De toestand in Frankrijk. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD De werkloosheid. De strijd in Spanje. De strijd in China. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws WOENSDAG 13 APRIL 1938 52e JAARGANG - No. 165 Uitgave: N, V. Uitgevers - Maatichappl] „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vor»t»traat 70, doei Postrekening 4445! Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.80 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goec en Vlissingen f 0.20 Losse nummers S cent Advertentiën 20 cent per rege" Ingezonden mededeeüngen 60 sent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags fè.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijks korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Voor de versterking van 's lands weer macht heeft zich den laatsten tijd een verblijdende belangstelling geopenbaard. Ons volk is onder den indruk gekomen van de gevaren die er voor het bewaren van onze zelfstandigheid dreigen en het heeft met de daad willen toonen, dat het in dezen achter de Regeering staat. Want niettegenstaande in verband met de groote defensie-uitgaven verzwaring van den toch al zwaren belastingdruk in uitzicht werd gesteld, is toch aan vrij willige giften voor de weermacht een be drag ontvangen dat reeds de f 100.000 begint te naderen. Van verschillende zijden is in verband daarmede de opmerking gemaakt, dat door de steUke belangstelling voor de landsverdediging de noodzakelijkheid van de bestrijding der werkloosheid niet op den achtergrond mag geraken. Wij gelooven niet, dat daarvoor veel gevaar bestaat. Want er is wel niemand of bijl komt met de verschrikkelijke gevolgen van de nog altijd omvangrijke werkloosheid meer direct of indirect in aanraking. Het zal wel nooit gelukken de hierdoor ontstane stoffelijke en geestelijke nood onder woorden te brengen. Natuurlijk bestaat het gevaar, dat wij aan deze dingen gewoon raken. Daarom net goed er telkens weer de aandacht op te vestigen, dat de bestrijding van de werkloosheid voor een gezond nationaal leven van niet minder groote beteekenis is, dan de instandhouding van een be hoorlijke weermacht. De Regeering heeft steeds getoond daarvan ten volle overtuigd te zijn. Doch ook hierbiji moet zij op den daadwerke lijken steun van hot geheele volk kunnen rekenen. Br moet de bereidheid zijn ook voor de werkloosheidsbestrijding offers te bren gen zoo noodig. Een der beste bestrijdingsmiddelen is productieve werkverschaffing. Wij zijn er aan gewoon geraakt bij1 het hooren van deze uitdrukking in de eerste plaats naar de Overheid te zien. En ze ker, hiji werkverschaffing in het groot zal de Overheid de leiding moeten nemen. Maar dit mag geen reden zijln, dat het particulier initiatief verslapt. Er zou veel meer gedaan kunnen wor den. E'r zijn tal van menschen met een behoorlijk inkomen, ambtenaren e.d., die het mogelijke doen om den ambaohtsman buiten de deur te houden. Op zichzelf is dat niet afkeurenswaard. Maar op deze wijze wordt toch de wterkgelegenheid niet onbelangrijk ver minderd. Het is goed als we met de werkloozen onze sympathie betuigen. Het kan ook goed zijn als we meehelpen de Overheid duidelijk te maken dat zij op dit gebied een taak heeft. Maar meer radicaal is toch, dat ieder die kan, en die door God met werk en brood gezegend werd, naar vermogen meehelpt de werkgelegenheid te bevor deren. Terecht schreef een onzer bladen: „Wanneer het particulier initiatief niet stil staat en ieder, die werk kan ge ven, zich ervan doordringt, dat hijl steeds op vermeerdering van arbeidsgelegenheid in eigen land en woonplaats bedacht moet zijn, wanneer de regeering des lands in haar positie doet, wat in haar vermogen is, dan zal wel niet ineens de werkloos heid weggevaagd zijn, maar dan mag toch verwacht worden, dat onder den zegen des Heeren de werkloosheid inkrimpt en de plaag der werkloosheid meer en meer beteugeld wordt. Tegen de werkloosheid moet heel de natie eensgezind strijden met kracht, doortastendheid en volharding." KABINET DALADIER VRAAGT VOLMACHTEN. Voor de kamer 'heeft de Fransche minister-president Daladier de regee- ringsverklaring voorgelezen, alsmede