De bevolking van Zeeland. Dubbele garantie voor alle verzekerden Dagblad voor de Provincie Zeeland Algemeene Friesche Levensverzekering-Mij. Groot-Noordhollandsche van 1845 EERSTE BLAD De strijd in Spanje. Waarschuwend voorbeeld. De Spellingkwestie. Prins Bernhard in Italië. Burmaniahuis Leeuwarden van Brienenhuis - Amsterdam Belangrijkste Nieuws ZATERDAG 9 APRIL 1938 52e JAARGANG - No. 162 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, does Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs S2.30 per kwertaai Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Ylissingen t 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 00 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Onze warme sympathie gaat in deze dagen uit naar de Kerken in Duitschland, die door de nationaal-socialistische macht hebbers in banden zijn geslagen. Wat zich thans bij onze Oosterburen afspeelt, is voor ons een waarschuwend voorbeeld. Wij kunnen dédr voor oogen zien wat zou gebeuren, wanneer de na- tionaal-sociaiisten de kans kregen ook in ons land hunne beginselen tot toepassing te brengen. Daarnaast willen wij ook niet vergeten, dat de onderdrukking van de Kerken in Duitschland is vergemakkelijkt door de daar bestaande verhoudingen. Zij zouden veel sterker staan en veel meer weer standskracht hebben, wanneer de Kerk daar niet als de vogel op de kruk aan de ketting had gelegen. In dit verband verdient de aandacht, wat een zekere Ds Stier, predikant in Berlijn-Süd, in 1922 schreef. Met den val van de keizerlijk-konink lijke staatsmacht na den grooten oorlog, verloor ook de Kerk, tot dien tijd van boven af vastgehouden, een harer steun punten. Naar aanleiding daarvan schreef toen bedoelde Ds Stier o.m. het volgende: „Ongetwijfeld heeft de Protestantsche Kerk van Duitschland door Duitschlands val in den oorlog een zekere instorting beleefd, namelijk de protestantsche Staats kerk. De Koninklijke Pruisische Staats kerk bestaat niet meer, deze het moet gezegd dikwijls door een zeker Hohen- zollem—Byzantisme omgeven kerk. Men behoeft het niet te betreuren, dat zij verdween. Het is de ellende van het Duitsch-Protestantlsme van don aanvang af geweest, dat het zich met den Staat had verbonden. Dat was een onnatuur lijke verbintenis, waarbij op den duur de Kerk de grootste schade moest lijden. Bij alle waardeering der hooge verdien sten, welke de Hohenzollerns zich voor den Staat hebben verworven, hebben zij de Kerk nooit recht gediend; hoe zij dik wijls Staatsbelangen op den weg der Kerk en zoo tot schade der laatste hebben be proefd te bevorderen, heeft onder meer op de duidelijkste wijze hun invoering der Unie in Pruisen getoond. Daar heb ben ze met geweld beproefd Luthersche en Gereformeerde dingen (sic) samen te buigen en dat onder heftige vervolging van die volksdeelen, welke niet wilden ondergaan. Hun summ-episcopaat in de Kerk hebben ze als een almacht in de Kerk opgevat. Daardoor kreeg de Pruisische Staats kerk dien uitgesproken Pruisischen, naar het militair-bureaucratische neigenden trek en dril. Gode zij dank, dat is nu verdwenen. Thans kan het Duitsche protestantis me, vrij gekomen van de Staatsheer schappij, zich eerst eenigermate ontplooi en. En het zal zich tot een echt kerkelijk protestantisme ontplooien, wanneer het ver van de Staatsbasis den beteren grond slag van het Evangelie als het Woord van Christus zoekt en vindt. Wij hopen, dat het daarheen op weg is." De wensch hier aan het slot uitgespro ken, is niet in vervulling gegaan. En nu zien we mee daardoor, de Kerk in banden. Maar de drukking der melk brengt boter voort. En zoo is het mogelijk, dat uit wat ons kwaad schijnt, in Duitsch land voor de Kerken het goede kan voort komen. Intusschen zien wij