DE ZEEUW VIM TWEEDE BLAD De Begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. TANTE AILIE Uit de Provincie minister slotemaker de bruine verdedigt zijn beleid. MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. ZONDER PRIJSVERHOOGING NOORD-BEVELAND. SCHOUWEN-DIIIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. VAN DINSDAG 12 APRIL 1938, Nr 164. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer van den Minister van 0., K. en W. betreffende de begrooting voor 19*38 van zijn departement, is het volgen de ontleend: De opmerking in het voorl, verslag, dat de voorafgaande ambtsperiode van den Minister minder vruchtbaar zou zijn ge weest, is met algemeen bekende feiten in strijd. In een periode van ongeveer twee jaar zijn tot stand gekomen de wetten van 22 Januari 1930, van 22 April 1937, van 22 April 1937, van 22 Mei 1937, van 22 Mei 1937. Bovendien lette men op een aantal al- gemeene maatregelen van bestuur, die tot stand gekomen zijn en waarvan de voor bereiding ten deele zeer tijdroovond is. Op 18 Februari 1938 is een wetsontwerp inzake de onderwijzers-opleiding inge diend; kenners weten, omtrent welk een aantal speciale punten de Minister zijn aanvankelijk standpunt moet bepaald hebben, alvorens den tekst van het ont werp te kunnen arresteeren. De klacht, dat het gevoerde beleid g r o o t e 1 ij n miste, beduidt concreet genomen waarschijnlijk, dat de Minister uit zeer-veel-omvattende o.'.twerpen, doch die het in jaren niet tot een openbare behandeling brachten, de materie heeft uitgekozen, die in een korte periode van ten hoogste twee jaar beloof de. De uitkomst heeft den Minister vol ledig in het gelijk gesteld; het verwijt van fragmentarisme vermag hem daarom niet al te zeer treffen. Sommige leden vreezen, dat het beleid van den Minister „bij voortduring neder waarts gericht" zal zijn. Bedoeld is blijk baar, dat naar de overtuiging van den Minister bij een op breed terrein onver mijdelijke bezuiniging ook de begrooting van 0., K. en W. haar aandeel in deze bezuiniging moet dragen. Hierbij wordt opgemerkt, dat een on gezond financieel regeeringsbeleid, zij het niet aanstonds, dan toch zeker op den duur naast de sociale voorzieningen in het volksleven vooral de paedagogische en cultureele metzeer ernstige aantasting bedreigt. Zullen wij in het algemeen be houden wat wü bereikt hebben, dan is het in tijden van budgetaire moeilijkheden ge boden, op bepaalde terreinen tijdelijk te rug te gaan. De minister bereidt een wijziging voor van de tandheelkundige op- lei d i ng, waardoor deze beter aan haar doel zal kunnen beantwoorden. Hooger onderwijs. De destijds getroffen wijziging in de bedragen van de verschuldigde col legegelden mag niet worden gezien als een schiftingsmaatregel. Een wets ontwerp tot wijziging van de regeling is in voorbereiding. Het ligt niet in het voornemen van den minister, om gelden aan te vragen voor leerstoelen in de paedagogiek. Inderdaad heeft den minister uit de nkringen van het hooger onderwijs het verzoek bereikt om een regeling van de rechtspositie der hoogleeraren ter hand te nemen. Het verzoek is om advies ge zonden aan de daarvoor in aanmerking komende colleges. De Minister is niet bereid waarborgen te stellen, dat geen bepaalde politieke ..jrichting bij' het hooger onderwijs worde gevolgd. Lager onderwijs. Is een voorstel tot wijziging van de leerlingenschaal voor het oogenblik niet te verwachten, wèl zal de F E U I L L E TON 48.) door Catharine D. Bell. (Vrij naar het Engelsch.) o— HOOFDSTUK X. De rivalen. De vriendinnen ontmoetten elkaar den volgenden dag niet. Nannie stelde haar dagelijksoh bezoek aan tante Ailie tot den avond uit, om zeker te zijn, dat ze er de Shelburnes niet zou ontmoeten en be merkte toen, dat zij, om dezelfde reden waarschijnlijk, heel vroeg in den middag waren geweest, daar ze wisten, dat Nan nie dan thuis nog niet klaar was met haar bezigheden. 