1TAMMINGA GOES M. WALRAVEN - MIDDELBURG Kent U het LLOYD BOARD? U bespaart tijd en geld W. DE GLAS MIDDENSTANDSBELANGEN Uit de Provincie. Blanca Tandpasta Fa. GEBR. MULDER, GOES. WASSCHERIJ 181 Uw Tailleur KIEST VOOR Timmer- en Metselbedrijf Aannemer van Bouwwerken VAN WESTEN - GOES Koena-Karnemelksche Pap Adm. van „De Zeeuw" Goes Prijs 25 cent per tube. A. DE JAGER-TOLHOEK Uniplex, Triplex, Treetex, Celotex en alle Boardplaten, S. B. v. d. LINDEN - Vlissingen ACCOUNTANT - LEER. BOEKH. M.O. Samenwerking tusschen de Middenstandsbonden. De commissie van samenwerking omgezet in een contact-commissie. Opleiding voor de diverse Boekhoudexamens, Repetitielessen voor afgewezen candidaten. D E Garage in 't Centrum Wijngaardstr. 24 - GOES - Tel. 76 MIDDELBURG. WALCHEREN'S MELKPRODUCTEN Segeerssingel V 60 - Telef. 336 Koopers ondervind 't, Van Westens Kleeding wint 't. Depöt Goes, Tel. 271. L. J. VAN 'T WESTENDE Een mooi decoratief oppervlak. Fabriek voor Houtbewerking, Goes GOES. 4 JSS NO< hoofd kwijt was. Heeft de heer Kersten dan zulk spinrag in het hoofd, dat hij dergelijke veronderstellingen durft uiten tegen den minister en zijn amhtgenooten? Hij zondigt dan wel tegen het negende gehad! (Applaus.) Nadat verder nog de Minister kort had geantwoord werd de interpellatie geslo- sloten. Geen der leden bleek behoefte te heb ben een nadere uitspraak van de Kamer uit te lokken. Zeeuwsche A.-R. gemeente-bestuurders. Te Goes werd de tweede jaarvergade ring gehouden van de Zeeuwsche Ver- eeniging van A.-R. gemeente-bestuurders. De voorzitter, Dr J. W. Goedbloed van Middelburg, betoogde in zijn openings woord, dat in de wereld de afgod van het denkend verstand heeft plaats ge maakt voor den afgod van den instinc- lieven wilsdrift. Het souvereine weten heeft plaats gemaakt voor de souvereine daad. Hierbij sluiten zich drie leuzen aan, die der mythe, die der élite en die van de leer van het geweld. Spreker eindigde met tegenover deze wereldbedreigende leuzen te plaatsen het Christelijk begin sel en de Calvinistische levens- en wereld beschouwing, tot welker handhaving hij allen krachtig opwekte. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer G. O. Veenendaal, gemeente secretaris van Ierseke, bleek, dat het ledental tot 70 is gestegen. Hij riep aller medewerking in om het ledental te ver dubbelen en moreelen en financiëelen steun te verleenen, opdat de vereeniging zich steeds sterker kan ontwikkelen. De penningmeester, de heer J. Geuze, burgemeester van Wissekerke, bracht financiëel verslag uit. Het boekjaar 1937 sluit, in tegenstelling met 1936, met een batig saldo, n.l. f 16,50. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heeren Dr J. W. Goedbloed van Middelburg, Mr A. J. v. d. Hoeven van Tolen en G. 0. Veenendaal van Ierseke herkozen. Bij de rondvraag bracht de heer Blok van Aksel het schoolartsenvraagstuk ter sprake, waarop eenige discussie volgde. Aan het bestuur werd verzocht dit onder werp op een der volgende vergaderingen eens te laten inleiden. De voorzitter bracht de keuze der ver gaderplaatsen ter sprake. In het alge meen was men van oordeel, dat, behou dens een uitzondering, Goes en Middel burg hiervoor de aangewezen plaatsen Sijn. Na een gemeenschappelijke lunch hield in de middagvergadering de heer J. J. Talsma, burgemeester van Renkum, een referaat, getiteld: „Rondom de woning wet". Spreker kwam na een historische