ÜBiNNENLAN Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD De strijd in Spanje. De strijd in China. Belangrijkste Nieuws VRIJDAG 1 APRIL 1938 52e JAARGANG - No. 155 Dreigende ontvolking. De giften voor Defensie. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeeiingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. 't Bevolkingsvraagstuk, zoo schreven wij de vorige week, begint voor Zeeland een ernstig karakter aan te nemien. Onze provincie telt op één na het kleinste aantal inwoners en alles wijst er op, dat na enkele jaren Drente ons ge west, wat het zielental betreft, zal over vleugelen. Voor een gedeelte is dit toe te schrijd ven aan het steeds afnemend aantal ge boorten. Er was de laatste jaren in onze provin cie een sterke teruggang. Blijkens de jongste gegevens was het geboortecijfer in Drente belangrijk hooger. Zeeland staat in de rij der provinciën wat betreft bet geboortecijfer op de tien de, dat is op één na de laatste plaats. Alleen het op dit gebied sinds jaren beruchte Noord-Holland beeft een nog lager percentage, maar het verschil is al heel gering. Het is niet gemakkelijk, zoo niet onmo gelijk, de juiste oorzaken van die daling aan te geven. Wij hebben hier te doen met een zeer gecompliceerd verschijnsel, waarbij zeer uiteenloopende factoren in vloed uitoefenen. Wel kan intusschen worden vastge steld, dat factoren van godsdienstig-zede- iijken aard hierbij! een groote rol spelen. j-/e heiligheid van het huwelijk wordt steeds minder erkend. De eerbied voor het gezin raakt op den achtergrond. Het aantal echtscheidingen neemt ook in onze provincie toe. Een niet onbelang rijk percentage van de huwelijken is ge heel ingesteld op de mogelijkheid van echtscheiding. En in dergelijke gevallen is het niet gewenscht veel kinderen om zich heen te hebben. Dat geeft maar last. Men is dan minder vrij in zijin bewegin gen. Dan is er de door en door verderfelijke, geheel op gezinsegoïsme ingestelde pro paganda van het Nieirw-Malthusianisme, waarmee vooral de jonggehuwden wor den bestookt. Onder het motto: „Vóór alles verant woordelijkheid" wordt het verantwoorde lijkheidsbesef op bedenkelijke wijze on dermijnd en de volksgemeenschap stelsel matig te gronde gericht. Dan is er de genotzucht, gevolg van dit egoïsme, die een belangrijke rol speelt. Men moet kunnen uitgaan, van het leven genieten, maar dat wordt soms moeilijker als het gezin grooter wordt. En zoo is ook de bevolking van Zee land bezig zichzelf van zijn kracht te be- rooven en de toekomst te verdonkeren. Dit kwaad schuilt onder alle standen. En het maakt zijn slachtoffers bij alle richtingen. Zeker, er is verschil. De R.Katholieken hebben een hooger geboortecijfer dan de „Protestanten". Daarna volgen de Joden en geheel onder aan de rij staan zij, die verklaren tot „geen kerkelijke gezindte te bebooren". Het is niet gemakkelijk met de geboor tecijfers te werken. Daarvoor is de zaak te ingewikkeld. Een algemeen verschijnsel is b.v. dat intellectueel en op boogaren leeftijd trou wen dan handenarbeiders. En de groote steden staan wat de geboorten betreft, ten achter bij het platteland. Maar deze dingen maken de zaak voor ons gewest des te ernstiger. De dreigende ontvolking is een zaak die in onze provincie de volle aandacht verdient. Niet slechts het w e 1 z ij n, maar het z ij n van de Zeeuwsche bevolking staat hier op het spel. Felle gevechten om Lerida. Om Lerida heeft men gisteren den ge- heelen dag gevochten, doch des avonds waren de troepen van Franco de stad nog niet binnengedrongen. Wel was Le rida aan drie zijden omsingeld. Aan de vierde zijde wordt de stad echter be grensd door de rivier, waar de regee- ringstroepen krachtig tegenstand bieden. Berichten van Havas uit Barcelona be vestigen, dat