'Ze vernam ook, dat Maude, op Edgars verzoek, tante Ailie op de hoogte had gebracht van al wat er was voorgevallen. Dit was een heele troost voor Nannie en zoo had Edgar het ook bedoeld. Ze was er aan gewoon haar zor gen en leed aan haar moederlijke vrien din toe te vertrouwen en de gedachte, dat ze dit allemaal alleen zou moeten dragen had den last zwaarder voor haar ge- Minister zich beijveren uitvoering te ge ven aan zijn op 22 December 1937 ver meld voornemen, om aan art. 56, tweede lid, der Lager Onderwijswet een loyale toepassing te geven. Hij vertrouwt, dat daardoor bereikt zal worden, dat „exces sen", die in verband met de werking der huidige schaal voorkomen, verdwijnen. Men moet zich intusschen niet voor stellen, dat als de scholen, die dit noodig hebben, voldoende van extra-leerkrach ten zijn voorzien, daarmede alle werk- looze onderwijzers een betrekking zullen hebben gevonden. Zelfs bij een zeer groote verruiming van de loerlingenschaal zou dat nog niet het geval zijn, Op de parallel, die in het voorlooplg verslag getrokken wordt tusschen uit gaven voor de landsverdedi ging en verbetering van de leerlingenschaal, meent de Mi nister niet te moeten ingaan, omdat geen vergelijking mogelijk is tusschen hetgeen volstrekt onvermijdelijk en hetgeen zeer wenschelijk genoemd moet worden. Aan het verzoek van de leden, die den Minister uitnoodigden zich bereid te ver klaren om te bevorderen, dat bij wet of algemeenen maatregel van bestuur worde vastgesteld, welke tuchtmaatrege- 1 e n door den onderwijzer mogen worden genomen en op welke wijze ongerecht vaardigd -verzet van de zijde der ouders te dezen aanzien zal worden gestraft, kan hij niet voldoen. Mochten een paar rechterlijke uitspra ken, die in den jongsten tijd de aandacht trokken, een beslissing van ons hoogste rechterlijk college tot gevolg hebben, dan zal de Minister zoo noodig in het licht daarvan zijn standpunt nader overwegen. Kunsten en wetenschappen. Er zijin in den laatsten tijd verschillen de proefnemingen gaande om n o o d 1 ij- dende kunstenaars bi) werk- verschaffingsobjecten voor hun passen den arbeid ingeschakeld te krijgen. En dat ook buiten den onmiddellijken kring der overheidsbemoeiing aan de kunste naars gedacht wordt, bewijst b.v. de tot standkoming van het nieuwste schip der Holland-Amerikalijn: aan de inrichting van de Nieuw Amsterdam hebben meer dan zestig kunstenaars kunnen meewer ken. Niettemin blijft ook de Minister over tuigd van de groote wenschelijkheid om de arbeidsmogelijkheid voor den kunste naar nog verder te verruimen. Hij onderschrijft niet de meening dat de regeering binnenkort niet zal kunnen ontkomen aan een ruimere ondersteuning van verschillende orkesten. De financieels moeilijkheden, waarin deze nog altijd verkeeren, zullen op andere wijze tot op lossing moeten worden gebracht dan door versterking der huidige rijkssubsidies. In overweging is om bij1 wijze van proef uit de opbrengst der Zomer- postzegels, die ditmaal bestemd zal zijn voor opdrachten op cultureel gebied ter tegemoetkoming in den huidigen nood der cultureele werkers, ook eenig bedrag beschikbaar te stellen voor beoefenaars der literatuur. De plannen dienaangaan de hebben nog geen vasten vorm aange nomen. De Minister heeft zich reeds eenigen tijd geleden met zijn ambtgenoot van De fensie verstaan over de mogelijkheid om bij het ontwerpen van.de nieuwe kazernes, ook burger- architecten te betrekken. Hij' liet niet na er daarbij op te wijizen, dat het besteden van in totaal ongeveer f 22 millioen aan hot uitbreiden van bestaande en het stich ten van nieuwe gebouwen een bouwkun dige opdracht van de allergrootste be langrijkheid beteekent. Dit voorstel kon in verband met den grooten spoed, die