Uit de Provincie Kerknieuws. 111 De Marechaussee te Oss. Rechtszaken MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. mm h, w~ 1^™ MI-P- iltitp Zonderlinge offIcleele verklaring. terwijl anderzijds de organen der ar beidsbemiddeling zich doorloopend op de hoogte moeten houden van het aanbod van arbeidskrachten en de geschiktheid daarvan voor de verschillende bedrijven en beroepen. Ik vind te meer aanleiding uw college te verzoeken hieraan aandacht te schenken, nu de plaatsingsgelegenheid in Nederland iets grooter is geworden dan eenige jaren terug het geval was en nu in het bijzonder uit de landbouw streken op ruime schaal arbeiders in Duitschland kunnen worden tewerk ge steld. Ik voeg hieraan toe, dat bij de vaststelling van de Rijksbijdrage in de jaarwedde van de agenten der arbeids bemiddeling in den vervolge meer dan tot dusver rekening zal moeten worden gehouden met de beteekenis, welke bet orgaan der arbeidsbemiddeling voor het bedrijfsleven bezit." Ned. Militairen Bond. Tot ouders van bet Chr. Mil. Tehuis te Breda zijn benoemd de heer en mevr. v. Dijke, in gelijke betrekking werkzaam te Bergen op Zoom. Tot ouders van het Chr. Mil. Tehuis te Bergen op Zoom zijn benoemd de heer en mevr. Haremaker, die reeds vroeger tijdelijk als zoodanig aldaar zijn werk zaam geweest. Mr dr J. van Bruggen benoemd tot lid der Verzekeringskamer. Mr dr J. van Bruggen is bij Kon. Be sluit tot lid van de Verzekeringskamer benoemd. Do heer Van Bruggen werd in Juni 1889 te Teteringen bij Breda geboren. Hij studeerde wis- en natuurkunde te leiden, waarna hij te Utrecht promo veerde. Tot 1922 was hij leeraar aan de R. H. B. S. te G o e s, in welk jaar hij benoemd werd tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Dordrecht, welke functie in 1932 werd verwisseld met die van voor zitter van den Raad van Arbeid te Am sterdam, als hoedanig bij ook nu nog fungeert. Eerst wanneer er in zijn op volging bij den Raad van Arbeid is voor zien, zal de heer Van Bruggen zijn werk zaamheden bij de Verzekeringskamer kunnen beginnen. Tijdens zijn verblijf te Dordrecht is de heer Van Bruggen aan de universiteit van Amsterdam rechten gaan studeeren. Uit dien tijd dateert ook zijn optreden als lid van verschillende commissies, o.a. van de staatscommissie Patijn, inzake de beleggingen der rijks- ïondsen. Hij diende den minister o.a. van advies voor bet samenstellen van een ziektestatistiek. Dr Ph. C. Visser. Naar wij vernemen, zal binnenkort Dr Phr. G .Visser, de bekende Karakorum- reiziger, tot dusver consul-generaal der Nederlanden te Calcutta, worden ge accrediteerd bij de regeering der Turk- sehe republiek als Hr Ms buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister. Directie Nederlandsche Spoorwegen. Naar wij vernemen zal Prof. Ir J. Gou- driaan, die benoemd is tot directeur van de Nederlandsche Spoorwegen met in gang van 1 Juni a.s. deze functie vervul len. Directeur der N.V. Nijmeegsche Veiling ontslagen. Gistermiddag is te Nijmegen een bij zondere aandeelhouders vergadering ge houden Ider N.V. Nijmeegsche 'veiling. Hoofdpunt van de agenda was de voor dracht van het college ivan commissaris sen tot ontslag van den directeur, den heer P. Schellingerhout op grond van 1. Zijn daadwerkelijke medewerking aan het vervaardigen van het bekende pamflet tegen het Departement van Eco nomische Zaken, afd. Landbouw, 2. het samenspannen met Ir v. d. Veen. waardoor het dezen m o g e 1 ij k werd tantièmes van de veiling te genieten, hoewel dit van overheidswege niet toege staan is, 3. zijn eigenmachtig optreden door het stellen van daden, waarvoor hij de goed keuring van het dagelijksc'h bestuur of den raad van commissarissen behoefde. Na langdurige debatten werd het voor stel van den raad van commissarissen met 242 tegen 115 stemmen aangenomen. Landarbeiders naar Duitschland. Te