Vette Os. DE ZEEUW ELDER De Japansche expansie politiek een bedreiging voor MerLMë Mistbede TWEEDE BLAD TANTE Al LI E W BRIL. 2H-EITJES EE - GOES ben en Wiegen- ïtjes met sloopjes, pakjes, kinderkou- Hoedjes 25. Zie eta- een verrassing. „De iele 3—5, M'burg. ielen Meliskerke te huur orststraat. :t mooien tuin, FEUILLETON Uit de Provincie. MIDDELBURG. ooge korting. lie cylinder schrijf- i; eiken geb. kabi- ƒ35, waschtafels, n. groen émaille iodern ovaal eiken n Loo, Singelstr. 35. en: CHOCOLATERIE mes 27,50. Ie klas garantie. Rijwiel- TRUM", Kromme ilburg, M OCTOBER-KOE skalfde en JARIGE BOK en wagen. Kruisweg 51, 't Zand KOOP: WOONHUIS, is en waterleiding, ■ijs. Adres: Wilhel- Kloetinge. nge Vorststraat KOOP: lakerij en winkel agen: M. J. LOOF, raat 12. ANGEBODEN: IE PRIMA BRAND- 3TEN. ,ips, Twusselat, do ONDERGEM, Kerk- de. KOOP: INPLANTEN, Jecunda. Te be- GOUD, Schelpeweg w. op luchtb., 1-p. Menwagen m. pl. genwielen m. assen driew.kar 8 c.M., renw., prijs ƒ25,—. Ovezande. KOOP: ET SEDAN, ook ruilen voor aagd: T. 1937—1938. Westwal 9, Goes. v. g. h., zag zich dame(s) of heer, of gezelsch. Ook gen. .e verr. Leeft. 32 j. i. Br. No. 5, Bureau Goes. IENSTBODE mogelijk, voor dag standig kunnende sn. Liefst boven 25 Brieven aan Mevr. Boskoop. Mei GLERUM, Kruiningen, 3NSTBODE dag en nacht, zelf- le werken, in klein tOMINICUS, „Reep- ?e. LI MEISJE e huishouding, voor irieven No. 115, Bu- v", Lange Burg 40, SHOUDSTER, üddelbare leeftijd, DEKKER, Souburg, VAN DINSDAG 5 APRIL 1938, Nr 158. Over dit onderwerp schreef de militaire medewerker van „De Nederlander" een interessant artikel. Van heide richtingen waarin de Ja pansche expansiepolitiek kan gaan, de continentale en de insulaire, is Japan thans bezig de eerste te verwezenlijken. Het komt daarbij in botsing met de be langen vein drie mogendheden: Sovjet- Rusland, de Vereenigde Staten en Enge land. Eenige jaren geleden zag het, er naar uit, dat Sovjet-Rualand de Ja pansche plannen ernstig zou kunnen be lemmeren, zoo niet geheel beletten, maar daarin is door de schuld van Rusland zelf een verandering gekomen. Indien men alleen let op de getalsterk te en materieel-voorziening, dan is het Sovjet-leger veel sterker dan het Japan sche, Maar het heeft een algeheel gebrek aan generaals die de operatiën van een modern leger kunnen leiden. Het roode leger bezat dergelijke aan voerders, maar ze zijn de een na den an der terecht gesteld en vervangen door weinig ontwikkelde en als militair weinig beteekenende personen. Dat Sovjet Rusland zelf zeer goed in zie?, dat ziju leger onder deze omstandig heden met bruikbaar is, blijkt wel uit het in den steek laten van Litauen. In Oost- Azië gaan de Sovjets dan ook niet verder dan het verleenen van hulp aan China, voornamelijk met materieel en het voeren van een intensieve communistische pro paganda. Wat de Vereenigde Staten betreft, deze kunnen uit den aard der zaak Japan alleen ter zee aangrijpen. Daartoe zijn zij echter niet in staat. Wel is de Amerikaansche vloot sterker dan de Ja pansche, maar het zijn niet alleen de schepen, die de machtsverhoudingen ter zee bepalen. Dit doen vooral de vloot- steunpunten, die Amerika in de wateren van Oost-Aizië niet bezit, waarom het niet waarschijnlijk is, dat de V. S. onder deze omstandigheden een oorlog met Japan zullen forceeren. „Indien Japan om de een of andere re den afziet van verdere expansie in China en zich bepaalt tot een insulaire expan sie, dan zal het daarbij misschien niet op verzet van de V. S. stuiten. Hoewel de Z. W. levenslijn naar de Philippijnen wijst, behoeft Japan deze eilanden niet door wapengeweld te veroveren. Zoodra toch de V. S. zich geheel uit de Philip pijnen hebben terug