een wetsontwerp tot financieel 'herstel, waarin o.a. volmachten worden gevraagd tot 31 Juli, tenein de de maatregelen te nemen, die beslist noodzakelijk zijn, om te voldoen aan de behoef ten van de landsverdediging en de financiën en 's lands b e - d rijf slew en te herstellen. Er bestaan heden ten dage geen reek sen afzonderlijke vraagstukken meer, al dus de verklaring. Het gaat steeds over één en hetzelfde vraagstuk, dat van onze veiligheid en het heil van het land is één vast begrip. De nationale verdediging eischt een gezonde munt. Zij; eischt een krachtig economisch beleid. Zij kan geen vertra ging of stilstand van de productie ge dongen, vooral niet in die industrieën, welke ten bate ivan de veiligheid van het land werken. De regeering doet daarom een beroep op de wijsheid en de vaderlandsliefde der arbeiders en werkgevers. Van nu af aan kunnen alle conflicten overigens worden 'geregeld binnen. het kader der wet door procedure-s van ver zoening en arbitrage. 'Het oogenblik is gekomen om te be wijzen, dat Frankrijk het hoofd kan bie den aan de gevaren, 'die het bedreigen, en tevlens trouw blijven aan zijn eigen aard. De voorzitter van de radicale fractie verzocht daarna de kamer te willen stem men over een eenvoudige dagorde, aan welke stemming de regeering de beteeke nis van een motie van vertrouwen had gegeven. Aldus geschiedde. De dagorde werd gevoteerd met 576 tegen 5 stemmen. Met belangstelling wordt uitgezien naar de tweede stemming, waarmede het debat over het volmac'hten-ontwerp zal worden besloten en 'die feitelijk de beslissing der Kamer zal brengen. Men vermoedt, dat het kabinet wel een meerderheid zal 'halen. De stakingen. Ten aanzien van de stakingen is -de nieuwe regeering reeds met vrucht werk zaam geweest. De staking in de vliegtuigfabrieken is reeds geëindigd. Wat de oiverige fabrieken betreft, Da ladier heeft verklaard, dat hij de ont ruiming zal zien te verkrijgen door mid del van overreding en dergelijke zach tere middelen en geen geweld zal gebrui ken. Het is niet onmogelijk, dat 'de ar beid in de metaalindustrie geleidelijk zal worden hervat. Intusscben 'heeft de staking in de me taalindustrie zich uitgebreid tot een aan tal fabrieken in het departement Seine- et-Oise. Het aantal stakers is als gevolg hiervan wederom met ongeveer 20.000 gestegen. Tot dusver 'heeft zich geien enkel incident voorgedaan. Tot de bedrijven waar gestaakt wordt behooren thans ook de Farmanfabrieken te Boulogne, de Licorne-f abrieken te Courbevoie en de Gillet-fabrieken te Montrouge, door stakende arbeiders be zet, en een twintigtal kleine ondernemin gen. FRANCO'S LEGER RUKT WEER OP. Gistermorgen hebben de opstandelin gen hun opmarsch aan het Catalaan- sche- en het Valencia-front hervat. Ten Zuid-Oosten van Morella gingen afdeelingen, over een front van tien ki lometer breedte, tot den aanval over en bezetten een aantal strategisch belang rijke hoogten in de streek, die den straat weg naar San Mateo beheerscht. De opstandelingen hebben thans de hoogste heuvels achter zich en het voort rukken naar de Middellandsche Zee zal dus snel kunnen geschieden. Toch is de opmarsch moeilijker ge worden door het feit, dat de regeerings- troepen een andere tactiek toepassen. Er zijn meer mitrailleurnesten, waardoor flankbewegingen vrijwel onmogelijk wor den. In het uiterste Noorden is de strijd ook weer opgeleefd. D'e verdedigingsli nies over de hooge bergen daar zullen wel weldoende blijken, om den opmarsch gedurende den eersten tijd tegen te hou den. D'e troepen die daar strijden loopen gevaar, afgesneden te worden, maar de Fransche grens is dicht bij. Duizenden vrijwilligers hebben zich daarheen begeven, om de opstandelingen tegen te houden. Er wordt daar gestre den met de guerilla-methode, volgens deskundigen de beste vechtwijze voor deze ongeoefende vrijwilligers. Betrouwbare ooggetuigen melden, „dat de opstandelingen in den sector ten zui den van San Mateo vlammenwerpers ge bruikt hebben. De regeeringstroepen lagen goed ver schanst achter in allerijl gemaakte ver sterkingen en gaven geen kamp, toen de vijand met tanks en vliegtuigen herhaal delijk aanviel. Daarop zonden