Hel Middenstands-diploma. Uit de Provincie. Kerknieuw Onderwijs. Gemengd Nieuws. MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. NOORD-BEVELAND. Kloetlnge. Té 'sGravenhage slaagde o.m. voor het examen Technisch Ambte naar Rijkswaterstaat de heer W. A. Tiimpe te Hoorn, vroeger alhier woon achtig. ten zijn natuurlijke gTenzen uit te brei den. Adressant acht 'het een groote onbil lijkheid jegens zijn leden, dat hun vol gen» het wetsontwerp de moderne hulp middelen, die do wetenschap heeft gege ven voor het meten van eogafwijkingen «uilen worden onthouden) en de«e uitslui tend voor de medici worden gemonopoli seerd, terwijl de opticiens aan één be paald hulpmiddel, letterproef en brillen- doos worden gebonden^ Hij acht hier mede het belang van de volksgezondheid niet gediend en bestrijdt verder de moti- voering van de voorgestelde wijziging in de memorie >van toelichting. Mr WENDELAAR HERKOZEN TOT VOORZITTER DER LIBERALE PARTIJ Oud-minister Van Lidth de Jeude en mr M. H. de Boer ondervoorzitters. In een Zaterdagmiddag te Amsterdam bij „Krasnapols'ky gehouden drukbezoch te buitengewone algemeene vergadering der Liberale Staatspartij, waarin, inge volge de partijreorganisatie, de verkie zing van het dagelijksch bestuur aan de orde kwam, is de tegenwoordige voorzit- Mr. W. c. Wendelaar ter, mr "W. C. "Wandelaar, als zoodanig herkozen. Nadat oud-minister jhr ir O. G. A. van Lidth de Jeude, die indertijd de leiding had van de commissie van voorbereiding der reorganisatievoorstellen, van te vo ren kenbaar gemaakt had geen gevolg te kunnen geven aan de uitnoodiging van verscheidene afdeelingen om een bereid verklaring tot aanvaarding van een can- didatuur voor het voorzitterschap der partij in te zenden, waren als candi daten voor de partijleiding op de agenda ge plaatst de in functie zijnde voorzitter mr W. G. Wendelaar en prof. mr B. M. Tel- ders, buitengewoon hoogleeraar in het volkenrecht aan de Rijksuniversiteit te Leiden, beiden gesteld door verschillen de afdeelingen. Na een langdurige bespreking der can- didaturen in huishoudelijke vergadering werd tot stemming overgegaan. Deze had tot uitslag, dat mr Wendelaar met meer derheid van stemmen (117 tegen 113) werd gekozen. De heer Wendelaar verklaarde, het be lang der Liberale Staatspartij in overwe ging nemende, naar beste weten te han delen, indien hij zich bereid toonde de leiding der partijl te blijven voeren. Hij legde dan ook de verklaring af het nieu we voorzitterschap te aanvaarden, welke mededeeling een krachtig applaus uit de vergadering deed opgaan. Tot vice-voorzitters werden gekozen mr M. H. de Boer te Utrecht en jhr ir O. G. A. van Lidth de Jeude te 's G-raven- hage, die beiden deze benoeming aan vaardden. Tot leden van het dagelijksch bestuur werden gekozen de heeren S. van den Bergh te Wassenaar, dr S. E. B. Biere- ma te Usquert, H. P. Gelderman C.Mz. te Oldenzaal en H. D. Louwes te Ulrum. Algemeene Armencommlssle. Bij Kon. Besluit is aan den heer J. R. Snoeok Henkemans op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van de algemeene armencom- missie; is benoemd tot voorzitter van genoem de commissie: Mr Dr W. G. A. van Sonsbeeckte Maastricht; tot lid Jhr Dr G. G. G. Quarles van U f f o r d, burgemeester der gemeente Apeldoorn. Burgemeesters. Bij Kon. Besluit is met ingang van 15 April 1938 benoemd tot burgemeester der gemeente Oirschot