de opstandelingen op ern- stigen tegenstand gestuit zijn, welke hun opmarsch heeft vertraagd. Ruim honderd regeeringsvliegtuigen zijn tegenover de luchtstrijdkrachten der opstandelingen in den strijid geworpen. Door aanvallen gedwongen moesten de opstandelingen die de Ginca overgetrok ken waren, zich op sommige plaatsen weer op 'den rechteroever van de rivier terugtrekken. Ten zuiden van Barbastro wordt de op marsch der rechtschen voortgezet, doch de weerstand der regeeringstroepen wordt georganiseerd voor Balanguer ten noord oosten van Lerida. Werk der subcommissie wil niet vlotten. De diplomatieke medewerker van de „Times" schrijft: De non-interventiecommissie hield gis teren een lange, maar weinig bemoedi gende vergadering. De voorzitter drukte het uitermate pessimistisch uit, toen hij zeide dat de recente gebeurtenissen in Spanje een eenigszins ander licht wier pen op het werk van de commissie. Terwijl hier wordt onderhandeld, drin gen de troepen van generaal Franco ver der door op den weg naar Barcelona, en hebben de buitenlandsehe bombarde mentsvliegtuigen zich weer laten gelden. Bovendien deelde de secretaris van de commissie mede dat de contributie niet behoorlijk binnenkwam. Indien de wan betalers niet spoedig bun schuld aanzui veren, zal het geheele controlesysteem rondom Spanje met ingang van Mei moe ten worden opgeheven. In zulk een atmosfeer slepen de onder handelingen zich voort. Vluchtelingenstroom verwacht. Overal wordt de grens tusschen Frank rijk en Spanje bewaakt door ski-patrouil les, die wachten op den stroom van vluchtelingen uit het 'bedreigde Catalonië. De eerste twee duizend uitgewekenen zijn reeds in Frankrijk aangekomen. Gisteren trokken den ganschen dag uit geputte en uitgehonderde miliciens van het regeeringsleger de grens over. Velen van hen hadden drie of vier dagen door de diepe sneeuw moeten waden. De mees ten droegen nog hun geweren en patroon gordels, die hun bij aankomst op Fran- schen bodem werden afgenomen, waarna zij verder werden gezonden. Dé vluchtelingen brachten het bericht mee, dat een mensohenmassa van dui zenden op weg was naar de grens. Daar om hebben de Fransehe autoriteiten in allerijl hulpmaatregelen getroffen. CHINEESCHE SUCCESSEN HOUDEN AAN. In het Zuidoosten van Sjantoeng wordt, naar het Chineesche persbureau meldt, nog Steeds verwoed gevochten; de Japanners hebben zware verliezen gele den. De Gbineezen hebben gisteren aan het front langs den spoorweg Peiping Hankau de mijnhouwstad Tsiautsjo her overd. Aan het Oostelijk front hebben de Chineezen Szean, aan de grens tusschen Tsjekiang en Anhwei, genomen. Ook de strijd om het bezit van Kwangteh werd door de Chineezen gewonnen. Zij verlo ren 3000 dooden, terwijl 4000 Japanners sneuvelden. Opgetogen over het succes der Chi neezen aan het front in het spoorweg gebied van T'ientsin-Poekau strijden de Chineesche troepen elders met nieuwe animo en kracht. Gemeld wordt, dat zij belangrijken voortgang hebben gemaakt. JAPANS ECONOMISCHE AFHANKE LIJKHEID VAN AMERIKA. Japan is voor een groot gedeelte van de V. S. afhankelijk. Het kan den, sinds het Chineesche incident zeer toegenomen invoer uit de V. S., niet met uitvoer be talen en heeft in de laatste twaalf maan den ongeveer 250 millioen dollar aan goud naar Amerika moeten overmaken. In den laatsten tijd gaat het met den Japanschen uitvoer daarheen wat beter, maar 1937 was, bijv. t.o.v. het voornaam ste uitvoerartikel, nog slechter dan het gemiddelde in den depressietijd. Het ge volg is geweest, dat Japan zijn aankoo- pen van ruwe katoen, d.i. de onmisbare grondstof voor zijn belangrijkste tak van nijverheid, in 1937'38 tot beneden een derde van het vorige jaar heeft moeten beperken. Voor zijn oorlogvoering heeft Japan bovenal behoefte aan staal. Vandaar de jacht op schroot. Vorig jaar kocht het 1.900.000 ton daarvan, hetgeen slechts voor ongeveer een derde in de behoefte der staalfabrieken voorzag, zoodat bijna 900.000 ton aan nieuwe ijzer- en staal- producten moest worden ingevoerd (1936: 54.000 ton). Tot dusver ziet men 'hierin geen verandering komen; dit jaar heeft Japan, naar de N.