Gemengd Nieuws Potten bij aanbestedingen. Leestafel Ingezonden Stukken Het Vrouwenhoekje Radioprogramma. De wraak van een failliet- verklaarde. F en Enkhuizer slager werd dezer dagen failliet verklaard en beschouwde zijn faillissement als iets onlichtvaardigs. Hij gaf daarvan op een origineele wijze blijk. Hij hing een groote lijft voor zijn winkelraam, waarop tien tallen namen van klanten stonden met de verschuldigde bedragen en schreef er boven: „Als deze menschen hun ver plichtingen waren nagekomen dan was ik niet failliet gegaan!" Botsing tusschen tram en auto. Te Naaldwijk heeft gisteravond een botsing plaats gehad op den onbe- waakten overweg bij de Woerdlaan, tus schen een auto en een goederentram van de W. S. M, Toen de tram bij den over weg was, naderde op den weg naar hoosduinen de auto van den heer Volle- bregt, die familie in Naaldwijk had be zocht en met zijn vrouw huiswaarts keerde. Bij de botsing van de auto op de locomotief, vloog deze uit de rails, lerwijl ook eenige wagens op elkaar lie pen en eenige andere derailleerden. Over grooten afstand werden de rails ver nield, waarbij de grond geheel werd om gewoeld. Wonder boven wonder kregen de in zittenden van de auto, die op zij werd geworpen geen verwondingen. Zij wer den echter geheel overstuur in een wo ning binnengebracht. Door de ontsporing was het weg- en hot tramverkeer onmo gelijk geworden. De „Nederlander" ontving een schrijven van een lezer, die haar mee ning vroeg over aanbestedingen in het bouwbedrijf, waarbij op de inschrij vingen een z.g.n. „pot" is gezet, zoomede over het z.g. „blikken" van de aanne mers vóór de besteding. „Vooropgesteld moet worden, zegt de „Neder L", dat het hier een geheel an der punt betreft dan de handhaving van de collectieve arbeidsovereenkomst in hA bouwbedrijf, waarover zij had geschreven, het contract tusschen de patroons- en arbeidersorganisaties, waarin de arbeidsvoorwaarden en de in het bedrijf geldende sociale bepalingen zijn vastgelegd. Dht handhaving van deze bepalingen uit een sociaal oogpunt wen- schelijk is, daarover zal wel geen ver schil van meening bestaan. De inzender heeft echter het oog op de bedrijfsafspraken tusschen verschil lende patroonsorganisaties in het bouw bedrijf en den bouwmaterialenhandel met het doel, een bepaald prijspeil te hand haven. In zijn schrijven oppert hij twij fel aan de billijkheid van het opzetten van een „pot" bij openbare inschrijvin gen. Voor dezen twijfel is wel reden, al i& het ontstaan van dit systeem wel te verklaren. Bij aanbestedingen wordt van iederen gegadigde verlangd, dat hij een volledige begrooting maakt van het werk en alle daartoe noodige inlichtingen inwint en berekeningen maakt. Dit is geen kleinig heid. Het wordt dus algemeen billijk ge acht, dat aan de serieuze inschrijvers een vergoeding voor dit werk wordt toege kend. Op een werk van eenigen omvang zou een vergoeding van b.v. f 100,voor elk der tien laagste inschrijvers van geen beteekenis zijn. Zoolang de „pot" oï „opzet" dus binnen redelijke grenzen blijft, is er weinig tegen te zeggen. Het stelsel heeft echter tot ern stige misstanden geleid, doordat het op- zetbedrag veel te hoog wordt opgevoerd en doordat bij iedere aanbesteding een stroom van inschrijvers meedoet, die nooit een werk uitvoeren, maar leven van de opzetjes. Vooral in de Noordelijke provincies