Vrijwillige bijdragen voer 's lands Defensie. Gevaarlijke bocht Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Rechtszaken. Laatste Berichten Onderwijs. Kerknieuws Gemengd Nieuws Dit hebben gedurende de laatste maanden reeds een groot aantal huisvrouwen uitgeroepen! Want met geen andere zeep krijgen zij zulk een overvloedig vet sop, dat het wasgoed zo prachtig helder maakt, zonder dat boenen of wrijven nodig is. En overal in huis, van zolder tot kelder, bewijst Sunlight Zeep onschatbare diensten door alles fris en schoon te houden. Voortaan alleen Sunlight Zeep, Neerlands beste zeepkwaliteit en geen huishoudzeep van onbekende herkomst! De voorwielaandrijving doet DKW muurvast door elke bocht suizen! Veiligheid naast zuinig heid zijn de kenmerken van DKW. VANAF FL 109a- Dit hebben gedurende de laatste maander een groot aantal huisvrouwen uitgen Want met geen andere zeep krijgen een overvloedig vet sop, dat het was prachtig helder maakt, zonder dat I wrijven nodig is. En overal in huis tot kelder, bewijst Sunlight Zeep on fris en schoon te houden. Voortaan al beste zeepkwaliteit en geen huishoudz COMITé'S TE MIDDELBURG EN TE GOES. Aan vrijwillige bijdragen voor de ver sterking van de defensie was gisteren aan het Departement ontvangen in totaal f 45.712,09. Wiji brengen in herinnering dat het Comité Middelburg en Om streken van de Vereen, voor Natio nale Veiligheid zich bereid heeft ver- klaaid giften voor dit doel in ontvangst' te nemen en door te zenden. Het adres hiervoor is Jhr. F. Beelaerts van Blok land, Gortstraat 38, Middelburg, postre kening 82.837. Te Goes heeft zich een comité ge vormd dat het voornemen heeft een bus sen-collecte langs de huizen te houden. Het spreekt wel vanzelf dat Zeeland bij deze actie, waarvan inzonderheid de mo- reele beteekenis niet mag worden onder schat. niet zal aohterblijven. Indische Kerk. Aangenomen naar Batavia, J. A. de Klerk, Ned. Herv. predikant te Sellin- gen '(Gr.). Geref. Kerken. Tweetal te Rotterdam-Kralingen (vac. S. Oudkerk), Th. Dolleman te Aalten en W. H. v. d. Vegt te Goes. iBevestiging en intrede. Na des morgens bevestigd te zijn door Ds A. Dronkers van Hontenisse met een predikatie over Luc. 24, 30, 31a, 22 deed Zondag j.l. Dö G. de Ru, gekomen van R i 11 e m, zijn intrede 'bij de Herv. Gem. te Almen en Harfsen, sprekende naar aanleiding van 1 Cor. 3 23a. Behalve vele ringcollega's was ook prof. ds J. H. Semmelin'k, de voorganger van ds de Ru, aanwezig. De bovenbewoners, het echtpaar K., werden te kwart voor 2 wakker, en be merkten een sterke rooklucht in huis. Ze Jkonden zich redden en waarschuwden brandweer en buren. De geheele benedenverdieping brandde uit. De bovenverdieping bleef gespaard. In vollen galop bij de repetitie voor bet jaarlijksche militaire feest te Worm wood Scrubs (Eng.) GUNSTIG JAAR VOOR NEDERL. EIEREN-UITVOER. Verschillende buitenlandsche koopers lieten opslaan in koelhuizen. Onder voorzitterschap van D'r L. G. Kortenlhorst te VGravenhage is te Utrecht de jaarvergadering van het Ne- derlandsoh Eiercontrole-bureau gehouden. De voorzitter deelde in zijn openingswoord mede, dat in 1837 ruim 980 millioen eieren zijn uitgevoerd, d.i. 150 mil lioen meer dan in het vooraf gaande jaar. Uit de cijfers