Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD De strijd in China. Belangrijkste Nieuws MAANDAG 11 APRIL 1938 52e JAARGANG - No. 163 Nationaal-Socialistische laster. De volksstemming in Duitschland en Oostenrijk. Uitgave: N. V. Uitgevers -Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44453 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA Abonnementsprijs i2.30 pe? kwsrtsa? Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 9.20 Losse nummers 8 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f9.78 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De N. S. B. het ia reeds meer gebleken schijnt uit te gaan van het standpunt: „Laster maar raak, er blijft allicht iets van hangen." Een sterk staaltje daarvan vermeldt de „Leidsohe Courant". In het „Nationale Dagblad" was onder het kopje „Slavinnen in Loondienst" een artikel versohenen, waarin allerlei bijzon derheden omtrent schandelijke toestanden op de Stoomzeepfabriek Sanders Co te Leiden werden gepubliceerd. On der meer heette het daarin dat sommige meisjes, niet in staat de voorgeschreven productie te behalen, niet werden ontslagen, maar door de werkbazen tot oneerlijke handelingen werden gedwongen. De directie ging ech ter vrijuit, want zij had de zaak in han den van de Justitie gegeven. In een samenkomst met het personeel van de fabriek heeft de Directeur, de heer Sanders deze dingen besproken. Het is te begrijpen, zoo zeide hij, dat 't lezen van dit artikel, geschreven in ver band met elders in den lande gepleegde onregelmatigheden, mij Woensdagmorgen diep trof, want, zooals gij' allen het met mij eens zult zijn, is dit artikel van a tot z uiijuist en onwaar. I a heb dan ook geen oogenblik geaar zeld. de hoofdredactie van het „Nationale Dagblad" op te bellen en te verzoeken met mij een onderhoud over dit artikel te hebben. Men zegde mij toe den schrijver van het artikel voor 12 uur bij mij te sturen. Toen om 12 uur deze correspon dent niet verschenen was, heb ik mijn verzoek herhaald, waarbij men toezegde, dat er iemand zou komen voor 4 uur dien middag, dooh ook om vier uur was nie mand verschenen. Ik had de gelegenheid dien middag nog een der prominenten uit de aan dit dagblad geparenteerde partij te spreken, die mij' toezegde, de zaak te zullen onder zoeken en Donderdagochtend bericht te zullen ontvangen. Eindelijk Donderdagmiddag te ca. 3 uur wordt iemand van het „Nationale Dagblad" bij mij aangediend. Dus mijlnheer, u komt spreken over het artikel „Slavinnen in loondienst", op genomen in het „N. D." van 29 Maart j.l., zoo begon ik het gesprek. Ja mijnheer. Is u de schrijver van dit artikel. Ja mijnheer. Ook van dat gedeelte, getiteld: „Machtsmisbruik in een zeepfabriek?" Ja mijnheer. Kent u nog meerdere zeepfabrieken in Leiden. Neen, mijnheer. Dus met de zeepfabriek wordt die van de N.V. Sanders Co bedoeld? Ja mijnheer. Dan wilde ik u mededeelen, dat u zich vergist heeft, om geen sterker woord te gebruiken. Ik heb mijn gegevens uit een goede bron, die geen twijfel toelaat. En als ik u dan zeg, dat aan mijn fabriek niet op stukloon wordt gewerkt en dat ik nog nimmer een aanklacht we gens het door u genoemde misdrijf bij! de Justitie heb moeten indienen, begint u dan misschien te begrijpen, dat u op zijn minst genomen een grove fout gemaakt hebt? Is dat zoo? Het is een klein kunstje om dit te bewijzen, de loonlijsten liggen, zoo u wilt, voor u ter'inzage. De commissaris van I 'olitie kan u omtrent het tweede punt inlichten. Begint u nu te begrijpen, höe u zich vergist hebt? Ja, als dat zoo is! En als ik u dan verder zou uitnoo- digen mijn fabriek te bezichtigen, om u te toonen hoe onze meisjes gehuisvest zijn, hoe onze sanitaire inrichting verzorgd is, hoe de verlichting is, hoe uit een cen traal punt de geheele verdieping te over zien is en als ik u dan zeg, dat dit alles prima in orde is, begint u dan te begrij pen, dat u met mijn fabriek bij den kop te pakken totaal, maar dan ook totaal aan het verkeerde