getrokken, zal deze vrij kleine en in economisch opzicht wei nig ontwikkelde gemeenschap gedwongen zijn zich politiek en economisch op Ja pan te oriënteeren, zoodat zij op den duur zonder eenige krachtsinspanning Japan in den schoot valt. Het eerste doel van Ja pans insulaire expansie zal zonder twijfel Neder- landsch-Indië zijn. Japan vindt 'hier een millioenen-bevol- king, die veel meer koopkracht bezit dan Mandsjoekwo, Mongolië of China. Het vindt hier een gebied met een uitvoerover- sohot, met uitgestrekte braakliggende cultuurgronden en een rijkdom aan petro leum, die de Japansche behoefte verre overtreft. Dat de V. S. terwille van hun economische belangen in Nederlandsch- Indië bereid zouden zijn tot gewapend in grijpen, indien Japan de hand naar onze bezittingen uitstrekt, mag niet worden verwacht. De V. S. zullen zich terwille van een overwegend Nederlandsoh belang door Catharine D. Bell. (Vrij naar het Engelsch,) 43). v ql_ Toen ze eindelijk klaar was voelde ze, dat m eenige oogenblikken rust moest hebben en haar helpsters met lichten drang de kamer uitdrijvend, sloot ze de deur af en ging zitten om na te denken. Ze kon er zichzelf maar niet van overtui gen, dat E'sther geen gelijk had. Hoe meer ze er over nadacht, zich kleinighe den in het geheugen terugriep, hoe zeker der ze er van werd. En als het zoo was, dan moest er zoo gauw mogelijk een eind aan gemaakt worden. Ze moest Maude op de hoogte brengen van haar verloving met Angus, en dat wel hoe eerder hoe liever. Ze zou er zich misschien over ver bazen, dat bet baar nu werd verteld, 'na dat het zoo lang geheim was gehouden voor haar, misschien zou ze zelfs de reden wel raden. En als Nannie zich vergiste in Edgars gevoelens, dan had ze kans, dat ze voor dwaas en aanmatigend versleten werd, dat ze zich zoo iets in het hoofd haalde. Maar, die kans moest ze loepen. Heter, dat Maude, of zelfs Edgar haar voor dwaas en aanmatigend zouden ver slijten, dan gevaar te loopen, dat ze on- noodige pijn zou veroorzaken, haar vrien- niet in een oorlog met Japan begeven, waarbij zij veel meer te verliezen dan te winnen hebben." Tenslotte Engeland. Het zwaarte punt der Britsche belangen in Azië ligt natuurlijk in Britsch-Indië. Zorg voor de veiligheid van dit gebiedsdeel ligt ten grondslag aan Engelands Aziatische poli tiek. En omdat sinds eeuwen de veiligheid van Britsch-Indië door een dooxloopende politieke en soms militaire actie van uil Russisch-Turkestan bedreigd wordt ligt 'tvoor de hand, dat Engeland steeds Jas pan steunt in zijn anti-Russische hou ding, zoolang tenminste Engelands eigen belangen niet daarmede zijn gemoeid. „Toch is een langzame wijziging in Engelands houding tegenover Japan merkbaar, die haar oorzaak vindt in de groeiende tegenstelling V. S.Japan. Door de houding van de Dominions: Canada, Australië en Nieuw-Zeeland, die geheel aan de zijde van de V. S. staan, was Engeland wel genoodzaakt alles te vermijden wat tot een breuk met de V. S. kon voeren en zioh in zijn Aziatisch e po litiek aan de zijde van de V. S. te scha ren. Desondanks heeft Engeland nimmer een vijandige houding tegenover Japan aangenomen, maar zich bepaald tot wel willende protesten. Zoodra het er echter om gaat aan Japan de pariteit met de Britsche en Amerikaansche zeemacht te onthouden, treedt Engeland zeer doelbe wust op. Want boe sterker de Japansche vloot is, hoe grooter de kans op een Ja pansche expansie in Zuidelijke richting, waardoor de Britsche belangen zuUen be dreigd worden. Zou Engeland zich in een eventueelen strijd tusschen Japan en de Ver. Staten aan de zijde van laatstgenoemden scharen dan wordt de verhouding voor Japan veel ongunstiger. Niet alleen door de grootere kracht der