W w Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD De strijd in Spanje. Belangrijkste Nieuws VRIJDAG 8 APRIL 1938 52e JAARGANG - No. 161 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De gebeurtenissen te Oss. SL«ï#i 11 j ill f123 mé De Spellingkwestie. Uit de Provincie ZORG VOOR MIDDELBURG. GOES. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs 12.50 per fcwerêssl Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeeiingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Het gisteren in de Tweede Kamer ge voerde debat over de gebeurtenissen te Oss, beeft weer duidelijk in het licht ge steld, hoe groot het voorrecht is dat wijl leven onder het eonstitutioneele stelsel. Er was de laatste dagen in verband met het optreden van den minister van Justitie tegenover de marechaussee te Oiss eenige onrust gewelkt. Er waren ver schijnselen, die de vrees wettigden, dat het met de rechtszekerheid in ons land niet heelemaal in orde was. En er waren dan ook al bladen die mi nisters-bloed begonnen te ruiken. Het or gaan van de N. S. B. stond reeds, voor een onderzoek mogelijk was, klaar met de conclusie, dat de. minister van Justitie behoorde af te treden. Daarom was het goed gezien dat een interpellatie werd aangevraagd, opdat deze kwestie in het publiek ten aanhoore van het geheele volk kon worden be sproken. Over het geheel genomen stond het debat op hoog peil. Met uitzondering van de heeren Rost van Tonningen en Ds Kersten, die de gelegenheid aangrepen een propaganda-rede te houden en aan hun anti-pap isme uiting te geven, droeg de bespreking een strikt zakelijlk ka rakter. En het gevoerde debat heeft dit resul taat gehad, dat duidelijk is gebleken, dat de Regeering inplaats van het recht te krenken, het hare gedaan heeft om de rechtszekerheid te handhaven en dat zij bijl haar optreden geleid werd door louter z a k e 1 ij k e overwegingen. Voor de Regeering had de interpella tie dit voordeel, dat zij in de gelegen heid was het dwaze van de vele in om loop zijnde geruchten tegen te spreken en met de stukken te bewijzen, dat hier van schending van, het recht geen sprake was en voor ons volk dat weer opnieuw is gebleken hoe in ons land de publieke zaak publiek kan worden behandeld en ook wordt behandeld. Van groote beteekenis is hierbij dat riet een der Kamerleden behoefte had een uitspraak van de Kamer uit te lok ken en dat zelfs de leden van de N.S.B. en de S.G.P. het niet noodig achtten, hunne opinie in een motie te formulee ren. De hoop van sommigen, dat het voor de Regeering een zwarte dag zou worden is niet verwezenlijkt. Het was een goede dag, zoowel voor de Justitie als voor den minister die het departement van Justitie be heert. Tremp door troepen van Franco bezet. De troepen van Franco hebben Tremp, waar zich de voornaamste electrische centrale van Catalonië bevindt heden be zet. Zij omsingelen thans het bergland, waarin de regeeringstroepen zich verza melen. In het tijdvak tussehen 18 Maart en 6 April hebben de opstandelingen 289 dor pen met 343.000 inwoners en een opper vlakte van 20.000 vierkante kilometer veroverd. De regeeringstroepen zijn nog meester in een Catalaansch gebied van 22.000 vierkante kilometer. De minister van buitenlandsc'he zaken, Alvarodel Vayo, heeft de vertegenwoor digers van de pers ontvangen en tegen over hen den wil van de regeering be vestigd, om den oorlog voort te zetten. Zelf® wanneer wij' den oorlog zouden moeten verliezen, zoo zeide hij, zouden wij tot het einde blijven strijden. DE FINANCIEELE STAATS COMMISSIE VERWERPT HET ONTWERP VAN BLUM. Wanordelijkheden te Parijs. De financieel© commissie van den Se naat heeft zonder debat de financieele ontwerpen der regeering