van de door 'het .N.E.B. voor uitvoer goedge keurde eieren ivan 1932 af blijkt, dat de teruggang in den export na 1932, t'hans weer voor een belangrijk deel is te niet gedaan. Treffend is de sterke stijging van de rubriek „koelhuiseieren". Deze vindt haar oorzaak in het feit, dat in 1937 voor het eerst de mogelijkheid werd geopend, om Nederlandsche eieren hier te lande in entrepot op te slaan. De opslag in Ne derlandsche koelhuizen is daardoor sterk bevorderd. Het Nederlandsche ei is uit stekend geschikt om gekoeld te worden, waardoor verschillende buitenlandsche koopers voor opslag in koelhuizen de voorkeur aan onze eieren geven. In 1937 was Engeland, evenals in 1936, onze voornaamste afnemer van eieren. Daarop volgde DuitscMand. De uitvoer naar dit land was grooter dan in 1936, doordat ruimere betalingscontingenten voor eieren beschikbaar werden gesteld, terwijl ca. 40 millioen eieren op het z.g. Dteterding-contingent werden geëxpor teerd. Met vreugde constateerde de voorzit ter dat het afgeloopen jaar voor den uitvoer van eieren zoo gunstig is geweest. D'e export van eieren en eiproducten nam onder dien van Me andere landbouwpro ducten een zeer voorname plaats in. De financieele uitkomsten waren in 1937 ook voor den pluimveehouder bevredi gend. Door bet nieuwe handelsverdrag met Duitschland 'zullen er in de wijze van den afzet van eieren groote veranderingen komen. De voorzitter hoopte echter, dat onze export op hetzelfde peil zal Wijven, zoo mogelijk nog zal worden uitgebreid. ningen zijn geringer. Ruim de helft dezer kweekelingen ontvangt geen loon, andere f 5 of f 10 per maand, enkele f 15 of f 25. De belooning der kw. m. a. komt o.m. door bijdragen van V.O.J.O. en wel in 64 gevallen. D'at het personeel bijdraagt in bet salaris van den kweekeling wordt 62 maal vermeld. In deze laatste gevallen wordt er soms uitdrukkelijk aan toege voegd, dat het personeel der school deze bijdrage 'direct aan 'dien kweekeling met akte afdraagt, in plaats van ze in de aigemeene kas van V.O.J.O. te storten. S49-091H Van meineed vrijgesproken. In een civiel proces om een motorrij wiel voor den kantonrechter te O'ostburg zou de 26-jarige bakker J. G. E. G. onder eede een valsche verklaring hebben af gelegd Hij had n.l. verklaard, dat hij nooit eenig gebrek aan dat motorrijwiel had geconstateerd. Dit was in strijd met de waarheid, daar G. vroeger, toen bij eigenaar van bet motorrijwiel was, eens door bet frame was gezakt. In de meineeds-procedure, welke voor de Middelburgscbe rechtbank volgde, voerde G. als verdediging aan, dat bij, toen bij de verklaring onder eede afleg de, het geheele voorval van de frame breuk vergeten was. Zijn verklaring was dus wel valsch, doch de opzet ontbrak. Niettemin veroordeelde de Middelburg- sche rechtbank hem tot een gevangenis straf van zes maanden, van welk von nis de procureur-generaal bij het Haag- scbe gerechtshof in booger beroep beves tiging vroeg. Het bof, gisteren arrest wijzenn, verklaarde evenwel het aan G. ten laste gelegde niet bewezen en sprak hem vrij. MIDDELBURG. .Een afscheid. Hedenmorgen is het werk op de Prov. Griffie even on derbroken. In bet lokaal der expeditie verzamelden zich alle ambtenaren de griffier was door ziekte afwezig om afscheid