gezamenlijke Angel saksische vlooten, maar bovenal omdat nu Amerika de beschikking krijgt over de Britsche steunpunten Singapore en Hon- kong, zoodat de Amerikaansche slagvloot de gelegenheid krijgt in Oost-Azië op te treden. Voor het tegenwoordige kan En geland er niet aan denken om in het Verre 'Oosten in te grijpen. Het is dermate in Europa gebonden, dat bet onmogelijk een groot deel van zijn vloot naar Oost- Azië kan zenden zoolang het daar niet in zijn vitale belangen wordt bedreigd. En bet kan en mag daar geen tegenslag ris- keeren, hoe klein ook, in verband met den slechten indruk die dit zou maken op de talrijke inlandsohe bevolkingen, die onder het Britsche opperbestuur staan. Indien Japan de hand uitstrekt naar Nederlandse h- Indië, zal Engeland natuur- lijk genoodzaakt zijn om in te grijpen. Het kan nooit toe staan, dat onze bezittingen, die een brug vormen tusschen Britsch-Indië en Austra lië in het bezit zouden geraken van een sterke maritieme mogendheid. Voordat Engeland echter voldoende strijdkrachten in Oost-Aizië heeft samengetrokken, zal geruimen tijd verloopen. Wij zullen dus aanvankelijk voor de verdediging van Nederlandsoh-Indië op ons zelf zijn aangewezen. Trouwens er is nog een reden, waarom wij nooit geheel op vreemde hulp mogen vertrouwen. Indien wij onze Indische de fensie verwaarloozen, zoodat in een even tueelen oorlog Indië geheel door Enge land zou moeten worden verdedigd en de Engelsche vloot na het einde van den oorlog in onze havens ligt, is het de groo- te vraag, of wij die er ooit weer uit zou den krijgen. Van Engelsch standpunt gezien zeer te recht. Willen wij ons geen opofferingen getroosten om onze koloniën te verdedi gen, dan zijn wij niet waard, ze te be zitten". „Resumeerende kunnen wij dus consta- teeren, dat het Japan sche stre ven naar expansie een groot gevaar voor onze Oost-Azi atische bezittingen kan worden. Verder blijkt, dat geen der groote mogendheden op het oogenblik en in de nabije toekomst in staat is den Ja panners in hun expansiedrang te stuiten den leed zou aandoen, dat zij 'had kunnen voorkomen. Maude zou oorspronkelijk ook op het avondje gekomen zijn, maar ze had Nan nie verteld, dat ze, daar Edgar gekomen was, niet gaan zou; en Nannie betwijfelde of ze den volgenden dag eenige gelegen heid zou hebben om haar vriendin even rustig alleen te spreken. Nannie vond een groote, slecht bij el kaar passende menigte verzameld, toen zij binnen kwam. Met de meeste gasten was ze wel bekend, maar met niemand' erg intiem. En ze was blij een stoel te vin den naast haar oude vriendin, mevrouw Gray en te luisteren naar de beschrijving van haar nieuw huis en levenswijs. De kamer leek al vol toen Nannie binnen kwam, maar elk oogenblik kwamen er nog nieuwe gasten binnen. Den een na den ander had ze gezien, 'herkend en ge sproken vrienden en kennissen, die kwamen voorbij het rustig hoekje waar ze zat. Toen voor de laatste maal de deur weird opengeworpen, werden kapitein en juffrouw Shelburne aangekondigd en bin nen kwamen Maude en Edgar. Nannie schrok plotseling op en kleurde toen pijn lijk om haar eigen schrik. Ze zag, hoe Edgar, vanaf het oogenblik, dat hij de kamer was binnen getreden, met de oogen elk hoekje van de kamer afzocht. Nu ont dekte hij haar en ze ontstelde, toen ze op hetzelfde oogenblik een trek van stralend 'I geluk over zijn gezicht zag komen. Zoo- dra de beleefdheid jegens anderen het en dat wij voor de verdediging van Ne- derlandsch-Indië gedurende geruimen tijd op eigen krachten zullen zijn aange wezen. Die verdediging zoo krachtig te maken, dat wij het alleen tegen Japan zouden kunnen opnemen, is natuurlijk uitgeslo ten. Maar wij zijn wèl in staat, onze In dische defensie