DE ZEEUW TWEEDE BLAD TANTE AILIE Acht Jaren werkloosheid. Joden in Nederland. Uit de Provincie. FEUILLETON Ter vermijding van moeilijkheden bij terugkomst van een buitenlandsche reis zullen belanghebbenden goed doen, zich op de hoogte te stellen van de nieuwe voorschriften, waartoe zij zich over en kele dagen kunnen wenden tot de ambte naren der invoerrechten en/of accijnzen op hun woonplaats. VLISSINGEN. GOES. VAN WOENSDAG 13 APRIL 1938, Nr 185, EIND MAART J.L. BIJNA HET PEIL VAN 1932. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de -week van 21 tot en met 26 Maart j.l. bij ge subsidieerde vereenigingen met werkloo- zenkas waren aangesloten 555.400 perso nen <van wie 75.600 landarbeiders). Voor de 479.800 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 25.9 (in de vorige verslagweek, 7 tot en met 12 Maart j.l., was dit per centage 27.1). Voor de 555.400 verzekerden met in begrip van de landarbeiders was hei werkloosheidspercentage 24.4 (in de vo rige verslagweek was het 25.8). In de tweede verslagweek van Maart was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt (tussch'en haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders bui ten beschouwing worden gelaten): 1935 28.4 (31.0) 1936 30.8 <33.4) 1937 26.8 (28.7) 1938 24.4 (25.9) In het eerste kwartaal van 1938 is de werkloosheid lager geweest dan die in het eerste kwartaal van de jaren 1933, 1935, 1936 en 1937. Na de zeer ongun stige jaren .1935 en 1936 vertoonde de werkloosheid in 1937 ongeveer het zelfde beeld als in 1933. Deze overeenkomst heeft zich in het eerste kwartaal van 1938 voortgezet, de werkloosheid in dit kwartaal komt on geveer avereen met die in het eerste kwartaal van 1934. Op het einde van het kwartaal was zij lager dan in alle vijf voorgaande jaren. Zij daalde gelei delijk dichter tot het peil van 1932 en was op het einde van het kwartaal daar nog slechts weinig boven. Bij: de organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 26 Maart 1938 in totaal 396.251 werkzoekenden inge schreven, onder wie 374.252 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 376.977 werkloos, onder wie 360.601 mannen. Blijkens opgave van den directeur- generaal van Werkverschaffing en Steun verlening waren onder het aantal van 423.265 werkloozen op 26 Februari 1938 begrepen 53.345 te werk gestelde werk loozen, 193.204 gesteunde werkloozen (waaronder 773 personen, die arbeiden onder het stelsel „werken voor den steun"), 7.245 inwonende kinderen, 13.695 kleine boeren groep b en 4.322 kleine boeren groep c. Op 29 Januari 1938 waren deze aan tallen respectievelijk 51.504, 186.675, 5.583, 12.501 en 3.789. De actie, die ook de N. S. B. tegen de „volksvreemde" «lementen voert, zou soms doen denken, zegt de „Avondpost", dat het in ons midden krioelt van de Jo den. Hoeveel Joden wonen er eigenlijk in Nederland? vroeg men ons. Zie hier, volgens de laatste volkstelling, het cijfer: 111.917. Op een (toenmalig) totaal van 7.935.565 inwoners waren er dus niet meer dan 111.917 Joden in ons land (namelijk 53.685 mannen en 58.232 vrouwen) of, verhoudingsgewijs uitgedrukt, 1.4 pet. Van de 111.917 behooren er 106.723 tot de Nederlandso'h- en 5194 tot de Portu- geesch-Iraëlieten, maar wij tellen deze beide groepen voor bet algemeen totaal samen. Men is er nieuwsgierig naar hoe de door Catharine D. Bell. (Vrij naar het Engelsch.) 