Demagogie en Werkelijkheid. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD Van ernstige beschuldiging geen sprake. De strijd in Spanje. De strijd in China. Inkomens en Vermogens in Nederland. BeSangrijkste Nieuws M&AN0AG 4 &PSÏ& 1 #38 52e JAARGANG No, 157 Uitgave: N. V. Uitgeven Maatichappi] „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abpj?neitie!5t«pfij8 per Weekabenn ententes voof Middeifeurg Goeg en Vüssingen f 0,30 Losse nummers S cöbï Advertentiën 30 cent per rege? Ingezonden mcdedeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Van den 'heer Tj. Krol te Haren, lid van de Tweede Kamer, ontvingen vrij 'het volgienide schrijven Het is niet mijn gewoonte om te rea- geeren op den inhoud van een couran tenverslag nopens een door mij in het openhaar uitgesproken redevoering, maar u verplicht mij om 'ditmaal van die ge dragslijn atf te wijken. Zaterdag j.l. 'heb ik voor de Kamer- kringvereeniging der C.'H. Unie te Mid delburg een redevoering gehouden en op 'die vergadering heb ik mijne teleurstel ling uitgesproken over het onzerzijds ge leden verlies bij de laatst gehouden ver kiezing. Ik, heb verder betoogd, dat de verkie zingspropaganda minder in het teeken had gestaan van het voeren van eien principieele politiek, dan wel in het uit dragen van de kwaliteiten van hen. die in de jaren 1933-'37 voor ons land zeer belangrijk werk hebben verricht ook ter saneering van 's rijks financiën. In dat verband herinnerde ik er aan, dat de volgende slagzin in de verkie- zingsadvertenties 'zooveel opgeld had ge daan: „Recht'zinnigen van Ne derland stemt Dr Col ij n, v r ij - zinnigen van Nederland iemt Mr Oud." Eten dergelijke ad vertentie maakte in de neutrale bladen zooveel indruk, dat er in „De Telegraaf" geen plaats was voor een advertentie ter aanbeveling van de G'hr. Hist, lijst. De 'gevoerde propaganda: „Rec'htzinni- gen stemt Colijn, vrijzinnigen stemt Oud" heb ik afgekeurd en evienizeer heb ik het onjuist geacht, 'dat in het propagan dablad ..Nederland Waakzaam" Dr Colijn werd voorgesteld als de leider van ons volk. „Immers," zoo 'heb ik op de vergade ring te Middelburg uitgeroepen, „wij heb ben in Nederland maar één Leids vrouwe en dat is, H. M. de Koningin". Ik zou niet gaarne willen beweren, dat de Anti-Rev. partij dit standpunt niet van 'harte onderschrijft. Nu ik toc'h aan het naplei ten ben, mag ik naar aanleiding van 'het in uw blad opgenomen verslag wel één opmerking maken: Volkomen juist 'is het, dat ik er aan herinnerd heb, dat de Minister van Onderwijs kabinetspolitiek voert, maar overigens heb ik m.i. duidelijk laten uit komen, dat ik het met die Kabinetspoli- tiek oneens hen vooral wat betreft de weinige 'zorg tot heden besteed aan de belangen van de jonge bezitters der akte L. O. Voor deze toelichting zijn wij' dank baar. Bij' nader onderzoek i'S' ons gebleken, dat in een der nummers van „Nederland Waakzaam" een zin voorkwam, 'die al was het niet de bedoeling Dr Colijin in fascistiscben zin als leider voor te stel len tot verkeerde gevolgtrekkingen aanleiding zou kunnen geven. Tot de zeer vele punten van overeen komst tussc'hen de A.R. partij en de G. H. Unie behoort ook dit, dat 'zij in ons land slechts één Leidsvrouwe erkennen: H. M. de Koningin I Bij het afdeelingsonderzoek van de be lastingvoorstellen in verhand met de uit gaven voor Defensie, werd van de zijde der N. S. B. opgemerkt, „dat elke belas- tingverhooging „volkomen onjuist" is en „dat alleen het stimuleeren van produc tie en van het verbruik tot een verhoo- ging van betee'kenis van de openbare in komsten kan leidien en aldus kan ver hoeden, dat men steeds dieper in den bodemlo'ozen put der staatsschulden raakt." Be M a a is b o d e zegt hiervan Het is volkomen juist, dat verhoogde productie verhoogd gebruik kan teweeg brengen en dus ook verhoogde inkomsten. Maar het is absoluut onjuist, dat dit kan geschieden zonder dat de overheid enor me schulden maakt, zooals D'uitschland overvloedig bewijst. Men staat werkelijk verstomd