Goes heeft Zaterdag nog een be spreking plaats gehad tusschen drie ambtenaren van de Duitsche arbeidsbe middeling, vertegenwoordigers van de arbeidsbemiddeling te Middelburg en Goes en de verschillende Bevelandsche arbeiders, die er voor voelden, in Duitsch land te gaan werken tot December a.s. Als resultaat van deze besprekingen, gaat deze week de eerste ploeg Zuid-Be velanders in gezelschap van de gegadig den uit Zeeuwsch-Vlaanderen, samen 100 man sterk, naar het Rijnland. Volgende week vertrekt de ploeg van Walcheren en Schouwen, eveneens van 100 man en waarschijnlijk volgen er binnen enkele weken, gezien de groote animo, nog twee Zeeuwsche ploegen. Terwijl er vorig jaar ongeveer twee honderd Zeeuwen naar Duitschland gin gen, wordt nu op het dubbel aantal ge rekend, Zoo goed als alle arbeiders, die het vorige jaar zijn gegaan, meldden zich ook nu weer aan. Eigenaardig is wel, dat de eenige Zuid-Bevelander, die het vorig jaar teleurgesteld terugkwam, een nat.-socialist uit Wolfaartsdijk was. Hij had een soort Paradijs verwacht, waar alleen gespeeoht en niet gewerkt moest worden! Chr. vacantlehuls voor dames en meisjes. Met Paschen zal te Kaapduin bij Kou dekerks het eerste Chr. vacantiehuis in Zeeland geopend worden. Voor nadere bijzonderheden leze men de in dit blad voorkomende advertentie. Werkobjecten in Zeeland aangewezen. Het jongste N.V.V.-rapport geeft een opsomming van de werken, die voor uit voering (of versnelde uitvoering) in aan merking komen. Voor Zeeland zijn bet: Verbetering van de haven te Terneu- zen; verbetering van afwatering en ver diepen van polderslooten; inpoldering en bevordering van aanwassen; aanleg van rijwielpaden; duinbebossching, in het bij zonder op Schouwen en Walcheren; aan leg van rioleering en waterleiding; drai- neeringswerken; verzwaring van polder dijken op Tbolen; verbouwing van een ziekenhuis,1) aanleg van een zwembad te Goes; maken van een nieuwe begraaf plaats te Noorddijk; boschaanleg, verbe tering van een wandelweg, doortrekken van een boulevard, dempen van een wa ter te Vlissingen; uitbaggeren van drie grachten te Zieriksee. Wij merken hierbij op, dat Goes in bet bezit is van twee nieuwe zieken huizen. i (Red.) De Knapenvorga dering „S a m u e 1" vierde onder groote belang stelling baar 26e jaarfeest. D'e beer B. Lavooy opende met Schriftlezing en ge bed, waarna de beer K. Schout, voorzit ter der Oudercommissie dank bracht aan de drie leiders voor bun moeilijken ar beid. Het jaarverslag van Piet Dronkers meldde, dat de K.V. uit 3 afdeelingen be staat met 75 leden, waar flink gewerkt wordt. De rekening van den beer G. W. v. d. Kuip vertoonde een nadeelig saldo. Ook de gewone felicitaties ivan jeugd- ouderling en jeugdcentra!© ontbraken niet. terwijl de afgevaardigde van Grijps- kerke namens de dorpen geluk wenscbte. Verder werden vertoond film® van den Bondsdag in Amsterdam en een jeugd landdag op Terschelling, terwijl ook eeni ge andere films zeer in den smaak: vie len. 1 H!et Centraal Stembureau beeft in zijn Maandag gehouden zitting den heer A. Plipse (C.H.) benoemd tot lid van den gemeenteraad als opvolger van den beer J. M. Harthoorn. C o p. „Ons Belan g". Gis teren vierde de Goöp. „Ons Belang" baar 25-jarig bestaan. Van 67,30 u. werd in de zaak aan de Bierkade een receptie ge houden. De beer P. Grucq (voorzitter) opende deze met een kort overzicht over de afgeloopen 25 jaar. De afgevaardigden van zuster-vereenigingen, Centrale Bond, Handelskamer, Goesche Bestuurdersbond, enz. brachten daarna hun felicitaties over. De Handelskamer bood een voorzitters hamer en de Bestuurdersbond een inkt- stel aan. Ook waren vele bloemstukken bezorgd. Daarna werd in de Prins van Oranje een feestavond gehouden. De zaal was ge heel bezet. Ook deze avond werd door den beer Grucq geopend met een overzicht over de achterliggende 