49.) o— „Neen", zei ze; „je moet me niet hard vinden, maar ik heb toch heusoh pret om -de vreemde wijze, waarop Edgar de zaken opneemt. Hij' is werkelijk terug gegaan naar Angus, den gelukkigen mededinger, die hem zijin teleurstelling heeft bezorgd". Maude had zich niet hoeven te veront schuldigen, dat ze plezier had om Edgars handelwijze, als zij had geweten, dat hij misschien op het zelfde oogenblik er ook om lachte. Van zijn vroegste jeugd af was hij zoo gewend geweest met al zijn moei lijkheden naar Angus te gaan, dat die gewoonte hem tot een soort instinct was geworden. En hij was al weer op weg naar Birkenlee; had zelfs al een aardig deel van de reis achter den rug, voor het tot hem doordrong, dat het toch wel een beetje eigenaardig was, dat hij troost voor zijn teleurstelling ging zoeken bij denzelf den man, waaraan hij die teleurstelling dankte. „Ik veronderstel", overpeinsde hij, „dat 'k hem eigenlijk voor de rest van mijn le- Joden over ons vaderland zijn verdeeld. Ziehier: Ned. Isr. Port. Isr. Noord-Holland 68.565 4712 Zuid-Holland 22.191 851 Limburg 5.549 19 Gelderland 5.188 41' Drente 4.538 2 Groningen 4.356 7 Overijsel 3.634 10 Utrecht 1.644 30 Noord-Brabant 1.644 10 Friesland 901 6 Zeeland 187 6 Deze cijfers zijn stellig in velerlei op zicht merkwaardig. Wantzij wijzen uit dat de overgroots meerderheid der Jo den woont in de beide Hollanden. Tellen wij de oijfers voor Noord- en Zuid-Holland bij elkander op, dan zien we dat in die twee provincies 95.819 Jo den wonen. Welnu, dit is 85.6 pet. van het totaal. Noord-Holland alléén heeft verreweg het grootste deel: ruim 65 pet., en het is een bekend feit, dat vooral Am sterdam een zeer sterke Joden-bevolking heeft. Van de in ons land wonende Joden wonen er 58.5 pet. in Amsterdam, dus verreweg meer dan de helft. Maar nog frappanter is, gelijk gezegd, dat de heide Hollanden niet minder dan 85.6 pet. van het aantal onzer Joden tellen: voor de 9 andere provincies blijft dus slechts 14.4 pet. over. In die 9 provincies wonen met elkan der niet meer dan 16.098 Joden! Men ziet uit deze cijfers, hoe totaal verkeerd zij handelen, die in Nederland een Joden-kwestie willen forceeren. Ze ker, dit is al verwerpelijk en afschuwelijk uit ideëel en humanitair oogpunt en met h ;t oog op onze eeuwenoude zeden en tra dities. Maar ook numeriek is er in ons land geen enkele reden voor. Slechts een 71ste deel van ons volk is Israëlietisohi En als het dan waar is, dat verschei dene Joden op belangrijke posten staan, dan is dit een gevolg van het intellect en den ondernemingsgeest, in 'het algemeen van de begaafdheden eigen aan het oude ras. PRINSES JULIANA IN DEN RAAD VAN STATE. Ter gelegenheid van het jubileum van den Raad van State werd gisteren een telegram van gelukwensch van Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden ont vangen, waarvan de vice-president bij den aanvang van de vergadering mede- deeling heeft gedaan. H.K.H. Prinses Juliana heeft deze ver gadering bijgewoond. Aangezien niet bekend was, dat de Prinses zou komen, waren op het Bin nenhof slechts enkele belangstellenden aanwezig toen H.K.H. om twee uur bij den ingang van het gebouw van den Raad van State aankwam. Enkele re chercheurs hielden toezicht, doch de aankomst ging zoo onopgemerkt, dat de Prinses het gebouw betreden had, voor dat het publiek er iets van had bemerkt. VERZOEK VAN AKKERBOUWERS EN VEEHOUDERS. Krachtige maatregelen aan den mlnieter gevraagd. Onder