 1937 tusschen Engeland en Itailië gesloten werd, waarop beide partijen elkanders belangen in de Middellandsche Zee er kenden. Tevens bevestigt 'het de tus schen beide landen in 1927 getroffen overeenkomst betreffende elkanders in vloedssferen in het Nabije Oosten, alsook de geldigheid van de internationale conventie van 1888, waar in de eerste zeven maanden van het be lastingjaar, de rest zou moeten dienen voor steun aan den landbouw en natio nale jeugdorganisaties. In verband met den tegenwoordigen achteruitgang in de zakenwereld beval Roosevelt voorts o.a. aan, over te gaan tot onmiddellijke ontdooiing van de bankgel den tot een totaal van ruim 2 milliard dollar. Voorts bepleitte Roosevelt hervatting van de uitgaven voor openbare werken tot een bedrag van bijna twee milliard dol lar, die binnen 12 of 18 maanden moeten worden uitgegeven. Roosevelt stelde voor, de regeering machtiging te verleenen tot het besteden van een bedrag, groot 450 millioen dollar voor reohtstreeksche credieten aan staten en gemeenten en tot het verstrekken van rentelooze credieten ad 1 milliard dollar voor openbare werken. Tevens vroeg Roosevelt machtiging tot het uitgeven van 300 millioen dollar voor het opruimen van krotwoningen en plan nen voor huizenbouw; 100 millioen dollar voor wegenaanleg en 62 millioen dollar voor den bouw van regeeringsgebouwen en regularisatie-werken langs de rivieren. We hebben thans te lijden door onvol doende vraag van de verbruikers, aldus Roosevelt, en de te werk stelling verloopt zuiden van Tortosa aan de kust der Middellandsche Zee ligt, binnengetrokken. D'e spoorweg- en telegraafverbindingen tusschen Barcelona en Valencia zijn af gesneden, evenals het verkeer langs den weg tusschen beide genoemde steden. Behalve Vinaroz hebben troepen van Aranda ook Benicarlo, Alcanar en U11- decano bezet. De kust is thans oiver een lengte van ruim dertig kilo meter in handen der recht se h e n. Militaire deskundigen verwachten, dat de oorlog in Spanje van nu af een ander karalk'ter zal krijigen en dat de zeestrijd- krachten der regeering, die tot nu toe betrekkelijk werkeloos gebleven zijn, van zee uit de nationalisten zullen bestoken in hun posities te Vinaroz. DE STRIJD IN CHINA. Japansche versterkingen. In grooten getale zijn Japansche ver sterkingen naar Sjantoeng gezonden, om den 'Chineeschen opmarsch bij Ji Hsien tegen te houden. Volgens de Japansche militairen zijn zij er in geslaagd, den Chineezen de pas af te snijden en hun zware verliezen toe te brengen. hij aan alle schepen vrije doortocht 'door het Suez kanaal wordt ver zekerd. Italië erkent voorts het protec toraat van Aden, terwijl het vraagstuk, ontstaan door den „radio-oorlog" en door de politieke concurrentie van Engeland en Italië in de Arabische landen, vooral in Palestina, tot beider voldoening ge regeld is. Daarenboven verwacht men, dat Enge land de verovering van Abessinië door Italië zal erkennen en 'dientengevolge beide partijen de verplichting op zich ne men, ten aanzien van elkanders koloniale bezittingen in Oost-Afrika betrekkingen van goede nabuurschap te onderhouden. Italië verplicht zich van zijn kant, zijn troepensterkte in Li bye aanzienlijk te vermin de r e n.. Ten sStte verbinden de Engelsche en Italiaansche regeeringen zich, den ter- ri'torialen status quo in 't Westelijke deel van de Middellandsche Zee te eerbiedi gen. Italië zal te dien aanzien aan Engeland de verzekering geven, dat het in Spanje geen territoriale doeleinden na streeft. Te Rome 'blijkt men met het resultaat van de gevoerde onderhandelingen zeer ingenomen. Men is 'het er over eens, dat het op den weg naar toenadering tusschen bedde landen een belangrijke étappe vormt en tevens de wegbereider is voor betere be trekkingen tusschen Rome en Parijs. D'e „Tribuna" schrijft o.m. het vol gende Het accoord