de heer E. A. M. A. S t e g e r. De heer Steger is een zoon van het Eerste Kamerlid Prof. Alph. Ste ger uit Delft. Notariaat Bij Kon. Besluit is benoemd tot notaris te Sc'hagen de heer P. de Boer, candi- daat-notaris te Hoogwoud. Haf jager Spek moet nog steeds rust houden. Naar het „Alg. Hdbld" uit Apeldoorn verneemt, is hofjager Spek nog steeds niet zoover hersteld, dat hij zijn werk kan hervatten. D'e hem behandelende genees heer heeft hem voorloopig rust voorge schreven. DE WALCHERSCHE KLEEDER DRACHT. In 1926 heeft de commissie voor Zeeuw- sche folklore een enquete ingesteld naar het dragen van het Zeeuwsch costuum door schoolgaande hinderen op Walche ren en Zuid-Bweland. De heer Joh. de Mey heeft thans een dergelijke enquete ingesteld, die hij in het Maartnummer van bet tijdschrift De Wandelaar heeft gepubliceerd. Het resultaat is wel heel pessimistisch. Was in 1920 van de vrouwelijke sohooljeugd ten plattelande dus zon der Middelburg en Vlissingen 65 en vau imnnslijks nog 82,3 pot, op zijn Zeeuwsch gekleed, in 1987 blijken deze cijfers tot 31 en nog geen 11 pet. te zijn teruggeloopen. Nieuw- en St. Joosland, tien jaar ge leden de minste met rasp, 9,5 en 0 pot., prijkt nu met twee nullen, evenals Soe- burg, dat in 1020, bij 2,5 pet, der jongens, nog 18,3 pot, der meisjes in Zeeuwsch costuum zag. Maar ook de dorpen, waar voor tien jaar meer dan drie kwart der meisjes aldus waren gekleed: Aagteker- ke, Biggekerke, Grijpskerke, Meliskerke, Oostkapelle, Rittem, Vrouwepolder, West- kapelle en Zoutelande vertoonen een ver ontrustenden achteruitgang. Aagtekerke b.v. liep van 97,3 terug tot 60,8 pet. voor de meisjes, van 65 tot 20,6 pet. voor de jongens; Meliskerke en Zoutelande ver toonen ongeveer eenzelfde beeld. Rittem viel van 88,9 op 6,9 pet. voor de meisjes en van 12,5 pet. op nul voor de jongens! Alleen Westkapelle, dat reeds eeuwenlang een zeer eigen plaats inneemt, hield zich uitstekend: 94 tegen 96,2 pet. voor de meisjes, 53,3 tegen 82,8 pet. voor de jon gens. Feitelijk is de toestand nog bedenke lijker. Want naar de heer De Mey op merkt, dragen vele kinderen hun boeren- pakje slechts af op school, om straks definitief te veranderen. En verder: „en kele hoofden van scholen waren zoo wel willend een meer gedetailleerde opgave te verstrekken, waaruit duidelijk blijkt, dat in de lagere klassen het percentage in costuum nog geringer is dan in de hoo- gere". Benoemd met ingang van 11 April tot opzichter bij den Prov. Waterstaat in Noord-Holland met standplaats Haarlem de heer H. S. Koeman te Wolfaartsdijk. Met den bouw van het administra tiegebouw van de P.Z.E.M. zal spoedig een begin worden gemaakt. Binnenkort is de aanbesteding te verwachten. De af braak van het op het terrein staande complex gebouwen is bij inschrijving op gedragen aan de firma F. G. A. Hoornick Zn te Goes. i Wij herinneren nog eens aan de le zing, die de bekende Dr P. H. Ritter Jr Donderdagavond a.s. in Sturms kunst zaal ter gelegenheid van de Boekenweek zal houden over het standaardwerk van Dr N. Japikse: „De geschiedenis van ons Vorstenhuis". Waar we aan den vooravond van het 40-jarig regeeringsjubileum van onze Ko ningin staan, en waar nog zoo kort gele den de liefde van ons volk voor 't Oranje huis zich zoo ongedwongen uitte, zal on getwijfeld voor dit boek veel belangstel ling bestaan. Dr Ritter is zeker wel in staat bij zijn hoorders die belangstelling te vermeerderen. Op de le Bakkers-olympiade te Zwolle behaalde in groep O, klasse 47 b (Melk-busbrood) de heer L. Goeman te Goes een 2e prijs, de heer J. Remijnse te Kapelle (Z.