De Financiering van lie Defensie-Uitgaven (MME BIIUSIOGGE U bespaart tijd en geld SPECIALE MIDDENSTANDERS ADRESSEN BANDEN S. W. GABRIËLSE Prima waterdichte Dekkleeden Expeditie en Verhuizingen MIDDENSTANDSBELANGEN Fa C. ORANJE Lz. - GOES W. VAN DER ENDT - GOES L VAN SPARRENTAK - MIDDELBURG 'T WOLHUIS" Fa. B RAND - DEKKER Adm. van „De Zeeuw" Goes Rechtszaken. Het Is de plicht van ons volk de handen in een te slaan om de offers te brengen welke de Defensie thans vraagt. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. SCHOUWEN-DUIVELAND. NOORD-BEVELAND. Rimmelandstr. 5, Goes, Telef. 421 ELECTRO TEChNISCH BUREAU GOES VOORSTAD 11 VOORSTAD - Telef. 220 in Binnen- en Buitenland Verkoop door middel van automaten. Het wetsontwerp waarin deze materie wordt geregeld. VOOR is Uw eenigst aanbevolen Adres J. P. DE WINDT, Aan de memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsont werp tot tijdelijke voorziening tot ver sterking van de opbrengst van de in komstenbelasting en van de 'dividend- en tantième-belasting tot gedeeltelijke dek king van uitgaven voor de defensie wordt het volgende ontleend De Minister van Financiën heeft met waardeering kennis genomen van het vrij algemeen ingenomen standpunt, dat het de plicht der volksvertegenwoordiging is mede te werken aan het treffen van maatregelen ter voorziening in de uitga ven, welke een gevolg zijn van de ver sterking van de defensiemiddelen des Rijks. Het reëele tekort der vastgestelde be grooting voor 1938 moet worden becij ferd op f85.1 millioen. Dit tekort is uiteraard mede veroorzaakt door de stij ging van de defensie-uitgaven. Recap ituleerende kan ge zegd worden dat het Rijk voor 1938, in vergelijking met de be grooting 1937, voor een meer dere uitgaaf voor iDe'fensie- doeleinden staat van circa f34.8 millioen. Dit bedrag zal dan in de eerstvolgen de jaren nog stijgen wegens rente en af lossing van de kosten voor modernisee ring van bet materieel der weermacht en kosten voor de kazerneering in verband met de wijziging der Dienstplichtwet (be rekend tegen 3 pet. rente en aflossing in 40 jaren) met f9.9 millioen, wegens meerdere aanbouwkosten van de marine met f 1,5 millioen, wegens meerdere ex ploitatiekosten en vervanging materieel f 15.8 millioen, tezamen f 27.2 millioen. Op de begroo'ting voor 1939 zal, we der vergeleken met 1937 f44.8 millioen meer drukken, op die voor 1940 f 52 millioen meer, op die voor 1941 f 60 mil- 'lioen meer en op die voor 1942 f 62.1 millioen meer. Voor al deze uitgaven ia tbans geen dekking beschik baar. Wanneer dan voorts in acht wordt genomen, dat overigens dus ge heel afgescheiden van de niet gedekte meerdere defensie-uitgaven de be grooting 1938 een reëel tekort op den gewonen dienst vertoont van circa f 71.4 millioen, dan is de omvang van de uit gaven, welke dekking vereischen, in beeld gebracht. Naast belastingverhooging kan uitga venbeperking een middel zijn tot beper king van de tekorten. Wat dit laatste middel betreft, handhaaft de minister zijn standpunt, dat bet noodzakelijk is den bezuimgingsarbeid voort te zetten. Het is echter de plicht van ons volk de handen ineen te slaan om de offers te brengen, welke de defensie thans ons land extra oplegt. Met groote vreugde heeft de minister dan ook kennis geno men van de offers, waartoe reeds ver- scheidenen zich geheel vrijwillig de laat ste dagen gedrongen gevoelden, in welke uitingen hij; symptomen ziet van het al gemeen bij ons volk aanwezige gevoel, dat de tegenwoordige omstandigheden van elk onzer zware offers vordert. De nieuwe uitgaven, waarvoor thans dekking moet worden gevonden, 'hebben dan betrekking oip de vergrooting van het contingent, de verlenging van den eers ten oefentijd, de moderniseering van het materieel der weermacht, de meerdere