te nemen van den beer J. J. Kerkmeijier, die wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd met ingang van morgen met pensioen gaat. Toen de heer Kerkmeijer met zijn doch ter zich bij het gezelschap had gevoegd en plaats bad genomen in de voor hen be stemde stoelen nam de referendaris, mr gen den invoer willen verbieden. Vraagt Frankrijk nog mosselen na Pa- schen, dan zal bet Centraal Verkoopkan toor te Bergen op Zoom nog gelegenheid geven tot export. Anders zal de geheele mossel export worden stilgelegd. 's-H. Arendskerke. Geen teeltbe perking. Biji den landbouwer Kol© alhier wierp een koe 3 kalveren. Alls1 bij zonderheid dient vermeld te worden, dat dezelfde koe vorig jaar aan 4 kalveren het leven schonk. WALCHEREN. Arnemuiden. Woensdag kreeg een 7- jarig zoontje van 'de fam. G. een ketel kokend water over het rechterbeen. Het knaapje dat juist uit school was thuis gekomen, wilde de t'heeipot van de kachel halen, maar daarbij schoof de ketel van de kachel. Het knaapje is met ernstige brandwonden onder dokters behandeling gesteld. TOLEN EN ST. FILIPSLAND. St. Maartensdijk. Woensdagavond werd de aigemeene jaarvergadering van de Coöp. Boerenleenbank gehoudien. De reke- ning gaf als 'ontvangsten aan f 511572.54 en als uitgaven f510517.60. Een bedrag van f 1054.94 werd op de reserve ge bracht. De balans sloot in activa en pas siva met een eindcijfer van f442005.12. Een bijzonder verschijnsel was de geld- rnimte in de tweede helft van het jaar, als gevolg waarvan de 'Centrale Bank zooveel geldmiddelen verkreeg, dat zij zich genoodzaakt zag een limiet te stel len voor het maximum-depot van elke locale bank. De financieele positie van de bank kan kerngezond genoemd worden. De rente van spaargelden werd bepaald op 2.76 pet., boven f 10000 echter 2 pot. D'e hypotheekrente wordt bepaald op 4 pet. Ned. Herv Kerk. Beroepen te Zaandam, J. Elkema te Scbagen. Te Meerkerk, J. T. Doornenbal te Woubrugge, Bedankt voor Nieuw-Leusen, A. A. van Ruler te Kubaard. A. Hoste f- In den ouderdom van 72 jaar is te Voorburg overleden de heer A. Hoste, rustend hoofd van de Chr. school te Z a a m s 1 a g. Zijn stoffelijk overschot zal Vrijdag middag op de Nieuwe Oosterbegraaf plaats aldaar worden ter ruste gelegd. Auto verduisterd en in België verkocht. In een hotel te Sittard beeft de gemeentepolitie Dins dagavond den 24-jarigen v. d. L., afkom stig uit Weert, die de laatste maanden te Den Hiaag vertoefde, aangehouden. Van der L. wordt verdacht van verduistering van een zoo goed als nieuwe auto, te 's Gravenhage op 3 Maart. Hier buurde bij. bijl een garagehouder de auto voor en kele dagen, doch kwam niet meer opda gen. Aangifte van verduistering volgde toen bij de politie en v. d. L. werd in het politieblad gesignaleerd. Met de auto reed v. d. L. naar Antwer pen, waar hij den wagen voor 12.500 fr. van de band deed. Van het geld maakte hij een drietal weken in België goede sier. Hij trok daarop naar Limburg, waar de politie hem, hoewel hij' onder valscben naam in het hotel verbleef, spoedig ach terhaalde. De hotelhouder werd daardoor slechts voor een klein bedrag gedupeerd. 2-jarig kind verdronken. Gisteren is het 2-jarig dochtertje van het gezin J. te Twello in een onbewaakt oogehblik in een teil met water gevallen en verdronken. 