over twee dingen Vooreerst, dat duizenden zich laten vangen door de bewering, dat Duitsch land de werkloosheid heeft opgelost en dat zij zic'h 'laten wijlsmajken, dat dit kan zonder .vergrooting van de staats schuld. Feit is, dat Duitschland de werkloozen van de straat heeft gezogen. Feit is ver der. dat de bedrijvigheid er zeer groot is, zóó groot, dat Nederland er arbeiders heen kan zenden, die met aan Ne derlandse'he schuldeischers onthouden geld worden be taald. Maar daarmee is de werkloos heid ginds niet opgelost; daarmee is gind'sche bedrijvigheid nog niet reëel I Als de Nederlandsche regeering mor gen de Grondwet terzijde stelt, zic'h prac- tisch meester maakt van het beschik kingsrecht over alle particulier vermo gen en inkomen alsmede critiekloos alle persoonlijke rechten kan aantasten, is zij in staat precies hetzelfde te doen als Hit- Ier en Stalin hebben geleverd. Wij' weten niet, of daaraan wel vol doende wordt gedacht door hen, die de meetingtaai van buitenlandsche radiosta tions beluisteren of de vertaling daarvan 'die de heer Mussert levert. Het feit alleen, dat zelfs nat-soc. Ka merleden op meetingen met stalen gezicht suggereeren, dat de overheid de werk loosheid kan oplossen zonder geweldige bedragen te leen en, is teekenend voor het peil van ontwikkeling, dat zij onder hun gehoor hebben. Wij beweren niet, dat ons land voor werkloosheidsbestrijding geen paar hon derd millioen uitgeven kan boven de som men, die thans worden uitgegeven. Dat is een financieel© kwestie en ten deel© een technische, in zooverre er werk objecten zijn. Maar beweren, dat dit kan zonder leenien en beweren, dat gedwongen leenen op Duitscbe, Russische of Italiaansche schaal geschieden kan zonder een staats socialistische politieke dictatuur, is drab bige demagogie. Wij moeten ten aanzien van de propa ganda van Heden als Mussert, vooral niet meenen met de rede iets te bereiken. Het is den heer Mussert volstrekt niet om redelijke argumenten te doen. Wie den daverenden onzin leest in de nat.- soc. pers, bemerkt zeer spoedig, -dat deze even „redelijk" is als- het aanbod van den heer Blitlier aan bondskanselier Schuschnigg om samencandidaat te zijn in Oostenrijk 1 Het is noödig, dat het Nederlandsche volk héél 'het volk, dus ook de in- telleotueelen zich doordringt van drie dingen een weermacht kost veel geld; werkloosheid oplossen kost veel -geld; de bereidheid -om dit geld te verstrek ken moet er zijn, wil men niet op 'dien duur de kans beloopen van overweldi ging of verwildering. Maar men moet elkaar niet wijs ma ken, dat men één werkelijke weermacht onderhouden kan zonder zware belastin gen en dat mien een paar honderdduizend werkloozen inschakelen kan zonder of fers. Wij' zullen niet zulke zware offers behoeven te brengen als- Duitschland, Italië en Rusland, waar de levensstan daard voor de massa zeer sterk naar be neden is gedrukt, maar wij allen zullen toch ook moeten offeren. Zoo is de werkelijkheid. Lerida bezet? Volgens een Reuter-bericht werden het kasteel en het station van Lerida gister middag ingenomen. Een nader bericht uit Saragossa meldt: Langs drie wegen zijn de reohtschen Lerida binnen gerukt t e 7 uur inden avond. Zij hebben de stad thans geheel in hunmacht. De correspondent van Havas bericht, dat, terwijl het vreemdelingenlegioen en de vechtwagens de straten van Lerida bin nenrukten, de regeeringstroepen Dog stand hielden tegen de ruiterij der opstan delingen, welke in het Noorden poogde den weg voor de vluchtelingen af te snij den. Achter de troepen, welke Lerida bin nenrukten, volgde onmiddellijk politie en civiele garde, die de orde en rust moeten handhaven, zoodra de stad geheel zal zijn bezet. Naar schatting heeft de artillerie der opstandelingen 2000 granaten op Madrid doen neerkomen, waaronder projectielen van 15.5 cm en zwaarder. Een groot aantal personen werd getrof fen. Tot nu toe heeft men 50 dooden en gewonden geteld. De kwestie van het lot der Spaansohe soldaten, die de Fransche grens overgeko men