aanbouwkosten voor de marine, alsmede de meerdere uitgaven voor exploitatie en vervanging in verband met een en ander. Men kan zonder overdrijving consta- teeren, dat bet als een eerezaak voor ons geheele volk moet worden beschouwd, er voor zorg te 'dragen, dat de extra-kosten, welke de bijzondere internationale ver houdingen thans in het belang van ons volksbestaan noodzakelijk maken, ook wordien opgebracht. De gedachten van den Minister gaan op grond van deze overweging in de richting van een afzonderlijke financie ring van de bedoelde uitgaven door mid del van een nationaal defensie fonds. Aldus zou voor de financiering van deze voor het geheele volk 'hoogst belangrijke zaak een vorm kunnen wor den verkregen, welke een ieder in staat stelt zich daaromtrent een volledig oor deel te vormen. Om het noodzakelijke evenwicht tot stand te brengen, overweegt de Minister een verhooging van het percentage der omzetbelasting, eventueel nog aangevuld met een matige verhooging- der perso- neele belasting. Inzake 'het voorgestelde noodoffer in den vorm van een heffing ineens, sluit de Minister zich aan bij de meening van andere leden, 'die van oordeel zijn, dat dit voorstel om verschillende redenen moet worden afgewezen. In het algemeen kan de Regeering wel meegaan met de geuite gedachte, dat een verbetering van 's lands financieelen toe stand te verwachten isi van een toene ming van de bedrijvigheid. Overigens vestigt zij er in dit verband nog de aandacht op, dat ook deze 'de fensie-uitgaven hetzij direct, hetzij indi rect de bedrijvigheid 'hier te lande zullen stimuleeren en dientengevolge de werk loosheid 'zullen 'doen verminderen. Reeds aanstonds nadat de noodzake lijkheid van versterking van de defensie was gebleken, heeft de 'Regeering aan bet denkbeeld van een weerbelas- t i n g haar aandacht geschonken. Zij 'heeft echter na bestu'deering van het in 1915 ingediende, doch later ingetrokken ontwerp van wet tot heffing van een weergeld en van de wijze, waarop het 'denkbeeld in enkele andere landen, met name in Duitschland en Zwitserland, is uitgewerkt, van toepassing van dat denk beeld moeten afzien. ten geplaatst, waarvan 184 op het Zuider- strand en 21 op het Noorderstrand. Het aantal kano's bedroeg 37. De „Gids van Zoutelande" werd in 6000 ex. verspreid. De penningm., dhr M. Adriaanse, meld de een 'batig saldo van f170,90 bij een eindcijfer van f2348,23. Dhrn J. Verhangen, J. Jobse en M. Adriaanse werden als bestuursleden her kozen. In de plaats van dhr G. Sturm, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd dhr J. Dingemanse gekozen en in de vac.-P. L. Franke, Dr F. G. Vaandrager. Dr F. G. Vaandrager is tot voorzitter van het bestuur benoemd. Terneuzen, De algemeene vergadering van den Scholenbond „Land van Axel" werd alhier gehouden onder leiding van d'hr C. J. No'bels. In Juni a.s. zal, ditmaal te Aks el, de jaarlijksche schooldag worden gehouden, in middag- en avondvergadering. Zieriksee. Woensdagavond werd hier een vergadering gehouden van Ghr. Mid denstanders om te komen tot de oprich ting van een afdeeling van den Ghr. Mid denstandsbond. D'e zaal was geheel ge vuld. De vergadering stond onder leiding van dhr J. D'irks. In zijn openingswoord wees hij op de roeping van den Ghr. Mid denstander om ook in zijn organisatie te leven overeenkomstig 's-Heeren wil en wet. In zijn rede, getiteld: „De Ghr. Mid denstander en de Vestigingswet", zette dhr Hamming uit Vlissingen, hoofdbe stuurslid van den 'Ghr. Middenstandsbond en lid van de Kamer van Koophandel op duidelijke wijze uiteen de noodzakelijkheid van organisatie op 'Ghr. grondslag. Na deze rede was er ruime gelegenheid tot bet stellen van vragen, waarvan een goed gebruik werd gemaakt. Nadat D's Hoogendoorn een ernstig woord van opwekking