Dagblad voor de Provincie Zeeland Belangrijkste Nieuws WOENSDAG 6 APRIL 1938 52e JAARGANG - No. 159 Het Britsch-ltaliaansche accoord. reinigt alles! ZONDER PRIJSVERH00GING Uit de Provincie Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeeiingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting TWEEDE KAMER. Staatsbedrijf der P. T. T. Aan de orde was gisteren het wets ontwerp aanvulling en wijziging van de wet van den 29sten December 1928 tot aanwijzing van de takken van rijksdienst, omvattende de posterijen, de telegrafie en de telefonie, voor een beheer, als be doeld in artikel 88 der comptabiliteitswet. De heer Wagenaar (A.R.) heeft bezwaar tegen een algemeene reserve rekening biji de P. T. T. Do uitkomsten van den girodienst behoorden afzonder lijk in de rijksrekening te worden verant woord. Spr. becijfert de eigenlijke winst der P. T. T. zelve over 1936 op ongeveer een hallf millioen. De heer D'rees (S.D.) zegt, dat de algemeene reservevorming hij de P. T. T. het hoofdpunt van het wetsontwerp uit maakt. Spr. 'heeft daar ook bezwaar te gen, doch alleen op dit oogenblik, in dezen voor het rijk zoo zorgedij'ken tijd. De minister neme het wetsontwerp terug, De heer P o s t h u m a (C.D.) noemt het P.T.T.-hedrijf een kapitalistisch 'be drijf: lage loonen van het gewone perso neel, arbeidscontractanten, lange werk tijden. Men wil dat kapitalistisch karak ter nog versterken. De heer Teulings '(R.K.) heeft ge lijksoortige bezwaren als de heer Wage naar. De heer Krijger ('C.H.) sluit zich niet biji de bezwaren aan. De wensc'he- lijkbeid van het voorgestelde bestaat al jaren. D© minister van Binnenlandsche Za ken, de heer Van Boeyen, zegt dat het wetsontwerp alleen de strekking heeft, de taak van het staatsbedrijf der P. T. T. zooveel mogelijk tot zijn recht te doen komen. Het voorgestelde is trouwens niets nieuws in het comptabel beheer, ook niet hij provinciën en gemeenten. En bovendien geschiedt reeds jaren lang in de practijk feitelijk bij de P. T. T., wat nu formeel wordt voorgesteld. Bij, art. H verdedigt de heer Wage naar (A.R.) een amendement om de re dactie van het wetsontwerp weder in hoofdzaak in overeenstemming te bren gen met het wetsontwerp, zooals dat bij Kon. boodschap van 4 Mei 1937 werd ingediend. Spr. 'blijft bezwaar bobben tegen de ivorming van een algemeene reserverekening. Ook bet openen van de mogelijkheid tot het vormen van reserve rekeningen zonder dat vooraf 'de Staten- Generaal zich over de wensc'heljjk'heid van die vorming kunnen uitspreken, ontmoet biji hem bezwaar. Het amendement wordt aangenomen met 76 tegen 10 stemmen (de 'C.H. en de heeren D'uymaer v. Twist en Amelink, beiden A.R.). Het wetsontwerp wordt nu aangeno men. Dekking van Defensie-uitgaven. Aan de orde is het wetsontwerp, tijde lijke voorziening tot versterking van de opbrengst van de inkomstenbelasting en van de dividend- en tantièmebelasting tot gedeeltelijke dekking van uitgaven voor de defensie. De heer Teulings (R.K.) zegt 'dit wetsontwerp alleen van technische zijde te willen bezien. Naast de defensie staat de werkloosheidsbestrijding in het cen trum der belangstelling. Hier moet de grootst mogelijke activiteit worden be tracht. Spr. zegt, dat in het voorloopig verslag terecht vele leden naar een vol ledig dekkingsp'lan 'hebben gevraagd. De memorie van toelichting was wel erg sober, eerst in de memorie van antwoord gaf de regeering uitvoeriger inlichtingen. Spr. neemt aan, dat de nieuwe defensie- uitgaven, waarvoor dekking moet worden gezocht, voor 1938 'bedragen f 171/2 mil lioen. Spr. ivraagt, of het voordeel der laatste Ieeningsconversie niet 23 millioen bedraagt. Dit is van belang voor de be oordeeling van de situatie. Spr. vraagt aandacht voor een heffing in eens, te meer nu er zooveel geld renteloos is b.v. bij de Ned. Bank. Als de regeering een 'heffing in eens afwijst, zuilen de moei lijkheden blij'ven 'bestaan. De regeering doe