hier voor ons een waarschuwend voorbeeld. Naar aanleiding vari wat wij in voor gaande nummers over dit onderwerp schreven, ontvingen wij een briefje van een onzer abonné's, waarin deze opmerkt, dat we „om de kaart heen draaiden" en het hart der kwestie niet hebben geraakt. Hij erkent den invloed van den ver derf elij ken geest, die ook in onze provin cie gevonden wordt, en die in letterlijken zin een doodende werking heeft, maar, zoo vraagt hij: hoe ontstaat die geest? Wat is de oorzaak? En dan wijst hij er op, dat Zeeland in verhouding de rijkste provincie is. Maar... hier worden de laagste loonen betaald. Voor vele jonge menschen is het daardoor onmogelijk een spaarpotje te vormen om te kunnen trouwen. En als ze eenmaal getrouwd zijn, dan is er vaak, vooral op het platteland, gebrek aan het noodigste, waardoor gezinsvermeerdering inplaats van een oorzaak van blijdschap te zijn, in vele gevallen met de grootste zorg wordt tegemoet gezien. Er is geen geld om een dokter te betalen en nog veel minder om het noodige aan te schaf fen. Dat, zoo oordeelt onze briefschrijver, is een van de grootste oorzaken. Het is de geldgierigheid, die er toe meewerkt, dat onze provincie op den duur wordt ont volkt. Wij kunnen dit betoog voor een deel onderschrijven. De loonen zijn in Zeeland, in vergelijking met andere provinciën, laag. In tweeërlei opzicht. De landarbei ders worden dit geldt voor heel het land minder goed betaald dan b.v. de industrie-arbeiders. En omdat Zeeland een landbouwende bevolking heeft, is hier een naar verhouding groot percen tage arbeiders met een lagen loonstan- daard. En daarbij komt dan nog, dat de loonen van land- en tuinbouwarbeiders hier in doorsnee belangrijk lager zijn dan in verschillende andere provincies. Het gevolg is, dat tal van jonge men schen trachten uit dit gewest weg te komen, wat mee van invloed is op het geboortecijfer. En dan komt daarbij nog de directe invloed. Wij ontkennen niet, dat deze factor in verband met het besproken onderwerp van invloed is. En het is zeker nood zakelijk, ook aan dezen kant van de zaak volle aandacht te schenken. Maar dat dit nu het punt zou zijn waarom eigenlijk alles draait, dat hier het hart van de kwestie zou zijn geraakt, dat gelooven wij toch niet. De sterke daling van het geboortecijfer is in hoofdzaak een kwestie van zedelij k- godsdienstigen aard. In de dagen toen het socialisatierapport zooveel beweging verwekte in het roode kamp, was er een der voormannen van de S.D.A.P., die waarschuwde de ver wachtingen niet te hoog te spannen, zoo lang de gezindheid van de menschheid niet veranderde. Dat geldt, zij het dan in anderen zin, ook hier. Er zijn voor de ontvolking van onze provincie verschillende nevenoorzaken aan te wijzen. Maar de hoofdzaak is en blijft, of er is geloof en gehoorzaamheid. DE SPELLING DER AARDRIJKS KUNDIGE NAMEN. Omtrent de plannen van, de Regeering inzake de spelling wordt nog nader ge meld: Er is nog geen beslissing genomen wat betreft het tijdstip van invoering van deze spelling-Slotemaker de Bruine. De datum 1 Januari 1939 wordt reeds ge noemd, doch hieromtrent staat nog niets vast, in verband met de voorbereiding De regeering bereidt namelijk een wet telijke basis voor ten einde aan de on zekerheid en tegenstrijdigheden op spel- linggebied definitief een einde te maken. Aangezien met de samenstelling van dit wetsontwerp, de behandeling hiervan en de voorbereiding van de met een en ander in verband staande maatregelen nog vrij geruime tijd gemoeid zal zijn, heeft de regeering het gewenscht geacht niet lan ger te wachten met de mededeeling van de maatregelen, welke zij ten opzichte van de spelling denkt te nemen. Aldus zal een ieder, ook buiten de scholen, zich vast