ROODE STEE Door 't gansche land: Rookers-Feestl Uit de Provincie MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND WALCHEREN. TOLEN EN ST. FILIPSLAND. NIEMEIJER'S TABAK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Kerknieuws. Onderwijs. verschil ten goede geleidelijk aan het af nemen is. Einde: 1935 1936 1937 1938 Januari 432400 475.900 466.200 439.300 Februari 417.600 465.500 439.600 420.700 Maart 384.200 429.000 403.400 April 368.200 415.700 359.700 Mei 355.200 392.900 328.500 Juni 333.600 378.800 310.600 Juli 336.900 375.700 312.900 Augustus 353.100 381.400 317.800 September 366.000 390.100 324.300 October 381.900 394.400 340.400 November 415.200 419.500 386.000 December 471.900 459.100 437.500 Onder de 420.700 werkloozen worden in de Nederlandsche werkloozenstatistiek mede begrepen circa 50.000 personen, die in werkverschaffing te werk zijn gesteld. Zoodat het werkloozencijfer in strikten zin eind Februari op circa 370.000 is te stellen. Het beangstigende in deze cijfers al dus het Maandblad ligt niet daarin zooa'Ls nog al te vaak de zaak wordt voorgesteld om tot een sterk illustratief cijfer te komen dat b.v. het werkloo zencijfer in Juni 1937 bedroeg 310.000 en in Januari 1938 steeg tot 439.000, maar hierin, dat in de maanden Juni en (volgende de afstand met de maandcijfers van het vorig jaar ruim 60.000 beliep on thans deze afstand tot 20.000 inkromp. D'aaruit toch blijkt, dat de geleidelijke inkrimping vein het werkloozencijfer sinds October 1937 niet is doorgezet. Wij: staan thans ongeveer gelijk met de maandcijfers van 1935. Toen in 1935 daalden de cijfers óók wel in de volgende maan den (de gewone seizoendaling), maar vergeleken met 1934 stegen zij maand voor maand. En nu is de groote vrees, dat wij in 1938 niet onder de herstel aan gevende maandcijfers van 1937 zullen blijven, maar daar geleidelijk weer bo ven uit zullen komen. Dat is de groote zorg. En afgezien van die maandvergelijkin- gen, een getal van 370.000 werkloozen in Februari, hetgeen in de zomermaanden beteekent tegen de 300.000 werkloozen, is op zichzelf, na zooveel jaren economische worsteling, een grond van diepe en we zenlijke zorg. PROVINCIALE ZEEUWSCHE VEREENIGING VOOR VREEMDE LINGENVERKEER. Zaterdagmiddag vergaderde te Middel burg de Provinciale Zeeuwsche Vereen, voor Vreemdelingenverkeer onder voor zitterschap van Mr J. Moolen- b u r g h. Deze heette alle afgevaardigden der aangesloten V.V.V.'s welkom. Spe ciaal den beer G. A. van Woelderen, die aanwezig was als lid van het hoofdbe stuur van de A.N.V.V. Het verheugde spr. ten zeerste, dat Vlissingen thans aanwezig is en men daar, nadat er reeds jaren op was aangedrongen, tot aanslui ting bij de Prov. vereeniging besloot. De heer van Woelderen zeide dat Vlissingen een krachtige V.V.V. rijk is. De A.N.V.V. heeft een nieuwen directeur en mede door diens toedoen kwam het tot een reorganisatie. Daarbij is aanslui ting bij de provinciale Vereeniging zeer gewenscht, te meer omdat de regeering ook ernstige plannen beeft tot steun door subsidies. Spr. wenscht de Provinciale Vereeniging het beste toe. De secretaris, de heer G. Houteka mer, bracht vervolgens het jaarverslag over 1937 nit. Daaruit bleek, dat het aan tal aangesloten plaatselijke V.V.V.'s ge lijk bleef, n.l, 17, terwijl ook het aantal begunstigers vrijwel even groot bleef. Ge hoopt wordt op toename. Erkentelijk is het bestuur voor de subsidies van ver schillende verkeersorganisaties en ge meentebesturen en in het bijzonder brengt spr. een woord van dank aan de Kamers van Koophandel te Middelburg en te Ter- neuzen. Met weemoed maakt de secretaris mel ding van bet overlijden van het 'bestuurs lid L. Duivekot te Vrouwepolder. Er ver scheen een nieuwe oplaag van .,Naar en Door Zeeland", terwijl