op sLot jm 11 Gemengd Nieuws Rechtszaken Het vraagstuk van den jongen boer. Telegrammen Burgerlijke Stand. Briefwisseling. Marktberichten. Finantiëele Berichten Ongeluk op weg naar stembus. Zondagmiddag passeerde de Duitscher B. uit Waalwijk, den Rijks straatweg 's HertogenboschGrave, om zich per auto naar Duitscbland te bege ven, ten einde zich daar van zijn stem plicht te gaan kwijten. Nabij het gemeen tehuis te Heesoh bemerkte de chauffeur dat eensklaps twee mannen vlak voor de auto den weg overstaken. Een aanrijding was onvermijdelijk. Beide personen, de landbouwers E. en M. uit Heesch werden gegrepen en tegen het wegdek geslingerd. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. E. bleek er tamelijk goed te zijn afgekomen. Zijn. metgezel, de land bouwer M. uit Heesch, was ernstig ge wond en is naar het ziekenhuis vervoerd. Motoragenten ernstig ge wond. Gistermiddag waren twee leden der verkeerspolitie te Groningen in een motor met zijspan bezig met de achter volging van twee motorrijders, die een overtreding hadden begaan en die met groote snelheid in de richting van As sen reden. Ter hoogte van de Willems straat draaide een voor de verkeersagen ten rijdende auto, bestuurd door den heer E. te Groningen, links af, hetgeen de bestuurder van het politievoertuig te laat bemerkte. Het gevolg was, dat het motoi rijwiel mot volle vaart op «den auto inreed. De agent M., die aan het stuur zat, kwam onder de motorfiets terecht, terwijl zijn metgezel, de agent van S., op straat ge slingerd werd. Beiden werden met ver schillende verwondingen in het r.-k. zie kenhuis opgenomen. D!e voortvluchtige motorrijders konden door dit ongeluk gemakkelijk ontkomen. Bus door tram gegre pen. 20 personen gewond, waarvan 3 ernstig. Gisteren morgen ongeveer 5 uur is te Nijmegen een ongeluk gebeurd, dat, de omstandig heden in aanmerking genomen, betrekke lijk goed is af geloop en. Een autobus, waarin 30 voetballers en supporters van de vereeniging Eendracht uit Arnhem werden vervoerd, kwam uit de Groenstraat en wilde de St Annastraat inrijden. Op hetzelfde oogenblik naderde een Dieseltram. Vermoedelijk heeft de be stuurder van de autobus de fluitsignalen van de tram niet gehoord. Toen de autobus de rails overstak, werd zij aan de achterzijde in de flank gegre pen door de tram, een eindweegs meege sleurd en terzijde van de rails geslingerd. Een gelukkige omstandigheid was, dat de 'bus niet kantelde. Evenwel lieten de gevolgen zich ernstig aanzien. Ongeveer 20 inzittenden waren door glasscherven gewond en een hevige consternatie had zich van hen meester gemaakt. Vrijwel alle ruiten waren verbrijzeld. Onmiddellijk kwam van het nabijgelegen ziekenhuis hulp toesnellen, terwijl ook verscheidene doktoren op de plaats van het ongeluk arriveerden. In het ziekenhuis werden de gewonden verbonden, waarna de meesten naar Ara- hem konden worden vervoerd. Drie hun ner moesten in het ziekenhuis ter ver pleging worden opgenomen; twee hadden een hersenschudding opgeloopen, een der de een zware oogwonde. Hun toestand is niet dadelijk levensgevaarlijk. Botsing. Een doode. Zondag middag is op den rijksweg EttenRoo sendaal een zeer ernstig auto-ongeluk gebeurd. In de richting Roosendaal reed een personenauto, bestuurd door Jhr F. Röell uit Amsterdam. Gekomen nabij de uitspanning „De Hooge Donk" zwenkte de auto door tot nu toe onbekende oor zaak naar de linker weghelft. Uit de tegen overgestelde richting naderde op