SCHUDT UW LEVER WAKKER Mussolini verheerlijkt Italië's weermacht. Uit de Provincie Het Regeeringsjubileum der Koningin. Het voorstel om de commissie van toe zicht op het M.O. met 2 leden, te benoe men door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden, uit te breiden, wordt aangehouden. De schoolgeldverordening voor de avondschool voor N.O. wordt opnieuw vastgesteld. Verordening vermakelijkheids belasting B. en W. stellen voor te bepalen, dat voor tooneel- en bioscoopvoorstellingen en -vertooningen, alsmede voor andere vermakelijkheden, georganiseerd door plaatselijke vereenigingen, gezelschappen en comité's, die daarmede, ter beoordee ling van B. en W., een cultureel doel be oogen, 10 pet. van de onzuivere opbrengst verschuldigd is (thans 20 pet.). De heer S u 1 k e r s zeide, dat er ver schillende vereenigingen zijln, die uitslui tend met cultureele bedoeling zijn opge richt. Deze moeten z.i. geheel buiten de belasting vallen. De heer K g e 1 e r waardeerde het wel, dat B. en W. een poging deden de belasting van bepaalde vereenigingen te verlagen. Maar spr. meende, dat de fi nanciën der gemeente toch nog steeds précair zijn. Men moet niet te ver gaan. Zijn er wel vereenigingen die geen cul tureel doel beoogen? Ieder op haar ter rein streeft een cultureel doel na, maar veelal met een pretje na, als een bal of dansje. Spr. zou willen teruggaan tot 20 pet. voor de bioscopen en 15 pet. voor alle andere. De heer Jeronimus achtte het moeilijk de grens te trekken tusschen cul tureel doel en vermaak. Spr. wil beroep op den Raad mogelijk doen zijln. De voorzitter zegt, dat B. en W. naar hun beste weten een voorstel ont wierpen. Er zijn zeker nog moeilijkheden te overwinnen, maar dat is wel het geval met iedere te maken regeling ter zake. Over het bedrag kan men van gevoelen verschillen. Het zou onbeleefd zijn zich tegen beroep op den Raad te verzetten, maar spr. betwijfelt of dit goed zou zijn en of het niet beter zou zijn dit aan B. en W. over te laten, vooral waar meermalen op korten termijn, moet worden beslist. De heer Suikers zeide, dat „Bal na" nog geen bewijs is van alleen vermake lijkheid te zijn. De heer Wondergem vraagt bijl de toepassing soepelheid. De heer K g e 1 e r wil uitsluiten de vereenigingen, die een vermakelijkheid aan haar uitvoering verbinden. De voorzitter zegt, dat B. en W. toch ieder geval moeten beoordeelen. Zij zullen nu wat vrijer in hun beslis singen ter zake zijm. De heer v. d. F e 11 z meende, dat z.i. de Raad niet moet beginnen met het mo gelijk maken van hooger beroep. Men wordt dan zoo licht de spreekbuis van een bepaalde vereeniging. De heer O1 n d e r d ij k zeide, dat deze kwestie reeds meermalen is besproken. Aanvankelijk was het 15 pet. en later moest men als regeeringskind tot 20 pet. gaan. Vele vereenigingen moeten uitvoe ringen geven om hun donaties te behou den. Het tot de helft terug brengen heeft beteekenis, maar van 20 op 15 pet. is niet voldoende in het belang van de zangver- eeniging „Tot Oefening en Uitspanning" en de Instrumentale. De voorzitter vroeg den Raad de werking eens af te wachten. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Opheffing betrekking controleur gemeentebelastingen. B. en W. stelden voor de betrekking van controleur gemeentebelastingen op te heffen, zulks overeenkomstig den wensch van Ged. Staten en het thans vacant zijn van deze betrekking. Z.h.st. aangenomen. Afmaken zwerfdieren. B. en W. stelden voor de subsidie aan de afd. Zeeland der Ned. Ver. tot be scherming van dieren voor 1938 te ver- hoogen van f 25 op f 50 voor het afmaken van zwerfdieren. Aldus besloten. Erfpachtsuitgifte gemeente-terrein Zuidsingel. Het volgende voorstel was dit om aan het rijk 1581 M2 grond aan den Zuid singel in erfpacht uit te geven voor f 1, per jaar ten einde daarop een schoolge bouw voor de S.D.O.A. te stichten. Naar aanleiding van het rapport van de commissie van financiën, zeide de voorzitter, dat na 75 jaar de canon, nu bepaald op f 1, opnieuw zal worden vastgesteld. In verband hiermede wordt een kleine wijziging aangebracht. Naar aanleiding van nog enkele op merkingen, weer de voorz. er op, dat spoed gewenscht is. Na veel overleg met alle in stanties is overeenstemming verkregen. Tot nader overleg met den minister over redactioneele wijzigingen zijn B. en W. bereid, maar de zaak mag niet stagnee- ren. De heer Paul zou niet medegaan met het overlaten van beslissingen aan den rechter als drie deskundigen het niet eens worden over de regeling bij het eindigen van het erfpachtsrecht. De bepaling van de waarde van het schoolgebouw is zeer moeilijk en daarom wil spr. het hebben over de waarde „voor degemeent e". De heer Onderdijk wil het contract laten doorgaan. Dan kan toch nog deze nadere definitie worden opgenomen. Het voorstel wordt na eenige bespre king z.h.st. aangenomen. De voorzitter wees er op, dat de gemeenteraad dus heeft medegewerkt aan een aanmerkelijke uitbreiding van het garnizoen. Hoek St. PieterstraatLange Giststraat. B. en W. vroegen een crediet van f 1080, uit te keeren aan L. Roose, die mede wil werken tot verbetering van den toestand op den hoek St. Pieterstraat Lange Giststr., door afbraak van het uit stekend deel van het hoekhuis. Alzoo be sloten. Woningbouw Hendrikstraat. Diaar dit gewenscht blijkt, stel len B. en W. voor den grond, bestemd, voor den bouw van 16 woningen aan de Hendrikstraat alsnog om niet in eigen dom aan de Woningbouwvereen. Volksbe lang af te staan. Alzoo besloten. Bouw lokaliteit. B. en W. stelden voor hen een crediet te verleenen van f 2400 tot uitbreiding van het gebouw van den dienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemidde ling aan de Wagenaarstraat. De heer Paul had bezwaar tegen een halfsteens-muur en achtte het gebouw feitelijk ongeschikt. De heer Onderdijk zeide, dat men dit laatste weet. Er is een grooter plan opgemaakt, dat f 7500 voor een verbou wing vroeg. Er is toen eerst gedacht aan een der schoolgebouwen op de Nieuwe Haven of de Lange Delft. Dit had zijn bezwaren. Toen is er naar een eenvoudige oplossing gezocht. Men heeft gevraagd aan een aannemer om prijsopgave en men heeft dus nu geen rammg doch een be drag waarvoor het werk is uit te voeren. Men zag er tegen op de bovenwoning uit de huur te nemen, en de werkloozen naar boven te laten loopen. De heer Paul blijft bezwaren hebben tegen den halfsteensmuur. Hij wil een éénsteensmuur. De heer Onderdijk wil dat nog na gaan, maar vraagt nu het voorstel aan te nemen. Alzoo besloten. Verlichting Dam. Thans stellen B. en W. voor geen vluchtheuvels of dergelijke op den Dam aan te brengen, doch zich te bepalen tot het plaatsen van een electrische boog lamp avond- en nachtbrander van groote lichtsterkte bij de Graanbeurs. Zij vroe gen daarvoor een crediet van f 200 aan. De heer Portheine kon zich met het huidige voorstel niet vereenigen en meende dat men de lantaarn midden op het plein moet zetten, evenals op het „Gasthuisplein", dus met een klein rond heuveltje. De heer Paul