uit eenzetting tot een uitwerking van de begrippen volkshuisvesting en stedebouw. Vervolgens werden behandeld uitbrei- dings- en streek-plannen. Spreker vestig de er de aandacht op, dat in Zeeuwsch- Vlaanderen het eerste streekplan, zij het ook van beperkten omvang, in werking is getreden. Spreker stond daarop stil bij de woningproductie en de bevolkings toename. Tenslotte gaf hij eenige prac- tische richtlijnen. f Op deze zeer deskundige inleiding volg de een geanimeerde bespreking, waaraan deelnamen de heeren Veenendaal, Hui- nink, den Hamer, van Dis en Goedbloed. Daarna werd deze goed geslaagde dag door den heer Talsma met dankgebed gesloten. Geen dieseltrein meer beschikbaar voor de Zeeuwsche lijn. Zooals we dezer dagen reeds meldden zullen verschillende Dieseltreinen, die o.a. in verband met de electrificatie van de lijn UtrechtArnhem vrijkomen, wor den ingelegd op de lijnen die uit het centrum van ons land gaan in de rich ting Groningen, Twente en Maastricht. Het „Utrechtsch Dagblad" stelde dezer dagen de vraag waarom de Zeeuw sche lijn geheel buiten deze verbetering blijft staan. Wie in den zomer, aldus het blad, de vaak afgeladen volle treinen ziet, die van Roosendaal uit via Goes naar Vlissingen gaan, bijv. den welbekenden (slechts eenige doorgaande van Amster dam over Utrecht en Den Bosch) trein in den morgen, 8.35 uit Utrecht (of noem den middagtrein, die te 5.28 in Vlissin gen arriveert), die weet geen antwoord te vinden op de vraag, waarom Zeeland van de Diesel-verbindingen blijft buiten gesloten. Het zou ook voor het reizend publiek in deze richting een weldaad zijn, als het meerdere comfort ook z ij n deel werd. De heer Giesberger, hoofdinspecteur der Ned. Spoorwegen, chef van de afdeeling dienstregeling, deelde het blad naar aan leiding van deze vraag mede, dat aan vankelijk alleen sprake was van Diesels naar het Noorden des lands en naar het Oosten, Groningen en Enschedé, omdat deze beide richtingen het meeste vervoer trekken. Het Zuiden was daar toen niet bij betrokken, omdat men het niet uit voerbaar achtte, óók naar Maastricht, Dieseltreinen te laten loopen. Bij een her- berekening en met plooien en meten is tenslotte de lijn na«r Maastricht er toch nog bijgekomen, maar toen was het voor handen zijnde Diesel-materiaal ook totaal uitgeput en kon met den besten wil ter wereld niet worden gedacht aan Diesel treinen op de Zeeuwsche lijn, hoe graag men dat ook zou hebben gedaan. Het reizigers vervoer op de lijn naar Maas tricht is in den regel ook grooter dan op do route naar Vlissingen, al kent het veyvcer sn ven Zeeland in de ONZE maakt Uw tanden schitterend wit. (Is het dubbele ook best waard). Telefoon 415. Uw timmerman vindt bi] GOES - MIDDELBURG die voor betimmering met de schoonmaak noodig kunnen zijn. Uw wasch buitenshuis Is toch voordeeliger, maar dan gewasschen bij Electr. Wasscherij, v. Dishoeckstr. 26, T el. 528 IS GOES - WIJNGAARDSTRAAT 21. Een Taxi de L.A.V.O. Auto zonder Chauffeur de L.A.V.O. Stalling en Reparatie de L.A.V.O. Lijsten- handel A. W. VERSCHOORE Goes - Telef. 