dusdanig uit te bouwen, dat een aanvaller daar terdege rekening mede moet houden en dat wij aan een Japansche agressie zooveel weerstand kunnen bieden, dat het voor andere mo gendheden nog de moeite loont, om ons te helpen. En dan zal ook, indien wij met behulp van die bondgenooten den indringer heb ben verdreven, de door ons geleverde krachtinspanning ons recht op onze be zittingen doen behouden, zoolang Neder- landsch-Indië dan ook Neder landsoh Indië zal blijven. Aanleg Rijwielpaden en de weg NleuwlandVlissingen. Van den rijksweg GoesMiddelburg, die voor een groot gedeelte reeds voorzien is van rijwielpaden, doch waarvan het vak Nieuwland—Middelburg nog in den ouden toestand verkeert,, zal binnenkort ook het laatste stuk voor het verkeer geheel in orde worden gemaakt. Weldra zal met den aanleg van rijwielpaden ter weerszijde van den weg een begin van uitvoering worden gemaakt. Daar de paden zooveel mogelijk achter de boomen zullen worden gelegd, in verband waar mede aanzienlijke hoeveelheden grond zullen moeten worden verplaatst, zal het echter wel 1939 worden voordat dit werk geheel voltooid zal zijn. In niet mindere mate dan de electrifi- catio van de Stationsbrug te Middelburg leek de aanleg van de rijwielpaden langs dezen weg ons een aanwijzing, dat de nieuwe verbinding Nieuwland—Vlissin- gen vooralsnog wel niet aan de orde zal komen. Bij informatie te bevoegder plaat se vernamen we inderdaad, dat genoem de verbinding, die nog op het wegenfonds voor komt, momenteel niet tot de urgente werken wordt gerekend, en dat de weg Nieuwland Vlissingen, waarover destijds heel wat te doen is geweest, de eerste 10 jaar niet tot stand zal komen. Rijwielpad langs den Koudekerkscheweg. Langs den Koudekerkscheweg is van het dorp Koudekerke (Z.) aan de oost zijde een zeer goed rijwielpad, dat echter eindigt bij de grens tusschen Koudekerke en Vlissingen. De wielrijders, rijdende in de richting noord-zuid zijn daardoor genoodzaakt ter plaatse den rijiweg over te steken, hetgeen in verband met het snellè en vrij, drukke verkeer, niet zonder gevaar is. De A.N.W.B. heeft daarom tot Gedep. Staten van Zeeland het verzoek gericht, doortrekking van dit rijwielpad te bevor deren. Dammen. Eindstand comp. Z.D.B. 1937'38 2e kl. afd. B: Kapelle I gesp. 10, gew. 8, rem. 1, verl. 1, wedstrijdpunten 173, bordpunten 12575; Ierseke II resp. 10, 8, 1, 1, 173, 12470; Wemeldinge I resp. 10, 4, 3, 3, 11—9, 12080; Kruinin gen II resp. 10, 3, 1, 0, 7—13, 70—124; Goes II resp. 10, 2, 1, 7, 5—15, 70124; Krabbendijke II resp. 10, 1, 1, 8, 317, 79—121. Hoofdstembureau Middelburg. Bij K. B. van 31 Maart 1938 zijn be noemd voor het tijdvak van 10 April 1938 tot 15 April 1942 buiten 'den voor zitter, aangewezen in art. 33, derde lid, der Kieswet bij; het hoofdstembureau ter verkiezing van de leden van de tweede Kamer der Staten-Generaal in kieskring 12 Tot lid J. Onderdijk, wethouder ge meente Middelburg; A. D. Littooij, druk ker en uitgever te Middelburg; P. M. Woltens, hoofd eener R.K. school te Mid delburg; Mr H. Doorenbos. secretaris- der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden, te Middel burg. toeliet, kwam hij op haar toe. Mevrouw Gray, Wij hem terug te -zién, maakte een plaats voor hem (tusschen, zichzelf en Nannie in. Een poosje richtte hij 't woord tot haar, daar zij toch degeen was, ter eere van wie het feest gegeven werd. Maar zoodra mogelijk wendde hij zich tot zijn andere buurvrouw. Hij had haar zooveel te vertellen over Angus en zijn huis, zei hij. En eenige oogenblikken trachtte Nannie zich zelf wijs te maken, dat hij slechts ter wille van Angus, om het genoegen haar van hem te vertellen, 'blij was naast haar te zitten. Maar Edgars