niet minder dan 10.000 exemplaren gedrukt zijn van een nieuwen folder in vier talen, die keurig verzorgd alom zeer groote belangstelling trok. In Zwitserland is gebruik gemaakt van door de vereeniging toegezonden foto's en (lantaarnplaatjes. Actie werd in New-York gevoerd voor het bezoeken van Zeeland. Het bestuur meent te mogen aannemen, dat de komst van Amerikanen in Mei a.s. naar Zeeland aan die actie niet vreemd is. Een journaliste uit Holly wood, die korten tijd in 'Zeeland zou doorbrengen en bij1 een Engelsch spre kende familie te Kloetinge ondergebracht werd bleef twee maanden en beeft Zee land naar alle zijden doorkruist. Tot spij t van het bestuur konden de N. S. geen ivrijheid vinden te voldoen aan het ver zoek om goedkoope week-end-retour- kaarten in te stellen. 'Het bestuur zit niet stil om Zeeland naar voren te brengen en de noodige be langstelling er voor op te wekken. Het verslag werd goedgekeurd, even als dat van den penningmeester, den heer J. A. Eekhout, aangevende in ontvang f 089,75 en in uitgaaf f 644.80, alzoo een goed slot van f45.45. Herkozen of gekozen werden de vol gende bestuursleden: R. Geriitsen te Zie- riksee; J. Risseeuw te Groede; J. L. Dreg- mans te Koudekerks; W. A, van Poppel te Hulst; van Hekken te Vrouwenpolder; G. Ie Nobel te Cadzand; J. Duerinck te Teineuzen en F. van de Velde te Vlis- tósem i Aangenomen werd het voorstel tot aansluiting van de Provinciale Vereeni ging bij de A.N.V.V. Een zeker zeer belangrijk punt was dat inzake de Propaganda voor het a.s. seizoen. De voorzitter bood de aanwezigen een proef aan van het „Stempelboekje" voor den Zeeland-tocht. In dit boekje komen foto's en een korte beschrijving voor van alle plaatsen in Zeeland, waar een bij de Provinciale vereeniging aangesloten V.V.V. bestaat. Er is bij iedere plaats gelegenheid ivoor het doen plaatsen van een stempel ter gemeente-secretarie voor Vlissingen op het politiebureau waaruit blijkt, dat de bezitter van het boekje, dat op naam wordt gesteld, daar geweest is. Een duidelijk kaartje geeft rood onderstreept de plaatsen aan, waar de V.V.V.'s gevestigd zijn en waar dus „gestempeld" kan worden. Voor degenen, die van 'het boekje ge bruik maken zijn prijzen als een Zee- land-trip, een K.L.M.-tocht e.d. beschik baar. Bij de bespreking van dit boekje bleek wel, dat alle aanwezigen in prin cipe er mede accoord gaan. Het was ech ter de beer Gunning, die het eerst een opmerking maakte en wel, dat men voor de Bevelanden, alleen Goes onder streept heeft en als stempelplaats heeft aangewezen, terwijl er geen afzonderlijke V.V.V. voor Goes bestaat, maar er een is voor geheel Zuid- en Noord-Beveland. Deze eilanden omvatten meer belangrijke vreemdelingenplaatsen en dan denkt spr. o.a. aan Ierseke. De voorzitter zeide, dat voor een volgend jaar te overwegen is meer plaat sen aan te geven, maar waar is in deze de „grens"? De secretaris zeide, dat voor dit jaar 't niet meer mogelijk is het kaartje dat een cliché is, te wijzigen, maar er is nog wel plaats in den tekst om bijv. Ier seke te noemen. De heer Verhagen, Vlissingen, ad viseerde de plaatsen met aangesloten ver- eenigingen te onderstreepen, maar an dere belangrijke plaatsen 'hij denkt b.v. aan Sluis en Oostburg even aan te stippen. Ook zou spreker in overweging willen geven de doelstelling der Prov. Vereeniging in het boekje op te nemen en gaarne nog iets meer van Vlissingen vermelden. De voorzitter meende, dat het doel der vereeniging wel reeds duidelijk is. Aanvullingen en wijzigingen in den tekst kunnen, voor zoover er plaats is en spoe dig worden opgegeven, nog aangebracht worden. De secretaris bepleit de wensc'he- lijkheid, dat velen mede helpen door in- legblaadjes in hun correspondenties de aandacht te vestigen op de