44 - Groote Markt 7 zomermaanden stellig zeer hooge toppen. Maar er is geen Dleselstel meer be schikbaar, en waar niet is... Openbare leeszaal en bi bliotheek. Gisterenmiddag is onder voorzitterschap van Ds M. van Empel de algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging Openbare Leeszaal en Biblio theek. Het verslag van den secretaris vermeldt het vijf en twintigjarig bestaan der Ver eeniging, dat herdacht werd tegelijk met het in gebruik nemen in September van de geheel verbouwde leeszaal. Dat door die verbouwing de inrichting twee en een halve maand gesloten geweest was, zal wel de oorzaak zijn van het feit, dat het aantal bezoekers evenals dat der uitge leende boeken aanmerkelijk minder was dan in 1936. Het ledental bleef ongeveer gelijk. De rekening over 1937 wijst aan een batig saldo van f 34,39% bij een ont vangst van f 6910,61%. De begrooting voor 1938 heeft een eindcijfer in ontvangst en uitgaaf van f 6991,39%. De heeren Mr Th. Portheine, Mr B. D. H. Tellegen en Dr L. Weijl werden herkozen en in de nog altijd niet vervulde plaats van wijlen mej. A, Ogterop werd gekozen mejuf frouw C. P. van der Harst. Een honderdjarige zaak. Morgen (Zaterdag) zal een der meest be kende zaken in Zeeland, die der firma D. de Jager Jr. in de Langedelft honderd jaar oud zijn. Het was op 9 April 1838, dat de zoon van den oppercommies van den Polder Walcheren en eigenaar van een zaa'k in kramerijen enz. Dankert de Jager: Dan- kert de Jager Jr. een ijzerwinkel opende. De winkel werd gevestigd in het pand waar thans de melksalon de Nieuwe Landbouw is. Vele oudere stadgenooten zullen zich de zaak daar goed herinne ren. Later werd hij gedreven door den heer Willem D'ankert de Jager, die de zaak in 1899 verkocht aan den tegen- woordigen eigenaar, den heer H. J. Kruij- der. Deze heeft de zaak, die nog steeds bekend staat als D. de Jager Jr's Ijzer handel, in 1903 verplaatst naar de Lange delft, waar tot dien tijd de meubelfabriek der firma Neelmeijer gevestigd was. Toch i was ook daar de ruimte niet voldoende en in 1913 had de eerste groote verbouwing De organisatie van den Middenstand heeft zich de laatste jaren vrij sterk ont wikkeld. Men kent daar evenals bij de andere bevolkingsgroepen zoowel stands als vakorganisaties. Doordat verreweg de meeste plaatse lijke organisaties in landelijk verband zijn opgenomen, zijn deze bonden en vereeni- gingen in staat niet onbelangrijken in vloed in het belang van den Middenstand uit te oefenen. De 'drie groote organisaties die het middenstandsleven beheerschen zijn: D e Koninklij, keNederlandsche Middenstandsbond, de N e- derlandsche R.K. Midden standsbond en de Christe lijke Middenstandsbond. De opmerking is wel eens gemaakt, dat het zich organiseeren van de midden standers naar eigen beginsel, zou moeten leiden tot verzwakking. Het is toch eendracht die kracht maakt, terwijl twee dracht de kracht breekt? In de practijk is echter het tegendeel gebleken. D'eze bonden zijn n.l. zoo verstandig ge weest niet met de ruggen naar elkaar toe te gaan staan, maar in samenwerking kracht te zoeken.. Men heeft teneinde met inachtneming van de wederzijdsche beginselen, door gezamenlijk optreden sterker te staan, uit de drie genoemde bonden een permanente commissie van overleg ge vormd. Deze commissie komt regelmatig bij'een ter bespreking van de vraagstuk ken, welke den middenstand hier te lande raken, en zij treedt ook naar buiten op, om de eenheid van standpunt tegenover de overheid of particulieren tot uiting te brengen. Het gevolg is, dat er, naar onlangs of ficieel werd medegedeeld, sinds tal van jaren een vruchtbare samenwerking be staat. Deze commissie heeft zich ook bezig gehouden met de uitvoering van de Ves tigingswet