DE ZEEUW Spit N AT IO N A L E TWEEDE BLAD Omvang der werkloosheid TANTE AILIE Uit de Provincie Waf er deze week voorviel VAN FEUILLETON 24 Mei dood aan den slootkant in dgf weide aangetroffen. Het was vermoedelijk door de gedeeltelijk drooge sloot geloopen, weggezakt in den modder en had door het zich er uit werken te veel gevergd van het hart". Ik toeken, fn den rug onmiddellijk verdwijnen de pijnen met AKKER* KL005TÏR8ALSEM WALCHEREN. L EVEN SV E RZ E K E R I N G-BAN K ROTTERDAM Ideale gezinsverzorging IDEAAL-TARIEF ZATERDAG 0 APRIL 1938, Nr 162 Een niet te verwaarloozen factor. De vergelijking der werkloosheidscijfers van de verschillende landen heeft al tot vele lichtvaardige oonclusiea geleid. Naar waarschuwingen om rekening te houden met allerlei factoren, die de cijfers be ïnvloeden, schijnt niet gehoord te worden. Toch is het wel heel noodig, zegt „De Standaard', dat aandacht wordt geschon ken aan diverse omstandigheden. In het eene land zijn, b,v. voor wat den land bouw betreft, mogelijkheden, die in het andere niet bestaan. Hier is men meer dan daar van den export, van den in ternationalen handel, afhankelijk. Van grooten invloed is met name ook de op bouw der bevolking. Wij wijzen In dit verband nu eens meer speciaal op Duitsohland. In de periode 1915—'1010 was bij onze Oosterburen het geboortecijfer heel laag. De mannen vertoefden aan het front. Vele huwelijken werden uitgesteld. Duizenden jonge mannen op huwbaren leeftijd sneu velden. Thans laten zich de gevolgen van dit alles op de arbeidsmarkt gevoelen. Volgens in de „Soo. Gids" op grond van betrouwbare inlichtingen, gegeven cijfers bedroeg het aantal Duitsohe jonge man nen, dat den twintigjarigen leeftijd be reikte, in 1030 nog 030.000. En in 1937 slechts 313.700. Voor 1938 is bet cijfer 326.000. Eerst in 1940 zal weer het aan tal van 1930 bereikt worden. De tijdelijk zwakke bezetting van deze leeftijdsklasse noopte zelfs tot bijzondere maatregelen om de legersterkte op het door de autorteiten gewenschte peil te houden. Een extra lichting moest wor den opgeroepen. Men gevoelt, dat deze factor voor den omvang van de werkloosheid van groote beteekenis is. De herbewapening ging ge paard met een verminderd aanbod van jeugdige personen op de arbeidsmarkt. Vooral op bet platteland laat zich de in vloed van deze omstandigheid gevoelen. Vandaar mede de behoefte aan vakkun dige arbeiders in den landbouw. Ten ontzent was de invloed van de mo bilisatie op de geboortecijfers in de oor logsjaren veel geringer. De absolute cij fers in de jaren 1915>1919 verschillen niet belangrijk van die, welke de statistiek aanwijst voor de jaren, die aan 1014 zijn vooraf gegaan. Het aantal geboorten in 1917 was bijvoorbeeld vrijwel gelijk aan dat van 1913, betgeen slechts wijst op een kleine relatieve vermindering. Wie met dergelijke feiten bij zijn ver gelijkende beschouwingen geen voldoende rekening 'houdt, kan gemakkelijk komen tot voor ons land onbillijke en onjuiste conclusies. door Catharine D. Bell. (Vrij naar het Engelsch.) 46.) _o_ Nannie trachtte zich niet te verdedi gen; ze kon niet. Ze zat maar stil, diep ongelukkig, zich afvragend, wanneer en waar de ellende van dien avond toch zou eindigen en wenschend, dat ze toch maar weg kon gaan, naar het uiterste hoekje van de aarde desnoods, liever dan zoo veel verdriet te brengen over degenen, die ze liefhad. De rest van den weg legden ze zwijgend af. Het rijtuig reed tot voor de deur van Grange Law, het portier werd geopend en Nannie stapte uit. Haar hartelijk „Goe den avond, Maude", ontving slechts een koel, droog „Goeden Nacht" ten antwoord. Het portier werd