had gesproken en een schrijven van Dr van Lonkhuyzen was voorgelezen, werd 'besloten een afdee- Het 6250 ton metende motor-tankschip „Onoba", bij v. d. Giessen Zn. te Krimpen aan den IJsel voor rekening van de Kon. Shell gebouwd, heeft op de Noordzee proefgevaren, waarna de officieele overdracht plaats vond. ling van den Qhr. Middenstandsbond op te richten. Een 18-tal personen gaven zich staande de vergadering als lid op. Het voorioopig comité zal zeer binnenkort weer een vergadering uitschrijven om de verdere zaken te regelen. Kolijnsplaat. Woensdagavond vergader de alhier de kring Wissenkerke e.o. van den Bond van Meisjesvereen. op Geref. Grondslag. Presidente was Mej. M. van Heiningen van Wolfaartsdijk. Door de vereen, van Kamperland werd een onderwerp Gew. Gesch. „Esther" be handeld. Door de vereen, van Golijnsplaat de Kringsohets: „De M. V. en het Ver bond", terwijl door die vereen, tevens een bijdrage werd geleverd. Donderdagavond vergaderde de afd. Kolijlnsplaat van de Ned. Vereen, voor Luchtbescherming. Voorzitter de burge meester. Een reglement werd vastgesteld. Een bestuur van 5 personen werd geko zen, n.l. D's M. Bons, Dr L. P. Maas, Da H. Veenstra, J. van Dis en L. M. Vink. De voorioopige bestuursleden, n.l. de bur gemeester en dhr I. P. van Breda, werden benoemd als eere-voorzitter en als eere lid. De aandacht werd nog gevestigd op het geven van een cursus in E. H. B. 0. aan vrouwelijke leden. Kortgene. Een zerk gevon den. Op het laatste kleine stukje van de E'melisse-weië, dat nog afgegraven moest worden, is een zerk gevonden, lang 1 m en breed 0.85 cm. Op de zerk staat belaas niets te lezen; wèl stonden er twee kleine kruisteekens ingegrift. De geheele zerk is op moppen vastgemetseld. Eén der kruisteekens is van de zerk afgebrokkeld en door een bezoeker meege nomen. Onder de zerk waren geen bijzondere dingen te vinden, welke eenig licht kun nen verschaffen. Na 8 jaar terug. Acht jaar geleden verloor Méj. Van Oeveren-Vogo- laar haar gouden trouwring. Toen dezer ■dagen dhr Iz. Heijboer op de hofstede van dhr M. van Oeveren in den tuin aan bet spitten was, vond hij den ring terug. DE ZEEUWSCHE KLEEDERDRACHT. Wij ontvingen van een eenvoudige vrouw een schrijven over de propaganda van de instandhouding van de Zeeuw- sche kleederdracht. De vorm maakt het minder geschikt om het te plaatsen, maar de hoofdinhoud van wat zij schrijft, willen wij gaarne doorgeven. Zij vraagt allereerst waarom juist de landbouwende bevolking wordt opgewekt zich in de Zeeuwsche dracht te steken, waar deze dracht toch ontleend is aan de kleeding der edelen en aanzienlijken. Daarmee in strijd is toch ook v/el de aan sporing om bij voorkeur dienstboden in Zeeuwsch costuum te vragen. Veel meer doeltreffend zou, naar zij meent zijn, wanneer de heeren en mevrouwen zelf de Zeeuwsche kleederdracht gingen dra gen evenals de onderwijzers van Zeeuw sche afkomst, die werden opgewekt de aandacht van de kinderen op het mooie van deze kleeding te vestigen. De inzendster ontkent voorts, dat de Zeeuwsche vrouwen en meisjes zich voor de Zeeuwsche kleederdracht zouden scha men. De zaak is, meent zij, dat algemeen wordt beseft, dat wij leven in de 20ste eeuw, die ook aan de kleeding andere eischen stelt. RHEUMATISCHE PIJNEN IN BEENEN EN GEWRICHTEN TOTAAL VERDWENEN. Hier is een korte, maar krachtige ge tuigenis van de wonderbaarlijke werking van Kruschen Salts; „Ondergeteekende betuigt hierbij zijn oprechten dank voor de geneeskracht van Kruschen Salts tegen rheumatische pij nen in beenen en gewrichten, welke na het gebruik van een half jaar Kruschen totaal zijn verdwenen." J. B. te O. Wat zou het U waard zijn, wanneer U dit over eenigen tijd eveneens zoudt kunnen getuigen. Eb toch is het zoo een voudig: iederen morgen een theelepel Kru schen Salts in Uw eerste kop thee of kof fie. Alle schadelijke afvalstoffen, die zich anders kunnen ophoopen en die in de meeste gevallen de oorzaak van Uw rheumatische pijnen zijn, worden dan geregeld verwijderd. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij; apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op bet etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak- ting de naam Rowntree Handels Mij., A'dam, voorkomt. (Adv.) WEEZENRENTE. De volgende publicatie van den Voor zitter van den Raad van Arbeid te 's-Gra- venhage verdient zeer de aandacht: „Nog steeds komt het voor, dat vele personen niet goed op de hoogte zijn van de voordeelen, welke verbonden zijn aan het bezit van een rentekaart. Zoo blijkt in de practijk herhaaldelijk, dat gemeend wordt, dat bij het overlijden van den vader voor de kinderen beneden 14 jaar slechts dan recht op weezenrente bestaat, indien die vader een rentekaart had. Over het hoofd wordt dan echter ge zien, dat bij het overlijden van den vader, ook al had deze zelf nooit een rente kaart, recht op weezenrente voor de kin deren beneden 14 jaar kan bestaan, in- VOOR IS UW ADRES TELEFOON 396 SOLI ED VERTROUWD worden In iedere maat geleverd aan concurreerenden prijs. VRAAGT STALEN EN PRIJS. Voor NIEUWSTRAAT 25 Daar is zoo voor en na in midden- standskringen al heel wat over te doen geweest. Toen in 1930 de wet op de Winkelslui ting in de Tweede Kamer aan de orde was is een poging gedaan om ook de automaten onder de wet te brengen. In het ontwerp was bepaald, dat de bepa lingen van de wet niet op de automaten van toepassing zouden zijin en zoo is het gebleven. Daarna heeft men gepoogd de automa- tenverkoop per gemeentelijke verordening te regelen en aanvankelijk scheen het als of dat mogelijk zou zijn. Een door den gemeenteraad van Amsterdam vastgestel de verordening werd niet aan de Kroon ter vernietiging voorgedragen. D'e rechter oordeelde hierover echter anders. Toen van overtreding dezer ver ordening procesverbaal werd opgemaakt, werd de overtreder in hoogste instantie vrijgesproken. Volgens de verordening was gedurende de uren waarin de winkels voor het pu bliek gesloten moeten zijn, de verkoop door middel van automaten verboden. De Hooge Raad achtte dit echter in strijd met de Winkelsluitingswet, zoodiat ge meentelijke sluitingsregelen voor verkoop automaten niet verder tot stand konden komen. Wel behield de gemeenteraad de bevoegdheid om b.v. uit een oogpunt van verkeer of het aanzien van een winkel straat de automaten-exploitatie aan ban den te leggen. In verband met van de zijde van den Middenstandsraad gevoerde actie werd daarna, in 1934 een wetsontwerp inzake de regeling van den verkoop door mid del van automaten aanhangig gemaakt. Dit ontwerp werd in de afdeelingen van de Tweede Kamer behandeld met het ge volg dat op 23 September 1936 een gewij zigd wetsontwerp werd ingediend. Dit ontwerp gaat uit van de gedachte, dat de verkoop-automaat een verlengstuk van den winkel moet zijn. Op tweeërlei wijze moet dit blijken. Vooreerst uit de plaatsing in, aan of in de onmiddellijke nabijheid van den winkel of het winkel huis en het in gebruik zijn hij 'het hoofd of den bestuurder van den winkel. Ver der zullen door middel van den automaat slechts die artikelen verkocht mogen wor den, die ook in den winkel verkrijgbaar zijn. Uit alles zal dus moeten blijken, dat oen automaat van een bepaalde winkel deel uitmaakt. Het ontwerp maakt verder onderscheid tusschen binnen- en buiten-automaten. De eerste zijn geplaatst in den winkel of bet café enz. en de laatste aan of in de nabijheid van den winkel enz. De binnen- automaten worden voor wat de sluiting betreft, met den winkel op één lijn ge steld. Voor de buiten-automaten daaren tegen is de