stempel- boekjes. Het is gewenscht dat nog meer prijzen beschikbaar worden gesteld. De heer V erhagen, Zoutelande, wees op de wandeltochten van den A. N. W. B. en vroeg of die ook niet naar Zee land kunnen komen. De secretaris kon mededeelen, dat dit het geval zal zijn. De heer Van Woelderen wees er als lid ivan de Commissie van Noordzee badplaatsen thans op, dat deze commis sie zal worden gereorganiseerd. O.a. zal de samenstelling over de plaatselijke V. V.'s loopen. De commissie heeft tot voor zitter Baron Kraaijenhof, den algemee- nen voorzitter van de A.N.V.V. De gel den zullen vooral ook voor binnenland- sche propaganda gebruikt worden. Per badplaats is de contributie f 50. De heer De Jonge, Domburg, vroeg of het met het oog op de kleine badplaat sen niet mogelijk is, de bijdrage progres sief te doen zijn. De heer Van Woelderen achtte daaraan moeilijkheden verbonden. De heer L e Nobel, Cadzand, besprak het in 'het streekplan opgenomen rijwiel pad BreiskensKnocke, en vroeg de ge meenten Nieuwvliet, Groede en Breskens aan te sporen den ondergrond in orde te brengen, wat andere gemeenten reeds deden en wat als voorwaarde ivoor ver deren aanleg gesteld is. Besloten werd dat de V.V.V.'s in W.- Zeeuwsch-Vlaanderen dit samen zullen trachten te bevorderen. Hierna sluiting De bloeiende boomgaarden. Verschillende boomgaarden op Zuid- Beveland staan reeds gedeeltelijk in bloei. Maar als het weer meewerkt, mag verwacht, dat met de Paaschdagen ker sen en peren in vollen bloei zullen prijken. In ons nr van Zaterdag gaf de KN.A.C. de volgende route aan: Kruiningen, Schore, 's-Gravenpolder, Ovezande, 's-Heerenhoek, 's-Heer Arends- kerke, Goes, Kloetinge, Kapelle, Wemel- dinge, Ierseke. Hierbij werd echter de zak van Zuid- Beveland, waar het nu ook heel mooi is, vergeten. Een onzer lezers maakt ons hierop attent. Daarom adviseeren wij om het traject 's- Gravenpolder Ove zande te wijzigen in: 's-Graven polder, Kwadendamme, Baar land, Oudeland e, Driewegen, Ovezande. Men zal daarvan geen spijt hebben. Wijl verwijzen onze lezers naar de advertentie in dit nummer, waarin de gelegenheid wordt opengesteld om zich aan te melden voor deelname aan het défilé voor H. M. de Koningin te Am sterdam op 6 Sept. a.s. Men neme hier van goede nota. Overtreding Arbeidswet. Zaterdag is proces-verbaal opgemaakt tegen de bestuurster van een zaak, die een vrouwelijke werkkracht arbeid deed verrichten tijdens haar wettelijiken rust tijd. Brandstichters. Zaterdag is door den stoker en den portier van de N.V. The Vitrite Works met minimaxen brand gebluscht in een oude auto en in een vat met celluloid, staande op het ter rein der firma Polak aan de Loskade. De brandweer was gewaarschuwd, maar behoefde geen hulp meer te verleenen. De politie heeft de ongeveer 15-jarige J. K. en F. v. E. aangehouden, die bekenden ieder een der branden te hebben gesticht Proces-verbaal is opgemaakt. Kloetinge. De Zaterdag hier te 's-Gra- vonpolder en 's-Heer Abtskerke gehou den Emabloemcollecte bracht f 58.59 op. Ierseke. Bevorderd de knecht A. v. d. Linde aan boord van H. M. politievaar- tuig „De Gier" alhier tot schipper a/b van hetzelfde vaartuig. Verder bevorderd: de schipper J. Ver- maat alhier tot controleur (aan den wal) alhier; de schipper F. Durink a/b van de „Sperwer" te Hansweert tot opziener; de knecht M. Hoogesteger a/b van de „Sper wer" te Hansweert tot schipper, allen met ingang van 1 Jan. 1938. 