adres is! En als ik u dan mee zou nemen in de fabriek en aan de hier werkzame meis jes zou zeggen: hier is die mijnheer van dat stukje in de courant, dan kan ik u als mijn overtuiging zeggen, dat, indien deze meisjes niet zoo beschaafd waren als ze zijh, zij u uit louter verontwaardi ging over hetgeen u over haar schreef, n.l. „dat zij in wezen niet zoo slecht zijn," de haren en de oogen uit het hoofd zou den krabbelen. Begint u nu te begrijpen, welk een ondoordachte daad u bedreven hebt? En i zoo u al tot dit besef zoudt komen, hoe moet dan hersteld worden de schade, die u zoowel materieel als moreel aan de zaak en het personeel hebt berokkend? Nog geen uur geleden werd ik opge beld uit Amsterdam door iemand, die mij mededeelde, dat in de bekende sigaren winkel van de N.S.B. in de Kalverstraat het vol staat met menschen, die zich voor de ramen van dit magazijn ophoopen om te lezen „Slavinnen in loondienst", „Machtsmisbruik in zeepfabriek". Is dat bij1 ui? zoo vraagt hij. Eb als u dan bedenkt, dat die oourant voor de ramen hangt in alle steden van Nederland, van Groningen tot Maastricht van Maastricht tot Middelburg, en van Middelburg tot den Helder, dan, mijti- heer, zult u moeten erkennen, welk een wandaad u met uw artikel verricht hebt. Ik moet erkennen, zoo sprak nu de correspondent van het „Nationale Dag blad", uit wiens pen dit vergif gevloeid was, dat ik verkeerd hen ingelicht. Ik vraag u om verontschuldiging! Maar, zoo sprak ik, zoo ik uw ver ontschuldiging al accepteer, hoe stelt u zich voor deze zaak te herstellen? Ik zal onmiddellijk dit artikel her roepen, dit aan de redactie voorleggen, die natuurlijk moet beoordeelen, wat daarmee te doen is. Tot op heden heb ik nog niets verno men. Enkele dagen later echter werd zeer onopvallend door het Nationale Dagblad een kleine rectificatie geplaatst. Het ver gift had toen zeker voldoende gewerkt. Zóó zijln de N.S.B.-manieren! 1 fk llfi 1 M'l e. m vu Meer dan 99 pet. ja-stemmers. Volgens de voorloopige telling van 'het totaal uitgebrachte stemmen bij de volks stemming in Duitschland en Oostenrijk, 'hierbij ingesloten de stemmen, uitge bracht door de soldaten van het vroe gere Oostenrijksohe bondsleger, bedroeg 'het totaal aantal stemgerechtigden 49.546.950. Hiervan brachten 49.326.791 hun iSitem uit (99.5555 pet.). Met ja stem den 48.799.269 of 99.0827 pet., met neen stemden 452.180 of 0.9173 pet. In totaal werden 49.251.349 geldige stemmen uit gebracht. De gevolmachtigde van den Führer in Oostenrijk, gouwleider Buerckel, 'heeft in het Wiener Konzerthaus medegedeeld, dat de uitslag van de volksstemming in Oostenrijk als ivolgt is: uitgebrachte stem men 4.284.795, hiervan Stemden 4.273.884 of 99.75 'pet. met „ja". Nadat gouwleider Buerckel te Weenen het resultaat van de volksstemming in Oostenrijk had medegedeeld, heeft de Führer een korte radiorede gehouden, waarin hij zeide een groote hoop te heb ben gesteld op zijn vaderland, doch het resultaat van de volksstemming overtrof nog zijn verwachtingen. Hitler is zeer gelukkig over het vertrouwen, dat de Duitsch-Oostenrijkers in hem hebben ge steld. Dit uur is het meest trotsc'he van zijn geheele leven en hij dankte de Oos tenrijkers voor dit resultaat. FRANKRIJK HEEFT WEER EEN KABINET. Het zal ook met volmachten regeeren. D'aladier heeft een kabinet in Frank rijk gevormd, 'dat geen socialisten telt, daar de nationale raad der socialistische partij een motie had aanvaard waarin j deelneming aan de regeering wordt ge weigerd. In het Kabinet hebben zitting: twaalf radicaal-socialisten, drie leden der repu- Mikeinsche unie, een lid van de demo cratische alliantie '(Reynaud), een lid der democratische en onafhankelijk radicale linkerzijde (de Ghappe-Delaine), een lid der groep onafhankelijke republikeinen (Georges Mandei) en Champetier de 'Ri bes, die tot geen enkele fractie behoort, doch lid is van het 'bestuur der demo cratische volkspartij. Gisteravond heeft de nieuwe minister president