zijn, zal wel tot moeilijkheden aan leiding geven. Gayda wijdt een hoofdartikel in de Giornale d'Italia aan de naar Frankrijk uitgeweken troepen der regeering van Barcelona. Hij schrijft: „Het betreft een nieuwe ongeoorloofde flagrante overtreding door Frankrijk van de niet-inmengingsver- pliohting. Dit systeem vormt een directe oorlogs gemeenschap tusschen het Sovjet-Spaan- sohe gebied, aldus Gayda, en het Fransche gebied, dat een etappe wordt van 't front, een etappe, waarin de strijders zich reor- ganiseeren, versterken en nieuwen moed kunnen scheppen. Het is in overeenstemming met de in ternationale gebruiken, dat overloopers naar het gebied van een neutralen staat daar direct worden ontwapend en geïnter neerd. Het is thans dus duidelijk en on dubbelzinnig bewezen, dat Frankrijk niet neutraal is, doch de Sovjet-Spanjaarden achter het strijdfront steunt en aldus bij draagt tot hun tegenstand. Aan het front van Guadalajara hebben de regeeringstroepen een aantal dorpen bezet. De strijd was ook hier zeer hevig. Generaal Miaja, die de krijgsverrichtin gen in dezen sector leidt, hoopt dat de opstandelingen gedwongen zullen zijln, troepen uit Gatalonië naar Guadalajara over te brengen. Ze waren reeds verplicht versterkingen aan te voeren in enkele sectoren. Bij Mocasillas was de strijd vooral zeer fel. Tanks en cavalerie namen er aan deel. De luchtmacht der opstan- deringen traohtte vergeefs den opmarsch te stuiten. TSJIANG KAI SJEK KRIJGT DICTATORIALE MACHT. Zeven Chineesche divisies In gevaar? Op de spoedbijieenkomst van het con gres Kwomintang is Tsjiang Kai Sjek toet dictatoriale bevoegdheden bekleed. Hij is n.l. benoemd tot algemeen uitvoe rend bestuurder van de Kwomintang met het recht van uiteindelijke goedkeuring en veto. Deze functie is geschapen met het doel een eenhoofdige staatsleiding te bezitten in het conflict met Japan. Op het congres heeft Tsjiang Kai Sjek een uit eenzetting van den mili tairen toestand gegeven. H ij u i 11 e z i c h optimistisch en zeide dat Japan, omzijn doel te bereiken, dertig divisies naar China zou moeten zenden, hetgeen onmogelijk is. Hankau loopt voor geruimen tijd geen enkel gevaar. Van Japansche zijde wordt gemeld: Zeven Chineesche divisies, die bijl be nadering 100.000 man troepen omvatten, worden in den sector tusschen Lanlint- sjen en Taiertsjoeang bedreigd met ver nietiging door de Japansche troepen, die Zuidwaarts oprukken. Nu alle strategisch belangrijke Chinee sche stellingen in Zuid-Sjantoeng, met uitzondering van Itsjau en Taiertsjoeang door de Japanners bezet zijn (en men verwacht, dat deze beide plaatsen elk oogenblik 'kunnen vallen) zal de toestand in Zuid-Sjantoeng spoedig het tweede stadium intreden. Intusschen melden de Chineezen juist in deze streek successen. Uit Hankau meldt Reuter/A.N.P.: Na een onafgebroken strijd van twaalf dagen zijn de Chineesche troepen er in geslaagd hun Japansche tegenstanders uit Taiertsjoeang en Hansjang te verdrij ven. In Chineesche kringen heeft deze over winning bemoedigend gewerkt. DE STAKING BIJ CITROëN. Voorstellen der regeering aanvaard. Met betrekking tot het conflict bij Ci- troën heeft de Fransche regeering aan beide partijen de volgende voorstellen ge daan: 1. D'e fabriek zal onmiddellijk door de arbeiders ontruimd worden. 2. Onmiddellijk daarop zullen de werk gevers de verschuldigde loonen uitbetalen. 3. Direct zal een arbitraal onderzoek ingesteld worden, teneinde de loonkwestie te regelen. De delegatie van arbeiders en technici der Citroënfabrieken heeft het voorstel der regeering aanvaard. LEENEN MAARI Naar het „Hbld." meldt, is wederom een DUitsche binnenlandsche leening te vei wachten, nadat in Januari j.l. nog een leening van R.M. 1 milliard onder gebracht was. Men meent te weten, dat 'de nieuwe leening R.M. 750 mill, bedra gen zal. NAAR GELIJKSCHAKELING VAN DE HONGAARSCHE PERS? Naar van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, koestert de Hongaarsche regee ring het voornemen een centraal pers- en