'Bouwsteiger ingestort. Drie d o o d e n. Een gedeelte van den bouwsteiger van de tweede luchtsc'he- penhal te Frankfort a. d. Main is gister middag door tot nog onbekende oorzaak ingestort. Er zijn drie personen om bet leven gekomen. Brand in een manufac turenwinkel. Gisternacht is de be nedenverdieping van het perceel Oude Soesterweg 147 te Amersfoort, waarin ge vestigd is, het goedkoope manufacturen- magazijn. van den beer N., geheel uitge brand en de goederenvoorraad een prooi der vlammen geworden. Imp. t. NeA HART N1BBR1G GREEVÊ N.V. DEN HAAG DE KWEEKELING MET ACTE. Een enquête van C. N. S. Als resultant van een enquête, ingesteld door 'het Hoofdbestuur van 'G. N. S. naar de positie van de kweekelingen met acte op de bij haar aangesloten scholen, publi ceert bet orgaan der Vereeniging eenige cijfers. D'e enquête liep over 584 scholen, waai van er 521 hebben geantwoord. Van deze hadden er 159 geen kw. m. a. in eigen klas en 256 wel; voorts 97 scholen twee, 6 drie en 3 vier kw. m. a. De kwee kelingen geven meestal les in de le, 2e of 3e klasse; in 82 scholen bereiken zij ook de 4e 'klas. Voor klassen van meer dan 30 leerlingen staan 141 kweekelin gen. De bezoldigingen varieeren van f 5 tot f 100 per maand; de meesten (114) ontvangen f25 p. m. Naast deze kweekelingen met acte zijn er andere, 'die zonder een vaste klas te 'hebben of allerlei hulpdiensten Sn de school verrichten, of tot eigen oefening enkele lessen geven. De antwoorden ver melden 180 van dezulken in 123 scholen. Deze ambulante 'kweekelingen zijn dus veel minder talrijk dan de boven beschre ven groep 'en ook in een veel geringer aantal scholen werkzaam. Ook de beloo- BEURSBERICHTEN. Slotikoersen van de Ainster- damsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers beden Middelburg; Agent Gar, C. HUYBREGTS, Gortstraat K 31 H. V. A. 380/1 N.H. Hand.b. 118 Philips Unilever A. K. U. Amst. Rubb. Kon. Olie Deli Mij. 243 134V2 30% 167/8 287 260 385/6 115 250-1 136 31% 168 294V2 255 104 Scheepv. Unie 98% Kon. Boot 102106%-7 3 °/o Ned. '38 100% ÏOO1/" 3 °/o Ned. '37 98 97% U. S. Steel 29% 30% Anaconda 16% 17% U. S. Leather 2% 2% Bethleh. Steel 316/s 32% Adj. Oh. Milw. 11% Cities Service Int. Nickel 31 30V2 Shell Union 73/s 8'Vs Kennecott 20% 21% Radio 3% 3% Gar Foundr. 9% 11 Tidewater 77/io 8% Midcon. Oil 8% 9% Gen. Motors 2OV2 20% Am. Elnka 17% 18 Am. Wat. Works 4% 4V2 Rep. Steel 89/io 91/« Cont. Oil 15 15% De beurs was weinig veran derd en weifelend, de stem ming was onzeker en terug houdend en de omzetten veel geringer dan gisteren. Later op den middag ontstond iets meer vraag, waardoor vele koersen geringe verbeteringen konden behalen, o.a. Kon. Olie en Philips Ook voor Scheepvaart bestond eenige belangstelling op pl.m. 4 °/o hoogere koersen. Tegen half drie liep de koers nog verder op. O'ok de Amerikanen be wogen zich boven de ope ningskoersen met vraag voor Staalwaarden en Anaconda Copper. De beleg'gingsmarkt was loom met iets lagere prijzen voor Nederl. Staatsfondsen. Wisselkoersen. Amsterd. 31 Maart, 2.30 u. Berlijn 72.42V2—72.52%. Londen 8.96%—8.97%. Parijs 5.53%—5.54%. Brussel 30.5030.55. New-York 1.80%—1.80%.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3