De kwestie Zegara Imperial. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Wetenschap en Kunst MIDDELBURG. VLISSINGEN. GOES. WALCHEREN. St Laurens. Woensdagavond hield de vereen, tot oprichting en instandhouding van een school voor christelijk onderwijs onder voorzittersohip dan Ds A. Koning, haar jaarvergadering, welke door vele leden werd bijgewoond. Uit de verslagen bleek, dat bet aantal leden is gestegen tot 75 en dat de school door 107 leerlingen wordt bezocht. De rekening sloot met een batig saldo van f 33. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. NOORD-BEVELAND. harnis'Hellevoefcsluis ingrijpend werden verlaagd. Ook tusschen Numansdorp en Den Bommel werd reeds een particuliere veer dienst onderhouden, doch de exploitatie door een weinig kapitaalkrachtige maat schappij gaf zeer veel onzekerheid ih dienstregeling en in mogelijkheid tot em- en d«barkeeren. Thans zal deze verbin ding eveneens door de eerder genoemde N.V. Reederij van der Sc'huyt in exploi tatie worden genomen, waarbij gebruik gemaakt zal worden van de nieuwe groote dubbelschroef dieselmotor-veerboot „Prinses Beatrix", die ruimte biedt voor 25 personenauto's. Dank zij het particu lier initiatief komt hier dus zonder eeni- ge subsidie een tweede goede verbinding tot stand. Aangezien van de voor de R. T. M. gereserveerde Rijkshavens geen ge bruik kon worden gemaakt, diende de Maatschappij voor eigen rekening aan zienlijke bedragen te besteden voor ver- beteringswerken aan de gemeentelijke bavena te Numansdorp en Den Bommel. Ongetwijfeld zal de nieuwe dienst van groot belang zijn voor de ontwikkeling van het eiland. „Effatha". Het Bestuur van de Vereeniging „Ef fatha", Chr. Instituut voor doofstomme kinderen te Voorburg, heeft in zijn laatstgehouden vergadering, conform ar tikel 15 der Statuten, in de plaats van den overleden voorzitter, Da G. Linde boom, tot voorzitter van het Bestuur benoemd, Prof. Ds L. H. v. d. Meiden te 's Gravenhage. Prof. Van der Meiden is reeds in 1920 tot lid van het Bestuur gekozen en heeft van de tegenwoordige Bestuursleden het grootste aantal dienstjaren. Bovendien was hij sinds 1933 vice-voorzitter van het Bestuur. In zijn plaats is tot vice-voorzitter van het Bestuur benoemd de heer H. J. van Wijlen te Rotterdam. EEN NIEUWE ACTIE. Zooals men weet. heeft de Middelhurg- sche Rechtbank een uitspraak gedaan in bet proces^Zegam-Imperial, die in bet nadeel van eerstgenoemde uitviel. Door geen der beide partijen is booger beroep aangeteekend. De kosten van dit proces zijn voor de Zegam boog. De schattingen loopen uiteen, maar het bedrag zal wel tusschen de één en twee ton gelegen zijn. D© zaak is dezer dagen, naar de Vliss. Crt. meldt, in een nieuwe stadium geko men, doordat de arbeiders een nieuwe actie gaan beginnen en Mr W. F. G. Baars te Rotterdam bezwaar heeft ge maakt tegen het vrij geven der door de Imperial gedeponeerde bankgarantie. Indertijd is namelijk beslag gelegd op de koopsom a f 640.000 voor 'bet Vlis- singsche bedrijf. Dit beslag is later op geheven, aangezien de Imperial bij' Mr Baars een borgstelling van de Amster- damsche Bank, kantoor Rotterdam, heeft gedeponeerd, tot een bedrag ran f 708.000; later is dit bedrag verminderd tot f550.000. Mr Baars heeft nu bezwaar gemaakt tegen het vrijgeven dezer borgstelling. Dit ia voor de Imperial aanleiding ge weest om Mr Baars en elk der betrokken Vllssingsohe arbeiders bijl deurwaarders- exploit aansprakelijk te stellen voor de kosten die hiervan het gevolg zullen zijn. De Imperial stelt zich op het stand punt, dat de verstrekte borgstelling thans ls vervallen. Zij! betwist dat de arbeiders gerechtigd zouden zijn om zooals ge beurd is de borgstelling in stand te doen houden en hun rechten daaruit te handhaven, omdat zij' voornemens zou den zijn andere aanspraken geldend te maken of zich in rechte te reserveeren. De Imperial heeft ieder der arbeiders gesommeerd om binnen 4 dagen mede te werken tot teruggave van de aote van borgstelling of te verklaren, dat hij: daar aan ïdmEhsr eenig recht zal. ontkenen; verder wordt binnen denzelfden termijn voldoening geëischt van de verschuldigde bankprovisie. De termijn van 4 dagen was j.