weer gesloten en Maude reed weg. Maar zoo heel lang kon Maude toch niet boos blijven. De droeve verlegenheid van Nannie's toon was haar door 't hart gegaan. Ze begon zich af te vragen, of ze eigenlijk wel eenige reden had om zich beleedigd te achten; of Nannie niet het volste recht had haar eigen geheim te be MIDDELBURGSCHE BRIEVEN. Amice, Nog eenige uren en de Boekenweek 1938 is gepasseerd. Hoe is 'het? Hebt ge al voor minstens een riks besteed en daar- meer de mooie premie veroverd? Zoo .liet dan kunt ge, zoolang de Winkeldag nog niet voorbij is, dit verzuim nog goed ma ken. Ons college van B. en W. beeft ziob in deze boekenweek ook in de rij der boek- verkoopers geplaatst en een lijvig 'boek werk voor een sohappelijken prijs aan de burgerij aangeboden. De lotgevallen der Gemeentebedrijven en diensten, voorafge gaan door een opgave van bestuur en in richting onzer gemeentehuishouding, met treffende bijzonderheden over den loop der bevolking, alles gedurende bet kalen derjaar 1930. Een lijvig boekwerk van bijna SOO blad zijden voor den prijs van f 2.per ex. Koopt en leest deze spannende lectuur. Ge vraagt u verbaasd af, boe het mo gelijk is, dat dit alles thans reeds in de eerste kalenderweek van April 1938 'kan worden aangeboden. Nu geen critiek boor, laten we 't liever maar eens samen doorbladeren. Hoe is 't met de bevolking in 1986 ge gaan wat huwelijken en geboorten betrof? Niet minder dan 136 paartjes werden in den eoht verbonden. Do burgerlijke staat van die paartjes is zeer nauwkeurig en uiterst gedefinieerd vermeld. Er staat pre cies vermeld, hoeveel jonkmans er met jongedoohters, met weduwen en met ge scheiden vrouwen zijn getrouwd. Omge keerd staan ook de aantallen jongedooh ters die met weduwnaars en gescheiden mannen huwden, genoteerd. Daarmee is de lijst nog niet uitgeput. D'an is er nog de combinatie jonkman-weduwe, geschei den man-weduwe, weduwnaar-weduwe. Het aantal huwelijken dat werd ontbon den bedroeg 7. Tien jaar geleden was dat 15. De tijd ontbreekt mij, de cijfers der laatste jaren te raadplegen, of er ten on zent op dit terrein een verbetering valt waar te nemen. Dit zou dan in tegenstel ling zijn met de waarneming elders. Interessant zijn ook de andere statis tieken. Jaar op jaar worden in Mei en Juni 'het grootst aantal kinderen geboren en vinden in de zomermaanden de mees te huwelijken plaats. Dan volgt een serie cijferreeksen over de financien en de diverse belastingen We bladeren geduldig verder. Het hoofd stuk volksontwikkeling en opvoeding trekt onze aandacht. We zien op 31 Dec. 1936 945 leerlingen bij het openbaar lager on derwijs ingeschreven en 1205 bij het bij zonder. De cijfers van het Ulo-onderwija zijn: openbaar 191, bijzonder 199. De to taalcijfers met inbegrip van Ulo zijn dus in 1936, openbare scholen 1136, bijzon dere scholen 1404. Tien jaar geleden wa ren deze cijfers 1253 en 1288. Voorts worden allerlei bijzonderheden gegeven over de vele andere inrichtingen van onderwijs, zoowel van het Gymnasium als van de bewaarscholen, van Ambachts school tot naai- en breisohool toe. Bij het hoofdstuk justitie worden we getroffen door de mildheid van onze ge meentepolitie, die maar 682 bekeuringen gaf, tegenover 1118 een jaar daarvoor. Die cijfers spotten met iedere statistische regelmaat. D'at was in het verleden al zoo. De cijfers van 1925 en 1926 waren resp. 622 en 1350. Een groot gedeelte van het boekwerk wordt gevuld met wetenswaardigheden over de gemeentebedrijven (Gas, Water en Eiectriciteit) en over de Brandweer en den dienst van Gemeentewerken niet te vergeten. Ook in de bijlagen vinden we boeiende onderwerpen