maakt een ein de aan de periode van span- ninlg, Incidenten en wrijvin- gen, welke, daar zij' op internationaal gebied hun weerslag vonden, slechts een groote politieke verwarring en groote gevaren opwekten. Ook te Berlijn toont men zich voldaan. Mien 'heeft den weg gevonden, waarop twee groote mogendheden nu kunnen voortmarcheeren. Andere Europeesche vraagstukken, zooals de Spaansc'he kwestie, -zullen dientengevolge een geheel ander aspect krijgen. dit voorjaar niet snel genoeg om een eco nomisch herstel te kunnen bewerkstelli gen. Het is, aldus besloot Roosevelt, een eer ste vereisc'hte voor ons bedrijfsleven, dat particuliere middelen gebruikt worden en iedereen erkent, dat zulke gelden recht hebben op een redelijke winst. NAUWERE SAMENWERKING TUSSCHEN ENGELAND EN FRANKRIJK. Het staat thans vast, dat te Londen weldra zeer belangrijke Pransoh-Britsche gedadhtenwisselingen zullen worden ge houden. De Britsche regeering heeft een officieele uitnoodiging gericht tot de Fransehen premier, Daladier, en den mi nister van Buitenlandsche Zaken, Bonnet, om in de week, volgende op de Paasch- week, een bezoek aan Londen te brengen. D'e Fransche staatslieden zullen naar alle waarschijnlijkheid Woensdagmiddag 27 April te Londen arriveeren, Donder dag en Vrijdag daar blijven en Zaterdag 30 dezer weer naar Parijs terug keeren. Gedurende hun verblijf alhier zullen zij met den Britsohen premier, Chamber lain, Lord Halifax en andere Britsche ministers besprekingen voeren over de kwesties, die Frankrijk en Groot-Brittan- nië direct interesseeren, met het doel om op een zoo breed mogelijk front de nauw ste Fransc'h-Britsohe samenwerking tot stand te brengen. HITLER'S A.S. BEZOEK AAN ROME EN NAPELS. Hitler's a.s. bezoek aan Rome brengt uiteraard een heele drukte mee voor de Italiaansche spoorwegen. De beste Italiaansche ingenieurs en electro-technici zullen aan de Brenner- grens den extra-trein van den Führer in ontvangst nemen en naar Rome bege leiden en vervolgens ook naar Napels en Florence. D'e locomotieven zullen door de beste machinisten worden bestuuid, die vtor deze gelegenheid de fascistische uniform zullen dragen. Hitier zal te Rome arriveeren aan het Ostra-station, dat te zijner eer van een klein goederenstation in een prachtig modern stationsgebouw veranderd is, terwijl ook de geheele omgeving is ver fraaid. Naar Reuter meldt, geven de Japan ners thans voor het eerst -officieel 'het verlies van Taijertsjwang toe. Een Ghineesch communiqué verklaart, dat de Chineezen gebruik hebben ge- maaJkt van het terugtrekken der Japan ners en -de 'Gele Rivier weer -overgesto ken zijn, waarna zij een inval in Zui-d- Sjansi gedaan hebben. Bij Ping Loe, 60 mij'l ten 'O'osten van Toeng Kwan, zou een woedend geve-Cht in vollen gang zijn. Een Japansche militaire trein, be staande uit 24 wagens, geladen met wa penen en munitie, is 25 kilometer ten Noorden van Hangtsijoe in -de rivier ge reden, doordat Ghineesche guerrillaben den de spoorwegbrug vernield hadden. De trein werd geheel vernield, vele Ja pansche soldaten kwamen om het leven en de lading ging verloren. KOOPEN FRANKRIJK EN ENGELAND VLIEGTUIGEN IN AMERIKA? Engeland is voornemens duizend vlieg tuigen in de Vereenigde Staten te koo- pen. Ook Frankrijk heeft in de paar laat ste weken geheime orders ivoor driehon derd militaire vliegtuigen geplaatst in de Ve-reenigde Staten. Men 'heeft den indruk, dat de Ameri- kaansche regeering vrijwel geen bezwaar zou maken te-gen dergelijke voor En-ge land en eventueel Franikrijk bestemde leveringen. Joden uit Burgienland geweerd? Het Joodsohe Telegraaf-Algentsc'hap publiceert een bericht, als zou de Duitsche regeering last gegeven hebben tot ontrui ming der Oostenrijksche provincie Bur- genland door de Joden en wel om stra tegische redenen. Tot dusver zouden reeds 400 Joden uit deze