hetzelf de oogenblik de personenauto van den beer Dijkhuis uit Voorburg. Deze kon niet tijdig meer uitwijken en reed met volle vaart op de andere auto in. In de auto bevonden zich behalve de heer Dijkhuis, diens vrouw en achtjari gen zoon. De heer Dijkhuis en zijn zoon bekwamen slechts lichte verwondingen. Mevrouw Dijkhuis evenwel werd met een ernstige schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis te Roosendaal overge bracht, waar, zij gisteravond aan haar verwondingen is bezweken. Jhr Röell kwam met den schrik vrij. Inval in N. S. B.-k ring- huis te Hengelo. Onder leiding van den commissaris van politie, den heer G. M. van Veen, deed de politie gis teren een inval in het N. S. B.-kringhuis aan de Enschedéstraat te Hengelo. In de étalage van dit pand een vroegere win kelzaak was een tweetal wasfiguren geplaatst: een N.S.B.-er in uniform en een marechaussee. De eerste vermeldde als bijschrift: „Ik ben staatsgevaarlijk" en onder de andere stond „Ik ook". Het was duidelijk, dat hier op bepaalde gebeurte nissen werd gedoeld. De politie zag hier in een beleediging van het openbaar ge zag en heeft de wasfiguren in beslag ge nomen. Branden. Zondagmiddag is op het rijksschietterrein bijl Ede op de groote heide een groote brand ontstaan, die werd veroorzaakt doordat eenige meisjes met lucifers hebben gespeeld. Aangewakkerd door een vrij feilen wind joegen de hoog oplaaiende vlammen over een breedte van 500 M. in de rich ting van het Edesche bosch. Met man en macht werkten de bosch brandweer en de Edesche politie met schoppen en takken om de brand tot staan te brengen en een overslaan op het bosch te voorkomen. De brand is gebluscht toen de vlammen nog slechts 100 M. van het bosch verwij derd waren. In het geheel is een terrein van 3 H.A. vernield. Zondagmiddag is een heidebrand uitgebroken tusschen de Punt, Norg en Eelde. Het vuur woedde in hoofdzaak op een stuk heide dicht bij het militaire kamp te Donderen. De in Donderen gestationneerde muni tiemagazijnen liepen geen gevaar. Na hard werken slaagde men er in, het vuur te blusschen. Door tot nog toe onbekende oorzaak is gistermiddag tusschen Lottum en Tien- raay een perceel heide en jong opgaand hout over een oppervlakte van ongeveer 10 H.A. in de asch gelegd. Gistermiddag om twee uur is brand uitgebroken in een, groote hoeveelheid riet, in de onmiddellijke nabijheid van de kom der gemeente Puttershoek. De brand is vermoedelijk ontstaan door het wegwerpen van lucifers. Binnen zeer korten tijd stonden veel schelven riet in lichter laaie. De brand weer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat voor een waarde van naar schatting f 4000 een prooi der vlammen is geworden. I J. van Paasschen, zich noemende J. v- PaasschenReynhout, winkelier, wonen de te Kruiningen. Rechtercommissaris Mr A. v. d. Hoop, Rechter. Curator Mr R. Ph. Hugenholtz, adv. te Goes. Opgeheven de navolgende faillissemen ten, wegens gebrek aan baten: J. Jongepier, timmerman te Koudeker- ke. Curator Mr P. M. W. J. v. d. Slikke, adv. te Vlissingen; R. J. Rouw, kolenhandelaar te Hoek, Curator Mr G. Tichelman, adv. te Ter- neuzen; F. v. d. Hoek, koopman en meubelma ker, wonende te Middelburg. Curator Mr A. H. Kuipers, adv. te Middelburg. Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 11 April 1938. Overtreding Algemeen reglement voor personenvervoer (R. A. P.) De rechtbank deed uitspraak inzake D. J. Ie C., 49 jaar, garagehouder te Goes en A. H. R., 19 jaar, chauffeur te Goes, die respectievelijk door den Kantonrechter te Middelburg waren veroordeeld tot een geldboete en vrijgesproken, terzake het exploiteeren van een huurauto tot het vervoer van personen tegen vergoeding, zonder dat hem vergunning was verleend overeenkomstig de bepalingen van het R. A. P. Tegen deze beslissing was het O. M. in 'hooger beroep gekomen. De Of ficier van Justitie bij de Rechtbank eisch- te destijds vernietiging en vroeg vrij spraak. De Rechtbank thans uit spraak doende, heeft het vonnis van Le C. vernie tigd en verdachte vrijge- sproken en het vonnis te gen R. (Vrijspraak) beves tigd, zoodat thans door de Rechtbank is uitgemaakt dat het verhuren van auto's niet valtonder het R. A. P. In de zaak tegen P. K., 46 jaar, gara gehouder te Middelburg, die ontslagen was van rechtsvervolging, heeft de Recht bank het vonnis vernietigd en verdachte eveneens vrijgesproken. Verduistering: J. G. P., 24 jaar, win kelknecht te Zieriksee, thans in voorar rest, 4 mnd. gev.straf met aftr. voorarrest. Overtreding Jachtwet: J. J. D., 55 jaar, slager te Soeburg. Bevestiging van het vonnis, waarvan appèl, f 10 of 10 d., met verbeurdverklaring van bet niet in be slag genomen geweer, daarvoor te betalen f 25 of 10 d. Oplichting: M. D., 29 jaar, koopman te Rotterdam, 3 mnd. gev. straf voorw. met bijzondere voorwaarden. Faillissementen. Door de Rechtbank te Middelburg zijn failliet ver klaard: G. van Boven, aardappelhandelaar te 's H. Arendskerke. Rechtercommissaris Mr J. E. F. Bloemers, Rechter. Curator Mevr. Mr E. P. M. AkkermanWeber, adv. te Goes. In verband met wat wij schreven ever het bevolkingsvraagstuk in Zeeland, ver dient ook de aanhecht, wat uit 'het Zui den aan het Dagblad voor Twente wordt geschreven over de positie van de jonge boeren, waarvan er velen werkloos, zijn. Het gaat hier wel in hoofdzaak over Noord-Brabant, maar de 'zaak is ook voor Zeeland niet zonder belang. „Men zou verkeerd doen in deze zaak een gevolg van de landbouwcrisis te zien. Reeds ivóór de depressie deed zij zich gelden. Den trek naar de stad zagen we al vóór de crisisjaren. Hij was bui ten twijfel een uitvloeisel van den zich, sociaal gezien en in aanmerking geno men het natuurlijk accres der bevolking, ongunstig ontwikkelenden agrarischen toestand. Niet de aanlokkelijkheden der stad trokken, zooals wel eens beweerd is. den boerenjongen naar de fabriek, maar bet gemis aan een bestaan op het land noozaakte hem tot den kwaden ruil van het vrije veld met de besloten werk plaats. Het proces, dat thans allengs schrij nende vormen begint aan te nemen, en dat bij gebrek aan werk ook in de stad, tot bet op zichzelf nieuwe verschijnsel van den werklooZen jongen boer heeft geleid, is in zijn diepste wezen dan ook niets anders dan een voortzetting van wat reeds jaren geleden ikon worden waargenomen. Maar de crisis, die zoo vele kleine boeren materieel deed achter uitgaan en zelfs ten gronde richtte, heeft de kwestie ongetwijfeld verhaast en haar een klemmend karakter gegeven. Er zal alle reden zijn het vraagstuk van den jongen boer in serieuze studie te nemen, d.w.z. zoodanig, dat men niet al te lang in theoretische sfeer blijft ver- wijlen. Er is nood en dus moeten, wan- neer andere middelen ontoereikend zijn, j de nooduitgangen van kolonisatie en emi- gratie worden opengesteld. Wij zijn ervan overtuigd, dat hier niet roekeloos zal ge- experimenteerd worden. 