houding, blikken, ja zelfs woorden, konden 'haar niet lang in dien waan laten. Nannie begon zich min der op haar gemak te voelen en was on uitsprekelijk opgelucht, toen juffrouw Maxwell Edgar wegriep om voorgesteld te worden aan eenige oude vrienden van haar vader. Nannie's verlegenheid en kleur, toen de Shelburnes werden aangekondigd, haar verwarring en Edgars bewondering wa ren mevrouw Gray's aandacht niet ont gaan. En zoodra hij haar alleen had ge laten, 'begon ze Nannie met hem te plagen. Nannie was zoo vervuld van ver driet en zorg, dat ze eerst de toespelingen van haar buurvrouw niet eens begreep en de vraag: „Wanneer mag ik je komen gelukwenschen?" beantwoordde met een blik van zoo stomme verbazing dat me- vrouW Gray begon te lachen „O, natuurlijk is het een diep geheim, Tot plaatsvervangend lid: G. van der Weel te Middelburg; J. F. Heemskerk, lid van den Raad der gemeente Middel burg; J. A. M. Lambermont, lid van den raad der gemeente Middelburg. STREEKPLAN KUST WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Beroep ongegrond verklaard. Zooals bekend, heeft de commissie voor het streekplan Kust West Zeeuwsch- Vlanderen, ingesteld op gTond van art. 45 der Woningwet, in haar vergadering van 22 Maart 1937 een streekplan vastgesteld voor het gebied langs de kust van Weste lijk Zeeuwscb-Ylaanderen. Dit plan is door Ged. Staten van Zeeland bij besluit van 18 Augustus 1937 goedgekeurd. Wel had de heer J, Hauwaert te Evere (hij Brussel) 'bezwaren ingebracht, aangezien een bouwverbod is gelegd op een drietal aan hem in eigendom toebehoorende per- ceelen, gelegen op de duinen in de ge meente Gadzand, doch hierop volgde niet ontvankelijk-verklaring, omdat het be zwaarschrift niet tijdig was ingediend. Van deze beslissing is de heer Hau waert in beroep gegaan, daarbij aanvoe rende, dat hij te Cadzand op de duinen vier perceelen bouwgrond heeft, elk groot 500 m2, op één waarvan de villa „La Vigie" is gebouwd. De overblijvende drie perceelen zijn onbebouwd gebleven met doel deze later te verkoopen. Nu echter door vaststelling van het streekplan niet meer op de Cadzandsohe duinen mag ge bouwd worden, zijn 'bedoelde perceelen bouwgrond zoo goed als waardeloos, als bestaande uit duinzand en enkel voor bouwgrond geschikt. De heer Hauwaert raamt zijn verlies thans reeds op f 10.000. Zijn bezwaarschrift heeft echter geen ge volg gehad dan niet-ontvankelijk-verkla- ring door Ged. Staten wegens te late in diening. Met dat bezwaarschrift is het wat won derlijk geloopen. De termijn van indiening bij den voorzitter der commissie verliep vóór 19 Februari 1937, terwijl op 18 Fe bruari d.a.v. het bezwaarschrift inkwam bij den burgemeester van Gadzand, die voor doorzending aan den voorzitter van de streekplan-commissie zorg droeg. Op 22 Maart is de heer Hauwaert door de commissie te Breskens gehoord om zijn bezwaren tegen het ontworpen streekplan mondeling nader toe te lichten, waaruit valt op te maken, dat deze commissie het bezwaarschrift als tijdig ingekomen be schouwde en in behandeling nam. In deze vergadering van 22 Maart is het stuk in den breede behandeld met tot slot, dat hierop in afwijzenden zin is beschikt. Ged. Staten verklaarden den heer Hauwaert echter niet-ontvankelijk wegens te late in- o diening van het bezwaarschrift. In de enkele weken geleden gevallen Koninklijke beslissing wordt overwogen, dat het bezwaarschrift wel niet binnen den termijn van 4 weken gedurende wel ken het ontwerp-plan ter inzage heeft ge legen is ingediend, doch eerst daags daar na op 19 Februari 1937. Hierin kan ech ter geen aanleiding worden gevonden om appèllant niet-ontvankelijk te verklaren, nu de commissie bet bezwaar niet op grond van te late