-B.) een 3e prijs. Voor kren tenbrood behaalde de heer L. Goeman een 5en prijs. Heinkenszand. Dood te bed. Zater dagavond was het omwonenden van hei armenhuis der R.K. Pastorie alhier opge vallen, dat zij dien dag de eenige bewo ner, de zeventigjarige S., nog niet had den gezien. Na onderzoek bleek zijn 'huis deur nog gesloten. Waar de luiken niet gesloten waren kon men met behulp van een zaklantaarn zien, dat S. te bed lag. De burgemeester werd gewaarschuwd en na onderzoek bleek S. dood te bed te lig gen:. D'e dokter verklaarde, dat de dood ongeveer te 10 uur 's morgens moet zijn ingetreden. Domburg. Loop der bevolking over de maand Maart. Ingekomen: P. van Beveren en gezin, van Bandoeng, naar G 2; L. Provoost (v.) van Oostkapelle naar E 51. Vertrokken: G. Provoost (m.) van D 10 naar Middelburg; S. Provoost (v.) van D 2'6 naar Diepenveen. Westkapelle. In verband met de in de laatste raadsvergadering gehouden 'be spreking over eventueele verharding van den Groeneweg, waarbij de bij-dragen in de te makeni kosten gesteld werden op 35 pet. voor de gemeente, 45 pet. voor de aangelanden en 20 pet. voor den Polder Walcheren, werd Vrijdagavond onder voorzitterschap van den burgemeester, een vergadering van de betrokken aange landen gehouden:, om 'hun meening hier over te vernemen. Aanwezig waren 29 belanghebbenden en de beide wethouders. Er zijn 36 aangelanden. Nadat de voorzitter de zaak had be sproken, waaruit bleek, dat de vermoe delijke kosten zullen bedragen ongeveer f 5 per strekkenden meter, werd bij stem ming uitgemaakt, wie oip deze voorwaar den vóór of tegen verharding is. Uitge bracht werden 13 st. voor en 18 tegen. In de eerstvolgende raadsvergadering zal nu eeni beslissing genomen worden. HOOG WATER. VEERBOOT OP EEN PAAL GEVAREN, Zondagmiddag is de veerdami te Kortgene door bet hooge water over stroomd. Bij bet veerhuis, waar de dam bet laagst is. stond zeer veel water. D'e veerdienst KortgeneWol faartsdijk was na 8 uur gestremd; pas om half 6 was de dam vrij van '1 water. Et zijn automobilisten, welke toen al 4 uur gewacht hadden. Miaar toen de dam vrij was begon de grootste moeilijkheid. Do boot voer naar bet veer van Wolfaartsdijk en liep daar bij 't steiger vast. Er was geen mogelijk heid om er af te komen. Inmiddels ston den er een groot aantal auto's op het Kortgeenische veer te wachten, en men begreep maar niet waarom de boot an 0,35 niet kwam, Het water ging af en de boot ging steeds sehever liggen, Toen be greep men te Kortgene, dat de boot op het andere veer vast zat. Telefonisch werd de 'hulp ingeroepen van de Prov. boot uil Zieriksee. Deze kon plm. 8 uur te Kort gene zijn. Als mien weet, dat passagiers en automobilisten van 's middags 3 uur hadden gewacht om over gezet te worden, dan begrijpt men wel wat het zeggen wil op een eiland te zitten. Publiek en auto's groeiden inmiddels aan beide steigers aan. Men stelle zich voor, als er gistermid dag eens een ernstige zieke naar één der ziekenhuizen te Goes 'had gebracht moe ten worden! Eindelijk werd een roeiboot in gereedheid gebracht en ging men daar mee eens naar de veerboot om polshoogte te nemen. Veerlui en personeel gingen mee en er werd 