1 Van den anderen kant echter hoede men zich in ons bedachtzame land voor een al te langdurig''talmen, opdat niet Saguntum verloren ga, terwijl de senaat vergadert. Ieder ziet wel in, dat zaken als deze grondig moeten worden overwogen. Wij denken aan kwesties van klimatologi- scben en geldelijken aard, aan economi sche kans van slagen, aan zielzorg, enz. Maar indien, na afweging van deze en mogelijk nog andere factoren, vaststaat, dat bepaalde streken ter wereld, waarbij allereerst aan onze eigen overzeesche ge bieden is te denken, goede kansen bieden behoeft niets ons te beletten den blik ruim en wijd naar vere gezichtseinders te rich ten. Ontginning en inpoldering binnen de landsgrenzen! zijta. prachtige zaken. Z8j kunnen het agrarisch werk tijdelijk en ten deele doen opklaren. Maar 't is moei lijk in te zien, dat langs dien weg op den duur ernstig onheil van onzen boeren stand zal afgewend blijven. De groote nood eischt de groote middelen'. De groote nood eischt groote middelen. Ja, maar we moeten ook oppassen groote woorden niet voor groote middelen aan te zien. A. van Egmond t DEN HAAG. Gisteren is te dezer stede overleden Ir S. van Egmond, oud-hoofd ingenieur der Ned. Spoorwegen in den ouderdom van 80 jaar. Oud-Bondskanselier gearresteerd. LONDEN. Een speciale correspondent van de „Daily Telegraph" meldt uit Wee- nen, dat Dr Ender, de vroegere Oosten- rijksche Bondskanselier, lid van de Ghr. sociale partij, in Vorarlberg is gearres teerd. Ontzettende gevolgen van een paniek in een bioscoop. SAN PAULO. Gemeld wordt, dat hier tijdens een paniek in een bioscoop 30 kin deren werden gedood en ongeveer 100 ge wond. De paniek is ontstaan doordat een der bezoekers zonder reden brand riep. HEEFT 0E DUITSCHE AMBASSADEUR TE ROME EEN BEPAALDE MISSIE? LONDEN. De Romeinsche correspon dent van de „Times" meldt, dat de nieuwe Duitsche ambassadeur bij het Quirinaal, die Vrijdagavond te Rome is aangekomen, reeds gister zijn geloofsbrieven aan den koning heeft kunnen aanbieden. Een der gelijke haast wettigt de meening, dat de ambassadeur bij de Italiaansche regeering belast is met een missie, „die hij zonder verwijl wenscht te vervullen". GOES. Huw.-aangifte: Petrus Antho- nius Maria de Poorter, 30 j. jm. en Adriana Elisabeth Borgs, 28 j. jd. Huw-afkon.: Johannes Gelijns, 22 j. jm. en Geertrui IJsselstein, 21 j. jd. te Rotterdam. Geboren: Hendrik, z. v. Dirk Maarten de Bruin en Jasperina Versluis te Krui ningen. Overleden: Ghristoffel Sinke, 86 j., wednr. van P'ieternella Jacoba Mansber gen; Martinus Everhardus Broekstra, 25 j. te Geertruidenberg; Krina Schouwe- naar, 66 j., echtg. van Johannes Wisse te Wemeldinge. H.H. Predikanten en Correspondenten. Waar wij deze week de preekbeurten in het nummer van Donderdag zul len plaatsen, daar ons blad Vrijdag niet verschijnt, verzoeken wij vriendelijk de opgaven orus ten spoedigste toe te zenden. Rotterdam, 11 April. Veemarkt. 699 koeien en ossen; 300 vette kalveren, 310 schapen en lammeren, 505 varkens, 20 nuchtere kalveren, 1 hok, 66 zuiglammeren. Prij'zan: Koeien tot 76, tot 68, 5054, ossen tot 70, tot 66, 50^—56, vette kalve ren tot 1,15, tot 1,6575, schapen 50, 45, 40, varkens 55, 54, 53, schapen per stuk f 28, f 24, f 20, zuiglammeren f 16, f 14, f10. Koeien en ossen aanvoer ruimer, han del matig, prijzen le kw. lager, verder als vorige week Dinsdag; een prima koe tot 80, een prima os tot 74, vette kalveren aanvoer groot, handel kalm, de prijizea van vorige