de opstan delingen patrouilles vlammenwerpers, ge kleed in asbest pakken en beschermd door gasmaskers, onder dekking van een hevig artillerievuur. De regeeringstroepen hebben den moed niet verloren en hebben een tweede ver dedigingslinie opgeworpen. Toen de op standelingen de eerste linie bereikten, vonden zij daar velen, omgekomen door het „vloeibare vuur", geklemd aan mi trailleurs en geweren". De kansen gekeerd Japan zendt gewel dige versterkingen. De Japanners hebben volgens U. P. ge weldige versterkingen gezonden naar 't zoo bedreigde Sjantoengfront en het schijnt, dat de kans op 'het oogenblik weder gekeerd is. De Japanners melden namelijk, dat zij den opmarsc'h der Chi- Heezen gestuit hebben en dat de Ghinee- zen zich uit Tsi Nan hebben moeten te rugtrekken. Van 'Chineesche zijde wordt toegegeven dat de Chineesche troepen plotseling op heftigien tegenstand zijn gestuit in heel Sjantoeng en dat Sin Ji en Tsjoe Foe de eenige sectoren zijn, waar zij hun ivoor- naamste veroveringen kunnen handha ven. Hoe de toestand in het door de Japan ners bezette Chineesche gebied is, blijkt uit het volgend Hbld.-Times-bericht. Wegens de guerrilla beteekent controle van de steden en dorpen nog niet beheer- sching van het omringende land, vooral niet daar rooverbenden, die altijd opdui ken zoodra het ergens niet veilig is, één lijn trekken met de soldaten. De boeren stand Ikan niet aan 'het werk, en het geheele bezette gebied vap China blijft daarom onproductief. Zelfs in Hopei zijn door Japan be noemde bestuurders doodgeschoten door hun eigen volksgenooten, en in Peking, Nanking en Spanghai is 'het moeilijk Ghineezen van eenige reputatie te winden, die zich beschikbaar willen stellen. Het lamleggen van de bedrijvigheid in het bezette gebied is niet de eenige scha de. Na het bombardement van de Japan ners volgde de brandstichting der terug trekkende 'Chineezen. Alle bruggen en wegen en spoorlijnen zijn in den strijd beschadigd. Het herstel hiervan zal enorme bedragen kosten. De schade, toe gebracht aan de steden en dorpen, kan slechts gezien, maar niet beschreven wor den. Alle vee is uitgeroeid. Er is niet ge zaaid, dus er zal ook geen oogst zijn. Hongersnood is onvermijdelijk. Dijken zijn doorgestoken, dus er komen over stroomingen en als gevolg daarvan be smettelijke ziekten. Zelfs als de Japan ners winnen, zullen zij. slechts een ont- ivleesd geraamte overhouden. Toch zijn de Japanners van plan door te gaan totdat de Chineezen totaal ver slagen zijn, en de Chineezen zijn even vast besloten door te vechten tot 'het bit tere einde. HOE MEN IN DUITSCHLAND DE BEVOLKING TEGEN HET LUCHTGEVAAR WAPENT Een der eerste dingen, die het natio- naal-socialistische regime de burgers bij bracht reeds in 1933 was, dat zij „Luftkrieggewaertig" zijn moesten. In de eerste plaats heeft men de „Luft- schutzverbaende" opgericht en thans telt het „Reiohsluftschutzverband" 12 mil- lioen leden, waarvan vijf millioen volle dig getraind. Het lidmaatschap van den bond is vrij willig. Wettelijk zijn alle burgers ver plicht deel te nemen aan de oefeningen van den bond. Ongehoorzaamheid aan het bevel van het Luftschutzverband wordt bedreigd met boete, en zelfs met gevan genisstraf. Men brengt de bevolking bij, dat vijan delijke vliegtuigen van bases uit, „die op een afstand van honderd minuten liggen" boven Berlijn hun vernielenden last kun nen neerwerpen. De andere groote steden liggen al even gevaarlijk en zoo vormt een luchtoorlog een voordurende bedrei ging, daar ongeveer 65 pet. van het Duit- sche volk in steden woont, en 25 pet. zelfs in steden van meer dan 300.000 inwoners. De industrieele centra zijn uiterst on gunstig gelegen. Het Rurhgebied met een bevolking van 10 millioen menschen, die bijeengepakt leven in een zeer klein ge bied met de voornaamste ijzerindustrieën zooals Krupp en andere wapenfabrieken, ligt op een afstand van 50 mijl van de Belgische grens. Opper-Silezië, vrijwel even belangrijk, ligt zoo mogelijk nog ongunstiger, slechts enkele stappen over de Poolsch-Duitsche grens en het derde centrum, in Saksen, ligt op een kanonschot afstand van de Tsjechische grens. De luchtverdediging is