be tracht moest worden, niet worden over genomen. Wel echter heeft zijn ambtge noot kunnen goedvinden eenige algemeen bekende architecten in te schakelen bij de beoordeeling van de inmiddels reeds door de Genie tot stand gebrachte ontwerpen. Hot ontwerp eener Monumentenwet is bij den Minister nog in overweging. Bondsdag afd. Zeeland van den Bond van Jong. Ver. op Geref. grondslag. De jaarlijksche bondsdag wordt dit jaar op Tweeden Paaschdag te Middel burg gehouden. Als sprekers treden in de middagvergadering op ds W. H. van de Vegt te Goes met onderwerp: „De J. V. en het persoonlijk geloofsleven" en ds P. N. Kruij'swijk te Hilversum, vroeger te Vlissingen, met het onderwerp: „Cul tuurroeping". Damkampioenschap van Zeeland. In de finale werden gespeeld te Mid delburg: W. Boogaard, M'burgJ. Stroo- band, M'burg O2; J. Strooband, M'burg A. Kotvis, Zuidzande 11. Belastingen. Verplaatst de ontvanger der directe be lastingen enz., P. W. Ornée van Tolen naar Zutfen, inspectie der directe belas tingen, 2e afdeeling. De Emmabloemcollecte. Het Comité voor de Emmabloemcollecte zal Donderdag zijn jaarlijksche inzameling houden voor het mooie werk, dat zoo ge heel den steun had van wijlen Koningin Emma, aan wie ook de collecte haar naam ontleende. Nu Middelburg het fraaie monument voor deze hooge weldoenster rijk is, mag het een sympathieke gedachte van het comité worden genoemd, om morgen, Woensdagmiddag te half vier een kleine bloemenhulde aan het monument op den Dam te brengen. Openbare concerten. De data der openbare concerten zijn voor 1938 vastgesteld. De vereenigingen „Euphonia' en „Hosanna" zullen elk een concert geven in den tuin van het Schut tershof. Deze concerten zijn gratis voor ieder toegankelijk met uitzondering van kinderen beneden 14 jaar. De regeling is als volgt: „Euphonia" (Groote Markt): 13 Mei, 10 Juni, 31 Augustus, 23 September, (Schut tershof): 15 Juli. „Hosanna", (Groote Markt): 30 April, 15 Juni, 29 Juni, 8 September, (Schut tershof): 9 Augustus. Het concert van 30 April wordt gege ven des namiddags 8 uur; de overige des namiddags 8.30 uur. Bij ongunstig weer worden de vastge stelde data ongeveer een week verschoven. Kapalle. Een jubileum. Op 29 April zal het 25 jaar geleden zijn dat de vereen, van Oud-leerlingen werd opge richt. Deze vereeniging hoopt op 7 Mei dit feit te herdenken, en heeft hiervoor het volgende program opgesteld, 's Morgens wordt een vergadering gehouden van de Provinciale commissie van de vereeniging van Oudleerlingen in Zeeland. Van 1'2 uur zal het bestuur een receptie houden. Daarna volgt een rijtoer door Westelijk Zuid-Beveland. De navolgende plaatsen worden bezocht: 's-Gravenpolder, Hoede- kenskerke, Baarland, Oudelande, Driewe gen, Ovezande, Goes, Kattendijke en We- meldinge. De vereeniging heeft steeds gewerkt aan den opbouw van den tuinbouw. Het geleerde op de cursussen werd verder uit gebreid. Wanneerver een tweejarige win- tercursus kwam, dan sloten de cursisten zich als lid aan, en zoo werd de vereeni ging steeds grooter. Ze telt thans 140 le den. De verschillende Rijkstuinbouwconsu- lenten hebben steeds hun volle belangstel ling betoond. Door hun adviezen en lezin gen deden do leden ervaring op. Door de jaarlijksche excursies, nu eens hier, dan weer daar heen, deden de leden weer ken nis op, die hier kon toegepast worden. Ook door verschillende tentoonstellin gen is de tuinbouw omhoog gebracht. In het a.s. najaar zal weer een tentoonstel ling worden gehouden van fruit, groenten en bloemen. In de plaats van wijlen dhr H. Blok, die vanaf de oprichting voorzitter is ge weest van het fanfarecorps „Ons Genoe- plaatsing van advertentiën in alle bladen. Administratie „De Zeeuw". Fen ernstige wegverzakkipg nabij de gemeente Landsmeer (N.