-Y. Times meedeelt, al 65.000 ton blokijzer gekocht en 100.000 ton besteld. Het afgewerkte staal wordt reeds vóór de aflevering vermengd met koper, nikkel, aluminium, chroom en an dere metalen, omdat Japan noch erts- Jagen daarvan, noch fabrieken bezit, waar ze met staal kunnen worden ver mengd. Ook machines en werktuigen kunnen de Japanners bijna alleen uit Amerika betrekken, De Zuid-Man tsjoerijsche spoorweg betrekt een vijfde ivan zijn rol lend materiaal uit de V. S, Van de 34 millioen vaten petroleum, die Japan in 1937 verbruikte, 'had het eind October 1.1. redds 23 millioen uit de V. S. betrok ken, o.a. brandstof voor vliegtuigen, die niet elders kam worden verkregen. Niet alleen voor zijn oorlogvoering, maar ook voor de ontwikkeling van zijn sleutelindustrieën is Japan geheel van Amerika afhankelijk. COMMENTAAR OP MUSSOLINI'S REDE. Virginia Gayda schrijft in het GiornaJe d'ItaMa, dat de redevoering van Musso lini niet krijigsïuistig is, maar een waar schuwing vormt. „De woorden van den Duce vormen een waarschuwing en zijn noodig voor al de lieden in Europa, die zich iu verga deringen. en wandelgangen van ministe ries de illusies maken te kunnen afreke nen met Ihet fascisme, dat wil zeggen met Italië en die trachten de partijen en de regeeringen tot opstand te brengen met dwaze offensieve bewegingen." AMERIKA BOUWT SLAGSCHEPEN BOVEN 35.000 TON. De regeering der Vereen. Staten heeft thans de regeeringen van Frankrijk en Engeland formeel in kennis gesteld van haar voornemen, slagschepen van meer dam 35.000 ton te bouwen. D'e tekst der nota's zal morgen bekend gemaakt wor den. ENGELAND HEEFT EEN OVERSCHOT VAN 28% MILLIOEN POND. Het Elngelsche begrootingsjaar, dat gisteren is afgesloten, toont, volgens de voorloopige becijfering, een overschot van 28% millioen rond sterling. D'e in komsten hebben 872Va millioen beloo- pen, hetgeen 9% millioen boven de ra ming is. De uitgaven bedroegen 843% millioen of 19 millioen minder dan ge raamd was. Rapport Van Zeeland voorioopig van de baan. Op een desbetreffende vraag in het Lagerhuis verklaarde Chamberlain inzake 'het rapport Van Zeeland: „Het rapport is nog steeds in studie en het komt mij onder de huidige omstan digheden wenschelijker voor, iedere 'be slissing omtrent een mogelijkheid van uitvoering der daarin gegeven adviezen, tot Later uit te stellen". Postwissels voor Oostenrijk in Rijksmarken. Met ingang van heden moeten de be dragen van naar Oostenrijk te verzen den postwissels in rijksmarken uitgedrukt worden. Hiervoor zal dezelfde herlei- dingstkoers gelden als in het verkeer met Duitscbland. Dé Fransch-Britsehe betrekkingen. Cor- bin, de Fransehe ambassadeur te Lon den, bij zijn vertrek uit Parijs naar de Engelsche hoofdstad. Korte Berichten. Ten gevolge van den wervelstorm in de Ver. Staten zijn 33 personen om bet leven gekomen. Er zijn minstens 250 personen gewond. De gemiddelde temperatuur in Maart is in Engeland 7 graden boven normaal gebleven en is voor de eerste maal sinds de meteorologische aanteekeningen, meer dan 100 jaar geleden begonnen, hooger geweest dan de gemiddelde temperatuur voor April. Het Amerikaansche s.s. „President Roosevelt" is met een lading oorlogsmate riaal aan boord onderweg naar Europa, vermoedelijk via Frankrijk bestemd voor Spanje. Dit is de grootste lading oorlogs materiaal, die sedert jaren naar Europa werd vervoerd. De