een beroep op de natie door een ren- telooze leening of een leening met een laag percentage. Spr. kan er zich geheel mede vereenigen, de uitgaven ivoor defen sie afzonderlijk te administreeren, nu de minister nog het oog gericht houdt op verhooging van het percentage der om zetbelasting en op matige verhooging van de personeele belasting. Deze beide laatste ontmoeten 'bij spr. ern stig bezwaar. Waarom niet liever een weerbelasting, door de regeering verworpen? Waarom is die afgewezen? Spr. becijfert een zwaarder druk van 10 millioen door directe belastingen en van 27V2 millioen door verzwaring van de omzetbelasting. De onbillijke druk der belastingen zou er nog door vergroot worden ten na- deele vooral van de groote ge zinnen en de minst draag- krachtigen. Spr. bepleit een heffing in eens of een liefst rentelooze nationale leening van totaal 175 millioen, mede voor nog andere maatregelen. De 'heer De Mare bant et d'An- s e m b o u r g '(N.S.B.) betoogt, 'dat de minister de 'zuinige politiek van de waschvrouw wil volgen, maar ze jaagt baar klanten weg. De N.S.B. geeft ook nu den weg aan om de middelen te vinden zonder ver hooging der belasting! Wie zijn land lief heeft eischt onmiddellijke aftreding van dit ministerie I De diplomatieke correspondent van de Elvening Standard, die nauwe betrekkin gen met Italiaansche kringen onderhoudt, gaf gisteravond een gedetailleerd over zicht van den vermeenden inhoud van het Britsoh-Italiaansch accoord, dat volgens hem binnen enkele dagen voor de onder- teekening gereed zal zijn. De voornaamste punten van het ac coord zijn aldus: Ehgeland erkent Italië's vitale belangen in de Middellandsche Zee, terwijl Italië van zijn kant erkent, dat vrijl verkeer door de Middellandsche Zee een essentieel be lang van het Britsche Rijk is; 2. D'e twee regeeringen verbinden zich geen wedloop in het aanleggen van forti ficaties in de Middellandsche en de Roode Zee te houden en geen nieuwe bases of fortificaties aan te leggen zonder elkaar daar eerst van in kennis te stellen; 3. De vrije scheepvaart door het Suez- kanaal zou zoowel in tijd van oorlog als vrede strikt gehandhaafd blijven in over eenstemming met de internationale con ventie van 1888; 4. Het Italiaansche garnizoen in Libië zal geleidelijk tot een normaal cijfer wor den teruggebracht en hiermee zal wor den begonnen zoodra het accoord in wer king treedt; 5. Het accoord treedt in werking wan neer de Italiaansche regeering haar be lofte de Italiaansche troepen en oorlogs materiaal uit Spanje terug te trekken, ten uitvoer heeft gebracht. 6. Beide regeeringen verklaren hun be langeloosheid opi Spaansoh grondgebied in Europa en Afrika; 7. Bij de eerst voorkomende gelegen heid zal de Engelsche regeering den Vol kenbondsraad voorstellen de leden van den Bond te ontslaan van hun verplich ting Italië de erkenning van de verove ring van Abessinië te onthouden; 8. Speciale commissies zullen onmid dellijk de afbakening van de grenzen tus- schen Abessynië en aangrenzend Britsch grondgebied ter band nemen; 9. Beide regeeringen bevestigen de be palingen van het verdrag van 1927 be treffende den status quo van de Arabische staten aan de Oostkust van de Roode Zee; 10. Italië aanvaardt in den geest van dit verdrag de Engelsche souvereiniteit over het in 1937 geschapen protectoraat van Aden; 11. De Elngelsche regeering verklaart geen veranderingen in den status van Pa lestina te ondernemen waardoor de rech ten van Italië als een van de staten, die na den oorlog Turksch grondgebied ver worven, geschonden zouden worden. UIT OOSTENRIJK. Kardinaal Inniizer bij den Paus. Kardinaal Innitzer is gisteravond, ver gezeld van den secretaris-generaal van de Katholieke Actie te Weenen, Weinbacber, en zijtn particulieren secretaris, te Rome Het gezelschap begaf zich onmiddellijk naar het Vaticaan. Heden is kardinaal Innitzer door den Paus ontvangen. Hier over wordt het strengste stilzwegen