D'aladier een rede voor de radio gehouden. Hij: zeide: „Ik richt mij van avond tot alle Fransdhen als hoofd van de verantwoordelijke regeering. Ik heb de macht niet gezocht. Nauwelijks enkele maanden geleden heb ik ze niet aan vaard, om mij geheel te wijden aan de landsverdediging. Vandaag heb ik zon der aarzelen beantwoord aan het beroep van het staatshoofd. De ernstige moeilijkheden, welke zich in ons land ophoopten en de nog grooter moeilijkheden aan de grenzen, noopten mij er toe, mijn plicht te vervullen als republikein en Franschman. Op het oogenblik zijn alle politieke sociale, oeconomische en financieels vraagstukken nauw verbonden aan het vraagstuk der veiligheid, dat zelf ver bonden is aan 'het vraagstuk van het be houd van den vrede. Er bestaan thans geen nauw omschreven vraagstukken meer. Er is slechts één probleem: het welzijn van 'het land in zijn geheel. Hier van moet men alle lasten aanvaarden en ik vraag u mij in mijn moeilijke taak te 'helpen. Daladier zal eerst vandaag bepalen, wanneer de nieuwe regeering in de Ka mer zal verschijnen, vermoedelijk zal dit Donderdag geschieden. Daladier is voornemens aan het parlement finanoieele volmachten te vragen. In het jaarlijksch congres van den departementalen bond van vakvereenigin- gen, 'heeft Leon Jouhaux, de secretaris van de G.G.T., verklaard, dat, indien de parlementsleden gelooven, dat het Volks front dood isi zij- zich vergissen. D'e re geering moet gegrondvest blijven op het Volksfront. Daladier steunt echter niet op het Volksfront. OVEREENKOMST TUSSCHEN ENGELAND EN ITALIË WORDT OPGESTELD. In offioieuse kringen te Rome wordt vernomen, dat het onderhoud, dat graaf Giano en lord Perth Zondag hebben ge had, het laatste zou zijn geweest en dat de onderhandelingen tusschen Italië en Engeland beëindigd zouden zijn. Vandaag zou men beginnen met 'het op stellen van de overeenkomst. Men verwacht, dat aan het einde van de volgende week de overeenkomst gepa rafeerd zal worden. Chineesch succes In Sjantoeng. Kanton gebombardeerd, 150 dooden. De 'Chineezen 'hebben de ommuurde stad Tsinan, hoofdplaats van de provin cie Sjantoeng, Zaterdag heroverd. Na de poorten te hebben bestormd, zijn zij de stad binnengetrokken. In de straten wordt een hevig gevecht geleverd tegen de Japanneezen, die drie maanden in het bezit van Tlsinan zij'n geweest. Volgens het Chineesche persbureau zijh de Japaneezen gedemoraliseerd. De Ja panners trekken terug over de Gele Ri vier. Uit Mantsjoekwo komen versterkin gen aan voor de Japanneezen. Zondagochtend hebben Japansohe vliegtuigen de stad Kanton in Zuid-Qhina gebombardeerd. Vermoedelijk zijn 150 personen om het leven gekomen, terwijl 120 menschen werden gewond. Een bom is op een confectiefabriek terecht geko men. Vijftig tot zestig meisjes, die daar werkten, kwamen om het leven. Ook is de luchtmacht van heide par tijen actief geweest in andere deelen van China. Chineesche bommenwerpers heb ben Japansohe troepen rond Jihsjen aan de bovenloop van de Jangtse gebombar deerd, waar deze troepen door de Chi neezen zij'n omsingeld. De Japanneezen zouden zware verliezen hebben geleden. Nabij Kweteh aan de Loenghai-spoorlijn zijn vijf Japansc'he vliegtuigen omlaag gebracht. Van Japansohe zijde meldt men, dat van de dertig Chineesche vlieg tuigen, die hij- Kweteh in een luchtge vecht met de Japaneezen werden verwik keld, er 24 naar heneden zijn geschoten. WERKLOOZE ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND. Het standpunt der landarbeidersbondea De Nederlandsche Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivel bedrijf deelt mede: Uit het antwoord van den minister van Sociale Zaken op de door den heer Drees gestelde vragen uit het communiqué van den Regeeringspersdienst kan worden afgeleid, dat die landarbleidersbonden zich hebben vereenigd met de bepaling in de bekende circulaire, dat de land- en veenarbeiders verplicht worden in Duitschland te gaan werken, op straffe van uitsluiting van steun of van