kunnen voorbereiden op den over gang naar de toekomstige nieuwe spel ling. Het kabinet heeft voorts besloten een commissie te benoemen, om de regeering op basis van de regeling 1934—1936 van advies te dienen omtrent de schrijfwijze van de bastaardwoorden, samengestelde woorden, van woorden omtrent welker schrijfwijze twijfel bestaat en van aard rijkskundige namen. Hangende het onderzoek van deze commissie blijft dus ook opgeschort de aanvankelijk door de regeering ten aanzien van de spelling van aardrijks- kundige namen genomen be slissing. Zoodra de regeering ten aan zien van het eerlang door bovengenoem de commissie uit te brengen advies een beslissing heeft genomen, zal de alsdan volledig geregelde nieuwe schrijfwijze ook in de van de regeering uitgaande stukken worden toegepast. Uit Palermo wordt gemeld: Prins Bernhard der Nederlanden en Zijn Broe der Prins Aschwin, Die in verband met den gezondheidstoestand van eerstge noemde, als gevolg nog van het hem overkomen auto-ongeval, een zeereis heb ben gemaakt, zijn naar verluidt Dins dag j.l. van Napels per boot te Palermo aangekomen. 'Het zou in de bedoeling liggen heden de reis per auto voort te zetten en een tocht te maken door het Zuidelijk deel van het schiereiland. HET JODENVRAAGSTUK IN HONGAFVIJE. Regeering vraagt volmachten. Dë 'Hongaarsc'he regeering heeft bij de kamer een wetsontwerp ingediend, waar bij volmachten worden gevraagd, om bij decreet den invloed der Joden in het economische, cuiltureele wetenschappelijke literaire en artistieke leven des lands te beknotten. Volgens de plannen der regeering zul len in de toekomst in pers, theater en film evenals in de beroepen van advo caat, ingenieur en arts slechts twin tig procent Joden worden toege laten. Voorts mag het gemeenschappelijke jaarlijksche inkomen der Joden van welk beroep ook niet meer bedragen dan twin tig procent van het inkomen der overige beoefenaars van dat beroep. ENGELAND OEFENT ZIJN BURGERS TEGEN LUCHTAANVALLEN. De Engelsche burgerbevolking wordt thans geoefend voor den komenden oor log, in het weerstand bieden aan groote luchtaanvallen, en om den oorlog te win nen achter de linies. Er is geen Ehgelschman, die er niet van overtuigd is, dat Londen en de andere groote Britsche steden bij1 een Europeesoh conflict, waarin ook Engeland gemengd wordt, oogenblikkelijk hevig gebombar deerd ziullen worden. HET SUCCES DER FRANCO TROEPEN. De inneming van Tremp stelt de troe pen van Franco in staat, den opmarsch overal aan het front wan Lerida te her vatten. De 700 millioen kubieke meter water voor den stuwdam te Tremp vorm den namelijk een ernstige bedreiging voor de troepen van Franco, voor het gevalde regeeringstroepen den stuw dam in de lucht zouden hebben laten vliegen. Een dergelijke watermassa zou de geheele linie van de opstandelingen met alle manschappen en materiaal heb ben weggevaagd. Er is aan het front van Lerida, dat thans over een rechte lijn loopt, niets meer, dat zich tegen een opmarsch naar het Oosten verzet. De opstandelingen hebben Camarasa, het belangrijke electriciteitscentrum (35 km. hemelsbreed ten Zuiden van Tremp) veroverd. In de kringen der opstandelingen is men van meening, dat het waarschijnlijk is, dat de republiikeinsohe verdediging van 'Madrid plotseling ineen zal storten, terwijl aller aandacht nog gevestigd zal zijn op Catalonië en de Oostkust. HET FRANSCHE KABINET AFGETREDEN. Daladier formateur. De Fransche Senaat heeft Blum's fi- nancieele ontwerp verworpen. D'e regeering-Blum heeft na deze ne derlaag den President der republiek haar ontslag aangeboden. President Lebrun heeft Daladier be last met de vorming van een nieuw ka binet. De stemming werd van weerszijden in den Senaat vijandig toen Blum in