zeer groote belangstelling is gisteren te Groningen een groote demon- stiatievergadering van Landbouw en Maatschappij gehouden aan het slot waarvan de volgende motie, die aan den minister van Economische Zaken zal worden toeegezonden, werd aangeno men. 1500 Akkerbouwers en veehouders, groote zoowel als kleine, kwamen in een vergadering in de Harmonie te Gronin gen bijeen en verzochten met aandrang krachtiger maatregelen te nemen dan tot dusverre genomen, om aan den nood in den akkerbouw tegemoet te komen, zon der dat hierdoor de belangen van de veehouderij worden geschaad. Algemeen is men van meening, dat de belangen der akkerhouwers en veehouders parallel loo- pen. INTERNATIONAAL EN INTER- LOCAAL TELEFOONVERKEER Geen kosten bij intrekking van een gesprek of bij „geen gehoor". Te rekenen van 10 April j.l. vervalt het inschrijvingsrecht ad 4 cent bij intrek king van een internationaal en interlo- caal telefoongesprek. Evenals dit in het internationale ver keer reed» het geval is, vervalt met in gang van denzelfden datum eveneens het in rekening brengen van de halve ge- sprekkosten, indien de opgeroepene in het interlocaal verkeer „geen gehoor" geeft. VLIEGTUIGEN VOOR DE K.N.I.L.M. Proefvlucht naar Australië. AMSTERDAM. Naar wij vernemen worden de eerste vliegtuigen van de Kon. Ned. Indische Luchtvaart Mij. op 19 April a.s. per stoomschip „Djambi" te Soerabaja verwacht. Nu de Lockhead's definitief nog deze maand in Indië zullen zijn en vliegen, kan worden meegedeeld, dat de K.N.I.L.M. een proefvlucht naar Australië zal maken voor welke vlucht, gebruik zal worden gemaakt van een der nieuwe Lockhead-super electra, welke in de toekomst ook de geregeld gebiuikte toestellen op de komende Australië-lijn zullen zijn. De "Weensche kardinaal dr Innitzer tijdens het vervullen van zijn stemplicht voor de groote verkiezing, welke Zondag in het geheele Duitsche Rijk is gehouden ven behoorde te haten en in ieder geval zou het me onmogelijk moeten zijn de eerste jaren zijn aanwezigheid of gezel schap te verdragen. Maar ik schijn in de liefde nu eenmaal nooit te kunnen doen wat hoort en dus kan ik even goed opge ven het te probeeren en Angus als mijn beste vriend blijven beschouwen. En in ieder geval ben ik niet verplicht hem te vertellen, wat een ezel ik ben geweest. Het is gemakkelijk genoeg, dat voor me te houden". In theorie mocht het heel gemakkelijk lijken, maar in de praktijk bleek het alles behalve voor een openhartig, impulsief jong mensch als Edgar. Zijn bezoek aan Angus duurde langer dan hij verwacht had. Hij' kwam in Birkenlee aan met een zware verkoudheid en moest drie dagen het bed houden en had toen nog tien da gen binnenshuis te blijven. Toen zijn veer- tiendaagsch verlof om was, was hij nog lang niet in staat naar Londen terug te keeren. Angus haalde zijn vriendin, juf frouw Kerr, om voor Edgar te zorgen en hem een en ander voor te schrijven en hij zelf verpleegde hem met groote zorg en hield hem zooveel gezelschap als maar eenigszins mogelijk was. In de vele uren, dat ze samen spraken over den tijd, toen ze nog jongens waren en over hun ge meenschappelijke vrienden, viel het Angus al heel gemakkelijk te zien, dat er een last drukte op het gemoed van zijn vriend en toen was hij er ook al gauw achter, wat er eigenlijk aan haperde. Edgar kon nu eenmaal geen geheim bewaren en ver raadde zichzelf zonder dat hij het wist. I En toen