behandeld. Een groote lijst namen, toekomstige Meesters en Doctoren, vinden we in de opgave der klassebezet ting van het Gymnasium. We vinden de werkzaamheden vermeld van de Commis sie tot wering van Schoolverzuim en wel ke vertegenwoordigers 26 instellingen van weldadigheid in den Armenraad zitting hebben. We vinden er een opsomming in met welke eetwaren de paarden van den rei nigingsdienst in het leven werden ge houden en wat de prijs der groenkraag jaapj espeen was voor deze dieren. Aandoenlijk wordt het als we lezen: „Het paard Max werd Maandagochtend Het verslag besluit met mededeelingen van den gemeente-archivaris. Hieruit blijkt, dat ook in onze gemeente-admini stratie naar Arische afstammingsbewijzen is gezocht. Ietwat ironisch, of toch niet? is z.g.n. tusschen gevoegd. STENTOR. waren. Neen, ze moest nog verder gaan, of ze niet precies had gehandeld, zooais Maude in haar geval zou gedaan hebben. Voor een edelmoedige natuur als de hare was er maar een schrede van: er zich zelf van verdenken hard en onrechtvaar dig te zijn geweest en onmiddellijk het vermeende onrecht te vergeven of nog lie ver vergeten. En zijl was niet iemand, die een ander een oogenblik langer dan in haar vermogen was, in moeite kon laten. Bijl het hek van het park klopte ze tegen het ruitje en verzocht den koetsier stil te houden. Het was een maan-verlichte avond en gemakkelijk kon ze de oprijlaan volgen, om het huis heen loopen en naar de schoolkamer gaan. Flauwtjes kon ze een licht zien branden achter de gordijnen. Maude klopte op de eerste ruit en riep zacht: „Doe eens open, Nannie ik ben het, Maude." Na een oogenblik wachtens werd de deur geopend, doch niet door Nannie, maar door Margaret. Maude ging naar binnen en keek zoekend rond. Er was niemand anders in de kamer. „Waar is Nannie?" vroeg ze. „In haar eigen kamer, waar u haar niet volgen zult, hoort u, juffrouw Mau de," zei de oude vrouw uit haar humeur. „Ze is dood op van uw partijen en al dien onzin meer. Ze is thuisgekomen zoo bleek Onverwichti overvallen U de venijnige Heken. Wrijf dadelijk met Klooi- terbaliem, welke lol diep in de weelieli door dringt. omdat de nollen die de pijnen ver-"' oonakan er door worden verdreven. Dooije et. Polten 62'/, ot. en 1. 1.04 Bloelende boomgaarden In Zeeland. Velen is het nog onbekend, dat men ook in Zeeland tal tvan boomgaarden aantreft, schrijft ons de K.N.A.C. Toch bieden de Zeeuwsc'he vruohtboomen op verschillende plaatsen een wondermooi aspect. Doorgaans is de bloei 'hier echter later dan in de overige streken van ons land. Evenwel mag, als 'het weer eenigszins medewerkt, worden verwacht, dat men tegen Paschen van een volle kersen- en perenpracht kan genieten. Zuid-Beveland is het eiland, waarop men de mooiste bongerds vinden kan. Men kieze hier de onderstaande route Kruiningen, Sc'hore. 's-Gravenp older, Ovezande, 's-Heerenhoek, 's-H. Arends- kerke, Goes, Kloetinge, Kapelle, Wemel- dinge, Ierseke. Walcheren heeft in dit gedeelte van het jaar als de vruc'htboomen zich met bloesem 'hebben getooid meer dan ooit recht op den aanl dit eiland gegeven naam, waarbij1 het de tuin van Zeeland wordt genoemd. Oostkapelle. Gemeenteraad. Vrij dag vergaderde de gemeenteraad voltal lig. Ingekomen is een verzoek van de Vereeniging tot stichting en instandhou ding van Ghr. Scholen ivoor zwakzinni ge kinderen op het eiland Walcheren te Middelburg om een 'geldelijke bijdrage, wanneer kinderen uit deze gemeente op een dergelijke school opgenomen zouden worden. De bedoeling is, dat de gemeente f30 per kind bijdraagt, waarvan f 15 wette lijk vboorgeschreven is, hetwelk niet vol doende is. Besloten werd