indiening ter zijde ge steld beeft, doch daarop in afwijzenden zin heeft 'beslist. Wat de zaak zelf betreft overwoog de Kroon, dat de commissie te recht heeft gemeend, aan het bezwaar niet tegemoet te kunnen komen, daar het belang van het behoud van het natuur schoon zich verzet tegen verdere duin- topbebouwing. Bovendien kan in dit ge val hoogstens van gederfde winst voor be langhebbende sprake zijn, welke winst bovendien door appèllant veel te boog ge schat wordt (f 10.000), doch daarmede kan redelijkerwijs geen rekening worden gehouden. De Kroon heeft het beroep dan ook ongegrond verklaard. In een druk bezochte vergadering der A. R. Kiesvereen. „Nederland en Oranje" sprak gisteravond het Tweede Kamerlid Mr T. v. Dijken. Mr v. Dijken noemde het een goede ge dachte om na de verkiezingen van 1937 eens met elkander te spreken over de sa menstelling en de taak van het opgetre den Kabinet. Wij kunnen dat in óns land en je begrijpt absoluut niet, wat ik be doel," zei ze. „Dat is volkomen zooals het behoort. Maar toch zou ik graag we ten, wanneer het huwelijk zal plaats vin den, daar ik er graag bijl zou zijn. En ook zou ik graag weten, of je in de Priory gaat wonen, of dat je een eigen huishou ding opzet. In veronderstel, dat kapitein Shelbourne den dienst verlaat?" Edgar was dichter in de nabijheid, dan de spreekster wel wist en hoorde alles, wat ze zei, zooals Nannie bemerkte aan den blik, dien hij onwillekeurig op haar wierp. Het was een blik, die alles verried, wat Nannie het minst wenschte te weten en haar weer een heete blos naar de wan gen joeg, een blos, die hij, naar ze vrees de verkeerd zou begrijpen en ten zijnen gunste zou uitleggen. Ze was boos op mevrouw Gray en antwoordde koel: „Je praat onzin, Caroline, onzin, die ik heelemaal niet gesteld ben te booren. Je fantasie speelt je parten." „O ja, natuurlijk, ik begrijp het heel goed. Eh nu je geheel en'al aan de eischen van het fatsoen voldaan hebt, vertel me nu de waarheid eens als een lief meisje en ik beloof je, dat ik het geheim zal bewaren." „Er valt geen geheim te bewaren. Ik ben heelemaal niet van plan iets anders dan de waarheid te zeggen," antwoordde Nannie, nog veel meer uit de hoogte. „En ik moet zeggen Caroline, ik had gedacht, dat je meer smaak en fijner gevoel had, dan genoegen te scheppen in zulke flauwe nog ongestoord doen. In Oostenrijk zou dat heden niet gaan om over de opgetre den regeering in 1937 en die van heden in een vergadering van een kiesvereeni- ging te spreken. In een dictatuurland mag men niets ten ongunste van de regeering zeggen. Er is een band tusschen het heden en het verleden en de toekomst. Daarom gaat spr. even terug in de geschiedenis, naar de verkiezingen in 1933, Onder welke om standigheden het Kabinet-Colijn op bree de basis optrad en welke resultaten dit heeft opgeleverd is bekend. Oppervlakkig bezien was het succes niet groot. Het aantal werkloozen was sterk ge stegen. Opgemerkt dient evenwel, dat in niet-dictotoriaal geregeerde landen, de re- peering niet zoo heel veel kan doen. Het meest gezondste is, dat het bedrijfsleven de werkloozen weer opneemt, zoodra dit mogelijk is, Wat de financiën betreft en komende tot bet heden zegt spr., dat het eigenlijke tekort voor het loopende dienstjaar niet 14, maar 84 millioen bedraagt. Een eisoh van gezonde financieele politiek is, dat er tegenover de uitgaven inkomsten staan. Toen de verkiezingen in 1937 de rech terzijde op 50 zetels bracht en de rechter zijde gaarne tot uitdrukking zag gebracht de versterking der positief christelijke grondslagen in de maatschappij en de heer Golijn dit als basis nam voor de sa menstelling, weigerden de vrijzinnigen hierop in te gaan, alhoewel hij de