ï. Maan dag verstréken, maar op verzoek van Mr Baars is nog uitstel gegeven tot Don derdag. Als aan haar eisc'hen dan niet is voldaan, zal de raadsman van de Im perial in een kortgeding zaak bij de rechtbank te Middelburg deze eischen aanhangig maken. Mr Baars bevestigde, dat de leden van het Vlissingsche personeel in overleg met hun raadsman Mr van de Velde te Am sterdam, ernstig overwegen om in samen werking met het bestuur van de Zegam zich opnieuw terzake van hun aanspra ken op pensioen tot de Imperial te wen den. Hij liet doorschemeren, dat een en ander met medeweten en goedkeuring van het Provinciaal bestuur van Zeeland ge beurt. Men is namelijk van oordeel dat, ge zien het standpunt dat de Middelburg- sche rechtbank heeft ingenomen, het contract met de Imperial een clausule bevat die voldoende houvast biedt om met redelijke kans op succes een nieuwe pro- oes aanhangig te maken. Indertijd is in de najaarszitting van Provinciale Staten uitvoerig over de Ze gam gediscussieerd en vele leden hebben er toen 'hun afkeuring over uitgesproken, dat zulk een groot aantal processen aan hangig was gemaakt, in plaats van het resultaat van een proefproces af te wachten. Thans zal een andere weg worden be wandeld. Voorioopdg zal slechts één der arbeiders een proces tegen de Imperial voeren, zoodat men 'dit als een proefpro ces kan beschouwen. Binnen enkele dagen is een mededee- ling te verwachten van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Prov. Comité A. R. Kiesvereeniglngen. Dinsdag vergaderde 'het Prov. comité van A. R. kiesvereen. in Zeeland, onder presidium van den heer J. A. Dominicus, die een kort, maar treffend' openings woord sprak. In de plaats van den heer Van 't Hoff, die bedankt bad, werd Dr K. Huizenga te Middelburg tot lid van het moderamen gekozen. De heer Dominicus werd als voorzitter herkozen, en de heeren Cats- man en De Ruijter als afgevaardigden naar de Deputatenvergadering. In Juni zal te Goes een partijdag ge houden worden, waarvoor een spreker zal worden uitgenoodigd. Ook had nog reglementsherziening plaats. Bestuur van gemeenten. Bij Kon. besluit is bepaald, dat in de gemeenten Burgh en Renesse de bediening van ontvanger door denzelfden persoon wordt bekleed. Scholier uit Breskens vermist. Sedert Dinsdagmorgen wordt de 14- jarige Frans Klaassen uit Breskens ver mist. de jongen is leerling van de Chr. Ulo School te Middelburg. Op den ge wonen tijd verliet hij Donderdagmorgen de ouderlijke woning, doch zijn schoolka meraden misten hem reeds op de boot naar Vlissingen. Vroeger had hij hun verteld naar zijn oom, een landbouwer in Frankrijk te willen gaan. Vermoed wordt, dat de jongen, die een hekel aan de studie had en liever boer wilde worden, per fiets op weg is naar een dorp in de omgeving van Parijs, waar zijn oom woont. Uit zijn spaarpot beeft de jongen 60 gulden meegenomen. Gisterenavond was hij nog niet terecht. Radio-Brussel heeft zijn signalement omgeroepen. De mare chaussee te Breskens stelde een uitge breid onderzoek in. Wijziging winkelslui ting. De commissie voor de Strafver ordeningen heeft aan den Gemeenteraad voorgesteld om te voldoen aan het ver zoek van de af deeling Zeeland der Neder- landsche Banketbakkersvereen. om de Middelburgsche leden te willen toestaan op de Zaterdagen der maanden Juni-Sep- tember bet sluitingsuur te willen stellen op 10 uur in plaats van half 10, zooals bij de verordening van 1 December 1934 is vastgesteld. Adressant wees er