verworpen mei 25 tegen 6 stemmen. De zitting duurde slechts een balf uur. Ondanks het verbod van den minister van binnenlandsche zaken hebben de so cialisten toöh gevolg gegeven aan den op roep van de federatie van de Seine, om tegen den senaat te manifesteeren in de omgeving van bet Luxembourg. De coin- l -J"J™ ^SfVÉ" Leon Blum en zijn financieele plannen. De Fransche minister-president verlaat met Vincent Auriol en Paul Boncour het Elysée na de kabinetsvergadering onder voorzitterschap van Lebrun. munistische elementen hebben niet ver zuimd, aan deze manifestaties deel te nemen. Het gevolg is geweest, dat de wijk van bet Luxembourg en van den boule vard Saint Michel te Parijs meer dan drie uren lang het terrein van wanorde lijkbeden is geweest. Spoedig stonden de betoogersi in twee dreigende groepen tegenover elkaar, maar de politie slaagde er in voorloopig nog erger te voorkomen. Het aantal betoogers werd intussöhen steeds grooter lent grooter en kon om zeven uur reeds op acht duizend man worden geschat. Een groot deel hiervan wist om kwart over zeven het cordon van agenten in te drukken ien wilde op den senaat aanrukken. Een compagnie van de nationale garde stond gereed, trok de gummistokken en sloeg er op in. Het handgemeen was weldra algemeen en de kepis van de agenten vlogen boven de menigte uit. Er werd 'druk gebruik gemaakt van de stoelen der café-terraseen. Tegen acht uur wist de politie de ge vechten den kop in te drukken. OPROEP TOT NOORSCHE LAND BOUWERS EN HUISMOEDERS. Met het oog op gevaarlijken toestand in Europa. Het Noorsche departement van land bouw heeft een oproep gericht tot de landbouwers en de huismoeders om voorraden te maken van levensmiddelen met het oog op den ernstigen toestand in 'Europa, waardoor gevaar dreigt voor een crisis. In den oproep wordt gezegd, dat Noorwegen er ten aanzien van de levens- middelen weliswaar veel beter voorstaat dan in 1914, maar dat de omstandig heden waarschijnlijk moeilijker zullen worden dan toen, zelfs als Noorwegen het geluk zou hebben buiten een oorlog te blijven. Gedacht is daarbij met name aan een uitbreiding van de teelt van aard appelen en 'groenten en voorts aan het zouten, inmaken en drogen van vruchten en groenten. Den eigenaars van bosschen is vooits aanbevolen voorraden brandhout voor m jaar aan te leggen. GOEBBELS OVER KOLONIËN. Dreigementen. Minister Goehhels heeft te Neurenberg in een vergadering ter gelegenheid van de verkiezingscampagne gesproken en hierbij het koloniale vraagstuk behandeld. Hij verklaarde, dat dit vraagstuk zal worden op gelost. „Wij kunnen niet zeggen, wanneer", aldus spr., „evenals het onmo gelijk was vast te stellen, op welk tijdstip Oostenrijk tot het Duitsohe rijk terug zou keeren, het Rijnland bezet zou wor den, of de conscriptie weer ingevoerd zou worden. A'l deze vraagstuk ken zullen opgelost worden op het oogenblik, dat het gevaar het geringst i s". „Wij hebben vaak genoeg onderhan deld", zeide bij. „Doch er is een oogenblik, dat woorden nutteloos zijn en daden noodzakelijk. DE JAPANNERS VERSLAGEN BIJ TA IER TSJWANG? Japan meldt: Niets veranderd. Volgens berichten uit Taier Tsjwang zouden de Chineesche troepen aldaar een groote overwinning hebben behaald. Na een ver bitterden strijd zouden zij er in geslaagd zijn, de Japansche troepen bij Taier Tsjwang, ten getale van 30.000 man te verdrijven. 