De bevolking van Zeeland. Chr. Middenstandsorganisatie. Dubbele garantie voor alle verzekerden Dagblad voor de Provincie Zeeland Algemeene Friesche Levensverzekering-Mij. Groot-Noordhollandsche van 1845 EERSTE BLAD De strijd in China. De strijd iri Spanje. ZATERDAG 2 APRIL 1938 52e JAARGANG - No. 156 De vlucht uit het huwelijk. Burmaniahuis Leeuwarden van Brienenhuis Amsterdam Belangrijkste Nieuws Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Entergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorstgtraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 DirecLeur - Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Abonnementsprijs f 2-.50 per kwarten' Weekabonnementen voor Middelburg Goes en VHsslngen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden medcdeellngen 60 cent per regeS Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Naast de factoren van godsdienstig ze- delijken aard zijn er ook nog andere, die bij het nagaan van' de oorzaken der ont volking van Zeeland niet uit het oog mo gen worden verloren. Uit gepubliceerde statistische cijfers is wel gebleken, dat de crisis niet zonder invloed is gebleven op de daling van het geboortecijfer. Dat is te verstaan. Duizen den jonge menschen zagen door de cri sis hun toekomstplannen verijideld. Maardit geldt voor het geheele land. Men zal niet kunnen zeggen, dat ons gewest in bijizondere mate door de crisis is geteisterd. Eh als dus het ver- houdingscijifer voor onze provincie on gunstig is, dan moeten er andere oorza ken zijd. aan te wijzen. Ook het feit dat Zeeland een zoo goed als uitsluitend plattelands-bevolking heeft, kan hier geen licht brengen. Im mers in het algemeen is het geboortecij fer in de groote steden minder gunstig dan op het platteland. Wel echter is misschien van invloed de uitzonderlijke ligging van onze provincie en de afgeslotenheid in verband met de aanwezige riviermonden. Er is daardoor bij vele jonge menschen een drang om weg te komen. Zij willen hun vleugels uitslaan en dan bemerken zij, dat de mogelijkheden hier beperkt zijn. in andere, meer in het centrum gelegen provinciën zijn meer en betere kansen. Niet geheel zonder invloed is hierbij ook de wijze waarop Zeeland vaak wordt beoordeeld. Men herinnert zioh misschien hoe on langs in een provinciaal blad geschreven werd over de mogelijkheid, dat de te be noemen secretaris van het te stichten Pachtbureau in Hulst zou wonen. On danks het feit, dat een zeer belangrijk percentage van onze landbouwers in Z. Vlaanderen woont, vond men dit toch de dwaasheid gekroond. Zulk een bureau be hoorde in het centrum van de provincie te zijn en wie het voor Hulst zou durven opnemen toonde daarmee toch eigenlijk- bij zijn tijd ten achter te zijn. Nu, precies zoo staat het met de be- oordeeling van Zeeland in andere provin ciën. Zeeland is een uithoek en wordt beschouwd en ook behandeld als een uitr hoek. Dit alles heeft zijn invloed en het ge volg is, dat het vooral vaak jonge men schen en jonge gezinnen zijn, die, met het oog op de toekomst-mogelijkheden, trachten weg te komen. En zóó gaat het in onze provincie met de bevolking naar beneden. En het verdient zeker aanbeveling ern stig te overwegen, wat er gedaan kan worden om dit proces te stuiten. In verband hiermede moge door de Overheid bijzondere aandacht geschonken worden aan de verbindingswegen. Het mogelijke moet worden gedaan om b.v. Zeeuwsch-Vlaanderen dichter bij het ove rige deel van Zeeland te brengen. Wij denken hierbij ook aan de postale verbin dingen, aan onderwijlsgelegenheden, enz. Eten klacht die vaak gehoord wordt is deze, dat het wonen in Zeeland in ver houding