Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD Begrooting Landbouw crisisfonds. De strijd in China. De strijd in Spanje. DONDERDAG 31 MAART 1938 52e JAARGANG - No. 154 Sabotage Prins Bernhard op reis. Belangrijkste Nieuws Gemeenteraad van Middelburg. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorititraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Pa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.30 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Qoes en Vlissingen f 0.29 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden ntededeeiingen 00 sent per rsgoï Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Behandeling In de Eerste Kamer. In de Eerste Kamer was gisteren aan de orde de begrooting van het Landbouw crisisfonds. De heer Van Rappard (Lib.) is te leurgesteld door den gang van zaken, niet omdat bij geen vertrouwen heeft in den minister, maar omdat hij hart heeft voor den landbouw. De gevolgde loonpolitiek heeft ongunstige en afwijkende verhoudingen geschapen in verschillende bedrijfstakken De loonen in de agrarische bedrijven ste ken wel zeer ongunstig af tegen die in andere. Ook is er te groot verschil tus sohen arbeidsloonen en de inkomsten ge middeld van den boer. Spr. erkent intus- schen, dat vergelijkingen tussohen en met loonen uiterst moeilijk zijn. Maar de eind- prijizen der landbouwproducten moeten zoodanig zijn, dat de boer er mee uit kan komen. Moet er met de landbouw crisiswetgeving niet verder worden ge gaan dan een minimumbestaan te waar borgen? Spr betreurt dat de minister de a a r d- appelen-teeltregeling niet wil verbeteren. De minister boude meer rekening met de adviezen, der landbouw organisaties. Spr. brengt den minister hulde, wijl er meer op de 'begrooting is uitgetrokken voor lager landbouwonder- w ij s. Hij bepleit een betere suhsidiee- ring voor de paardenfokker ij. alsmede een betere organisatie van den landhouwvoorlichtingsdienst, De heer De la Bella (S. D.) mist krachtige aantasting van de werk loosheid. Voor 90 pet. wordt in den ouden liberalen koers voortgegaan. De werkloosheid is gevolg en oorzaak van de economischen toestand. Op een daling van de kosten van het levensonderhoud mag men niet meer re kenen; vele arbeiders leven op de uiter ste grens. De indirecte lasten drukken zwaar op het volk. De heffing op marga rine en spijsvetten moet ver laagd worden. Nu de boter tot een groot- handelsprijis van f 1,30 is terug gebracht, is de prijsverhouding onjuist geworden. Het is verkeerd, dat de margarinever bruikers 28 millioen per jaar moeten op brengen om de verliezen op boter te dek ken. Dit drukt voornamelijk op de minst, draagkrachtigen. De heer Hiemstra(S. D.) betoogt dat er een betere verhouding moet komen tussohen de loonen in agrarische en an dere bedrijven. De regeering kan zich niet op 'het standpunt stellen: daar heb ik niets mee te maken. De landbouwcrisis- wet geeft den minister het recht verder te gaan dan hij doet. Een hoogeren prijs voor de landbouw producten acht spr. billijk en gerechtvaar digd. Hij vraagt verstrekking van goed- toopere margarine op ruimere schaal. Het nadeel op den export van zuivel be hoort uit de algemeene kas te worden be taald. De heer K o 1 f f (G. H.) zegt, dat de belangen van het agrarisch deel der be volking steeds meer in 'het gedrang drei gen te komen, o.a. door de opheffing van een zelfstandig departement van land bouw. De loonen in denland- bouw liggen veelal bene den het ethisch m ijl i m u m. Dit ligt niet aan de landbouwers. Met de landbouwcrisiswet is meer te bereiken dan de minister doet. En anders moet er wetswijziging komen, mede ten einde de werkloosheid onder de landarbeiders be ter tegen te gaan. Voor de kleine boeren behoort er meer te worden gedaan. De regeering helpe hen zoo goed mogelijk door de ver dere moeilijke jaren heen. Spr. is het t. a. v. de aardappel teelt met den heer Van Rappard eens. Met name de kleine pachtboer kan de aardappelenverbouw niet missen. De ver hooging der heffing is noodlottig voor de meesten van hen. Spr. wijst op de noodzaak van beteren steun aan kleine tuinders en vraagt zich af, of de regeering bij haar buitenlandsche onderhandelingen niet méér de belangen der tuinders naar voren kan brengen; hooge Duitsche invoerrech ten belemmeren den uitvoer. Ook Enge land heeft zulke hooge rechten, dat de uit