1 passagier met een fiets meegenomen. Inmiddels kwam het offi cieels bericht, dat de boot op een paal vast zat. Omstreeks 8 uur verscheen de Prov boot uit Zieriksee. Deze probeerde de boot van de paal te trekken, maar het lukte niet. Herhaalde pogingen misluk ten. Om 9 uur verscheen eindelijk de Prov. boot uit Zieriksee voor de steiger te Kortgene. Maar door den sterken stroom kon men toen niet aanleggen. D'aarom voer men weer terug ien bereikte toen om streeks half 10 met goed gevolg de aan legplaats te Kortgene. Passagiers uit Wolfaartsdijk en wat auto's werden gelost en die van uit Kort gene opgeladen. Men wilde trachten het veer te Wolfaartsdijk te bereiken. Lukte dit niet, omdat de veerboot in den weg lag, dan zou naar Katsche Veer gevaren worden. Alle auto's konden onmogelijk tegelijk overgezet worden. Daarom zou den meerde vaarten gemaakt moeten wor den. D'eze vervelende geschiedenis bewijst weer, dat een brug dringend noodig is. Nader vernemen wij, dat de boot van morgen te 4 uur is ivlot gekomen, met hulp van de Prov. boot Schouwen. Boot en steiger hebben wel eenige averij op- geloepen, maar 'de dienst kon toch van morgen weer normaal worden uitge oefend. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zuiderwoude, A. G. Chris - toffels te Haulerwijk. Aangenomen naar Amsterdam, J. K. Lofvers te Noordhorn. Bedankt voor Brakel, W. Vroegindeweij te Reeuwijk; voor Wijk (bij) Heusden), H. A. Labrie te 'Goedereede. SCHOOLFONDS VOOR SCHIPPERS KINDEREN. De gelden niet toereikend om aan alle serieuze aanvragen te kunnen voldoen. Zaterdag is de 33e algemeene jaarlij'k- sehe vergadering van leden der ver- eeniging schoolfonds voor schipperskin deren „Schuttevaer" te Amsterdam ge houden onder leiding van den voorzitter, mr K. J. van Nieukerken. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wij het volgende: De vereeniging, welke over 1937 een rijkssubsidie ontving van f 10.000, keerde aan steun in de huisvestingskosten van 143 schipperskinderen van 814 jaar uit f 12.198.60, van wie er 50 een openbare, 28 een prot. chr. school, 29 een r.k. school, 34 een scbippersschool met 3-jarig leer plan en 2 een school in België bezochten. Dank zij eenige belangrijke bijdragen van particulieren, waaronder een bedrag van f 2000 werd het bestuur in staat ge steld het aantal hulpverleeningen uit te breiden. Het verslag besluit met de mededee ling, dat de rijkssubsidie en de particu liere bijdragen tezamen lang niet toerei kend zijn om aan alle serieuze aanvragen te voldoen. De toekomst van de schippersjeugd is niet rooskleurig, gezien den nog steeds heerschenden slechten finanoieelen toe stand onder de kleine binnenvaarders, doch de kans op een betere toekomst is hopeloos zoolang er nog zooveel schip perskinderen van 814 jaar zijn, die of in het geheel niet, of niet in voldoende mate gewoon lager onderwijs genieten. Besloten werd een beroep te doen op de medewerking van ieder, die, evenals het bestuur, de meening is toegedaan, dat geen kind in Nederland verstoken mag blijven van gewoon lager onderwijs. Goes. Zaterdagmiddag vergaderde de afd. Zuid-Beveland en Omstreken van den Bond van Chr. Ond. in de Melksalon Bustraan te Goes onder leiding van den heer Van Wijk. De heer J. Jonkheer van Ierseke had een inleiding over „Het ge neeskundig toezicht op de lagere school". Hij gaf een historisch overzicht en be sprak daarna het voor en tegen van het toezicht. Na de pauze hield de heer W. 