overtui ging had, dat zij op dezen grondslag met hem konden samenwerken. Wat kan dit Kabinet nu doen t.a.v. de versterking der positief christelijke grond slagen? Spr. noemt vier punten. In de eerste plaats is er de tegenwoordige huwelijks wetgeving (echtscheiding met onderling goedvinden), die noodzakelijk verbeterd dient te worden. Bescherming van de eerbaarheid van het gezin en handhaving der Zondagsrust; het tegengaan van Zondagsarbeid door Overheidsbedrijven (pleziertreinen op den Zondag etc.). Vervolgens noemt Spr. de thans aan hangig gemaakte wetsontwerpen van Min. Romme, die het gezinsleven bedoelen te ■beschermen. In verband met de internationale span ningen heeft de regeering maatregelen moeten nemen om de weerbaarheid van ons land te versterken, wat thans groote offers vraagt en andere belangen weer naar den achtergrond moet dringen. Daarna werden 'n groot aantal vragen ge steld over het financieel beleid der regee ring, over de Overheidsbemoeiing, over het uitzenden van landarbeiders naar Duitschland, over de erkenning van Ita- lië's verovering, over de belastingdruk, de omzetbelasting, bet cadeaustelsel, garni zoenen in Zeeland, de huwelijkswetgeving, het militaire apparaat, het verbod van arbeid voor de gehuwde vrouw, en de vrijgezellenbelasting. Wat de Overheidsfinanciering betreft antwoordt spr., dat voortdurende tekorten noodzakelijk moeten leiden tot verlaging der muntwaarde (zie Frankrijk) en ten slotte de rekening tóch gepresenteerd wordt aan de minst draagkrachtigen. Ten opzichte van de uitzending van landarbeiders naar Duitschland zegt spr. hier niet te moeten overdrijven en niet fantastisch van Duitschland te moeten denken. De regeering houdt evenwel re kening met motieven van ernstig be zwaarden. De regeering heeft niet de rechtmatig heid erkend van Italië's verovering, maar heeft het initiatief genomen om te komen tot erkenning, om daardoor te ko men tot ontspanning in Europa. Spr, is het evenwel eens met Prof. Anema, die liever niet het initiatief zag genomen door ónze regeering, maar had willen wachten op wat de volkenbondsstaten hadden ge daan. Het cadeaustelsel direct geheel verbie den lijkt spr. niet mogelijk. Wat de garni zoenen in 'Zeeland 'betreft, gelooft spr., dat -de regeering op zeer goede gTonden de versterkingen 'heeft gevestigd daar, waar zijl verwacht dat het eventueel noo- dig zal zijn. grappen. Mevrouw Grey keek wat gepikeerd; maar voor ze kon spreken, kwam Edgar Nannie vragen, of ze met Maude eenige duetten ten beste wilde geven. Hij bood haar' zijn arm en Nannie legde, zonder er bijl te denken, haar hand er op. Ze trilde van opwinding. Hijl moest haar zenuw achtigheid wel bemerken, maar hij was veel te fijngevoelig, om er eenige aandacht aan te schenken, alleen drukte kijf onwil lekeurig haar arm wat vaster tegen zich aan, als om haar te steunen. In zoo'n toestand te zingen was haar onmogelijk. Maude drong er ook niet verder op aan en Edgar bracht haar naar een stoel in een rustig hoekje dicht bijl de piano. Zeer zeker was bet er rustig tot op zekere hoogte, slechts hij kon haar bereiken, nie mand kon haar zien. Maar van tot kalmte komen was weinig sprake, terwijl hij naar haar stond te kijken, zooals hiji keek, tot haar sprak, zooals hij sprak. Nannie was te veel van streek, om precies te ver staan, wat hiji zei, maar ze begreep de beteekenis van zijn Woorden maar al te goed. Een volle ontvangkamer is nu juist niet de plaats voor een liefdesverklaring. Zoover liet Edgar het dan ook niet ko men, maar toch voelde Nannie dat haar stilzwijgen den indruk bevestigde, van wat ze hem liefst zoo gauw mogelijk uit bet hoofd zou praten. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5