voer van sommige producten vrijwel is vermoord. Nooit is gebleken, dat de Ne- derlandsche regeering verbetering beeft trachten af te dwingen. De heer Van Voorst tot Voorst CR. K.) wijst op den toenemenden achter stand van de loonen in den landbouw hij die in de industrie. Niemand zal wen- schen dat de loonen teruggaan tot die van 1914. Het eenig mogelijke isver hoo ging van het prijspeilder landbouwproducten. Dit houdt weer verhand met den export. En die eischt weer, dat de kwaliteit onzer pro ducten prima is. Spr. betoogt, dat hier te lande de tusschenhandel de land- en tuinbouwproducten voor de stedelingen noodeloos duur maakt. Hoofdzaak is, dat de landbouw meer armslag krijgt en dat hem meer sociale rechtvaardigheid ten deel valt. Andere landen hebben dat beter begrepen. De regeering moet het streven, de prijzen zich naar de wereldprijzen te doen richten, zich uit het 'hoofd zetten. Men moet zich meer los maken van het wereldprijspeil. De vergadering wordt daarna verdaagd. Tsjang Kai Sjek aan groot gevaar ontsnapt. Gisteren is bekend geworden, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek, toen hij onlangs een bezoek aan het front langs den spoorweg TientsinPoekau bracht, aan een groot gevaar ontsnapt is. Hij vloog in de richting van Soetsjau met een escorte van 14 Ghineesche vliegtui gen, die in de buurt van Wweiteh in Honan door 24 Japansche toestellen wer den aangevallen. In een verwoed gevecht werden vijf Japansche en twee Ghineesche toestellen neergeschoten, waarna de Japanners zich verwijderden. De Japansche troepen in den sector van Lingji in het Zuidoosten van Sjan- toeng zijn gisteren weer begonnen met een algemeenen 'terugtocht in Noorde lijke richting, waarbij de Ghineesche troe pen hun op de hielen zitten. De Ghineesche strijdkrachten vernie len systematisch de spoorweg- en hoofd- wegverhindingen achter het Japarusche front en maken het zoodoende moeilijk voor Japansche versterkingen en ravi- tailleeringsconvooien de frontlinie in Sjantoeng te hereiken. Lerida belegerd. Een tegen offensief. der regeeringistroepen? De opstandelingen, die voot de poorten van Lerida zijn aangekomen, ontmoetten gisteravond wanhopigen tegenstand van de zijde der bezetting der stad. Des ochtends wees niets op de moge lijkheid van een feilen strijd. Tegen den middag waren de opstande lingen op twee mijlen van Lerida opge rukt. Maar vanaf dat punt begonnen zij zeer behoedzaam op te trekken, lettend op de geïsoleerd liggende huizen, in groe pen olijfboomejj verscholen. Plotseling knetterden de eerste schoten los, weldra vaagde een hagel van geweer- en mitrail- leurvuur de troepen weg. Tegen het vallen van den avond waren de troepen van Franco Lerida aan het omsingelen, doch de voorste huizen der stad hadden zij nog niet bereikt. De te genstand, welke de regeeringstroepen nog bieden, schijnt bedoeld te zijn om den uit tocht uit Lerida te dekken. De bewoners van Lerida worden met koortsachtige haast geëvacueerd langs den weg naar Barcelona. Men gelooft niet dat een ernstige poging zal worden ge daan om de stad te verdedigen. Dit beteekent niet, dat de regeering van eiken tegenstand afziet. De groote convooien, die men te Madrid sedert eenige dagen heeft waargenomen, hebben n.l. troepen overgebracht, bestemd voor het offensief der regeeringstroepen, dat ten Zuid-Westen van T'eruel, in de richting van Alharracin, is ingezet. In dezen zeer bergachtigen sector zijn de re geeringstroepen snel gevorderd. Uit Barcelona meldt Havas, dat de stemming er beter is dan de vorige da gen. De regeering, bijgestaan door de vak- vereenigingen en de politieke partijen, streeft er naar een geest van weerstand op te bouwen. in de Eneelsche vliegtuigindustrie. In het Engelsche Lagerhuis heeft de nieuw benoemde onderminister voor de militaire luchtvaart, Lord Winterton, me degedeeld, dat er na de gevallen van sa botage in de vliegtuigenfabriek te Stock- port, ook sabotage-gevalien van dergelij- ken aard, n.l. doorsnijding van stalen kabels, waren voorgekomen in fabrieken te Southampton en te Baginton bij Co ventry. Hij had geen. reden om te vermoe den, dat agenten van een buitenlandsche mogendheid aan het werk waren geweest. EEN NIEUW KABINET IN ROEMENIE.. Alle partijen ontbonden. De koning van Roemenië heeft den af getreden minister-president, patriarch Miron Ohristea, «opdracht