om in principe deze medewerking te verkenen. Goedgekeurd is door Ged. Staten het besluit waarbij de verbouwing van het gemeentehuis zal geschieden bij onder- handsc'he aanbesteding aan werkgevers uit deze gemeente. Besloten werd om aan de te houden Rundveekeuring een bijdrage van f 5 te verleenen voor een jaar. Besloten' werd tot definitieve benoe ming van den grafdelver, welke een proeftijd van een jaar heeft doorgemaakt. Besloten werd aan Ged. Staten gunstig te adviseeren over een verzoek van den gemeente-ontvanger aan H. M. de Ko ningin om verlenging van de vergunning tot uitwoning en we'l voor een jaar, en op dezelfde voorwaarden. De vastgestelde legesverordening is van Ged. Staten terug ontvangen op grond van het feit, dat de leges voor dansvergunningen te hoog waren vast gesteld. Deze waren zoo 'hoog gesteld ten einde aanvragen te voorkomen. B. en W. stelten nu voor om geen leges te heffen en het te doen voorkomen of er geen gelegenheid voor gegeven wordt. als een doode, zoo terneergeslagen als Maude wachtte niet om de rest van de vergelijking te hooren, maar verliet, Mar garets verbod ten spijt, de kamer. Voor zichtig ging ze de donkere trap op en klopte aan Nannie's kamerdeur. Er kwam geen antwoord. Ze deed de deur open en ging naar binnen. Nannie, nog in haar avondjapon, knielde bij haar bed, 't gelaat in de dekens verborgen. Gods tegenwoor digheid en zegen te zoeken was haar laat ste daad geweest voor ze haar kamer ver liet, en was haar eerste nu ze er haar toe vlucht weer zocht. De zorgen en het leed, die haar drukten, konden aan geen aard- schen vriend worden toevertrouwd; slechts Hij kon haar ziel rust verschaf fen. Maude knielde naast haar neer en sloeg den arm om haar heen. „Nannie", fluisterde ze, „kun je me vergeven?" Nannie was te uitgeput door alles, wat ze doorgemaakt had, dat ze zich kon verbazen over Maude's onverwachte ver- schijlning. Ze was alleen maar erg dank baar, dat haar vriendin haar was terug gegeven. Ze legde haar hoofd tevreden, vertrouwend op Maude's schouder, terwijl ze eenvoudig zei: „Ik ben blij, dat je niet boos meer bent." „Ik had niet het minste recht om me boos te maken," zei Maude boetvaardig. Met bekwamen spoed heeft de Tweede Kamer deze week afgedaan het wetsont werp tot verhooging van de inkomsten- en dividend en tantième-belasting. Geen prettig werk voor regeering en volksver tegenwoordiging om de belastingen te moeten verhoogen, temeer, waar deze 1 en vooral in een provincie als Zeeland en dan nog in bijzondere mate in gemeen ten, die een extra rijksbijdrage genieten reeds zoo hoog zijn. Het is nog niet zoo lang geleden, dat de regeering uit drukkelijk verklaarde: de pens is be reikt, aan belastingverhooging kan niet meer worden 'gedacht. En nu moet het er tóch ivaa komen. Op de beide genoem de belastingen zal nog een schepje wor den gedaan en.dan zijn we er nog niet. De regeering dacht aanvankelijk nog aan verhooging van personeele en omzet belasting, maar hierop is deze week in de Kamer scherpe critiek uitgeoefend. En 'geen wonder. Beide zullen in hoofdzaak weer de gezinnen en in dubbele mate de groote gezinnen treffen. Uit een oogpunt van g e z i n s politick (en we zullen hier aan, in het waarachtig landsbelang veel meer dan tot hiertoe moeten gaan den ken) is te hopen, dat er andere en bil lijker wegen zullen worden gekozen om de defensie-uitgaven want daarvoor zijn al deze nieuwe belastingen noodig te financieren. Waarom b.v. niet een stevige vrijgezel lenbelasting Reeds heeft de regeering aangekon digd, dat zij' bij de begrooting 1939 voor stellen zal doen ter verdere bezuiniging op den rijksdienst. Misschien