in acht genomen. De dag van het Grootduitsche Rijk. Minister Goebbels heeft een manifest gepubliceerd, waarin de 9e April als dag, voorafgaande aan de volksstemming, tot „Dag Van het Groot-Duitsche Rijk" wordt verklaard. Van 't balcon van het Weensche raad huis zal deze dag des middags te 12 uur plechtig worden geproclameerd. Op het zelfde oogenblik zullen in geheel Duitsch- land op alle openbare gebouwen en par ticuliere woningen de vlaggen van het nieuwe rijk worden geheschen. Daarna zal in bet gebeele rijk bet verkeer twee minuten stilstaan, tegelijkertijd klinken alle sirenes en de stoomfluiten van loco motieven. De vliegtuigeskaders van het Duitseha luchtwapen verschijnen boven de steden. Van 11.55 tot 12.05 uur komt in alle bedrijven het personeel bijeen. Des middags trekt de gebeele bevolking naar straten en pleinen, waar de weermacht en de partijl concerten geven. Om 18 uur begint de opmarsch der massa's om de laatste groote rede van den Fiihrer te hooren, die Hitier te 20 uur te Weenen houdt. Daarna luiden de klokken van alle kerken en worden op alle hoogten vreug devuren ontstoken. GESTAPO-ACTIVITEIT IN ENGELAND De „News Ohronicle" schrijftDe le den van het Engeflsche parlement maken zich voortdurend meer ongerust over de toenemende activiteit van de geheime D'uitsche politie in Engeland. Op grond van een door onszelf inge steld onderzoek kunnen wij zeggen, dat de 'Gestapo over Engeland een waar net van agenten en spionnen 'heeft geworpen, die toegang hebben tot de fabrie ken en tot in de huizen van de officieren van land-, lucht en zeemacht. D'e activiteit van de Gestapo heeft in hoofdzaak drie oogmerken: militaire en industrieele spionnage, toezicht op de in Engeland wonende Duitschers en Oosten rijkers en toezicht op de Engelschen, die er van verdacht worden, het nationaal- socialisme vijandig gezind te zijn. DE STAKINGSBEWEGING IN FRANKRIJK BREIDT ZICH UIT. Gistermiddag 'heeft de stakingsbeweging zich uitgebreid tot de fabrieken van C'haus'son (Meudon), Gaudion (Issy les Moulineux), terwijl 2200 arbeiders de werkplaatsen van Rosengart hebben be zet. 1500 arbeiders van 'de fabrieken van Panbard te Issy (Les Moulineux hebben om drie uur gistermiddag eveneens het werk neergelegd. De redenen voor deze stakingen zijn dezelfde als die van 'het conflict bij! Ci troen. De arbeiders eischen een collectieve overeenkomst en een loonsverhooging van 18 pet. met het oog op de verhoogde kos ten van het levensonderhoud. DE POSITIE VAN HET FRANSCHE KABINET. In de Fransche Kamer heeft minister president Léon Blum gistermiddag zijn iinancieele ontwerp verdedigd. Met het oog op het groote aantal sprekers, dat zich voor de debatten heeft laten inschrijven, zal op zijn vroegst van- aaag over Blum's ontwerp gestemd kun nen worden. Dte alliantie van links-republikeinen en onafhankelijke radicalen, de groep van onafhankelijke republikeinen en so ciale actie en de volksdemocraten hebben eenstemming besloten tegen te stemmen. De versterking der defensie van Zwitserland. Tusschen de verschillende politieke partijen is overeenstemming tot stand gekomen ten opzichte van de noodzake lijkheid van versterking der nationale defensie in Zwitserland, waarbij goed keuring zou zijn gehecht aan de maatre gelen der bondsregeering, in bet bijzon der ten aanzien van de uitbreiding der b erhalingsoef eningen. De sterkte der Zwitsersche troepen in vredestijd bedraagt 46.200 man. In bet geheel kunnen 200.000 strijdbare man nen gemobiliseerd worden, waarbij dan nog de georganiseerde landstorm, onge veer 60.000 man, komt. Korte Berichten. Een Engelsch bombardementsvlieg tuig, dat een nachtvlucht deed, is gister ochtend vroeg te Tibthorpe, nabij Drif field in Oost-Yorkshire verongelukt. Vijf inzittenden zijn daarbij om het leven ge komen. 