propagandabureau in te stellen, in welks handen de zorg zal berusten van de vorming der openbare meening, op ver schillende gebieden. Dit nieuwe bureau zal de pers in dienst van het nationale leven stellen en reeds komende week in werking treden. Verder bestaat, naar verluidt, het plan •binnen het kader der nieuwe perswet, die in voorbereiding is, een bijzondere „pers kamer" in te stellen, wier taak het zal zijn de Hongaarsche pers in handen te brengen van zuivere Magyaren. Van de jaarlijks door het Centraal Bu reau voor de Statistiek bewerkte statistiek der inkomens en vermogens in Neder land, is die betreffende het jaar 1936 1937 verschenen. Naast de cijfers voor elk der ruim 1000 gemeenten van het aantal aangeslagenen in de Inkomsten- en Vermogensbelasting, het bedrag hunner inkomens en vermo gens en het gemiddeld inkomen en ver mogen per aangeslagene, komen hierin voor de eerste maal ook voor elke ge meente de gemiddelde bedragen dezer in komens en vermogens per inwoner voor. •Dezelfde gegevens zijn in deze statis tiek ook opgenomen voor de elf provin ciën, de 42 economisch-geografische groe pen en een zevental groepen van gemeen ten naar het zielental. Door onderlinge vergelijking dezer ciji- fers verkrijgt men een globalen indruk van de meerdere of mindere welvaart der bevolking in de verschillende deelen van ons land. Hoe sterk deze cijfers wel afwijken, moge o.a. hieruit blijken, dat 4,77 pet. van de aangeslagenen in alle gemeenten te zamen een inkomen heeft van f 5000 of meer. In Ker'krade is dit cijjfer slechts 1,06 pot., terwijl dit voor Bussum 13,84 pet. bedraagt. Ook blijkt, dat 11,90 pet. van de aangeslagenen in alle gemeenten een vermogen heeft van f 100.000 of meer, terwijl dit voor Emmen het geval is met 6,02 pet. en voor Rheden met 24,09 pet. De hoogste en laagste gemiddelde bedra gen der in de belasting vallende inkomens per inwoner worden voor de afzonderlijke gemeenten aangetroffen in Bloemendaal en Nistelrode (resp. f 1593 en f 46). Het hoogste gemiddelde bedrag der in de be lasting vallende vermogens heeft even eens Bloemendaal, en wel f 17.380, terwijl voor het laagste 'bedrag f 33 wordt ge vonden. Tusschen deze uitersten bevinden zich de overeenkomstige bedragen van alle andere gemeenten en die van de in de statistiek voorkomende territoriale onder- deelen des lands. DR H. J. LOVINK f Op 72-jarigen leeftijd is te Sehevenin- gen overleden Dr H. J. Lovink, oud-direc teur-generaal van den Landbouw en oud lid van de Tweede Kamer. De heer Lovink werd reeds op jeugdi gen leeftijd benoemd tot directeur van de Ned. Heide Mij. In 1901 werd hij benoemd tot directeur-generaal van den landbouw en in 1912 tot directeur van het Depar tement van Landbouw in Ned. Indië. Na zijn terugkeer uit Indië, werd hij in 1922 door de C. H. Unie naar de Tweede Ka mer afgevaardigd. Een jaar later werd hij benoemd tot burgemeester van Alphen a. d. Rijn. De overledene, die zich sterk voor landbouw- en visscherij bleef inte resseeren, maakte deel uit van tal van staatscommissies. De Universiteit van Groningen erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot doctor honoris causa. Hij was Ridder in de Orde van den Nederlandsohen Leeuw, Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, Comman deur in de Huisorde van Oranje en voorts Commandeur in de Leopoldsorde en in de Orde van het Legioen van Eer. GIFTEN VOOR ONZE DEFENSIE. Aan giften voor onze defensie was Za terdag weer ongeveer f5000 ontvangen, waarmede het totaal bedrag gestegen was tot f 66.192,25. Bij de vereeniging voor Nationale Vei ligheid is sinds de vorige opgave ontvan gen f 1161,50. In totaal heeft deze vereeniging in de laatste dagen ontvangen f 6273,48. HET TOESTAAN VAN EXTRA ONDERWIJS. Vragen van het Tweede Kamerlid Suring aan den Minister van Onderwijs. Het Tweede Kamerlid Suring heeft aan den minister van Onderwijs, K. en W. de volgende vragen gesteld 1. Is het juist, dat de minister, beslo- Binnenland. Graanrechten verhoogd; 'heffing op sui ker