eenmaal het geheim geen geheim meer was, toen het ijs was gebroken, toen voelde Edgar zich aanmerkelijk vroolij- ker. Hij kon natuurlijk niet over zijn eigen teleurstelling uitweiden tegen den mededinger, die hem het meisje zijner keuze had ontnomen, maar toch was het een faeele troost voor hem over Nannie te kunnen spreken, over haar karakter, haar omstandigheden en moeilijkheden, tegen iemand, die er zoo'n levendig be lang in stelde en het was hem een te groo- ter genoegen met Angus over diens plan nen en vooruitzichten te spreken, waar hij nu wist, dat Nannie bij dit alles ten nauwste, betrokken was. Toen de eerste terughoudendheid en verlegenheid wat geluwd was, viel Edgar het verschil op tusschen zijn eigen gevoe lens voor Nannie, zoo plotseling opgeko men en misschien weer even gauw verge ten maar dat zou hij' op dat oogenblik zelf niet gelooven en Angus' diepe en standvastige liefde. Nannie was voor Ed gar de koningin van zijn droomen. Maar voor Angus was ze de vrouw van zijn hart; die hij evenzeer vertrouwde en eer- 1 de als liefhad; die hij beschouwde als de BEDRIJFSSLAPTE. Op de textielfabriek Rigtersbeek te Enschedé zijn in den loop van dit jaar ongeveer honderd textielarbeiders ont slagen. Wegens het uitblijven van exportorders is het, naar ons wordt medegedeeld, zeer waarschijnlijk, dat tot verdere inkrim ping van het bedrijf zal moeten worden overgegaan. DE MOTORISEERING VAN HET LEGER. Aankoop van 400 motorrijwielen. Naar wij vernemen, zullen voor de mo toriseering van het leger 400 B.M.W.- motorrijtwielen worden aangekocht, welke door bemiddeling van de N.V. Handel maatschappij R. S. Stokvis Zonen te Rotterdam zullen worden geleverd. Er zullen 200 solo-maohines en 200 machi nes met zijspan worden aangeschaft. DE WET OP HET ALGEMEEN VERBINDEND EN ONVERBINDEND VERKLAREN VAN ONDERNEMERS OVEREENKOMSTEN. In het verslag betreffende de toepas sing van de wet op het algemeen verbin dend en onverbindend verklaren van on dernemersovereenkomsten 1935 over het tijdvak 1 Juli31 December 1937 zegt de minister van economische zaken, dat in het tijdvak van i Juli 193731 Dec. 1937 vier nieuwe verzoeken tot algemeen verbindend verklaring van ondernemers- overeenkomsten werden ingediend, met name voor de schoenindustrie, de leder industrie, de mineraalwaterindustrie en den ivleeschhandel te Amersfoort. Voorts werd de behandeling van zeven reeds eerder aanhangig gemaakte ver zoeken voortgezet. Twee ondernemers overeenkomsten werden in de loopende periode algemeen verbindend verklaard, n.l. voor de damesconfectie-industrie en voor het bakkersbedrijf te Amsterdam, twee verzoeken om algemeen verbindend verklaring werden afgewezen en een werd ingetrokken. Op 31 December j.l. waren zes verzoeken nog in behandeling. Sedert bet in werking treden van deze wet op 14 October 1935 zijn tot 31 Dec. 1937 in het geheel 18 verzoeken om al gemeen verbindendverklaring van een ondernemersovereehkomst ingediend. MARGARINE VERDRINGT BOTER IN NED.