tot het centrum des lands duur is. Dit geldt van het reizen, van het on derwijs, van electriciteit, van belastingen. Men moet naar verhouding veel betalen voor weinig gerief. Hoofdzaak, dit stemmen wij toe, is dit alles intusschen niet. Het voornaamste is de verderfelijke geest die ook in onze provincie heerscht en die in letterlijken zin een doo- dende werking heeft. Eën werking die, naar het zich laat aanzien, in toenemende mate gevoeld zal worden. Want als het eenmaal berg afwaarts gaat, dan gaat het steeds snel ler naar de diepte. Onder dit kopje schreef enkele jaren geleden het „Alg. Handelsblad": Wer wird denm weinen wenn man aus ein ander geht, Wo auf der naehsten Ecke schon ein andrer stebt! Zelden heeft een operette-schlager hier grooter opgang gemaakt, dan het refrein tje waarvan ik de beide eerste regels hier boven schreef. Maandenlang werd het in alle restaurants door alle strijkjes ge speeld. Tot vervelens toe. Begrijipelijlk zal men zeggen. Een leutig liedje, 'n vlot geschreven lustig melodie tje, dat gaat er altijld inMaar ik ge loof dat de populariteit van het aange haalde refrein toch een dieperen grond heeft, dan de vroolijke vlotheid van het melodietje. De woorden van dit refrein zijin karakteristiek voor den geest van dezen tijd, voor den geest van lichtzin nigheid, genotzucht en uiterlijkheid, die zich iederen dag brutaler en opdringen- der manifesteert en steeds breeder krin gen des volks aantast. Eü daarom moest dit liedje bij het pu bliek van dezen tijd met zijn vervagende begrippen van moraal en oirbaarheid wel vroolijken weerklank vinden." De schrijver in het „Handelsblad" haó en heeft gelij|k. Wijl denken aan het steeds toenemend aantal echtscheidingen. Aan den „leugen in de wetgeving", waardoor de echtschei ding zoo sterk in de hand wordt gewerkt. Aan het kwaad der geboortebeperking. En wij denken in verband hiermede ook aan wat de Apostel Paulus schijft in 2 Timotheus: „En weet dit, dat in de laatste dagen ontstaan zullen zware tijden. Want de menschen zullen zijin liefhebbers van zioh- zelve, geldgierig, laatdunkend, hoovaar- dig, lasteraars, den ouders ongehoor zaam, ondankbaar, onheilig, zonder na tuurlijke liefde, onverzoenlijk, achterklap pers, onmatig, wreed, zonder liefde tot ide goeden, verraders, roekeloos, opge blazen, meer liefhebbers der wellusten dan liefhebbers Gods." AMERIKA MOET NEUTRAAL BLIJVEN. Hoover's Indrukken over zijn rondreis door Europa. Oud-president Hoover heeft in den raad voor buitenlandsche betrekkingen te Washington een rede gehouden over zijn rondreis door Europa. Hij zeide o.a., dat, indien de wereld den vrede wil bewaren, de Vereenigde Staten den vrede moeten bewaren zoowel met de dictators als met de democrati sche regeeringen. In het iverder verloop van zijn rede heeft Hoover nog gezegd, dat Europa een rammelende oorlogsma chine is. Biji de meeste Europeesc'he mogendheden heeft hij de overtuiging ge vonden, dat de Vereenigde Staten even onvermijdelijk in een volgenden oorlog zullen worden meegesleurd als bij dien vorigen het geval is geweest. Sommige volken bouwen zelfs hun vertrouwen hierop, doch dit moet de Vereenigde Sta ten des te vaster doen besluiten, zich niet meer te bemoeien met d© oorlogen van anderen. Hoover kwam tot de conclusie, dat de Vereenigde Staten een absoluut onafhan kelijke politiek moeten voeren, als het beste middel om uit een oorlog te blijven. De Christelijke Middenstandsorganisa tie begint ook in Zeeland tot ontwikke ling te komen. Tot voor kort telde de Vereeniging van den Christelijken handeldrij venden en industriëelen Middenstand in Zeeland nog slechts twee afdeelingen, Middel