is dit een ernstig euvel geworden. In ver schillende gevallen is de bouw van goed- koope arbeiderswoningen onmogelijk ge maakt, doordat per woning van f1600 f1700 een pot van f200 of f300 was ge maakt. Een onderhandsche aanbesteding met uitschakeling van de potschrijvers kan dan soms uitkomst bieden. Zoo is er sedert jaren een stille strijd tusschen de aanbestedende overheids lichamen en het georganiseerde bouw vak, waarbij eenerzijds getracht wordt, zoo hoog mogelijk te „potten" of te „blik ken" en anderzijds door het op een onver wacht oogenblik tusschenschuiven van een ongeorganiseerd aannemer het pot- schrijven te verijdelen en het werk goed koop te besteden. Den laatsten tijd heeft het bouwbedrijf in samenwerking met den bouwmateria len-handel hier en daar een „beunhazerij- regeling" doorgevoerd weten te krijgen. Hieruit is een landelijke samenwerking gegroeid, zoodat thans in een groot deel van het land geldt de „Regeling tot Be hartiging van de samenwerking in het Bouwbedrijf", de B.S.B.-regeling. Volgens deze regeling mag niet worden geleverd aan „niet-erkende" bouwpatroons en mag niet van „niet-erkende" handelaren wor den gekocht. De vraag is nu alleen maar, wat deze erkenning beteekent. Wordt bil het ver- leenen van erkenning gelet op vak bekwaamheid en soliditeit, zoodat een ge zonde selectie wordt toegepast en minder- gewenschte elementen worden geweerd, dan is voor zulk een regeling alles te zeggen. Wij mogen vertrouwen, dat de Commissie van regeling met beleid op treedt, vooral ook omdat de leiding voor namelijk in handen is van de „Vereeni- ging van Handelaren in Bouwmateria len in Nederland", die gebaat is bij soli diteit van de afnemers en de handhaving van geregelde toestanden in het bedrijf. Een dergelijke regeling, die tracht door het weren van onsolide personen het be drijf op hooger peil te brengen, behoeft op zichzelf niet tot prijsopdrijving te leiden. Het is echter zeer wel mogelijk, dat van deze regeling misbruik wordt ge maakt, doordat men door het uitsluiten van ongeorganiseerde aannemers de vrije hand krijgt om den „pot" naar believen op te voeren. Percentages van 10 en 15 pet. van de aannemingssom kwamen ons reeds ter oore. Deze gaan zeker de per ken te buiten. Vooral van het platteland komen tel kens klachten over ongemotiveerde op drijving van bouwkosten. Den inzender antwoorden wij, dat een bedrijfsorganisatie, die de goede elemen ten naar voren brengt en geordende toe standen in het bedrijf schept, in begin sel onzen steun verdient. Wordt de or ganisatie echter misbruikt om veel te hooge opzetten te maken en den consu ment te brandschatten, dan zouden wij termen aanwezig achten voor toepassing van de wet op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van onder nemersovereenkomsten. De betrokken overheidsorganen zullen dus een wakend oog moeten houden. Or S. O. Los M.A., Karaktervor ming bij jeugdigen. Amsterdam 1937, N.V. Dagblad en druikkeriji De Standaard. De bekende emeritus-predikant van Dón Haag schreef vroeger reeds over „Karaktervorming bij kleuters en kinde ren". Bovengenoemd werk gaat over de karaktervorming bij jeugdigen, gewoonlijk genoemd „rijpere jeugd". Als sluitstuk van zijn arbeid zal Ds Los nu nog moeten leveren een studie over bet karakter biji volwassenen. Het moge spoedig komen! Ongetwijfeld verrijkte de schrijtver de