gegeven een nieuwe regeering samen te stellen. Miron Christea is gistermiddag reeds geslaagd in zijn pogingen. Havas deelt mede, dat de samenstel ling van het tweede kabinet Miron C'hristea de bedoeling van den koning persoonlijk de landszaken te leiden, ver wezenlijkt. De mannen, die nu aan het bewind komen, zijn veeleer „technici" dan uit politick hout gesneden. Het tweede kabinet Miron Christea zal zijn activiteit zeer precies door den ko ning geleid zien. Door een aparte wet zijn alle bestaande partijen, politieke groepen en vereenigin- gen met politieke kleur ontbonden. Thams is er een Kroonraad ingesteld, dien den koning terzijde staat als or gaan van informatie. Deze Kroonraad wordt samengesteld uit oud-premiers. Militaire samenzwering In Uruguay ontdekt Er is een militaire samenzwering in Uruguay ontdekt. Het complot schijnt totaal mislukt te zijn. Het is rustig in het land. Het gezantschap van Bolivia te Rio de Janeiro heeft in opdracht der regeering van Lapaz het bericht over een militai ren opstand in den C'haco tegengespro ken. In Bolivia heerscht volkomen rust. Naar Havas intussc'hen mededeelde, werd aan de grens het gerucht hardnek kig volgehouden, dat een opstand in Bo livia zou zijn uitgebroken. De regeering te La Paz zou strenge maatregelen tegen de rebellen hebben ge nomen. Hitler spreekt te Keulen. Ook in Keulen beleefde Hitler een ware triomftocht. Op zijn tocht naar het Dom- hotel juichte een onafzienbare menschen- massa hem toe. 's Avonds hield hij! in de overvolle hal der Messe zajtn. groote rede, onderbroken door stormen van applaus. Korte Berichten. Algemeen wordt thans toegegeven, dat na de volksstemming in Duitschland op 10 April een uitgebreide amnestie voor politieke veroordeelden zal worden afge kondigd. Volgens bet blad Das Schwarze Korps is Prins Josef Ferdinand van Bourbon, die onlangs in Oostenrijk gear resteerd is wegens beleediging van het nationaal-socialisme, naar een concen tratiekamp overgebracht. De staten Kansas, Missouri, Okla homa en Arkansas zijn door een tornado geteisterd. Zes personen zijn om het leven gekomen en meer dan honderd zijtn ge kwetst. Uit Valencia wordt gemeld, dat op den spoorweg naar Meliana een trein op een tankwagen is gereden. De tankwagen vloog in brand. Bij het ongeluk zijn 23 personen om het leven gekomen. VACANTIEKAARTEN MET PASCHEN EN PINKSTEREN. Naar wij vernemen zullen de vacantie- kaarten bij de Ned. Spoorwegen geduren de de Paasch- en Pinksterdagen geldig zijn van Vrijdag voor de feestdagen tot en met Woensdag na de feestdagen (dus van 15 tot en met 20 April en van 3 tot en met 8 Juni a.s.). NIEUWE JACHTWET. Naar wij vernemen, zal binnenkort een ontwerp van een nieuwe jachtwet biji de Tweede Kamer worden ingediend. BEVORDERING VAN PRODUCTIEVE WERKVERSCHAFFING. Deventer ouderpaar schenkt een gift van ƒ100. Een Deventer ouderpaar heeft aan de regeering een bedrag van f 100 doen toe komen, met het volgende begeleidend schrijven: „Getroffen door den moed, waarmede zeer veel werkloozen hun moeilijk en ze- nuwslooptenid bestaaai aanvaarden, we tende dat voor velen hunner het steeds moeilijker wordt niet te vervallen in ex tremistische wenschen en toekomstheel den; getroffen door het feit, dat de werk loosheid nog steeds een groot deel van het Nederlandsche volk in al zijn lagen teistert en overtuigd, dat „geven van ar beid" een primair belang is voor een Voor herstel naar het buitenland. Men meldt ons, dat Prins Bernhard gisteren, in gezelschap van Prins Asc'h- win, voor eenige weken naar het buiten land is vertrokken, ter bevordering van zijn definitief herstel. gezond nationaal leven, bieden wij u ne- vengaand bedrag, groot f 100, aan. Moge het de eerste steen zijtn voor een fonds, dat door de regeering zal worden aangewend voor den een of anderen vorm van productieve werkverschaffing." VERBINDING AMSTERDAM- UTRECHT. Het tracé van den nieuwen weg. Wij geven hieronder een kaartje waar op het tracé van den nieuwen Rijksweg AmsterdamUtrecht is aangegeven. Daaruit blijkt, dat de nieuwe weg is geprojecteerd ten Westen van en nage noeg parallel met dien kronkelenden be- staanden weg. V-.ul Te Amsterdam zal de nieuwe weg aan sluiten aan de Rijnstraat, en nabij Utrecht aan den nieuwen Rijksweg naar "s-Hertogenbosoh, welke binnenkort voor het verkeer zal worden opengesteld. Bovendien zal iets ten