burg en Vlissingen. Maar nu eindelijk begint er eenige ver andering te komen. Het kleine plantje gaat groeien. De vorige week werden de afdeelingen Scharendijk eB ro uwer shaven opgericht. En nu deze week is Z i r i k s e ge volgd. De vraag is nu of deze groei zich zal voortzetten. Aan middenstanders van Christelijke overtuiging ontbreekt het niet in onze provincie. En evenmin ontbreekt de nood zakelijkheid van landelijke organisatie, vooral in verband met de uitvoering van de Vestigingswet-Kleinbedrijf. Hierbij wordt ook ten volle met de Christelijke organisatie gerekend. En dat zal te meer het geval zijn, naarmate die organisatie sterker wordt en aan betee- kenis wint. SCHIJNHEILIG GEZEUR. De heer W. H. Vliegen, één der voor mannen van de S. D. A. P., schreef in dertijd in zijn „Sociaal-democratisch© ge meentepolitiek": „Vooral met dat schijnheilig gezeur van: dit of dat hoor en de ouders te doen; in dit of dat behoort het gezin te voorzien, dient ten spoedigste geheel te worden ge broken". Hitier zal het niet anders zeggen. En Mussert zal het Hitier gaaxne na-zeggen Strijd op zestig mijl van Sjanghai. Volgens te Sjanghai ontvangen berich ten worden gevechten op groote schaal geleverd op slechts zestig mijlen ten Zuid-Westen van Sjanghai, waar de Ghineesc'he geregelde troepen zich ge voegd hebben bij' de guerrilla-voerende soldaten in den driehoek Sjanghai W oe'ho eHangts jau. De 'Chineezen melden, dat zij den strijd gebracht hebben tot tachtig mijlen van Sjanghai gedurende de afgeloopën tien dagen. In een communique 'gistermiddag wordt gezegd, dat de Ghineesche troepen er gis teravond in geslaagd zijin, na heftige tegenaanvallen 'de Japanners uit hun stellingen in het Noordelijke deel van Taier Tsjwang te verdrijven. Volgens be richten van het front zettën de Chinee zen hun zegevierenden opmarsöh naar het Noorden voort. Daarentegen melden Japansche berich ten uit Peiping, dat een Japansche co lonne de zoogenaamde ondoordringbare linie Taier TtsjwangSiang JenLin Ji, heeft doorgebroken. DE HOUDING DER R.K. BISSCHOPPEN IN OOSTENRIJK. Dë „Osservatore Romano" publiceert de volgende mededeeling „Naar aanleiding van verschillende in terpretaties betreffende de bekende ver klaring van de Oostenrijksche bisschop pen, zijn wij gemachtigd me'de te deelen, dat die verklaring werd opgesteld en on derteekend zonder eenig medeweten of goedkeuring achteraf, van 'dien Paus en uitsluitend onder de verantwoordelijkheid van Oostenrijks episcopaat." OORLOGSDUURTE IN JAPAN. Alle warenhuizen te Tokio hebben met ingang van vandaag hun prijzen met 10 tot 15 procent verhoogd in verband met de verhooging der belastingen. DE STRIJD OM LERIDA. Gistermiddag, om 18 uur 20, zijn de opstandelingen doorgedrongen tot de eerste huizen van de buitenwijken van Lerida. Zij hebben deze buizen bezet. De regeeringstroepen verdedigen de stad tot het uiterste. Krijgsgevanenen hebben verklaard, dat Campesino, dien velen dood waan den, thans in Lerida is en gezworen heeft, de nederlaag van Teruel te wre ken. Zij bevestigden ook, dat het slot van Lerida versterkt is en dat daar zeer lang tegenstand zal worden geboden. Een krijgslist. Eenige afdeelingen opstandelingen zijn in Lerida in de val gelokt en hebben daarbij zware verliezen 'geleden. 