kon zich ook niet met het plan vereenigen. Hij wilde twee lan taarns op den grasrand plaatsen. Het k..st iets meer, maar het zal beter vol doen. De heer B o a s a o n sprak van een lij densgeschiedenis. Het plan van den heer Portheine voert weer terug naar het be gin der geschiedenis. Men moet hier geen verkeersobstakels plaatsen. Er zijn hier te veel verkeersrichtingen. Het gaat nu om een goede speciale verlichting. Laat men Ook het regiment wielrijders te 's Hèrtogenbosoh is Dinsdag uitgebreid met een nieuw bataljon. Tijdens de inspectie door de autoriteiten. Op den voorgrond de commandant van het veldleger, luit. generaal baron van Voorst tot Voorst. de lantaarn plaatsen en kijken hoe het gaat. De heer Portheine zeide niet over tuigd te zijn, hij blijft bij zijn plan. Het verkeer is er niet zoo overdruk. De heer B o a s s o n verwees naar het advies van den commissaris van politie. Het amendement-Portheine werd na eenige discussie verworpen met 11 tegen 4 stemmen en daarna het voorstel z.h.st. aangenomen. Burg. en Weth. stelden voor het be drag per leerling voor vak-onderwijs over 1937 te bepalen op f461 voor het gewoon en op f 2297 voor het uitgebreid lager onderwijs. Aldus besloten. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 'b morgens „kiplekker" nit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende ls, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam la vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber ln. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrU te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Elscht Carter's Leverpllletjea bij apothekers en drogisten, f. 0.76. Wijziging Begrooting 1937. Terugkomende op de wijziging der ge meentebegroting 1937 zeide de heer Onderdijk, dat de betrokken posten betreffen materiaal kosten, die eerst op gewone werken stonden, maar welke nu naar de werkverschaffing moeten worden overgebracht, zulks naar aanleiding van opmerkingen der Provinciale griffie. De heer Paul blijft bezwaar hebben tegen het uitvoeren van productieve werken in werkverschaffing. De heer Onderdijk zeide, dat men dan vele werken zou uitsluiten van uit voering in werkverschaffing. De begrootingswijziging werd z.h.st. goedgekeurd. Wethouderspensioenen. Nu volgde rondvraag. De heer v. d. F e 11 z sprak ongeveer als volgt: De rechtsche fracties zijn van oordeel, dat het wenschelijk is te komen tot een pen sioenregeling voor wethouders. Haars inziens zou dienen te worden bepaald, dat bet pensioen ingaat op den 65-jarigen leeftijd, volgens de bepalingen in art. 101 der Gemeentewet genoemd, met dien verstande, dat de aanspraken eerst ontstaan na een ambtstijd vp,n 4 jsar, terwijl voor iedere maand diensttijd 1/288 van het wethouderssalaris zal worden uitgekeerd. Een wachtgeld zou h.i. dienen te wor den toegekend volgens art. 101, 2e lid der Gemeentewet, Zij1 stellen voor over te gaan tot het benoemen van een raadscommissie en deze commissie te verzoeken in haar be raadslagingen het al of niet invoeren van een weduwe- en weezenpensioen te betrekken. Het ligt in de bedoeling, dat de frac ties tot de volgende vergadering zich ter zake de samenstelling kunnen beraden. De voorzitter begrijpt dus dat men nu in principe zou besluiten. De heer v. d. F e 11 z zeide, in ant woord op vragen van den heer Paul en Mevr. Weijl, dat men de samenstelling der commissie nog nader wil overwegen, maar zij zal de geheele materie moeten overzien. Z.h.st. vereenigde de raad zich in principe met de