MIN Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD Zedelooze toestanden. Weet men wel De strijd in Spanje. DINSDAG 5 APRIL 1938 52e JAARGANG - No. 158 Belangrijkste Nieuws Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs 2.50 per kwartos} Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Viissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per rege: Ingezonden mededeeüngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags fU.75 bij vooruitbetaling Advertentiën opder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Naar aanleiding van wat gepubliceerd werd omtrent het zedendelict te Oss op de Zwanenbergfabrieken (niet te ver warren met de conservenfabrieken van denzelfden naam) gaf „Wiering's Week blad" een artikel, waarin er op gewezen wordt, dat Brabant den moed bad de rotte plekken aan te wijzen, terwijl die boven den Moerdijk angstvallig worden bedekt gehouden. „Wie over zedeloosheid in bet Zuiden wil spreken, aldus dit blad, moet om eerlijk en onpartijdig te blijven, ook spreken over de zedeloosheid boven den Moerdijk. Waarna bet aldus verder gaat: Weet men wel, om maar eens de band in den eigen Amsterdamscben boe zem te steken, boe bet bier in onze eigen stad toegaat op fabrieken, kantoren en weikplaatsen, waar meer of minder ge werkt wordt met vrouwelijk personeel. Meermalen hebben ons daarover mede- deelingen bereikt, die velen met verba zing en verontwaardiging zouden ver vullen, doch die wij met opzet verzwegen hebben omdat wij niet gaarne de verden king op ons willen laden prikkellectuur ie schrijven. Doch nu bet Zuiden be- scnUidigd wordt en het lijkt alsof bet daar in bet Zuiden wel een Augiasstal iou zijn, waar vrouwen en vooral jeug dige meisjes in de bedrijven niet veilig zijn, past bet evenzeer om maar bij eigen huis te blijven. Weet men wel, zoo zouden wij kunnen vragen, dat bet bier vermoedelijk geen baar beter is, misschien nog wel erger dan in bet Zuiden? Weet men wel, dat ook op Amster- damsche kantoren, fabrieken en werk plaatsen b.v. ateliers met veel jeugdig vrouwelijk personeel dagelijks dingen gebeuren waarover vele brave zielen, die van dat alles totaal geen besef hebben, zich zouden ontzetten als zij ze kenden? Weet men wel, dat er chefs en pa troons zijn, die onder beloften en voor spiegelingen en evenzeer onder bedrei gingen onder hen staand personeel pres sen zich naar hun onbehoorlijke wen- schen te schikken en dat vooral in dezen lijd van werkloosheid, waarin kinderen vaak het brood moeten verdienen voor werkiooze ouders, deze chefs en patroons van hun macht nog meer misbruik ma ken dan in normale tijden? Weet men wel, dat de schofterige bru taliteit van sommige werkgevers en chefs zoo ver gaat, dat reeds bij bet aannemen van vrouwelijk personeel de goedwilligheid" van de sollicitante om zich naar zekere wenschen te schikken tot voorwaarde van bet te werk stellen wordt gemaakt. Ieder, die met de toe standen op de hoogte is, kan dat beves tigen en er voorbeelden van geven." Het z,ijn verschrikkelijke toestanden waarvan bier sprake is, en waaraan caar genoemd blad opmerkt te weinig of wellicht niets wordt gedaan. Wij hebben geen reden om aan de waarheid van wat bier wordt medege deeld te twijfelen. Toch dringt zich de viaag op: wat hebben zij die met het be staan van dergelijke Augiasstallen be kend waren, gedaan om ze te reinigen? Is het publiek gewaarschuwd? Is de jt stitie op de hoogte gesteld? Het is in het algemeen belang ge- wenscht, dat op vragen als deze een dui delijk antwoord wordt gegeven, WEER EEN DREIGENDE KABINETS CRISIS IN FRANKRIJK. De Kamercommissie voor financiën beeft het financieele wetsontwerp van Blum aangenomen met 25 tegen 18 stem men (één onthouding). In Kamerkringen, waar groote opwin ding heerschte, meende men, dat per slot van rekening Blum in de Kamer nog wel een meerderheid zal kunnen halen, al is dit niet zeker en al zal er bij amende ment misschien