25 jaar. Ir Groe- neveld hield namens den Centralen Bond een propaganda-rede. Daarna werd een amusements-programma (zang, voor dracht, goochelen, acrobatiek enz.) afge werkt. Ook vanavond wordt een feest avond gegeven. Boekenweeklezing. De Goesche boekhandelaren J. de Jonge en W. van Klaveren hadden tegen gister avond in het Schuttershof ter gelegenheid van de Boekenweek, evenals vorige jaren, een bijeenkomst belegd, waarin een be kend schrijver over zijn werk zou spreken. Dit keer was de keus gevallen op A. M. de Jong, den sohrijver van den Me- rijnt je-cyclus. Na ingeleid te zijn door den heer J. Smit, leeraar aan de R. H. B. S., die een woord van aanbeveling voor de Boeken week sprak en wees op de groote waar de van het boek als cultuurdrager, beeft de beer de Jong op boeiende wijze ver teld over en voorgelezen uit enkele van zijn werken. "Was eerst zijn bedoeling een novelle of romannetje te schrijven over Merijntje, al schrijvende is bet werk steeds uitgedijd. Hij is nu bezig aan het achtste deel. Het Noord-Brabantsch dia lect, dat de uitgever eerst als een bezwaar zag, bleek een attractie. Werden de vier eerste deelen in vier jaar geschreven, het duurde zes jaar eer hij aan heit 5e deel beginnen kon. Het duurt wel eens lang, eer een boek in bet hart en de ziel van den schrijlver rijp is. Eb een onrijpe vrucht mag niet aan bet publiek worden voorgezet. Uit „De groote zomer" en na de pauze uit zijn pas verschenen roman „De erf genaam" beeft de heer de Jong vervol gens groote deelen voorgelezen, waarvan het talrijke publiek zeer genoten beeft. Arnemuiden. Deze gemeente krijgt wa terleiding. Gisteren vergaderde de ge meenteraad onder voorzitterschap van burgemeester Horninghe. Afwezig dhr W. van Belzen. Door den voorzitter wordt medegedeeld: dat door Gedep. Staten is goedgekeurd bet besluit tot instandhouding der Open bare School te Kleverskerke. Voorts dat is ingekomen een verzoek van P. Koster e.a. tot verharding van den Kraaienholscbe weg. Voorgesteld wordt dit verzoek aan te houden tot de van Git- tersweg gereed zal zijn. Ook is ingekomen de aanvraag van de Vereen, voor Bijlz. Lager Onderwijs alhier om de vergoeding ingevolge art. 101 L.O.-wet over 1937. Hierop zal eerst worden beslist als de rekening der ge meente over dat jaar is vastgesteld. Een plan van B. en W. tot verbree ding van den Molenweg bijl den molen vindt eenige bestrijding. Dhr. Puype vraagt hieromtrent nog nadere toelich ting. Hoewel spr. toegeeft dat de sloot kanten versleten zijtn, acht hij toch dit werk niet noodig. Het is ook te groot van opzet. Wanneer daar een beschoeiing moet komen, kan dit op een eenvoudiger manier. Weth. Franse deelt mede dat de oor spronkelijke plannen van B. en W. waren om over de geheele lengte vanaf den mo len tot aan den Burgemeester Lantsheer- weg de slooten en vijvers te dempen, maar door tegenstand van enkele bewoners kan hiertoe nog niet besloten worden. Daar de rijweg hier ter plaatse te smal is, is dit de eenige manier om tot een oplossing te ge raken. Na nog wat heen en weer gepraat wordt het voorstel van B. en W. aange nomen met 4 tegen 2 st. (tegen dhrn Puype en Jansen). Een verzoek van A. Dekker om bijdra ge in de kosten tot demping en rioleering van de sloot voor zijn woning aan den Molenweg wordt toegestaan. Vastgesteld wordt de verordening tot heffing van een baatbelasting voor de v. Gittersweg. Een verzoek om financieelen steun aan de op te richten Chr. school voor zwak zinnigen te Middelburg wordt toegestaan. Er zal behalve de wettelijke bijdrage, voor iederen leerling uit deze gemeente f 30 worden bijgedragen, benevens een bijdra ge in de kosten van vervoer. Ook wordt toegestaan een verzoek ter vergrooting van de weegbrug aan de ha ven. Ook de verpachting van den nieuwen dijk aan het bouwterrein bij den molen voor een jaar aan J. Kluyfhout vindt al- gemeene goedkeuring. Een verzoek van den heer J. Lange- beeke inzake weigering vergunning tot plaatsing van een varkenshok achter per ceel B nr 7, gaat retour naar B. en W. Thans komt in behandeling een voor hiel om een beslissing te nemen inzake loetreding tot de N.V. Waterleiding-Mij. „Midden-Zeeland". B. en W. hebben reeds op 10 Febr. j.l. een bespreking gehad met de heeren Mr P. Dieleman, pres.