instelling eener com missie. De voorzitter bracht dank voor dit besluit. Hierna stelde de heer S u 1 k e r s een tweetal vragen en wel hoe het komt, dat men in de Kuiperspoort een muur heeft weggebroken, wat veel van het cachet van die poort heeft weggenomen en ten tweede hoe het staat met den bouw van de Poort op de Haringplaats en of men daarbij ook wat de steen betreft reke ning zal houden met de omgeving. Dé heer Paul vroeg ook naar de Haringplaats en wel in bet bijzonder naar de bestrating in de richting van de Bleek. Ook betoogde bij de wenscbelijk- heid bet verkeer op de Markt zoo te wij zigen, dat men komende uit de Noord straat niet geheel de Markt rond moet rijden om de Burg te bereiken, waarbij men dan o.a. de kruising van de tram moet passeeren. De heer Heemskerk zou de lan taarn op den Dam by het huis van no taris Terpstra als nachtbrander willen doen vervangen door een lantaarn in de Kortedelft bij de Beliinkstraat. De heer Onderdijk zegde toe de kwestie van de Kuiperspoort bij gemeen tewerken te zullen onderzoeken. De na dere uitwerking van de plannen voor de poort bij de Bleek is onder handen. Dé bestrating op de Haringplaats is niet zoo eenvoudig, mede door de aanwezige pomp, maar spr. zal het nader over wegen. Dé voorzitter zal de kwestie van het verkeer op de Markt nader bespre ken en ook een nog gedaan verzoek van den heer Jeronimus om de Korte Noord- Btraat voor rijwielen ook van de zijde van den watertoren weder open te stellen, Te half vijf sloot de voorzitter de ver gadering. Mussolini heeft gistermiddag in den tot de laatste plaats bezetten Senaat een redevoering gelhouden, welke per radio werd uitgezonden. In alle steden en dor pen waren luidsprekers geplaatst. Mussolini deed uitkomen, dat Italië voortaan beschut zal zijn achter zijn eigen „on- oversclhrijdbare" natuurlijke grenzen. Hij zeide, dat op alle wijzen het offen sief 'het beste defensief is, en ver klaarde, dat Italië 8 tot 0 mil li o en man op de been kan brengen, waarvan vier millioen strij ders voor de eerste linie. Hij voegde hieraan toe, dat de polemieken, welke aan de andere zijde van de Alpen wor den gevoerd, om te bewijzen, dat de Afri kaanse!) e campagne en de deelneming van Italiaansche vrijwilligers aan den oorlog in Spanje Italië hebben verzwakt, „belachelijk" zijn. Italië, aldus de Duce, is thans feitelijk het eenige land, dat sinds 1918 onder vinding heeft opgedaan in den modernen oorlog. In 876 inrichtingen werken 580.000 arbeiders aan de 'landsverdediging. Muissoidni verklaarde, dat de kwestie van het eenhoofdige opperbevel in Italië reeds is opgelost. In geval van een oorlog zou Mussolini zelf het opperbevel op zich nemen. Wat de marine aangaat, be zit Italië thans de machtigste duikfoootvloot ter wereld en geen enkel land kan het dit record ontnemen. Voor de luchtmacht kan Ita lië rekenen op 20.000 a 30.000 vliegers, die de beschikking hebben over verscheidene duizenden toestellen. Spreker eindigde zijn redevoering met te zeggen, dat degene, die 'het zou dur ven wagen thans de rechten en belan gen van 't Italiaansche vaderland een slag toe te brengen „te land, ter zee en in de lucht het vastberaden en zeer trot- sche antwoord zou ontvangien van een geheel gewapend volk." De redevoering van Mussolini werd hartstochtelijk toegejuicht. Direct na de rede hebben de leden van de Kamer een buitengewone vergadering géhouden. De voorzitter van de Kamer deed voor lezing van een wetsontwerp, waarbij de rang van „eerste maarschalk van 'het