kleinbedrijf, in verband waar mede ziji enkele mededeelingen heeft ge daan, die voor de betrokkenen van belang kunnen zijn. De Vestigingswet-kleinbedrijf stelt de afkondiging van de vestigingseischen voor een bepaalden tak van bedrijf afhan kelijk van verschillende voorwaarden. Een dezer voorwaarden is, dat het ver zoek tot vaststelling van vestigingseischen moet uitgaan van één of meer rechtsper- soonlijkheid-bezittende vereenigingen van ondernemers in den betrokken bedrijfs tak, aangesloten bij een algemeen erkende centrale organisatie. In de practijk komt het nu voor, dat aan deze laatste voorwaarde niet is vol daan, m.a.w. er zijin vakorganisaties, wel ke niet zijn aangesloten bij een centrale organisaties. Het komt ook voor, dat er vakbonden zijn, voor welke het moeilijk heden oplevert om zich hij één der be staande algemeen erkende centrale orga nisaties aan te sluiten. Dit nu zou beteekenen, dat gebruikma king van de Vestigingswet ter verkrijging van meer gezonde bedrijfstoestanden voor deze vakbonden onmogelijk zou zijn. 'Om aan dit 'bezwaar tegemoet te ko men, hebben de drie middenstandsbon den, met instemming van het departement van oeconomiscbe zaken besloten de com missie van overleg om te zetten in eeD Qontact-oentralevan de Ne der 1. Middenstandsbon den, waarvoor rechtspersoonlijkheid zal worden aangevraagd. Het doel der vereeniging kan als volgt worden omschreven: a. De gezamenlijke behandeling van aangelegenheden en het gezamenlijk voe ren van acties, welke door de Ned. mid denstandsbonden als zoodanig zijn aan gewezen. b. In het bijzonder de bevordering van de samenwerking tusschen vak- en cen trale organisaties van den middenstand ten aanzien van de uitvoering van de Ves tigingswet-kleinbedrijf. Leden A van de contact-centrale zijn de drie Nederlandsche middenstandsbon den. Leden B zijn de rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigingen van onderne mers in een tak van detailhandel am bacht of klein© nijverheid, welke niet bij een der leden A, de drie Nederland sche middenstandsbonden, zijn aangeslo ten. Zij zullen van de contact-centrale en haar secretariaat in het algemeen de zelfde medewerking krij- gen als vakbonden, welke bij een der middenstandsbonden zijn aangesloten, van deze bonden en hun bureaux ontvan gen. E!n onafhankelijk van al- of niet- aansluiting is de contact-centrale steeds bereid, landelijke vakgroepen ook terzake van de voorbereiding van vestigings eischen met inleidend advies bij te staan. OVERAL VERKRIJGBAAR ZIJN BETER H. M. de Koningin heeft Dinsdagavond in den Dierentuin te Den Haag een ge deelte bijgewoond van den Volkszangavond. H. M. in de loge, links de oud- Gouverneur van Ned.-Indië, Z.Exc. Fock. plaats, na 15 jaar, n.l. in 1928, gevolgd door een interne verbetering. Deze zou niet lang meer dienst doen, want zooals nog verscb in bet geheugen ligt, was het magazijn van De Jager een der ernstigst getroffen zaken van den grooten brand op 7 December 1929. Alleen de achterste ma gazijnen bleven ten deele behouden en het was 20 Maart 1931 eer, nadat men tijde lijk de zaak in een pand aan de Gortstraat bad voortgezet, alles weer herbouwd en tevens overeenkomstig de eisohen des tijds ingericht, in gebruik kon worden ge nomen. D'e heer Kruijder Sr. wordt sedert 1904 terzijde gestaan door zijn zwager, den beer E. E. Kluppelberg als procura tiehouder, terwijl sedert verschillende