5000 Japanners zouden daar bij gedood zijn, terwijl 8000 anderen ge vangen zouden zijn genomen. In Hankau hebben deze overwinnings- berichten een overstelpende geestdrift verwekt. Van alle huizen wappert de vlag. Gedurende de laatste zes maanden heb ben de Japansche troepen niet zoo zware verliezen geleden als thans. In de laatste weken zouden 10.000 Japanners bij Taier Tsjwang zijn gesneuveld. Volgens de officieele Chineesche berich ten werden de Japansche troepen door een reusachtig tegenoffensief verslagen. In 24 uur zijn 7000 tot 8000 Japanners gesneuveld: twee Japansche devisies, al dus wordt verklaard, bevinden zich in vollen aftocht en worden stelselmatig ver nietigd. Veel tanks, gepantserde wagens, machinegeweren en ander oorlogstuig vielen den Ohineezen in handen. Terwijl volgens Chineesche berichten de Japanners geheel uit Taier Tsjwang zijn verdreven en naar het noorden vluchten, achtervolgd door 80.000 Chineezen, wordt in het jongste communiqué van het Ja pansche hoofdkwartier verklaard, dat in den toestand bij Taier Tsjwang niets is veranderd. HET WINTERT WEER IN AMERIKA. In sommige gebieden van de Vereen. Staten is de winter teruggekeerd. Terwijl het in de stad New York den geheelen dag en nacht sneeuwde, ligt nu ook in Chicago de sneeuw 20 cm. hoog. Ook het midden-Westen is door een dikke sneeuwvacht bedekt. Men vreest dat den landbouw groote schade is toegebracht. Na eenige weken van lenteweer zijn het midden-Westen en deelen van de Ooste lijke Noord-Amerikaansche staten door zware sneeuwstormen geteisterd, als ge volg waarvan hier en daar alle verkeer onmogelijk is. Tegelijkertijd hebben nieuwe wervelstor-' men en wolkbreuken in verscheidene zui delijke staten groote schade aangericht. Talrijke plaatsen in Louisiana en Ala bama werden overstroomd en veel woon huizen en boerderijen zijn verwoest. Een groot aantal menschen werd gewond. In verscheidene streken in het Zuiden heeft de vorst groote oogstschade ver oorzaakt. U zult meermalen hooren en lezen, Van middelen, die worden aangeprezen, U haalt ze zoo best in Goes bij A. C. VAN DER REST. (Adv.) WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING. Interpellatie toegestaan. De Tweede Kamer heeft gisteren be slist over het verzoek van den beer Van Gelderen om verlof tot het richten van vragen aan den minister van Algemeene Zaken, voorzitter van den raad van mi nisters, omtrent het beleid der regeering ten aanzien van de bestrijding van de zeer omvangrijke werkloosheid. Zonder hoofdelijke stemming werd be sloten 'het gevraagde verlof te verleenen op een nader te bepalen dag. DE BOTERHEFF1NG. De heffing en de steunuitkeering op boter zijn, behoudens tusschentijdsche wij ziging, voor de week van 7 tot 14 April onveranderd vastgesteld op 50 cent per kg. UITSLUITING EN STAKING IN DE SIGAREN INDUSTRIE. Met ingang van Maandag. De langdurige conferentie tussehen pai tijen betrokken bij het dreigend con flict in de sigarenindustrie, welke eerst gisteren behouden werd, heeft geen re sultaat bereikt. D'e staking in de sigarenindustrie, ge proclameerd bij zeven groote firma's in den lande, te zamen hebbende negen fa brieken te Amsterdam, Eindhoven, Reus- sel, Meerveldhoven, Wageningen, Kam pen, Gulemborg en Deventer, zal Maan dag a.s. ingaan. Deze staking, omvatten de 3300 personen volgens besluit zoowel van het Noordelijk als van het Zuidelijk Verbond van werkgevers in de sigaren industrie, zal gevolgd worden op 18 April met een uitsluiting, welke voor de geheele sigarennijverheid in Nederland zal gel den, met uitzondering van de niet-aange- sloten 'bedrijven, welke circa 13.000 per sonen zal omvatten. PLAATSING VAN NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Een nieuwe aansporing. De Regeeringspersdienst meldt: De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat de plaatsing van groepen land- en veenarbeiders in DuitsciMand is begonnen. In vele gemeenten in landbouwstreken hebben zich reeds een groot aantal arbei ders ivoor dit werk aangeboden. Er zijn echter nog streken