dan ook in Duitschlands bewapening een belangrijke factor. Geheel gemotoriseerde eenheden, uitgerust met de modernste kanonnen, mitrailleurs van verschillend kaliher, acoustische instrumenten en zoeklichten, zijn in groote hoeveelheid vervaardigd of in constructie. De Duitsche experts achten een aanval met ontploffingsmiddelen en daarnaast brandbommen de voornaamste bedrei ging. Het is dan ook opvallend, dat er naar verhouding weinig openbare bom vrije kelders zijn gemaakt, zooals andere landen die kennen. Het zijn ypornamelijk de groote gebouwen en fabrieken, die van versterkte kelders voorzien zijn; de par ticuliere buizen hebben hoogstens een kelder met een on'beteekenende verster king. Eén gasaanval komt volgens de deskun digen in de derde plaats. Toch is sinds een jaar ongeveer een goedkoop soort gas masker in den handel, voor volwassenen en kinderen boven 2 jaar. Voor zuigelin gen is nog geen oplossing gevonden. De gasmaskers zijn verspreid in de grootste steden. Aan decentralisatie van de bevolking is nog weinig gedaan. TEGEN DE TERREUR IN PALESTINA Prikkeldraad langs noordgrens. Men meent, dat de Palestijnsche regee ring thans definitief besloten heeft, een prikkeldraadversperring ter hoogte van bijna 2meter over een afstand van 40 kilometer langs de noordelijke grens te doen aanleggen, hetgeen 60.000 pond ster ling zou kosten. De versperring is be stemd om terroristen en illegale immi granten uit het land te houden. Inschrijvingen voor dit werk zijn reeds geopend, waaraan dag en nacht in drie ploegen zou moeten worden gearbeid, onder de bescherming van Britsche troepen. Koudegolf in Italië. Voor het eerst sinds menschenheuge- nis is de Vesuvius midden April met sneeuw bedekt. In geheel Italië heerscht. een koudegolf en in vele hotels en wonin gen heeft men de verwarming, welke op 10 April reeds was weggenomen, weer aangemaakt. Korte Berichten. Naar uit Kaapstad gemeld wordt, is ongerustheid gewekt in Port Elisabeth en de omliggende gebieden, doordat acht personen omgekomen zijn door builenpest. Alle patiënten zijn inboorlingen. In de marinecommissie van den Amerikaanschen senaat heeft comman dant Rosendahl aanbevolen, 20 millioen dollar beschikbaar te stellen voor den bouw van stijve luchtschepen. Voorloopig zouden twee groote luchtschepen worden gebouwd. Bürdkel, de Nazi-gedelegeerde voor de organisatie van het Duitsche plebis- ciet in 'Oostenrijk, heeft een auto ten geschenke ontvangen, welke de nieuwe nummerplaat voor Oostenrijk 'draagt, met het nummer 10.4.38 ter herinnering aan den datum van het plebisciet. De geruchten over e'en spoedig bijv eenkomen van den Duitschen rijksdag, waarbij' in 'het bijzonder de verjaardag van Hitier werd genoemd, zijn onjuist. Er is geen besluit hieromtrent genomen. De stap, dien de Britsche regeering te Genève heeft ondernomen, opdat de Abessynische kwestie definitief geregeld wordt, heeft in Intalië enorme voldoe ning gewekt. Maandagmiddag verschenen enkele Japansche militaire vliegtuigen 'boven Sovjet-Russisch gebied in het 'district Grodekowo. Russische jachtvliegtuigen dwongen een van de Japansc'he toestellen op Russisch gebied te dalen. De piloot deelde mede, dat zijn toestel behoorde tot een groep Japansche jachtvliegtuigen, wellke op Korea gestationneerd is. D'e volkscommissaris van buiteniand- sche zaken heeft de Russische ambassade te Tokio opgedragen te protesteeren. TOT BEHOUD DER ZEEUWSCHE KLEEDERDRACHTEN. In de dezer dagen gehouden algemeene ledenvergadering van de Vereeniging tot behoud der Zeeuwsehe kleederdrachten heeft de voorzitter, de heer B. van Bru- cken Fock een openingsrede uitgesproken, waarin er op werd gewezen, dat de doel einden, die de vereeniging zich voorloopig had gesteld, voor een belangrijk deel zijn bereikt: de in samenwerking met de Z. L. M. gehouden propaganda-avonden zijn een groot succes geworden, tal van pro- paganda-vlugschriften zijn gedrukt en verspreid, en daarin is o.a. gewezen op den wensoh van H. M. de Koningin, dat de bevolking het Zeeuwsch costuum zoo veel mogelijk in eere houde; de medewer king van het onderwijzend personeel is ingeroepen. De Commissaris der Konin gin en zijn