op, dat betrokkenen aldus in staat zullen zijn de vele vreemdelingen, welke in die maan den in en om Middelburg verblijven en in hun woonplaats aan openstelling tot tien uur gewend zijn, behoorlijk te kunnen be dienen. De commissie wijst er op, dat de veror dening minder veroorlooft, dan volgens de wet is toegelaten; de Winkelsluitings wet immers laat toe, dat op Zaterdag avonden alle winkels tot 10 uur geopend zijn. Daarbij meent de commissie in aan merking te moeten nemen, dat banket bakkers-artikelen minder houdbaar zijn dan vele andere. Ook broodbakkers zullen er onder vallen, maar alleen voor koek en banketverkoop. Nederland sohe Mili taire Bond. Vorige week hield de afd. Middelburg van bovengenoemden Bond die o.m. het Militair Tehuis in de Nieuwstraat alhier in stand houdt haar jaarvergadering. De heer Mr J. I. van Doorniok, die het secretariaat heeft overgenomen van den heer Ds J. W. Dippel, bracht het jaar verslag over 1937 uit, waarin ook dat van den penningmeester den heer J. Terpstra was opgenomen. Hieraan ontleenen wij: Het, bezoekcijfer aan het Tehuis van 12.911 dat is nagenoeg veertig per avond is wel veelzeggend (voor 1936 was het 7841). Dat beteekent toch, dat een belangrijk aantal leerlingen der S.D. O.A. hier zoeken, wat zij op straat en in andere gelegenheden missen, en, naar wij hopen, ook vinden, wat zdji zoeken. Als steeds werden de onderscheidene lichtingen ingehaald en uitgeluid met een begroetings- en een afscheidsbijeenkomst. De avonden, waarin men zich en elkander onderhield met lectuur en muziek, spel en conversatie, werden afgewisseld door on derlinge wedstrijden met welwillend be schikbaar gesnelde prijzen en door bijzon dere samenkomsten, welke verschillende vereenigingen met succes organiseerden. 0'ok brachten een aantal uitstapjes de jonge mannen in kennis met hetgeen Mid delburg, Walcheren en Zuid-Beveland aan schoons en belangwekkends bezitten. Een woord van hartelijken dank tot die allen, die daarbij het initiatief namen en mede werking verleenden, is hier alleszins op zijn plaats. De heer Boone en zijn echtgenoote we ten zoo goed, hoe het den bezoekers gezel lig te maken, des avonds en op Zondag. Zdj scheppen een sfeer, die de jongens er toe brengt, te jagen naar en vast te houden aan het eene, dat aan dit leven doel en richting geven kan. Waar zij kun nen, wekken zij tot getrouw kerk- en ca- techisatiebezoek op. De commandant der S.D.O.A. en zijn officieren, alsmede de aan de school ver bonden onderofficieren, geven bij; herha ling blijk van bun belangstelling voor dit werk. Nauwe banden verbinden ons ook met Pro Rege (Burger en Militair). Niet on vermeld mag 'blijlven de krachtige steun, welken de afdeeling ook dit jaar van haar genoot, doordat zij wederom een zeer be vredigend bedrag uit de opbrengst der jaarlijiksche collecte toegewezen kreeg. Wat het gebrouw betreft, waarin het Tehuis ia ondergebracht, met de ge breken, welke het vertoont, en waarin niet wel kan worden voorzien, wachten hier onoverkomelijke moeilijkheden, wan neer de aanstaande uitbreiding der S.D. O.A. haar beslag heeft gekregen. Dan zal reeds de studeergelegenheid, doch eerst recht de conversatiezaal te eenenmale in capaciteit tekort schieten. Reeds eenigen tijd ziet het bestuur om naar een ander gebouw, doch is er nog niet in geslaagd, iets te vinden, dat voor het beoogde doel in aanmerking komt. Hpt tekort steeg over 1937 van f 4,95 tot f 51,81 (de inkomsten bedroegen f 1.755,61, de uitgaven f 1.802,46Vs). Uitbreiding der school zal hooge uitga ven voor het Tehuis met zich brengen. Daarentegen is de vrees geenszins denk beeldig, dat de meerdere leerlingen, die zullen komen studeeren, beslag zullen leg gen op localiteiten, welke anders voor vergaderingen en bijeenkomsten zouden kunnen worden gebruikt en uit dien hoofde een bate