-H.) veroorzaakte een volkomen stagnatie in het verkeer ter plaatse, daar ook de trambaan ernstig beschadigd werd. maakt. Het was haar een heele verlich ting te vernemen, dat tante Ailie wist, wat haar zoo drukte en kon begrijpen, hoeveel ze te dragen had. Tante Ailie was een steun voor de beide meisjes en troostte hen, door haar er aan te herinneren, dat Edgaf spoedig naar zijn druk en bezig leven in Londen zou moet- ten terugkeeren en dat hij er de man niet naar was om zich het leven door een te leurstelling te laten vergallen. En je moet je geweten niet gaan bezwa ren met een last, die het heelemaal niet hoeft te dragen", zei ze tegen Nannie. „Je had alle reden om vriendelijk tegen hem te zijn. Je zou verkeerd gehandeld hebben als je anders was geweest. Maar het je zelf niet moeilijk dooi je dingen in het hoofd te halen, die niet waar zijn. Die leerstelling paste ze ook op Maude toe. Maude had zoo met Nannie te doen, was zoo bang, dat ze het zich te veel zou aantrekken, dat ze in de verzoeking kwam haar te doen gelooven, dat Edgar minder voor haar voelde dan werkelijk het geval was. „Neen, neen meisje", zei tante Ailie, toen Maude zich daarover uitliet. „Geen misleiding of voor den gek-houderij. Zie zelf de waarheid onder de oogen en laat haar dat ook doen". „Maar", hield Maude vol, „Nannie is zoo'n zacht meisje. Zelfs als ik het haar laat voorkomen, dat Edgar niet zooveel om haar geeft als werkelijk het geval is, zal ze nog meer dan leed genoeg om hem hebben. Daarom zou ik het haar wel wat zachter voor willen stellen". „Meisje, meisje", zei tante Ailie met na druk, „tracht niet het leven voor je zelf of je vriendin gemakkelijker te maken dan God het bedoeld heeft. Denk je, dat jij haar leven beter kunt inrichten dan Hij? Wanneer zullen jonge dingen als jij bent leeren inzien, dat onze aardsche vre de en geluk niet de dingen zijn, waar we het eerst aan moeten denken, het eerst voor moeten zorgen? Onze plicht hier is God te dienen zoo goed als we kunnen en dankbaar te zijn voor elke gelegenheid om Hem te dienen, waarmee Hij ons ze gent, of die gelegenheid ons aardsch ge luk en onze gemoedsrust bevordert of niet. We moeten dankbaar zijn, als Zijn gaven in ons groeien zelfs al kan in zekeren zin daardoor ons leven ernstiger en stiller worden". „Dat doel van het leven, waar u en Nannie zoo vaak over spreken ach, tante Ailie, daar weet ik veel te weinig van", zeide Maude, terwijl de uitdrukking van haar gezichtje plotseling droever werd. Ze was opgestaan om heen te gaan en boog zich voorover om tante Ailie's af scheidskus te ontvangen. De oude vrouw greep haar hand. „Maude", zei ze vol plechtigen ernst, „ik bid 's morgens en 's avonds dat je het mag leeren verstaan. Te weten, wat het werkelijke doel des levens is, maakt alles logisch en eenvoudig. Als Edgar het kende, dan zou hij het leven anders op vatten dan zou hij rustig afwachten, tot de Heere den tijd gekomen achtte om hem met de ware liefde te zegenen, in- plaats van hier te zoeken en daar te zoe ken naar een liefde, die hij' nog nooit ge vonden heeft waarvan hij de werke lijke kracht nog nooit gevoeld heeft". „Dat zou ook op mij van toepassing kunnen zijn", dacht Maude, toen ze naar huis wandelde. „Daar ik nog steeds niet weet, wat mijn levensdoel eigenlijk is, en ik er tooh zoo naar verlang een doel te hebben, kom ik in de verleiding te zoe ken naar datgene, dat nog nooit op mijn weg is geweest, er misschien wel nooit zal komen. Ik kan laatdunkend neerzien op meisjes, wier hoogste verlangen het is, getrouwd te zijn; en wier geheele denken en streven er op gericht is, dat doel te bereiken. Maar ik betwijfel, of ik zelf wel zooveel beter ben. Hoe vaak droom ik niet van liefde, die mij niet gegeven is en hoe verlang ik er niet naar, dat ik iets zou gen", is tot voorzitter gekozen dhr G. A. Blok Hz. alhier. lersoke. Tegen den schipper