en gemeenten met een groot overschot aan landarbeiders, vooral De Regeering zou de eerste regels der spelling-Marchant overnemen. Naar het „Volksblad" verneemt, zon de regeering thans een beslissing hebben genomen in de spellingkwestie. Zij zou besloten hebben de eerste drie regels van de spelling-Marchant 1934 over te nemen. Deze regels zijn: 1. De e wordt aan het eind van open lettergrepen niet verdub beld; 2. De o wordt aan het eind van open lettergrepen niet verdubbeld; 3. De sch wordt alleen daar geschreven, waar de oh. uitgesproken wordt. Echter be houdt het achtervoegsel -isch de thans gangbare spelling. De regeering zou voorts besloten heb ben om den regel van de spelling-Mar chant inzake de naamvals-n en de naam woordelijke aanduiding niet over te ne men, en daarvoor in de plaats te stellen de spelling De Vries en Te Winkel. De regeering zoui voornemens zijh de door haar op bovengenoemde manier gewijlzig- de spelling-Marchant met ingang van 1 Jan. 1938 a.s. toe te passen. in Groningen en Friesland, waar zich weinig of geen arbeiders aanbieden. In deze gemeenten zal worden nage gaan of gehandeld wordt in den geest van de circulaire van den minister van Sociale Zaken d.d. 2 Maart 1938 (waarin werd meegedeeld, dat werklooze arbei ders, die weigeren in Duitschland te gaan werken, kunnen worden uitgesloten van steun.) Omtrent de plaatsing van landarbei ders in Duitschland werden door ge noemden directeur kortgeleden besprekin gen gehouden met de besturen der drie groote landarbeiders-organisaties, te weA ten de Roomsch-Katholieke, de Christe lijke en de moderne bonden. Deze bonden hebben zich bereid verklaard deze be middeling te bevorderen. Daarbij bestond eenstemmigheid over de opvatting, dat het werk in den landbouw in Duitsch land alleszins geschikt is voor ongehuw- den en kostgangers en in het algemeen ook ivoor gehuwden, doch dat bij de plaat sing van gehi-wden rekening dient te te worden gehouden met de gezinsom standigheden. Door den directeur werd er vooral nog op gewezen, dat personen, die bezwaar maken tegen verwijzing naar werkgele genheid in Duitschland, en die in zorg zijn, de beslissing ivan den minister van Sociale Zaken kunnen inroepen. COMMANDOWISSELING BIJ VLOOT IN INDIë. Vice-admiraal Ferwerda treedt in 1939 af. De vlootvoogd, vice-admiraal H. Fer werda, treedt, naar de „Telegr." ver neemt, in de laatste helft van 1939 af. Als commandant der zeemacht, hoofd van het departement der Marine te Ba tavia en van het Hoog Militair Gerechts hof aldaar zal hij waarschijnlijk worden opgevolgd door den kapitein-ter-zee C. E. L. Helfrich, thans directeur der Hoogere Marine-Krijgsschool. GIFTEN VOOR DE DEFENSIE. Aan vrijwillige giften ter bestrijding van de uitgaven voor de Defensie was tot en met gisteren ontvangen een bedrag van 79.250.26. DOQDELIJK ONGEVAL. Vanmiddag is te Vlissingen een jonge vrouw, wier identiteit nog niet kon wor den vastgesteld door een zware vracht auto overreden en op slag gedood. Nationaal Jubileum 1938. Aan de namen van hen, die inlichtin gen verstrekken over de Zeeuwsche deel name aan de Nationale Huldebetooging op 6 September a.s. te Amsterdam, moet nog worden toegevoegd die van den heer F. G. Lemmers te Vlissingen. Dammen. Uitslag damwedstijd tussehen Iersekel en Iersek© II J. de PutterDL v. Boven 20; A. Goe manA. de Munck 20; A. v. Sparren- takA. de Koeyer 11; P. v. d. Vrede K. de Wee 11; G. v. d. EndtF. v. d. Boomgaard 11; A. OomA. J. Mol 1'1; J. KoleM. J. Huissoon 20; P. v. AnrooyJ. Goeman 11; H. Pikaar J. Lindenberg 02; Jan ZuydwegH. Bom 02; totaal 119 voor Ierseke I. Binnenland. Interpellatie over de marechaussee te C De dreigende staking in de sigaren industrie. Buitenland. Overwinning