is het ook mogelijk in de crisis-apparaten een be langrijke vereenvoudiging te brengen. Het schijnt, dat men bij sommige dezer in stellingen wel wat ruim in de ambtena ren zit. De Minister van Economische Zaken heeft aan 'het begin dezer week door een verhooging van de graanrechten den broodprijs zoo ongeveer op 'hetzelfde peil gehouden al is hij' hier en daar iets verlaagd maar door een verlaging van de heffing op suiker den prijs van dit artikel wat omlaag gebracht. Alle beetjes helpen in de gezinnen De minister van Justitie kan tevreden zijn over de interpellatie naar aanleiding van de maatregelen ten opzichte van de kranige marechaussee-brigade te Oss, die zich in zoo'n groote populariteit mag verheugen, genomen. Elke motie van af keuring bleef achterwege, Toch, al heb ben deze ijverige mannen fouten gemaakt, wie maakt ze niet? zal menigeen blijVen zitten met de vraag, waarom de brigade op deze wijze voor geheel Ne derland moest worden gedesavoueerd? Had men deze mannen, die toch meer hulde verdienen dan de slappe, gemeente lijke autoriteiten aldaar, die een Augius- stal hebben moeten reinigen, niet, zonder daaraan naar buiten ruchtbaarheid te ge ven, kunnen overplaatsen? In Frankrijk is de situatie weer eens hopeloos verward. Blum krijigt, dat is wei zeker, zijh financieele voorstellen, die in de Kamer nog een kleine meerderheid vonden, er in den Senaat niet door. Go- volg zal wel zijn weer een kabinetscri sis. En intussc-hea duren de stakingen maar voort, doen zich relletjes voor en vliegt het land economisch en financieel achteruitl Ook België, beroemd om zijn lage be lastingen, zit nu' met een tekort. Tal van belastingen zullen moeten worden ver hoogd, In totaal moot er fr 3Mi miljard meer binnenkomen, terwijl ar varder nog fr 000 mlilioea bezuinigd zal moeten worden. Tusschen Italië en Engeland schijnt het tot een accoord te zullen komen. Vast staat thans, dat Chamberlain er zoo goed als in geslaagd is met Mussolini een acooord te sluiten, dat de wederzdj'dsshe belangen van Engeland en Italië in en rondom de Middellandsche Zee nauwkeu rig tegen elkaar afweegt. De parafeering van dit accoord kan reeds over een paar dagen worden tegemoet gezien. Engeland heeft echter nadrukkelijk gestipuleerd, dat zijinerzijida het accoord eerst van kracht wordt, wanneer de Italiaansche regeering haar belofte, dat zij haar troe pen en oorlogsmaterieel uit Spanje zal terugtrekken, zal zijh nagekomen. Eh daarmee zal Mussolini wel wachten tot zijin vriend Franco de overwinning heeft behaaldl Dhr Zwemer wil hieraan verbinden een voorstel om een artikel in de poli- tie-veroTdening op te nemen, waarbij 'het geven van dansgelegenheid verboden wordt. De voorzitter acht dit overbodig) omdat hij: bij' een ©ventueele aanvrage toch altijd met het gevoelen van den Raad zal rekening houden. Dhr Zwemer handhaaft echter zijn voorstel, hetwelk niet wordt ondersteund. Dhr Brand zegt, dat hij geen steun aan dit voorstel wil verleenen, omdat hij voor het geven van dansgelegenheid zou zijn, maar omdat hij' het niet noodzake lijk vindt om dit in de verordening vast te leggen. Komen er later aanvragen, dan kan dit altijd nog geschieden. Dhr Zwemer zegt nog, dat hij door zijn voorstel het kwaad wil voorkomen. B. en W. stelten voor om aangezien de bestaande regeling voor het ophalen van huisvuil goed voldoet, na dit proefjaar een inschrijving te doen 'houden voor een tijdvak van drie jaar, waarbij B. 