psychologische en paedagogische lectuur met deze studie. Vooral omdat hij schrif tuurlijke wijsheid wil geven. Direct reeds in 't begin kiest hij positie tegen natio- naal-socialistische, fascistsche, commu nistische, roomsche, piëtistische beginse len, om vervolgens het eigen calvinistisch inzicht te geven. In een dagblad is een breede bespre king van het hoek niet op zijn plaats. Wel een aanbeveling. De ouders, die „jeugdigen" onder hun kinderen hebben, zullen winst trekken uit de lectuur. Het zieleleven wordt in verband met de karak tervorming zeer uitvoerig behandeld (tem- pelrament, naturel, sentimenten, zooals lees-, verliefdheids-, club- en sportsenti- ment, begaafdheden, persoonlijkheid. Ook de jeugd zelf leze, wat 'Br Los schrijft. (Het boek is opgedragen aan de Gerefor meerde Jongelings- en Meisjesvereenigin- gen). Alleen: het eerste gedeelte is wel wat heel zwaar voor onbestudeerde ouders en jongeren èn door de onderwer pen èn door, de compacte behandeling ervan. Het tweede gedeelte is lichter: ty pologie van het karakter, levensvormen, zelfopvoeding, karaktervorming en ver enigingsleven. Dit zal ongetwijfeld boeien. Van enkele vragen, die onder 't lezen opkwamen, wil ik de volgende meedeelen. Op blz. 167 e.v. geeft Dr Los een eigen groepeering van karakters, van uit de gereformeerde gedachte, dat de menseh een wezen is met een ambt of levenstaak, n.l. om God te dienen. Hij spreekt van drie typen: le dat, hetwelk die levenstaak afwijst; 2e dat, hetwelk haar „met plicht matige liefde" aanvaard „als opgelegd"; 3e dat, hetwelk haar met vrijlwillige lief de op zich neemt. Strijdt dit niet met wat op blz. 201 staat, n.l. dat de „Herschep ping door Christus de karaktertypen niet opheft, maar heiligt en matigt"? Wordt de absolute tegenstelling tusschen de onwedergeboren en de wedergeboren (herschapen) mensch hier gehandhaafd! Kan een Christen het eerste type vertoo- nen, hetzij dan „gematigd", en kan een onwedergeborene tot het 3e type behoo- ren? In verband hiermede staat een twee de vraag: Is er werkelijk drieërlei hou ding mogelijk tegenover den eisch om God te dienen in heel zijn leven? Misschien begrijp ik den schrijver ver keerd en is er geen tegenstrijdigheid; maar dan had de formuleering toch dui delijker kunnen zijn. M. K. H. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Dankbetuiging. Geachte Redacteur, U hebt mijn oproep in 'het belang der C'hr. Mil. Tehuizen in der tijd willen plaatsen, 'en ik weet dat u zeker belang stelt in de uitkomst en opbrengst van mijn bedeltocht". Maar, dat is met reobt een „zegetocht" geweest. Had ik in mijn oproep gezegd, dat er bij mijn „oude" klanten '(40) nog wel twee keer zooveel nieuwe zouden bij kun nen komen, indien men van goeden wille was, nu, die g o e d e w i 1 is er bij mijn dorpsgenooten wel gevonden. Want dik mocht twee en tachtig nieuwe namen no- teeren. En daarvoor wil ik openlijk mijn dank 'brengen, 't Was een aangenaam werk, zoo met elkaar eens te praten, bet was er n u de tijd en gelegenheid voor. Want „het nieuws van den dag" '(niet de krant van dien naam hoor!) maar het g e b e u r e n in dezen tijd, werd druk besproken. En het gebeurde met Oosten rijk vooral en als gevolg daarvan het langer in 'dienst houden onzer soldaten, heeft heel wat woorden voortgebracht en het bleek mij, dat op dit oogenblik er maar één partij is, te weten „Vaderlan ders". Ik hoop, geachte Redacteur, dat de correspondenten in het overige 'Zeeland, mogen en zullen trachten, het voorbeeld van Biezelinge na te volgen. 