't Gerucht gaat, dat Ds Niemöller, Ie leider van de Evangelische Kerk in Duitschland, van het concentratiekamp Sachsenhausen is overgebracht naar fort Glatz. Indien bet juist is, beteekent dit een verbetering voor den pr.edikant. LEZING VAN Dr A. H. COLIJN VOOR DE KONINGIN. Ten paleize Lange Voorhout te 's Gra- venhage zal hedenavond dr A. H. Colijn voor H. M. de Koningin en een aantal genoodigden een lezing houden over zijn oxpeditie in de bergen van Nieuw- Guinea. PRINSES BEATRIX IN HET PALEIS NOORDEINDE. Prinses Beatrix vertoeft thans voor bet eerst in het oude en statige Paleis, waaraan voor ons Vorstenhuis zoovele herinneringen zijn verbonden. Zij ver blijft bier in dezelfde vertrekken, welke vroeger door Prinses Juliana werden be woond. D'eze zijn gelegen aan de achter zijde van bet Paleis aan het Noordeinde in Den Haag en kunnen rechtstreeks worden bereikt langs den achteringang van het Paleis bij de koninklijke stallen en verder door den tuin, waar een be schutte toegang aanwezig is, welke voor al in dit gure jaargetijde groote voor- deelen heeft voor do jonge Prinses. Prinses Juliana is voornemens met Plinses Beatrix vóór of na Pascben naar Soestdijk terug te keeren. DE GOUVERNEUR VAN SURINAME LEGT ZIJN AMBT NEER. De West (Paramaribo) verneemt uit goede bron, dat de gouverneur van Su riname, de beer Kielstra, het voornemen beeft om in begin van het volgend jaar zijn ambt neer te leggen en zioh te vesti- j gen in Nederland. GIFT VOOR WERKLOOSHEIDS BESTRIJDING. In navolging ivan bet „ouderpaar uit Deventer", dat dezer dagen een bedrag van f 100 deed toekomen aan den voor zitter van den ministerraad, ter aanwen ding voor den ,,een of anderen vorm van productieve werkverschaffing", beeft „een liberale vrouw" voor hetzelfde doel een bedrag van f 500 gezonden aan het be stuur der afdeeling Amsterdam van de liberale staatspartij, met verzoek, dit be drag aan de regeering te willen door zenden. PROEF MET GEHUURDE PAARDEN BIJ HET LEGER. Bij de vel'd-artillerie, o.a. bij: de oefe ningen vorige maand in West-Brabant gehouden, zijn proeven genomen met ge buurde paarden. Mede dank zijl bet nuttige werk ver richt door de landelijke rijivereeniging is de eerste indru/k dat deze proeven, waar bij een 125 tal paarden waren betrokken, een zeer gunstig verloop hebben gehad. PLAATSING VAN LAND- EN VEEN ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Doorbetaling van steun in de eerste twee weken. De minister van sociale zaken beeft thans goedgekeurd, dat aan gezinnen, waarvan de ondersteunde kostwinner naar Duitschland gaat werken, tenzij als z.g. grenslooper, en wier loon via de clea ring wordt uitbetaald, gedurende de eer ste twee weken na bun vertrek naar Duitschland de steun blijft doorbetaald. Het steunbedrag 'kan in die gevallen aan de betreffende gezinnen worden uitbe taald. EVenwel zal de steun dan met een maal den gezinsledenbijlslag moeten wor den verminderd. Uiteraard moet rekening worden gehouden met inkomsten van an dere gezinsleden. Betreft het een arbeider, die als kost winner bij de werkverschaffing is ge plaatst, dan kan bet gezin op dezelfde wijze gedurende twee weken ingevolge de steunregeling worden gesteund. Aan bet gezin van een bij de werkverschaffing te- werkgestelden zelfstandige kan geduren de twee weken 80 pet. van bet werkver- schaffingsloon worden uitgekeerd. Voorts keurt de minister goed, dat bij eventueel© hernieuwde ondersteuning bij terugkomst in ons land bijl de berekening van den wachttijd van een arbeider (kost winner), die in het buitenland (niet als grenslooper) is werkzaam geweest, van het door hem in het buitenland verdiende loon f 2' per week buiten beschouwing wordt gelaten. Behalve deze vrijlating van f2 per week, geldt voor betrokkene derhalve de normale wachttijd, welke in de betreffende gemeente wordt toegepast, alvorens opneming in de steunregeling c.q. tewerkstelling bij de werkverschaf fing geschiedt. Voor zooveel bet 'betreft kinderen van ondersteunden of tewerkgestelden, die in het buitenland werkzaam zijtn (niet als