rijk" wordt ingesteld, welke rang wordt toegekend aan den koning-keizer en aan Benito Mussolini, den duce van het fas cisme. Het wetsontwerp werd bij acclamatie aangenomen. De geheele vergadering duurde slechts vijf minuten. Burgemeestersbenoeming^ Bij K. B. is met ingang van 15 April a.s. benoemd tot 'burgemeester der ge meente Sluis de heer A. F. J. A e r - noudts, thans wethouder dier gemeen te en directeur der N. V. Zeeuwsch Land- bouWhuis. Aanrijding met doodelijken afloop. Gisterochten is te Kloosterzande een jongen uit Hulst, de 13-jarige L. W. al daar, toen bij per rijwiel over den pro vincialen weg reed, door een wielrijder aangereden, waardoor hij viel. Hij1 kwam hierbij in aanraking met een auto. In den loop van den dag is hij' aan de be- Komen verwondingen overleden. Damkampioenschap voor Zeeland. Te IJzendijke werd de laatste wedstrijd gespeeld in afd. B, namelijk Joh. de SmetW. Cijisouw: 0-2. Hiermede behaalde de heer A. Kotvis te Zuidzande het ongeslagen kampioen schap in afd. B. Eindstand in afd. B: A. Kotvis, Zuidzande gesp. 6, gew. 3, rem. 3, verlo ren 0, punten 9; J. de Smet, IJzendijke resp. 6, 2, 3, 1, 7; W. Cijsouw, Vlissingen resp. 6, 2, 3, 1, 7; D. Trieller, Domburg resp. 6, 1, 5, 0, 7, A. Willemse, Aagteker- ke resp. 6, 2, 2, 2, 6; A. v. Bloppoel, Vlis singen resp. 6, 1, 1, 4, 3; F. Fleurbaay, Vlissingen resp. 6, 0, 3, 3, 3. Dhr Kotvis, kampioen afd. B en dhr Strooband, kampioen afd. A, spelen tegen dhr W. Boogaard, kampioen van Zeeland 1937, een dubbele ronde. VLISSINGEN. Het bestuur der afd. Vlissingen der vereen, voor Nationale Veiligheid' had gisteravond een vergadering belegd, die ten doel bad middelen te beramen om leiding te geven bij het inzamelen van vrijwillige bijdragen in Vlissingen en om geving voor onze defensie. Met het bestuur der afd. waren aanwe zig afgevaardigden van de besturen der A.R., G.H. en R.Kath. kiesvereeniging, en Lib. Staatsparty. Van de S.D.A.P. was bericht ingekomen dat zij aan deze actie niet wensohte mee te doen, omdat de soc.- dem. door de regeering als derde-rangs burgers beschouwd worden. Verder wa ren de burgemeesters van Koudekerke, Westkapelle en Zoutelande aanwezig. Dé voorz., dr B. de Noo, zette bet doel van deze vergadering uiteen. Besloten werd aan de ingezetenen een circulaire toe te zenden. Verder zal de voorbereidende actie van Vlissingen in omliggende gemeenten ter hand genomen worden. Ingezetenen welke een gift voor de de- ZEELAND NAAR AMSTERDAM. Zooals dezer dagen werd gemeld, heeft zich een comité van afgevaardigden uit alle provincies gevormd voor een natio nale huldiging van H. M. de Koningin op 6 September a.s., den dag, waarop het 40 jaren geleden zal zijn, dat Hare Maje steit de Koningin den troon besteeg. De huldiging zal bestaan in een défilé voor de Koningin op den Dam te Amster dam door afdeelingen uit de verschillende provincies. Het maximum-aantal deelne mers is voor Zeeland voorloopig bepaald op 700. Deze deelnemers zullen op 6 Septem ber naar Amsterdam reizen en na de huldiging, die te drie uur zal plaats heb ben, terugkeeren. De kosten, die zoo laag mogelijk zullen worden gehouden, zullen door de deelnemers zelf of door de orga nisaties, die hen afvaardigen, betaald moeten worden; men spare daartoe van beden af een klein bedrag per week. Het is de bedoeling de Zeeuwsche af- deeling zooveel mogelijk samen te stellen uit afgevaardigden van organisaties op allerlei gebied met vaandels en, waar dit mogelijk is, ook met attributen (boog schutters