eerst nog heel wat veran derd worden. Maar dat dit alles door den Senaat zal worden aangenomen werd in hooge mate onwaarschijnlijk geacht. Een ministercrisis is vrijwel waar schijnlijk. lgeraeen verwacht men een kabinet van „Nationaal Welzijn" als op volger van de regeering-Blum. DE STRIJD IN CHINA. Japan spreekt de Chineesche overwin- ningsberichten tegen. Ter weerlegging van Chineesche over- winningsberichten heeft het Japansohe Hoofdkwartier te Peking gister aan de hand ivan frontberichten en schetskaar ten aangetoond, dat Hantswang nooit door de Cbineezfln is genomen, en dat van de stad Taier Tsjwang minstens drievierde in 'handen der Japanners is, nadat dezen Zondagochtend de Zuider- poort hadden genomen. Voorts zijn 3 Ja pansohe afdeelingen door de Chineesche linie ten Oosten van Taier Tsjwang ge broken en hebben in den ochtend van 3 April een linie op 10 K.M. ten Z. van deze1 stad bereikt. Het is moeilijk uit de berichten wijs te worden. Beide partijen melden overwin ningen I NAZI-MAATREGELEN TE WEENEN. De vroegere Bondspresident Mi'klas heeft bericht ontvangen, dat 'bij Weenen spoedig moet verlaten. Wat zijn toekom stige residentie betreft, mag bij kiezen uit drie steden op een afstand van 120 mijl buiten Weenen. De Nazi-autoriteiten 'hebben bevolen, dat 'het monument voor de dertien na- tionaal-socialisten, die destijds na den putsch van 1934 opgehangen zijn, gereed moet zijn voor 25 Juli, als de dood van Dollfuss herdacht zal worden. Het monument is half voltooid en staat tegenover de kanselarij. Het was oorspronkelijk ontworpen als een D'oll- fuss-monument. ERNSTIG INCIDENT IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Tot groote verbazing en ontsteltenis van het Lagerhuis heeft zich Maandag tijdens de zitting een voor het Britsche parlement uiterst ongewoon incident voorgedaan. In verband met een aantal aanvullende vragen aan den ondersecre taris van buitenlandsche zaken stond n.l, de Labour-afgevaardigde Shinwell plot seling uit zijn bank op, en liep op den Conservatief Bower toe, gaf hem een klap in het gelaat en verliet de zaal. Shinwell, die een nadere vraag over een onderwerp gesteld had, bleef er op aandringen, dat op 'deze vraag geant woord zou worden. Toen Shinwell niet afliet, ontstond er rumoer. Verschillende aanhangers der regeering uitten kreten tegen Shinwell en een dezer kreten zou verstaan zijn als: „Ga terug naar Polen". Voordat Shinwell het Lagerhuis ver liet, verklaarde hij nog, dat hij grof be- leedigd was door Bower. Hij voegde hier aan toe, dat hij in Engeland geboren is. Hij' is een Engelschman en het leek hem toe, dat 'hij zich bediend heeft van het eenige 'beschermingsmiddel, dat hem open stond. Nadat Shinwell uit de zittingszaal was vertrokken, verklaarde de speaker, dat hij niet duidelijk verstaan had, wat Bower zeide. Hij vernam echter, dat de woorden van Bower uiterst misplaatst waren geweest. Dit kon echter bet op treden van Shinwell niet rechtvaardigen. SCHERP DEBAT IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Chamberlain was bijzonder op dreef. De labour-afgevaardigde Greenwood, heeft bij het lagerhuis een motie van afkeuring ingediend, waarvoor hij de volgende drie redenen aangaf Het democratische volk der wereld moet weten, dat er in dit land krachten zijn, die de schending van plechtige over eenkomsten door Groot-Brittannië niet onderschrijven en niet willen onderschrij ven Millioenen van het Britsche volk heb ben steeds de verklaarde politiek van Groot-Brittannië, die gebaseerd is op den volkenbond en de collectieve veiligheid en niet zonder strijd mag worden op geofferd, gesteund. v De Labouroppositie spreekt haar alge- 'heele ontevredenheid, afschuw en afkeu ring uit over de kortzidhtiee en fatale politiek, welke de minister-president volgt. Chamberlain zeide, dat Greenwood vijftig minuten gesproken had zonder met een woord over de motie van afkeuring of 'het vraagstuk