'en W. de bevoegdheid hebben het te 'gunnen voor één of voor drie jaar. Dit voorstel werd z.h.a aangenomen. Naar aanleiding van de opmerking van den heer van Liere in de vorige verga dering gedaan over de onoogüijkheid van de maximumsnelheidborden, stelten B. en W. voor om nieuwe borden te doen plaatsen. Met het oog hierop werd de maximumsnelheid vastgesteld op 35 km. per uur, waarbij het de bedoeling is om deze te 'handhaven. Ook zullen een paar borden geplaatst worden met de aandui ding school, aangezien de beide scholen juist aan de dorpsstraat gelegen zijn. De voorzitter deed nog verschillende mededeelingen over de werkobjecten, 'het aanleggen van de drinkwaterleiding in den Duinweg, het diepspitten van een perceel 'grond van den heer Tetterode en over den steun aan de kleine boeren. Voor deze gemeente komen voor de A- gToep 5 personen, voor de B-groep 4 per sonen in aanmerking, terwijl voor de G- groep een drie-tal personen in aanmer king komt voor steun. Besloten werd om voor de kleine tuinders de zelfde regeling toe te passen. Bij de rondvraag wijst Jhr van AcLri- chem Boogaart op den slechten toestand van sommige gedeelten van 'den Duin weg, veroorzaakt door het aanleggen der waterleiding. Verder op 'de hoeveelheid grond daar ter plaatse, welke nog steeds niet weggevoerd is en de waterafvoer be lemmert. De voorzitter zegt betrokkenen er op te zullen wijzen. biedt het 20 1 laarm** r",U Vraagt proipactual „Dat weet ik nog zoo zeker niet," ant woordde Nannie. „Ik geloof, dat ik je had moeten vertellen, wat zoo'n groote verandering in mijn leven bracht. Ik heb getracht het voor mezelf uit te maken. En ik geloof heusch, dat ik het had moe ten doen, maar, Maude, ik had redenen, die me weerhielden." „Natuurlijk, dat weet ik wel, ik had het onmiddellijk moeten begrijpen," viel Maude haar in de rede. Dat Nannie nog verontschuldigingen maakte scheen haar een nieuw verwijt over haar eigen haastig oordeel. „Maar, Nannie, daar komt Mar garet. Vertel me voor ze binnen komt. Ik vraag je niet, of je me mijn hardheid wilt vergeven. Ik weet, dat je dat doet, of je wilt of niet, maar zal het gebeurde geen klove tusschen ons brengen, zijn we weer trouwe vriendinnen als vroeger?" Nannie kon niets anders doen dan haar vriendin een kus geven ter bevestiging van haar vraag. „Nu Margaret," riep Maude vroolijlk, „maak me maar geen standje, want ik ga al weg en ik heb Nannie goed in plaats van kwaad gedaan. Kijk haar maar eens aan, dan zul je zelf zien." „Kan wel zijh," mopperde Margaret, slechts half voldaan, na een scherpen blik op Nannie's glimlachend, 'blozend gezichtje. „Hoe het ook zijl, juffrouw Maude, als er oneenigheid tusschen u tweeën is geweest, dan is het uw schuld geweest en niet de hare. Dat weet ik zoo zeker als ik hier sta." „Natuurlijk, je hebt volkomen gelijk," beaamde Maude lachend. „Eh nu ik zoo eerlijk mijn fout erkend heb, wil je me uu, als een lieve, oude Margaret even bijlichten op de trap?" Margaret kon Maude nooit weerstaan, als ze dien vroolijken plagenden toon aansloeg. Onwillekeurig glimlachte ze even en ging met een kaars in de hand met Maude de trap af, eu de nu duistere schoolkamer door. „Kind, waar is je rijtuig? Je wilt toch zeker niet loopen, zoo laat in den avond?" vroeg ze, de oprijlaan afturend. „Het is niet zoo heel ver af, het wacht me bij bet hek. Ik wilde niet de kans loopen kapitein Colville wakker te maken, als dat toch den eersten keer, dat we hier kwamen al niet gebeurd is." „Je mag misschien een beetje eigen gereid wezentje zijn," zei Margaret, „je hebt in ieder geval bet hart op de rechte plaats zitten en weet aan anderen te den ken en rekening met hen te houden." Nla deze goed gemeende woorden haastte Maude zich naar den wachtenden, verbaasden koetsier. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5