opleveren. A.s. Maandagavond des avonds half 9 vergadert de Raad, o.m. ter benoeming van een gemeente-ontvanger. Verder ko men aan de orde reorganisatie van de commissie van overleg en verlenging van de overeenkomst met de Godsbuizen. Weerzinwekkend. Dinsdag morgen om 9 uur werd door de politie alhier een 73-jarige zwervende vrouw aangetroffen, die zoodanig onder den in vloed van sterken drank verkeerde, dat de politie haar per taxi naar het bureau moest overbrengen. De vrouw bleek in een logement te Middelburg thuis te be- hooren. De zwerfster werd des middags te drie uur, nadat zij. haar roes had uitge slapen, weer in vrijheid gesteld, doch reeds om zes uur werd weer de assisten tie van de politie ingeroepen voor deze vrouw, daar zij toen weer stomdronken in een tramhuisje verbleef. Wederom werd zij toen per taxi naar bet bureau overgebracht, waar bleek, dat de vrouw een spiritusdrinkster was. Van een groote flesch spiritus was slechts nog een kleine hoeveelheid over. 's Avonds' om 11 uur is de vrouw die inmiddels weer was ontnuchterd, door de politie op de tram gezet, opdat zij zich weer naar logement kon begeven. „E u p h o n i a". Dinsdag j.l. hield de Harmonie „Euphonia" onder leiding van haar voorzitter, mr J. H. M. Stieger, haar jaarlijksche algemeene vergadering. Allereerst werd door den secr. verslag uitgebracht over het jaar 1937. Dit ver slag kon om verschillende redenen op gewekt van toon zijn: Ten eerste vanwege het groote succes dat verscheidene leden hebben behaald op het solistenconcours dat in bet begin van 1937 vanwege den Bond van Harmonie-Vereenigingen in Zeeland werd gehouden. In de tweede plaats, omdat „Euphonia" op het con cours dat op den 2en Pinksterdag te Soe- burg werd gehouden een eersten prijls be haalde, tengevolge waarvan deze harmo nie promoveerde van de afdeeling uit muntendheid naar de Eere-afdeeling. Eh in de derde plaats in verband met de succesvolle wijze, waarop den 18en Sep tember het 50-jarig jubileum met een festival werd herdacht. Van dit festival werd door den secretaris een afzonderlijk en uitgebreid verslag uitgebracht, waarna de voorzitter hartelijke woorden van dank richtte tot den secretaris voor de wijze, waarop deze het festival heeft georga niseerd. D© rekening over 1937 en de begrooting over 1938 werden vervolgens goedge keurd. In zijh slotwoord sprak de voorzitter er zijn bijzondere voldoening over uit dat bij het jubileum van het vorig jaar op zoo ondubbelzinnige wijze gebleken is hoe zeer de Goesche burgerij met „Euphonia" sympathiseert en medeleeft. De opbrengst van de inzamelingen ten behoeve van het festival heeft onze verwachtingen vèr overtroffen, en spreker stelt er prijs op daarvoor nogmaals van ganscher harte dank te zeggen. Ook wijdt hij een woord van groote waardeering aan de zoo ruime mede werking, welke „Euphonia" van het ge meentebestuur heeft mogen ontvangen. Zonder dezen belangrijken steun en zon der de medewerking van zoovele anderen, inzonderheid die harmonie- en fanfare- vereenigingen, welke aan het festival heb ben willen medewerken, zou dit nimmer zóó goed hebben kunnen slagen als thans het geval is geweest. De voorzitter sprak er zijn vreugde over uit dat Euphonia de tweede 50-ja- rige periode van haar bestaan kan begin nen onder zoo gunstige omstandigheden. Hij wekt de werkende leden op tot goede, harmonische samenwerking, opdat de eere-plaats, welke „Ephonia" thans in den Zeeuwschen Bond verkregen heeft, met eere zal worden verdedigd. Collecte weermacht. Zaterdag zal hier zooals in dit nr ge annonceerd wordt een buscollecte ge houden worden voor de versterking van onze weermacht. In de vacatures, ontstaan door het be danken van de beeren W. Rooze en P. Sanderse, werden tot bestuursleden geko zen dhra J. Mesu en J. Vogel, terwijl voorts tot lid van het bestuur wegens