echtgenoote hebben het Be schermheer- en Beschermvrouwsohap aanvaard. Er is dus groote steun van hoogerhand. Binnenland. Vreeselijke drama's te Lochom en Nieu- wenhagen. Nieuwe maatregelen tegen het smokkelen. Buitenland. De toestand in Frankrijk'. De Japanners krijgen versterkingen. Franco's leger rukt verder op. De A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland en de maatschappij „Zeeland" verleenden jaarlijksche subsidies. Deze bijdragen, gevoegd hij die der leden, maakten het mogelijk het werk voort te zetten. Er is reden aan te nemen, dat ten gevolge van de door de vereeniging ge voerde propaganda het minderwaardig heidsgevoel, een der oorzaken van de ver dwijning, zal zijn verminderd. Verder werd medegedeeld, dat een be spreking zal worden belegd met de Wal- ohersche boerenkleermakers, teneinde de trachten te komen tot organisatie, mo gelijk ook voerende tot coöperatieven in koop van grondstoffen ten behoeve van de MeederdraCht, teneinde deze goedkoo- per te kunnen maken. Aan den Minisve? van Financiën is vervolgens verzocht te bevorderen, dat de bij het Zeeuwsehe cos tuum onafscheidelijk behoorende gouden en zilveren versierselen worden vrijge steld van de daarop geheven omzetbelas ting, en dat de waarborgbelasting daarop worde verlaagd. Geconstateerd werd, dat de strijd om het behoud der Zeeuwsehe dracht belang rijk moeilijker is dan voor soortgelijke or ganisaties in andere landen, omdat het in Zeeland niet gaat om een nationale kleedij, doch om een plattelands- Meeding. En bovendien worden in ande- te landen gecostumeerde volksfeesten en -dansen gehouden, die de hoofdschotel vormen voor de propaganda, waar wij ons in Zeeland van hebben te spenen om de eenvoudige reden, dat het Nederland- sche, in elk geval het Zeeuwsehe volk, nu eenmaal geen dansend en feestend volk is, vooral niet de plattelandsbevolking. De A. N. W. B. was ter vergadering vertegenwoordigd door zijn Directeur, den heer W. A. M. Westeroüen van Meeteren, die een uiteenzetting gaf van hetgeen in Hongarije is geschied om de kleederdacht die bijna verloren was gegaan, weder in eere te herstellen. Spr. meende, dat, hoewel de Hongaar- sche toestanden natuurlijk geenszins met de Zeeuwsehe vergeleken kunnen worden, er toch eenige parallellen waren te trek ken. Spreker is van oordeel, dat ieder Zeeuwsch meisje, vooral ook uit de hoo- gere standen, een Zeeuwsch costuum be zitten moet, al ware het maar om dit bij bepaalde gelegenheden, b.v. op den jaar dag van H. M. de Koningin, of des Zon dags bij den kerkgang enz. te dragen. Zulks ware een uitstekende propagan da. Deze meening werd door enkele be stuursleden bestreden, o. a. door den heer G. A. van Woelderen, d i e e r o p wees, dat de costuums bij „verkleede' personen dik- wijls zóóslecht zitten, dat z. i. e >e n averechtsche uit werking ware te vreezen. De statuten der vereeniging werden na afloop dezer voordracht vastgesteld: daar op zal t.z.t. de koninMijke goedkeuring worden gevraagd. Bij de hierop gevolgde besprekingen werd nog naar voren gebracht, dat het verdwijnen der dracht veel meer is een kwestie van „mode' dan van practische bezwaren, hetgeen bleek uit de verschij ning van een jongeman, die door het dag. bestuur was uitgenoodigd in de verga dering te komen, teneinde van hem te vernemen, welke beweegredenen hij had om van Meeding te veranderen. Door de geestelijken, die deel uitmaken van het bestuur, Ds Oosthoek en pastoor Ulleman, waren ontwerp-zendbrieven op gesteld om de Zeeuwsehe geestelijkheid op te wekken, mede te werken het Zeeuw sehe volkskarakter aan te kweeken en de Zeeuwsehe kleederdraöht te propageeren, zulks in verband met den geestelijken achtergrond. D'eze zullen t.z.t. worden ge drukt en rondgezonden. Ook werd nog besloten eenige kunste naars uit te noodigen een aantrekkelijke en sprekende reclameplaat te vervaardi gen. De koekoek in 't land. Dinsdag is te 's-Heer Arendskerke de roep1 van de koekoek gehoord. Verdere berichten 'hierover plaatsen wij nu niet meer. Verduistering'. De politie te Driewegen heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een in-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1