50 cent con tributie per jaar, en dan in den zomer het geld ophalen, niet in den winter, ziedaar, er is ook op andere plaatsen wel succes te bereiken. Luctor aanpakken. Ik wensch mijn nieuwe leden, dat ze het voorbeeld mogen volgen van mijn oude getrouwen, waarvan enkele reeds ruim veertig jaar hun bijdrage trouw hebben gegeven. Vele anderen heb ben 20 en meer jaren trouw stand ge houden. Volg hun voorbeeld na. AUG. SLABBEROORN, Corr. Ned. Mil. Bond. Biezelinge, 8 April 1938. Voor de Paaschdagen. „Een ei is geen ei, twee ei is een half ei, drie ei is een Paaschei". Dit zijn de laatste woorden van 'het bekende Palm-Paaschlied, dat de popu lariteit demonstreert van het gebruik van eieren op de Paaschdagen. Ofschoon de meesten ook 'dit jaar wel aan deze goede gewoonte getrouw zullen blijven, zal men zich wel niet willen bepalen tot gekookte eieren bij eiken maaltijd en zal men, al hoewel de tijdsomstandigheden tot een voud manen, toch op deze feestdagen eenige uitbreiding aan het menu willen geven. Met wat overleg kan dit toch smakelijk zijn en tevens goedkoop blij ven. Hier volgen eenige „feestelijke" re cepten Koninginnesoep (6 pers.): Vs pond soepvleesch, 1 ons gehakt, 2 a 3 theelepels Maggi's Aroma, 2 L. kokend water, V» ons boter, V« ons bloem, ©en beetje ei, wittebrood, peper, zout, noot. Kook bet soepvleesch met 1 afgestre ken eetlepel zout plm. 1 uur. Neem 'het vleesc'h er dan uit. Maak het gehakt aan met wat geweekt wittebrood, ei, peper en zout en noot. Maak er kleine halletjes van. Smelt de boter, voeg de bloem toe, roer de Muitjes er uit, doe hierbij de bouillon en laat de soep onder roeren even doorkoken. Voeg de gehaktballetjes toe en laat ze in de soep gaar worden. Maak de soep af met de Maggi's Aroma. Gevulde eieren. Reken per per soon: 1 hardgekookt ei, 10 G. (Va afge streken eetlepel) boter, Va theelepeltje Maggi's Aroma, 1 theelepeltje gehakte peterselie, Va theelepeltje zout. Snijd het gepelde ei doormidden, het zij in de lengte of in de breedte, neem er de dooierhelften voorzichtig uit en wrijft die fijn met de boter, het zout, de Maggi's Aroma en de peterselie. Vul de eiwitbakjes hoog op met het dooiermeng sel '(liefst met een spuitzak je, maar an ders met behulp van 2 theelepels). Russische eieren. 8 harde eie ren, 100 gr. (1 ons) garnalen (ook te vervangen door een gelijke hoeveelheid kreeft uit blik), 1 eetlepel fijngehakte peterselie, 2 eetlepels dikke mayonnaise, 1 theelepel Maggi's Aroma. Pel de eieren; snijd ivan 'het breedste gedeelte een plakje af, zoodat de eieren stevig kunnen staan. Neem van de punt een vrij kapje eiwit weg, zoodat de dooi er zichtbaar wordt; neem er dien voor zichtig uit, wrijf hem fijn en maak er, met de mayonnaise en de 'helft van de garnalen of kreeft '(iets stuk gesneden) een gelijkmatig mengsel van; maak dit op smaak af met de Maggi's Aroma, wat peper en zout en misschien nog een ietsije azijn. Vul de leege eiwitbakjes hoog op met dit mengsel, maak elk gevuld ei af met een opgerolde ansjovis-helft en strooi daarover wat gehakte peterselie. Spreid op den bodem van een schaaltje wat frissche kropslabflaadjes (of wat tuinkers), schik er de gevulde