's Heer Arendskerke. Waar een broei bak al niet goed voor is. Toen de heer B. zijn broeibak, waarvan de ramen een weinig openstonden, dicht ging doen, kwam hij tot de ontdekking, dat een kat tusschen de kropsla moeder was ge worden. Zaterdagmiddag had alhier de jaar- lijksche algemeene vergadering plaats van de Coöp. Boerenleenbank, onder lei ding van den voorzitter, den heer D. W. Lindenbergh. Uit het verslag bleek, dat het totaal aantal leden op 31 Dec. 1937 306 bedroeg. In administratie waren 675 spaarbank-, 118 voorschot- en 184 loopende rekeningen. De winst bedroeg f3469,44, welke over gebracht zal worden naar de reserve. Dhr Adr. Blok en J. M. Klompe werden gekozen als bestuursleden, zulks in de plaats van dhr P. de Putter, welke zich niet meer herkiesbaar stelde en F. Dekker wegens vertrek. Het aftredende lid van den raad van toezicht, de heer G. Min- derhoud werd herkozen en in de plaats van J. M. Klompe werd gekozen Fred, de Jonge. Besloten werd tot het bouwen van een nieuwe kassierswoning en kan toorgebouw in den Lange-Achterweg. Wolfaartsdijk. In ons nummer van 5 dezer meldden wij, dat het eigenaardig was, dat vorig jaar slechts één Zuid-Be- velandsche landarbeider uit Duitschland leleurgesteld wa» teruggekeerd en dat die ééne juist een N.S.B.'er uit Wolfaarts dijk was. Hij had wellicht een soort pa radijs verwacht, waar alleen gespeecht en niet gewerkt moest worden. De heer J. G. Koert deelt ons nu tot verontschuldiging van den bewusten ar beider mede, dat deze door onbekendheid met de Duitsche taal (wij1 vermoeden, dat meer Zeeuwsche landarbeiders hieraan zullen laboreeren) de formaliteiten in Duitschland niet is nagekomen, zich niet geregeld heeft gemeld en daardoor in moeilijkheden is gekomen, zoodat hij: na twee dagen weer is teruggekeerd. Hij is nu met een groep landarbeiders weer naar Duitschland vertrokken. Arnemuiden. Werden reeds meerdere plaatsen met een bezoek vereerd van de 73-jarige spiritusdrinkster, ook deze ge meente bleef niet achter. Door de Rijks- en Gemeentepolitie werd zij Donderdag avond in zwaar beschonken toestand, lig gende aan een dijk bij den Sloedam, aan getroffen. Ondanks haar verzet werd zij met vereende krachten in een auto ge plaatst en naar het arrestantenlakaal te Arnemuiden overgebracht, alwaar zij haar roes kon uitslapen. Vrijdagmorgen werd zij vrijgelaten, waarbij zij zeer onbeleef de en onvriendelijke taal tegen de politie bezigde. Daar zij naar Amsterdam moest werd haar den weg daarheen gewezen. Evenwel is zij zoover niet gekomen, daar zij in den namiddag wederom zwaar be schonken aan den dijk lag. Daar dit was op grondgebied van Nieuw- en St.-Joos- land, werd zij door den gemeenteveld wachter per taxi naar het logement te Middelburg overgebracht. Kan aan deze ergerlijke vertooning door politie en justitie niet spoedig een einde worden gemaakt? Vrijdagavond werd in de openbare school een druk bezochte en goedgeslaag de Ouderavond gehouden. Ook B. en W. waren aanwezig. Uit het verslag van den secretaris-pen- ningm. bleek, dat de inkomsten bedroegen f58,90( uitgaven f50,77, alzoo een over schot groot 18,13. Het hoofd der school, dhr P. C. van Moelsaëke, refereerde over: „Opvoeding in het gezin", Mr I. P. Israël over: „Roo- ken door onze jeugd". Daarna bezichtiging schriftelijk werk en handwerken der leerlingen en film voorstelling. Deze voorstelling werd Zaterdagavond herhaald voor ouders, die afwezig waren en schoolkinderen. Poortvliet. Bond van Muziek gezelschappen op 'teiland Tol en. Zaterdagavond j.l. had alhier de jaarvergadering plaats van bovenge- noemden bond. De voorzitter, dhr G. G. Hage, memoreerde de muziekavonden in 1937. Als belangrijk stuk kwam ter tafel een verzoek van „Concordia" uit Tolen om weer als lid van den Bond te mogen toe- Goed nieuws moet snel worden bekend gemaaktl kantoren, in fabrieken, banken, winkels ver en zij het elkaar, die van pijptabak verstand hebben: Niemeijer's rijpe Roode Ster Tabak nu ook in pakjes van 6 en 10 cent per half onsl Het karakteristieke „Roode Ster aroma" volkomen gehandhaafd, óók bij deze nieuwe soorten No. 6 en No 