A. Holle- stelle van de motorboot YE 159 is door de gemeentepolitie proces verbaal opge maakt wegens overtreding van de Haven verordening (de motor niet buiten wer king stellen op de ligplaats). Daar dit euvel veel voor schijnt te komen, zal er in 't vervolg streng op worden gelet. Het 10-jarig dochtertje van den heer Jan v. d. Endt had Maandagmiddag het ongeluk de hand tusschen het ijzeren schoolhek te klemmen en een van haar vingers dusdanig te wonden, dat een stuk van den vinger op het schoolplein bleef liggen. Het hoofd der school bracht de verwonde naar Dr Ampt, die heelkundige hulp verleende. De knecht bij1 de Visscherijpolitie F. Blommaert, aan boord van H. M. politie- vaartuig „Havik" te Zieriksee, is met ingang van 1 Jan. 1938 bevorderd tot schipper. Heinkenszand. Maandagavond hield de Goöp. Weegbruggonvereeniging haar jaarvergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat was ontvan gen f2560.21, uitgegeven f2388.75, batig slot f 171.46. De winst over 1937 bedroeg f 452.84. Gewogen was op de drie weeg bruggen in deze gemeente een totaal ge wicht van 8.780.4-34 kg. Voetbal. Waarde. De Zaterdag gespeelde voet balwedstrijd WaardeRilland werd door Rilland gewonnen met 51. Kats. Zaterdagmiddag werd onder groote belangstelling het stoffelijk over schot van wijlen -den heer P. Zuidweg alhier ter aarde besteld. Aan de groeve werd door den waarnemenden dijkgraaf J. M Bom van Kolijnsplaat, een woord van dank gesproken voor het vele dat de overledene als dijgraaf van den Oud- Noord-Bevelandpolder heeft gedaan. Ver volgens sprak de heer M. Tazelaar, ont vanger-griffier, en daarna de heer Joh. Verburg. Tenslotte voerde nog Ds Hansen, Ned. Herv. predikant, mede namens het kerkbestuur, het woord. (D'e 'heer Zuid- weg is jarenlang kerkvoogd geweest.) D'e oudste zoon richtte een woord van dank tot allen voor de laatste eer aan zijn vader bewezen. Zieriksee. De Commissaris der Konin gin heeft het 'beschermheerschap1 op zich genomen van de in September a.s. hier te houden groote tuinbouwtentoonstelling, terwijl de inspecteur van den tuinbouw te Scheveningen, Ir A. W. v. d. Plassche zich bereid verklaard heeft de expositie te zullen openen. Als jury-leden funge-eren Ir C. Koe man, rijkstuinbouwconsulent te Aalsmeer, Ir B. Bosnia, rijkstuinbouwconsulent, S. K. Phaff, ambtenaar bij den Planten- ziektenkundigen dienst, A. Provoost, Chef van Zeeland's Proeftuin en C. Duvekot, directeur der Zuid-Bevelandsc'he veiling te Goes. Verdronken. Het 6-jarig doch tertje van den landarbeider P. de Braai, reinigt allesI OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN V62-031to hebben, dat mijn heele ziel vervullen, en mijn hart beroeren zou. De waardigheid, het geluk van een vrouw ligt daarin, dat ze zulke dingen onberoerd in het diepst van haar hart laat rusten. En ik vrees, dat Alice's droomen haar hebben gebracht tot een vergissing, waarvan ze de gevol gen levenslang zal moeten dragen. Vrou wen zijn geschapen tot een andere be stemming dan geluk na te jagen, zelfs al spruit dat verlangen niet uit zelfzucht voort. Den volgenden dag werd Nannie's Zon dagsrust niet verstoord door de vrees Ed gar te zullen ontmoeten. De Shelburne's bezochten een kerk, die aan de andere zijde van de Priory was gelegen en dich terbij dan de kerk van Seatown. Nannie zag of hoorde die twee dagen niets van haar vrienden. Maar 's Maandags gaf Maude Nannie en haar zusje gewoonlijk Italiaansche les, en op het gewone uur verscheen ze, even vriendelijk en hartelijk als altijd, misschien zelfs nog vriendelij ker. Zoolang Esther er bij was, kon ze weinig over Edgar zeggen. Maar toen de vriendinnen daarna samen een wandeling gingen maken, vertelde Maude Nannie, dat hij weg was. Terug naar Londen?" vroeg Nannie. Maude glimlachte. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5