van algemeene verkie zingen te reppen. De ironie, waarmede de minister 'dit zeide, verwekte vroolijk- heid. De oppositie wil van de moeilijkheden van den internationalen toestand gebruik maken ten bate van partijdoeleinden. Ten aanzien van den volkenbond ver klaarde de minister: „Wij zijn nog steeds van plan, het volledigste gebruik van den bond te maken binnen de grenzen, die er kend moeten worden, doch wij achten den bond op het oogenblik niet in staat de taaik te volbrengen, 'die Baldwin van het grootste belang voor de collectieve vei ligheid oordeelde: dat ieder land bereid moet zijn niet alleen voor een oorlog, maar ook om onmiddellijk een oorlog te beginnen. Dit te ontkennen zou slechts bewuste en doorzich tige h u i c h e 1 a r ij' z ij n." Onder bijval verklaarde de minister, dat de regeering niet ivoornemens is haar politiek ten aanzien van de Spaansohe kwestie te wijzigen. Het is thans niet de tijd onrust te verwekken in het land, dat de weeën van het bewapeningsprogramma doormaakt. De oppositie, aldus de minister, mag blij zijn, dat zij er vanavond met een ge zonde afstraffing afkomt en niet een grootere nederlaag in het land lijdt. Chamberlain bracht zijn aanhangers tot groote geestdrift door zijn slagvaar digheid en de argumenten waarmede 'hij de beweringen der oppositie punt voor punt weerlegde. Morella bezet. Maandagmiddag zijn de opstandelingen Morella binnengerukt. Na de bezetting van Morella heeft de colonne haar op- marsch in noordelijke richting voortgezet. Zij nadert de stad Tortosa, welke de laatste hindernis vormt tussohen hen en de zee. De opstandelingen melden: Acht regeeringsdevisies, n.l. de 12e, 13e, 14e, 93e, 95e en 109e, zijn geheel ge desorganiseerd tengevolge van de zware verliezen, welke zij geleden hebben, en de vele gevallen van desertie. Bij: het offensief in Aragon zijn zes re- geeringsbrigades practisch geheel vernie tigd. De voorloopige balans der aan de re- geeringstroepen toegebrachte verliezen tussohen 9 en 31 Maart luidt aldus: 18.300 krijgsgevangenen, 7750 dooden. Buitgemaakt of vernield werden: 64 ka nonnen, 235 mitrailleurs, 40 machinege weren, 15.000 geweren, 12 millioen pa tronen, 57 vrachtwagens, 29 tanks. Korte Berichten. Naar aanleiding van het bericht van de Daily Herald", als zou zich te Praag een geheim dossier van Schusch- nigg bevinden, is 'het Tsjecho-Slowaak- sc'he persbureau Ceteka gemachtigd mede te deelen, dat men in bevoegde kringen niets van archieven ivan Schuschnigg weet en dat 'het bericht op geen enkel punt in overeenstemming met de waar heid is. Het aantal werkloozen in Groot- Brittannië heeft op 14 Maart 1.748.981 bedragen, d.i. 6.144 minder dan op 14 Februari. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft aan de Noorsche kust een zware orkaan gewoed. Talrijke schepen moesten noodhavens binnenvluchten. De electrische stroomleidingen zijn op vele plaatsen tot verscheidene kilometers in het land vernield. Voor Molde in den Romsdalsfjord aan de Westkust is een Noorsch stoomschip gestrand. De geheele bemanning, 12 koppen, is omgekomen. VAN HET HOF. Prinses Juliana en Prinses Beatrix naar Den Haag. Gistermiddag te half drie is Prinses Juliana met Prinses Beatrix uit Soest- dijk naar Den Haag vertrokken. Het vertrek geschiedde via den ach teruitgang van het Koninklijk Paleis en werd dus niet door het publiek opge merkt. Ongeveer vijf uur gistermiddag is H. K. H. Prinses Juliana met Prinses Beatrix ten paleize Noordeinde te Dén Haag gearriveerd. D'e hofauto ging aan de achterzijde van het paleis-complex naar binnen. Dit tot groote teleurstelling van de groep belangstellenden voor het Koninklijk Paleis, die zich van vier uur af voor het paleis hadden opgesteld, zon der aanvankelijk te weten, wat er aan de hand was. Maar de enkele persfotogra fen en journalisten, alsmede later de po- litie-agenten onder leiding van een in specteur, trokken de aandacht, en aldra wist men, dat Prinses Juliana met Haar dochtertje ten paleize werd verwacht. Geheel onopgemerkt heeft het jonge Prinsesje in een rieten mandje haar in trede in de residentie van haar ko ninklijke grootmoeder gemaakt. H. M. DE KONINGIN NAAR ROTTERDAM. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin om Vrijdag a.a. 8 dezer, een De St. Gudule van Brussel wordt bouwvallig. In den gemeenteraad van Brussel werd door een lid medegedeeld, dat bij peilin gen en opmetingen in de onmiddellijke nabijheid van de St. Gudule te Brussel, waarlangs de ondergrondsohe spoorweg tussohen Brusesel-Noord en Brussel-Zuid zou komen te liggen, gebleken zou zijn, dat de stabiliteit van deze monumentale kerk veel te wenschen overlaat. De fun damenten zijn zeer zwak geworden en hier en daar 'heeft men in den onderbouw der kerk groote scheuren waargenomen. Het onderzoek wordt voortgezet. Binnenland. Prinses Juliana en Prinses Beatrix to Den Haag, De electrificatie der spoorwegen. Eere-doctoraat aan H. M. de Koningin aangeboden. Buitenland. Incident in het Engelsche Lagerhuis. Morella door Franco's troepen bezet. Weer een dreigende kabinetscrisis in Frankrijk. De jongste, door Z.K.H. Prins Bernhard, gemaakte foto van 'H.K.H. Juliana met Prinses Beatrix. Prinses niet officieel bezoek te brengen aan Rot terdam. H. M. zal zich eerst begeven naar de bloemententoonstelling „Primavera" en vervolgens de installatie te Pernis bezoe ken om tenslotte de „Nieuw-Amsterdam" van de Holland-Amerika-lijn te bezich tigen, welke zich nog bevindt bij de Rot- berdamsche Dioogdokmaatschappij aan de 'Heiplaat. EERE-DOCTORAAT AAN H. M. DE KONINGIN AANGEBODEN. Promotie tussohen zes en elf September. De Senaat ivan de Gemeentelijke Uni versiteit van Amsterdam heeft in zijn gisteren gehouden zitting besloten aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van haar 40-jarig regeeringsjubileum het eere-doctoraat in de economische weten schappen aan te bieden. De promotie zal geschieden in een bij zondere plechtige zitting van den Senaat op een der dagen tussohen zes en elf September a.s. D'e rector-magnificus, Prof. Dr H. Frijda, is door den Senaat als promotor van H. M. de Koningin aangewezen. HONDERDDUIZEND GULDEN AAN VRIJWILLIGE BIJDRAGEN. Voor Nationale Veiligheid. De Vereeniging voor Nationale Veilig heid deelt mede, dat gisteren aan vrij willige bijdragen sedert de oprichting der vereeniging het bedrag van een ton werd gepasseerd. Het totaalbedrag dat bij de vereeniging is binnengekomen is thans f 100.620.73, waaronder ciroa f 6500 aan jaarlijksche bijdragen. Voor de volgende f 100.000 worden de bijdra gen gaarne verwacht op gironummer 287177 van de Vereeniging voor Natio nale Veiligheid, D'en Haag. R.K. KAMERLEDEN NAAR INDIE. Het bestuur der R.K. Staatspartij' heeft besloten tot do uitzending van een dele gatie dier partij naar Nederlandscb Oost- Indië. T'ot leden van deze delegatie, welke in de maanden Mei, Juni en Juli wordt uitgezonden tot het maken van een stu diereis, zijn aangewezen de heeren M. J. M. van Poll, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en Mr Fr. Teulings, le secretaris van 'het bestuur der R.K. Staatspartij en lid van de Tweede Kamer. RESULTATEN DER ARBEIDS BEMIDDELING. Agenten aangespoord tot grooter activiteit. De Minister van Sociale Zaken heeft het volgend schrijven gericht tot de ge meentebesturen. „D e resultaten van de openbare arbeidsbe middeling laten tot mijn leed wezen in ivele gemeenten nog veel te wenschen over. Ten deele zal dit wel moeten worden toegeschreven aan den ongunstigen economischen toe stand, maar ik he'b de overtuiging, dat bij voldoende activiteit toch meer zou kunnen worden bereikt, dan ook blijkens de jaarverslagen van de agentschappen, thans het geval is. Daartoe is een eerste vereischte dat een geregeld en nauw con tact met het bedrijfsleven wordt gezocht,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1