10. Nu weet het iedereen I Nu feest men algemeen I Dus voortaan 6, 10 en 13 ct per half ons. „De Sier op hei pak garantie voor rijpe iabakl" VEREEN. NATIONALE VEILIGHEID. Vervolg verantwoording van bij het Co mité Middelburg en O. van de Vereen, voor Nationale Veiligheid ingekomen gel den ter versterking van 's lands weer macht; M. H. B. f 50; Zeeuwsch reserve-kapi tein, motto „Worstelen en ontkomen" f 10; I. M. B. f 50. Gelden kunnen gestort worden bij of overgemaakt worden aan den voorzitter van het Comité Jhr. F. Beelaerts van Blokland, Gortstraat 38, Middelburg, postrekening 82837, treden. Na breedvoerige bespreking werd zonder hoofdelijke stemming besloten „üoncordia" weer als lid toe te laten. Be paald werd, dat „Concordia" dit jaar geen rechten zal kunnen doen gelden op een muziekavond of op een festival, ter wijl voorts „Concordia" dit jaar trouw alle evenementen van den bond zal moe ten bezoeken. Besloten werd dit jaar geen festival, maar wel drie muziekavonden te houden en wel te St. Annaland, Scherpenisse en Oud-Vossemeer (behoudens toestemming der plaatselijke autoriteiten). Als ensemhle-marsch werd voor dit jaar gekozen „Marching Thro' Georgia". St Maartensdijk. Waar zich, ondanks herhaalde oproepingen, geen werklooze landarbeiders hebben aangemeld voor uit zending naar Duitschland, heeft het ge meentebestuur thans besloten om 36 werk loozen aan te wijzen, die voor uitkeering in aanmerking komen. Wanneer deze niet aan het verzoek voldoen, worden zij tot begin December van steunuitkeering uit gesloten. H ulst. Kindje verdronken. Vanmiddag ia het l'/i-jarig zoontje van de familie Sterker, in een onbewaakt oogenblik in een tobbe met water gevallen en verdronken. Hoek. Zaterdagavond hield het Groene Kruis alhier haar jaarvergadering. Voor zitter Mr J. A. v. Tienhoven. Uit de verslagen bleek, dat de vereeni ging 629 'leden telt en dat aan 117 per sonen 157 stuks materiaal was uitge leend. De wijkverpleegster bracht in totaal 3070 bezoeken over 1937. De inkomsten bedroegen f 3744.151/* en de uitgaven f 2766.53, zoodat er een goed •lot is van f977.621/». In de plaats van den heer J. Dreg- mans werd tot bestuurslid gekozen de heer D'. W. F. Kaijser. Bij de rondvraag werd nog meege deeld, dat men voorloopig afzag van de plannen tot bouwen van een Groene Kruisge'bouw, ook om redenen van prac- tischen aard. De vergadering was zooals gewoonlijk goed bezocht. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Leiden (vac. Ds Hartwig gen), M. Ottevanger te Kampen. Te Kou- dum, J. Loos te Arnhem. Borsele. Bij de Zaterdag gehouden stemming voor notabele in de Ned. Herv. Kerk is gekozen dhr F. Dronkers. Middelburg,. De afd. Walcheren van de Vereen, van Chr. Onderwijzers hield Za terdagmiddag in de Chr. Kweekschool een algemeene vergadering, welke druk bezocht was. De directeur der Kweekschool, Dr K. Huizenga, hield een inleiding over: „De kern van onze geschiedenisvertellingen". Hierop volgde een geanimeerde discus sie. Het financieel verslag sloot met een batig saldo. In de plaats van dhr J. Birza te Aag- tekerke, die aan de beurt van aftreding, doch niet 'herkiesbaar was, werd herko zen dhr J. Schipper te 't Zand. Tot afge vaardigde naar de algemeene vergadering werd gekozen dhr I. van Noppen te Mid delburg en als secundus dhr P. J. Ver gers te Domburg. Het bestuurslid, dhr A. Coumou bracht namens de leden dhr Birza dank voor zijn arbeid als bestuurslid en zijn leiding als voorzitter der afdeeling. Besloten werd nog, dat in den aan staanden zomer de afdeeling een excursie zal maken naar het fort Rammekens, on der leiding van dhr B. J. de Meij te Rit- tem. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cenl bij vooruitbetaling.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2