ja ren ook de beide zoons, de heeren E. en C. A. C. Kruijder aan de zaak bun krach ten geven. Thans zijn zij nog procuratie houders, doch binnenkort zullen zij' als firmanten tot de zaak toetreden. Moge de heer H. J. Kruijder reeds 39 jaar de zaak beheeren, hij' wordt overtrof fen door den boekhouder, den heer R. H. H. Siegers, die nog onder den heer W. D. de Jager werkte en dan ook zijn veertig jarig jubileum al een paar jaar achter den rug heeft. Het zal de jubileerende zaak zeker niet aan belangstelling ontbreken. Verhuring gemeentegrond. In December werd door den Raad onge veer 6000 M3. gemeentegrond aan den Vlissingschen Singel voor 3 jaren tegen f40 per jaar verhuurd aan N. Davidse, alhier, zulks met ingang van 1 Januari. Thans heeft Davidse verzocht van de huur ontslagen te mogen worden, aange zien hij naar St.-Laurens verhuisd was, alwaar hij een bedrijfje gevestigd had. B. en W. gaven hem te kennen daartoe niet bereid te zijn, doch wel een toestem-' ming tot onderverhuring te willen be vorderen en dan het huurtijdvak van 3 tot 2 jaren terug te brengen, waardoor de nieuwe Pachtwet niet op de verhu ring zal toepasselijk zijn. Davidse heeft zich met een en ander vereenigd. Zeeuwsche Korfbal Bond. Wemeldinge: Vorige week is hier defi nitief een vereeniging opgericht die on der uitstekende leiding staat. Tijdens de oprichtingsvergadering werden 20 leden geboekt. Kcrtgene: De naam van de alhier op gerichte vereeniging luidt: R.O.D.A. Club kleuren geel-zwart. Onder leiding van den Z.K.B. is met de training aangevangen. Terneuzen: Hier werd veel propaganda^- gemaaJkt op de diverse scholen. Seolto stelde daarvoor haar terrein gratis ter beschikking. Een H.B.S.-twaalftal speelde haar eer sten wedstrijd tegen de H.B.S. in Oost- burg, waarna Zaterdag tegen Seolto werd gespeeld. Onder auspiciën van den Z. K. B. worden a.s. Zaterdag de volgende jpro- pagandawedstrijden gehouden: RENAULT 4—5 pers1675, 1 L. op 11 K.M. Gew. 1100 K.G. E. A. SPELIER, Garage „De Koepoort", GOES. Telefoon 154. RIJK GESORTEERD EN VOORDEELIG. Zie onze 3 Etalages. is gezond - krachtig - licht verteerbaar zuivert bloed- smaakt heerlijk en is goedkoop I Koena's Melkproducten de beste. V.M.I. „KOENA". Middelburg Vlissingen Officieel Telefunken Service Hoofdagent N. S. F, Radio Erkend Philips Service Laag in prijs. - Groote maatsorteering. Alleenvertegenwoordiging voor Zeeland Telefoon 9 door uw advertentiën In andere bladen te plaatsen door bemiddeling van de Kats: S.S.S.Zeelandia; Sluiskil: Ra- pidoSeolto; Soeburg: E.W.W.Madjoe- comb.; Willemstad: T.O.G.H.M.S. Het kamp voor jeugdige werkloozen te Chaam. Het nieuwe werkkamp te Chaam zal 20 April a.s. aanvangen, 9 weken du ren en eindigen 18 Juni. Jeugdige werkloozen van 16 tot en met 24 jaar mogen aan dit kamp deel nemen. Mede in verband met de nieuwe voor waarden van het Dep. van Sociale Zaken moeten de deelnemers zijn en blijven in geschreven bij de Arbeidsbemiddeling, in het bezit zijn van een dokterattest en niet bekend bij de politie. D'e deelnemers uit Zeeland gaan als groep iedere drie weken naar huis. Zij welke persé iedere week naar huis wil len, zullen hiervoor in de gelegenheid gesteld worden. Bijenteelt voor fruitkweekers. Op Dinsdag j.l. hield Dr Minderhoud, Rijksbijenteeltconsulent te Wageningen een inleiding voor de afd. Noord- en Zuid-Beveland van de Bijenteeltvereeni- ging. D'e opzet welke