zijn rede het recht van den Senaat betwistte, de regeering omver te werpen. „Ge wilt misschien dat er een andere meerderheid komt," zeide hij, „maar daarover hebt gijl niet te beslissen De anders zoo kalme Senaat onderbrak den minister met luide kreten van ver ontwaardiging. Blum vervolgde: „Gij hebt mij niet laten uitspreken, ik had willen zeggen, dat ook de Kamer dit recht niet heeft, slechts het algemeen kiesrecht" daarmede doe lend op nieuwe verkiezingen. Caillaux, voorzitter der financieele oommissie, kwam nog tusschenbeide om onder luid applaus de rechten van den Senaat te verdedigen. Hij herinnerde er aan, dat de socialisten het prachtig ge vonden hebben toen de Senaat Briand, Tardieu en Laval verwierp, maar er thans tegen piotesteeren nu het hen zelf treft en besloot met de verachting uit te spreken van den Senaat voor de aanval len op de straat en die, welke in de pers tegen hem worden gedaan. Dlaarna verwierp de Senaat het ont werp met bovengenoemde geweldige meer derheid. In het schrijven aan den President der republiek, waarin Blum zijn ontslag aan biedt, zegt hij onder meer: „Daar wij in de onmogelijkheid verkeeren te blijven werken aan de taak, die wijl op ons had den genomen, moeten wij U tot ons leed wezen het collectieve ontslag van het ka binet aanbieden." De regeering is belast met de afdoening der loopende zaken. Te 22 uur werd Daladier naar het Ely- sée ontboden. De President belastte hem met de vorming eener nieuwe regeering. Bij het verlaten van het Elysée ver klaarde D'aladier: „Ik heb de opdracht aanvaard. Ik acht het in verband met den internationalen toestand en de hinnenlandsche en finan cieele problemen noodzakelijk, dat het ministerie op zijn laatst Zondagmiddag gereed i s." In de leidende kringen is men van mee ning, dat Engeland den volgenden oorlog kan winnen, als het maar in staat is, ge durende tien weken den lucntoorlog te weerstaan. Londen en omgeving, 690 vier kante mijl met een bevolking van 8 li mil lioen, vormen het grootste doelwit der wereld voor een bommenwerper en an dere groote steden zooals Liverpool, Man chester en Glasgow zijn bijna even kwets baar. Om te voorkomen, dat deze steden het lot ondergaan van Madrid, streeft de Brit sche regeering met koortsachtigen ijver naar de verwezenlijking van een grootach verdedigingsplan. In de eerste plaats wordt gedacht aan de ongeveer 1000 gevechtsvliegtuigen van de RAF, aan de mobiele batterijen af weergeschut, bediend door 40.000 man troepen, aan zoeklichten en de „barrière" van ballons. De passieve defensie zal voornamelijk in handen zijin van een mil lioen vrijwilligers, leden van de luchtaf- weer-organisatie. Neutrale waarnemers gelooven echter, dat er nog wel twee jaar mee gemoeid zullen zijn, voor deze organisatie geheel zal functionneeren. Dë vrijwilligers worden geoefend als wachtposten voor luchtaanvallen, eerste hulp bijl ongelukken, ambulance-rijders en brandweerreserves, reddingsbrigades en ontsmettingsbrigades. Iedere wachtpost leider zal verantwoordelijk er voor zijn. dat eenige honderden families gasmas kers krijgen en voorts voor het melden van ongelukken en schade. Zooals bekend, is de regeering bezig, de productie van gasmaskers uit te brei den, tot ieder burger, tot baby's toe, een gasmasker heeft. De bewoners der kustplaatsen zullen, gelijk in den wereldoorlog geschied is, de grotten in de rotsen gebruiken, als be veiliging bijl een luchtaanval. Wat Londen zelf betreft: hét probleem van de directe bescherming in bomvrijë kelders is daar nog niet opgelost. Het plan bestaat tot het bouwen van mijlen lange kelders van zes voet diep in de par ken, die veilig zouden zijn voor alles, be- Binnenland. Prins Bernhard op reis. De spellingkwestie. Steun aan