Noorden van dit punt nabij de spoorbaan Utrecht Gouda een aansluiting worden gemaakt naar het centrum van Utrecht. Ten einde dit jaar reeds met den grondaankoop te kunnen beginnen en wellicht reeds enkele werken te kunnen uitvoeren is op de begrooting van 'het Verkeersfonds 1938 een bedrag uitge trokken van f 500.000. HET TEKORT AAN MARINE OFFICIEREN. Reserve-officieren voor langeren tijd onder de wapenen. Op het departement van defensie wordt naar een modus gezocht om te voorzien in het tekort aan officieren bij de Ko ninklijke marine, dat zonder bijzondere maatregelen van het inhalen van den achterstand aan materieel, het gevolg zal zijn. Binnenland. Prins Bernhard naar het buitenland. De Eerste Kamer over het ianöbouw- crisisfonds. Buitenland. De Ghineesche generaal Tsjang Kai Sjek aan groot gevaar ontsnapt. Een nieuw kabinet in Roemenie. Roosevelt wil geen 'dictator zijn. Stoffen met gratis knippatronen van Ida de Leeuw van Rees in „HET STOFFENHUIS", GOES. Op modegebied toonaangevend. (Adv.) De leeftijidsklasse, waarin zich het grootste tekort aan officieren voordoet, is die, welke ongeveer samenvalt met de groep der luitenants ter zee eerste klasse. Er wordt in verhand hiermede thans gezocht naar een oplossing in dier voege, dat reserve-officieren van de marine voor langeren tijd in actieven dienst worden genomen. Bovendien zal de opleiding te Willems oord op de huidige uitgebreide schaal worden voortgezet. Kansen op snellere promotie voor het jongere officierenka der zullen van een en ander vermoedelijk niet het gevolg zijn. DE LIBERALE STAATSPARTIJ. Jhr Van Lidth de Jeude geen voorzitter. Het buitengewoon congres der Liberale staatspartij, dat Zaterdagmiddag a.s. in „Krasnapolsky" te Amsterdam bijeen komt, heeft o.a. tot taak een nieuwi hoofd bestuur samen te stellen. Voor het voorzitterschap der partij zijn door de afdeelingen resp. gecandideerd Mr iW. G. Wendelaar, de aftredende voor zitter; Jhr O. C. A. van Lidth de Jeuide en Prol. Dir B. M. Telders te Leiden. Naar de Te leg r. vernam, heeft de heer Van Lidth de Jeude den afdeelingen doen weten, dat hij niet bereid is he^voorzitter- schap te aanvaarden. Wel zal hij zich een herbenoeming als een der twee vice-voorzitters van het hoofdbestuur laten welgevallen, voor wel ke functie de eveneens aftredende vice- voorzitter Mr M. H. de Boer, oud-wethou der van Utrecht, zich wederom beschik baar stelt. Het buitengewone partijcongres zal ge heel een huishoudelijk karakter dragen. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 29 Maart is aan P. Goosen, op zijn verzoek, met ingang van 20 April eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Wouw. Gisteren vergaderde de Raad. Voorzit ter de burgemeester. Afwezig de heer Lambermont, wegens uitstedigheid. De voorzitter opende de vergade ring en richtte zich tot den heer Onder- dijk, die na een langdurige ziekte weer aanwezig was en wenschte hem namens allen geluk met zijn herstel. De heer Onderdijk dankte voor die Woorden en voor de vele bewijzen van belangstelling en meeleven van B. en W. en vele raadsleden ondervonden. Naar aanleiding van de inlichtingen over loonen en arbeidsvoorwaarden in 't Taxibedrijf zeide de heer Paul het te betreuren, dat B. en W. alsnog niet het voornemen hebben aan de vergunningen een voorwaarde inzake minimumloon te verbinden. Als een chauffeur alleen moet leven van de fooien en provisie zal hij gaan jakkeren en dit is niet bevorderlijk aan de veiligheid. De voorzitter zeide, dat de direc tie der Vereen, van Ned. Gemeenten zeer voorzichtig is in haar advies. De litera tuur is niet eensluidend' op: dit punt. Men zal goed doen om evenals B. en W. de verdere literatuur ter zake te volgen. Het is niet onmogelijk, dat men later tot een andere zienswijze komt. De heer M o n d e e 1 besprak het schrijven van B. en W. inzake de open bare speelplaatsen, en zeide, dat er hier wel heel weinig gelegenheid is om aan sport te doen. De voorz. merkte op, dat dit meer betreft de ouderen. Eerst zal men de vraag bij de begrooting gesteld nog eens nader nagaan en dan eventueel over speelplaatsen voor de rijlpere jeugd rap porteeren. Tot voorzitter en plaatsvervangend Voorzitter van het Scheidsgerecht van gemeenteambtenaren werden herbenoemd de heeren mr M. W. G. Jolles en mr J. Moolenburgh.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1