Fransehe Kamer is tot Dinsdag verdaagd. Blums financiëele plannen zul len dus niet voor de volgende week aan de orde komen. In de Borinage (België) dreigt tegen Maandag een mijnwerkersstaking, als de mijneigenaren hun voorstel tot 5 loons verlaging niet terugnemen. WILLEM KLOOS. f Gistermiddag ia Willem Kloos, de groote „Tachtiger" in zijn woning te 's-Gravleühage plotseling overleden. De bijna 79-jarige dichter was reeds eenigen tijd lijdende, maar zijn heengaan werd toch nog niet verwacht. Terwijl hij in den namiddag eenige bed-rust genoot, heeft de dood hem overvallen. DE BOTERHEFFING. De heffing en de steunuifkeering op boter is, behoudens tusscbentijdsche wiji- ziging, voor de week van 31 Maart tot 7 April' onveranderd vastgesteld op 50 cent per kg. NIEUWE T0ELAT1NGSEISCHEN VOOR HOOGERE BURGERSCHOLEN. De toelatingsedschien voor hoogere bur gerscholen, welke bij' Kon. besluit wor den vastgesteld, zijn thans gewijzigd. Volgens 'de nieuwe regeling zal voor taan bij het toelatingsexamen een onder zoek moeten worden ingesteld naar de geschiktheid van den Candi da at tot het volgen van middelbaar onderwijs. Voorts zal niet alleen op ken nis van de verschillende vakken, maar ook op het inzicht dat de candi- daat in die vakken heeft, gelet moetien worden. Ook is er een verandering gekomen in de samenstelling van de commissies die het toelatingsexamen afnemen. Tot nu toe bestonden deze uit leeraren van de betrokken hoogere burgerschool. Thans zullen er ook tenminste vier hoof den of onderwijzers van lagere scholen zitting in hebben, met een raad gevende stem. PETROLEUM IN DE PLAATS VAN BENZINE? Een proefvlucht van ruim zes uur met petroleum als brandstof. Na een vlucht van ruim zes uur, waar bij petroleum als brandstof werd gebruikt is gistermiddag de Koolhoven Junior met Walter Mikronmotor weer behouden op Ypenburg geland. Allereerst werd de overgebleven petro leum afgetapt. 'Het bleek, dat er ongeveer 18 1 van de 80 die medegenomen waren, overgebleven was zoodat er voor de vlucht van zes uren 62 1 petroleum verbruikt is. De bougies werd nagezien. Zij zagen er volgens dhrn Schmidt Crans en Hoek stra zeer goed uit. Ook de overgebleven benzine, die gebruikt was voor 'het star ten, werd afgetapt. Het bleek dat zich nog een kleine liter benzine in het toestel be vond. De heer Schmidt Crans wees vooral op de groote beteekenis van het feit, dat het brandgevaar verminderd wordt door het stoken van petroleum. Hij was getroffen door het succes van de vlucht, waarop niet minder dan 600 km was afgelegd. De heer Van der Heyden, inspecteur van den Luchtvaartdienst van het Mini sterie van Waterstaat vond de proef in ieder geval zeer belangwekkend. Voor een definitief oordeel zou hij gaarne zien, dat op een proefbank twee motoren van de zelfde constructie naast elkaar zouden draaien. D'an zou geconstateerd moeten wordlen, hoe 't met de aankorsting stond. Het bleek intusschen, dat zich bij het vliegtuig geen roetafzetting had voorge daan in den motor. Er waren ook geen moeilijkheden met de smering geweest. 'De uitvinder, Ir Arnold, zei tenslotte: „Geef mij een verkeersvliegtuig en ik vlieg met veel geringere kosten naar Amerika dan tot dusver het geval is ge weest". NEDERL. CHR. DROGISTENBOND. De Nederl. Chr. Drogistenbond kwam dezer dagen te Utrecht in jaarvergadering bijleen, waarin tevens het 10-jarig bestaan van dezen 'bond werd herdacht. De opkomst was verrassend groot en tallooze bloemstukken gaven aan de zaal een feestelijk aanzien. De voorzitter, de heer G. Boode, riep allen een hartelijk welkom toe en sprak zijn groote voldoening uit, dat zoovelen 1 Binnenland. De Eerste Kamer over Economische Za ken en Lanldbouwcrisisfonds Nieuwe eisohen voor toelating tot de R. H. B. S. Dé financiering ivan de defensie-uitgaven. Buitenland. De successen der Chineezen houden aan. Hevige strijd om Lerida. Amerika gaat grootere slagschepen bou wen. opgekomen waren om mede te herden ken dat de Bond nu tien jaar mocht be staan. In zijn openingsrede wees hij er op, dat de verwachtingen, in vorige jaarver gaderingen uitgesproken, helaas niet in vervulling waren gegaan en de opleving zich niet in die mate had voortgezet, als algemeen werd verondersteld. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de bond gestadig in ledental toeneemt en een eigen plaats mag inne men op bet terrein der Chr. Vakorgani satie. Bijl enkele candidaatstelling werd in de plaats van den heer Boode, die wegens verandering van werkkring zich niet meer beschikbaar kon stellen, de heer J. Bron'k- horst te Rotterdam als voorzitter gekozen. Als nieuw bestuurslid werd eveneens bij enkele candidaatstelling gekozen de heer W. H. Neefjes te Den Haag, terwijl de penningmeester bij acclamatie herko zen werd. Indische jongens bij de Marine. Verleden jaar in September is het eer ste contingent Indische (Eluropeesche) jongens naar Vlissingen vertrokken, om opgeleid te worden tot matroos. Dteze drie-en-twintig jongelui krijgen binnenkort de gelegenheid om eens weer een kijkje in de tropen te nemen, meldt fcet N. v. d. DL v. N.-I. Zij zullen name lijk, als onderdeel van hun opleiding, do reis van Hr. Ms. kruiser Java naar In- dië meemaken tot Colombo, maar dan embarkeeren zij op de terugkeerende Su matra en komen weer te Vlissingen terug. Binnenkort gaat de tweede ploeg In dische jongens naar Vlissingen, begin April vertrekken er 64, van wie dertig in opleiding voor stoker en 34 voor licht matroos. De stroom ivan giften voor de defensie blijft nog maar steeds aanJhoudien. Men weet hoe het begonnen is, zegt de Nederlander, kort na de Oosten- rijksche 'geschiedenis heeft een onbekende particulier geheel spontaan een bedrag aan geld in de brievenbus van het Depar tement van Defensie gedeponeerd en toen dit bekend geworden was1 zijn er steeds maar meer 'giften gevolgd. Deze gang van zaken is zeer opmerke lijk. Het is niet zoo moeilijk tegenover deze dingen eenigszins critisch te gaan staan. Wat 'heeft zoo'n bedrag nu te beteeke- nlen op 'het totaal dat noodig ie om den achterstand op het gebied van onze de fensie in te 'halen? Het is toch immers niet meer dan een druppel aan den exn- merl Wat kan men daar nu voor aan schaffen? Kan men niet beter afwachten tot men via zijn belastingbiljet uitgenoo- digd wordt tot de versterking van de weermacht bijl te dragen? Voor dergelijke nuchtere vragen 'en opmerkingen is er zeker plaats. En toch is wat hier gebeurt opmer kelijk. Men kan zich met dergelijke op merkingen daarvan niet afmaken. De motieven die hier achter zitten reiken dieper. In dezen spontaan ontstanen stroom van giften spreekt zich een stuk natio naal bewustzijn uit. En tevens treedt daarin aan den dag, hoe diep hetgeen zich in Oostenrijk heeft afgespeeld, de volksziel 'heeft beroerd. Het is alsof men eensklaps in alle realiteit heeft voor zich gezien de gevaren, die voor ons zelf standig volksbestaan in de huidige inter nationale situatie besloten liggen. En dan zoeken de bewogen gevoelens, die zijn gewekt, een uitweg in een daad, die wil demonstreeren hoe hartstochtelijk men aan onze onafhankelijkheid ge hecht is. Dat is iets waar wijl niet dankbaar genoeg voor kunnen zijn. Want dat is de eerste voorwaarde voor de handha ving van ons zelfstandig volksbestaan. Wij wagen de veronderstelling, dat deze actie niet in de eerste plaats ge dragen wordt door 'degenen, die altijd, ook toen er wat de internationale ver houdingen betreft, bij wijze van spreken

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1