'Ooggetuigien verhalen, 'hoe Donderdag middag een colonne de stad naderde zonder op tegenstand te stuiten. Desal niettemin rukten de opstandelingen slechts met Üe grootste voorzichtigheid op. In de staJd hadden de verdedigers zich echter, gewapend met handgranaten en mitrai'L leurs, verborgen. Bdvendien konden zij uit verborgen artilleriestellingen alle be langrijke straten en pleinen met snel- vuurgesc'hut bestrijken. Ze hadden bevel gekregen, zich bij' dien intocht der opstandelingen volkomen stil te houden en pas op een afgesproken teeken aan te vallen. Spoedig daarop redien veertig of vijftig tanks de stad binnen. In volkomen rust en orde konden zij de hoofdstraten bin nenrijden en stellingen betrekken. Eenige tanks keerden om en brachten de infan terie bericht, 'dat de stad ontruimd was. Daarop trokken ook afdeelingen infan terie de stad binnen en tezelfder tijd vlo gen eskaders gevechtslv'liegtuigen boven Lerida. Nog zweeg 'het afweergeschut. Toen echter de nationalistische infanterie in de hoofdstraat was 'gekomen, werd het afgesproken teeken gegeven en van alle kanten het vuur geopend. De colonnes, die in gesloten gelederen marcheerden, konden geen dekking vinden in de small© straten. Handgranaten sloegien groote 'gaten in de gelederen en het tank-af weergeschut opende 'het vuur op de tanks. Te zelfder tijd beschoten de ludht- afweerkanonnen Ide vliegtuigen van den vijand en ©en oogenblik later verschenen reeds regeeringsvliegtuigen, die den strijd met de opstandelingen aanbonden en hen verdreven. 'Spoedig daarna moesten de opstande lingen 'de stad verlaten. AMBASSADEURS TE ROME EN LONDEN BENOEMD. Hitier heeft benoemd: Von Mackensen, staatssecretaris van buitenlandsche zaken, tot ambassadeur te Rome. Von Dircksen, tot dusver ambassa deur te Tokio, tot ambassadeur te Lon den. Generaal-majoor Ott, militair attaché te Tokio, tot ambassadeur te Tokio. WAT EEN ACCQORD TUSSCHEN ENGELAND EN ITALIë ZOU INHOUDEN. Naar in goed ingelichte kringen wordt meegedeeld zijin de geruchten, die de laat ste dagen de ronde deden en volgens wel ke de Britsch-Italiaansche onderhande lingen reeds tot een algeheele overeen stemming hebben geleid, voorbarig. Me n is echter de meening toegedaan, dat de onder handelingen ©en zeer gun stig verloop hebben en men koestert de hoop, dat over twee of drie weken ©en overeenkomst zal wor den bereikt. Men is er in geslaagd op enkele moeilijke punten tot overeen stemming te komen. Rome zou er in heb ben toegestemd, dat de erkenning van de verovering van Abessynië zou geschieden door bemiddeling van den Volkenbonds raad, die 9 Mei a.s. bijeen komt. Verder zou Rome bereid zijn de verze kering te geven, na het einde van den Spaanschen bur ger o o r 1 og(!) alle Italiaansche vrij willigers uit Spanje terug te trekken. De besprekingen omtrent de positie van Engeland en Italië in de Middellandsche en de Roode Zee zouden tot een gunstig resultaat hebben geleid. Ook ten aanzien van de Italiaansche propaganda in Brit- sche gebieden zouden de onderhandelin gen bevredigende resultaten hebben op- geleverd. Indien een accoord zou worden bereikt, zouden de Italiaansche troepen in Lybië tot de helft worden verminderd. DE NOTA'S INZAKE DEN BOUW VAN GROOTE SLAGSCHEPEN GEPUBLICEERD. Dë formeele nota'is, die op 31 Maart uitgewisseld zijn tusschen de Britsche, Fransche en Amerikaanische regeeringen betreffende de z.g. escalatorclause in het Londensche vlootverdrag, zijn thans ge publiceerd. De A m e r i k a a n s c h e en Brit sche regeeringen verklaren, dat tenge volge van het ontbreken van eenigerlei verzekering van den kant der Japansche regeering, dat Japan niet doende is met den bouw van- slagschepen boven 'de limieten van het Londensche vlootverdrag, zij be is loten hebben gebruik te maken van haar recht tot overschrijding van den hoog sten limiet voor slagschepen n.l. 35.000 ton. De Amerikaansche re- geering verklaart in haar nota hoven- Binnenland. De 'begrootingen van Economische Zaken en Landbouwcrisisfonds