uit breiding werd gekozen Ds J. P. Simoons. IJzendijke. De heer Ch. J. Sturm, ge meente-secretaris en bezoldigd ambte naar van den burgerlijken stand alhier, is voornemens tegen 1 Mei a.s. eervol ont slag uit genoemde functies aan te vragen. Aksei. Gistermiddag had een aanrijding plaats tusschen een luxe wagen, genum merd N 11773 en een vrachtwagen. De vrachtwagen, geladen met steen, kwam uit de Kerkdreef, en greep juist dé per sonenauto, die uit de Weststraat de hoek om wilde draaien in de Oranjestraat, in het achterste gedeelte van de wagen, waardoor deze geslingerd werd tot voor de woning van den heer Lenos, waar hij geheel opzij viel. De eenige heer die in de wagen zat kwam geheel ongedeerd uit de wagen. Aan de vrachtauto was geener lei schade. Alles was door verzekering gedekt. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt. Kortgene. De heer H. Bierman, lid van 'het hoofdbestuur van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming, heeft Woensdag avond alhier een lezing gehouden, toe gelicht met lichtbeelden, over de nood zakelijkheid der luchtbescherming. De zaal was goed bezet. Burgemeester Schuit had de leiding. Er werd besloten een afd. op te richten. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Ds v. d. Most v. Spijk, H. Pouwer, J. Vogelaar Jzn. en J. J. W. Klop. Later zal dit bestuur uitgebreid worden. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Tuil, A. G. H. Kro- neman, cand. te Lemmer. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Maassluis, G. Smits te Sliedrecht. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Dirksland, H. Ligtenberg te Lisse. Emeritaat. Ds J. C. Elen- b a a s, Ned. Herv. predikant te Borsele, heeft bij het provinciaal 'kerkbestuur van Zeeland eervol emeritaat aangevraagd, ingaande 10 Juli a.s. Ds Elenbaas aan vaardde 2 Maart 1902 de Evangeliebe diening te Gapinge, welke gemeente hij' diende tot bij op 25 'Oct. 1908 naar Sirjansland vertrok. Na ruim 4Va jaar daar werkzaam te zijn geweest ver bond 'hij zich op 29 Juni 1913 aan de gemeente Borsele, waar bij' arbeidt tot op heden. D's Elenbaas is assessor van de clas sis Goes. Emeritaat. D'e classis Arnhem der Geref Kerken heeft in haar heden gehouden vergadering aan Ds J. Douma te Arnhem op zijn verzoek om gezond heidsredenen na een diensttijd van meer dan 41 jaar op de meest eervolle wijze emeritaat verleend. Ds Douma is voornemens Zondag 12 Juni a.s. afscheid te nemen van zijn ge in ente. Hij' is voornemens te Arnhem te blijven wonen. Prof. D r J. H. B a v i n c k. Directeuren van de Vereen, voor Hooger 'Onderwijs op Geref. Grondslag hebben benoemd tot buitengewoon hoogleeraar aan de Vrije Universiteit in de theologi sche faculteit om onderwijs te geven in de zendingswetenschap, Dr J. H. Ba- vindk» décent aan de Opleidingsschool te Djokjakarta en benoemd hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen. Generale Synode der Ger. Kerken. Onze verslaggever schrijft ons: De Generale Synode der Geref. Ker ken heeft haar zitting gisteren van half tien tot vier uur in comité-generaal ge houden. Van de zijde van het modera men werd medegedeeld, dat de behan delde interne zaken zich niet leenen om daarvan een verslag te geven. Wel vernamen wij, dat ten aanzien van een 'belangrijke, in den boezem der Geref. Kerken veel 'besproken aangele genheid, de Synode kwam tot de grootst mogelijke eenparigheid, waarover de praeses zijn blijdschap uitsprak. Aan het einde van de zitting sprak de praeses woorden van dank tot de leden van de Synode en van het mode- ramen voor de betoonde medewerking, waarna de assessor, Prof. Dr K. Dijk, Ds Schouten dankte voor zijn voortreffelijke leiding der vergaderingen. Nadat gemeenschappelijk gezongen was Ps. 79 4, ging de praeses voor in dankgebed en werd de Synode gesloten. Het bestuur der