met bogen, arbeiders met ge reedschappen enz.). Afgevaardigden in de kleederdracht van de streek zijn dubbel welkom; de stoet moet een zoo kleurig en fleurig mogelijk aanzien krijgen. Ook groepen van personen kunnen aan den stoet deelnemen. Organisaties en groepen van personen, die aan de 'huldiging zouden willen deel nemen, worden verzocht dit ten spoedig ste en in elk geval vóór 15 April a.s. schriftelijk mede te deelen aan het lid van het Nationale Comité voor Zeeland, Mr D'r R. W. Graaf van Lynden, Ter Hooge bij Middelburg, onder opgave van. a. vermoedelijk aantal deelnemers; b. aantal dat het oostuum van de streek zal dragen; c. vaandels en attributen, die men zich voorstelt mee te voeren. Ook muziekkorpsen en zangvereenigin- gen, die bereid zijn den stoet door muziek of zang op te luisteren, gelieven zich op te geven. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het aantal plaatsen in den stoet beperkt is en dat aanmelding dus nog niet de ze kerheid geeft dat men aan de huldiging zal deelnemen. Laten de Zeeuwen zorgen, dat de af- deeling Zeeland in den stoet gezien mag worden. Tot het verstrekken van inlichtingen zijn onderstaande personen bereid: Jhr Mr A. F. C. DE CASEMBROOT, Westkapelle. L. G. GELDERMAN, Kortgene. Mr A. J. VAN DER HOEVEN, Tolen. A. I. LEENHOUTS, Retranohement. L. ONDERDIJK, Middelburg. C. H. M. PLASSCHAERT, St Jansteen. Mr F. L. S. F. Baron VAN TÜYLL VAN SEROOSKERKEN, Domburg. fensie willen geven kunnen deze bezorgen aan het adres van den penningmeester der vereeniging, den heer Ir G. de Regt, gironummer 271953, Vlissingen en voor het platteland bijl de burgemeesters van Koudekerke, Westkapelle en Zouteland<\ ZUID-BEVELAND. Kapelie. De vereen. „Liefdadigheid naar Vermogen" kwam in algemeene ledenver gadering bijeen onder voorzitterschap van Dr J. D. Schmidt, om het 40-jarig be staan te herdenken. De voorzitter bracht in zijn openings woord hulde aan het bestuurslid, dhr J. van Wingen, den mede-oprichter, die 40 jaar onafgebroken de vereeniging dient. De secretaris, dhr Keim, herdacht in zijn jaarverslag de oprichting, 40 jaar ge leden op 3 Jan. 1898 door den gemeente geneesheer H. K. Persant Snoep met als secr.-penningm. A. v. d. Brugge. De eer ste voorzitter was Ds E. M. van IJsendijk. Ook herdacht de secr. wijlen dhr H. Blok, welke langen tijd voorzitter van de ver eeniging is geweest en zooveel voor haar deed. De vereen, telt thans 300 leden. Uit het verslag van den penningmees ter J. de Jager-Zegers bleek, dat aan con tributie f233 was ontvangen; uitgegeven werd voor versterkende middelen f 39, voor verplegingsartikelen f 67. Ook nu werd weer veel gebruik gemaakt van de verplegingsartikelen. Het kassaldo met vorig saldo bedraagt f 273. Ingeteerd werd f 25. 'Ingewilligd werd 'het verzoek van de wijkzuster om herstelling en aankoop van verplegingsmateriaal. lerseke. De afzet van mos selen. Het gaat met de verzending van mosselen hard achteruit, zoowel naar België als naar Frankrijk. Antwerpen neemt van lerseke niets meer, Brussel en Mechelen heel weinig. Parijs is afwisse lend, maar sterk afnemend. Londen iseen geregelde maar kleine afnemer. De totale afname der mosselen uit ge heel Zeeland is ongeveer 470.000 ton, de is 4748 pet. van de geschatte hoeveel heid der Zeeuwsche mosselkweekers en iets meer dan het vorig seizoen, toen er plm. 450.000 ton zijn weggegaan. De export naar België wordt met Rs- sohen geheel stop gezet, daar dan de b«

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2