't Hooft een causerie over verschillende moeilijkheden bij het kweekelingenvraag- stuk. Beide malen volgde een drukke be spreking. 's Heer Abtskerke. Benoemd tot kwee- kelinge met akte aan de openb. school alhier mej. J. Ridder te Koudekerke. De Middenstandsorganisaties bl] de examens financieel geïnteresseerd? De „N. R. Crt." betoogt, dat niet alleen de eischen voor het Middenstandsdiploma verhoogd dienen te worden, maar dat ook nog andere bezwaren uit den weg moeten worden geruimd. „Uit brieven, die bij ons binnenkomen, blijkt, dat er in de kringen van den mid denstand ook ontstemming bestaat over het feit, dat de organisaties in die krin gen, zoowel bij de opleiding van de jonge aanstaande middenstanders, als bij de examens, financieel geïnteresseerd zijn. Inderdaad is dit verkeerd. Het spreekt vanzelf, dat de middenstandsbonden voor de door hen zelf in het leven geroepen cursussen schoolgelden mogen vragen. Zij worden hiertoe zelfs verplicht, omdat de regeering tot nu toe niet voornemens is subsidie aan deze cursussen te geven. Anders wordt de zaak evenwel, wanneer de instituten van de middenstandsbonden bepaalde leermiddelen aanprijzen als „er kende" en op de een of andere wijze fi nancieel betrokken zijn bij de uitgave van deze geschriften. Herinneren wij ons wel, dan zijn de middenstandsbonden verschillende malen opgekomen tegen het drijven van handel door een omroepvereeniging en tegen het uitoefenen van eenigerlei ambacht door personen in overheidsdienst; zijn zij ook gekant tegen de directe levering van fa brikanten aan de verbruikers. De vraag, die wij nu, naar aanleiding van hetgeen ons van meer dan één zijde wordt mede gedeeld, willen stellen, is deze: Is het den minister, belast met de uit voering van de Vestigingswet-kleinbedrijf bekend, dat de middenstandsbonden gel delijke belangen hebben bij het gebruik van de leermiddelen der cursussen tot op leiding voor het middenstandsdiploma? Het wil ons voorkomen, dat deze toe stand niet in het belang is van den boek- handeldrijvenden middenstand. Het is dan ook begrijpelijk, dat juist uit dezen kring ons mededeelingen aangaande de handel wijze van de middenstandsbonden hebben bereikt. Het moet totaal uitgesloten zijn, dat een particuliere cursus, die behoorlijk opgezet en ingericht door een vrijen mid denstander, indirect gedwongen wordt de leermiddelen te gebruiken, die door de instituten van de middenstands bonden niet alleen erkend worden als de beste, maar waarvan de verkoop ook gel den brengt in de kassen dier instituten. Evenzeer is het ongewensoht, dat parti culiere cursussen, willen zij erkend wor den, geldelijke bijdragen moeten storten in de kassen der officieele middenstands instituten". Het is bekend, dat de „N. R. Crt" van Vestigingseischen e. d. niet veel moet heb ben. Dat blijkt ook wel hieruit, dat zij spreekt van het streven der middenstan ders naar dwang-ordening. Maar dit behoeft geen reden te zijn om als de critiek van die zijde gegrond blijkt, daaraan niet volle aandacht te schenken. Valsche plaatskaarten voor, Belgi N ederland in omloop. De politie te Antwerpen heeft ontdekt, dat tijdens den verkoop van plaatskaarten voor het stadion, voor den voetbalwedstrijd BelgiëNederland, val sche kaarten van tien en veertien francs in omloop zijn gebracht. Onmiddellijk