verlaagd. Consumptiemelkregelong. Samenwerking tusschen Nederland en België. Buitenland. Lerida door de Spaansche opstandelin gen bezet. W'ordt Tsjang Kai Sjek dictator in China ten hebbende om in 'de moeilijkste geval len, als gevolgen der geldende leerlingen- schaal, een voorziening te treffen door met toepassing van het tweede lid van artikel 56 der lager-onderwijswet 1920 een extra-onderwijzer voor rijksrekening toe te staan, hij zulk toestaan van Oen extra-leerkracht, aan gemeente- en schoolbesturen de eischen stelt a. dat ziji, ook in het geival, dat dit krachtens respectievelijk het vierde lid van artikel 56 onder b en het tweede lid van artikel 97 onder e der wet niet van hen kan worden! gevorderd, een wacht gelder zullen benoemen, en ■b. dat zij, terwijl artikel 56 tweede lid der wet het toestaan van een extra,-on derwijzer beperkt tot „voor een jaar of een gedeelte van een jaar, dien wacht gelder voor vast zullen aanstellen? 2. Staat de minister met toepassing van het tweed© lid van artikel 56 der wet, behalve in het geval, dat het aantal leerlingen in den loop van het jaar zoo danig stijgt, 'dat gegronde verwachting bestaat, dat per 1 Januari van het vol gende jaar ingevolge het eerste lid van dat artikel recht ontstaat op rijksvergoe- ding van het salaris1 van een of meer onderwijzers meer dan in het loopienlde jaar, met handbaiving van de financieele gelijkstelling van openhaar en bijzonder onderwijs die met betrekking tot de ou- derwijzerssalarissen, welke voor rijksreke ning komen, door artikel 97, eerste lid der wet uitdrukkelijk wobdt gewaarborgd, ook een extra-onderwijzer voor rijksreke ning toe in andere, gevallen Zoo ja, weike zijn die gevallen 3. Is de minister bereid, indien het niet mogelijk blijkt, met een juiste toe- passing van het tweede lid van artikel 56 der lager-onderwijswet 1920 de moeilijk heden, die hetgevolg zijn van het on voldoende der geldende leerlingenschaal, te ondervangen, alsnog verbetering der schaal te faelvurderen HET PRACHTIGE WEER IN MAART. De warmste Lentemaand sinds 1888. De maand Maart is de warmste ge weest die sedert het begin der waarne mingen op de filiaal-inrichting (1888) ge observeerd werd. De temperatuur bedroeg gemiddeld 8.9 gr. O., d.w.z. 3.4 gr. G. bo ven de normale waarde, hetgeen een bui tengewoon groot verschil oplevert. Tot nu toe had Maart 1903 het record met 8.4 gr. G. Zeer groot is ook het aantal uren zon neschijn geweest, n.l. 176, terwijl het land- gemiddelde voor Maart 116 uren be draagt. Toch is hier niet van een record sprake, daar 1931 en 1933 voor Maart een nog grooter aantal zonneschijnuren op leverden. De hoeveelheid gevallen regen ligt niet zoo bijzonder ver beneden bet gemiddel de. Dat de afgeloopen maand een drogen indruk heeft gemaakt, ligt in het feit, dat ongeveer drie kwart van de totaal geval len hoeveelheid van 37 mm op den 25sen en 26sten werden geregistreerd. Het ge middelde, waarop we in Maart „recht" hebben is 45 mm. Vergelijken we de afgeloopen maand met die van verleden jaar, dan hebben we reden om tevreden te zijn. D'e 'hoeveel heid gevallen regen bedroeg toen het dub bele; het aantal uren zonneschijn was minder dan de helft en de gemiddelde temperatuur was slechts 4 pr. C. We heb ben dan ook den laatsten tijd vrijwel voortdurend geleefd in een gebied van hoogen druk, hetgeen duidelijk uitkomt, wanneer we den gemiddelden barometer stand gedurende de afgeloopen maand (767.2) vergelijken met het gemiddelde van 759.1 mm over de voorgaande veer tig jaren. BOND VAN OPTICIENS. Bezwarentegen wetswijziging. De Bond van Opticiienls heeft zich met een reijuest gewend tot den minister van Sociale Zaken en de leden 'der Tweede Kamer, naar aanleiding van het door den minister ingediende ontwerp van wet tot aanvulling van art. 1 van de wet van 1 Juni 1865, hetwelk tot strek king heeft het begrip „verleenten van ge nees-, heel- en verloskundigen raad" naar de meening van adressant ver bui-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1