eieren op en leg hier en daar nog wat van de overgehouden garnalen of kreeft. Spiegeleieren '(nagebootst als Paaschgerec'ht). Va L. melk, Va L. room, 100 gr. (1 ons) suiker, stokje vanille (ongespleten), 20 gr. '(2 lood) witte ge latine, V2 Litersblikje abrikozen. Laat in de melk met de room de va nille langzaam aftrekken, breng dan de Vloeistof aan de kook, laat er de suiker in oplossen, neem de pan van het vuur en roer er de in wat koud water ge weekte en daarna goed uitgeknepen ge latine door. Laat het mengsel wat be koelen, roer er af en toe in tot de ge latine niet meer zakt en giet het dan uit in een ondiepe schotel of op verschil lende één-persoons-schaaltjes. Laat de blanc-manger op een koele plaats stevig worden; schik dan in 't midden van ieder klein schaaltje of verdeeld over de groote schotel halve abrikozen, met de bolle kant naar boven gekeerd. Giet even vóór het opdienen een lepeltje van de abri- kozenstroop over elke nagemaakte eier dooier, om die glanzend te maken. Pre senteer de rest van de abrikozen en het overgebleven sap er afzonderlijk bij. Wasschen van dekens. Wollen dekens moeten met de meeste zorg worden gewasschen om teleurstel lingen te voorkomen. Het beste is wel, hiervoor een Lux-sop te gebruiken. Men neemt een flinke teil en vult deze met iauw water, Het water mag volstrekt niet heet zijn. Heeft men bijv. 35 L. water noodig, dan neemt men 30 L. koud wa ter en 5 L. kokend water (ongeveer 2 fluitketels). Voor een 1-persoons deken zal men ongeveer 35 L., en voor een 2- persoons deken ca. 50 L. water noodig hebben. Indien het water in uw streek hard is, dan verdient het aanbeveling, dit te ontharden, door op 35 L. water 1 af gestreken lepel gewone kristalsoda en voor 50 L. lVa lepel toe te voegen. Hier na strooit men de Lux in het wasChwa- ter en maakt een goed vet sop. Dan wordt de deken droog in het sop gedaan en voorzichtig heen en weer gehaald. Men late de deken vooral niet te lang in het sop staan. Hierna wordt de deken gespoeld met water van dezelfde tempe ratuur als het waschwater, net zoo lang, tot het spoelwater helder blijft. Het ver dient aanbeveling, de deken daarna nog eens te spoelen met koud water, waaraan wat azijn is toegevoegd. Dit maakt de kleuren weer mooi frisch. Bij 'het uit- wrin en van de deken moet de uiterste zorg worden betracht om te voorkomen, dat de deken uit het model rekt of de draden worden gebroken. Het beste is de deken te laten uitdruipen over een droog- rek en nadat er geen water meer uit druipt, de deken uit te spreiden op een ïaken en er het water uit te persen. Hierna dus nadat 'de deken zooveel mogelijk van alle water is ontdaan kan men de déken over een drocgrek drogen. Het drogen moet niet worden geforceerd en dus niet plaats vinden bij een warme kachel. Het beste gebeurt 'dit drogen in Jde buitenlucht '(niet in Ide zon) of op een zolder. Na het drogen wordt de deken duchtig geklopt of ge borsteld. „Beyer's Mode filr Alle". Wat een fleurige indruk maakt het Aprilnummer van „Beyer's Mode für Alle"! Dit tijdschrift is wel bijzonder uit gevoerd en verzorgd. Reeds op de titel pagina zien we een leuk pakje voor zon nige dagenI Een paar bladzijden verder vinden we een handleiding voor „de lijn" die in dit seizoen zal domineeren; o.a. zien we, dat de plooirok weer in eere hersteld wordt. Vele lezeressen zullen de snoezige