greep de politie in en stelde zich in ver binding met den organisator van den wedstrijd, den Belgischen Voetbalbond. Bijgestaan door rijkspolitie werden poli tieposten geplaatst bij de beide tribunes, waarvoor valsche kaarten waren ver kocht. al spoedig hadden de politieman nen de zakken vol valsche kaarten en vele bezoekers, die misschien voor hoogen prijs een kaart hadden gekocht, moesten terugkeeren. Verscheidenen van hen gin gen eens rondzien of zij misschien de op koopers konden vinden en al spoedig kreeg de politie bericht, dat op talrijke plaatsen nog opkoopers hun handel dre ven. De politie arresteerde hierop 5 per sonen, die valsche kaarten bleken te ver- koopen. De kaarten en het geld, dat de opkoopers voor hun valsche kaarten had den ontvangen, werd in beslag genomen. Op het politiebureau werden zij: aan een streng verhoor onderworpen en al spoe dig hekenden zijl, dat het hoofdkwartier was gevestigd op de Keizerlei. De politie deed hier onmiddellijk een inval en veer tig personen werden naar het politiebu reau geleid. Hier bleek, dat velen van hen zelf misleid waren en dachten echte kaarten te verkoopen, zoodat 37 weer op vrije voeten werden gesteld. In totaal werden acht personen vast gehouden, Belgen en Nederlanders. Uit het onderzoek is verder gebleken, dat de hoofdschuldigen zich vermoedelijk op Ne- derlandsch gebied bevinden en het onder zoek wordt verder in samenwerking met de Nederlandsche justitie voortgezet. Naar schatting zijn vijfduizend valsche kaarten in omloop gebracht. Een spoorwegbeambte gearresteerd. De spoorwegTeoher- che heeft aan het hoofdstation te Gronin gen een beambte gearresteerd die «iob schuldig maakte aan diefstal van een partij sigaren uit een spooreending. De man L. I., te Groningen, heeft vele dienstjaren bij de spoorwegen. Hij heeft bekend reeds vaker dergelijke diefstallen te hebben gepleegd. Hij is ter beschikking van den officier van Justitie gesteld. Doodolijko verkeers ongelukken. Te Boven-Smilde is Zaterdagavond een zeer ernstig verkeers ongeluk voorgevallen. Uit de bus stapte Mevr. de Wed. Langhout uit Loosdrecht, om een bezoek te brengen aan haar zoon, Ds J. Langhout. Bij het oversteken van den weg werd zij gegrepen door een mo tor, bestuurd door den 20-jarigen onge- huwden heer M. de Boer uit Roden. Mevr. L. werd tegen den weg gesmakt Zwaar gewond droeg men haar bij haar zoon binnen, waar zij korten tijd later den geest gaf. De heer De Boer sloeg met zijn motor tegen een betonnen muurtje en smakte eveneens tegen de straat. Hij liep een ernstige schedelbasisfractuur op en is in den loop van den avond in het zie kenhuis aan zijn verwondingen bezweken. Op den rijksstraatweg onder de ge meente Baarn 'is 'Zaterdagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd. De 25-jarige Mej. Eggink uit Barohem zat op de duo van een motorrijwiel, dat door haar broer werd bestuurd. Bij het passeeren van een vrachtauto met aanhangwagen raakte het achterste wiel van den aanhangwagen het motorrijwiel, waardoor de dame van de duo werd geslingerd. Zwaar gewond werd zij opgenomen en naar het zieken huis te Baarn vervoerd; kort na aan komst aldaar is zij overleden. Haar broer bleef ongedeerd. Scherven ingeslikt. De 26- jarige werklooze kellner S. uit Rotter dam, die te Capelle aan den IJssel was opgesloten, verdacht van oplichting, heeft Vrijdagavond in zijn cel scherven inge