-commis saris der N.V., Mr J. de Vries, directeur, J. M. van Bommel van Vloten, commis saris en den hoofd-ingenieur dr ir J. E. i Garrière, van het Rijksbureau voor I Drinkwatervoorziening. Voor het geven van nadere toelichtingen was gevraagd dr ir J. E. Carrière. Hij wordt door den voorzitter verwelkomd. Hiji geeft een dui delijke uiteenzetting der voorwaarden, enz. tot aansluiting. De gemeente neemt in de j Mijl. drie aandeelen van f 100, zulks naar het aantal zielen en stelt zich gerant voor een zekere afname van water. De aansluitingen ge schieden het eerste jaar geheel kosteloos. De tarieven zijn bepaald naar de ka dastrale huurwaarde der woning en zijn verdeeld in 18 klassen. Het grootste per centage der woningen valt in de eerste vijf klassen, waarvan de tarieven zijtn van f 0,90 per maand tot f 1,40 bij een vrij groot verbruik van water. M e n i s niet verplicht aan te slui ten. Dhr Puype had liever gezien dat er ter secretarie een lijst aanwezig was waarop ieder die waterleiding wenschte, kan tedkenen en dat de Raad dan later pas een besluit moest nemen inzake toe treding tot de N.V. Nadat nog eenige gestelde vragen wa ren beantwoord, dankte de voorzitter Dr Carrière voor zijn duidelijke uiteenzet ting, waarop hij den raad mededeelt het voorstel van B. en W. tot directe toetreding tot de N.V. „W. M. Z.". Met a 1 g. stem men wordt dit voorstel aan genomen. Weth. Schuit wenscht den voorzitter als burgemeester dezer gemeente geluk met dit besluit. De behoefte aan goed drinkwater heeft altijd bestaan, maar als de W.M.Z. niet tot stand was gekomen, zou er nog geen waterleiding gekomen zijn. Hierna vraagt de voorzitter machtiging tot aankoop van 5 gasmaskers voor de luchtbescherming. Dit wordt toegestaan. Bij de rondvraag ivestigt dhr Puijpe de aandacht op de heg bij de dokterswoning, i die het uitzicht belemmert. B. en W. zul len hieromtrent maatregelen nemen. Dhr v. Belzen vraagt naar de werkver schaffing en meerpalen op het schorre- tje. Dhr Polderdijk vraagt richtingwijzers of verkeersborden te Kleverskerke. Hieraan zal worden voldaan. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Papendrecht, J. van Am- stel te Lage-Vuursche. Te Winsum Baard, P. van Wijnen te Ureterp. Geref. Kerken. Beroepen te Bilthoven, S. R. Smilde te Zeist. Bedankt voor Naaldwijk, Chr. J. W. Teeuwen te Heerde. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Noordeloos, M. N. Nieu- wenhuyzen te Franeker. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Scheveningen, W. G. La- main, te Rotterdam-Zuid. De eerste tomaten Gisteren heeft de tuinder C. v. Spron- i zen Azn. de eerste tomaten van dit sei zoen ter Loosduinsche veiling aange voerd. Zij brachten 6 cent per stuk op. ,,L„v.v vl'Vy- Jl tV yfy-1.| Op het geëlectrificeerde baanvak Amsterdam—Arnhem werd Maandag voor een aantal genoodigden door de Ned. Spoorwegen een proefrit gehouden met het nieuwe electrische materiaal. De trein bij het verlaten van het Weesperpoortstation te Amsterdam. Namens de hoogste ter zake bevoegde autoriteit brengt de Begeeringspersdienst het volgende onder de aandacht: De brigade Kon. Marechaussee te Oss staat in den laatsten tijd in sterke publie ke belangstelling. De activiteit, welke in een belangrijke strafzaak kon worden betoond, nadat voldoende concrete verkla ringen tegenover de Kon. Marechaussee waren afgelegd, heeft terecht waardeering gevonden. Gelijktijdig zijn echter