week konden zich handhaven; Sen prima kalf tot f 1,25, schapen en lam meren aanvoer gelijk vorige week, handel redelijk, ruim prijshoudend; varkens aan voer iets ruimer, handel tamelijk, prijzen iets lager. Wreinig sohapen werden voor export verkocht. Zuiglammeren ruimer ter markt, handel stroef, prijshoudend. Zaden. Karwijzaad 2122, blauw- maanzaad 3940, geel mosterd 1315. Vlas. 3000 kg Groningsch 5065, 15.400 kg blauw 6072, 19.600 kg geel 6072, 1000 kg dauwroot 5560 ct. De markt was heden zeer kalm ge stemd. Er was wel eenige kooplust, maar de prijzen waren dalende. De handel ging stroef en een gedeelte bleef onverkocht. Aardappelen. Brielsche eigenhei mers 2,302,70, Zeeuwsche eigenh. 2, 2,30, drielingen 1,401,70, Bevelanders 2,2,30, Zeeuwsche bonte en blauwe 3,25 3,50, red star 2,252,50, bintjes 1,40 1,75, winter Malta's 12,513,5, oude Alpha's 1,251,60 gld. Aanvoer gering, handel kalm. Graanmarkt. Haver 6,25 6,50, gerst 7,257,85, rogge tot 7,50, klei ne groene erwten 8,5010,75, schokkers 1113,75'14, bruine boonen 8,5011,25 gld. Ja. heusch, er zl]n automobilisten, die hun wagen niet afsluiten al» ze hem onbeheerd laten'staan I Ideaal, zooietsvoor loa- loopende Jongens om zoon auto even te „leenen" voor 'n „vroolijken avond I" En wat erop volgtI> Politie rechtbankli Brengt hen niet in verleiding-, sluit uw af II auto BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes vorige koers heden H. V. A. 419 418/9 Ned. Ind. Handelsbank 121 122 Philips 276/7 279/80 Unilever 145% 148% A. K. 37 Va 37% Amsterd. Rubber 194 191/2 Kon. Olie 319Va 323 Deli Mij. 275 283 Scheepvaart Unie 108 Va 109 Kon. Boot 114% 107% ex d. 3 pet. Nederland 1938 100"/1B 101 Vs 3 pet. Nederland 1937 98% 987/a U. S. Steel 33% 343/s Anaconda 20Va 21"/». U. S. Leather 3 3% Bethlehem Steel 35ls/i, 36 Va Adj. Gh. Milwaukee 2% 27/i» Cities Service l,/u Va Intern. Nickel 33% 34% Shell Union 9Va 10»/» K nnecott 24% 257/b Radio 47/a 4% Car Foundry 13Va 13% Tidewater 9% 918/lB Midcont, Oil 11 12 General Motors 22 Va 25 Am. Enka 20 22% Am. Water Works 6 66/a Republic Steel llVs 11% Continental Oil 18 10V« H. 'ML de Koningin bracht Vrijdagmiddag een bezoek aan de Voorjaarsbloemententoonstelling „Prima Vera" in de Nenijtohallen te Rotterdam. Bij de bezichtiging werd de vorstin rondgeleid door den voorzitter van 'het tentoonstel- iingsimtuur, den beer B. C. D, Hanegra&ff. De beurs was goed prijshoudend en in 't algemeen nog iets boven het zeer vaste slot van Zaterdag. Tot groote omzetten kwam het heden niet; er bestond wel wat vraag, waartegenover ook nog al wat winstnemingen stonden. Hierdoor waren de verschillen tusschen de hoogste en laagste koersen niet groot. Van de lokale fondsen waren Kon. Olie en Philips ongeveer 5 pet. hoven het slot van Zaterdag. De Rubberaandeelen waren iets lager, hoewel het product zelve prac- tisch onveranderd was. Tabakken waren verdeeld, met weinig handel. D'e Amerikanen waren hooger met eeni ge vraag voor Koper- en Staalwaarden. De Fransche Franc was beter op 5,60. D'e Beleggingsmarkt was weinig ver anderd. Wisselkoersen. Amsterdam, 11 April, 2.30 u. Berlijn 72.40—72.50. Londen 8.95%8.96%. Parijs 5.605.63. Brussel 30.36—30.40. New-York 1.80—1.81. Van Heel Co. N.V. te Goes. Naar ons wordt medegedeeld, zal wor den voorgesteld het dividend der N.V. Van Heel Co. te Goes over het boek- I jaar 1937 te bepalen op 8 pet. (vorig jaar 3 pet.).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3