slikt van een bord, waarop hem voedsel was verstrekt. Er traden bloedingen op, zoodat het raadzaam werd geoordeeld den man over te brengen naar het zie kenhuis. Gevaarlijke brand te Haarlem. Gisteren omstreeks 4 uur is brand ontstaan op een bovenverdieping van het perceel Molukkenstraat 6 te Haarlem, bewoond door de familie O. Deze familie, een gezin met zeven kin deren, luisterde beneden aan de radio. Een veertien jarig dochtertje van de fa milie 0. studeerde boven in een vertrek, dat door eeni petroleumkachel verwarmd werd. Op een gegeven oogenblik is een broertje bij 'haar boven gekomen en bei den zijn aan het stoeien geraakt met het noodlottige gevolg, dat de brandienide pe troleumkachel is omgegooid, waardoor reeds in weinige oogenblikken het kamer tje in lichter laaie stond. De hevige wind breidde het vuur zoo snel uit, dat de geheele bovenverdieping in heel korten tijd in vlammen stond De beide 'kinderen, die zich op de bo venverdieping bevonden kregen nauwe lijks gelegenheid zic'h te redden. Op ge vaar af van verstikking door rook vlucht te het meisje de trap af naar beneden, terwijl de jongen zich langs 'het balcon wist te laten afglijden, waar hij door de huren opgevangen werd. De moeder, die in de meening verkeer de, dat haar zoontje nog boven was kreeg bij een poging om naar hoven te gaan nog brandwonden aan hoofd, armen en handen. De bovenverdieping brandde totaal uit. Scheepsramp aan de Noor- sche kust. Aan de Noorsche kust in de provincie Moere is de Rokta, een kustvaarder, vergaan. De reddingboot kon het schip, dat door de hooge golven gebeukt, wrak sloeg, niet bereiken. Een lijk en wrakstukken spoelden aan. Men vreest, dat de geheele bemanning, welke twaalf tot vijftien man zal bedragen, is omgekomen. Grensdrama. Strooper neergeschoten. Op de Duitsch- Hollandsche grens heeft zich Zaterdag avond een stroopersdrama afgespeeld, waarhij de 54-jarige W. Luiter uit Swal- men, vader van 9 kinderen, het leven' verloor. Hij ging met een zekeren H. naar Den Burg om vallen te zetten en om te zien of er wild in de strikken zat. Plotseling werden beiden, vermoedelijk door een paar Duitsche grensbeambten aangeroe pen, waarbij Luiten dadelijk ter zijde sprong en toen onmiddellijk daarop door een schot in den buik werd getroffen waaraan hij vrijwel op slag overleed. H. was hevig geschrokken en nam de vlucht. De politie was spoedig ter plaat se, maar het lijk was reeds naar de Duitsche plaats Elmpt vervoerd. Het onderzoek of het ongeval op Hollandsch dan wel op Duitsch grondgebied heeft plaats gehad duurt nog voort. Ontzettend ongeluk bij auto-race. 10 personen ge dood en 23 gewond. Tijdens een in ternationalen wedstrijd van race-auto's op het traject BresciaRome is gisteren een ernstig ongeluk gebeurd. De auto van de Italiaansche coureurs Bruzzo en Mignanego is te Bologne in volle vaart op het, in' dichte rijen, langs den weg geschaarde publiek gereden. Zeven personen werden gedood, twin tig gewond. De beide coureurs werden ernstig gewond. Nader wordt gemeld, dat het aantal dooden tien bedraagt, waaronder zeven kinderen, terwijl zeventien personen werden gewond. Tijdens dezen wedstrijd heeft zich nog een tweede ongeluk voorgedaan, name lijk te Ferrare, waar eveneens een der wagens in het publiek terecht is geko men. Hierbij werden zes toeschouwers gewond.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2