de werk verschaffing. Dit is evenwel niet het ge val. Op den inhoud van genoemde circu laire hebben de landarbeiders geen in vloed kunnen uitoefenen en zij hebben zich dus evenmin accoord verklaard met de daarin opgenomen en hierboven ver melde verplichting. In bet antwoord van den minister van Soc. Zaken op de vragen van den beer Drees wordt dan ook gezegd, dat vanwege het departement van dezen minister met de 3 grootste landarbeidersbonden over leg is gepleegd over de toepassing van de bedoelde circulaire en getracht is een soepele toepassing daarvan te ver krijgen. Hieruit mag evenwel niet worden geconcludeerd, dat de landarbeidersbon- den zich met de verplichte uitzending naar Duitschland hebben vereenigd. Inte gendeel daartegen is vanwege deze bon den bezwaar gemaakt, evenwel zonder re sultaat. „DE DAG VAN HET GROOT-DUIT8CHE RIJK". 'Zaterdag heeft Hitier te Weenen voor de laatste maal vóór de volksstemming het Duitsc'he volk toegesproken. Zijn rede was een opsomming van de prestaties van het nazi-regiem en bevatte vijf redenen, waarmee hij de annexatie van Oostenrijk motiveerde. Zij komen hierop neer: Oostenrijk is Duitsch; het kan zonder het Reich niet leven: het wilde dit ook niet; „het is mijn (Hitler's) geboorteland"; „ik kan meer dan meneer Sohuschnigg". Daarna sprak Hitler in beminnelijke bescheidenheid over zichzelf aldus: „Ik heb door mijn leven bewezen, dat ik meer kan dan deze dwergen, die hier een land naar den afgrond hielpen. Of over 100 jaar nog iemand zich den naam van mijn voorgangers hier zal herinneren weet ik niet, maar mijn naam zal blij ven bestaan als die van den groeten zoon van dit land". Een sirenengeloei van twee minuten kondigde vervolgens voor dien tijdsduur volledige stilstand aan van alle verkeer. 15.000 postduiven vlogen uit om naar alle deelen des rijks briefjes te brengen met de afkondiging van den Groot-duitschen Volksdag. Na de rede werd op alle bijeenkomsten in het geheele rijk de Duitsche tekst van Valerius' „Wilt heden nu treden" gezon gen, waarna overal de kerkklokken luid den. Buiten liet zich het gebrom hooren van de militaire vliegtuigen, die in formatie over stad en land vlogen. In de fabrieken werden de arbeiders 'bijeen geroepen voor het aanhooren van korte toespraken. Hitler bedreigd. Zaterdagavond zijn te Weenen op straat strooibiljetten gevonden, waarin dreige menten aan het adres van Hitier werden geuit. Enkele strooibiljetten waren met rubberstempel gedrukt, dooh de anderen waren met looden letters gedrukt. Volgens een „U. P."-bericht zouden in verband hiermede 400 arrestaties zijn verricht. De personen, die voor de bewaking van Hitier verantwoordelijk waren, hadden hun voorzorgsmaatregelen verdubbeld. Op sommige plaatsen van het 3 km lange tra ject, dat door den Führer werd algelegd, waren de wachten in dubbele rijen opge steld. Een verdere maatregel was de publi catie, dat het verboden was om bloemen in het rijtuig van den Führer te werpen. Vier automobielen met S.S.-mannen volgden dicht den auto, waarin Hitier was gezeten. Slechts fotografen, die spe ciaal verlof daartoe hadden, mochten fo tograf eeren. HET NOODWEER IN DE VEREEN. STATEN. Aantal dooden stijgt. Als gevolg van nieuwe wolkbreuken 'hebben de overstroomingen in Alabama en Georgia zich nog verder uitgebreid. Tot dusver zijn minstens dertig men schen verdronken. Het water van de sterk gezwollen Alabama-rivier bedreigt de 70,000 inwoners tellende hoofdstad Montgomery. Te Whitestone (Georgia) heeft een bergstroom een woonhuis weggevaagd, waarbij tien kinderen en drie volwasse nen verdronken. Te Pampa (Texas) zijn acht personen in een woonhuis, dat tengevolge van den sneeuwstorm onder sneeuw was be graven, door verstikking om het leven gekomen. In de staten van het midden-Westen woeden hevige sneeuwstormen en zijn reeds veertien personen om het leven gekomen. Uit Chicago wordt gemeld: Vreeselijke overstroomingen, tornado's en sneeuw stormen, de ergste, welke men sedert