aan Tsjeoho-SloWakije en Hongarije grenzende provincie verdreven zijn. Het zou den Joden verboden zijn op dichter dan 50 km. afstand van de grens te wonen. Als tweede reden voor het verbod wordt opgegeven, dat men de Jo>den wil verwij deren uit die plaatsen, waar zij contact kunnen hebben met familieleden in ande re landen. Binnenland. Verhooging crediet voor werkverruiming. Wijziging pensioenwet spoorwegambte naren. Buitenland. Franco's troepen bereiken de kust. Plannen van Roosevelt. Het Engelsch-Italiaansch accoord. Vea sterft door droogte In Australië. Duizenden schapen zijn in het Wes telijk deel van Nieuw Zuid-Wales omge komen als gevolg van één der ergste droogteperioden, welke dit rijke wolgebied sinds 1902 heeft gekend. Geen grassprietje valt er te zien en slechts met opoffering van groote kosten kunnen de veehouders een uitbreiding der veesterfte verhinderen. Zou de droogte aanhouden tot het koude weer komt, dan zouden de vooruitzichten bijzonder ern stig geacht moeten worden. Fransch-ltaliaansche handelsovereen komst tot stand gekomen. De Fransch-ltaliaansche handelson derhandelingen hebben geleid tot een overeenkomst, waarvan hot belangrijkste punt is, dat de clearing afgeschaft wordt en de vrijheid van betaling onder zekere voorwaarden hersteld wordt. Korte Berichten. Htet Duitsche staatsblad publiceert de lijst van 813 leden van den Groot- Duitschen Rijksdag, op 10 April gekozen. De vijf eerste namen zijn die van Hit- Ier, Hess, Goering, Frick en Goebbels. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is bijeen geroepen tegen Dinsdag 26 April a.s. des namid dags te kwart voor twee. HET WEGGELD IN NOORD-BRABANT. Vrijstelling voor bewoners van andere provincies. Voor het berijden van de provinciale wegen in Noord-Brabant is het nog steeds noodig, dat men voorzien is van een z.g. weggeldkaart, waaruit blijkt, dat men het weggeld heeft betaald. De A. N. W. B. heeft steeds krachtig geageerd voor een algeheele opheffing van deze heffing en, als dat niet mogelijk zou blijken, toch in ieder geval voor de vrijstelling daarvan voor de niet-ingezetenen der provincie. Met ingang van 1 Mei a.s. zullen nu deze wielrijders hiervan zijn vrijgesteld, mits zij kunnen aantoonen, dat zij „hun hoofdverblijf niet binnen deze provincie hebben". Ofschoon 'het tot volledige afschaffing van -deze bepaling nog niet is gekomen, mag het toch tot voldoening strekken, dat voorloopig althans dit eerste resultaat is bereikt. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en de steunuitkeering op boter is, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 14 tot 21 April vastgesteld op 50 cent per kg. (onveranderd). TELEFOONTARIEF MET BELGIE VERLAAGD. Drie minuten voor f 1.05. In het telefoonverkeer tusschen Neder land en België wordt op 1 Mei a.s. een verlaging -der tarieven ingevoerd. Voor een gesprek van -drie minuten, dat vol gens het oude tarief tusschen 8 en 19 uur f 1.20 en tusschen 19 en 8 u. (nacht tarief) f 0.75 kostte, is thans f 1.05, resp f 0.65 verschuldigd. De prijs van gesprekken van drie minu ten in de tweede zone van het grensver keer (2040 km.) is teruggebracht van f 0.40 en f 0.25 (nachttarief) tot f 0.30 en f 0.20. In het tarief voor 'het grensverkeer der eerste zone (020 km.) is geen wij ziging aangebracht, zoodat de prijs van f 0.20 en f 0.15 '(nachttarief) voor een ge sprek van drie minuten gehandhaafd blijft. DE ELECTRICITEITSPRODUCTIE. Het Centraal bureau voor de statis tiek deelt mede, dat de Nederlandsche electriciteits-fabrieken, die in de open bare stroombehoefte voorzien, in Maart 199 millioen kwh. uit de centrales heb ben afgegeven; in Maart 1937 bedroeg de afgifte 193 millioen kwh. De cijfers voor de maanden Januari en Februari 1938 luiden resp. 224 en 192 millioen kwh.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1