grenslooper) ware bij de berekening van den steun c.q. vaststelling der plaatsing van den kostwinner, zóó te handelen, dat het bedrag der verdiensten der kinderen, waarmede wordt rekening gehouden, voor minderjarigen f 1 en voor meerderjarigen f2 per week lager wordt gesteld, dan wanneer die kinderen in ons land zijn tewerkgesteld. DE MARECHAUSSEE TE OSS. Verklaring van Minister Geseling. Op de betreffende vragen van het Tweede Kamerlid Wijnkoop beeft de Mi nister van Justitie geantwoord, dat aan de brigade Koninklijke Marechaussee te j Oss opdracht is gegeven zich tot nader Binnenland. D'e financiering van de defensie-uitga ven. Buitenland. Het Britsch-Italiaansch accoord. Stakingen in Frankrijk breiden zich uit. OP ELKE «CISSEN BON VOOR GESCHENKEN VM-OSIlo order van opsporingsonderzoek te ont houden. Surveillance- en bewakingsdien sten kunnen ook verder op de normale wijze worden verricht, terwijl het geens zins in bet voornemen ligt de brigade Koninklijke Marechaussee te Oss op te beffen of in sterkte te verminderen. Van staking van loopende justitieele onderzoeken is geen sprake. Dat even- tueele klachten ter zake van misdrijven voor bet oogenblik tot de plaatselijke po litie bebooren te worden gericht ove rigens een normale figuur is juist. Voorts verwijst de Minister naar het door den regeeringspersdienst verstrekte communiqué, uit welk stuk tevens blijkt, dat betgeen door de brigade Koninklijke Marechaussee te Oss is verricht, geens zins in bet algemeen is gedesavoueerd, integendeel. Dat juist nu moest worden opgetreden, is gelijk evenzeer in het communiqué tot uitdrukking komt 1 een uitvloeisel van de omstandigheid, dat voor kort van begane ernstige fouten in bepaalde opsporingsonderzoeken is ge bleken. Rijkspersoneel en de nationale feestdagen. De Centrale van vereenigingen van personeel in 's Rijks dienst heeft dezer dagen, op baar verzoekschrift, bericht ontvangen, dat de Ministerraad de vol gende regeling heeft getroffen voor de Departementen en de daaronder ressor- leerende diensten, bedrijven en instellin gen: Aan rijkspersoneel, dat in verband met zijn werkkring niet kan deelen in bet voorrecht van vrij van dienst op een na- tionalen feestdag, zal op een anderen dag vrij van dienst worden verleend. Vergoeding in geld voor bet gemis van vrijaf op een nationalen feestdag dient echter achterwege te blijven. plaatsing van advertentiën in alle bladen. Administratie „De Zeenw". De Zegam. De heeren J. A. Dekker en W. F. van Gorsel, leden van de Prov. Staten, heb ben aan Gedep. Staten verzocht antwoord te mogen ontvangen op verschillende vra gen de Zegam betreffende. Zijl vragen o.a. wat de reden is, dat op de door ben gestelde dringende vragen inzake de Zeeuwsohe Gasmaatschappij!, (Zegam) na dertien weken nog geen ant woord is ontvangen. Beantwoording 'klemt te meer, nu is gebleken, dat de Zegam thans weder met een nieuwe actie is begonnen, o.m. door beslaglegging op een bankgarantie welke gesteld was voor de inmiddels door de Zegam verloren procedures. Zij' vragen verder of bet juist is dat de tegenpartij der Zegam deze reeds per dagvaarding beeft aansprakelijk ge- gesteld voor alle schaden, welke ziji door de nieuwe actie der Zegam ondervindt en of Ged. Staten niet van meening zijn, dat het geheel tegen den geest der Prov. Staten is, dat thans weder een actie welke misschien veel kosten kan mee brengen wordt aangevangen. Verder of Gedep. Staten kunnen mede- deelen, wat de totale kosten der verloren procedures van de Zegam contra Impe rial bedragen (met inbegrip van vergoe ding borgstelling, gerechtskosten, hono raria en alle andere uit deze processen voortvloeiende kosten), of de voornoemde actie der Zegam officieel bijl Gedep. Staten bekend is, en met hun instemming ge schiedde, of het Bestuurslid der Zegam, Mr W. F. C. Baars te Rotterdam, zelf thans weder bezoldigd uitvoerder van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1