door de Eerste Kamer aangenomen. Het dreigend conflict in d© sigaren-indu strie. Buitenland. De strijd om Lerida. De onderhandelingen tusschen Engeland en Italië vorderen goed, Dë bouw van grootera slagschepen. dien, dat >de voorgestelde overschrijding van de limieten ook betrekking heeft op het kaliher van het geschut, dat op de slagschepen gemonteerd mag worden. Do Britsche nota maakt van het gesChutkali- ber geen melding. Dte Fransche nota verklaart, dat de Fransche regeering zal voortgaan de kwalitatieve beperkingen, vastgesteld door het Londensche vlootverdrag, te 'handhaven, zoolang geen andere con tinentale mogendheid in Europa deze overschrijden zal. De Fransche nota voegt hieraan toe, dat de Fransche re- geeriïug op grond van het verlangen Koo lveel mogelijk den omvang -en de even tueel© gevolgen van dit eerste overschrij den van de limieten te beperken den wensch heeft, dat zoo spoedig mogelijk een overeenkomst tot stand zal komen tusschen alle mogendheden, 'die tot 'dus verre overeenstemming hadden bereikt ten opzichte van hun vlootbouw. Het 'zal thans noodig zijn voor de ver dragspartijen van het Londensche vloot verdrag overleg te plegen en te trachten een overeenkomst tot stand te brengen ■teneinde de overschrijding der limieten tot een minimum te beperken. Het zal Duitsc'Mand en Rusland1 uiter aard vrij staan hun vlootbewapening op te voeren in verband met het Britsche besluit. Wanneer een van deze beide lan den daartoe echter 'zou oveTgaan, zou Frankrijk zijn besluit moeten herzien. Dit zou eveneens bet gdval zijn wanneer Italië, dat het Loudens Che vlootverdrag niet heeft onderteekend, mocht besluiten 'de tonnage van zijn slagschepen te ver- hoogen. HITLERS VERKIEZINGSTOURNEE IN OOSTENRIJK. Hitier wordt vandaag weer in Oosten rijk verwacht. Zondag verblijft hij te Graz, waar hij een groote verkiezings rede zal houden. Daarna maakt hij een verkiezingsreis door Oostenrijk. Tot Donderdag zal hij eiken dag in een an dere stad een spreekbeurt vervullen. Vrijdag houdt hij rust en 9 April komt hij te Weenen, waar hij 's avonds met een groote rede zijn verkiezingstournée zal eindigen. Hij zal Zondag te Weenen zijn stem uitbrengen. Korte Berichten. In een brief aan den rijksstadhou der van Oostenrijk zegt gouwleider Bür- ckel: „Nu het regime Schuschnigg met zijn legitimistisch bedrog gevallen is, acht ik het noodzakelijk, dat de door dit systeem afgedwongen benoemingen van Otto van Habsburg tot eereburger onver wijld geannuleerd worden". Bij decreet van de rijksregeering te Berlijn is voor het gebied van het land O'ostenrijk een rijkspropagandabureau opgericht, welks zetel te Weenen geves tigd zal zijn. Nog meer baantjes voor de Nazi's. Eën hevige storm, welke sedert 24 uren in Polen woedt, heeft in de Berg landschappen een isnelheid van 130 km. per uur bereikt. Te Warschau zijn tot nu toe in meer dan honderd gevallen menschen door de kracht van 'den storm tegen 'de straat ge slingerd on gewond. TOELATINGSEXAMEN H. B. S. Ter aanvulling van wat gisteren over het nieuwe toelatingsexamen tot de vijf jarige H.B.S.-sen werd medegedeeld, ver melden wij hier nog, dat er een Commis sie van Advies voor het schrifte- 1 k e examen zal worden ingesteld, tot het samenstellen van opgaven waarvan de examencommissies („toelatingscom missies") gebruik kunnen maken; deze „aansluiting" is dus niet verplicht. Dte minister van Onderwijs benoemt de com missie telkens voor vijf jaren, en bepaalt jaarlijks voor 1 Maart den datum van het schriftelijke examen voor die scho len, die van de opgaven van de com missie gebruik maken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1