der Chineezen. Echèc van het Fransche kabinet. MIEMAND verdraagt verstopping der Inga* wanden, maar traag functlonneerende nieren, die ernstige gevolgen kunnen hebben, worden dikwijls verwaarloosd. Rugpijn, ver stoorde slaap, duizeligheid, rheumatlek, Ischias oi spit zijn de er vaak uit voortkomende gevol gen. Deze verschijnselen waarsohuwen u, dat de werking der nieren verstoord raakt. Houd derhalve uw nieren In goeden staat door oen dluretlsoh middel. Stel uw gezondheid niet in de waagschaal, maar laat Foster'a Rugpijn Nieren Pillen u nieuwe kracht en vitaliteit fleven. Fosten'6 Pillen bevatten geen gevaap» IJke bestanddeelen en hebben In Holland rulrrt 80 Jaren ongeëvenaard succes behaald. Commissie van Toezicht Middelbaar Onderw. Met terug neming van het eerder gedane voorstel, bieden B. en W. den Raad een nader voorstel aan tot uitbreiding van de Com missie van Toezicht op het M.O. In art. 1 der verordening wordt het aantal van zes leden vervangen door 8. Art. 3 wordt gelezen als volgt: De leden der Commissie worden voor 8 jaren be noemd en zijn bij aftreding dadelijk her kiesbaar. Zes van hen worden door den gemeenteraad, de twee anderen door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden benoemd. Kamer van Koophandel. De stemming voor leden van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden is bepaald op Woensdag 4 Mei. Zooals Woensdag ge meld zijn candidaat de heeren A. de Bart en H. B. P. van Hal, beide te Vlissingen. Raadsvacature. D'e heer A. Flipse (G.-H.) heeft zijn benoeming tot lid van den Gemeenteraad aangenomen. i Tot gemeente-psychiater, belast met de leiding van het gouvernements-krank- zinnigengesticht te Guragao is benoemd de zenuwarts W. W. de Regt. Dokter D'e Regt vertrekt nog deze maand derwaarts en heeft zijn practijk te Middelburg reeds aan een ander medicus overgedaan. Ned. Chr. Reisvereeniging. Gisteravond werd vanwege de Ned. Chr. Reisvereeniging in het Schuttershof een vrij goed bezochte bijeenkomst gehouden, die door den heer W. L. B. J. Dekker werd geopend met een inleidend woord, waarin hij er op wees, dat men de Neder landers overal op reis vindt. Ze vliegen uit naar allerlei landen. Het reizen zit ons in het bloed. Het is een echt Neder- landsche trek. De N. C. R. V. wil dat reizen leeren en daarbij leiding geven. ■D'e heer D ij k s t r a, secretaris der N. G. R. V. te Den Haag, toonde aan, dat het oprichten van een eigen reisvereeni ging door .de Prot. Christenen, goed ge zien was. 'Opgericht met 12 leden, telt deze vereen, thans 12.000 leden. Doch velen, die krachtens hun overtuiging er bij be- hooren, maar nog lid zijn van een neutrale organisatie of op eigen houtje er op uit trekken, dienen zich aan te sluiten. Als Christenen zien wij op reis in alles Gods heerlijkheid: in de natuur, de kunst, de techniek. In dat alles eeren wij den Gever van alle goede gaven. De N. 'G. R. V. wil voor jongeren en ouderen reizen organiseeren en daarbij leiding geven. D'ezen zomer organiseert ze meer dan 300 reizen, groote en kleine, dure en eenvoudige. Ook privé-reizen re gelt ze. Voor de lage contributie ontvangt men werkelijk veel (orgaan, reisboek enz.). 'Hierna werden scherpe lichtbeelden vertoond over de plaatsen, die op de a.s. groote vereenigingsreis zullen worden be zocht, vooral uit Tsjeoho-Slovakije. Dan volgde een film over een groot reisplan. Tb Bazel zal het talrijke gezel schap zich in zeven groepen splitsen om op den Pilatus weer bijeen te komen. Ook de ijs- en sneeuwsport-film, even als een teekenfilmpje, viel zeer in den smaak. Db v. d. Vis sloot met een opwekkend woord den goed geslaagden avond.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1