vereen, voor Han- dersonderwijs te Middelburg benoemde onder nadere goedkeuring van den Minis ter van 0., K. en W. tot gecommitteerden bij de in 1938 af te nemen eindexamens der Middelbare Handelsdagschool met 4- jarigen cursus: Mej. Dr H. G. M. Ghijsen, Mevr. Dr G. M. Kooiman en de heeren: Ir. H. G. Ghijsen, Jhr. F. Beelaerta van Blokland, Overste G. Berghuijs; J. A. van Doorninck, Dr B. D. H. Teilegen, Mr M. W. G. van der Veur, A. van Westreenen en F. P. G. Mijs. Tot gecommitteerden bij de in 1938 af te nemen eindexamens der Middelbare Handelsavondschool met 5-jarigen cursus benoemde het bestuur de heeren: M. H. Boasson, Ir. A. A. Brevet; Mr W. K. H. Dieleman; Mr H. Doorenboa; Mr L. J. A. van der Harst, Mr G. W. A. de Veer, F. P. den Boer, Mr J. A. Dumon Tak en Mr A. J. G. C. Mes. 1 Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het candidaatsexamen In disch recht de heer J. J. van der Peijl te Goes. Te Rotterdam slaagde voor het le gedeelte van het door de Ned. Chem. Ver eeniging ingestelde analyste-examen, Mej. A. C. de Feijter te Middelburg. ZEEUWSCH GENOOTSCHAP DER WETENSCHAPPEN TE MIDDELBURG Jaarverslag 19371938. Aan het jaarverslag van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, uitge bracht in de algemeene vergadering van het genootschap van Woensdagavond, ont leenen wij het volgende: Een verzoek van het bestuur der Neder- landsche Spoorwegen om aan gezelschap pen toegang tot het museum te geven tegen verminderd tarief, werd ingewil ligd. Het Genootschap betreurt het overlijden van den directeur, den heer C. Boude- wijnse en van de leden de heeren A. Butner, Prof. Dr J. M. Janse, J. Korthals Altes en Dr F. M. Wibaut. De algemeene vergadering van 1937 koos 28 nieuwe leden, van wie er 24 de be noeming hebben aanvaard. Het Genoot schap telt thans 3 eereleden, 35 directeu ren en 586 leden, van wie er 105 te Mid delburg woonachtig zijn. De vorige op gaven waren 3, 36, 165 en 108. Het aantal betalende bezoekers van het museum bedroeg 2076, van wie er 129 tegen verminderd tarief werden toegela ten. De opgaven over 1936 waren 1905 en 57. Het bezoek neemt langzamerhand wat toe. De conservator van het kabinet van natuurlijke historie, de heer P. J. van der Feen Jr, geeft een uitvoerig verslag. Hij herinnert aan het merkwaardige boek van Eugène Pittard te Genève „Les Ra ces et l'Histoire". Over de bevolking van Zeeland schrijft Pittard en verdeelt haar in twee rassen. Het Noordsche ras, waar voor men thans in Duitschland zooveel propaganda maakt, gekenmerkt door een langwerpigen schedel, een hoog en smal gelaat, een rechten, smallen, veelal iets convexem neus, een lang uitgegroeid lichaam, blauwe oogen en blond haar en ten tweede het Alpine-ras, gekenmerkt door donker haar, bruine oogen, een kor ten, ronden schedel, een breed, kort ge laat met korten, eenigszins concaven neus, kleinen mond, dikke lippen, een ronde, welgevormde kin, middelmatige tot korte, breedgebouwde gestalte, een type dus, zooals men onder de tegenwoor dige bevolking van Zeeland nog vaak tegenkomt. In het huidige Duitschland noemen lei dende anthropologen het Alpine ras tegen woordig „ostisch". Daar al wat uit het Oosten komt, in Duitschland weinig in tel is, heeft ook de term „ostisch" een denegreerenden bijsmaak. Over de geeste lijke eigenschappen dezer rondhoofden laten zij zich zeer geringschattend uit. Dit Alpine-ras komt behalve in Zeeland, ook talrijk voor in Waalsch-België, Bre- tagne, Auvergne, Zwitserland, Elsasz, Baden, Beleren en Oostenrijk. Onder historische personen is Michiel Adriaanszoon de Ruyter een goed voor beeld van het Alpine type en ook Admi raal Kortenaar, Kenau Simonsd. Hasse laar en de echtgenoote van Hugo de Groot, Maria Reigersbergen, worden als voorbeelden genoemd. De graven van het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2