ge haakte jurk voor de frissche dagen, die er zelfs in de zomer nog zoo dikwijls zijn, graag zelf willen bezitten. Met de duidelijke beschrijving die erbij gegeven weidt, kan men dien wensch gemakke lijk vervullen! Voorts vinden we een keur van aar dige middag jurkjes, complets, vlotte blousjes, mantelpakjes, combinatie van effen rok met geruit jasje enz. Sommigen die wel eens mopperen op ens wispelturig klimaat, zullen goed doen pag. 22 op te slaan. Daar zien ze o.a. een origineel model regenjas met ea- puchon. Ook voor het borduren van een jurkje kan men in dit tijdschrift terecht. Niets staat zoo zomersch, als een toillet dat ge borduurd is met van die vroolijke, helle kleurt j es! Op de bijgevoegde 3 raderbladen wor den alle patronen van de meer dan 100 modellen in de meest gangbare maten gegeven. „Beyer's Mode für Alle" is overal ver krijgbaar. Ten zeerste aanbevolen. Maandag 11 April 1938. HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. N GRV.-Uitzending. 8.00 Schriftl., medit., gew. muz. (gr.pl.). 8.30 Gram. 9.30 Gelukw. 9.45 Gram. 10.30 Morgend. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 Gram. 12.00 Berichten. 12.15 Gram. 1.00 Orgel. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gram. 3.00 Causerie over kamerplanten. 3.40 Gram. 3 45 Bijbellezing. 4.45 Gram. 5.15 Kinder uurtje. 6.20 Gram. 6.30 Vragenuurtje. 7.00 Berichten. 7.15 Vragenuurtje. 7.45 Repor tage. 8.00 Ber. ANP. Herh. SOS-Ber., Sportnieuws. 8.15 Chr. Mannenkoor „Va lerius", en solist. 9.15 Gram. 9.30 „De zending in haar waarde voor de Kerk", causerie. 10.05 Ber. ANP. 10.10 Ned. stiijkkwartet en solist. 10.45 Gymnast.les. 11.00 Verv. conc. 11.20 Gram. 11.5012.00 Schriftl. HILVERSUM II. 301.5 M. Algem. Prog. verzorgd door de VARA. 10.0010.20 v.m. VPRO. 8.00 Gram. 10.00 Morgenw. 10.20 De clamatie. 10.40 Zang, piano en gram. 11.10 Verv. declamatie. 11.30 Orgel. 12.00 Gram. 12.451.45 VARA-Orkest. 2.00 Gram. 3.00 Causerie „Wat kan ik voor mijn kind doen?" 3.20 Zang en pia no. 4.00 Gram. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gram. 6.05 D'e Ramblers. 6.30 Mu zikale causerie. 7.10 Causerie „Dieren en hun nabootsingen". 7.30 Viool en piano. 8.00 Herh. SOS-Ber., ber. ANP. 8.10 VARA-Orkest. 9.00 Radiotooneel. 9.20 Esmeralda-Septet en solisten. 9.50 Orgel. 10.00 Ber. ANP. 10.05 Utr. Sted. Orkest m.m.v. solist (Gr.opn.). 11.00 Declamatie. 11.20 Gram. 11.30—12.00 Orgel. DROITWICH. 1500 M. 10.20 BBG-Wels-orkest m.m.v. soliste. 11.20 Orgel. 11.50 Orkest. 12.20 Gram. 12.50 Dé Stafmuziek van H. M. Royal Marines m.m.v. soliste. 1.50 Piano. 2.20 Oikest. 3.00 Declamatie. 3.20 Radiotoo neel. 3.50 Viola en piano. 4.20 Sehotsche liederen. 4.40 Kwintet. 5.40 Zang. 7.10 Orgel. 7.40 Straatmuziek. 8.55 BBG-Or- kest. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gram. 11.50 en 12.30 Or kest en solist. 12.501.20 Gram. 4.20 Oike&t. 5.50 en 6.20 Gram. 7.20 Operette „Zwarte Viooltjes". 9.30—10.20 Gram. 484 M.: 11.20 Gram. 11.50 en 12.30 Salonorkest. 12.501.20 Gram. 4.20 Or kest. 4.50 Zang. 5.05 Gram. 5.35 en 6.00 Salonorkest. 6.35 en 7.20 Gram. 8.30 Symphonie-orkest en -koor m.m.v. so listen. 9.27 Orgel. 9.5010.20 Gram. DEUTSCHLANDSENBER. 1571 M. 6.30 Orkest en solisten. 8.20 Duitsch- Iandecho. 8.35 Piano. 9.50 Cello en pia no. 10.20—11.20 Orkest.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 6