mcnschenheugenis in de maand April beleefde, hebben den dood van 48 perso nen veroorzaakt, terwijl tot nu toe nog 60 personen worden vermist. Korie Berichten. Hoewel 't niet officieel isi bevestigd, wordt algemeen aangenomen, dat de eerste Rijksdag van Groot-Duitschland op 20 April Hitler's 49sten verjaardag te Weenen zal worden 'gehouden. Binnenland. Bezwaren der Tweede Kamer tegen het ontwerp-electriciteitsyoorziening. Prins Bernhard op reis. Een crediet van f SO miljoen voor werk verruiming. De werkloosheidscijfers. Buitenland. De volksstemming ia Duitschland en Oostenrijk. Noodweer in Amerika. Nieuw kabinet in Frankrijk. DE PRINSES PRESIDEERDE HET ROODE KRUIS. Naar wij vernemen heeft H.K.H. Prin- s s Juliana voor het eerst sedert elf maanden weer een vergadering van het hoofdbestuur van het Roode Kruis in het gebouw aan de Prinsessegracht ge presideerd. De Prinses werd ontvangen door den ondervoorzitter, baron Van Lynöen. Op de bestuurstafel prijkten bloemen. PRINS BERNHARDS REIS NAAR ITALIë. Zeereis met de „Koia Nopan". Naar gemeld wordt hebben Prins Bernhard en Prins Aschwin, die, zooals een United Presstelegram berichtte, de zer dagen in Italië zijn gearriveerd, zich op 30 Maart j.l. tegen middernacht in alle stilte ingescheept aan boord van het Nederlandsche motorvracht- en passa giersschip „Kota Nopan" van den Rot- terdamschen Lloyd. Het schip heeft daarop onmiddellijk zee gekozen. D'en volgenden ochtend werden de scheepsofficieren aan Z.K.H. voorgesteld. De kapitein had zijn hut ter beschik king van Prins Bernhard gesteld, zoodat deze geen omgang met de passagiers be hoefde te hebben. Een enkele maal heb ben de Prinsen toch gezamenlijk met de andere passagiers in den salon gedi neerd. De reis schijnt den vorstelijken passa giers zeer goed te zijn bevallen. Prins Bernhard heeft talrijke filmopnamen ge maakt. EEN NIEUWE FASCISTISCHE PARTIJ IN WORDING? De „Nederlandsche Volkspartij". In alle stilte wordt, naar „Het Volk" meldt, 'de oprichting voorbereid van een nieuwe fascistische partij, die den naam zal dragen van Nederlandsche Volks partij. Het initiatief tot de oprich ting is genomen door uitgetreden leden van de N. S. B., onder leiding van Ds van Duyl, die ook een belangrijke rol zal spelen in de leiding van de nieu we partij. De oprichting zal na Paschen geschieden. D'e N. V. P. zal bestuurd worden door een driemanschap, waarvan de samen stelling nog niet bekend is. 'Het schijnt in de bedoeling te liggen het systeem van driemanschappen als basis voor de ge heele organisatie te nemen en op deze wijze ook de afdeelingen te doen bestu ren. Vrijdagavond is in een der zalen van den Dierentuin te 's-Gravenhage een be sloten vergadering gehouden voor genoo- digden. Aan den oproep hadden ongeveer 125 personen gehoor 'gegeven. De verga dering werd gepresideerd door D's van Duyl, die deze bijeenkomst een historische gebeurtenis noemde. Na 'hem voerden het woord Ir Dijt en Mr J. E. W. Duys, die een lange rede 'hield, waarin hij o.a. met geestdrift gewaagde van een reis naar Duitschland, 'die hij' zeer onlangs heeft gemaakt. Medegedeeld werd, dat binnenkort ver gaderingen te Amsterdam en D'en Haag zullen wor den gehouden. Ongeorganiseerde werkgevers in het boekbindersbedrijf. Uit de kringen van ongeorganiseerde werkgevers in het boekbindersbedrijf is te Amsterdam opgericht een comité van patroons van kleine en middelmatige boekbindersbedrijven, welk comité zich voorstelt, gegevens te verzamelen en zoo noodig actie te voeren in verband met de verbindendverklaring van ondernemers overeenkomsten en collectieve arbeids contracten in hun bedrijf. DE GANG VAN DE WERKLOOSHEID. 'Het maandblad der R.K. Staatspartij wijdt een bezorgde beschouwing aan den gang van de werkloosheid, zooals die uit de jongste cijfers blijkt. Deze toonen n.l, dat de werkloosheid weliswaar nog steeds geringer is dan in de overeenkomstige maanden van 1937 en 1936, doch dat het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1