-INDIë. Uit Batavia wordt aan de „T e 1 e g r." gemeld: De plaatselijke margarinefabriek veroverde de laatste maanden een deel der Indische botermarkt, zulks ten koste van de Nederlandsche en de Australische producten. D'e capaciteit der in Nederland3ch-In- dië gevestigde fabrieken van de Unilever onderging in 1937 een verdubbeling, het geen op een gunstigen gang van zaken bij bet Indische bedrijf van dit concern duidt. Naar men weet, vertoefde een be stuurslid van de Unilever, de heer Syd ney J. van den Bergh, in het laatst van verleden jaar in Indië, o.m. ter regeling van de uitbreidingskwestie. SMOKKELEN VAN IN HET BUITEN LAND GEKOCHTE GOEDEREN. Nieuwe maatregelen tegen frauduleuzen invoer van bontwerken, fotografie- toestellen en kijkers. Naar van officieele zijde wordt mede gedeeld, 'zullen binnenkort, als gevolg van de klachten van den binnenlandschen handel over frauduleuzen invoer als reis bagage van bontwerken, fotografietoe- toestellen en kijkers, welke door reizende personen gedurende hun reis in 'het bui tenland zijn aangeschaft, nieuwe voor schriften in werking treden. Hier te lande wonende personen, die van een buitenlandsche reis terugkeeren, zullen dure bontwerken, dure fotografie- toestellen en dure kijkers slechts zonder betaling van invoerrecht kunnen invoe ren, indien zij daarvoor een geldig, vóór den uitvoer uit Nederland door een amb tenaar der invoerrechten en/of accijnzen afgegeven, identiteitsbewijs Ikunnen ver tonnen. Bedoelde identiteitsbewijzen kunnen op alle plaatsen waar ambtenaren der in voerrechten tenl/of accijnzen gep'laaitst zijn, worden aangevraagd. De aanvraag moet schriftelijk geschieden op daartoe beste en rijkste aardsche zegen, die God hem geschonken had, als een kostbare schat, waarvan het bezit zijn he tie leven en karakter moest beïnvloeden; Edgar voelde eerbied en ontzag voor den ernst en diepte van de gevoelens van zijn vriend en schaamde zich over de oppervlakkige, voorbijgaande aandoeningen, waaraan hij tot nog toe den naam van liefde gegeven had. En 'hij kreeg een gevoel van vrees, als hij' 'bedacht, hoe vaak hij gespeeld had met iets, dat zoo ernstig, van zoo langen duur kon zijn. En tooh, in Angus' genegenheid miste hij iets, dat in zijn gevoelens altijd een stellige noodzakelijkheid moest zijn, wil de hij' ze voor zichzelf als waar kenmer ken: poëzie. De beschouwingen van zijn vriend over diens aanstaande vrouw wa ren hem te nuchter, te koel-zakelijk naar hij meende. En "dat zeide hij dan ook. „Kijk eens", zeide hij, „misschien is het waar, dat er in jouw liefde meer rea liteit is dan in de mijne, maar ik houd toch evenveel van de poëzie en romantiek in de liefde als van de werkelijkheid". „Ik houd ook van de poëzie er in, en geloof niet, dat die in ons geval ont breekt. Maar zoolang we leven in een we reld van werkelijkheid, waar we werke lijke bezigheden hebben te verrichten, is het maar het beste als er even veel wer kelijkheid als poëzie schuilt in het gevoel, verkrijgbaar gestelde aanvraagformulie ren, terwijl het bontwerk, fotografietoe stel of kijker moet worden vertoond. De onder de thans bestaande regeling afgegeven identiteitsbewijzen zullen als overgangsmaatregel nog korten tijd geldig zijn. Tusschen auto en muur bekneld. Gistermiddag reed de 22-jarige 'De V. te Koewacht met de vrachtauto van zijn vader op den weg van Koewacht naar Moerbeekpolder, toen plotseling de stuur stang brak. Het gevolg was, dat de auto van richting veranderde en recht op een 'huis aanreed. Doordat de wagen in de eerste versnelling stond, kon de bestuur der 'het portier opengooien en uit de auto springen. De V. meende, dat 'hij bij dezen gang de wielen van den wagen uit de richting zou kunnen duwen, om op deze wijze te voorkomen, dat de auto tegen het huis zou rijden. Deze ma noeuvre slaagde echter niet. De V. ge raakte tusschen auto en muur bekneld en diep daarbij ernstige inwendige kneu zingen op. Zijn toestand is levensgevaar lijk. Het personeel der Z.V.T.M. heeft nog geen uitkeering ontvangen. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer herinnert de minister van Waterstaat aan de toezegging, dat het Rijk een derde deel van een uitkeering aan ontslagen personeel van de Z. VI. Tramwegmaatschappij voor zijn rekening zou nemen, indien van de provincie eveneens een bijdrage tot een derde deel van 'het ivoor dit doel benoodigde bedrag werd verkregen. De provincie verbond aan haar besluit evenwel de voorwaarde, dat eerst een fusie tusschen de tramwe gen in Zeeuwsoh-Vlaanderen moest zijn tot stand gekomen. Pogingen om deze voorwaarde te doen intrekken 'hebben geen gevolg gehad. Aangezien de fusie nog niet is tot stand gekomen, is nog geen uitkeering aan het personeel ge daan. Aan den besteller bij den Post-, Te legraaf- en Telefoondienst W. J. v. d. Berge te Wissenkerke is met ingang van 1 Mei 1938 op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Paaschwijdingssamen- komst. Door de Vereen, voor Inwendige Zending was gisteravond een Wijdings samenkomst belegd in de Groote Kerk, welke stond onder leiding van de predi kanten der Ned. Herv. Kerk, terwijl me dewerking werd verleend door het zang koor „Hoop op Zegen", directeur de heer A. Bosdijk en ook gemeenschappelijk psalmen en gezangen gezongen werden. Het onderwerp waarover gesproken werd luidde: „Het opschrift van het kruis: Deze is de Koning der Joden". Ds J. J. Hietkamp behandelde: „Het was geschreven in: Het Hebreeuwsch", ds J. S. Hartjes: „Het Grieksch" en ds D. J. Vossers: „Het Latijin". Ds Visbeek opende en sloot de plechtige samenkomst. Centrale Eierveiling. Alhier is onlangs, zooals we hebben meegedeeld, een Centrale eierveiling ge sticht. Ze zal binnenkort in werking worden gesteld. De Centrale is van plan voorloopig al leen voor Noord- en Zuid-Beveland een ophaaldienst per auto te organiseeren. In het veilingsgebouw zullen alle eieren ge schouwd en gesorteerd worden naar ge wicht en kwaliteit. Worden er sterke afwijkingen in kwa liteit geconstateerd dan zal de heer v. Asperen Vervenne, de rijkspluimveeteelt- consulent, persoonlijk de leveranciers be zoeken en hun voorlichting geven. dat ons kracht moet geven om ons werk te doen, dat schoonheid en waarde moet geven aan de meest gewone oogenblikken van ons leven'. „Zooals voor het eten zorgen en knoo- pen aan je hemd zetten", zei Edgar la chend. „Juist en ik geloof, als je in vele geval len, dat je meende van een meisje te hou den, meer aan zulke dingen had gedacht, dat je je niet steeds opnieuw zou vergist hebben". ,Zeer zeker zou ik me heel wat meisjes, die mijn hart in vuur en vlam hebben gezet, niet kunnen voorstellen met een breikous in de hand, of in de keuken met koken bezig. Dansen, zingen, buiten stoei en met vriendinnen en bloemen verzorgen behoorden meer tot haar dagelij'ksche be zigheden". „En meisjes, die alléén maar kunnen dansen en zingen en bloemen schikken, vormen nu juist niet de beste huisvrou wen, hoe feeëriek, vroolijk of hoog ge stemd ze ook mogen zijn". „En toch, mijnheer de p'hilosoof", zoo wierp Edgar tegen, „zie ik niet in, dat er niet minstens even veel werkelijkheid is in die dingen als in bakken en braden, waar jij zoo hoog over op geeft". (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5