hierbij voorzat was, om den fruitkweeker op te wekken bijen te houden maar vooral ook den fruit kweeker het bijenhouden eenvoudig en daardoor gemakkelijk te maken. D'r Min derhoud wees op de beteekenis van het bijenhouden voor de fruitteelt en op 'het feit, dat bijen evenzoo als bemesting, ziektebestrijding en snoei op het bedrijf thuis hooren. Eén bezwaar is echter, dat de bijenteelt, op de tot dusver toegepaste wijze, veel zorg en bijzonder inzicht in het leven der bijen vraagt. Zoowel de gangbare kast, alsook de gewone en de boogkorf, werden door den inleider voor den fruitkweeker-niet-imker afgekeurd wegens hun gecompliceerde bouw of be werking. Bovendien is de algemeen ge bruikte kast te duur. Door D'r Minderhoud is echter een zeer eenvoudig type van kast gebouwd die drie groote voordeelen biedt: gemak kelijk zelf te maken; goedkoop in aan schaffing; zeer eenvoudig te behandelen. Bij deze kast is het aantal bijen in het voorjaar hoofdzaak, het honinggewin is totaal ondergeschik me" bouw toegep ningzolder aanwezif Ook de raampjes bruiker zeer eem worden. Over schoonhoud melen der raten, ir werden meerdere v zigen gesteld, welke door den inleider Moge deze kast teelt ingang vinden komsten der bedrijv Hansweert. Woen openbare lagere scl gehouden. Eerst we werkstukken der Daarna werd een le' aangeboden door de derland" te Amsterd van Amsterdam naa nog een amateursf maakt van de kind tweede klasse van o: waren reeds des na deren zelf vertoond, voorzitter de heerei mens alle ouders e gebodene. Kruiningen. Done hier een propagE voor de luchtbesche vol. Voor de pauze v Juchtbesohermingsoc gen vertoond, waarn zuurstofapparaten v Na de pauze gaf scherming en luchta verschrikkingen in waarna zich bijna gaven voor de veree ming. Burg. de Mul op den ernst en de: werken de gevaren dreigen te helpen be Ierseke. Donderde lading oesters uit I het motorzeeschip gen. Het schip is 6 weest met ongeveer laden gedeeltelijk in in Morbihan. Ze ziji Verweijis bestemd. De mosselvers van 17 April tot 29 den. Het Centraal alle inkoop en verf naar België als naai Het te Amsterd vaartuig YE 37, schi gelicht en voorloopig ming van de Inspec op eigen kracht de bracht en is op de v paratie. Men schat f 1000, zonder de la Kolijnsplaat. All van der Wal, hoofd Ghr. kinderkoor kinderen zijn toegi ging draagt den na Boerderij a vee omgekomei een defect aan den ren brand uitgebrok Haskerhorne, bewo wer. Aangewakker wind greep het vuu en hoewel de motor dig' ter plaatse was richten. Er zijn 27 stuks jong vee en in de vlammen omg Vrouw poo ve r g i f t i g e n. Ee Den Haag heeft een echtgenoot te vergif! -fijn gesneden haar. het geval is, had de men voor haar mai naar zijn werk, ger< legging dienden dit ken eieren, die tussc waren gelegd, en in vrouw wat fijn gesn zelf gemengd. Nauwelijks had d< maal een hap van toebereide boterhan bemerkte de haren, houding tusschen ht men tijd te wenscbe man onraad, hij at boterhammen. Na z bij de politie aanl eerst zijn vrouw van de hoogte te Lebbe lijks was de man o of daar verscheer uiteraard onmiddellf gevoeld. Zij bekende ben gehad haar ma vrouw is daarop in Voerman o dood. T© Dedemsv ernstig- ongeluk geh zoon van den landb mot paard en de d waarts, toen plotselii sloeg. T. viel op den der wielen van c lichaam. In ernstiger gen naar het zieken vervoerd, waar hij overleden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 6