tegenstellingen geschapen tusschen de Kon. Marechaus see eenerzijds en andere organen van bestuur en politie anderzijds, die feitelijk volkomen ongegrond zijm en welker aan wakkering niet kan worden geduld. Uit verbalen en rappor ten is inmiddels gebleken, dat bij de brigade Kon. Marechaussee te Oss, naast vorenbedoelde lofwaardi ge activiteit bij bet opspo ringsonderzoek in andere gevallen, methoden werden toegepast, waardoor recht matige belangen van bur gers op pijnlijke wijze wer den geschonden. In deze omstandigheden waren onver wijld maatregelen geboden, die het ver- eischte evenwicht herstellen. De brigade als zoodanig zal in andere samenstelling, die tevens een behoorlijke samenwerking ter plaatse waarborgt, haar taak blijlven vervullen en volledig in haar bevoegdheden worden hersteld, zoodra zeer binnenkort onder leiding der verantwoordelijke chefs de vereischte mu taties zullen zijn aangebracht. Vragen aan den Minister. De heer Wijnkoop heeft de volgende vragen; gericht aan den minister van Justitie: Is het juist dat de Koninklijke Mare chaussee te Oss door de justitieele auto riteiten van haar functie is ontheven en dat deze Marechaussee haar dienst te Oss niet langer mag uitoefenen? Is het ook waar, dat het onderzoek der Marechaussee inzake zekere te Oss loo- pende justitieele zaken zoodoende is ge staakt,, en dat eventueele klachten over misdrijven aldaar niet meer tot de Mare chaussee, maar enkel tot de plaatselijke gemeentepolitie kunnen worden gericht? Indien een en ander geheel of gedeel telijk juist is, wil de minister dan mede- deelen waarop dit optreden tegen de Ma rechaussee te Oss berust, waarom zijl van haar functie is ontheven en zij haar plaat- selijlken dienst niet meer mag uitoefenen, waarom aan haar activiteit ter plaatse een eind is gemaakt en speciaal waarom de justitie baar in het algemeen en juist nu desavoueert? Teelt van pepermuntkruid niet geslaagd. Hoewel de officieele gegevens nog niet bekend zijn, blijkt de proef met het telen van pepermuntkruid in den Ter Aarscben tuingrond niet het gewenschte resultaat te hebben opgeleverd. T'ooh zal ook dit jaar de proef op een hectare grond worden voortgezet, met deze wijziging echter, dat men slechts een kwart h.a. op tuingrond en de rest op landbouwgrond gaat telen. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 12 April. De volgende personen werden gedag vaard: P. N., 59 j., landbouwer, te Hontenisse, wegens beleediging van D. A. Boene. Eiscb f 10 of 6 d. h., uitspr. f 10 of 5 d. b. H. F. de W., 37 j'., werkman te Axel, wegens beleediging van mej. J. S. M. P. Scbaep. Eisch f 10 of 6 d. h., uitspr. f 10 of 5 d. b. M. L., 35 j., huisvr. van I. de J. te Hoofdplaat, wegens beleediging van mej. R. M. Kouwenherg te Schoondijke. Eisch f 20 of 12 d. h., uitspr. f 15 of 10 d. h. R. G. B., 34 j., landbouwer te Filip pine, wegens mishandeling van G. van Hulle te Assenede. Eisch f 25 of 15 d. h., uitspr. f 25 of 10 d. h. J. F. de B., 31 j., werkman te St. Jan steen, wegens mishandeling van zijn echt- genoote. Eisch f 10 of 6 d. h., uitspr. f 10 of 5 d. h. J. v. O., 27 j., arbeider te Hontenisse, wegens mishandeling van F. Dieleman te Hontenisse. Eisch f 15 of 9 d. h., uitspr. f 15 of 10 d. h. G. J. v. D., 26 j., arbeider te Terneuzen, Sluiskil, wegens beleediging van G. J. de "Waele, Eisch f 5 of 3 d. h., uitspr. f 10 of 5 d. h. J. v. d. W.( 49 j., opperman te St. Jan- steen, wegens mishandeling van A. P. Aerts en mej. M. C. Keppens. Eisch f 2i0 of 12 d. h., uitspr. f 20 of 10 d. h. A. Ph. A., 39 j., arbeider te St. Jan steen, wegens mishandeling van J. v. d. Wiele. Eisch 3 mnd. gev.straf, uitspr. 1 mnd. gev.straf en betaling civiele vordering van f20. Ph. J. L. S., 28 j., arbeidster te Kem- seke (België), wegens mishandeling van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2