verkoopgelegenheid onbeperkt. Alleen, de eigenaar is niet vrij de auto maat bij te vullen wanneer hij dat wensebt. In het algemeen zal bijvulling verboden 'zijn gedurende de uren waarin de winkel voor bet publiek gesloten moet zijn. Alleen voor spoedig aan bederf on derhevige eetwaren is een uitzondering toegestaan. Automaten met dergelijke eet waren mogen worden bijgevuld op werk dagen gedurende een half uur, en op Zon dagen tusschen des nam. 5.30 en 6 uur en tusschen 11 en 11.30 uur. Het betreft hier hoofdzakelijk een tege moetkoming aan het banketbakkersbedrijf waarin de verkoopautomaten in sommige streken een belangrijke rol spelen, zoodat sc'herpe toepassing van het ontwerp te veel schade aan de betrokkenen zou ver oorzaken. In verband hiermede met de te vree zen schade deed zich nog een andere moeilijkheid voor. Ook al worden de bovengenoemde af wijkingen van het algemeen beginsel van het ontwerp toegestaan, dan zal het toch niet mogelijk zijn, eenmaal aangeschafte dure automaten loonend te exploiteeren. Bovendien zouden de automaten in de z.g. automatieken, de bekende hallen, 'bij in werking treden van het ontwerp on middellijk moeten verdwijnen. Om hieraan tegemoet te komen zijn er overgangsbepalingen opgenomen volgens welke het bijvulverbod en het verbod van automatieken eerst twee jaren na de af kondiging van de wet in werking zullen treden. Deze termijn is gekozen op grond van de omstandigheid, dat de betalings- condities voor op afbetaling verkochte automaten meestal over een termijn van twee jaren loopen. Hieruit blijkt, 'dat de bedoeling voorzit om bij het najagen van het gestelde doel, toch zoovee), mogelijk met practische be zwaren rekening te houden en eenmaal bestaande belangen te ontzien. Het ontwerp is intusschen nog steeds niet in behandeling gekomen. Schrijf-,Tel- en Rekenmachines, Stalen Kantoormenbelen en Cyclostylwerk op elk gebied ST. PIETERSTRAAT 53-54 - TEL. 364 99 EVERLASTING KATOEN DURABLE KATOEN ONGEBLEEKT KATOEN GLANS KATOEN voor spreien, met gratis patroon. 's-Heer Hendriksk.straat 52, Goes LANGE VORSTSTRAAT 60 - GOES LEVEREN U UIT VOORRAAD TRIPLEX ASBEST VLAKKE en GOLFPLATEN DONNACONA ANKAR BOARD, enz. enz. door uw advertentiën ln andere bladen te plaatsen door bemiddeling van de dien de moeder een rentekaart heeft (of vroeger heeft gehad), mits voor haar op den datum van het overlijden van haar echtgenoot minstens 40 rentezegels zijn geplakt. Ter voorkoming van misverstand zij opgemerkt, dat een weezenrente slechts wordt gegeven, op grond van de ver zekering van den vader of op grond van die van de moeder, samengang van deze renten is niet mogelijk. Mocht recht op rente bestaan, wegens beide verzekerin gen, dan wordt de hoogste rente toege kend. Het verdient derhalve aanbeveling, dat bij het overlijden van een vader, die niet in het bezit was van een rentekaart, de nabestaanden zich eigener beweging in verbinding stellen met den Raad van Arbeid, opdat nagegaan zal kunnen wor den of wellicht toch nog recht op weezen rente bestaat. Wie in het verleden verzuimd mocht hebben zulk een weezenrente aan te vra gen, winne alsnog inlichtingen in bij den Raad van Arbeid, ook al is de weduwe inmiddels hertrouwd en/of zijn de kin deren 14 jaar geworden. Nog kort geleden zijn renten met terug werkende kracht toegekend, waarbij be dragen van ongeveer f1500 en f1800 in eens betaalbaar gesteld konden worden." Wat is men aldus „Patrimo nium" toch nog onbekend met de bepalingen der Invaliditeitswet! Faillissementen. Het faillissement van H. J. den Ouden, zonder beroep, wonende te Zie riksee, is geëindigd wegens het ver bindend worden der eenige uitdeelings- lijst, met een uitkeering van 1.20 pet. aan concurrente schuldeischers.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 6