kleine boerenbedrijven. Overeenstemming bereikt in de sigaren- industrie. Buitenland. Het Fransche kabinet afgetreden. Dë opmarsch van Franco's troepen. Ontsierende vetworm pjes I en huiduitslag verdwijnen snél met witte Pu rol halve voor een directen treffer. Ook parti culieren wordt aangeraden, in eigen tuin een kelder te graven en instructies wor den uitgegeven voor het snel gasdicht maken van een kamer in het huis. ENGELAND'S BUITENLANDSS HE BELEID. Rede van den Engelschen minister president. Voor zijln kiezers te Birmingham heeft de Britsche premier gisteravond een groote rede gehouden die aan het slot een grootsohe ovatie van de zijde van zijn aanhangers heeft geleid. Over de buitenlandsche politiek zeide Chambarlain dat het een gevaarlijk spel was om Engeland te binden aan verplich tingen die verder weg lagen dan in Frankrijk, of België, dus jegens landen wier lot niet onmiddellijk met de levens belangen van het Britsche Rijk verbonden waren. Wij behooren de rech ten om te beslissen wan neer wijl in een oorlog zul len treden aan ons zelf te houden en kunnen de beslissing daarover niet aan anderen overlaten. Men heeft ons wel gezegd, dat we de wereld zoo'n ernstige waarschuwing moeten ge ven, dat er inderdaad geen sprake meer zal zijn van oorlog. Maar dat zou spelen zijn. Spelen niet met geld, maar met levens van mannen, vrouwen en kinderen van ons eigen ras en bloed. Ik ben niet bereid aan een der gelijk spel mede te doen. De besprekingen met Italië waren in een vergevorderd stadium en het zou spoedig blijken, dat niet de regeering en spreker persoonlijk, maar de oppositie in haar verwachtingen was teleurgesteld. De verwijten, dat de regeering den Volkenbond den rug had toegekend, waren volmaakt onwaar en onlogisch. De idea len van den Volkenbond waren ook heden nog de idealen der regeering, maar wan neer de omzetting dier idealen in de werkelijkheid boven de macht van den Volkenbond in zijn tegenwoordige samen stelling ging, dan was het een spelen met woorden door steeds met die begin selen te schermen, die thans niet voor verwezenlijking vatbaar waren. Wat Oostenrijk betrof was de Engel sche regeering inderdaad diep ge schokt door de methoden, die de Duit sche regeering had aangewend bij de overneming van de souvereiniteit. Met het feit van een vrijwillige aansluiting zou de regeering zich onmiddellijk verzoend hebben. Aan hen, die zoo geschrokken waren, dat zij meenden, dat ook in Enge land conscriptie diende te worden inge voerd, zeide spreker, dat er gelegenheid te over was om bij de drie takken van defensie vrijwillig dienst te nemen en dan was er de luchtafweerdienst waarvoor minister Hoare een millioen vrijwilligers gevraagd had en zeker zou krijgen. Chamberlain waarschuwde echter om te gaan denken en spreken in termen alsof de oor log voor de deur stond en niet meer tegen te houden zou zijn. Engeland wapende terwille van behoud van den vrede en hoe sterker het ge wapend zou zijn hoe vaster de vrede in Europa zou verzekerd zijn. Korte Berichten. De Hongaarsche Rijksbestuurder Horthy heeft gebruik gemaakt van zijn recht tot gratieverleening en de dood straf, welke uitgesproken was tegen Syl vester Matusjka, die internationale trei nen tot ontsporing heeft gebracht, ver anderd in levenslangen dwangarbeid. i Uit Chineesche bron wordt gemeld, dat Japansche troepen Jisjen, ongeveer 50 km. ten Noordwesten van Taier Tsjwang, in brand hebben gestoken om bun terugtocht uit laatstgenoemde stad te deklken. De directie van de simca-fabrieken te Parijs deelt mede, dat zij 5 April ge noodzaakt was om in verband met het gebrek aan onderdeelen tengevolge van stakingen bijl verscheidene leveranciers.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1